Αποστολέας Θέμα: Watch Microbrands  (Αναγνώστηκε 326350 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gkblues

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5824
    • Προφίλ
    • https://www.instagram.com/gkblues/
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #80 στις: Οκτώβριος 22, 2016, 12:12:41 μμ »



GK

Αποσυνδεδεμένος kritikaros

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 190
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #81 στις: Οκτώβριος 24, 2016, 03:17:20 μμ »
Για τα limited edition κομμάτια πρέπει να είσαι standby πότε θα ανακοινωθούν, επειδή συνήθως γίνονται sold out σε λίγες μέρες.
Το θέμα "συλλογή" είναι καθαρά υποκειμενικό. Άλλος συλλέγει καταδυτικά, άλλος πιλότους, άλλος μόνο vintage κ.ο.κ. Το μόνο σίγουρο είναι ότι μέχρι να καταλήξεις τι είδους συλλογή σε "γεμίζει" θα χρειαστεί να ξοδέψεις ουκ ολίγα. Αυτό όμως το λέω ως πρώην συλλέκτης νομισμάτων και όχι ως συλλέκτης ρολογιών, γιατί δεν είμαι. Τουλάχιστον με τα micro χρειάζεσαι μικρότερο budget!

Το θέμα είναι ότι λόγω στενών οικονομικών δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσω να φτάσω σε κατάσταση-συλλογής οπότε αυτά τα 4-5-8-15 ρολόγια που θα αποκτήσω να με καλύπτουν πιο "ολιστικά".Όπως έγραψα και στο αρχικό μου ποστ κάποια μου αρέσουν πάρα πολύ και οι τιμές τους είναι λογικές έως πάρα πολύ καλές και είναι πολύ δελεαστικό για κάποιον στα κυβικά μου.

Το θέμα είναι όμως θα υπάρχει το σαράκι για το Ω που τελικά δεν θα αγοραστεί λόγω 2-3 τέτοιων ρολογιών που έχουν προηγηθεί ή η όρεξη κάποια στιγμή μετριάζεται και είσαι ικανοποιημένος με τα seiko σου + 3-4 microbrands ?

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3879
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #82 στις: Οκτώβριος 24, 2016, 04:07:00 μμ »
Το θέμα είναι όμως θα υπάρχει το σαράκι για το Ω που τελικά δεν θα αγοραστεί λόγω 2-3 τέτοιων ρολογιών που έχουν προηγηθεί ή η όρεξη κάποια στιγμή μετριάζεται και είσαι ικανοποιημένος με τα seiko σου + 3-4 microbrands ?

Κρίνοντας από τον εαυτό μου, η όρεξη ποτέ δεν μετριάζεται. Αντιθέτως, μεγαλώνει. Όσα περισσότερα έχεις, τόσα περισσότερα νιώθεις ότι σου λείπουν και πρέπει να αποκτήσεις. Φαντάζομαι ότι αυτό ισχύει και για όσους αγοράζουν πολύ ακριβά ρολόγια. Είναι εθιστικό το "σπορ".  Απλώς κάποιο κομμάτι που είναι σχετικά ακριβό και θα αργήσεις να το αποκτήσεις, θα αργήσεις αντίστοιχα να το βαρεθείς. Κάνε υπομονή για το Ω, γιατί ούτως ή άλλως ένα καλό, επώνυμο ρολόι θα πρέπει να υπάρχει σε μια συλλογή. Μετά θα έχεις περιθώριο για πιο "επιπόλαιες" αγορές.

Αποσυνδεδεμένος kritikaros

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 190
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #83 στις: Οκτώβριος 24, 2016, 04:54:40 μμ »
Κρίνοντας από τον εαυτό μου, η όρεξη ποτέ δεν μετριάζεται. Αντιθέτως, μεγαλώνει. Όσα περισσότερα έχεις, τόσα περισσότερα νιώθεις ότι σου λείπουν και πρέπει να αποκτήσεις. Φαντάζομαι ότι αυτό ισχύει και για όσους αγοράζουν πολύ ακριβά ρολόγια. Είναι εθιστικό το "σπορ".  Απλώς κάποιο κομμάτι που είναι σχετικά ακριβό και θα αργήσεις να το αποκτήσεις, θα αργήσεις αντίστοιχα να το βαρεθείς. Κάνε υπομονή για το Ω, γιατί ούτως ή άλλως ένα καλό, επώνυμο ρολόι θα πρέπει να υπάρχει σε μια συλλογή. Μετά θα έχεις περιθώριο για πιο "επιπόλαιες" αγορές.

Δυστυχώς δηλαδή ισχύει το προφανές.
Αν και νομίζω ότι τελικά θα ενδώσω και θα προχωρήσω σε κάποια αγορά έτσι για να μου φύγει η κάψα,μιας και κρατιέμαι πολύ καιρό ήδη,Θα έχω στο νου μου τις εταιρείες που μου πρότεινες παραπάνω ως πιο safe επιλογές και θα δούμε πώς θα κυλήσει....

Όποιος έχει να μου προτείνει κάτι ακόμα βέβαια,καλοδεχούμενο.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #84 στις: Οκτώβριος 24, 2016, 04:57:18 μμ »
Δεν ξέρω αν πληροί τα κριτήρια για το θέμα.



Argentum Solis







http://yurikim.livejournal.com/640619.html?nojs=1

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3879
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #85 στις: Οκτώβριος 24, 2016, 07:54:02 μμ »
Δεν ξέρω αν πληροί τα κριτήρια για το θέμα.
Argentum Solis


http://yurikim.livejournal.com/640619.html?nojs=1


Πιστεύω πως ναι. Πολύ ωραίο dress. Εμένα πάντως με έπιασες αδιάβαστο!  :smt023 :smt023
http://watchmanufacture.ru/

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3879
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #86 στις: Οκτώβριος 24, 2016, 08:07:12 μμ »
Δυστυχώς δηλαδή ισχύει το προφανές.
Αν και νομίζω ότι τελικά θα ενδώσω και θα προχωρήσω σε κάποια αγορά έτσι για να μου φύγει η κάψα,μιας και κρατιέμαι πολύ καιρό ήδη,Θα έχω στο νου μου τις εταιρείες που μου πρότεινες παραπάνω ως πιο safe επιλογές και θα δούμε πώς θα κυλήσει....
Όποιος έχει να μου προτείνει κάτι ακόμα βέβαια,καλοδεχούμενο.

Αν θέλεις να προχωρήσεις σε κάποια αγορά γενικώς και αορίστως, υπάρχουν και τόσες άλλες επώνυμες προτάσεις σε προσιτές τιμές, τα micro δεν είναι μονόδρομος.
Πρώτα πρέπει να αποφασίσεις τι ρολόι θέλεις. Καταδυτικό, dress, χρονογράφο; Μήπως κανέναν πιλότο; Αυτόματο ή quartz; Άμα καταλήξεις σίγουρα θα υπάρξουν πολλές προτάσεις (μάλλον θα βοηθηθείς περισσότερο αν φτιάξεις κάποιο νέο νήμα).
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 25, 2016, 01:08:25 πμ από arvac »

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3879
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #87 στις: Οκτώβριος 25, 2016, 09:57:38 μμ »


ERROYL Regent [2015]

Αποσυνδεδεμένος kritikaros

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 190
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #88 στις: Οκτώβριος 26, 2016, 01:21:44 μμ »
Αν θέλεις να προχωρήσεις σε κάποια αγορά γενικώς και αορίστως, υπάρχουν και τόσες άλλες επώνυμες προτάσεις σε προσιτές τιμές, τα micro δεν είναι μονόδρομος.
Πρώτα πρέπει να αποφασίσεις τι ρολόι θέλεις. Καταδυτικό, dress, χρονογράφο; Μήπως κανέναν πιλότο; Αυτόματο ή quartz; Άμα καταλήξεις σίγουρα θα υπάρξουν πολλές προτάσεις (μάλλον θα βοηθηθείς περισσότερο αν φτιάξεις κάποιο νέο νήμα).

Οι προδιαγραφές του στόχου έχουν βρεθεί απλά προσπαθώ να μαζέψω λίγο ακόμα μπάτζετ.Δεν μιλάω βέβαια 4-ψήφια νούμερα σε καμία των περιπτώσεων.
Όταν έρθει ο καιρός θα ανοίξω όντως νήμα,δεν το είχα σκεφτεί και χάζευα τα ήδη υπάρχοντα.

Σε ευχαριστώ πολύ.

Ps.sorry για το οφ-τοπικ

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3879
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #89 στις: Οκτώβριος 26, 2016, 01:29:25 μμ »
Οι προδιαγραφές του στόχου έχουν βρεθεί απλά προσπαθώ να μαζέψω λίγο ακόμα μπάτζετ.Δεν μιλάω βέβαια 4-ψήφια νούμερα σε καμία των περιπτώσεων.
Όταν έρθει ο καιρός θα ανοίξω όντως νήμα,δεν το είχα σκεφτεί και χάζευα τα ήδη υπάρχοντα.
Σε ευχαριστώ πολύ.
Ps.sorry για το οφ-τοπικ

Να 'σαι καλά, φίλε. Εγώ πάντως για να μου φεύγει η κάψα, αγοράζω Vostok Amphibia και τα μοντιφάρω!

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #90 στις: Οκτώβριος 28, 2016, 10:48:28 πμ »


Δεν γελάμε με το όνομα..










Και δεν γελάμε γιατί πρόκειται για microbrand με έδρα την Ιαπωνία, που όμως είναι ΥΩ..

http://www.tasaki-global.com/

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14991
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #91 στις: Οκτώβριος 28, 2016, 10:59:27 πμ »

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #92 στις: Οκτώβριος 28, 2016, 11:05:02 πμ »
καθως χαζευα στο watchgecko για λουρακια ειδα οτι εχει καποια ρολογια... δεν ξερω αν ειναι micro αλλα ειναι ελκυστικα...

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #93 στις: Οκτώβριος 28, 2016, 11:15:05 πμ »







S P Q R

(εδώ είναι που δεν γελάμε καθόλου)







Τα σχεδιάζει και κατασκευάζει ένας master ωρολογοποιός της Σέικο.



http://www.boq.jp/special/2009/sp_watch/01/index.htm

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3879
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #94 στις: Οκτώβριος 28, 2016, 11:51:53 πμ »
https://danhenrywatch.com




Πάλι σε έξοδα θα μας βάλεις! Έχω χάσει επεισόδια τελευταία από το W@W. Απίθανο το 1970 και τιμή τζάμπα. Ωραία και τα άλλα πλην όμως quartz.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #95 στις: Οκτώβριος 28, 2016, 12:13:36 μμ »
Δεν γελάμε με το όνομα..
:lol:
Θελει δεν θελει καποιος ένα γελιο το ριχνει.
Ευτηχως που δεν είναι μαζι με κανεναν  Ποτηρακι. ::)

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #96 στις: Οκτώβριος 28, 2016, 12:23:37 μμ »
Σπύρο ωραίες εταιρίες που πρώτη φορά άκουσα! 👍🏻
Αν είναι να το επεκτείνουμε σε τετοιου τυπου εταιρείες που δεν ειναι οι κλασσικές που μας έρχονται στο μυαλό με τον όρο microbrands λόγο τιμής ,ωρολογοποιίας κτλπ κτλπ τότε θα πρεπει να αναφερω και την πλεον αγαπημένη μου όλων ,μια εταιρεία που πολυ θα ηθελα να εχω ρολοι της αν ειχα τη δυνατότητα,την ochs und junior.
https://www.ochsundjunior.swiss

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #97 στις: Οκτώβριος 28, 2016, 12:30:00 μμ »
och τι μας κάνεις τώρα

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #98 στις: Οκτώβριος 28, 2016, 12:34:27 μμ »
Παρακολουθώ το νήμα από το πρώτο post και, εκτός από τα συγχαρητήρια στον topic starter, για την ιδέα, οφείλω να ομολογήσω ότι έχω εντυπωσιαστεί από τα καταπληκτικά, τουλάχιστον στη σχεδίαση, ρολόγια που έχουν παρουσιαστεί, για τα οποία οι περισσότεροι δεν γνώριζαν την ύπαρξη τους.
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Watch Microbrands
« Απάντηση #99 στις: Οκτώβριος 28, 2016, 01:01:10 μμ »
Σπύρο ωραίες εταιρίες που πρώτη φορά άκουσα! 👍🏻
Αν είναι να το επεκτείνουμε σε τετοιου τυπου εταιρείες που δεν ειναι οι κλασσικές που μας έρχονται στο μυαλό με τον όρο microbrands λόγο τιμής ,ωρολογοποιίας κτλπ κτλπ τότε θα πρεπει να αναφερω και την πλεον αγαπημένη μου όλων ,μια εταιρεία που πολυ θα ηθελα να εχω ρολοι της αν ειχα τη δυνατότητα,την ochs und junior.
https://www.ochsundjunior.swiss


Βασίλη πολύ πρωτότυπα και ενδιαφέροντα ρολόγια, που δεν ήξερα!!



Το ένα φέρνει το άλλο (ως συνήθως  ;)) και θυμήθηκα ένα ρολόι -πιστεύω πραγματικά πολύ πρωτότυπο- στο οποίο αξίζει να προσέξει κανείς την ιδιαιτερότητα ότι μπορεί να φορεθεί και destro απλά περιστρέφοντάς το 180 μοίρες!

Ινκόγκνιτο της Ντεφάκτο (ανήκει στον ίδιο που έχει την Archimede)











Νομίζω αξίζει βραβείο όχι μόνο λιτής, αλλά και έξυπνης και κυρίως χρήσιμης πρωτοτυπίας!