Αποστολέας Θέμα: SEIKO RULES  (Αναγνώστηκε 488527 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2000 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 10:36:06 πμ »
Λυσσάξατε χτες, βλέπω. Mερικά σχόλια για το LX (λόγω του γνωστού ιαπωνικού εμπάργκο  σε άλλα threads δεν ανοίγω νέο θέμα, εφεξής όλα τα σχόλια in house στο Seiko Rules, πρώτο νήμα σε τηλεθέαση παγκοσμίως)

Ως προς τις διαστάσεις, τα πράγματα είναι γνωστά, πάνω ή κάτω οι διαστάσεις του κλασσικού MM. Αμφότερα, λόγω σχεδίασης και μικρού σχετικά lug to lug φοριούνται μικρότερα. Η κάσα είναι από κράμα τιτανίου-αλουμινίου, μυστική φορμουλα της Seiko, με σκληρότητα μεγαλύτερη από ατσάλι και με την ιδιότητα όταν γυαλιστεί να δείχνει σαν ατσάλι, χωρίς αυτή τη μουντάδα του τιτανίου.

Ο Okuyama δεν κολλάει μπρίκια και η σχεδίαση του ρολογιού είναι εξόχως ανατομική. Ξεκινώντας από τα 22mm στα lugs,  η καμπύλη του rubber αγκαλιάζει τον καρπό, σε όλο το πλάτος του οποίου η εφαρμογή του ρολογιού είναι τέλεια.

Εξσκολουθούν να υφίστανται τα (σχεδόν αόρατα στη μαύρη κάσα) lugholes, τι χαρά !

Βάρος (με το rubber) 111 gr (ολογράφως : τρεις άσσοι στη σειρά γκραμς). Κύριε Ιάπωνα πρέσβη μου, μας κακομαθαίνετε !  Και ναι, είναι νέο παγκόσμιο ρεκόρ, τουλάχιστον για καταδυτικό αυτών των διαστάσεων. Εκατόν έντεκα γραμμάρια μας κάνει κάμποσα κάτω από το βάρος του ιστορικού ΜΜ300 με το δικό του rubber (140 gr). Με μπρασελέ, λέει,  161 gr έναντι 201 του ΜΜ.

Η στεφάνη είναι έργο τέχνης, υποδειγματικά φινιρισμένη με τέλειες ακμές και  χωρίς βέβαια τα γνωστά γρέζια που φαίνονται κάτω από τη λούπα σε κάτι ελβετικά του δεκαχίλιαρου -ονόματα δε λέμε. Το bezel insert δεν είναι κεραμικό, είναι και αυτό από τιτάνιο. Και σωστά. Η Seiko φτιάχνει tool watches, ένα γνήσιο καταδυτικό ρολόϊ για προφανείς λόγους ασφαλείας δεν πρέπει να φέρει κεραμικό bezel,. Στη νέα γενιά των MM η Seiko έκανε την ιστορική παραχώρηση να βάλει κεραμικό bezel, μπροστά στη δημόσια κατακραυγή  ενός όχλου που απαιτούσε κεραμικό bezel. Οκέϋ, κεραμικό θέλετε, φάτε κεραμικό (και πληρώστε το).  Στο LX η Seiko έκανε το δικό της κουμάντο κι έβαλε αυτό που πρέπει, όχι αυτό που επιτάσσει η μόδα. 

Η κορώνα είναι κι αυτή επιπέδου Grand Seiko (το ΜΜ έτρωγε κράξιμο γα την κορώνα του, εδώ δεν έχει τέτοια). Για λόγους ανεξήγητους λείπει το S και για ακόμη πιο ανεξήγητους λείπει (και) το X.  Καμιά φορά ψιλορετάρουν εκεί στη Seiko...

Η μαγεία είναι στο dial, που ακολουθεί το πρότυπο όχι του ΜΜ αλλά του SLA025, δηλαδή μαύρη ματ βάση, ενώ τα accents (σε ασημί βέβαια, όχι χρυσό όπως στο SLA) ιριδίζουν διακριτικά. Όλα στο χέρι, όλα καραΓκραν Σέϊκο.Σε συνδυασμό με το επίπεδο κρύσταλλο, αντανακλάσεις ουσιαστικά δεν υπάρχουν, απ' οποιαδήποτε γωνία.  Επίσης, το dial είναι φωλιασμένο πιο βαθιά μέσα στην κάσα σε σχέση με το MM, ενώ τόσο η ένδειξη του power reserve όσο και οι ενδείξεις "Prospex - Professional -300m" είναι βαμένες σε γκρί απόχρωση και πρέπει να προσέξει κανείς για να τις δει, πολύ διακριτικές.

Για τη μηχανή, τρεις λέξεις, οι εξής δυο, Spring Drive. Διορθώνεις την ώρα όποτε αλλάζεις ημερομηνία και αν.

Συνοπτικά, τα σπάει. -Επισκιάζει το ΜΜ ; Αμφιβάλλω, είναι άλλα ρολόγια, το ΜΜ κουβαλάει πολύ mojo, εδώ τσάκισε πάνω στο ριγκ ολόκληρο Submariner, θα σταθεί λοιπόν άφοβα και απέναντι στο  LX. Το οποίο στην κατηγορία του θα έχει κάποιο ανταγωνισμό από τα γνωστά ελβετικά καταδυτικά των 5 έως 10Κ.  Όμως, κανένα απ' αυτά δεν είναι τόσο φρέσκο όσο το LX. Κανένα απ' αυτά δεν έχει την ποιότητα κατασκευής του LX -όλο το ρολόϊ, από κάσα, μέχρι dial μέχρι μηχανή είναι δουλεμένο στο χέρι, τα άλλα είναι ρομποτικές υπερπαραγωγές. Κανένα απ' αυτά, παρ' ότι φοράνε όντως σπoυδαίες μηχανές -ιδίως το Omega- δεν έχει τη μηχανάρα του LX. Ψηφίζω Seiko, τι άλλο θα ψήφιζα δηλαδή ;













« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2019, 10:51:48 πμ από dennis66 »

Αποσυνδεδεμένος nicolasg

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2001 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 11:18:46 πμ »
Καταπληκτικό ποστ Ντενη! Και πάλι καλορίζικη η ρολογαρα!

Είπες πριν κάποια ποστ μια εκπληκτική ατάκα......για αποελβετοποιηση της συλλογής. Αυτό όποτε βρεις χρόνο αξίζει ενα ωραιο αναλυτικό ποστ!!!

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
SEIKO RULES
« Απάντηση #2002 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 11:41:01 πμ »
Με αυτές τις φωτό, ίσα που έχω αρχίσει να το συμπαθώ :)

Δεν ξέρω βέβαια πως θα στεκόταν απέναντι στο άλλο θαύμα της ωρολογοποιΐας, το any-other-diver-killer:



Αλλά φαίνεται ότι είναι σε καλό δρόμο :up:

Αν βάλεις και καμία φωτό με ΦΩΣ και όχι με ΗΜΙΦΩΣ, θα μας βοηθούσες στο να το ΔΟΥΜΕ κιόλας :lol:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2003 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 12:08:26 μμ »
Λυσσάξατε χτες, βλέπω. Mερικά σχόλια για το LX (λόγω του γνωστού ιαπωνικού εμπάργκο  σε άλλα threads δεν ανοίγω νέο θέμα, εφεξής όλα τα σχόλια in house στο Seiko Rules, πρώτο νήμα σε τηλεθέαση παγκοσμίως)

Ως προς τις διαστάσεις, τα πράγματα είναι γνωστά, πάνω ή κάτω οι διαστάσεις του κλασσικού MM. Αμφότερα, λόγω σχεδίασης και μικρού σχετικά lug to lug φοριούνται μικρότερα. Η κάσα είναι από κράμα τιτανίου-αλουμινίου, μυστική φορμουλα της Seiko, με σκληρότητα μεγαλύτερη από ατσάλι και με την ιδιότητα όταν γυαλιστεί να δείχνει σαν ατσάλι, χωρίς αυτή τη μουντάδα του τιτανίου.

Ο Okuyama δεν κολλάει μπρίκια και η σχεδίαση του ρολογιού είναι εξόχως ανατομική. Ξεκινώντας από τα 22mm στα lugs,  η καμπύλη του rubber αγκαλιάζει τον καρπό, σε όλο το πλάτος του οποίου η εφαρμογή του ρολογιού είναι τέλεια.

Εξσκολουθούν να υφίστανται τα (σχεδόν αόρατα στη μαύρη κάσα) lugholes, τι χαρά !

Βάρος (με το rubber) 111 gr (ολογράφως : τρεις άσσοι στη σειρά γκραμς). Κύριε Ιάπωνα πρέσβη μου, μας κακομαθαίνετε !  Και ναι, είναι νέο παγκόσμιο ρεκόρ, τουλάχιστον για καταδυτικό αυτών των διαστάσεων. Εκατόν έντεκα γραμμάρια μας κάνει κάμποσα κάτω από το βάρος του ιστορικού ΜΜ300 με το δικό του rubber (140 gr). Με μπρασελέ, λέει,  161 gr έναντι 201 του ΜΜ.

Η στεφάνη είναι έργο τέχνης, υποδειγματικά φινιρισμένη με τέλειες ακμές και  χωρίς βέβαια τα γνωστά γρέζια που φαίνονται κάτω από τη λούπα σε κάτι ελβετικά του δεκαχίλιαρου -ονόματα δε λέμε. Το bezel insert δεν είναι κεραμικό, είναι και αυτό από τιτάνιο. Και σωστά. Η Seiko φτιάχνει tool watches, ένα γνήσιο καταδυτικό ρολόϊ για προφανείς λόγους ασφαλείας δεν πρέπει να φέρει κεραμικό bezel,. Στη νέα γενιά των MM η Seiko έκανε την ιστορική παραχώρηση να βάλει κεραμικό bezel, μπροστά στη δημόσια κατακραυγή  ενός όχλου που απαιτούσε κεραμικό bezel. Οκέϋ, κεραμικό θέλετε, φάτε κεραμικό (και πληρώστε το).  Στο LX η Seiko έκανε το δικό της κουμάντο κι έβαλε αυτό που πρέπει, όχι αυτό που επιτάσσει η μόδα. 

Η κορώνα είναι κι αυτή επιπέδου Grand Seiko (το ΜΜ έτρωγε κράξιμο γα την κορώνα του, εδώ δεν έχει τέτοια). Για λόγους ανεξήγητους λείπει το S και για ακόμη πιο ανεξήγητους λείπει (και) το X.  Καμιά φορά ψιλορετάρουν εκεί στη Seiko...

Η μαγεία είναι στο dial, που ακολουθεί το πρότυπο όχι του ΜΜ αλλά του SLA025, δηλαδή μαύρη ματ βάση, ενώ τα accents (σε ασημί βέβαια, όχι χρυσό όπως στο SLA) ιριδίζουν διακριτικά. Όλα στο χέρι, όλα καραΓκραν Σέϊκο.Σε συνδυασμό με το επίπεδο κρύσταλλο, αντανακλάσεις ουσιαστικά δεν υπάρχουν, απ' οποιαδήποτε γωνία.  Επίσης, το dial είναι φωλιασμένο πιο βαθιά μέσα στην κάσα σε σχέση με το MM, ενώ τόσο η ένδειξη του power reserve όσο και οι ενδείξεις "Prospex - Professional -300m" είναι βαμένες σε γκρί απόχρωση και πρέπει να προσέξει κανείς για να τις δει, πολύ διακριτικές.

Για τη μηχανή, τρεις λέξεις, οι εξής δυο, Spring Drive. Διορθώνεις την ώρα όποτε αλλάζεις ημερομηνία και αν.

Συνοπτικά, τα σπάει. -Επισκιάζει το ΜΜ ; Αμφιβάλλω, είναι άλλα ρολόγια, το ΜΜ κουβαλάει πολύ mojo, εδώ τσάκισε πάνω στο ριγκ ολόκληρο Submariner, θα σταθεί λοιπόν άφοβα και απέναντι στο  LX. Το οποίο στην κατηγορία του θα έχει κάποιο ανταγωνισμό από τα γνωστά ελβετικά καταδυτικά των 5 έως 10Κ.  Όμως, κανένα απ' αυτά δεν είναι τόσο φρέσκο όσο το LX. Κανένα απ' αυτά δεν έχει την ποιότητα κατασκευής του LX -όλο το ρολόϊ, από κάσα, μέχρι dial μέχρι μηχανή είναι δουλεμένο στο χέρι, τα άλλα είναι ρομποτικές υπερπαραγωγές. Κανένα απ' αυτά, παρ' ότι φοράνε όντως σπoυδαίες μηχανές -ιδίως το Omega- δεν έχει τη μηχανάρα του LX. Ψηφίζω Seiko, τι άλλο θα ψήφιζα δηλαδή ;















Ο λαός απαιτεί φωτό στον καρπό στο ηλιακό φως...έστω και στο σημερινό ημίφως ...!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3100
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2004 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 12:08:44 μμ »
ここで他に何を読みますか?
偉大な殺人者

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2005 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 12:09:43 μμ »
ここで他に何を読みますか?
偉大な殺人者

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

LX killer?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2006 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 12:21:33 μμ »


Ο λαός απαιτεί φωτό στον καρπό στο ηλιακό φως...έστω και στο σημερινό ημίφως ...!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Πες τα κουμπάρε μη νομίζει ότι εγώ είμαι ο περίεργος :lol:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3100
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2007 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 12:41:24 μμ »
LX killer?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Χάχα.... Αυτό Άρη μου τα σκοτώνει ΌΛΑ!!!!!!!

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2008 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 12:46:12 μμ »
Χαχαχα, σπαρταράω, βρε συ Σαλόνικα δεν σου έχει πει ποτέ κανένας να μη ποστάρεις Rolex ακριβώς κάτω από Σείκάρες ; 

Βλέπει ο άλλος την τελειότητα στο γιαπωνέζικο bezel και μετά πέφτει το μάτι στη χοντροκοπιά του ελβετικού και ένα σοκ το παθαίνει, όσο να ΄ναι !  Τα γρέζια σ' όλη την περίμετρο, στην ένωση με το insert δεν τα βλέπεις, ήθελα να ΄ξερα ?  'Η τους καημένους τους δείκτες, που μοιάζουν παρακατιανοί μπροστά στους γιαπωνέζικους, βουρτσισμένους στην μεγαλη τους επιφάνεια και γυαλισμένους τέλεια στο άψογο bevel  των 45 μοιρών ? Το παραθυράκι ημερομηνίας-ανέκδοτο, σκέτη τρύπα με τον κόφτη, του DS σε σχέση με το έξοχο δείγμα ιαπωνικής τέχνης στο LX με ρέλι γυαλισμένο στο χέρι δεν σου λέει τίποτε ? Να συγκρίνω κορώνες ;  Να συγκρίνω επίπεδο βουρτσίσματος στις κάσες, που στο DS είναι σα να του ξέφυγε του μάστορη η ατσαλόβουρτσα (ποιού μάστορη, του ρομπότ πες καλύτερα...). Καλά που μας ποστάρεις τέτοια, να τα βλέπω και να θυμάμαι γιατί το σούταρα το δικό μου το DSSD in the first place !

A, ρε Ντένη, τι μάτι είναι αυτό, εκατό χρόνια μπροστά είμαι ο άνθρωπας, φτου μη με ματιάσω !

Άρη, φχαριστώ bro και για τις ευχές, κάτσε να τελειώσω με τις στατικές φωτογραφίες, να δει κι ο φίλος μου ο Merlon τι σημαίνει -όχι status symbol- αλλά state of art και θα το βάλω, μην ξανασκουπίζω μετά, είναι τόσο καθρέπτης οι επιφάνειες που στο παραμικρό άγγιγμα φαίνεται η δαχτυλιά, όχι σαν το Κάμερον του Άγγελου  που και κοψίδια με τα χέρια να χλαπακιάζεις και ταυτόχρονα να περιστρέφεις το bezel δεν  φαίνεται τίποτε ! Τοοl watch για τις ψησταριές τo Kάμερον !

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2009 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 02:38:42 μμ »
Ορίστε, τέλος με τις φωτογραφίες, φεύγω επειγόντως για μάσα, ο άτιμος ο Merlon με τα κοψίδια του μου άνοιξε την όρεξη !






Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2010 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 02:41:45 μμ »
Ορίστε, τέλος με τις φωτογραφίες, φεύγω επειγόντως για μάσα, ο άτιμος ο Merlon με τα κοψίδια του μου άνοιξε την όρεξη !







Γάντι! Κουκλί ζωγραφιστό!


Sent from my iPad using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3100
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2011 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 03:31:46 μμ »
Χαχαχα, σπαρταράω, βρε συ Σαλόνικα δεν σου έχει πει ποτέ κανένας να μη ποστάρεις Rolex ακριβώς κάτω από Σείκάρες ; 

Βλέπει ο άλλος την τελειότητα στο γιαπωνέζικο bezel και μετά πέφτει το μάτι στη χοντροκοπιά του ελβετικού και ένα σοκ το παθαίνει, όσο να ΄ναι !  Τα γρέζια σ' όλη την περίμετρο, στην ένωση με το insert δεν τα βλέπεις, ήθελα να ΄ξερα ?  'Η τους καημένους τους δείκτες, που μοιάζουν παρακατιανοί μπροστά στους γιαπωνέζικους, βουρτσισμένους στην μεγαλη τους επιφάνεια και γυαλισμένους τέλεια στο άψογο bevel  των 45 μοιρών ? Το παραθυράκι ημερομηνίας-ανέκδοτο, σκέτη τρύπα με τον κόφτη, του DS σε σχέση με το έξοχο δείγμα ιαπωνικής τέχνης στο LX με ρέλι γυαλισμένο στο χέρι δεν σου λέει τίποτε ? Να συγκρίνω κορώνες ;  Να συγκρίνω επίπεδο βουρτσίσματος στις κάσες, που στο DS είναι σα να του ξέφυγε του μάστορη η ατσαλόβουρτσα (ποιού μάστορη, του ρομπότ πες καλύτερα...). Καλά που μας ποστάρεις τέτοια, να τα βλέπω και να θυμάμαι γιατί το σούταρα το δικό μου το DSSD in the first place !

A, ρε Ντένη, τι μάτι είναι αυτό, εκατό χρόνια μπροστά είμαι ο άνθρωπας, φτου μη με ματιάσω !

Άρη, φχαριστώ bro και για τις ευχές, κάτσε να τελειώσω με τις στατικές φωτογραφίες, να δει κι ο φίλος μου ο Merlon τι σημαίνει -όχι status symbol- αλλά state of art και θα το βάλω, μην ξανασκουπίζω μετά, είναι τόσο καθρέπτης οι επιφάνειες που στο παραμικρό άγγιγμα φαίνεται η δαχτυλιά, όχι σαν το Κάμερον του Άγγελου  που και κοψίδια με τα χέρια να χλαπακιάζεις και ταυτόχρονα να περιστρέφεις το bezel δεν  φαίνεται τίποτε ! Τοοl watch για τις ψησταριές τo Kάμερον !
Φιλε denissof μαζί με ένα grand seiko μήπως οι Ιάπωνες σας δείνουν δώρο και ενα κιλό κόκα για να τα βλέπετε όμορφα??? Γιατί εμένα μου φαίνονται πολύ άσχημα τα καιμενα

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2012 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 04:05:06 μμ »
Συνεχίζω να επαναλαμβάνω πως το επίπεδο των συνφορουμιτών που επιχειρούν να υποβαθμίσουν το νήμα (που σημειωτέον είναι μακράν το καλύτερο και δημοφιλέστερο!) φαίνεται ξεκάθαρα!
Κάθε δε προσπάθεια τους να προκαλέσουν εμάς να παρεκτραπούμε πέφτει στο κενό και αποδομούνται με κάθε τους ανάρτηση, έχοντας χάσει πλέον κάθε μέτρο και ίχνος αξιοπρέπειας!
Επειδή τα γραπτά μένουν (και οι φωτογραφίες μαζί!) θα κάνω έκκληση για έναν οφθαλμίατρο που να εξετάσει δωρεάν τον Άγγελο εκ συμπρωτευούσης. Έτσι θα μπορέσει να δει τα γρέζια και τις ελλείψεις φινιρίσματος στο DS που ανέβασε.
Ειδικά δε αυτό το μπέζελ του και η πριονοκορδέλα γύρω από αυτό προσβάλουν την αισθητική ακόμα και των homage που το μιμούνται.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Vagosts

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1170
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2013 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 04:14:47 μμ »
Ορίστε, τέλος με τις φωτογραφίες, φεύγω επειγόντως για μάσα, ο άτιμος ο Merlon με τα κοψίδια του μου άνοιξε την όρεξη !




Απίστευτα όμορφο ρολόι, φίλε Ντένη!!!  :supz:
Λεπτομέρειες που μόνο σε GS βλέπεις! Εννοείται ότι οπτικά, μηχανικά κλπ. δε συγκρίνεται με τα ελβετικά...
Τώρα που έχει αρχίσει και αγοράζει όλη η Ευρώπη GS, προβλέπεται ότι ακόμα και στο θέμα μεταπώλησης, επένδυσης κλπ. η Seikara με τον καιρό θα υπερισχύσει!!! Και θα λέμε γιατί δεν παίρναμε όταν είχαν 5k, άντε φτάστο τώρα που πήγε 10 (χωρίς καπέλο...).

More photos, please!!! :prayer:

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2014 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 04:53:46 μμ »
Απίστευτα όμορφο ρολόι, φίλε Ντένη!!!  :supz:
Λεπτομέρειες που μόνο σε GS βλέπεις! Εννοείται ότι οπτικά, μηχανικά κλπ. δε συγκρίνεται με τα ελβετικά...
Τώρα που έχει αρχίσει και αγοράζει όλη η Ευρώπη GS, προβλέπεται ότι ακόμα και στο θέμα μεταπώλησης, επένδυσης κλπ. η Seikara με τον καιρό θα υπερισχύσει!!! Και θα λέμε γιατί δεν παίρναμε όταν είχαν 5k, άντε φτάστο τώρα που πήγε 10 (χωρίς καπέλο...).

More photos, please!!! :prayer:

Βαγγέλη σ' ευχαριστώ !


Φιλε denissof μαζί με ένα grand seiko μήπως οι Ιάπωνες σας δείνουν δώρο και ενα κιλό κόκα για να τα βλέπετε όμορφα??? Γιατί εμένα μου φαίνονται πολύ άσχημα τα καιμενα


Μα και βέβαια Άγγελε, έχεις δίκιο !  Έστω και μια μονάδα μέσα στο σύμπαν να θεωρήσει ότι τα Seiko είναι κακάσχημα, τότε είναι όντως κακάσχημα και κανείς δεν μπορεί να κάνει τίποτε γι’ αυτό. Και δίκιο έχει η μονάδα, όχι το σύμπαν. Κι εμένα, εφόσον με  ρωτήσεις  αν μ’ αρέσει το Royal Oak, θα σου πω πως δεν μ’ αρέσει καθόλου (χωρίς βέβαια να θεωρώ ότι για ν΄αρέσει σε κάποιον άλλον, θα πρέπει αυτός να παίρνει παραισθησιογόνα, ε; ).  Υπενθυμίζω ακόμη ότι το πουλέν σου,  aka DSSD θεωρείται από πολύ κόσμο, ακόμη και από Rolex fanboyz,  από κακάσχημο έως και τερατώδες. Οι υπερμεγέθεις επιγραφές «Original Gas Escape Valve» και «Ring Lock System» θεωρούνται από κάποιους μνημείο κακογουστιάς, ενώ τόση κριτική έχει ασκηθεί για την κάσα που θυμίζει πρησμένο Submariner, άσε πια το βάρος και το ζύγισμα του ρολογιού, μην πάμε εκεί. Σου υπενθυμίζω, το πουλέν σου το είχα πολύ πριν από σένα και για πολύ περισσότερο καιρό από σένα (φτάσε κι εσύ τρία χρόνια διακράτησης –αν και δεν το βλέπω- κι έπειτα τα ξαναλέμε).

Όλ΄αυτά όμως δεν έχουν καμία σημασία, επειδή το δικό μου προηγούμενο σχόλιο δεν αναφερόταν σε ομορφιά, αλλά σε ποιότητα κατασκευής και, δυστυχώς για πολλούς, η ποιότητα κατασκευής δεν είναι υποκειμενική κρίση, αλλά αντικειμενικό δεδομένο.  Κατανοώ ότι είναι επίπονο το να διαπιστώνει κανείς ότι η ρολογάρα του, αξίας υπερδιπλάσιας του LX, τρώει κυριολεκτικά χώμα όταν γίνει απευθείας σύγκριση της ποιότητας  κατασκευής τους, σε όλα τα σημεία. Είναι, πώς να το πω, μια μικρή ανατροπή του κόσμου όπως τον ήξερες.  Κι όταν δεν έχουμε τι να πούμε στο κομμάτι της ποιότητας, τότε τυρβάζουμε περί άλλα, στήνοντας πρόχειρους διαγωνισμούς καλλιστείων ρολογιών, ναι ;  Λοιπόν, είτε σ’ αρέσει είτε όχι το Βραβευμένο, όπως και άλλα Seiko και GS,  στο κομμάτι της ποιότητας κατασκευής ρίχνoυν στ’ αυτιά σε κάθε ρολόϊ μαζικής παραγωγής που βγαίνει από το εργοστάσιο της Rolex, sorry to tell this mate, but that’s the truth, κι όποιος έχει μάτια βλέπει.   

Τώρα επειδή ξέρω ότι μέσα σου κλυδωνίζεσαι, ότι μέρα με τη μέρα νοιώθεις την αρχική  βεβαιότητα της απόκτησης του «καλύτερου ρολογιού» να κλονίζεται, ότι τέλος πάντων κάτι δεν πάει καλά με τα περιβόητα Rolex –αλλά δεν ξέρεις τι ακριβώς- επειδή είσαι όντως μερακλής και ψάχνεσαι, άκου τι θα κάνεις –άκου με και σε λίγα χρόνια θα μ’ ευγνωμονείς.

Πρώτα απ’ όλα, ξέχνα τα γιαπωνέζικα ρολόγια, δεν είναι για σένα. Ίσως να είδες σε τρυφερή ηλικία τη «Γέφυρα του Ποταμού Κβάϊ»  και να τους αντιπάθησες, δεν ξέρω τι έπαιξε, αλλά εν πάση περιπτώσει ξέχνα τους. Πάμε παρακάτω. Βήμα πρώτο, ξεφορτώσου  το Rolex. Δεν είναι το απόλυτο ρολόϊ που νόμιζες, ξεγελάστηκες, δεν πειράζει, υπάρχει δεύτερη ευκαιρία.  Τράβα στη Blancpain. Ζήτα να σου δείξουν το FF. Και να μη αρέσει και τόσο δεν έχει σημασία, ίσως το γούστο σου να μην είναι το δυνατό σου σημείο, δεν σ’ αρέσει σήμερα, θα σ’ αρέσει αύριο. Παρ’το, να ηρεμήσεις. Αυτό είναι το ρολόϊ που θα σε λυτρώσει, αυτό είναι το απόλυτο καταδυτικό, αφού δεν θες γιαπωνέζικο. Ποιότητα κατασκευής, ιστορία, παράδοση, τεχνολογία. Ξέχνα τα Rolex, σπάσε τα δεσμά. Kαι μην ακούς για υπεραξίες και τέτοια, αυτά τη σήμερον ημέρα είναι πλέον φούμαρα και όνειρα  θερινής νυκτός, αυτά τα λένε όσοι έχουν αγοράσει από χρόνια χαμηλά και θέλουν να μείνουν οι τωρινές τιμές εκεί που είναι, ποιες συλλεκτικότητες και κουταμάρες, στο Chrono  έχει τώρα 800 –κυριολεκτώ- Deep Sea στην ουρά για πούλημα, πλάκα κάνουμε ; Καραβιές έχουνε βγει από δαύτα και παίζει σε μπλε dial να έχουν βγει και περισσότερα.

Άμα τώρα κατεβαίνεις στα 4,000 μέτρα, πάρε και κάνα tuna να κάνεις παιχνίδι, πολύ πιο συλλεκτικά τα tunas, πίστεψέ με !

-Ακόμη εδώ είσαι βρε ; -Δεν έφυγες για Blancpain ;

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
SEIKO RULES
« Απάντηση #2015 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 05:00:29 μμ »
Εγώ πάντως αυτό το ρολόι όνειρο δεν έχω καταφέρει να το δω, να έχω κι εγώ άποψη.. το ρολόι του Άγγελου πάντως το είδα και είναι εννοείται ρολογάρα

Οι φωτογραφίες δεν φορτώνουν για κάποιο λόγο.. με υγεία πάντα

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2016 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 05:02:14 μμ »
Α! Και για να μην το ξεχάσω : Άμα θέτε να παίρνετε κι εσείς Όσκαρ στη Γενεύη (όπως εμείς, κάθε χρόνο), κοιτάξτε να χώσετε στην Επιτροπή τον ρολεξάκια τον Ιβάν Σαββίδη. Μανούλα ο Ιβάν στη μαγειρική και στις επιτροπές !   :P

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2017 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 05:06:09 μμ »
Εγώ πάντως αυτό το ρολόι όνειρο δεν έχω καταφέρει να το δω, να έχω κι εγώ άποψη.. το ρολόι του Άγγελου πάντως το είδα και είναι εννοείται ρολογάρα

Οι φωτογραφίες δεν φορτώνουν για κάποιο λόγο.. με υγεία πάντα

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Το ρολόϊ του Άγγελου εγώ το είδα πριν τον Άγγελο ή  μάλλον το έβλεπα, επί χρόνια. Όλα ρολογάρες είναι, απλά κάποιες ρολογάρες είναι πιο ρολογάρες απ' τις άλλες (ο Όργουελ το είπε αυτό, όχι εγώ !)

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2018 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 05:14:08 μμ »
Τώρα τις βλέπω επιτέλους ευχαριστώ, ωραίο και πάλι με υγεία να το χαρείς!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #2019 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 05:16:33 μμ »
Το ρολόϊ του Άγγελου εγώ το είδα πριν τον Άγγελο ή  μάλλον το έβλεπα, επί χρόνια. Όλα ρολογάρες είναι, απλά κάποιες ρολογάρες είναι πιο ρολογάρες απ' τις άλλες (ο Όργουελ το είπε αυτό, όχι εγώ !)
Συμφωνώ απόλυτα, κάποια είναι πιο ρολογάρες από άλλα και σύμφωνα με τα κριτήρια του καθενός πάντα.. καλά να είμαστε να τα χαιρόμαστε


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro