Αποστολέας Θέμα: Watch Microbrands  (Αναγνώστηκε 328978 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #1020 στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 01:47:23 μμ »
Ρε παιδιά, συγγνώμη που ξαναρωτάω, υπάρχει κάτι το ελληνικό στο ρολόι πλην της σχεδίασης (και της προσπάθειας σύνδεσης με τον μηχανισμό των αντικυθήρων);
Υπάρχουν κάποια εξαρτήματα που κατασκευάστηκαν στην Ελλάδα; Μοντάρεται στην Ελλάδα; Τι το κάνει ελληνικό πέρα από το ότι η εταιρεία είναι ελληνικών συμφερόντων;

Μπα δε νομίζω Κοσμά.

Είναι κάτι σαν το πρώτο mini: πέραν της Ελληνικής καταγωγής του σχεδιαστή του, δεν είχε τπτ το Ελληνικό ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #1021 στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 01:49:11 μμ »
Συγνωμη για να καταλαβω, διακρινω καποιο πραγματικο ενδιαφερον για το ρολοι ή ετσι απλα να γινεται κουβεντα? Γιατι αν και υπερμαχος αυτης της προσπαθειας, δεν θα με πηγαινε με την καμια ταμειο...Προσωπικα δεν ειναι του γουστου μου...Σαν να βλεπω ενα τροποποιημενο πανεριζον glycine incursore σε diver με λιγη δοση απο αρχαια ελληνικη ιστορια..Ναι μεν «διαφορετικο» απ τα αλλα ομως διατηρω αμφιβολιες αν θα τραβηξει εμπορικα..
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #1022 στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 02:10:05 μμ »
Συγνωμη για να καταλαβω, διακρινω καποιο πραγματικο ενδιαφερον για το ρολοι ή ετσι απλα να γινεται κουβεντα? Γιατι αν και υπερμαχος αυτης της προσπαθειας, δεν θα με πηγαινε με την καμια ταμειο...Προσωπικα δεν ειναι του γουστου μου...Σαν να βλεπω ενα τροποποιημενο πανεριζον glycine incursore σε diver με λιγη δοση απο αρχαια ελληνικη ιστορια..Ναι μεν «διαφορετικο» απ τα αλλα ομως διατηρω αμφιβολιες αν θα τραβηξει εμπορικα..

Το τελευταίο στο υπογράφω. Μακάρι να πέσω έξω.

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1259
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #1023 στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 02:29:36 μμ »

Θα διατιθεται απο τα μεσα Μαρτιου μεσω kickstarter, ή απο το σαιτ της εταιρειας.

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Γιάννη σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες :)

Επειδή το παραπάνω που γράφεις δεν βγάζει νόημα, μήπως σας είπαν παραπάνω πληροφορίες για την καμπάνια στο kickstarter; Για ποιο λόγο να τρέξεις kisckstarter αν είναι έτοιμο προς πώληση το προϊόν;  ???

Οπως αρκετοί θα γνωρίζετε, μια τέτοια καμπάνια για να στηθεί σωστά ξεκινάει απο 50Κ, ο μόνος λόγος που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι οι δημιουργοί θέλουν να τεστάρουν τα νερά με "καθαρό" κοινό. Ενδιαφέρον.

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #1024 στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 02:36:10 μμ »
Κώστα μιας και αναφέρθηκες και στο οικονομικό κομμάτι, μήπως γνωρίζεις πόσα χρήματα μπορεί να ζητούν site σαν το hodinkee και το w & w για να φιλοξενήσουν ένα άγνωστο νέο ρολόι στις σελίδες τους?
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #1025 στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 02:38:54 μμ »
Γιάννη σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες :)

Επειδή το παραπάνω που γράφεις δεν βγάζει νόημα, μήπως σας είπαν παραπάνω πληροφορίες για την καμπάνια στο kickstarter; Για ποιο λόγο να τρέξεις kisckstarter αν είναι έτοιμο προς πώληση το προϊόν;  ???

Οπως αρκετοί θα γνωρίζετε, μια τέτοια καμπάνια για να στηθεί σωστά ξεκινάει απο 50Κ, ο μόνος λόγος που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι οι δημιουργοί θέλουν να τεστάρουν τα νερά με "καθαρό" κοινό. Ενδιαφέρον.

Λογικά τα κομμάτια δεν είναι ακόμα μαζικής παραγωγής. Για να πουληθούν στις τιμές που θέλουν θα πρέπει να υπάρχει αρχική παραγγελία που σημαίνει backers από το kickstarter. Τα υπάρχοντα είναι απλά πρωτότυπα πιστεύω.

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6300
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #1026 στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 02:49:09 μμ »
Γιάννη σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες :)

Επειδή το παραπάνω που γράφεις δεν βγάζει νόημα, μήπως σας είπαν παραπάνω πληροφορίες για την καμπάνια στο kickstarter; Για ποιο λόγο να τρέξεις kisckstarter αν είναι έτοιμο προς πώληση το προϊόν;  ???

Οπως αρκετοί θα γνωρίζετε, μια τέτοια καμπάνια για να στηθεί σωστά ξεκινάει απο 50Κ, ο μόνος λόγος που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι οι δημιουργοί θέλουν να τεστάρουν τα νερά με "καθαρό" κοινό. Ενδιαφέρον.
Κωστα δε γνωριζω περισσοτερα παρα μονο αυτα που ειπωθηκαν χθες και σας μεταφερω..

Απλα να επιβεβαιωσω αυτο που λεει και ο Παναγιωτης στο τελευτςιο ποστ, οτι τα κομματια που ειδαμε ειναι προπαραγωγης κατι σαν πρωτοτυπα.

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1259
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #1027 στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 02:52:34 μμ »
Κώστα μιας και αναφέρθηκες και στο οικονομικό κομμάτι, μήπως γνωρίζεις πόσα χρήματα μπορεί να ζητούν site σαν το hodinkee και το w & w για να φιλοξενήσουν ένα άγνωστο νέο ρολόι στις σελίδες τους?
Γενικά όταν θες τέτοιου είδους αρθρα για το προϊόν σου, σίγουρα ξεκινάς απο $5Κ που τα δίνεις στον PR που έχεις προσλάβει ή που συνεργάζεσαι και σου κάνει πακέτο και 2-3 άλλες ομορφιές. Επειδή όμως τα συγκεκριμένο site είναι απ'τα λίγα δημοφιλή, κάνε τις πράξεις :)

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6300
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #1028 στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 02:53:27 μμ »
Παίρνω πάτημα από το ερώτημα του Κοσμά.

Η τιμολόγηση θα γίνεται από Ελλάδα?
Μου ξένισε η επιλογή της τιμολόγησης σε ελβετικό φράγκο.
Και μενα μου προκαλεσε απορια γιατι η τιμολογηση εγινε σε ελβετικο φραγκο... ισως επειδη συναρμολογειται εκει εξου και το swiss made..?
Γιάννη περιμένω να το πάρεις και να μας πεις και περισσότερα για τη συμβίωση μαζί του.

Προσωπικά, 650€ για microbrand με μηδενικό pedigree δεν δίνω ;)
Χαχαα για να το παρω επρεπε να μου περισσευουν τα 650 και να μην ειχα αλλο στοχο. Δυσκολο απο τη στιγμη που θελω να παρω ενα "καλο" ρολοι!

Οπως ειπωθηκε και γω εχω επιφυλσξεις για την εμπορικη του πορεια... οσο και να μ αρεσε δεν παυει να ειναι μικρομπραντν με μηδενικο πεντιγκρι οπως λες, ονομα και εμπειρια στο χωρο..

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #1029 στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 03:04:43 μμ »
Δηλαδή το hodinkee δεν έσπευσε να προλάβει τον ανταγωνισμό;
Διαβάζοντας το παρακάτω ποστ, αντιλαμβάνεται κανείς ότι όχι μόνο δεν γίνονται τέτοια πράγματα (πληρωμές κτλ) αλλά το hodinkee ξετρελλάθηκε από το ρολόι, γιατί βλέπει πολύ μπροστά, σε σχέση με την εμπορική του πορεία...

Το πρώτο review ανέβηκε και είναι από το Hodinkee που έσπευσε να προλάβει τον ανταγωνισμό. Νομίζω ο Jason Heaton τα εξηγεί πιο αναλυτικά απ’ όσο θα μπορούσα εγώ, για να σας λυθούν οι απορίες και να σας ανοίξει η όρεξη για την Κυριακή!

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #1030 στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 03:10:04 μμ »
και στο Worn & Wound έπαιξε, όπου ομολογουμένως οι φωτογραφίες το αναδεικνύουν καλύτερα

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3917
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #1031 στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 03:23:37 μμ »
Μου άρεσε πάρα πολύ η monocoque κάσα, ιδανική για χρήση με λουρια τύπου nato/zulu

Μπράβο για την προσπάθεια!

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #1032 στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 03:35:37 μμ »
Δηλαδή το hodinkee δεν έσπευσε να προλάβει τον ανταγωνισμό;
Διαβάζοντας το παρακάτω ποστ, αντιλαμβάνεται κανείς ότι όχι μόνο δεν γίνονται τέτοια πράγματα (πληρωμές κτλ) αλλά το hodinkee ξετρελλάθηκε από το ρολόι, γιατί βλέπει πολύ μπροστά, σε σχέση με την εμπορική του πορεία...

Έπεσες από τα σύννεφα φαντάζομαι... ;D
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #1033 στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 03:40:38 μμ »
Πάντως επειδή για ρολόγια μιλάμε, το γούστο του καθενός είναι προσωπικό ζήτημα, θα είχε ενδιαφέρον το παλικάρι που τρέχει το gwc και γράφει με αυτό το nickname, να ανοίξει ένα θέμα για αυτή τη νέα εταιρία και να μαζέψει πληροφορίες και υλικό.

Υπάρχουν πολλά μέλη τα οποία μπορεί να δείξουν ενδιαφέρον.
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #1034 στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 03:47:35 μμ »
Έπεσες από τα σύννεφα φαντάζομαι... ;D

Ναι, πραγματικά εξεπλάγην...


Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #1035 στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 04:18:32 μμ »
Αν ανατρέξει κανείς στις προηγούμενες σελίδες θα δει "τέρατα" και -ω τι έκπληξη- διάφορα θετικά σχόλια γι' αυτά.
Όμως όπως προφανώς σωστά λέγεται ουδείς προφήτης στον τόπο του και κατά συνέπεια καθόλου περίεργο να εξαντληθεί η αυστηρότητα της κριτικής στον Ιανό.

- Η παραπομπή στον μηχανισμό των Αντικυθήρων πο-λύ επιτυχημένη, σε αντίθεση με κάτι ακατανόητους (και απαράδεκτους) τορπιλοανθρώπους σε dial ρολογιών των 8-10.000ευρώ.

-Η μη αναγραφή ελληνικής προέλευσης, απόλυτα αποδεκτή, αφού κάτι τέτοιο είναι ο κανόνας σε ρολόγια ακόμα και πολλαπλάσιου κόστους και με προέλευση από χώρες με σοβαρή βιομηχανική υποδομή.
Και μόνο που διαβάζει κανείς ελληνικές λέξεις στο καντράν, αρκεί.

-Το ρολόι κοστίζει 650Ευρώ. Ούτε 1.000, ούτε παραπάνω. Θα πρέπει να συγκρίνεται αποκλειστικά με ρολόγια ίδιου επιπέδου τιμής.



Μπράβο (και πάλι) για την προσπάθεια και χαρά στο κουράγιο τους!


Μοναδική ένσταση οι λάθος πρώτες φωτογραφίσεις.
Το ρολόι τελικά φαίνεται ότι είναι πολύ πιο ενδιαφέρον απ΄ό,τι εδώ: http://www.mywatch.gr/index.php/topic,22761.msg476959.html#msg476959
Αν το έπιανε στα χέρια του κανένας Κοσμάς σίγουρα θα το είχε κάνει ν'ανθίσει!  :)






Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #1036 στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 04:57:21 μμ »
Αν ανατρέξει κανείς στις προηγούμενες σελίδες θα δει "τέρατα" και -ω τι έκπληξη- διάφορα θετικά σχόλια γι' αυτά.
Όμως όπως προφανώς σωστά λέγεται ουδείς προφήτης στον τόπο του και κατά συνέπεια καθόλου περίεργο να εξαντληθεί η αυστηρότητα της κριτικής στον Ιανό.

- Η παραπομπή στον μηχανισμό των Αντικυθήρων πο-λύ επιτυχημένη, σε αντίθεση με κάτι ακατανόητους (και απαράδεκτους) τορπιλοανθρώπους σε dial ρολογιών των 8-10.000ευρώ.

-Η μη αναγραφή ελληνικής προέλευσης, απόλυτα αποδεκτή, αφού κάτι τέτοιο είναι ο κανόνας σε ρολόγια ακόμα και πολλαπλάσιου κόστους και με προέλευση από χώρες με σοβαρή βιομηχανική υποδομή.
Και μόνο που διαβάζει κανείς ελληνικές λέξεις στο καντράν, αρκεί.

-Το ρολόι κοστίζει 650Ευρώ. Ούτε 1.000, ούτε παραπάνω. Θα πρέπει να συγκρίνεται αποκλειστικά με ρολόγια ίδιου επιπέδου τιμής.



Μπράβο (και πάλι) για την προσπάθεια και χαρά στο κουράγιο τους!


Μοναδική ένσταση οι λάθος πρώτες φωτογραφίσεις.
Το ρολόι τελικά φαίνεται ότι είναι πολύ πιο ενδιαφέρον απ΄ό,τι εδώ: http://www.mywatch.gr/index.php/topic,22761.msg476959.html#msg476959
Αν το έπιανε στα χέρια του κανένας Κοσμάς σίγουρα θα το είχε κάνει ν'ανθίσει!  :)


Συμφωνώ μαζί σου, Σπύρο, και σίγουρα η προσπάθεια αξίζει αναγνώρισης.
Προσωπικά όμως θέλω να σχολιάσω –καλοπροαίρετα– 2-3 λεπτομέρειες, στα γρήγορα:

α. Η σύνδεση με τον μηχανισμό των Αντικυθήρων είναι σωστή σαν σκέψη, επειδή προσθέτει το στοιχείο της ιστορικότητας σε ένα (ελληνικό) πρότζεκτ. Θεωρώ, ωστόσο, πως έπρεπε να γίνει περαιτέρω μελέτη σχετικά με τον μηχανισμό και τη λειτουργία του και όχι να αρκεστούν σε μια άνευ (λειτουργικής) ουσίας αναπαράσταση του κεντρικού γραναζιού, όταν μάλιστα έχει θυσιαστεί ο δείκτης των δευτερολέπτων, όπως σωστά ειπώθηκε προηγούμενα.
Ας ληφθεί υπόψη ότι η Hublot στο παρελθόν έτρεξε σπουδαίο concept με τον μηχανισμό των Αντικυθήρων, από το οποίο μπορούσαν να αντληθούν χρήσιμες πληροφορίες. Ακόμα να πω ότι υπάρχει προσπάθεια Ιταλών με το όνομα Antikythera https://www.antikytherawatches.com/watches 

β. Αναφέρθηκε και προηγούμενα, κουρδιστός μηχανισμός σε ρολόι με βιδωτή κορώνα; Πόσο θα ζήσει;

γ. Η έλλειψη μπρασελέ ή έστω rubber σε καταδυτικό, μού χτυπάει παράξενα.


Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #1037 στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 05:02:14 μμ »

...........
Μπορει να μας πει εντυπωσεις και ο Σπυρος που ηταν εκει..

..............
Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε γενικες γραμμες το ρολοι ειναι πολυ καλο!!
Οπως ειπε και ο Γιαννης ειναι καλοφτιαγμενο, αποπνεει αισθηση ποιοτητας.
Μου αρεσε παρα πολυ η κασα του και ο τροπος που καθεται στο χερι. Ανετο και βολικο!!!
Ομορφο dial, πολυ καλο case back.
Η βιδωτη κορονα σωστη στο βιδωλα-ξεβιδωμα. Θα αντέξει στη χρηση;  Ενα καλο ερώτημα.
Ενα απο τα 4 ρολογια μου φανηκε λιγο τραχυ στο κουρδισμα, αλλα πιστευω οτι στα κανονικα μοντελα παραγωγης δεν θα υπαρχει προβλημα.
Αυτο που δεν μου αρεσε στο ρολοι ηταν τα λουρια. Η για να ειμαι ακριβης, μου αρεσαν πολυ οπτικα, ειμαι ομως προβληματισμενος πως θα συμπεριφερθουν στη χρηση. Μου φανηκαν ευαισθητα.
Επισης θεωρω οτι επρεπε να εχουν μεγαλυτερο φαρδος, ειναι στενα τα 20mm.
Μαλιστα το ειπα στον Ιακωβο ( ο εμπνευστης αυτης της προσπαθειας) και η απαντηση του ηταν οτι λογω σχεδιου κασας ηταν αδυνατο να γινει κατι τετοιο.
Επίσης ήθελα να υπάρχει rubber.

Τωρα για το ποσο ειναι η δεν ειναι Ελληνικο το ρολοι.
Απο τη στιγμη που κατασκευαζεται στην Ελβετια (πανω απο 70%) σαφως και ειναι Swiss made.
Εγιναν ερωτησεις αν κατασκευαζονται καποια εξαρτηματα του ρολογιου κλπ στην Ελλαδα.
Η απαντηση ειναι οχι, ολα προερχονται απο προμηθευτες εκτος χωρας.
Το μονο Ελληνικο ειναι το ονομα, η σχεδιαση και βεβαια ο ανθρωπος που κινει ολο αυτο το εγχειρημα.
Ο οποιος δεν ειχε - μεχρι τωρα- επαγγελματικη σχεση με τα ρολογια, ηταν χομπιστας που αποφασισε να κανει ενα ρολοι του γουστου του.
Τωρα τι μελλον μπορει να εχει αυτη η ιστορια.
Προσωπικα του ευχομαι τα καλυτερα, να πανε ολα καλα και να εδραιωθει στο χωρο των ρολογιων
Πιστευω ομως οτι ο δρομος θα ειναι δυσκολος, για την ακριβεια, πολυ δυσκολος.
Εχει να ανταγωνιστει πολλες ηδη γνωστες εταιριες, που εχουν καλα και πιο φθηνα η στο ιδιο επιπεδο τιμων προιοντα.

Με το καλο Ιακωβε!!



Sent from my iPhone using Tapatalk
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #1038 στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 05:20:55 μμ »
Κουρδιστό με βιδωτή κορώνα, πόσο θα ζήσει;
Πολύ! Θα ζήσει και θα βασιλέψει!
(να μην αναφερθούν τα πανεράι).




Ως προς τη σύνδεση με τον μηχανισμό των Αντικυθήρων ότι θα μπορούσε να είναι πιο σοφιστικέ, ασφαλώς θα συμφωνήσω, αλλά είπαμε 650,00....
Μπρασελέ σε καταδυτικό; Χμ, ας ρωτήσουμε την Πανεράι.. :)





Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #1039 στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 05:38:43 μμ »
Μακάρι να πάει καλά.

Επιμένω πάντως πως θα είχε πολύ ενδιαφέρον να γίνει ένα ξεχωριστό νήμα.
Να μάθουμε περισσότερα πράγματα γι αυτό το ρολόι από το δημιουργό του.
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.