Αποστολέας Θέμα: Ελαστικά αυτοκινήτου  (Αναγνώστηκε 6304 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Ελαστικά αυτοκινήτου
« στις: Οκτώβριος 03, 2017, 09:44:32 πμ »
Καλημέρα παιδιά.

Θα ηθελα τη βοηθειά σας και τη γνώμη σας για λάστιχα. Και αν υπάρχει και κανενας επαγγελματίας του χωρου, παρακαλώ για τις ειδικές γνώσεις και τα φώτα του.

Εχω ενα Ford Fiesta 1.4 automatic του 2008 και θελω να αλλάξω τα Continental 195/50/15 που φοράει πριν αρχίσουν οι βροχές, γιατί εχουν φθαρεί από πολυκαιρία όχι από πολλά χιλιόμετρα, αφού κάνω μολις +/-5000 χλμ. εδώ στο νησί με πολύ ζεστη το καλοκαιρι και λίγες βροχές τον χειμωνα. Η οδηγηση που κανω ειναι ηρεμη και κυριως μεσα σε πόλη και λίγο σε επαρχιακές οδούς.
Τελος παντων, πήγα κι εκανα χτες μια βολτα σε 3-4 λαστιχαδες και αυτά είναι ό,τι βρήκα.

Δειτε μάρκες/μοντέλα και τιμές για ελαστικά 195/50/15

Κινεζικα (δεν θυμάμαι μαρκες και μοντελα γιατί τα απέκλεισα) 230-240-250 € (από 3-4 διάφορους)
Matador MP47 Hectorra 3 (αν θυμαμαι καλά) 230-250-260 € (από 3 διαφορετικούς)
Falken ΖΕ914 EcoRun 270 €
Pirelli P1 Verde 280 €
Toyo 280 €
Yokohama 280-320 €
Bridgestone 320 €
Cooper 320 €

Σημειωστε ότι τα Toyo, Yokohama, Bridgestone, Cooper δεν ηταν ετοιμοπαραδοτα, ήθελαν παραγγελία, επομένως δεν υπήρχαν για να τα δω ποια ήταν...!!

Μεταξύ Matador, Falken & Pirelli που ειναι ετοιμοπαραδοτα, τι λέτε? Να παω σε ενα από αυτά ή να παραγγείλω καποιο από τα άλλα των 280 €??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Kalogeros

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1557
    • Προφίλ
Απ: Ελαστικά αυτοκινήτου
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 03, 2017, 10:30:02 πμ »
Επειδή πρόσφατα έψαξα και άλλαξα λάστιχα θα σου πρότεινα να πας σε εταιρεία επώνυμη ..
Michelin - continental - pirelli - Bridgestone ...
Ανάλογα τι χρήματα θέλεις να δώσεις διάλεξε από αυτές τις εταιρείες ( η κάποια άλλη επώνυμη )...
Μην τσιγκουνευτεις ούτε ευρώ για τα λάστιχα ...
XΡΗΣΤΟΣ

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Ελαστικά αυτοκινήτου
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 03, 2017, 10:38:18 πμ »
Ψηφιζω Pirelli Ηλια.
Χωρις κανενα ενδοιασμο απο τα τρια ετοιμοπαραδοτα, αλλα και γενικα τα θεωρω αξιοπιστα.
Ιδιαιτερα αφου οπως λες, δεν εχεις απαιτησεις για  «γρηγορα» λαστιχα.



Sent from my iPhone using Tapatalk
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος gmaras

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2353
    • Προφίλ
Απ: Ελαστικά αυτοκινήτου
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 03, 2017, 10:41:34 πμ »
Επειδή πρόσφατα έψαξα και άλλαξα λάστιχα θα σου πρότεινα να πας σε εταιρεία επώνυμη ..
Michelin - continental - pirelli - Bridgestone ...
Ανάλογα τι χρήματα θέλεις να δώσεις διάλεξε από αυτές τις εταιρείες ( η κάποια άλλη επώνυμη )...
Μην τσιγκουνευτεις ούτε ευρώ για τα λάστιχα ...

+1
Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: Ελαστικά αυτοκινήτου
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 03, 2017, 12:06:06 μμ »
Έχεις την πιο φτηνή διάσταση ελαστικών!
To ακριβότερο και καλύτερο λάστιχο είναι το Michelin Pilot Sport 3 στα 275 ευρώ τοποθετημένα.
Η τιμή είναι τσάμπα για το συγκεκριμένο ελαστικό.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2017, 12:54:33 μμ από patsouris »
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6300
    • Προφίλ
Απ: Ελαστικά αυτοκινήτου
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 03, 2017, 01:40:52 μμ »
Επειδή πρόσφατα έψαξα και άλλαξα λάστιχα θα σου πρότεινα να πας σε εταιρεία επώνυμη ..
Michelin - continental - pirelli - Bridgestone ...
Ανάλογα τι χρήματα θέλεις να δώσεις διάλεξε από αυτές τις εταιρείες ( η κάποια άλλη επώνυμη )...
Μην τσιγκουνευτεις ούτε ευρώ για τα λάστιχα ...
Ετσι ακριβως...

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4476
    • Προφίλ
Απ: Ελαστικά αυτοκινήτου
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 03, 2017, 03:13:02 μμ »
Ηλια, δε νομιζω οτι πρεπει να σε προβληματιζει και τοσο πολυ ποιο θα επιλεξεις, απο τη στιγμη που οι απαιτησεις σου ειναι περιορισμενες.

Θελω να πω οτι οποιο και να επιλεξεις, μια χαρα θα σε ικανοποιησει για τη χρηση που το θες.
Σε ενα νησι ζεις (τυχερος ανθρωπος) και κινεισαι στη χωρα με αυτο.

Υπ' οψιν οτι ουτε ειδικος ειμαι, ουτε οδηγω τα αυτοκινητα στα ορια τους.

Απο το 2000 παντως που απεκτησα το πρωτο μου αυτοκινητο, οσες φορες αλλαξα λαστιχα (5 αν θυμαμαι καλα), εβαλα bridgestone με εξαιρεση την τελευταια φορα που εβαλα firestone (το ιδιο λαστιχο ειναι ουσιαστικα. Αδικημενο στην Ευρωπη αλλα στην Αμερικη παει καλα).
Απολυτα ευχαριστημενος εμεινα.

Υ.Γ. Ημουν σιγουρος οτι τα pirelli ειναι ακριβοτερα των bridgestone.
Δεν ξερουμε και μοντελο βεβαια οπως ειπες κι εσυ.

Στάλθηκε από το Xiaomi Redmi Note 4 χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Ελαστικά αυτοκινήτου
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 03, 2017, 03:22:31 μμ »
Έχεις την πιο φτηνή διάσταση ελαστικών!
To ακριβότερο και καλύτερο λάστιχο είναι το Michelin Pilot Sport 3 στα 275 ευρώ τοποθετημένα.
Η τιμή είναι τσάμπα για το συγκεκριμένο ελαστικό.
Την πιο φθηνη διάσταση ισως για την Αθηνα. Εδώ με 275 βάζεις Falken...!! :o
Michelin εδώ δεν υπάρχουν, κανείς δεν φερνει παρά μονο με παραγγελία και αν....

Aπό τα επώνυμα τα Bridgestone εχουν 320-350, Continental 350+, Michelin είπαμε γιοκ...μόνο τα Pirelli P1 έχει ένας με 280 €!!
Επειδή πρόσφατα έψαξα και άλλαξα λάστιχα θα σου πρότεινα να πας σε εταιρεία επώνυμη ..
Michelin - continental - pirelli - Bridgestone ...
Ανάλογα τι χρήματα θέλεις να δώσεις διάλεξε από αυτές τις εταιρείες ( η κάποια άλλη επώνυμη )...
Μην τσιγκουνευτεις ούτε ευρώ για τα λάστιχα ...
Ετσι ακριβως...

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Παιδιά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις και συμβουλές σας, που κι εγώ τις θεωρώ σωστές και συμφωνώ, αλλά για να καταλάβετε τι ιδιαιτερότητα υπάρχει εδώ, να σας πω ότι για να πάει και να έρθει ενα αυτοκίνητο Αθηνα για να βρει φθηνά λαστιχα θέλει 220 € ΜΟΝΟ το αυτοκίνητο, οπότε δεν συμφέρει με τίποτα και έτσι είμαστε "όμηροι" των λαστιχάδων εδώ.

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Ελαστικά αυτοκινήτου
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 03, 2017, 03:29:24 μμ »
Ηλια, δε νομιζω οτι πρεπει να σε προβληματιζει και τοσο πολυ ποιο θα επιλεξεις, απο τη στιγμη που οι απαιτησεις σου ειναι περιορισμενες.

Θελω να πω οτι οποιο και να επιλεξεις, μια χαρα θα σε ικανοποιησει για τη χρηση που το θες.
Σε ενα νησι ζεις (τυχερος ανθρωπος) και κινεισαι στη χωρα με αυτο.

Υπ' οψιν οτι ουτε ειδικος ειμαι, ουτε οδηγω τα αυτοκινητα στα ορια τους.

Απο το 2000 παντως που απεκτησα το πρωτο μου αυτοκινητο, οσες φορες αλλαξα λαστιχα (5 αν θυμαμαι καλα), εβαλα bridgestone με εξαιρεση την τελευταια φορα που εβαλα firestone (το ιδιο λαστιχο ειναι ουσιαστικα. Αδικημενο στην Ευρωπη αλλα στην Αμερικη παει καλα).
Απολυτα ευχαριστημενος εμεινα.

Υ.Γ. Ημουν σιγουρος οτι τα pirelli ειναι ακριβοτερα των bridgestone.
Δεν ξερουμε και μοντελο βεβαια οπως ειπες κι εσυ.

Στάλθηκε από το Xiaomi Redmi Note 4 χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δήμήτρη, ευχαριστώ και συμφωνώ μαζί σου. Αυτή ακριβώς ειναι και η ουσία της υπόθεσης. Το θεμα ειναι από τα 3-4 που ειναι εδώ να διαλέξω το καλύτερο. Αλλιώς να παραγγέλνω για να έρθει κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο μιας Χ άλλης επώνυμης μάρκας, να πληρώνω προκαταβολικά και να μην ξερω στην ουσία τι αγοράζω δεν μ'αρέσει.
Pirelli & Bridgestone τα έχει ο ίδιος λαστιχάς, τιμές 280 και 320 ή 350 αντιστοιχα (δεν θυμαμαι καλά).
Οι άλλοι δυο εχουν  Yokohama, Kuhmo, Matador και Falken, Toyo, Matador.
και βέβαια όλοι εχουν κινέζικα που δεν τα βάζω...

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Ελαστικά αυτοκινήτου
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 03, 2017, 03:39:18 μμ »

Μεταξύ Matador, Falken & Pirelli που ειναι ετοιμοπαραδοτα, τι λέτε? Να παω σε ενα από αυτά ή να παραγγείλω καποιο από τα άλλα των 280 €??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.  ;)
Ψηφιζω Pirelli Ηλια.
Χωρις κανενα ενδοιασμο απο τα τρια ετοιμοπαραδοτα, αλλα και γενικα τα θεωρω αξιοπιστα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Pirelli ,μια χαρα ειναι Ηλια!!👍
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Kalogeros

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1557
    • Προφίλ
Απ: Ελαστικά αυτοκινήτου
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 03, 2017, 03:40:56 μμ »
Επίσης όταν αποφασίσεις να προσέξεις να είναι ψηλό φρέσκα τα λαστιχα ... να δεις την ημερομηνία την γράφει στο προφίλ τους
Να του το τονίσεις του Λαστιχά αυτό ... σίγουρα πρέπει να είναι του 2017 και να κοιτάξεις για βδομάδα από 20-25 και πάνω ... είναι ένα τετραψήφιο νούμερο στο προφίλ του ελαστικού σε μορφή “2517”
Τα δυο πρώτα νούμερα είναι η εβδομάδα παραγωγής 1-52 και τα δυο τελευταία το έτος ...

Εφόσον είναι ένα αυτοκίνητο καθημερινό και σε ήπιες οδηγικές συνθήκες επέλεξε ένα επώνυμο ελαστικό και θα είσαι σίγουρος ότι θα κινείσαι με ασφάλεια ...
XΡΗΣΤΟΣ

Αποσυνδεδεμένος spirosg75

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: Ελαστικά αυτοκινήτου
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 03, 2017, 04:06:57 μμ »
Επίσης όταν αποφασίσεις να προσέξεις να είναι ψηλό φρέσκα τα λαστιχα ... να δεις την ημερομηνία την γράφει στο προφίλ τους
Να του το τονίσεις του Λαστιχά αυτό ... σίγουρα πρέπει να είναι του 2017 και να κοιτάξεις για βδομάδα από 20-25 και πάνω ... είναι ένα τετραψήφιο νούμερο στο προφίλ του ελαστικού σε μορφή “2517”
Τα δυο πρώτα νούμερα είναι η εβδομάδα παραγωγής 1-52 και τα δυο τελευταία το έτος ...

Εφόσον είναι ένα αυτοκίνητο καθημερινό και σε ήπιες οδηγικές συνθήκες επέλεξε ένα επώνυμο ελαστικό και θα είσαι σίγουρος ότι θα κινείσαι με ασφάλεια ...

Αυτό + Pirelli = ήσυχο το κεφάλι σου!

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6300
    • Προφίλ
Απ: Ελαστικά αυτοκινήτου
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 03, 2017, 04:52:06 μμ »
Επίσης όταν αποφασίσεις να προσέξεις να είναι ψηλό φρέσκα τα λαστιχα ... να δεις την ημερομηνία την γράφει στο προφίλ τους
Να του το τονίσεις του Λαστιχά αυτό ... σίγουρα πρέπει να είναι του 2017 και να κοιτάξεις για βδομάδα από 20-25 και πάνω ... είναι ένα τετραψήφιο νούμερο στο προφίλ του ελαστικού σε μορφή “2517”
Τα δυο πρώτα νούμερα είναι η εβδομάδα παραγωγής 1-52 και τα δυο τελευταία το έτος ...

Εφόσον είναι ένα αυτοκίνητο καθημερινό και σε ήπιες οδηγικές συνθήκες επέλεξε ένα επώνυμο ελαστικό και θα είσαι σίγουρος ότι θα κινείσαι με ασφάλεια ...
Σωστος..

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Ελαστικά αυτοκινήτου
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 03, 2017, 05:57:56 μμ »
Σωστος..

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πιρέλης.

Στάλθηκε από το E5303 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Nostradamus

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Ελαστικά αυτοκινήτου
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 08:21:23 μμ »
Θα σου έλεγα,ότι είπε ο μικες και στο άλλο φόρουμ..  :) :)

Από τις εταιρίες που αναφέρεις θα έλεγα, πιρελι μόνο επειδή δεν εχω αποψη για τις μη επώνυμες που αναφερεις.

Πρόσφατα στο δικό μου αυτοκίνητο, επέλεξα να αλλαξω από μισλεν που είχα παραδοσιακά, σε κάτι άλλο γιατί είχα μπροστά μου 1-1,5 χρόνο χρήσης σε πλακωστρωμενους δρόμους, οπότε δεν ήθελα να ρισκάρω μια καινούργια τετράδα.

Επέλεξα μετά από πολύ ψάξιμο ένα μοντέλο της ΝΕΧΕΝ.  Απόλυτα ευχαριστημενος και χωρίς να υστερούν σημαντικά από τα ακριβότερα γαλλικά.

Αυτό που διαπίστωσα πάντως μετά από πολύ ψάξιμο στο νέτ, είναι το εξής. Μια οικονομική εταιρία μπορεί να έχει αρκετές σειρές μέτριες, ακόμη και κακές σε σύγκριση με τις πιο επώνυμες εταιρίες. Ωστόσο έχει συνήθως και μια δυο σειρές που μπορούν να είναι εφαμιλλες με σειρές των επωνύμων και λειτουργούν ως " κράχτης " και διαβατήριο για την ευρωπαϊκή αγορά.

Στης γυναίκας μου το φαμπια βάλαμε κινέζικο. Ο λαστιχας,  φίλος του πεθερου μου είπε να τον εμπιστευτουμε.  το αυτοκίνητο λιώνει εντός Αθήνας οπότε δεν είχα ιδέα τι μπορεί να κάνει εκτός, μέχρι που πήγαμε στα Κύθηρα.  ωραιότατη ποιότητα κύλισης, χωρίς αυξημένο θόρυβο,  και καλή αίσθηση σε ορεινό επαρχιακό με στροφές.

Για τις απαιτήσεις που παρουσιαζεις δύσκολα θα σε απογοητεύσει κάτι, ακόμη και μη επώνυμο.

Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Ελαστικά αυτοκινήτου
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 09:31:20 μμ »
Θα σου έλεγα,ότι είπε ο μικες και στο άλλο φόρουμ..  :) :)

Από τις εταιρίες που αναφέρεις θα έλεγα, πιρελι μόνο επειδή δεν εχω αποψη για τις μη επώνυμες που αναφερεις.

Πρόσφατα στο δικό μου αυτοκίνητο, επέλεξα να αλλαξω από μισλεν που είχα παραδοσιακά, σε κάτι άλλο γιατί είχα μπροστά μου 1-1,5 χρόνο χρήσης σε πλακωστρωμενους δρόμους, οπότε δεν ήθελα να ρισκάρω μια καινούργια τετράδα.

Επέλεξα μετά από πολύ ψάξιμο ένα μοντέλο της ΝΕΧΕΝ.  Απόλυτα ευχαριστημενος και χωρίς να υστερούν σημαντικά από τα ακριβότερα γαλλικά.

Αυτό που διαπίστωσα πάντως μετά από πολύ ψάξιμο στο νέτ, είναι το εξής. Μια οικονομική εταιρία μπορεί να έχει αρκετές σειρές μέτριες, ακόμη και κακές σε σύγκριση με τις πιο επώνυμες εταιρίες. Ωστόσο έχει συνήθως και μια δυο σειρές που μπορούν να είναι εφαμιλλες με σειρές των επωνύμων και λειτουργούν ως " κράχτης " και διαβατήριο για την ευρωπαϊκή αγορά.

Στης γυναίκας μου το φαμπια βάλαμε κινέζικο. Ο λαστιχας,  φίλος του πεθερου μου είπε να τον εμπιστευτουμε.  το αυτοκίνητο λιώνει εντός Αθήνας οπότε δεν είχα ιδέα τι μπορεί να κάνει εκτός, μέχρι που πήγαμε στα Κύθηρα.  ωραιότατη ποιότητα κύλισης, χωρίς αυξημένο θόρυβο,  και καλή αίσθηση σε ορεινό επαρχιακό με στροφές.

Για τις απαιτήσεις που παρουσιαζεις δύσκολα θα σε απογοητεύσει κάτι, ακόμη και μη επώνυμο.

Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο.
Μπορεί ποτέ να μη βρεθείς σε δύσκολη - επικίνδυνη κατάσταση. Τι μια φορά όμως που θα σε τύχει ας έχεις τα σωστά ελαστικά και να πεις χαλάλι το πενηντάρικο.

Στάλθηκε από το E5303 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Ελαστικά αυτοκινήτου
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 09:49:54 μμ »
Δημητρη, δικιο εχεις (θεωρητικά  ;D) γιατί ειτε επωνυμο βαλεις ειτε όχι με τις συνθηκες ηλιοφάνειας και ζεστης που εχουμε, βραστα Χαραλαμπε.
Ξεραίνει τα πάντα...


Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Ελαστικά αυτοκινήτου
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 09:51:59 μμ »
Θα σου έλεγα,ότι είπε ο μικες και στο άλλο φόρουμ..  :) :)

Από τις εταιρίες που αναφέρεις θα έλεγα, πιρελι μόνο επειδή δεν εχω αποψη για τις μη επώνυμες που αναφερεις.

Πρόσφατα στο δικό μου αυτοκίνητο, επέλεξα να αλλαξω από μισλεν που είχα παραδοσιακά, σε κάτι άλλο γιατί είχα μπροστά μου 1-1,5 χρόνο χρήσης σε πλακωστρωμενους δρόμους, οπότε δεν ήθελα να ρισκάρω μια καινούργια τετράδα.

Επέλεξα μετά από πολύ ψάξιμο ένα μοντέλο της ΝΕΧΕΝ.  Απόλυτα ευχαριστημενος και χωρίς να υστερούν σημαντικά από τα ακριβότερα γαλλικά.

Αυτό που διαπίστωσα πάντως μετά από πολύ ψάξιμο στο νέτ, είναι το εξής. Μια οικονομική εταιρία μπορεί να έχει αρκετές σειρές μέτριες, ακόμη και κακές σε σύγκριση με τις πιο επώνυμες εταιρίες. Ωστόσο έχει συνήθως και μια δυο σειρές που μπορούν να είναι εφαμιλλες με σειρές των επωνύμων και λειτουργούν ως " κράχτης " και διαβατήριο για την ευρωπαϊκή αγορά.

Στης γυναίκας μου το φαμπια βάλαμε κινέζικο. Ο λαστιχας,  φίλος του πεθερου μου είπε να τον εμπιστευτουμε.  το αυτοκίνητο λιώνει εντός Αθήνας οπότε δεν είχα ιδέα τι μπορεί να κάνει εκτός, μέχρι που πήγαμε στα Κύθηρα.  ωραιότατη ποιότητα κύλισης, χωρίς αυξημένο θόρυβο,  και καλή αίσθηση σε ορεινό επαρχιακό με στροφές.

Για τις απαιτήσεις που παρουσιαζεις δύσκολα θα σε απογοητεύσει κάτι, ακόμη και μη επώνυμο.

Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο.
Δεν διαφωνώ, το αντιθετο....
Νexen εχω στο άλλο αυτοκινητο.

Ποιος εισαι στο άλλο φορουμ?  :)

Αποσυνδεδεμένος Nostradamus

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Ελαστικά αυτοκινήτου
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 05, 2017, 07:41:16 πμ »
Μπορεί ποτέ να μη βρεθείς σε δύσκολη - επικίνδυνη κατάσταση. Τι μια φορά όμως που θα σε τύχει ας έχεις τα σωστά ελαστικά και να πεις χαλάλι το πενηντάρικο.

Στάλθηκε από το E5303 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καταλαβαίνω τι λες και εν γένει συμφωνώ..

Αλλά... Αν από την άλλη έχεις συναίσθηση του τι επιλογή έκανες, φροντίζεις να μην φέρεις την οποία επιλογή σου εκτός ορίων, ελέγχεις συχνά τις πιέσεις σου, δεν καβαλας πεζοδρόμια η μαζεύεις ότι κρατηρα κυκλοφορει, λες και θα τρέξεις πανελλήνιο  motor cross, τότε θεωρώ πως βελτιώνεις σημαντικά τις πιθανότητες έστω και σε μια δύσκολη στιγμή.

Η υπερβολή πολλές φορές οδηγεί σε λάθος επιλογές επίσης. Βάζει ο άλλος, επώνυμο 4 εποχών και κυκλοφορεί στα νότια προάστια η ακόμη χειρότερα στην Κρήτη (όχι στα ορεινά). Ε συγνώμη αγαπητέ αλλά δεν φτιάχτηκε γι αυτό.

Αν πάρω το φαμπια με τα κινέζικα και πάω για πολεμική στην Ριτσωνα ας πούμε, εκεί δεν μου φταίει το λάστιχο. Αν από την άλλη, βάλω ελαστικά για αυτοκίνητο επιδόσεων στο αυτοκίνητο που δουλεύει μόνο τις 2 πρώτες ταχύτητες στο πηγμενο από κίνηση κέντρο, τότε πάλι (κατά την γνώμη μου πάντα) κάτι λάθος έχω υπολογίσει.

Όπως είπα και στο ποστ μου. Πιρελι σε καλή τιμή σε σχέση με μη επώνυμα, σίγουρα το επώνυμο (εκτός και αν είναι χειμερινό η κατασκευής προ ολυμπιακών αγώνων).  :) :)

Δοκιμασμένο ανώνυμο με επίγνωση του τι θέλω/παίρνω επίσης ναι υπό προϋποθέσεις.

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Ελαστικά αυτοκινήτου
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 08, 2017, 10:47:03 πμ »
παιδες εγω για το renault megane II sedan 1.6 16V 125hp σκεφτομαι τα pirelli p zero rosso! 205/55/16 ειναι αν θυμαμαι καλα!

πριν δυο χρονια μετα απο τα michelin που φοραγα ειπα να βαλω μια φορα φτηνα μιας και με ειχαν ζαλισει οι γυρω μου!

ηταν η χειροτερη αγορα της ζωης μου! τοσο χαλια! ελεγα απο την πρωτη μερα να παω να τα γυρισω πισω αλλα ντραπηκα!

τωρα ειναι ο μηνας που πρεπει να τα αλλαξω! αν εχει κανενας κανενα γνωστο για καλο λαστιχο! δηλαδη καινουργιο απο 2μηνων μεχρι 6μηνων μπορειτε να μου προτεινετε να παω να παρω τιμη!
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!