Αποστολέας Θέμα: SEIKO RULES  (Αναγνώστηκε 488636 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DOCORTHO

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3233
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2040 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 09:21:52 μμ »
Που θα το βρούμε σε μια καλή τιμή ????

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2041 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 09:29:19 μμ »
Που θα το βρούμε σε μια καλή τιμή ????

Δεν έχω ιδέα, αλλά στη θέση σου θα περίμενα μέχρι να ηρεμήσει λίγο η αγορά SEIKO από το τίναγμα προς τα πάνω που θα της κάνει ο 'Αγγελος με τις επικείμενες μαζικές αγορές του !

Αποσυνδεδεμένος DOCORTHO

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3233
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2042 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 09:31:08 μμ »
 :laola: :laola:
Τι να πω θα κάνω υπομονή......

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3100
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2043 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 10:33:08 μμ »
Το έκλεψα από το rolex forum.

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3100
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2044 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 10:36:58 μμ »
Επειδή τα grand seiko τα βλέπω πολύ τσιμπημένα ρε παιδια αν ξεκινήσω με ένα Seiko shogun SBDC 029  θα με παίζετε??

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος nicolasg

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2045 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 10:42:35 μμ »
Το έκλεψα από το rolex forum.

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Κορυφαιο

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Vagosts

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1170
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2046 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 10:44:43 μμ »
 :dielaughing:

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2047 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 11:13:38 μμ »
Επειδή τα grand seiko τα βλέπω πολύ τσιμπημένα ρε παιδια αν ξεκινήσω με ένα Seiko shogun SBDC 029  θα με παίζετε??


Das ist genug, Άγγελε, δεν χρειάζεται καν να το αγοράσεις, και μόνο που το ποστάρεις σημαίνει ότι είσαι στο σωστό δρόμο. Είναι άθραυστο το Σογκούν, όσο και να το κοπανήσεις δουλεύει.

ΘΕΛΩ :



Το παλιό Σαμουράϊ, SBDA003, τιτάνιο, με την παλιά σκυλίσια 7S25

Αποσυνδεδεμένος nicolasg

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2048 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 11:51:29 μμ »
Μπλε το θέλεις?
Και χωρις μπρασελε?!

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2049 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 11:59:50 μμ »
Είχα ψάξει πέρυσι και για το πορτοκαλί, δηλαδή είχα φάει τον κόσμο, αλλά δεν κατάφερα να βρω κάτι της προκοπής. Είναι δυσεύρετα αυτά, τουλάχιστον στην κατάσταση που θέλω εγώ να είναι.  Σε μπλε ίσως να έχω εντοπίσει κάτι.  Εννοείται ότι το θέλω με το μπρασελέ, η φωτογραφία είναι τυχαία, μου άρεσε η γωνία λήψης.

Αποσυνδεδεμένος nicolasg

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2050 στις: Νοέμβριος 11, 2019, 12:02:51 πμ »
Να πάρεις του κουμπι, έχει το μαυρο μπρασελεδατο

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Vagosts

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1170
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2051 στις: Νοέμβριος 11, 2019, 12:48:08 πμ »
Είχα ψάξει πέρυσι και για το πορτοκαλί, δηλαδή είχα φάει τον κόσμο, αλλά δεν κατάφερα να βρω κάτι της προκοπής. Είναι δυσεύρετα αυτά, τουλάχιστον στην κατάσταση που θέλω εγώ να είναι.  Σε μπλε ίσως να έχω εντοπίσει κάτι.  Εννοείται ότι το θέλω με το μπρασελέ, η φωτογραφία είναι τυχαία, μου άρεσε η γωνία λήψης.

Το μόνο ρολόι που έχω μετανοιώσει που πούλησα...  :-\
Απίστευτη παρουσία στον καρπό, πανάλαφρο και το είχα σε κατάσταση σχεδόν nos. Όταν το έδωσα παρακάλαγα το Νικόλα να το πάρει για να μην φύγει έξω... Τελικά, το πήρε ο... Μικα από τη Φινλανδία... Η φώτο δικιά μου:


Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2052 στις: Νοέμβριος 11, 2019, 08:12:14 πμ »


Τράβα στη Blancpain. Ζήτα να σου δείξουν το FF. Και να μη αρέσει και τόσο δεν έχει σημασία, ίσως το γούστο σου να μην είναι το δυνατό σου σημείο, δεν σ’ αρέσει σήμερα, θα σ’ αρέσει αύριο. Παρ’το, να ηρεμήσεις. Αυτό είναι το ρολόϊ που θα σε λυτρώσει, αυτό είναι το απόλυτο καταδυτικό, αφού δεν θες γιαπωνέζικο. Ποιότητα κατασκευής, ιστορία, παράδοση, τεχνολογία. Ξέχνα τα Rolex, σπάσε τα δεσμά.
-Ακόμη εδώ είσαι βρε ; -Δεν έφυγες για Blancpain ;

Dennis πόσο αληθές και στοχευμενο ποστ.
Την Blancpain άρχιζα να την κοιτάζω δειλά δειλά τον Αύγουστο που κατάλαβα ότι η αισχροκερδια των AD της Ρολεξ δεν είναι για εμένα.
Αποφάσισα να μην ξανά αγοράσω Ρολεξ διότι απλά δεν με εκφράζει το όλο επιχειρηματικό μοντέλο και η ιδεολογία της εταιρείας.

Θα αναφέρω ότι έχω αγοράσει από επίσημο κεντρικό AD ρολόγια αξίας 50Κ και μου ζήτησε καπέλο και αναμονή εξαμήνου για να μου βρει ένα GMT. Ευγενικά αποχώρησα και φυσικά αποφάσισα να μην ασχοληθώ ξανά.

Βλέπεις η Ρολεξ αυτή την περίοδο προσφέρει το μέγιστο κέρδος για όλους εκτός από τον τελικό αποδεκτή.
Πουλάει ο επίσημος με καπέλο, πουλάει ο γκρι με καπέλο, πουλάει ο flipper με καπέλο και στο τέλος αυτός που θέλει να βγάλει τα αυτοκόλλητα και να φορέσει το ρολόι έχει πληρώσει 50% καπέλο για ένα ρολόι μαζικής παραγωγής που φαίνεται ότι σιγά σιγά ο βασιλιάς είναι γυμνός.
Αναρωτιεμαι τόσες εκατοντάδες συλλεκτικά ατσάλινα Ρολεξ που είναι προς πώληση γιατί δεν τα αγοράζει κανείς ή τελικά ποιος θα τα αγοράσει.

Οταν δε προσπαθήσεις να πουλήσεις αυτό το Blue chip της ΥΩ συνηδιτοποιεις οτι το κέρδος δεν είναι όσο φαντάζεσαι αν βάλεις στην εξίσωση το ρίσκο της πώλησης.

Όσο αφορά την BP θα πω ότι όταν δοκίμασα το FF δεν μπορούσα να το βγάλω από το χέρι μου. Αλλά επειδή μέσα από το φόρουμ έμαθα να διαβάζω και να σέβομαι γνώμες έμπειρων μελών θυμήθηκα μια συμβουλή που μου είχε δώσει ο Χάρης (nin) πριν από χρόνια.

Οποίο ρολόι και να φορέσεις και να θέλεις να πάρεις ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ.
Φύγε πήγαινε πιες καφέ και μετά από 2-3 ημέρες αφού δοκιμάσεις και άλλα ρολόγια αν το θέλεις ακόμα τότε αγόρασε το.

Κάπως έτσι έγινε με το FF.
Δοκίμασα JLC (εντυπωσιακή εταιρεία αλλά ποιο dress στυλ), Panerai, GS, AP, Vacheron και πάντα σκεφτόμουν το FF.

Δεν ήξερα ότι το ρολόι έχει τόσο μεγάλη ιστορία το έμαθα μετά την αγορά, δεν το έψαξα για να δω επενδυτικά ποια θα είναι η πορεία του απλά άκουσα την καρδια μου και το πήρα. Είχα φυσικά την τύχη να βρίσκομαι στην Κίνα που είναι VIP αγορά για την Blancpain και επισκέφθηκα δύο μπουτίκ ώστε να καταλάβω το βάθος και το μέγεθος της εταιρείας.

Αξιόλογα ρολόγια υπάρχουν πολλά για όλα τα γούστα και για όλες τις τσέπες.

Αυτό όμως που είναι ΤΟ ΡΟΛΌΙ είναι αυτό που επιλέγεται μέσα από πραγματική αγάπη και όχι επειδή το προσταζουν οι καιροί του Μάρκετινγκ.

Επειδη το θέμα είναι για Seiko Rules θα πω ότι δοκίμασα 3 φορές GS και δεν με κέρδισαν. Τα 40ρια GMT λόγω έλλειψης στεφάνης φαίνονται μικρά για το σώματοτυπο μου.

Καλημέρα σας.

Αποσυνδεδεμένος dNikos

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2053 στις: Νοέμβριος 11, 2019, 11:20:50 πμ »




Ιαπωνική Τελειότητα, εύχομαι να μακροημερεύσει στον καρπό σου.
Ακούσαμε το τραγούδι της θάλασσας και δεν μπορούμε πια να κοιμηθούμε.

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2054 στις: Νοέμβριος 11, 2019, 11:46:33 πμ »

Dennis πόσο αληθές και στοχευμενο ποστ.
Την Blancpain άρχιζα να την κοιτάζω δειλά δειλά τον Αύγουστο που κατάλαβα ότι η αισχροκερδια των AD της Ρολεξ δεν είναι για εμένα.
Αποφάσισα να μην ξανά αγοράσω Ρολεξ διότι απλά δεν με εκφράζει το όλο επιχειρηματικό μοντέλο και η ιδεολογία της εταιρείας.

Θα αναφέρω ότι έχω αγοράσει από επίσημο κεντρικό AD ρολόγια αξίας 50Κ και μου ζήτησε καπέλο και αναμονή εξαμήνου για να μου βρει ένα GMT. Ευγενικά αποχώρησα και φυσικά αποφάσισα να μην ασχοληθώ ξανά.

Βλέπεις η Ρολεξ αυτή την περίοδο προσφέρει το μέγιστο κέρδος για όλους εκτός από τον τελικό αποδεκτή.
Πουλάει ο επίσημος με καπέλο, πουλάει ο γκρι με καπέλο, πουλάει ο flipper με καπέλο και στο τέλος αυτός που θέλει να βγάλει τα αυτοκόλλητα και να φορέσει το ρολόι έχει πληρώσει 50% καπέλο για ένα ρολόι μαζικής παραγωγής που φαίνεται ότι σιγά σιγά ο βασιλιάς είναι γυμνός.
Αναρωτιεμαι τόσες εκατοντάδες συλλεκτικά ατσάλινα Ρολεξ που είναι προς πώληση γιατί δεν τα αγοράζει κανείς ή τελικά ποιος θα τα αγοράσει.

Οταν δε προσπαθήσεις να πουλήσεις αυτό το Blue chip της ΥΩ συνηδιτοποιεις οτι το κέρδος δεν είναι όσο φαντάζεσαι αν βάλεις στην εξίσωση το ρίσκο της πώλησης.

Όσο αφορά την BP θα πω ότι όταν δοκίμασα το FF δεν μπορούσα να το βγάλω από το χέρι μου. Αλλά επειδή μέσα από το φόρουμ έμαθα να διαβάζω και να σέβομαι γνώμες έμπειρων μελών θυμήθηκα μια συμβουλή που μου είχε δώσει ο Χάρης (nin) πριν από χρόνια.

Οποίο ρολόι και να φορέσεις και να θέλεις να πάρεις ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ.
Φύγε πήγαινε πιες καφέ και μετά από 2-3 ημέρες αφού δοκιμάσεις και άλλα ρολόγια αν το θέλεις ακόμα τότε αγόρασε το.

Κάπως έτσι έγινε με το FF.
Δοκίμασα JLC (εντυπωσιακή εταιρεία αλλά ποιο dress στυλ), Panerai, GS, AP, Vacheron και πάντα σκεφτόμουν το FF.

Δεν ήξερα ότι το ρολόι έχει τόσο μεγάλη ιστορία το έμαθα μετά την αγορά, δεν το έψαξα για να δω επενδυτικά ποια θα είναι η πορεία του απλά άκουσα την καρδια μου και το πήρα. Είχα φυσικά την τύχη να βρίσκομαι στην Κίνα που είναι VIP αγορά για την Blancpain και επισκέφθηκα δύο μπουτίκ ώστε να καταλάβω το βάθος και το μέγεθος της εταιρείας.

Αξιόλογα ρολόγια υπάρχουν πολλά για όλα τα γούστα και για όλες τις τσέπες.

Αυτό όμως που είναι ΤΟ ΡΟΛΌΙ είναι αυτό που επιλέγεται μέσα από πραγματική αγάπη και όχι επειδή το προσταζουν οι καιροί του Μάρκετινγκ.

Επειδη το θέμα είναι για Seiko Rules θα πω ότι δοκίμασα 3 φορές GS και δεν με κέρδισαν. Τα 40ρια GMT λόγω έλλειψης στεφάνης φαίνονται μικρά για το σώματοτυπο μου.

Καλημέρα σας.

Νίκο μακράν πήρες το καλύτερο καταδυτικο που μπορούσες να πάρεις!!

Ωραία τα ρολεξ αλλά ως ένα σημείο...

Απλά σε καμία αγορά μας μην ξεχνάμε ότι απλά είναι ένα ρολόι... Τίποτα παραπάνω...

Sent from Huawei P8 using Tapatalk Pro
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2055 στις: Νοέμβριος 11, 2019, 05:59:02 μμ »
Ορίστε, τέλος με τις φωτογραφίες, φεύγω επειγόντως για μάσα, ο άτιμος ο Merlon με τα κοψίδια του μου άνοιξε την όρεξη !







Δεν είναι τόσο κακό όσο νόμιζα τελικά.
Μαύρο είναι ???


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3100
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2056 στις: Νοέμβριος 11, 2019, 07:25:09 μμ »
Aléa jacta est

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2057 στις: Νοέμβριος 11, 2019, 07:35:35 μμ »
Aléa jacta est

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Agricola silvam et umbram silvarum amat!!!  ;D :supz:
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2058 στις: Νοέμβριος 11, 2019, 07:42:13 μμ »
Agricola silvam et umbram silvarum amat!!!  ;D :supz:

Να προσθέσω

cacas altum procul spectant!!!




Sent from my iPhone using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2059 στις: Νοέμβριος 11, 2019, 08:27:24 μμ »
Aléa jacta est


-Tον διάβηκες τον Ρουβίκωνα  Άγγελε ;  :supz:  Για λέγε ρε Καίσαρα, τι καλό χτύπησες ;


Οmnia vincit Seiko
Seiko, non verba
Verba volant, Seiko manent
Dum spiro Seiko
Et in Japonia ego
Veni, vidi, Grand Seiko
O tempora o Seiko
Seiko ante portas