Αποστολέας Θέμα: βοηθεια για επενδυση χρηματων  (Αναγνώστηκε 39935 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 07, 2018, 07:44:47 μμ »
Είναι απίστευτο αλλά δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑ σπορ μοντέλο της εταιρείας που να μην έχει ανεβάσει σημαντικά την αξία του εδώ και τόσες δεκαετίες. Ούτε ένα όμως.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 09, 2018, 10:39:53 πμ »
Για την ιστορία και μόνο: Προχθές χάζευα τη Χρυσή Ευκαιρία online και κάποιος μόλις εκείνη τη στιγμή ανέβασε ένα Rolex sea dweller του 2006 φουλ σετ στις 6000 ευρώ. Κρατάω το τηλέφωνο γιατί από καιρό φλερτάρω το μοντέλο και λέω θα τον πάρω σε καμία ωρίτσα μην καλέσω 8 το πρωί τον άνθρωπο θα νομίζει ότι είμαι τρελός. Καλώ στις 10 παρά και μου λέει το εξής: Φίλε πουλήθηκε και κατέβασα την αγγελία γιατί χτυπούσε το τηλέφωνο κάθε δύο λεπτά. Πουλήθηκε σε έμπορο προφανώς για να μεταπωληθεί κοντά στις 7000 ή και παραπάνω. Ποιο; Το SD 16600 που πριν δώδεκα χρόνια αγοράζαμε μεταχειρισμένο 2800 με 3000 max.

Αυτά για την ιστορία και μόνο!

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 09, 2018, 12:54:01 μμ »
Kάπου το χάνεις, κάπου σε χάνω, αλλά που θα πάει, στο τέλος μπορεί και να  συνεννοηθούμε.

Παρ' ότι το θέμα της συζήτησης είναι -υπενθυμίζω- τα "σπορ ρόλεξ δεκαετίας"- άντε λοιπόν αφού το θέλεις να επεκταθούμε και στη δωδεκαετία, ανατρέχοντας στο 2006, όταν το Sew Dweller κόστιζε τότε καινούργιο 3.700 ευρώ. Τώρα αποπληθώρισε το σημερινό τίμημα πώλησης (2006-2018 = -19,2%) και καταλήγεις στο ποσό των 4.850 ευρώ, από το οποίο θα πρέπει οπωσδήποτε να αφαιρέσεις και σαν κόστος διακράτησης ένα τουλάχιστον σέρβις μέσα στην δωδεκαετία.

Και τότε, αυτό που θα σου μείνει (δηλαδή μια διαφορά -"απόδοση" αν θες- της τάξης των 750 ευρώ μέσα στη δωδεκαετία = απόδοση 20%) απέχει εξωφρενικά από τους "διπλασιασμούς" και "τριπλασιασμούς" των τιμών, δηλαδή αποδόσεις 200% και 300% που μας λες. Ναι, το ρολόϊ κράτησε θαυμαστά την αξία του, αυτό άλλωστε το ξέρουν κι οι πέτρες, αλλά έως εκεί.

Και όλ' αυτά υποθέτωντας ότι το ρολόϊ στο οποίο αναφέρεσαι πουλήθηκε όντως στις 6.000 ευρώ, διότι έχω τη σοβαρή υποψία ότι το παζάρι του το έφαγε ο άνθρωπος, αλίμονο, στην Ελλάδα ζούμε, ξέρεις κανέναν να γυρεύει στην αγγελία έξι και να παίρνει έξι ;

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 09, 2018, 03:25:01 μμ »
Υπάρχει και μία βασική παράμετρος, την οποία έθιξε ο dennis κάποια στιγμή: το ότι μπαίνει μία αγγελία για ένα ρολόϊ Χ σε μία τιμή Υ, δε σημαίνει απαραίτητα ότι το εν λόγω ρολόϊ πουλήθηκε τελικά στην τιμή Υ.
Βλέπω τα ίδια και τα ίδια Rolex, στα site γνωστών εμπόρων, στις ίδιες πανάκριβες (κατά τη γνώμη μου) τιμές, εδώ και ένα δεκάμηνο (μην πω και ενάμιση χρόνο σε κάποιες περιπτώσεις).
Τα χρήματα που κερδίζεις με το εκάστοτε ρολόϊ, είναι αυτά που τελικά ΒΑΖΕΙΣ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΣΟΥ όταν το πουλήσεις. Όχι απαραίτητα αυτά που ζητάς ή αυτά που βλέπεις στο Chrono 24...
Φυσικά και τα Rolex "κρατάνε" τιμές και όχι μόνο. Μπορούν να προσφέρουν κιόλας. Αλλά με μέτρο. Ένα contemporary μοντέλο δε θα σου δώσει απόδοση 100% για τα επόμενα αρκετά χρόνια. Τώρα αν είσαι τυχερός και ο παππούς σου ο πεζοναύτης είχε πάρει στο Βιετνάμ 5 GMT, τα είχε κρύψει στο πατάρι και εσύ τα βρεις σε κατάσταση NOS και τα πουλήσεις έκαστον, προς 80,000€, μπράβο σου και πολλά "like".
Και σε κάθε περίπτωση ακόμα και ένα κέρδος της τάξεως του 20-30% σε ένα ποσό της τάξεως των 6,000-9,000€ συνιστά αυτή τη στιγμή υπεραπόδοση. Δεν ξέρω σε τι άλλο θα μπορούσε να "επενδυθεί" αυτό το ποσό με τέτοιο κέρδος, χωρίς να απαιτούνται ιδιαίτερες επενδυτικές γνώσεις...

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 12:49:25 πμ »
Έκανα μια δήλωση ότι όλα τα σπορ Ρόλεξ μέσα σε 10 χρόνια διπλασίασαν ή και τριπλασίασαν την αξία τους. Ξαναλέω λοιπόν σε απλά Ελληνικά ότι:

1. Το 16710 σειρα Ζ το αγοράζαμε ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ 3500 και τώρα κάνει ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ 8000-10000.
2. Το 16600 σειρά Ζ το αγοράζαμε ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ 3500 και τώρα κάνει ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ 7000.
3. Το 16610 σειρά Ζ το αγοράζαμε ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ 3500 και τώρα κάνει ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ 6400-7000.
4. Το 16610LV σειρά Ζ το αγοράζαμε ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ 3500 και τώρα κάνει ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ 9000-10000
5. Το 16613 σειρά Ζ το αγοράζαμε ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ 4500 και τώρα κάνει ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ 8000
6. Το YMII το αγοράζαμε σε ολόχρυσο ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ από όσο αγοράζουμε σήμερα το ατσάλινο!!!

Τι άλλο θέλετε να σας πει κάποιος;

Το ότι τότε πετυχαίναμε μεγαλύτερη έκπτωση τότε και τώρα μηδαμινή δεν με αφορά καθόλου, αντίθετα είναι και αυτό μέσα στο παιχνίδι και στους λόγους που η Ρόλεξ πάει σφαίρα. Ο πληθωρισμός και τα σερβίς του ρολογιού επίσης δεν με αφορούν, εγώ το μόνο που είπα είναι ότι διπλασίασαν την αξία τους. Αν πεις ότι ένα σπίτι διπλασίασε την αξία του δεν θα υπολογίσεις ούτε τον πληθωρισμό, ούτε τα μερεμέτια, ούτε την καθαρίστρια που το σκούπιζε. Το μόνο που θα πεις είναι ότι το πήρες 100.000 και τώρα πωκειται 200.000.

Τώρα, αν δεν θέλετε να ισχύει ότι όλα τα σπορ Ρόλεξ διπλασίασαν και τριπλασίασαν την αξία τους, εντάξει, δεν την διπλασίασαν μη σταναχωριέστε.

ΥΓ. Σχετικά με το ανέκδοτο για το αν το 16600 της αγγελίας πουλήθηκε 6000: Όποιος μου βρει ΕΣΤΩ ΕΝΑ 16600 παγκοσμίως σειρά Ζ φουλ σετ φθηνότερο από 6000, θα του το αγοράσω δώρο.

Καλό βράδυ.

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 09:59:23 πμ »
Συγνώμη αλλά δε μπορεί να πει κάποιος ότι διπλασίασε κάτι την αξία του χωρίς να λαμβάνει υπόψη τον πληθωρισμό.

Επίσης, όλα τα ρολόγια ανέβασαν αξία γιατί ανέβηκαν και οι τιμές. Έπαιρνες moonwatch με 1800 πριν λίγα χρόνια και τώρα κάνει 4000.

Είναι σα να πούμε ότι αγόρασα 1000 μπουκαλάκια νερό με 50 δραχμές το 1999 και 3 χρόνια μετά έκαναν 50 λεπτά άρα τριπλασίασα τα χρήματα μου.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 10:14:31 πμ »
Επίσης, όλα τα ρολόγια ανέβασαν αξία γιατί ανέβηκαν και οι τιμές. Έπαιρνες moonwatch με 1800 πριν λίγα χρόνια και τώρα κάνει 4000.
Βασιλη σε αυτο το παραδειγμα που αναφερεις πες σε παρακαλω και οταν θα πουλησεις το moonwatch που θα ειναι μεταχειρισμενο ποσο θα το δωσεις σε σχεση με τα κοντα 4000 που το αγορασες;
Και μετα απο ποσο χρονο θα καταφερεις να το διωξης απο πανω σου;

Επισης πες σε παρακαλω στην περιπτωση Ρολεξ ποσο θα χασεις και σε ποσο χρονο θα το πουλησεις;

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 10:36:16 πμ »
Βασιλη σε αυτο το παραδειγμα που αναφερεις πες σε παρακαλω και οταν θα πουλησεις το moonwatch που θα ειναι μεταχειρισμενο ποσο θα το δωσεις σε σχεση με τα κοντα 4000 που το αγορασες;
Και μετα απο ποσο χρονο θα καταφερεις να το διωξης απο πανω σου;

Επισης πες σε παρακαλω στην περιπτωση Ρολεξ ποσο θα χασεις και σε ποσο χρονο θα το πουλησεις;

Ξεχάσαμε και τα ονόματα μας με αυτό το thread.

Άρη...Παναγιώτης.

:lol: :lol: :lol:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 10:46:29 πμ »
Παναγιώτης Άρη...

:lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol:
Εχεις δικιο Αγγελε.
Ζητω συγνωμη απο τον Παναγιωτη που του αλλαξα το ονομα.
Αγγελε εσυ που ειχες το moonwatch και το πουλησες για πες ποσο χρονο χρειαστηκε να το πουλησεις και ποσα λεφτα εχασες σε συγκριση παντα με τα Ρολεξ που εδωσες.

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 10:50:36 πμ »
Mα δεν αμφισβήτησε κανείς ούτε τη σχετική ευκολία μεταπώλησης ούτε την αξιοθαύμαστη διατήρηση της τιμής των Rolex στη δευτερογενή αγορά. Μόνο που, υπενθυμίζω, για επενδύσεις συζητάμε, υποτίθεται, και δεν γίνεται για τον υπολογισμό της όποιας απόδοσης να μην λαμβάνουμε υπ' όψη καν τον πληθωρισμό.  Τέτοιου είδους υπολογισμοί μου θυμίζουν κουβέντες του τύπου "ρε συ, θυμάσαι παλιά που έκανε το φραπόγαλο είκοσι δραχμές και τώρα το έχουνε πάει τέσσερα ευρά οι αλήται ;". Τέλος πάντων, υπάρχουν και οι διορατικοί που πάντα αγοράζουν στους πυθμένες και πάντα πουλάνε στις κορυφές. -Μα πάντα ; Αυτό είναι χάρισμα, ομολογουμένως.  ;)

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 10:56:25 πμ »
:lol: :lol: :lol:
Εχεις δικιο Αγγελε.
Ζητω συγνωμη απο τον Παναγιωτη που του αλλαξα το ονομα.
Αγγελε εσυ που ειχες το moonwatch και το πουλησες για πες ποσο χρονο χρειαστηκε να το πουλησεις και ποσα λεφτα εχασες σε συγκριση παντα με τα Ρολεξ που εδωσες.

Φίλε το moonwatch πουλήθηκε αμέσως, έχασα δε ελάχιστα χρήματα, δεδομένου του ότι το είχα και 4-5 χρόνια (αν θυμάμαι καλά) και το είχα αγοράσει καινούργιο...
Το ένα Rolex το είχα πάρει μτχ σε εξαιρετική τιμή & το πούλησα σε υψηλότερη τιμή από αυτή που τονειπχα αγοράσει.
Το άλλο Rolex το είχα πάρει καινούργιο & το πούλησα στην τιμή αγοράς του, μετά από επνα χρόνο.
Το τρίτο Rolex ήταν «καταδικασμένο» να είναι success story, καθώς μου το είχαν πάρει δώρο, οπότε όσο & να το έδινα κέρδος θα είχα. Οπότε δεν είναι καλό πράδειγμα. Για την ιστορία, το είχα πουλήσει πολύ πιο χαμηλά αποπ την τιμή που θα έπιανε, σε έναν πολύ φίλο μου...

Τώρα είμαι απασχολημένος να ψάχνω ανά την υφήλιο για ένα 16600 full set, σειρά Ζ, με 6.000€ για να μου το κάνει δώρο ο φίλος Μιχάλης. Αν θυμάμαι καλά το όνομα του maestro. Αν δεν το θυμάμαι ας με συγχωρήσει, μία φορά είχαμε βρεθεί στο τρεχαλητό για μία πιθανή πώληση :)

Να περνάτε άπαντες καλά, με όποιο ρολόϊ σας κάνει κέφι :up:


Sent from my iPhone using Tapatalk

EDIT: αυτό που αντί για τόνο βάζω «π», λόγω της γειτνίασης τους στο πληκτρολόγιο, με έχει κουράσει :D

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 10:58:40 πμ »
Για μενα τα ρολογια οπως εχει γραψει ο καπετα-Δημητρης τα ρολογια ειναι για να τα φορας και οχι για να τα αγοραζεις με σκοπο το κερδος.
Το ξαναγραφω για να μην υπαρξη παρεξηγηση κατα την δικη μου γνωμη τα ρολογια ειναι να τα φορας και οχι να τα τρωνε τα μαυρα σκοταδια.
Απο εκει και περα εξυπνη κινηση ειναι οταν πουλας ενα αντικειμενο να μπορεις να παρεις τα λεφτα σου πισω (οσο γινεται περισσοτερα απο αυτα που εδωσες) και να τα παρεις γρηγορα αν οχι αμεσως.
Και κακα τα ψεμματα αυτο μονο με τα Ρολεξ μπορεις να το πετυχεις.
Επιπλεον σου προσφερει αναγνωρησιμοτητα και εχει και ομορφα σχεδια και φυσικα πολυ πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 11:03:26 πμ »
Το ένα Rolex το είχα πάρει μτχ σε εξαιρετική τιμή & το πούλησα σε υψηλότερη τιμή από αυτή που τονειπχα αγοράσει.
Αυτο για μενα ειναι εξυπνη κινηση και αυτο που ζητα καποιος. Βεβαια καποιοι θα το μεταφρασουν ως επενδυση.

Το άλλο Rolex το είχα πάρει καινούργιο & το πούλησα στην τιμή αγοράς του, μετά από επνα χρόνο.
Αυτο πιστευω οτι δεν το συναντας σε αλλη φιρμα σε κανενα προιον.

Το τρίτο Rolex ήταν «καταδικασμένο» να είναι success story, καθώς μου το είχαν πάρει δώρο, οπότε όσο & να το έδινα κέρδος θα είχα.
Τετοιο σπονσορα ψαχνουμε ολοι :D

Αποσυνδεδεμένος Johnny

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4378
  • Ειναι εκει ο Μπεμπης;;
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 11:52:55 πμ »

Το τρίτο Rolex ήταν «καταδικασμένο» να είναι success story, καθώς μου το είχαν πάρει δώρο




Μόνο κάτι Citizen μου έχουν πάρει δώρο...Rolex δώρο..τι λες ρε φιλαράκι ωραίες παρέες εχεις :dielaughing: :dielaughing:

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 12:15:35 μμ »
Μόνο κάτι Citizen μου έχουν πάρει δώρο...Rolex δώρο..τι λες ρε φιλαράκι ωραίες παρέες εχεις :dielaughing: :dielaughing:

Λες να ξαναπαντρευτώ για να μου πάρουν δώρο Rolex ???
Αν και αυτά τα «γαμο»δώρα γινόντουσαν παλιά. Επί ΠΑΣΟΚ ορθόδοξου. Τώρα κάνα Longines και πολύ θα είναι :lol:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 12:39:18 μμ »
Λες να ξαναπαντρευτώ για να μου πάρουν δώρο Rolex ???
Αν και αυτά τα «γαμο»δώρα γινόντουσαν παλιά. Επί ΠΑΣΟΚ ορθόδοξου. Τώρα κάνα Longines και πολύ θα είναι :lol:


Sent from my iPhone using Tapatalk
Το θεμα ειναι να μην πας για Longines και σε δω με κανενα Q&Q. Εκει να δεις κλαμα.
Και οπως ειχε πει ο πρωθυπουργος Τσιπρας πεφτει ο πηχης.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 06:53:26 μμ »
Πάμε πάλι με υπομονή από την αρχή. Η παρακάτω αγγελία είναι δική μου σε αυτό εδώ το φόρουμ ακριβώς δέκα χρόνια πριν:

http://www.mywatch.gr/index.php/topic,1449.msg21329.html#msg21329

Τα δύο αυτά ρολόγια τα πούλησα με χίλια ζόρια σε μέλος του φόρουμ από τη Μυτιλήνη 6300 ευρω. Εάν τα είχα κρατήσει τα έδινα αύριο το πρωί σε dealer στο Σύνταγμα 13500-14000 ευρώ και σε ιδιώτη ακόμα παραπάνω.

Να συνεχίσω;;;

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 07:32:57 μμ »
Άρα η απάντηση στο που να επενδύσει ο άνθρωπος είναι να πάει πίσω 10 χρόνια και να πάρει Rolex?

ή να πάρει τώρα Rolex με 8,000 το οποίο μπορεί σε 10 χρόνια να κάνει 12,000 (με τον πληθωρισμό και 3 σερβις των 500 ευρώ) ?

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 08:13:16 μμ »
Σγστα κατάλαβες. Να πάρει τώρα ρολεξ με 8000 και όπως και να έχει θα βγάλει χρήματα όποτε και να το πουλήσει. Όπως εξηγούσα και στον εξάχρονο ανηψιό μου πριν και έδειξε να το κατάλαβε αμέσως, δεν υπάρχει ούτε ένα ρολεξ στην ιστορία της εταιρείας που σήμερα να κάνει λιγότερο από όσο έκανε παλιότερα. Όλα τα μοντέλα έχουν ανοδική και μόνο πορεία εδώ και 60 χρόνια. Δεν είσαι χρυσός ούτε χρηματιστήριο να έχει πτώση και άνοδο. Τα ρολεξ έχουν μόνο άνοδο.

Καληνύχτα μάγκες

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επενδυση χρηματων
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 10, 2018, 08:57:31 μμ »
Σγστα κατάλαβες. Να πάρει τώρα ρολεξ με 8000 και όπως και να έχει θα βγάλει χρήματα όποτε και να το πουλήσει. Όπως εξηγούσα και στον εξάχρονο ανηψιό μου πριν και έδειξε να το κατάλαβε αμέσως, δεν υπάρχει ούτε ένα ρολεξ στην ιστορία της εταιρείας που σήμερα να κάνει λιγότερο από όσο έκανε παλιότερα. Όλα τα μοντέλα έχουν ανοδική και μόνο πορεία εδώ και 60 χρόνια. Δεν είσαι χρυσός ούτε χρηματιστήριο να έχει πτώση και άνοδο. Τα ρολεξ έχουν μόνο άνοδο.

Καληνύχτα μάγκες

Η προεξόφληση είναι  ο θάνατος του επενδυτή, μιλώντας γενικά.

Μιλώντας ειδικά, απ’ ότι βλέπω στην παλιά αγγελία σου, δέκα χρόνια πριν εσύ ο ίδιος έδινες δύο ρολόγια (σημερινής αξίας μίνιμουμ  13500-14000 €, όπως γράφεις)  προς ανταλλαγή με ένα Milgauss GV.  Δέκα χρόνια μετά, το ίδιο αυτό ρολόϊ το βρίσκεις unworn/full set κάτω από 8.000 €, όπως θα ξέρεις.

Δεκατέσσερις χιλιάδες μείον οχτώ χιλιάδες μας κάνει έξι χιλιάρικα χασούρα, όχι μικρή ζημιά.
Αποδεδειγμένα, το Milgauss σε βάθος δεκαετίας δεν σε δικαίωσε. Η ανταλλαγή με δύο Sub ;  Κακή έμπνευση, κακή και ζημιογόνα πρόβλεψη.

Αυτό που θέλω να πω δηλαδή –και μόλις το εξηγούσα  στην πεντάχρονη βαφτισιμιά μου η οποία το έπιασε με τη μία- είναι ότι μόνο οι γκουρούδες τα ξέρουν όλα. Ότι συχνά πέφτουμε εντελώς –μα εντελώς ;- έξω στις προβλέψεις μας. Και κάτι τελευταίο, ό,τι έχει πάνω, έχει κάποτε και κάτω. Είναι νόμος της αγοράς και της φύσης της ίδιας. Μπορεί το κάτω ν’ αρχίζει από αύριο το πρωϊ, μπορεί σε ένα χρόνο, μπορεί και αργότερα. Αλλά ότι κάποτε έχει κάτω, είναι το μόνο σίγουρο.

Καλό βράδυ

https://www.youtube.com/watch?v=d1gYJDQXPOk