Αποστολέας Θέμα: βοηθεια για επενδυση χρηματων  (Αναγνώστηκε 39558 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #100 στις: Ιούνιος 12, 2019, 05:50:46 πμ »
Αν πουλήσεις φιλε Δημητρη μετα εκτος του ότι θα το μετανιώσεις αλλα μετα θα ψάχνεις να αγορασεις 2 ρολογια.
Ενώ τωρα ψάχνεις για ένα.

Σιγά μην το μετανιώσω ..... θα πάω να πάρω σεικο !!!!

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3100
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #101 στις: Ιούνιος 12, 2019, 07:03:32 πμ »
 Τα Rolex αυτοί την στιγμή έχουν γίνει χρηματιστιριακο προϊόν. Οι τιμές δεν θα πέσουν πολύ γιατί υπάρχουν χιλιάδες εκατομυριουχοι σε Κίνα Βραζιλία Αμερική Ρωσία Ινδία Κορέα κτλ. Η ρολεξ βλέπει ότι το πείραμα της Daytona πέτυχε και όλοι την ψάχνουν σαν τρελοί κι ας είναι πανάκριβη. Αυτόι που περιμένουν να ανοίξουν οι κάνουλες και να πλημμυρίσει η αγορά ατσάλινα ρολεξ γελιονται οικτρά. Η μόνη περίπτωση να γίνει αυτό είναι ο CEO να πάθει 7 εγκεφαλικά και να χαζέψει. Το έκανε η panerai που από exclusive το έκανε παντού διαθέσιμο και τώρα η μεταπωληση έχει πέσει πολυ. Να προδώσει  η ρολεξ όλους αυτούς που αγοράζουν με καπέλα???? Δε νομίζω... Αντε να χάσουν κάνα χιλιάρικο... Αν μειωθεί η μεταπωληση αμέσως καταρρέει ο μύθος!!!! Όπως και να έχει είναι φοβερά ρολόγια οπότε αξίζει να έχεις έστω και ένα για να το απολαμβάνεις και να το αφήσεις στα παιδιά σου . Κάθε ρολογο φίλος που σέβεται τον εαυτό του πρέπει να έχει ένα rolex ένα panerai και φυσικά ένα seiko και ένα g shock

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3100
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #102 στις: Ιούνιος 12, 2019, 07:09:23 πμ »
Τώρα όσον αφορά τη ρολογαρα του cap dim!!! Αν το δώσεις τώρα Δημήτρη μπορεί να βγάλεις από 800 έως 1500 ευρώ. Αν το δώσεις μετά την οποία ομαλοποίηση τιμών πάλι στα λεφτά σου θα είσαι και με ένα μικρό κέρδος. Όπως και να έχει θα έχεις χαρεί ένα ρολόι χωρίς ούτε μια οικονομική γρατζουνιά. Άρα θα είσαι ΟΚ

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15606
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #103 στις: Ιούνιος 12, 2019, 07:13:16 πμ »
Μιχάλη το ότι τα Rolex έχουν πάρει αξία, δε νομιπζω ότι το αμφισβητεί κάποιος. Το δείχνουν & οι σημερινές τιμές πώλησης.
Το ερώτημα που τίθεται είναι άλλο: το εάν θα συνεχίσουν να ανεβάζουν την αξία τους με τέτοιους ρυθμούς.
Δλδ το ότι το GMT σου το είχες πάρει 2.900€ (πότε περίπου;) και τώρα μπορείς να το δώσεις 12.000€ είναι το ένα θέμα.
Το άλλο θέμα είναι το εάν το πάρει ΤΩΡΑ κάποιος δίνοντας 12.000€, σε τι μελλοντική αύξηση μπορεί να ελπίζει.
Εκεί έγκειται ο σκεπτικισμός από αρκετούς. Στο μήπως δηλαδή αυτή τη στιγμή τα Rolex βρίσκονται κοντά στο άνω όριο της «χρηματιστηριακής αξίας» τους.
Μπορεί φυσικά να συνεχίσουν την ανεξήγητη (κατά κάποιους) άνοδο. Μπορεί και όχι.

Και μην ξεχνάς ότι μιλάμε και «υπό συνθήκες» για κάποιες τιμές. Δλδ το έχω αγοράσει κάποτε μεταχειρισμένο (εξ´ ου και η τόσο χαμηλή τιμή αγοράς) σε κατάσταση NOS και το έχω ακόμα σε τέτοια κατάσταση (για να πιάσει τόσο υψηλή τιμή).

Όπου εκεί μπαίνει και το άλλο θέμα, του τι σημαίνει για τον καθένα η φράση «το έχω ευχαριστηθεί». Για κάποιον σημαίνει ότι το φοράει μία στο τόσο στη βραδυνή του έξοδο, έχοντας το χέρι του στην τσέπη, για να μην πάθει τίποτα το ρολόϊ του.
Για άλλον σημαίνει ότι το φοράει παντού & πάντα, σε όλες τις δραστηριότητες του, όπου μοιραία το ρολόϊ δεν μπορεί να διατηρηθεί σε «άψογη» κατάσταση. Από άποψη εμφάνισης εννοώ φυσικά.
Καλώς ή κακώς, όλα μαζί δε γίνονται...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #104 στις: Ιούνιος 12, 2019, 07:41:18 πμ »

Εσύ που αγοράζεις άλλες μάρκες!
Ενώ εσύ κερδίζεις!!!!

Περίμενα πως θα απαντήσεις εσύ ειδικά σε αυτό μου το σχόλιο καθώς και κάποιοι άλλοι γνωστοί και προβλέψιμοι.
Αν ψάξει κανείς τα ποστ σου σε αυτό το φόρουμ θα δει με τι είδους «ωρολογόφιλο» έχει να κάνει. Ευτυχώς τα γραπτά μένουν.
Συγχαρητήρια λοιπόν για τις κερδοφόρες σου αγοραπωλησίες και σου εύχομαι πάντα να πουλάς «σήμερα» - μόνο που το σήμερα είναι το χτες του αύριο και το αύριο άγνωστο και ασαφές.
Για όλους τους υπόλοιπους λοιπόν να ξεκαθαρίζω για μια ακόμη φορά: Σκεφτείτε ποιος είναι αυτός που χάνει σε χρηματηστηριακές / πυραμιδικές / επενδυτικές συναλλαγές???!!!! Χμμμμμ! Να μην σας βάζω δύσκολα! Ας το πάμε πολύ πιο εύκολα:
Ποιος είναι αυτός που κερδίζει σε τέτοιου είδους συναλλαγές????!!
Μα ο μεσάζοντας φυσικά και για όσο οι συναλλαγές αυτές είναι μαζικές και σε κορύφωση.



Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #105 στις: Ιούνιος 12, 2019, 07:44:07 πμ »
Όταν το ρολόι γίνεται άγχος για το πόσα λεφτά κάνει εάν πουληθεί τότε έχει χαθεί το όλο νόημα της απόκτησης του και κατοχής του.

Υπάρχουν πολύ καλύτερες επενδύσεις στην παγκόσμια αγορά από ότι τα ατσάλινα Ρολεξ.

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3100
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #106 στις: Ιούνιος 12, 2019, 08:27:48 πμ »
Όταν το ρολόι γίνεται άγχος για το πόσα λεφτά κάνει εάν πουληθεί τότε έχει χαθεί το όλο νόημα της απόκτησης του και κατοχής του.

Υπάρχουν πολύ καλύτερες επενδύσεις στην παγκόσμια αγορά από ότι τα ατσάλινα Ρολεξ.
Πες μας Νίκο..... Καμοια μετοχή να επενδύσουμε

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #107 στις: Ιούνιος 12, 2019, 09:07:47 πμ »
Ενώ εσύ κερδίζεις!!!!

Περίμενα πως θα απαντήσεις εσύ ειδικά σε αυτό μου το σχόλιο καθώς και κάποιοι άλλοι γνωστοί και προβλέψιμοι.
Αν ψάξει κανείς τα ποστ σου σε αυτό το φόρουμ θα δει με τι είδους «ωρολογόφιλο» έχει να κάνει. Ευτυχώς τα γραπτά μένουν.
Συγχαρητήρια λοιπόν για τις κερδοφόρες σου αγοραπωλησίες και σου εύχομαι πάντα να πουλάς «σήμερα» - μόνο που το σήμερα είναι το χτες του αύριο και το αύριο άγνωστο και ασαφές.
Για όλους τους υπόλοιπους λοιπόν να ξεκαθαρίζω για μια ακόμη φορά: Σκεφτείτε ποιος είναι αυτός που χάνει σε χρηματηστηριακές / πυραμιδικές / επενδυτικές συναλλαγές???!!!! Χμμμμμ! Να μην σας βάζω δύσκολα! Ας το πάμε πολύ πιο εύκολα:
Ποιος είναι αυτός που κερδίζει σε τέτοιου είδους συναλλαγές????!!
Μα ο μεσάζοντας φυσικά και για όσο οι συναλλαγές αυτές είναι μαζικές και σε κορύφωση.



Sent from my iPad using Tapatalk
Έθεσες ένα ερώτημα και σου απάντησα. Προφανώς δεν σου άρεσε η απάντηση και αποφάσισες να με χαρακτηρίσεις ωρολογόφιλο εντός εισαγωγικών, δηλαδή fake. Εάν είχες ασχοληθεί το ένα πέμπτο των ωρών που έχω ασχοληθεί εγώ με τα ρολόγια και είχες το ένα πέμπτο του πάθους που έχω εγώ για το αντικείμενο, θα ήσουν κι εσύ ωρολογόφιλος σαν κι εμένα και βασικά θα ήξερες και τί γράφεις γιατί τώρα δεν ξέρεις.

Παρόλα αυτά, να πω ότι σε πάω πολύ γιατί είσαι τρολ και κατά τη γνώμη μου φόρουμ χωρίς τρολ είναι σαν ομελέτα χωρίς αυγά.

Πάμε λοιπόν πάλι να σου πω ποιος χάνει για να μείνω εντός θέματος. Χάνει αυτός που θα μπει το πρωί στη μπουτίκ της Omega ή της Breitling  και θα αγοράσει ένα καινούριο ακριβό ρολόι χωρίς να ξέρει. Κερδίζει αυτός που θα αγοράσει ένα Patek ή ένα Rolex στην σημερινή του τιμή. Το ποιο θα είναι αυτό το Patek ή το Rolex, είναι κάτι που το υπαγορεύει η πείρα και η γνώση στο αντικείμενο. Αν δεν την έχεις ρωτάς κάποιον που την έχει και σε καθοδηγεί.


Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #108 στις: Ιούνιος 12, 2019, 09:14:25 πμ »
Περίμενα...
και κάποιοι άλλοι γνωστοί και προβλέψιμοι.
:lol: :lol: :lol:
τελικα καποιοι δεν ειναι και τοσο προβλεψιμοι φιλε μου καπετανιο.
Υγ. εχει παθει μια βαρεμαρα απο τοτε που δεν σε πειραζω και τρωγεσε με τα ρουχα σου. Εσυ και ο αλλος καπετανιος.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #109 στις: Ιούνιος 12, 2019, 09:20:14 πμ »
Μιχάλη το ότι τα Rolex έχουν πάρει αξία, δε νομιπζω ότι το αμφισβητεί κάποιος. Το δείχνουν & οι σημερινές τιμές πώλησης.
Το ερώτημα που τίθεται είναι άλλο: το εάν θα συνεχίσουν να ανεβάζουν την αξία τους με τέτοιους ρυθμούς.
Δλδ το ότι το GMT σου το είχες πάρει 2.900€ (πότε περίπου;) και τώρα μπορείς να το δώσεις 12.000€ είναι το ένα θέμα.
Το άλλο θέμα είναι το εάν το πάρει ΤΩΡΑ κάποιος δίνοντας 12.000€, σε τι μελλοντική αύξηση μπορεί να ελπίζει.
Εκεί έγκειται ο σκεπτικισμός από αρκετούς. Στο μήπως δηλαδή αυτή τη στιγμή τα Rolex βρίσκονται κοντά στο άνω όριο της «χρηματιστηριακής αξίας» τους.
Μπορεί φυσικά να συνεχίσουν την ανεξήγητη (κατά κάποιους) άνοδο. Μπορεί και όχι.

Και μην ξεχνάς ότι μιλάμε και «υπό συνθήκες» για κάποιες τιμές. Δλδ το έχω αγοράσει κάποτε μεταχειρισμένο (εξ´ ου και η τόσο χαμηλή τιμή αγοράς) σε κατάσταση NOS και το έχω ακόμα σε τέτοια κατάσταση (για να πιάσει τόσο υψηλή τιμή).

Όπου εκεί μπαίνει και το άλλο θέμα, του τι σημαίνει για τον καθένα η φράση «το έχω ευχαριστηθεί». Για κάποιον σημαίνει ότι το φοράει μία στο τόσο στη βραδυνή του έξοδο, έχοντας το χέρι του στην τσέπη, για να μην πάθει τίποτα το ρολόϊ του.
Για άλλον σημαίνει ότι το φοράει παντού & πάντα, σε όλες τις δραστηριότητες του, όπου μοιραία το ρολόϊ δεν μπορεί να διατηρηθεί σε «άψογη» κατάσταση. Από άποψη εμφάνισης εννοώ φυσικά.
Καλώς ή κακώς, όλα μαζί δε γίνονται...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Συμφωνώ αγορίνα. Προσωπικά τα φοράω όλα κάθε μέρα και δεν τα προσέχω και παρά πολύ. Βέβαια το καλό της συλλογής είναι ότι αυτό ρολόγια  φθείρονται λιγότερο γιατί αλλάζεις ρολόι συχνά. Συμφωνώ ότι κάποια ρόλεξ τώρα καλπάζουν και ότι πιθανότατα θα σταματήσουν να καλπάζουν. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν θα συνεχίσουν να ανεβαίνουν .

Πάρε το πιο αναγνωρίσιμο και πολυφορεμενο ρολόι όλων των εποχών , το 16610. Έχουν βγει τόσα εκατομμύρια κομμάτια που λες ε πόσο πια θα ανέβει;;; Κι όμως, πολύ αργά μεν, σταθερά δε, το ρολόι μόνο ανεβαίνει. Βλέπεις sub λιωμένα χωρίς χαρτιά του 1995 και η χαμηλότερη τιμή είναι κοντά στις 5500. Αυτό δείχνει τη δύναμη της εταιρείας και μόνο, γιατί πιθανότατα ένα τέτοιο ρολόι δεν αξίζει αυτή την τιμή. Κι όμως πωλούνται κάθε μέρα.

Τελειώνοντας να πω ότι κανέναν ρόλεξ δεν έριξε την τιμή του σε βάθος χρόνου, πόσο μάλλον αυτά που είναι εκτός παραγωγής. Γνωστό μαγαζί της Αθήνας πουλάει αυτή τη στιγμη ένα τελευταίο κομμάτι κεραμικό gmt στις 11000. Το μαύρο το αολο, που έχει τιμή καταλόγου κοντά στις 8000. Εάν είχα χρήματα θα το αγόραζα σήμερα και θα το έβαζα στην άκρη. Είναι τρελή η τιμή 11000 σήμερα που μιλάμε; Ναι θεότρελη. Βάζω λοιπόν τώρα μια υπενθύμιση στο κινητό μου να ξεθαψω αυτό το ποστ σε 2 ακριβώς χρόνια, τον Ιούνιο του 2021 και να δούμε αν θα κάνει λιγότερο ή περισσότερο από 15000. Εδώ είμαστε, υγεία μόνο.

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #110 στις: Ιούνιος 12, 2019, 09:28:43 πμ »
Άγγελε δεν είμαι σύμβουλος επενδύσεων. Είμαι σίγουρος οτι κοντά σου υπάρχουν αξιόλογοι άνθρωποι να σου μεταφέρουν την παγκόσμια αγορά και να κρίνεις μόνος σου.

Θα σου αναφέρω λοιπόν τα εξής όσο αναφορά τα ατσάλινα Ρολεξ πάντα βάση της δικής μου αντίληψης δίχως να σημαίνει ότι είναι σωστή.

Οποίος αγοράζει ατσάλινο Ρολεξ πάνω από την τιμή καταλόγου παίζει με την φωτιά. Το γεγονος ότι κάποια μεμονενα περιστατικά που αναφέρονται στο φόρουμ δείχνουν μια τάση αύξησης τιμών και εύκολου χρήματος είναι εντελώς παραπλανητικα με μεγάλο κίνδυνο να κατασπαραχθει ο ανυποψίαστος αγοραστής.

Το όλο παιχνίδι με την Ρολεξ ξεκίνησε πριν από περίπου έναμησι χρονο όταν δημοπρατηθηκε η ατσάλινη Daytona του Paul Newman. Φήμες ανέφεραν ότι το συγκεκριμένο ρολόι αγοράστηκε από την ίδια την Ρολεξ ώστε να χτίσει όλη αυτή την τεχνιτή ιστορία με τα ρολόγια της.

Λίγο λοιπόν η τεχνιτή μείωση ατσαλινων μοντέλων, λίγο η μεγάλη αύξηση τιμών στο Chrono 24 που εππηρεαζει τον υποψήφιο αγοραστή, λίγο η μεγάλη ανησυχία του τραπεζικού συστήματος καλύτερα να έχω Ρολεξ πάρα λεφτά στην τράπεζα (εδώ γελάμε),  έχει δημιουργήσει αυτό το hype για τα ατσάλινα Ρολεξ.

Πάμε τώρα στην μεταπώληση. Κάθε χρόνο παράγονται αρκετές χιλιάδες ατσάλινα Ρολεξ από όλα τα Hot μοντέλα. Είτε κεραμικα Daytona είτε Pepsi, είτε BLNR και ότι άλλο θέλεις.

Από αυτά τα ρολόγια κάποια δεν τα βλέπει το φως του ήλιου και καταλήγουν σε συλλέκτες σφραγισμένα με αυτοκόλλητα, χαρτιά κλπ. Οι συγκεκριμένοι συλλέκτες έχουν τόσα χρήματα και τόσο μεγάλη γνώση του αντικειμένου που φυσικά τα αγοράζουν τιμή καταλόγου και δεν βγαίνουν καν από το σπίτι τους για να πάνε να τα δοκιμάσουν.

Όσα περισσεύουν βγαίνουν στην λιανική αγορά. Εκεί ξεκινάει το πανηγύρι. Ο ένας πουλάει στον άλλο και ο άλλος στον άλλο μέχρι να φτάσει ένα ρολόι διπλή τιμή διότι ΠΆΝΤΑ ότι δεν μπορούμε να το αποκτήσουμε το θέλουμε ακόμα περισσότερο.
Πριν από τρία χρόνια έμπαινες μέσα σε ένα AD και έπαιρνες Hulk, BLNR, sub και έφευγες με ένα πλατύ χαμόγελο. Τώρα θα πας στον AD και θα φύγεις απογοητευμένος διότι απλά δεν έχει ρολόι να πάρεις. Όσο δεν έχει ρολόι να πάρεις τόσο περισσότερο το θέλεις. Όχι εσύ προσωπικά αλλά η λιανική αγορά.
έτσι λοιπόν ξεκινάει η αύξηση τιμής και πλέον σχεδόν αποδέχθηκε η αγορά ότι η προτεινόμενη τιμή λιανικής είναι απλά προτεινόμενη και όλοι πουλάνε με καπέλο.

Παίρνεις ένα ρολόι μετά από πολύ κόπο με καπέλο αλλιώς δεν θα το πάρεις και περιμένεις ότι θα πουλήσεις το ρολόι με ακομα μεγαλύτερο καπέλο. Εδώ λοιπόν έχεις χάσει την ουσία.

Εγώ και εσύ δεν είμαστε έμποροι ούτε έχουμε το δυκτιο να πουλήσουμε τα ρολόγια μας όταν χρειαστεί. Σιγά μην πας να συναντήσεις ένα άγνωστο να πάρεις 15.000 μετρητά για να πουλήσεις ρολόι. Θα χρειαστεί να πας σε ενδιάμεσο οπότε ότι κέρδος νόμιζες οτι θα βγάλεις θα το χάσεις για να κερδίσει ο ενδιάμεσος.

Καταλήγω ότι τα ρολόγια δεν είναι επένδυση και όποιος το βλέπει σαν επένδυση στο τέλος απλά θα χάσει χρήματα. Τωρσ εάν θα χάσει πολλά η λίγα εξαρτάται από την παγκόσμια αγορά και οικονομία.
Όταν ξεκίνησε η κρίση του 2008 στην Ελλάδα προσωπικά δεν γνώρισα κάποιον που είχε δέκα Ρολεξ τα πούλησε και έβγαλε λεφτά για να ζήσει.... Για κέρδος δεν θέλω να μιλήσω.

Καλή αναζήτηση σε όλους στην εύκολη κερδοφορία. Λεφτά βγάζει κάνεις μέσα από σκληρή δουλειά και καθημερινό αγώνα.
Οι επενδύσεις σήμερα δεν στοχεύουν στην αύξηση του κεφαλαίου αλλά στην εξασφάλιση του.

Ελπίζω να μην κούρασε η πρωινή μου φλυαρία.

Καλημέρα σας.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #111 στις: Ιούνιος 12, 2019, 09:55:14 πμ »
Άγγελε δεν είμαι σύμβουλος επενδύσεων. Είμαι σίγουρος οτι κοντά σου υπάρχουν αξιόλογοι άνθρωποι να σου μεταφέρουν την παγκόσμια αγορά και να κρίνεις μόνος σου.

Θα σου αναφέρω λοιπόν τα εξής όσο αναφορά τα ατσάλινα Ρολεξ πάντα βάση της δικής μου αντίληψης δίχως να σημαίνει ότι είναι σωστή.

Οποίος αγοράζει ατσάλινο Ρολεξ πάνω από την τιμή καταλόγου παίζει με την φωτιά. Το γεγονος ότι κάποια μεμονενα περιστατικά που αναφέρονται στο φόρουμ δείχνουν μια τάση αύξησης τιμών και εύκολου χρήματος είναι εντελώς παραπλανητικα με μεγάλο κίνδυνο να κατασπαραχθει ο ανυποψίαστος αγοραστής.

Το όλο παιχνίδι με την Ρολεξ ξεκίνησε πριν από περίπου έναμησι χρονο όταν δημοπρατηθηκε η ατσάλινη Daytona του Paul Newman. Φήμες ανέφεραν ότι το συγκεκριμένο ρολόι αγοράστηκε από την ίδια την Ρολεξ ώστε να χτίσει όλη αυτή την τεχνιτή ιστορία με τα ρολόγια της.

Λίγο λοιπόν η τεχνιτή μείωση ατσαλινων μοντέλων, λίγο η μεγάλη αύξηση τιμών στο Chrono 24 που εππηρεαζει τον υποψήφιο αγοραστή, λίγο η μεγάλη ανησυχία του τραπεζικού συστήματος καλύτερα να έχω Ρολεξ πάρα λεφτά στην τράπεζα (εδώ γελάμε),  έχει δημιουργήσει αυτό το hype για τα ατσάλινα Ρολεξ.

Πάμε τώρα στην μεταπώληση. Κάθε χρόνο παράγονται αρκετές χιλιάδες ατσάλινα Ρολεξ από όλα τα Hot μοντέλα. Είτε κεραμικα Daytona είτε Pepsi, είτε BLNR και ότι άλλο θέλεις.

Από αυτά τα ρολόγια κάποια δεν τα βλέπει το φως του ήλιου και καταλήγουν σε συλλέκτες σφραγισμένα με αυτοκόλλητα, χαρτιά κλπ. Οι συγκεκριμένοι συλλέκτες έχουν τόσα χρήματα και τόσο μεγάλη γνώση του αντικειμένου που φυσικά τα αγοράζουν τιμή καταλόγου και δεν βγαίνουν καν από το σπίτι τους για να πάνε να τα δοκιμάσουν.

Όσα περισσεύουν βγαίνουν στην λιανική αγορά. Εκεί ξεκινάει το πανηγύρι. Ο ένας πουλάει στον άλλο και ο άλλος στον άλλο μέχρι να φτάσει ένα ρολόι διπλή τιμή διότι ΠΆΝΤΑ ότι δεν μπορούμε να το αποκτήσουμε το θέλουμε ακόμα περισσότερο.
Πριν από τρία χρόνια έμπαινες μέσα σε ένα AD και έπαιρνες Hulk, BLNR, sub και έφευγες με ένα πλατύ χαμόγελο. Τώρα θα πας στον AD και θα φύγεις απογοητευμένος διότι απλά δεν έχει ρολόι να πάρεις. Όσο δεν έχει ρολόι να πάρεις τόσο περισσότερο το θέλεις. Όχι εσύ προσωπικά αλλά η λιανική αγορά.
έτσι λοιπόν ξεκινάει η αύξηση τιμής και πλέον σχεδόν αποδέχθηκε η αγορά ότι η προτεινόμενη τιμή λιανικής είναι απλά προτεινόμενη και όλοι πουλάνε με καπέλο.

Παίρνεις ένα ρολόι μετά από πολύ κόπο με καπέλο αλλιώς δεν θα το πάρεις και περιμένεις ότι θα πουλήσεις το ρολόι με ακομα μεγαλύτερο καπέλο. Εδώ λοιπόν έχεις χάσει την ουσία.

Εγώ και εσύ δεν είμαστε έμποροι ούτε έχουμε το δυκτιο να πουλήσουμε τα ρολόγια μας όταν χρειαστεί. Σιγά μην πας να συναντήσεις ένα άγνωστο να πάρεις 15.000 μετρητά για να πουλήσεις ρολόι. Θα χρειαστεί να πας σε ενδιάμεσο οπότε ότι κέρδος νόμιζες οτι θα βγάλεις θα το χάσεις για να κερδίσει ο ενδιάμεσος.

Καταλήγω ότι τα ρολόγια δεν είναι επένδυση και όποιος το βλέπει σαν επένδυση στο τέλος απλά θα χάσει χρήματα. Τωρσ εάν θα χάσει πολλά η λίγα εξαρτάται από την παγκόσμια αγορά και οικονομία.
Όταν ξεκίνησε η κρίση του 2008 στην Ελλάδα προσωπικά δεν γνώρισα κάποιον που είχε δέκα Ρολεξ τα πούλησε και έβγαλε λεφτά για να ζήσει.... Για κέρδος δεν θέλω να μιλήσω.

Καλή αναζήτηση σε όλους στην εύκολη κερδοφορία. Λεφτά βγάζει κάνεις μέσα από σκληρή δουλειά και καθημερινό αγώνα.
Οι επενδύσεις σήμερα δεν στοχεύουν στην αύξηση του κεφαλαίου αλλά στην εξασφάλιση του.

Ελπίζω να μην κούρασε η πρωινή μου φλυαρία.

Καλημέρα σας.
Καλημέρα Νίκο. Λες πολλά ωραία πράγματα στο ποστ σου και με πολύ ωραίο τρόπο. Το τελικό σου συμπέρασμα όμως, ότι όποιος δηλαδή επενδύει σε ρολόγια θα βγει χαμένος, δε συμβαδίζει καθόλου με την πραγματικότητα ούτε με την ιστορία. Γιατί πολύ απλά ούτε ΕΝΑΣ άνθρωπος που αγόρασε ένα σπορ Rolex τα τελευταία 50 χρονια και το κράτησε, δεν βγήκε χαμένος. Όλοι κέρδισαν από λίγα έως πολλα. Εάν έχεις ένα διαφορετικό παράδειγμα θα χαρώ να το ακούσω.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #112 στις: Ιούνιος 12, 2019, 10:24:55 πμ »
https://www.youtube.com/watch?v=F5BGcA3yoNM
Αυτη ειναι μια φοβερη συλλογη-επενδυση.
Μεγαλο φαουλ το Σεικο που εχει κατω σε μια γωνια. Χαθηκανε τοσες αλλες φιρμες. Και απο ολα τα ωραια Σεικο αυτο βρηκε :D

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #113 στις: Ιούνιος 12, 2019, 10:29:15 πμ »
Μιχάλη εάν αγοράσεις ένα Ρολεξ σήμερα 10.000 ευρώ ίσως μετά από δέκα χρόνια θα το πουλήσεις παραπάνω. Πόσο παραπάνω δεν ξέρω.
Επειδή όμως η καταναλωτική κοινωνία αλλάζει μπορεί μετά από δέκα χρόνια κάνεις να μην θέλει να φοράει ατσάλινο Ρολεξ και να φοράει ένα ατσάλινο smart watch. Αν ήξερα τι θα γίνει σε δέκα χρόνια θα στο έλεγα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι εταιρείες και οι έμποροι θα βγάζουν χρήματα και οι καταναλωτές θα πληρώνουν.

Αν τα πράγματα ήταν τόσο θετικά στο εύκολο κέρδος οι έμποροι δεν θα ματωναν να κρατήσουν τα μαγαζιά τους. Θα έβγαζαν εκατομμύρια.

Το γεγονός ότι τα τελευταία πενήντα χρόνια όσοι αγόραζαν Ρολεξ κέρδισαν δεν σημαίνει ότι θα κερδίσουν και όσοι αγοράζουν σήμερα ένα ατσάλινο ρολόι με καπέλο.

Αναρωτιέμαι τα τελευταία 30 χρόνια ποιος κέρδισε περισσότερο αυτός που αγόρασε ένα ατσάλινο Ρολεξ η αυτός που αγόρασε με τα ίδια χρήματα μετοχές της Apple ή της Microsoft?

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #114 στις: Ιούνιος 12, 2019, 10:44:17 πμ »
Μα συγνώμη Νίκο...
Το συμπέρασμα ότι τα Ρόλεξ δεν είναι επένδυση προφανώς το έβγαλες με βάση τα γεγονότα και όχι με βάση το μέλλον αφού όπως λες δεν είσαι προφήτης. Η μόνη μου ένσταση είναι ότι όχι μόνο δεν στέκει σαν συμπέρασμα, αλλά σε προκάλεσα να μου πεις ΕΝΑΝ άνθρωπο που αγόρασε σπορ ρόλεξ, το φόρεσε μερικά χρόνια και έχασε! Ούτε ένας δεν υπάρχει. Από το 1950 εως και σήμερα.

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #115 στις: Ιούνιος 12, 2019, 10:55:52 πμ »
Έθεσες ένα ερώτημα και σου απάντησα. Προφανώς δεν σου άρεσε η απάντηση και αποφάσισες να με χαρακτηρίσεις ωρολογόφιλο εντός εισαγωγικών, δηλαδή fake. Εάν είχες ασχοληθεί το ένα πέμπτο των ωρών που έχω ασχοληθεί εγώ με τα ρολόγια και είχες το ένα πέμπτο του πάθους που έχω εγώ για το αντικείμενο, θα ήσουν κι εσύ ωρολογόφιλος σαν κι εμένα και βασικά θα ήξερες και τί γράφεις γιατί τώρα δεν ξέρεις.

Παρόλα αυτά, να πω ότι σε πάω πολύ γιατί είσαι τρολ και κατά τη γνώμη μου φόρουμ χωρίς τρολ είναι σαν ομελέτα χωρίς αυγά.

Πάμε λοιπόν πάλι να σου πω ποιος χάνει για να μείνω εντός θέματος. Χάνει αυτός που θα μπει το πρωί στη μπουτίκ της Omega ή της Breitling  και θα αγοράσει ένα καινούριο ακριβό ρολόι χωρίς να ξέρει. Κερδίζει αυτός που θα αγοράσει ένα Patek ή ένα Rolex στην σημερινή του τιμή. Το ποιο θα είναι αυτό το Patek ή το Rolex, είναι κάτι που το υπαγορεύει η πείρα και η γνώση στο αντικείμενο. Αν δεν την έχεις ρωτάς κάποιον που την έχει και σε καθοδηγεί.
Μπορεί και να μην ξέρω τι γράφω όπως λες!
Εσύ όμως σίγουρα ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ!!!!!!
Σε ένα θέμα που είχε «ακινητοποιηθεί» από τον Νοέμβριο του 2018 μπαίνεις και γράφεις για μια Ντειτόνα και για έναν έμπορο που την πουλούσε σε τιμή «ευκαιρίας» αλλά δεν την πήρες και πως το ψιλομετάνοιωσες εκ των υστέρων!!!
Πες μας λοιπόν «μεγάλε γνώστη» των ωρολογιακών θεμάτων σε ποιον «έμπορο» θα πρέπει να απευθυνθούμε για να πάρουμε το «κελεπούρι» που θα μας αποδώσει κέρδος που καμμία άλλη επένδυση δεν μας δίνει??
Ή μήπως είναι «τρολιά» πως οι δημόσιες αναρτήσεις σου τα τελευταία χρόνια περιορίζονται σε πολύ συγκεκριμένη θεματολογία που οποιοσδήποτε μπορεί εύκολα να το διαπιστώσει ποια είναι και σε τι αναφέρεται.
Όσο για την δική μου παρουσία στο φόρουμ ως τρολ (όπως με χαρακτήρισες) οι δημόσιες αναρτήσεις μου είναι διαθέσιμες επίσης σε όλους για να με κρίνουν οι υπόλοιποι συνφορουμίτες.



Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #116 στις: Ιούνιος 12, 2019, 11:08:21 πμ »
Μπορεί και να μην ξέρω τι γράφω όπως λες!
Εσύ όμως σίγουρα ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ!!!!!!
Σε ένα θέμα που είχε «ακινητοποιηθεί» από τον Νοέμβριο του 2018 μπαίνεις και γράφεις για μια Ντειτόνα και για έναν έμπορο που την πουλούσε σε τιμή «ευκαιρίας» αλλά δεν την πήρες και πως το ψιλομετάνοιωσες εκ των υστέρων!!!
Πες μας λοιπόν «μεγάλε γνώστη» των ωρολογιακών θεμάτων σε ποιον «έμπορο» θα πρέπει να απευθυνθούμε για να πάρουμε το «κελεπούρι» που θα μας αποδώσει κέρδος που καμμία άλλη επένδυση δεν μας δίνει??
Ή μήπως είναι «τρολιά» πως οι δημόσιες αναρτήσεις σου τα τελευταία χρόνια περιορίζονται σε πολύ συγκεκριμένη θεματολογία που οποιοσδήποτε μπορεί εύκολα να το διαπιστώσει ποια είναι και σε τι αναφέρεται.
Όσο για την δική μου παρουσία στο φόρουμ ως τρολ (όπως με χαρακτήρισες) οι δημόσιες αναρτήσεις μου είναι διαθέσιμες επίσης σε όλους για να με κρίνουν οι υπόλοιποι συνφορουμίτες.



Sent from my iPad using Tapatalk
Ευτυχώς Mr Trol με γνωρίζουν προσωπικά μερικά από τα πιο σεβαστά μέλη αυτού του φόρουμ και ξέρουν καλά ποιος είμαι, με τι ασχολούμαι και αν είμαι ωρολογόφιλος ή "μεσάζων" όπως έμμεσα θέλεις να πεις.

Γλυκιά καλημέρα

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #117 στις: Ιούνιος 12, 2019, 11:09:41 πμ »
Τελειώνοντας να πω ότι κανέναν ρόλεξ δεν έριξε την τιμή του σε βάθος χρόνου, πόσο μάλλον αυτά που είναι εκτός παραγωγής. Γνωστό μαγαζί της Αθήνας πουλάει αυτή τη στιγμη ένα τελευταίο κομμάτι κεραμικό gmt στις 11000. Το μαύρο το αολο, που έχει τιμή καταλόγου κοντά στις 8000. Εάν είχα χρήματα θα το αγόραζα σήμερα και θα το έβαζα στην άκρη. Είναι τρελή η τιμή 11000 σήμερα που μιλάμε; Ναι θεότρελη. Βάζω λοιπόν τώρα μια υπενθύμιση στο κινητό μου να ξεθαψω αυτό το ποστ σε 2 ακριβώς χρόνια, τον Ιούνιο του 2021 και να δούμε αν θα κάνει λιγότερο ή περισσότερο από 15000. Εδώ είμαστε, υγεία μόνο.

Το πόσο πουλάει ένας έμπορος δεν είναι ενδεικτικό του πόσο μπορεί να το πουλήσει ένας ιδιώτης.

Πες ότι το παίρνεις 11.000 και σε 2 χρόνια ο έμπορος το πουλάει 15.000. Στην περίπτωση αυτή πρέπει εσύ να βρεις αγοραστή που να είναι διατεθιμένος να σου δώσει 15.000.

Και θα βρεις στην Ελλάδα ή θα πρέπει να το στείλεις έξω με όποιο ρίσκο αυτό συνεπάγεται; Εάν πας στον ίδιο έμπορο που το πουλάει 15.000 πόσο θα σου δώσει για να στο πάρει; 12,000? 13,000?

Επίσης υπολόγισε ότι με τον πληθωρισμό τα 11,000 σε δύο χρόνια είναι περίπου 11,500 οπότε εάν το πάρει ο έμπορος 13,000 έχεις ένα κέρδος 1,500 ευρώ. Εάν αντί για 15,000 η τιμή που παίζει είναι 13,000 παίρνεις τα λεφτά σου πίσω (ίσως και με μια μικρή χασούρα).

Με το απλό παράδειγμα αυτό, το κέρδος που μπορεί να έχεις (υπολογίζοντας ότι όλα πάνε καλά) είναι μεταξύ 0% - 13%.

Εμένα μου αρέσει το Explorer 214270. Retail έχει νομίζω 6,600 ευρώ και το βρίσκω άνετα 1000-1500 ευρώ κάτω από retail. Άρα εάν το αγοράσω retail τώρα, σε 5 χρόνια πόσο θα μπορούσα να κερδίσω; Εάν κρίνω από την τιμή του τώρα, θα χάσω περίπου 2,000.

Το συμπερασμα, για μένα, είναι ότι Η Rolex είναι η πιο ασφαλής επένδυση στα ρολόγια, για συγκεκριμένα μοντέλα και εάν έχεις τα κανάλια να τα πουλήσεις με ασφάλεια.

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #118 στις: Ιούνιος 12, 2019, 11:16:06 πμ »
Ξέρω αρκετούς ανθρώπους που αγόρασαν ένα σπορ Ρολεξ το φόρεσαν το έχασαν, το έσπασαν τους το έκλεψαν τους έκαναν πέντε σέρβις και σε ένα από αυτά επειδή δεν ήθελαν να πληρώσουν την επίσημη αντιπροσωπεία για να γλυτώσουν λεφτά το έστειλαν έξω με αποτέλεσμα να αλλάξουν μηχανές κλπ κλπ.

Φυσικά υπάρχουν και άλλοι που αγόρασαν ένα ατσάλινο Ρολεξ πριν από δεκαπέντε χρόνια και τώρα μπορούν να το πουλήσουν με ένα μικρό κέρδος η στα λεφτά τους επειδή τα καινούρια έχουν ξεφύγει. Είναι ποιο εύκολο να πάρει κάποιος ένα ατσάλινο sub  δεκαπενταετιας με 5.000 ευρώ για να το φορέσει και να κάνει το κομμάτι του πάρα να δώσει τα διπλά για να το βρει καινούριο.

Το συμπέρασμα μου είναι ότι τα Ρολεξ δεν είναι επένδυση. Είναι τα μοναδικά ρολόγια που η απώλεια χρημάτων θα είναι μικρότερη από οποιαδήποτε άλλη μάρκα.

Φυσικά αυτό είναι προσωπική εκτίμηση και δεν σημαίνει ότι είναι σωστή.
Βασική προϋπόθεση να έχεις αγοράσει τιμή καταλόγου.


Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #119 στις: Ιούνιος 12, 2019, 11:26:48 πμ »
Ευτυχώς Mr Trol με γνωρίζουν προσωπικά μερικά από τα πιο σεβαστά μέλη αυτού του φόρουμ και ξέρουν καλά ποιος είμαι, με τι ασχολούμαι και αν είμαι ωρολογόφιλος ή "μεσάζων" όπως έμμεσα θέλεις να πεις.

Γλυκιά καλημέρα
Δυστυχώς φίλτατε εμένα με γνωρίζουν προσωπικά μόνο απλοί άνθρωποι και φίλοι που είχαμε την ευκαιρία να βρεθούμε και να κάνουμε παρέα μέσα από το φόρουμ! Οπότε δεν μπορώ να σε συναγωνιστώ σε γνωριμίες ούτε σε «ωρολογιακό κύρος».
Τι να κάνουμε!!!
Μια μικρή διόρθωση όμως: Ότι λέω το λέω άμμεσα.

Ακόμα πιο γλυκιά καλησπέρα!


Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης