Αποστολέας Θέμα: βοηθεια για επενδυση χρηματων  (Αναγνώστηκε 39557 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #120 στις: Ιούνιος 12, 2019, 11:45:43 πμ »
εμένα με γνωρίζουν προσωπικά μόνο απλοί άνθρωποι και φίλοι που είχαμε την ευκαιρία να βρεθούμε και να κάνουμε παρέα μέσα από το φόρουμ!
Τρολο-καπετανιο διορθωσε την απαντηση σου.
Ειμαι φιλος μεν αλλα δεν ειμαι απλο ανθρωπος :D
Αντε μπραβο. Γιναμε ολοι ισα και ομοιοι :P

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #121 στις: Ιούνιος 12, 2019, 12:02:53 μμ »
Ξέρω αρκετούς ανθρώπους που αγόρασαν ένα σπορ Ρολεξ το φόρεσαν το έχασαν, το έσπασαν τους το έκλεψαν τους έκαναν πέντε σέρβις και σε ένα από αυτά επειδή δεν ήθελαν να πληρώσουν την επίσημη αντιπροσωπεία για να γλυτώσουν λεφτά το έστειλαν έξω με αποτέλεσμα να αλλάξουν μηχανές κλπ κλπ.

Φυσικά υπάρχουν και άλλοι που αγόρασαν ένα ατσάλινο Ρολεξ πριν από δεκαπέντε χρόνια και τώρα μπορούν να το πουλήσουν με ένα μικρό κέρδος η στα λεφτά τους επειδή τα καινούρια έχουν ξεφύγει. Είναι ποιο εύκολο να πάρει κάποιος ένα ατσάλινο sub  δεκαπενταετιας με 5.000 ευρώ για να το φορέσει και να κάνει το κομμάτι του πάρα να δώσει τα διπλά για να το βρει καινούριο.

Το συμπέρασμα μου είναι ότι τα Ρολεξ δεν είναι επένδυση. Είναι τα μοναδικά ρολόγια που η απώλεια χρημάτων θα είναι μικρότερη από οποιαδήποτε άλλη μάρκα.

Φυσικά αυτό είναι προσωπική εκτίμηση και δεν σημαίνει ότι είναι σωστή.
Βασική προϋπόθεση να έχεις αγοράσει τιμή καταλόγου.
Αγόρασαν ατσάλινο ρολεξ πριν από 15 χρόνια και τώρα μπορούν να το πουλήσουν με μικρό κέρδος;

Από 2 έως 5 φορές την αξία του. Αν αυτό το θεωρείς μικρό κέρδος πάω πάσο. 


Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #122 στις: Ιούνιος 12, 2019, 12:09:51 μμ »
Αγόρασαν ατσάλινο ρολεξ πριν από 15 χρόνια και τώρα μπορούν να το πουλήσουν με μικρό κέρδος;

Από 2 έως 5 φορές την αξία του. Αν αυτό το θεωρείς μικρό κέρδος πάω πάσο.

Μπορείς να δώσεις μερικά παραδείγματα για απλά (όχι συλλεκτικά) Rolex 15ετίας που να έβγαλαν 5 φορές την αξία τους, έχοντας υπολογίσει τον πληθωρισμό και την μέση τιμή που πωλέιται το ρολόι τώρα (όχι πόσο θέλει να το πουλήσει ένας έμπορος) ;

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15606
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #123 στις: Ιούνιος 12, 2019, 12:27:32 μμ »
Επιμένουμε εντωμεταξύ να συγκρίνουμε ψιλοανόμοια πράγματα.
Ή να συγκρίνουμε retail με retail τιμές ή να συγκρίνουμε τιμές "άλλων πηγών" ή μεταχειρισμένων, με τιμές των αντίστοιχων "άλλων πηγών" με μεταχειρισμένων.
Όπου "άλλες πηγές" βλέπε grey dealers για να καταλαβαίνουμε και τι λέμε.

Το να συγκρίνω την τιμή που το πήρα κάποτε από grey dealer με τιμή σημερινή retail, είναι λίγο άτοπο.

Από εκεί και πέρα, σίγουρα τα R κρατάνε ή/και ανεβάζουν τιμή.

Αλλά για εμένα το να χαρακτηρίσω ως "χαμένο" κάποιον που θα μπει και θα αγοράσει ο,τιδήποτε άλλο εκτός R, π.χ Ω ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο, το θεωρώ ολίγον τι άκυρο. Στην τελική θα πάρει ένα ρολόϊ που του αρέσει και τελειώνει εκεί το θέμα.

Επίσης και κάτι άλλο σημαντικό: στα χιλιάδες μεταχειρισμένα R που πωλούνται (και ειδικά στα αρκετά παλαιότερα) για πόσα μπορεί να εγγυηθεί κάποιος ότι είναι "καθαρά"; Από άποψη καλίμπρας εννοώ. Και ότι στο πέρασμα του χρόνου και στα πιθανά service που του έχουν γίνει, δεν έχουν μπει μέσα και διάφορα ανταλλακτικά; Και μην μου πείτε ότι το ελέγχει κάποιος στην Rolex, γιατί εκεί ρίχνουν μία απλή ματιά σε κάποια στοιχειώδη πράγματα και αποφαίνονται. Σιγά μην κάθονται να λύνουν/δένουν το κάθε ρολόϊ που τους πηγαίνουμε για επιβεβαίωση γνησιότητας.

Οπότε στις αγορές μτχ, μπαίνουν πολλοί παράγοντες μέσα.

Και τελευταία παρατήρηση: έχω δει όντως "εξωπραγματικές" τιμές σε μτχ Rolex σε γνωστούς και μη εξαιρεταίους εμπόρους μτχ. Από την άλλη όμως, έχω παρατηρήσει ότι αυτά τα συγκεκριμένα ρολόγια έχουν "ρίξει άγκυρα" στα site τους, εδώ και πάρα πολύ καιρό (μιλάμε για πάνω από χρόνο).
Πράγμα που με κάνει να αναρωτιέμαι: όντως πουλιούνται σε τέτοιες τιμές ή αυτές οι τιμές για αυτά τα μοντέλα είναι ευσεβείς πόθοι των εμπόρων και παράλληλα διαμορφώνουν και ένα "κλίμα" ως προς τις τιμές πώλησης.

Και τέλος επειδή το 90% της συζήτησης γίνεται με χρηματοοικονομικούς όρους και όχι με ωρολογιακούς: μην ξεχνάτε ότι το όποιο "κέρδος" έχει κάποιος από μία "επένδυση" συζητείται μόνο τη στιγμή που ΡΕΥΣΤΟΠΟΙΕΙ. Μέχρι να ρευστοποιήσεις, έχεις "εκτιμώμενο κέρδος". Μόνο με τα χρήματα στο χέρι μιλάς για κέρδος.
Είτε αφορά σε μετοχές, είτε σε ομόλογα, είτε σε πίνακες, είτε σε ρολόγια, είτε σε ο,τιδήποτε...

Ευτυχώς που ξεμπέρδεψα με τα Rolex νωρίς και κοιμάμαι ήσυχος :lol:

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #124 στις: Ιούνιος 12, 2019, 12:38:29 μμ »
Επίσης και κάτι άλλο σημαντικό: στα χιλιάδες μεταχειρισμένα R που πωλούνται (και ειδικά στα αρκετά παλαιότερα) για πόσα μπορεί να εγγυηθεί κάποιος ότι είναι "καθαρά";
Από άποψη καλίμπρας εννοώ.
Και ότι στο πέρασμα του χρόνου και στα πιθανά service που του έχουν γίνει, δεν έχουν μπει μέσα και διάφορα ανταλλακτικά;
Αγγελε στο κομματι που αναφερεις ειναι το μονο σε ενα ρολοι ανεξαρτητου φιρμας που δεν μπασταρδευετε και δουλευει.
Η μπαινει το δικο του η οχι.
Εκει που μπορει να μπασταρδευτη ειναι η κασα-μπρασελε.
Εκει ναι.

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #125 στις: Ιούνιος 12, 2019, 12:44:11 μμ »
Δυστυχώς φίλτατε εμένα με γνωρίζουν προσωπικά μόνο απλοί άνθρωποι και φίλοι που είχαμε την ευκαιρία να βρεθούμε και να κάνουμε παρέα μέσα από το φόρουμ! Οπότε δεν μπορώ να σε συναγωνιστώ σε γνωριμίες ούτε σε «ωρολογιακό κύρος».

-Δηλαδή, τόσον καιρό που κάνουμε παρέα με περνάς για "απλό άνθρωπο" ; Σε πληροφορώ ότι είμαι κάτι αρκετά παραπάνω από απλά "σεβαστό μέλος". Πολλοί μάλιστα με προσφωνούν και Σεβασμιώτατο. Με λίγα λόγια, ξέρεις ποιος είμ΄εγώ ΡΕ ?   Μου φαίνεται ότι πρέπει ν΄αρχίσω να φοράω σπορ ατσάλινο Σουπέρλατιβ-blue chip, μπας κι ανέβω λιγάκι στην εχτίμησή σου ! (και όχι μόνο στη δική σου....)




Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15606
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #126 στις: Ιούνιος 12, 2019, 12:44:59 μμ »
Αγγελε στο κομματι που αναφερεις ειναι το μονο σε ενα ρολοι ανεξαρτητου φιρμας που δεν μπασταρδευετε και δουλευει.
Η μπαινει το δικο του η οχι.
Εκει που μπορει να μπασταρδευτη ειναι η κασα-μπρασελε.
Εκει ναι.

Δλδ δεν μπορούν να μπουν ανταλλακτικά από άλλα μοντέλα, άλλων ετών κλπ ???
Αυτό εννοώ, όχι fake ανταλλακτικά.

Εδώ υπάρχουν περιπτώσεις ρολογιών κυρίως παλαιών που ακόμα και βασικά ανταλλακτικά που φαίνονται με το μάτι (δείκτες, dials, κορώνες) είναι από παρεμφερές μοντέλο...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #127 στις: Ιούνιος 12, 2019, 12:50:29 μμ »
Δλδ δεν μπορούν να μπουν ανταλλακτικά από άλλα μοντέλα, άλλων ετών κλπ ???
Αυτό εννοώ, όχι fake ανταλλακτικά.

Εδώ υπάρχουν περιπτώσεις ρολογιών κυρίως παλαιών που ακόμα και βασικά ανταλλακτικά που φαίνονται με το μάτι (δείκτες, dials, κορώνες) είναι από παρεμφερές μοντέλο...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Αγγελε ειπες για την καλιμπρα (μηχανη).
Εκει οχι. Δεν ταιριαζουν απο αλλη μηχανη.
Επισης δεν γινεται με το καντραν.
Η καθε μηχανη εχει βασεις σε διαφορετικο σημειο απο οτι η αλλη.
Και τα ποδια να κοπουν ωστε να μπει το αλλο καντραν συνηθως δεν ταιριαζει το παραθυρο της ημερομηνιας.
Με τους δεικτες καποιοι κανουν.

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #128 στις: Ιούνιος 12, 2019, 01:39:06 μμ »
Μετά λύπης μου διαπιστώνω πως αδίκησα πολλά σεβαστά μέλη του φόρουμ και τους ξεφτίλησα δημόσια αναφέροντάς τους ως απλούς ανθρώπους!!!
Ζητώ δημόσια συγνώμη και για να εξιλεωθώ θα αυτοτιμωρηθώ παραμένοντας μόνος μου -σαν τον μουτζούρη -  σε κάθε συνάντηση που κανονίζεται (και τυχαίνει να παρεβρίσκομαι!).
Ειδικά δε στις συνατήσεις μου με τον φίλο Ντένη θα πληρώνω εγώ τους κουβάδες των καφέδων που θα πίνουμε μέχρι να καταλάβω την αξία των ατσάλινων ROLEX!
Τέλος σε όποια αγοραπωλησία προβώ στο μέλλον θα συμβουλεύομαι πρώτα τους γκουρού που θα με καθοδηγούν βήμα - βήμα από την αγορά μέχρι την πώληση! Μπας και βγάλω και εγώ κανένα γιούρο που είμαι συνεχώς στην χασούρα!




Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #129 στις: Ιούνιος 12, 2019, 01:51:05 μμ »
Ειδικά δε στις συνατήσεις μου με τον φίλο Ντένη θα πληρώνω εγώ τους κουβάδες των καφέδων που θα πίνουμε μέχρι να καταλάβω την αξία των ατσάλινων ROLEX!
Εεεετσι.
Τωρα κατι παει να γινει.
Μονο που θα χρειαστεις τονους καφεδων.
Υγ. εγω παντος σε συγχωρω. Δεν χρειαζεται να μου ζητας συγνωμη φιλε μου Χαριλαε ;)

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3100
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #130 στις: Ιούνιος 12, 2019, 02:18:51 μμ »
Άγγελε δεν είμαι σύμβουλος επενδύσεων. Είμαι σίγουρος οτι κοντά σου υπάρχουν αξιόλογοι άνθρωποι να σου μεταφέρουν την παγκόσμια αγορά και να κρίνεις μόνος σου.

Θα σου αναφέρω λοιπόν τα εξής όσο αναφορά τα ατσάλινα Ρολεξ πάντα βάση της δικής μου αντίληψης δίχως να σημαίνει ότι είναι σωστή.

Οποίος αγοράζει ατσάλινο Ρολεξ πάνω από την τιμή καταλόγου παίζει με την φωτιά. Το γεγονος ότι κάποια μεμονενα περιστατικά που αναφέρονται στο φόρουμ δείχνουν μια τάση αύξησης τιμών και εύκολου χρήματος είναι εντελώς παραπλανητικα με μεγάλο κίνδυνο να κατασπαραχθει ο ανυποψίαστος αγοραστής.

Το όλο παιχνίδι με την Ρολεξ ξεκίνησε πριν από περίπου έναμησι χρονο όταν δημοπρατηθηκε η ατσάλινη Daytona του Paul Newman. Φήμες ανέφεραν ότι το συγκεκριμένο ρολόι αγοράστηκε από την ίδια την Ρολεξ ώστε να χτίσει όλη αυτή την τεχνιτή ιστορία με τα ρολόγια της.

Λίγο λοιπόν η τεχνιτή μείωση ατσαλινων μοντέλων, λίγο η μεγάλη αύξηση τιμών στο Chrono 24 που εππηρεαζει τον υποψήφιο αγοραστή, λίγο η μεγάλη ανησυχία του τραπεζικού συστήματος καλύτερα να έχω Ρολεξ πάρα λεφτά στην τράπεζα (εδώ γελάμε),  έχει δημιουργήσει αυτό το hype για τα ατσάλινα Ρολεξ.

Πάμε τώρα στην μεταπώληση. Κάθε χρόνο παράγονται αρκετές χιλιάδες ατσάλινα Ρολεξ από όλα τα Hot μοντέλα. Είτε κεραμικα Daytona είτε Pepsi, είτε BLNR και ότι άλλο θέλεις.

Από αυτά τα ρολόγια κάποια δεν τα βλέπει το φως του ήλιου και καταλήγουν σε συλλέκτες σφραγισμένα με αυτοκόλλητα, χαρτιά κλπ. Οι συγκεκριμένοι συλλέκτες έχουν τόσα χρήματα και τόσο μεγάλη γνώση του αντικειμένου που φυσικά τα αγοράζουν τιμή καταλόγου και δεν βγαίνουν καν από το σπίτι τους για να πάνε να τα δοκιμάσουν.

Όσα περισσεύουν βγαίνουν στην λιανική αγορά. Εκεί ξεκινάει το πανηγύρι. Ο ένας πουλάει στον άλλο και ο άλλος στον άλλο μέχρι να φτάσει ένα ρολόι διπλή τιμή διότι ΠΆΝΤΑ ότι δεν μπορούμε να το αποκτήσουμε το θέλουμε ακόμα περισσότερο.
Πριν από τρία χρόνια έμπαινες μέσα σε ένα AD και έπαιρνες Hulk, BLNR, sub και έφευγες με ένα πλατύ χαμόγελο. Τώρα θα πας στον AD και θα φύγεις απογοητευμένος διότι απλά δεν έχει ρολόι να πάρεις. Όσο δεν έχει ρολόι να πάρεις τόσο περισσότερο το θέλεις. Όχι εσύ προσωπικά αλλά η λιανική αγορά.
έτσι λοιπόν ξεκινάει η αύξηση τιμής και πλέον σχεδόν αποδέχθηκε η αγορά ότι η προτεινόμενη τιμή λιανικής είναι απλά προτεινόμενη και όλοι πουλάνε με καπέλο.

Παίρνεις ένα ρολόι μετά από πολύ κόπο με καπέλο αλλιώς δεν θα το πάρεις και περιμένεις ότι θα πουλήσεις το ρολόι με ακομα μεγαλύτερο καπέλο. Εδώ λοιπόν έχεις χάσει την ουσία.

Εγώ και εσύ δεν είμαστε έμποροι ούτε έχουμε το δυκτιο να πουλήσουμε τα ρολόγια μας όταν χρειαστεί. Σιγά μην πας να συναντήσεις ένα άγνωστο να πάρεις 15.000 μετρητά για να πουλήσεις ρολόι. Θα χρειαστεί να πας σε ενδιάμεσο οπότε ότι κέρδος νόμιζες οτι θα βγάλεις θα το χάσεις για να κερδίσει ο ενδιάμεσος.

Καταλήγω ότι τα ρολόγια δεν είναι επένδυση και όποιος το βλέπει σαν επένδυση στο τέλος απλά θα χάσει χρήματα. Τωρσ εάν θα χάσει πολλά η λίγα εξαρτάται από την παγκόσμια αγορά και οικονομία.
Όταν ξεκίνησε η κρίση του 2008 στην Ελλάδα προσωπικά δεν γνώρισα κάποιον που είχε δέκα Ρολεξ τα πούλησε και έβγαλε λεφτά για να ζήσει.... Για κέρδος δεν θέλω να μιλήσω.

Καλή αναζήτηση σε όλους στην εύκολη κερδοφορία. Λεφτά βγάζει κάνεις μέσα από σκληρή δουλειά και καθημερινό αγώνα.
Οι επενδύσεις σήμερα δεν στοχεύουν στην αύξηση του κεφαλαίου αλλά στην εξασφάλιση του.

Ελπίζω να μην κούρασε η πρωινή μου φλυαρία.

Καλημέρα σας.
Φίλε Νίκο δεν αγόρασα ούτε ένα ρολόι premium. Μόνο από ένα ρολόι κέρδισα το Batman καλά λεφτά και αυτό το πούλησα με μισή καρδιά για να ισοφαρισω την κλοπή που είχα. Ηθελα να μηδενισω το conter. Προσωπικά δεν βλέπω τα ρολόγια σαν επενδυση αλλά σαν απόλαυση. Από κάποια χάνεις από κάποια κερδίζεις.... Το τελικό κέρδος είναι η χαρά να καμαρώνεις ένα ωραίο ρολογι στο χέρι σου. Να το φωτογραφίζεις και η ώρα να περνάει ευχάριστα. Τώρα όσον αφορά την εμπειρία αυτή έρχεται μόνη της.... Επειδή έχω αγοράσει πολλά και έχω πουλήσει ποιο λίγα η εμπειρία λέει ότι δεν χρειάζεται βιασύνη και μόνο retail  και κάτω όσο το ρολόι κυκλοφορεί.

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #131 στις: Ιούνιος 12, 2019, 04:43:38 μμ »
Μπορείς να δώσεις μερικά παραδείγματα για απλά (όχι συλλεκτικά) Rolex 15ετίας που να έβγαλαν 5 φορές την αξία τους, έχοντας υπολογίσει τον πληθωρισμό και την μέση τιμή που πωλέιται το ρολόι τώρα (όχι πόσο θέλει να το πουλήσει ένας έμπορος) ;
Είπα από 2 έως 5 φορές, άρα το πέντε αναφέρεται προφανώς σε συλλεκτικά και πιο σπάνια, όχι στον μέσο όρο. Θα σου δώσω το παράδειγμα που έχω στο σπίτι μου για να μην ψάχνω μακριά. Το 2004 αγόρασα από τον Άδωνη στην Πλάκα ένα από τα πρώτα 16610LV που βγήκαν στις 4100 ευρώ. Μου έχουν προσφέρει στο χέρι 18000 μετρητά και δεν το δίνω και αυτό ήταν πρόπερσι. Φέτος στο chrono24 παίζει από 25000 έως 30000 η σειρά F fat four. Πιστεύω το πουλάω σε έμπορο 20000 αύριο το πρωί. Αν θέλεις κι άλλο παράδειγμα πες μου το έχω έτοιμο.

Το αριστερό είναι το δικό μου, το δεξί μιας φίλης που την έβαλα και το αγόρασε πριν ένα χρόνο 8000 και τώρα απολαμβάνει την άνοδο του. Το δεξί δεν είναι το ίδιο συλλεκτικό, δεν είναι fat four, είναι σειρά Ζ και απλώς έχει τριπλασιάσει την αξία του αντί πενταπλασιάσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2019, 05:03:23 μμ από maestro »

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #132 στις: Ιούνιος 12, 2019, 05:02:59 μμ »
Το όλο παιχνίδι με την Ρολεξ ξεκίνησε πριν από περίπου έναμησι χρονο όταν δημοπρατηθηκε η ατσάλινη Daytona του Paul Newman. Φήμες ανέφεραν ότι το συγκεκριμένο ρολόι αγοράστηκε από την ίδια την Ρολεξ ώστε να χτίσει όλη αυτή την τεχνιτή ιστορία με τα ρολόγια της.

Λίγο λοιπόν η τεχνιτή μείωση ατσαλινων μοντέλων

Νικο ολο το ποστ σου ηταν αρκετα καλο, βεβαια αφησα μονο αυτα που ξερω! τα αλλα τα εχω σβησει γιατι δεν ειμαι τοσο φαν της εταιριας, ουτε ειμαι οικονομολογος για ξερω, θα ασχοληθω καθαρα με τα ρολογια!!

Ετσι ακριβως εχω διαβασει και εγω, οτι δημοπρατηθηκε η Daytona, οταν στα σκαρια ηταν οι νεες daytones κεραμικες, μετα εκοψε και αρκετες προς τα εξω (αγορα)... συν οτι ξαφνικα ολοι οι ambassador φορανε κεραμικες daytones...

τιποτα δεν ειναι τυχαιο! το παιζει καλα! και πολυ καλα κανει!
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #133 στις: Ιούνιος 12, 2019, 05:37:28 μμ »
Πολύ καλό το παράδειγμα σου Μιχάλη.

Φυσικά είσαι ένας από τους τυχερούς κατόχους ενός σπάνιου Ρολογιού και σου εύχομαι να το φοράς και να το χαίρεσαι καθημερινά.

Κοίταξε να δεις όμως πως έχει το πράγμα.

Βάση του παρακάτω πίνακα η μετοχή της Apple το 2004 είχε 2.2 δολάρια.

Άρα αν δεν είχες αγοράσει το Ρολεξ εκείνη την περίοδο και είχες πάρει μετοχές αξίας 4.100 ευρώ πες μου τι κέρδος θα είχες.

Το συμπέρασμα μου είναι ότι σίγουρες και ασφαλείς επενδύσεις δεν υπάρχουν. Αν υπήρχαν τότε θα ειμασταν όλοι εκατομμυριουχοι.

Αποσυνδεδεμένος giannis3011

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 386
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #134 στις: Ιούνιος 12, 2019, 05:57:54 μμ »
Αυτη η μενεγακη εχει καταστρεψει κοσμο....
Οτι πιο κακογουστο (για μενα) σε ενα λεπτο γυναικειο χερι ενα 40αρι σπορ ρολοι με μπρασελε με κανα 2 3 λινκ παραπανω να φτανει σχεδον μεχρι τον αγκωνα και να στριφογυριζει...
Υγ : προσωπικα προτιμω να επενδυω στη δουλεια μου (αλλη συζυτηση αν μερικοι ειστε επαγγελματιες εμποροι) και οταν ερθει η ωρα να παιρνω τα ρολογια π μ αρεσουν.....Τωρα βεβαια αν σε μερικα χρονια βγαλω κατι η απλα δε χασω καλοδεχουμενο αλλα τα ρολογια ειναι το χομπι μου...
Τελος το παραδειγμα με το ρολεξ των 4100 το θεωρω κω..ρδια  και οχι επενδυση....Πολυ καλα εκανες και σου ετυχε και μπραβο σου αλλα πιστευεις μπορει να σου ξανατυχει κατι αντιστοιχο?

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2019, 06:05:41 μμ από giannis3011 »

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #135 στις: Ιούνιος 12, 2019, 06:30:32 μμ »
Κύριοι αυτό που συζητιέται και αναλύεται με παραδείγματα είναι η επιτομή της «μόχλευσης».
Μοχλός (ο) περιγράφεται ως εξής:
Στη φυσική, μοχλός είναι ένα άκαμπτο αντικείμενο που σε συνδυασμό με ένα υπομόχλιο μπορεί να πολλαπλασιάσει τη μηχανική δύναμη που ασκείται σε ένα άλλο αντικείμενο. Η μόχλευση αυτή, που λέγεται επίσης και μηχανικό πλεονέκτημα, είναι ένα παράδειγμα εφαρμογής του θεωρήματος των ροπών που είναι αλλιώς γνωστό και ως "Θεώρημα Varignon". Ο μοχλός είναι μια από τις έξι απλές μηχανές..

Με λίγα λόγια ότι δεν σηκώνεται φυσιολογικά χρησιμοποιούμε τον μοχλό (μόχλευση) για να το σηκώσουμε!!!!!!!!!
Στο επίσημο τραπεζικό σύστημα η τακτική αυτή δεν επιτρέπεται και διώκεται και νομικά.
Στις πλατφόρμες ηλεκτρονικών συναλλαγών αποτελεί κανόνα.
Παίρνουμε λοιπόν ένα προϊόν προς πώληση που η τιμή του είναι σχεδόν στάσιμη και δημιουργούμε τεχνική έλλειψη ή τεχνική ζήτησης (πολλές φορές αυτά τα 2 πάνε μαζί σαν το θεώρημα με το αυγό και την κότα). Πετυχαίνουμε λοιπόν αρχικά αίσθηση επιβράβευσης με την απόκτησή του και μετά αίσθηση κέρδους!
Φτάνουμε λοιπόν το προϊόν αυτό να πωλείται πάρα πολύ πιο πάνω από ότι αρχικά.
Φεύ όμως ο καιρός γαρ εγγύς και το μέλλον άδηλο (ειδικά σε οικονομικές καταστάσεις)!
Επανέρχεται λοιπόν το προϊόν στην αρχική του τιμή στην καλύτερη των περιπτώσεων και οι κερδισμένοι είναι εκτός από την εταιρία που διαθέτει το προϊόν και τους έμπορους μόνο όσοι αγόρασαν και ρευστοποίησαν πριν το τέλος της μόχλευσης.


Sent from my iPhone using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15606
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #136 στις: Ιούνιος 12, 2019, 08:41:00 μμ »
Εγώ ξέρω ότι αν είχα πάρει μετοχές της Apple το 2001 και όχι της Εθνικής & της Eurobank (που το έκανα ως «σταθερή επένδυση») τώρα θα είχα κάποια σεβαστά εκατομ. € και θα αγόραζα μερικά Rolex για πλάκα :(

Γμ τις μετοχές μου στα «blue chip» γμ :/


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #137 στις: Ιούνιος 12, 2019, 08:53:55 μμ »
Είπα από 2 έως 5 φορές, άρα το πέντε αναφέρεται προφανώς σε συλλεκτικά και πιο σπάνια, όχι στον μέσο όρο. Θα σου δώσω το παράδειγμα που έχω στο σπίτι μου για να μην ψάχνω μακριά. Το 2004 αγόρασα από τον Άδωνη στην Πλάκα ένα από τα πρώτα 16610LV που βγήκαν στις 4100 ευρώ. Μου έχουν προσφέρει στο χέρι 18000 μετρητά και δεν το δίνω και αυτό ήταν πρόπερσι. Φέτος στο chrono24 παίζει από 25000 έως 30000 η σειρά F fat four. Πιστεύω το πουλάω σε έμπορο 20000 αύριο το πρωί. Αν θέλεις κι άλλο παράδειγμα πες μου το έχω έτοιμο.

Το αριστερό είναι το δικό μου, το δεξί μιας φίλης που την έβαλα και το αγόρασε πριν ένα χρόνο 8000 και τώρα απολαμβάνει την άνοδο του. Το δεξί δεν είναι το ίδιο συλλεκτικό, δεν είναι fat four, είναι σειρά Ζ και απλώς έχει τριπλασιάσει την αξία του αντί πενταπλασιάσει.


Το παράδειγμα σου είναι τέλειο, γιατί περιλαμβάνει τόσο λάθη λογικής, όσο και στατιστικής.

Διαβάζοντας τα νούμερα που παραθέτεις, κάποιος καταλαβαίνει ότι εάν πάρει ένα Rolex 11,000 (με λιανική 8,000) δεν είναι παράλογο να το δώσει 22,000 - 55,0000 ευρώ σε 10-15 χρόνια.

Θέλω να αναλύσω τα λάθη που κάνεις, ένα προς ένα.

Λάθος #1
Υποθέτεις οτι τα Rolex είναι τα μόνο ρολόγια που έχουν ανεβάσει τέτοιες τιμές στο χρονικό διάστημα 2000 μέχρι σήμερα, ενώ η αλήθεια είναι ότι σχεδόν ΟΛΑ τα ρολόγια έχουν ανεβάσει τις τιμές πώλησης σε παρόμοιο βαθμό.

Επίσης, η βιομηχανία των luxury προϊόντων έχει ανεβάσει σε παρόμοιο βαθμό τις τιμές τις. Ένα backpack Prada που αγόρασα πριν 5 χρόνια με 500 ευρώ (τιμή λιανικής, από τη boutiqe, χωρίς έκπτωση), τώρα ξεκινάει από 1400 ευρώ για το απλό σχέδιο (το δικό μου είναι limited). Πριν 15 χρόνια αγόραζες t-shirt Gucci με 150 ευρώ (λιανική από τη boutique) και τώρα ξεκινάνε από 800-1000 ευρώ.

Έχω αγοράσει jean με 100 ευρώ πριν από 20 χρόνια, το έχω λοιώσει, και το πούλησα 800 πέρυσι. Πήρα μπουφάν το 1999 με 250 ευρώ, και τώρα πωλείται μεταξύ 6,000 - 8,000 ευρώ...δυστυχώς το είχα κάνει δώρο πριν λίγα χρόνια :( Έχω πάνω από 100 τέτοια παραδείγματα, από πρώτο χέρι.

Αυτά δε σημαίνουν ότι εάν πας τώρα να αγοράσεις στις ίδιες μάρκες με 1000 ευρώ, θα βγάλεις 100,000 σε 10 χρόνια.

Λάθος #2
Παίρνεις ένα limited κομμάτι το οποίο βγήκε πριν τη μεγάλη φούσκα ανατίμησης, και καταλήγεις ότι όλα τα ατσάλινα Rolex πάνω κάτω θα έχουν ίδια απόδοση εάν τα αγοράσεις τώρα.

Σου έφερα παραπάνω ένα παράδειγμα με το 39άρι explorer που μου αρέσει, το οποίο το βρίσκω άνετα 20% κάτω από τη λιανική του. Αυτό πως είναι καλή επένδυση εάν το πληρώσω λιανική (δεν αναφέρομαι καν σε καπέλο)? Μπορώ να αναμένω έστω και ένα ταπεινό κέρδος 100% σε 5 χρόνια, να πάει δηλαδή 13,200 από 6,600 που είναι σήμερα;

Αγόρασες όταν το "χρηματιστήριο" ήταν χαμηλά και κέρδισες. Το να αγοράσεις όταν είναι ψηλά είναι πολύ μεγαλύτερο ρίσκο.

Λάθος #3
Δεν υπολογίζεις πόσο πραγματικά είναι σήμερα τα 4100 ευρώ του 2004. Με τον πληθωρισμό τα 4100 σήμερα είναι 5600. Εάν υπολογίσεις και περίπου 1000 ευρώ σε service στα 15 χρόνια πας στα 6600.

Αμέσως αμέσως, το 5x φορές πάνω που ανέφερες, έγινε 3x πάνω σε ένα σούπερ συλλεκτικό κομμάτι. Άρα το 2x πάνω σε νορμάλ κομμάτια, γίνεται ίσως 1x πάνω, εάν έχεις πάρει το σωστό μοντέλο, όταν οι τιμές ήταν χαμηλές (προ φούσκας) και χωρίς καπέλο.

Λάθος #4
Οι luxury εταιρείες, μπορούν να αμεβάσουν τις τιμές τους τόσο γιατί εμφανίστηκε η νέα τεράστια αγορά της Κίνας με την αγοραστική δύναμη της νέας μεσαίας τάξης. Δεν υπάρχει καμία εγγύηση ότι θα συνεχίσει να αναπτύσεται με τον ίδιο ρυθμό.

Η Rolex είναι σίγουρα πιο σταθερή και προσεκτική, αλλά εάν αρχίσουν να έχουν όλες οι ελβετικές εταιρείες πρόβλημα (που ήδη έχουν -- η Richemont αγόρασε πίσω και κατέστρεψε 400εκ σε stock απούλητων ρολογιών, με IWC και Vacheron μέσα, για να κρατήσει το prestige της) πόσο πιστεύεις ότι θα ανέβουν οι τιμές των Rolex ακόμα;

Αποσυνδεδεμένος Kalogeros

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1557
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #138 στις: Ιούνιος 12, 2019, 09:23:38 μμ »
Δηλ ρε παιδιά ένα 16610 sub που έχω εγώ του 2003 ποσό πωλείται σήμερα ;
XΡΗΣΤΟΣ

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #139 στις: Ιούνιος 12, 2019, 09:37:36 μμ »


Το παράδειγμα σου είναι τέλειο, γιατί περιλαμβάνει τόσο λάθη λογικής, όσο και στατιστικής.

Διαβάζοντας τα νούμερα που παραθέτεις, κάποιος καταλαβαίνει ότι εάν πάρει ένα Rolex 11,000 (με λιανική 8,000) δεν είναι παράλογο να το δώσει 22,000 - 55,0000 ευρώ σε 10-15 χρόνια.

Θέλω να αναλύσω τα λάθη που κάνεις, ένα προς ένα.

Λάθος #1
Υποθέτεις οτι τα Rolex είναι τα μόνο ρολόγια που έχουν ανεβάσει τέτοιες τιμές στο χρονικό διάστημα 2000 μέχρι σήμερα, ενώ η αλήθεια είναι ότι σχεδόν ΟΛΑ τα ρολόγια έχουν ανεβάσει τις τιμές πώλησης σε παρόμοιο βαθμό.

Επίσης, η βιομηχανία των luxury προϊόντων έχει ανεβάσει σε παρόμοιο βαθμό τις τιμές τις. Ένα backpack Prada που αγόρασα πριν 5 χρόνια με 500 ευρώ (τιμή λιανικής, από τη boutiqe, χωρίς έκπτωση), τώρα ξεκινάει από 1400 ευρώ για το απλό σχέδιο (το δικό μου είναι limited). Πριν 15 χρόνια αγόραζες t-shirt Gucci με 150 ευρώ (λιανική από τη boutique) και τώρα ξεκινάνε από 800-1000 ευρώ.

Έχω αγοράσει jean με 100 ευρώ πριν από 20 χρόνια, το έχω λοιώσει, και το πούλησα 800 πέρυσι. Πήρα μπουφάν το 1999 με 250 ευρώ, και τώρα πωλείται μεταξύ 6,000 - 8,000 ευρώ...δυστυχώς το είχα κάνει δώρο πριν λίγα χρόνια :( Έχω πάνω από 100 τέτοια παραδείγματα, από πρώτο χέρι.

Αυτά δε σημαίνουν ότι εάν πας τώρα να αγοράσεις στις ίδιες μάρκες με 1000 ευρώ, θα βγάλεις 100,000 σε 10 χρόνια.

Λάθος #2
Παίρνεις ένα limited κομμάτι το οποίο βγήκε πριν τη μεγάλη φούσκα ανατίμησης, και καταλήγεις ότι όλα τα ατσάλινα Rolex πάνω κάτω θα έχουν ίδια απόδοση εάν τα αγοράσεις τώρα.

Σου έφερα παραπάνω ένα παράδειγμα με το 39άρι explorer που μου αρέσει, το οποίο το βρίσκω άνετα 20% κάτω από τη λιανική του. Αυτό πως είναι καλή επένδυση εάν το πληρώσω λιανική (δεν αναφέρομαι καν σε καπέλο)? Μπορώ να αναμένω έστω και ένα ταπεινό κέρδος 100% σε 5 χρόνια, να πάει δηλαδή 13,200 από 6,600 που είναι σήμερα;

Αγόρασες όταν το "χρηματιστήριο" ήταν χαμηλά και κέρδισες. Το να αγοράσεις όταν είναι ψηλά είναι πολύ μεγαλύτερο ρίσκο.

Λάθος #3
Δεν υπολογίζεις πόσο πραγματικά είναι σήμερα τα 4100 ευρώ του 2004. Με τον πληθωρισμό τα 4100 σήμερα είναι 5600. Εάν υπολογίσεις και περίπου 1000 ευρώ σε service στα 15 χρόνια πας στα 6600.

Αμέσως αμέσως, το 5x φορές πάνω που ανέφερες, έγινε 3x πάνω σε ένα σούπερ συλλεκτικό κομμάτι. Άρα το 2x πάνω σε νορμάλ κομμάτια, γίνεται ίσως 1x πάνω, εάν έχεις πάρει το σωστό μοντέλο, όταν οι τιμές ήταν χαμηλές (προ φούσκας) και χωρίς καπέλο.

Λάθος #4
Οι luxury εταιρείες, μπορούν να αμεβάσουν τις τιμές τους τόσο γιατί εμφανίστηκε η νέα τεράστια αγορά της Κίνας με την αγοραστική δύναμη της νέας μεσαίας τάξης. Δεν υπάρχει καμία εγγύηση ότι θα συνεχίσει να αναπτύσεται με τον ίδιο ρυθμό.

Η Rolex είναι σίγουρα πιο σταθερή και προσεκτική, αλλά εάν αρχίσουν να έχουν όλες οι ελβετικές εταιρείες πρόβλημα (που ήδη έχουν -- η Richemont αγόρασε πίσω και κατέστρεψε 400εκ σε stock απούλητων ρολογιών, με IWC και Vacheron μέσα, για να κρατήσει το prestige της) πόσο πιστεύεις ότι θα ανέβουν οι τιμές των Rolex ακόμα;

Πραγματικά διαβάζω και αναρωτιέμαι  αν διάβασες το ποστ μου πριν απαντήσεις. Γράφεις πράγματα που δεν είπα ποτέ και άλλα διάφορα παραποιημένα. Πήρα ένα limited κομμάτι γιατί ο συνάδελφος ζήτησε ένα παράδειγμα ρολογιού που πενταπλασίασε. Και το x5 ήταν το ανώτατο νούμερο που έδωσα, συγκεκριμένα είπα 2 έως 5 φορές τη αξία τους. Αν ήθελα να δώσω παράδειγμα διπλασιασμού δεν θα έπαιρνα limited κομμάτι. Μετά λες ότι όλα τα ρολόγια ανέβηκαν; Ποια όλα βρε; Τα πανεραι έχουν κάνει βουτιά και τα omega είναι στα ίδια. Μετά μας είπες και για μπλουζάκια, ας μην το σχολιάσω αυτό. Κατόπιν μιλησες για φούσκα ανατίμησης, που ξέρεις ότι είναι φούσκα; Υποθετικά θα μιλάμε; Ποιος ξέρει ότι είναι φούσκα;;; Ποιος μπορεί να προβλέψει ότι αυτή θα είναι η πρώτη φούσκα στην ιστορία της ρολεξ; Εσύ; Και μετά λες ότι πήρα το ρολοι πριν τη φούσκα ενώ στο ίδιο ποστ γράφω ότι πριν 11 μήνες ακριβώς αγοράσαμε και άλλο 16610LV σε τιμή που ποτέ κανείς δεν θα το πλησίαζε, στις 8000. Και έχει φτάσει 12500 με 13000. Άρα, δεν αγόρασα όταν το χρηματιστήριο ήταν χαμηλά όπως λες, θεόψηλα ήταν. Το ρολόι ήταν έξι μήνες βιτρίνα στον Πρίντεζη και δεν το αγόραζε κανείς.

Μου βρήκες 4 λάθη όλα με υποθέσεις και φαντασία. Κανένα σου επιχείρημα δεν έχει βάση σύμφωνα με πραγματικά γεγονότα. Εγώ μια πρόταση γράφω από προχθές. Μια. Και δεν την βγάζω από το μυαλό μου, είναι ένα απλό ιστορικό γεγονός:

Όποιος μα όποιος άνθρωπος στη γη αγόρασε ατσάλινο σπορ ρολεξ στη ζωή του και το κράτησε έστω και για κάποια χρόνια, έχει κερδίσει χρήματα. Απόδειξέ μου το αντίθετο με πραγματικά γεγονότα, όχι με φανταστικά. Πες μου εγώ ξέρω τον τάδε που πήρε την τάδε χρόνια το τάδε σπορ ρόλεξ και δεν έχει βγάλει χρήματα! Έναν άνθρωπο ζητάω ως παράδειγμα, όχι πολλούς.

Εγώ σου λέω ότι ο ήλιος είναι κίτρινος επειδή είναι κίτρινος και εσύ απαντάς ότι είναι μωβ επειδή έτσι λέει η λογική και η φαντασία σου.

Jesus