Αποστολέας Θέμα: βοηθεια για επενδυση χρηματων  (Αναγνώστηκε 39555 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vagosts

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1170
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 09:04:30 μμ »
Τώρα είμαι απασχολημένος να ψάχνω ανά την υφήλιο για ένα 16600 full set, σειρά Ζ, με 6.000€ για να μου το κάνει δώρο ο φίλος Μιχάλης. Αν θυμάμαι καλά το όνομα του maestro. Αν δεν το θυμάμαι ας με συγχωρήσει, μία φορά είχαμε βρεθεί στο τρεχαλητό για μία πιθανή πώληση :)
A, μα είναι απλό!
Βρίσκεις έναν κάτοχο 16600 full set, σειρά Ζ, και ζητάς να στο "νοικιάσει" για λίγες ώρες (δώσε κι ένα 500άρικο, μην είσαι τσιγκούνης...).
Μου το δίνεις, το βάζω αγγελία 5500€, την στέλνεις στο φίλο maestro, μου το αγοράζει, στο δίνει και μοιραζόμαστε τα 5000€ με τα οποία αγοράζουμε 10 Seiko ο καθένας... ;D

Άγγελε, μολις το διαβάσεις στειλε μου πμ να το σβήσω μη μας πάρουν πρεφα... ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15606
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 09:15:25 μμ »
Καλά το πάτε.

Εγώ προτιμώ αντί να εξηγώ  επενδυτικές option στον 11-χρονο γιό μου, να παίξουμε κανένα FIFA 2019, όπου θα με νικήσει με 5-0 ή και παραπάνω, ανεξαρτήτως του ποιά ομάδα θα επιλέξω...

Ελπίζω πάντως να μην είχες κάνει την ανταλλαγή με το millgauss, γιατί θα ήταν η χειρότερη δυνατή κίνηση.
Για να μην ανοίξουμε και νέα συζήτηση για το πόσο βρίσκεις τα 16570  ;D

Kαι by the way, όταν λέμε για τέτοιες τιμές, εννοούμε (εν γένει) εκτός από full set & NOS. Τουτέστιν μιλάμε καθαρά για εμπορική κίνηση --> παίρνω ένα ρολόϊ και δεν το βάζω ποτέ για να το εξαργυρώσω ως επένδυση και όχι για λογική χρήσης --> παίρνω ένα tool watch και το χρησιμοποιώ παντού και πάντα, οπότε έχει και τις ανάλογες φθορές.

Βέβαια η αλήθεια είναι ότι ο άνθρωπος που άνοιξε το post, για επένδυση ρώτησε, δε ρώτησε τι ρολόϊ να πάρει για να το χαρεί.
Οπότε σαφώς: η καλύτερη επένδυση, ωρολογιακά και μιλώντας για το Ελλαδιστάν, είναι ένα ατσάλινο σπορ Rolex.
Προφανώς υπάρχουν και καλύτερες επενδύσεις, υψηλότερου ρίσκου, αλλά μάλλον αυτό δεν είναι το κατάλληλο forum για να τις αναλύσουμε...


Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15606
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 09:20:11 μμ »
A, μα είναι απλό!
Βρίσκεις έναν κάτοχο 16600 full set, σειρά Ζ, και ζητάς να στο "νοικιάσει" για λίγες ώρες (δώσε κι ένα 500άρικο, μην είσαι τσιγκούνης...).
Μου το δίνεις, το βάζω αγγελία 5500€, την στέλνεις στο φίλο maestro, μου το αγοράζει, στο δίνει και μοιραζόμαστε τα 5000€ με τα οποία αγοράζουμε 10 Seiko ο καθένας... ;D

Άγγελε, μολις το διαβάσεις στειλε μου πμ να το σβήσω μη μας πάρουν πρεφα... ;D ;D ;D

Να σου πω το σκέφτηκα, αλλά επειδή ο maestro, που είχαμε βρεθεί κάποια στιγμή, μου φάνηκε συμπαθέστατος και αξιολογότατος άνθρωπος, δεν μου πήγε η καρδιά να το κάνω  :ug: :ug:

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 10:23:34 μμ »
Μετά από τόσα χρόνια στο φόρουμ θα περίμενα να ξέρεις ότι το milgauss δεν ανήκει στη σπορ σειρά της Rolex.
Από το πρώτο ποστ μου μέχρι τώρα επανέλαβα πέντε φορές τη λέξη σπορ Rolex και σε αυτό τον προέτρεψα αν επενδύσει.

Πάμε όμως τώρα και στο milgauss μιας και το ανέφερες. Όταν βγήκε με το πράσινο τζαμάκι ήταν overpriced στους grey dealers αλλά η τιμή καταλόγου ήταν 5200 ευρώ. Και αυτη η τιμή σήμερα έχει ανέβει κατά πολύ όπως σε όλα. Ακριβώς ότι γίνεται τώρα με το κεραμικό Pepsi gmt το οποίο και αυτό κάποια στιγμή θα αποκατασταθεί. Αυτές δεν είναι πραγματικες τιμές, είναι τιμές grey market και σταματάνε να υπάρχουν όταν το μοντέλο κυκλοφορήσει κανονικά σε περισσότερα κομμάτια.

Προφανώς δεν τον προτρέπω να αγοράσει Pepsi κεραμικό στις 20000 με τιμή καταλόγου 8000. Για νορμάλ πράγματα μιλάω. Να αγοράσει ένα σπορ Ρόλεξ με μια μικρή έκπτωση από την τιμη καταλογου και να το βάλει με τις ζελατίνες σε μια θυρίδα. Ή ένα πενταψήφιο στη σημερινή του τιμή. Γνώμες ζήτησε και γνώμες λέμε. Αν τα σπορ Rolex για πρώτη φορά στην ιστορίας τους πέσουν, οκ. Σίγουρα όμως έχουν ελάχιστες πιθανότητες σε σχέση με οτιδήποτε άλλο μπορεί να αγοράσει.


Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 10:28:19 μμ »
Τον ανιψιό μου δεν τον ρώτησα για να κάνουμε επενδυτική συζήτηση αλλά για να δω πόσο δύσκολο είναι να καταλάβει κάποιος αυτό που λέω. Και μάλλον πανευκολο είναι για να το κατάλαβε ο εξάχρονος.

Επιμένω να μου δείξετε αγγελία 16600 σειρά Ζ φουλ σετ κάτω από 6000 και θα σας το αγοράσω. Προφανώς ούτε μια δεν έχετε βρει και αρχίσατε τα ωραία για παρηγοριά.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15606
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 11, 2018, 01:45:05 πμ »
E κάτσε να το ψάξουμε και λίγο για το 16600. Τι σκ@τ@ με το χέρι στο google είμαστε για να εντοπίσουμε το ρολόϊ που θα μας αγοράσεις;

Πάντως πραγματικά, μετά από τόσα χρόνια εδώ μέσα, θα έπρεπε να έχω μάθει ότι το milgauss, δεν ανήκει στη sport σειρά της Rolex. Είναι η επιτομή του dress, indeed. Κομψό, διακριτικό και elegant.
Εκτός αν δεν ανήκει σε καμία κατηγορία. Και είναι μόνο και έρημο με τον δευτερολεπτοδείκτη-αστραπή και τα κοκκινο-μαυρο-πρασινο-πορτοκαλί χρώματα του.
Ίσως είναι στην κατηγορία  "Rainbow watches by Rolex".
Ποιός ξέρει;

Βέβαια εγώ ουδέποτε κατηγοριοποίησα το milgauss, απλά αναρωτήθηκα εάν είχες κάνει τότε εκείνη την τράμπα. Επίσης ουδέποτε είπα ότι ένα Rolex δεν αποτελεί καλή επένδυση (ειδικά αν πάει απευθείας στη θυρίδα και δε φορεθεί ποτέ).
Αλλά υποθέτω πλέον, ότι άλλα γράφονται άλλα διαβάζονται.

Και επειδή δεν μπορώ να βρω από την παγκόσμια βιβλιογραφία, τι είδους ρολόϊ είναι το milgauss, είπα να το πάω ανάποδα. Να βρω ποιά είναι τα sport ρολόγια της Rolex.

Κάτσε να το σκεφτώ.
Με τι μπορεί να σχετίζονται τα sport Rolex?
Mε τα sport λογικά.
Ποιός ασχολείται με sport?
Ο Federer !
Σίγουρα είναι sport το tennis ή μήπως στα fora δεν αναγνωρίζεται επισήμως από τους γνώστες?
Μπα. Μάλλον είναι αποδεκτό ως sport...
Τι Rolex φοράει ο Federer?
Για να δούμε κάποια:

https://hk.asiatatler.com/style/5-rolex-watches-worn-by-roger-federer

Ωραία.
Οπότε βάσει της bulletproof συλλογιστικής μου, τα sport Rolex είναι τα:
Sky-Dweller
Datejust 41mm (και μόνο 41mm)
GMT-Master II (Batman). Η γνωστή ρολογάαααααααρα
Day-Date 40mm (αυτουνού του λείπει 1mm απ΄το Datejust)
Yacht-Master II (αυτό σετάρει και με το yacht).

Γμτ.  Το sub με τις παραλλαγές του δεν είναι sport, για να μην το φοράει ο Federer. Μάλλον είναι στη σειρά combat της Rolex, αφού το φορούσαν και τα κομάντα.

Πάω να βρω ποιά άλλα Rolex φοράνε κατά καιρούς οι αθλητές, για να δω αν θα μείνει κανένα έξω από τη λίστα των sport Rolex.


Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 11, 2018, 07:57:59 πμ »
E κάτσε να το ψάξουμε και λίγο για το 16600. Τι σκ@τ@ με το χέρι στο google είμαστε για να εντοπίσουμε το ρολόϊ που θα μας αγοράσεις;

Πάντως πραγματικά, μετά από τόσα χρόνια εδώ μέσα, θα έπρεπε να έχω μάθει ότι το milgauss, δεν ανήκει στη sport σειρά της Rolex. Είναι η επιτομή του dress, indeed. Κομψό, διακριτικό και elegant.
Εκτός αν δεν ανήκει σε καμία κατηγορία. Και είναι μόνο και έρημο με τον δευτερολεπτοδείκτη-αστραπή και τα κοκκινο-μαυρο-πρασινο-πορτοκαλί χρώματα του.
Ίσως είναι στην κατηγορία  "Rainbow watches by Rolex".
Ποιός ξέρει;

Βέβαια εγώ ουδέποτε κατηγοριοποίησα το milgauss, απλά αναρωτήθηκα εάν είχες κάνει τότε εκείνη την τράμπα. Επίσης ουδέποτε είπα ότι ένα Rolex δεν αποτελεί καλή επένδυση (ειδικά αν πάει απευθείας στη θυρίδα και δε φορεθεί ποτέ).
Αλλά υποθέτω πλέον, ότι άλλα γράφονται άλλα διαβάζονται.

Και επειδή δεν μπορώ να βρω από την παγκόσμια βιβλιογραφία, τι είδους ρολόϊ είναι το milgauss, είπα να το πάω ανάποδα. Να βρω ποιά είναι τα sport ρολόγια της Rolex.

Κάτσε να το σκεφτώ.
Με τι μπορεί να σχετίζονται τα sport Rolex?
Mε τα sport λογικά.
Ποιός ασχολείται με sport?
Ο Federer !
Σίγουρα είναι sport το tennis ή μήπως στα fora δεν αναγνωρίζεται επισήμως από τους γνώστες?
Μπα. Μάλλον είναι αποδεκτό ως sport...
Τι Rolex φοράει ο Federer?
Για να δούμε κάποια:

https://hk.asiatatler.com/style/5-rolex-watches-worn-by-roger-federer

Ωραία.
Οπότε βάσει της bulletproof συλλογιστικής μου, τα sport Rolex είναι τα:
Sky-Dweller
Datejust 41mm (και μόνο 41mm)
GMT-Master II (Batman). Η γνωστή ρολογάαααααααρα
Day-Date 40mm (αυτουνού του λείπει 1mm απ΄το Datejust)
Yacht-Master II (αυτό σετάρει και με το yacht).

Γμτ.  Το sub με τις παραλλαγές του δεν είναι sport, για να μην το φοράει ο Federer. Μάλλον είναι στη σειρά combat της Rolex, αφού το φορούσαν και τα κομάντα.

Πάω να βρω ποιά άλλα Rolex φοράνε κατά καιρούς οι αθλητές, για να δω αν θα μείνει κανένα έξω από τη λίστα των sport Rolex.

Κοίτα εσύ να αφοσιωθείς,μπας και βρεις κάνα SD με αυτοκόλλητα στις έξι χήνες κι άσε ήσυχο το Milgauss και τους τεννίστες. Από το Milgauss δεν θα κερδίσεις τίποτε, από το SD θα κονομήσεις ολόκληρο ρολόϊ.

Πάντως ο δικός σου το φοράει το ρολογάκι :


Τώρα μη με ρωτήσεις εάν το φοράει στον αγώνα ή το φοράει στην απονομή ή το φοράει μόνο στα αποδυτήρια. Μια φορά το φοράει. Σπόρτσμαν φοράει ρολόϊ, άρα ρολόϊ είναι σπορ, απλή συνεπαγωγή, έληξε.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 11, 2018, 09:05:41 πμ »
E κάτσε να το ψάξουμε και λίγο για το 16600. Τι σκ@τ@ με το χέρι στο google είμαστε για να εντοπίσουμε το ρολόϊ που θα μας αγοράσεις;

Πάντως πραγματικά, μετά από τόσα χρόνια εδώ μέσα, θα έπρεπε να έχω μάθει ότι το milgauss, δεν ανήκει στη sport σειρά της Rolex. Είναι η επιτομή του dress, indeed. Κομψό, διακριτικό και elegant.
Εκτός αν δεν ανήκει σε καμία κατηγορία. Και είναι μόνο και έρημο με τον δευτερολεπτοδείκτη-αστραπή και τα κοκκινο-μαυρο-πρασινο-πορτοκαλί χρώματα του.
Ίσως είναι στην κατηγορία  "Rainbow watches by Rolex".
Ποιός ξέρει;

Βέβαια εγώ ουδέποτε κατηγοριοποίησα το milgauss, απλά αναρωτήθηκα εάν είχες κάνει τότε εκείνη την τράμπα. Επίσης ουδέποτε είπα ότι ένα Rolex δεν αποτελεί καλή επένδυση (ειδικά αν πάει απευθείας στη θυρίδα και δε φορεθεί ποτέ).
Αλλά υποθέτω πλέον, ότι άλλα γράφονται άλλα διαβάζονται.

Και επειδή δεν μπορώ να βρω από την παγκόσμια βιβλιογραφία, τι είδους ρολόϊ είναι το milgauss, είπα να το πάω ανάποδα. Να βρω ποιά είναι τα sport ρολόγια της Rolex.

Κάτσε να το σκεφτώ.
Με τι μπορεί να σχετίζονται τα sport Rolex?
Mε τα sport λογικά.
Ποιός ασχολείται με sport?
Ο Federer !
Σίγουρα είναι sport το tennis ή μήπως στα fora δεν αναγνωρίζεται επισήμως από τους γνώστες?
Μπα. Μάλλον είναι αποδεκτό ως sport...
Τι Rolex φοράει ο Federer?
Για να δούμε κάποια:

https://hk.asiatatler.com/style/5-rolex-watches-worn-by-roger-federer

Ωραία.
Οπότε βάσει της bulletproof συλλογιστικής μου, τα sport Rolex είναι τα:
Sky-Dweller
Datejust 41mm (και μόνο 41mm)
GMT-Master II (Batman). Η γνωστή ρολογάαααααααρα
Day-Date 40mm (αυτουνού του λείπει 1mm απ΄το Datejust)
Yacht-Master II (αυτό σετάρει και με το yacht).

Γμτ.  Το sub με τις παραλλαγές του δεν είναι sport, για να μην το φοράει ο Federer. Μάλλον είναι στη σειρά combat της Rolex, αφού το φορούσαν και τα κομάντα.

Πάω να βρω ποιά άλλα Rolex φοράνε κατά καιρούς οι αθλητές, για να δω αν θα μείνει κανένα έξω από τη λίστα των sport Rolex.
1. Φυσικά και είσαι όλη μέρα στο Google και ψάχνεις SD κάτω από 6000, εδώ έκατσες και έψαξες όλα μου τα posts δεκαετίαε για να πεις τη εξυπνάδα με το milgauss.

2. Φυσικά και είπες για το milgauss ότι έπεσε για να με ταπώσεις και καλά, ενώ εγώ πρότεινα στον φίλο να αγοράσει μόνο sports Rolex και ποτέ οποιοδήποτε Rolex. Άσε που δεν είχες ιδέα ότι το milgauss έκανε 5200 και απλά δεν ήταν σε κανονική κυκλοφορία γι'αυτό το πούλαγαν 8000+.

3. Φυσικά και συνεχίζεις τις σαχλαμαρίτσες έχοντας πλήρη άγνοια του τι σημαίνει Rolex sports series και ποια ρολόγια ανήκουν σε αυτήν. Πάρε λοιπόν να τα μάθεις:
https://www.xupes.com/magazine/article/2016/04/13/know-your-rolex-sports-watches

Καλή Κυριακή

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 11, 2018, 09:21:43 πμ »
καλησπερα, ενδιαφερομαι να επενδυσω ενα ποσο της ταξεως 10.000 και δεν εχω ιδεα που. ξερω οτι το ποσο ειναι μικρο αλλα θα μπορουσα να προσθετω στα επενδυτικα λευτα 1000 ακομα το μηνα. τι θα προτεινατε ?
Φίλε να τα ακούς τα παιδιά. Μπορεί να μην ξέρουν τι είναι το sports Rolex αλλά σίγουρα ξέρουν ότι δεν έχει διπλασιάσει ή τριπλασιάσει την αξία του και ότι δεν είναι καλή επένδυση.

Πάρε μετοχές Πριζουνίκ Μαρινόπουλος!

Αποσυνδεδεμένος Jiorg

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 11, 2018, 10:21:55 πμ »
Χ.Α.Α.
Αυτο μονο, τιποτα αλλο

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 11, 2018, 10:36:34 πμ »
Χ.Α.Α.
Αυτο μονο, τιποτα αλλο
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.........


Sent from my iPhone using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15606
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 11, 2018, 11:01:37 πμ »
1. Φυσικά και είσαι όλη μέρα στο Google και ψάχνεις SD κάτω από 6000, εδώ έκατσες και έψαξες όλα μου τα posts δεκαετίαε για να πεις τη εξυπνάδα με το milgauss.

2. Φυσικά και είπες για το milgauss ότι έπεσε για να με ταπώσεις και καλά, ενώ εγώ πρότεινα στον φίλο να αγοράσει μόνο sports Rolex και ποτέ οποιοδήποτε Rolex. Άσε που δεν είχες ιδέα ότι το milgauss έκανε 5200 και απλά δεν ήταν σε κανονική κυκλοφορία γι'αυτό το πούλαγαν 8000+.

3. Φυσικά και συνεχίζεις τις σαχλαμαρίτσες έχοντας πλήρη άγνοια του τι σημαίνει Rolex sports series και ποια ρολόγια ανήκουν σε αυτήν. Πάρε λοιπόν να τα μάθεις:
https://www.xupes.com/magazine/article/2016/04/13/know-your-rolex-sports-watches

Καλή Κυριακή

Κάτσε γιατί το θέμα αρχίζει και αποκτάει νέα, περίεργη, διάσταση.

Έκατσα και έψαξα εγώ όλα σου τα posts για να στην "μπω";
Μιλάς σοβαρά;
Εσύ "ανέβασες" την παλιά σου αγγελία, προκειμένου να ισχυροποιήσεις το επιχείρημα σου. Αν το "ξέχασες" πήγαινε  μερικά post πιο πίσω να το δεις.
Με το οποίο επιχείρημα σου (επαναλαμβάνω αλλά εξακολουθείς να μη διαβάζεις ή να μην αντιλαμβάνεσαι) επί της ουσίας δεν έχω διαφωνήσει. Πιθανόν διαφωνώ με το διπλασιασμό ή και τριπλασιασμό τη αξίας (που έχει γραφτεί) αλλά σαφέστατα και το R αποτελεί μία καλή "επένδυση". Ειδικά αν δεν το φορέσεις και ποτέ και το καταχωνιάσεις στη θυρίδα.
Πραγματικά πρέπει να την έχεις ακούσει κάπως, αν θεωρείς ότι για να γράψω τρεις παπαριές στο thread, θα έχανα το χρόνο μου με το τι έχεις ή δεν έχεις ποστάρει τα τελευταία 100 χρόνια εδώ μέσα.
Ήμαρτον.

Επίσης (το ανέφερα πάλι και αυτό αλλά δεν...): κατηγοριοποίησα/τοποθέτησα ΕΓΩ με τα ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ μου το milgauss σε κάποια (οποιαδήποτε) κατηγορία; Έγραψα (σχολιάζοντας την αγγελία σου που Ο ΙΔΙΟΣ ανέβασες)  ότι ελπίζω να μην είχες κάνει την τράμπα με το milgauss. Και πες μου τώρα ότι και το milgauss, είναι και το εμπορικότερο Rolex ever και "ανεβάζει αξίες" όπως τα sub.

Και τέλος. Θεωρείς ως έγκυρο αποδεικτικό της κατηγοριοποίησης των Rolex, ένα σύγχρονο (όλα τα καινούργια μοντέλα βλέπω μέσα) άρθρο;
Μιλάς σοβαρά ή κάνεις τον χαζό;

Αν μιλάς σοβαρά και επιμένεις για το ότι το milgauss δεν είναι σπορ ρολόϊ, θα ψάξεις (όσο ψάχνω για το 16600) να μου βρεις το εξής:

ΕΠΙΣΗΜΗ κατηγοριοποίηση του line up της ROLEX. Όπου το ΕΠΙΣΗΜΗ (το τονίζω) είναι η τοποθέτηση της Rolex (αν υπάρχει τέτοιο πράγμα). ΔΕΝ είναι η γνώμη κάποιου που γράφει ένα άρθρο, όσο ειδικός και αν είναι επί των ρολογιών. Δεν είναι ούτε η γνώμη που μπορεί να έχει σχηματιστεί σε κάποιο ή κάποια fora από τους "ειδικούς".

Η μαθηματική απόδειξη του ότι κάτι δεν ανήκει σε ένα σύνολο είναι ή να αποδείξεις ρητώς ότι όντως δεν ανήκει σε αυτό το σύνολο ή να αποδείξεις ότι ανήκει σε κάποιο άλλο σύνολο. Το να απαριθμήσεις το τι ανήκει στο συγκεκριμένο σύνολο, δε συνιστά απόδειξη του ισχυρισμού.

Και πραγματικά θα ήθελα να μάθω (επειδή το αγνοώ) με ποιά λογική ο αρθρογράφος έχει εντάξει στα sport Rolex το explorer,  ενώ το milgauss όχι. Tα τεχνικά χαρακτηριστικά τους τα ξέρεις προφανώς.
Αυτό θα με ενδιέφερε πραγματικά.

Επίσης καλή Κυριακή.


Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15606
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 11, 2018, 11:15:34 πμ »
Και άλλο ένα δείγμα καθαρόαιμου sport Rolex, βάσει του promotion της Rolex:



Για να το φοράνε τόσοι διάσημοι τεννίστες, sport θα είναι.
Βέβαια αν το φορέσει κανένας σε sports που απαιτούν physical contact, το πιθανότερο είναι να πάρει το jubilee μπρασελέ στο χέρι, σε τεύχη...

Ελπίζω να είναι σαφές ότι η Rolex δεν προμοτάρει το εν λόγω ρολόϊ ως sport ρολόϊ, αλλά ως επιλογή των prestigious tennis players.
Άρα είναι ένα PRESTIGIOUS ρολόϊ.

Το διευκρινίζω, μήπως δεν είναι σαφές & το πάρει κανένας για να κάνει καταδύσεις ή αγροτικές εργασίες...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 11, 2018, 11:20:15 πμ »
Έχεις μεσάνυχτα περί του θέματος αλλά θέλεις να συνεχίζεις με κατεβατά. Η σειρά σπορ της εταιρείας rolex είναι sub, gmt, Daytona, explorer και YM. Παγκόσμια, επίσημα και από πάντα. Εσύ νομίζεις ότι σπορ είναι αυτά που φοράνε οι τενίστες που ποστάρεις και εδώ είναι που αρχίζει να γίνεται αστεία η συζήτηση φίλε μου.


Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #54 στις: Νοέμβριος 11, 2018, 11:23:17 πμ »
Αυτή είναι η σειρά sport της εταιρείας. Πιο δόκιμα professional λέξη βεβαίως που κανείς δεν χρησιμοποιεί στην καθομιλουμένη.

https://m.rolex.com/watches/find-rolex/professional.html

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15606
    • Προφίλ
βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #55 στις: Νοέμβριος 11, 2018, 11:26:37 πμ »
Έχω όντως. Και δεν το θεωρώ κακό.
Ουδέποτε ισχυρίστηκα ότι είμαι γνώστης. Αν παρακολουθείς συστηματικά, θα το έχεις αντιληφθεί. Το έχω αναφέρει επανηλειμένως ότι δεν είμαι γνώστης.

Απλά όταν ακούω ευθείες προσβολές, δεν μπορώ παρά να ειρωνευτώ. Αλλά προφανώς δεν αντιλαμβάνεσαι την ειρωνία των γραφόμενων μου.

Το ότι δεν έψαξα τίποτα και εσύ «ανέβασες» την αγγελία σου το είδες ή μπα ???

Σε αυτό το κατεβατό από το site της R, δε βλέπω κάπου το explorer. Μόνο το explorer II.
Τελικά το explorer είναι sport (βάσει του άρθρου) ή δεν είναι (βάσει της Rolex) ???

Προσπαθείς να περάσεις την παραπάνω γνώση που -αποδεδειγμενα- έχεις επί του θέματος, με πολύ λανθασμένο τρόπο. Αυτό είναι το θέμα.

Τα γραφόμενα σου να τσεκάρεις, όχι τις γνώσεις σου.

Over & out από εμένα.
Ειλικρινά ξενέρωσα ΚΑΙ με αυτό το thead που κατέληξε έτσι. Όπως και πολλά άλλα threads τελευταία εδώ μέσα.

Να ´σαι καλά να χαίρεσαι τα ρολόγια σου.

Sent from my iPhone using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 11, 2018, 11:33:53 πμ από exDIVER600 »

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #56 στις: Νοέμβριος 11, 2018, 11:28:01 πμ »
Ένα από τα χιλιάδες τοπικς που μιλάει για sport models με δεκάδες απαντήσεις και κανένας δεν αναρωτήθηκε για ποια ρολεξ μιλάει. Παγκόσμια διάλεκτος για κάποιον που έχει την παραμικρή ιδέα από ρολεξ.

https://www.rolexforums.com/showthread.php?t=585901

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #57 στις: Νοέμβριος 11, 2018, 12:01:52 μμ »
Έχω όντως. Και δεν το θεωρώ κακό.
Ουδέποτε ισχυρίστηκα ότι είμαι γνώστης. Αν παρακολουθείς συστηματικά, θα το έχεις αντιληφθεί. Το έχω αναφέρει επανηλειμένως ότι δεν είμαι γνώστης.

Απλά όταν ακούω ευθείες προσβολές, δεν μπορώ παρά να ειρωνευτώ. Αλλά προφανώς δεν αντιλαμβάνεσαι την ειρωνία των γραφόμενων μου.

Το ότι δεν έψαξα τίποτα και εσύ «ανέβασες» την αγγελία σου το είδες ή μπα ???

Σε αυτό το κατεβατό από το site της R, δε βλέπω κάπου το explorer. Μόνο το explorer II.
Τελικά το explorer είναι sport (βάσει του άρθρου) ή δεν είναι (βάσει της Rolex) ???

Προσπαθείς να περάσεις την παραπάνω γνώση που -αποδεδειγμενα- έχεις επί του θέματος, με πολύ λανθασμένο τρόπο. Αυτό είναι το θέμα.

Τα γραφόμενα σου να τσεκάρεις, όχι τις γνώσεις σου.

Over & out από εμένα.
Ειλικρινά ξενέρωσα ΚΑΙ με αυτό το thead που κατέληξε έτσι. Όπως και πολλά άλλα threads τελευταία εδώ μέσα.

Να ´σαι καλά να χαίρεσαι τα ρολόγια σου.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Προσωπική μου γνώμη είναι ότι αν δεν είσαι γνώστης όπως λες δεν χρειάζεται να γράφεις αναλύσεις επί αναλύσεων σε ένα θέμα σοβαρό για την τσέπη ενός μέλους όπως είναι αυτό εδώ.

Αποσυνδεδεμένος dNikos

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #58 στις: Νοέμβριος 11, 2018, 01:16:48 μμ »
Το συγκεκριμένο μέλος έχει εξαφανιστεί εδώ και δύο εβδομάδες. Προφανώς ποσώς τον απασχολούν  οι απαντήσεις σας, εκτός αν έχει πάρει σβάρνα τις αγγελίες και τα καταστήματα για να εντοπίσει το πολυπόθητο blue chip άκα rolex  και δεν έχει χρόνο για το Φόρουμ.
Ακούσαμε το τραγούδι της θάλασσας και δεν μπορούμε πια να κοιμηθούμε.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #59 στις: Νοέμβριος 11, 2018, 01:47:12 μμ »
Ζητώ συγνώμη που πήρα σβάρνα και άλλα μέλη, όλη η επιθετική μου διάθεση οφείλετε στις απαντήσεις του Denis  και μόνο.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 11, 2018, 01:58:54 μμ από maestro »