Αποστολέας Θέμα: SEIKO RULES  (Αναγνώστηκε 489853 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1940 στις: Νοέμβριος 07, 2019, 10:55:29 μμ »
Ήμουν σίγουρος γι'αυτό το αποτέλεσμα και είχα ήδη ετοιμάσει το έδαφος σε αντίστοιχο ποστ, δε το πετάς και εκεί εφόσον με πρόλαβες;


Το μετέφερα, αν και η γραμμή που δόθηκε εχθές από Ιαπωνία (μέσω του ασυρμάτου που κρύβει ο Κάπτεν Χάρυ στο σπίτι του) είναι "όλοι οι Σεϊκόφιλοι να μη γράφουμε πλέον σε άλλο thread, εκτός από το Seiko Rules". Eίναι μια απομονωτική πολιτική που έρχεται σε συμφωνία με την πρόσφατη απόφαση της SEIKO να τορπιλίσει την επόμενη Βασιλεία, αφήνοντάς τους σύξυλους να κάνουν την έκθεση μεταξύ τους. Όλα in house, από μηχανές μέχρι σχόλια σε fοra !

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1941 στις: Νοέμβριος 07, 2019, 10:59:26 μμ »
Χαχαχαχαχα, οκ πάω πάσο για πες για την επιτροπή το σχόλιο σου

Sent from Huawei P8 using Tapatalk Pro

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1942 στις: Νοέμβριος 07, 2019, 11:09:15 μμ »
Αποφεύγω να σχολιάζω τη διαιτησία, θα πω όμως ότι απόψε στάθηκε στο ύψος της, παρά τις τρομακτικές πιέσεις που εικάζω ότι θα δέχθηκε προκειμένου να θάψει το LX, ιδίως για λόγους εκδίκησης, μετά την απόφαση των Ιαπώνων να γυρίσουν τον κώλο στη Βασιλεία. Ως προς τα υπόλοιπα ρολόγια της κατηγορίας, το μόνο που θα μπορούσε να σταθεί ως αουτσάϊντερ ήταν το Longines. Τα υπόλοιπα ήταν έως και ρολόγια-ανέκδοτα, κάποια με πιστοποίηση για μόλις 100m, λες κι ήταν τίποτε χρονογράφοι,υπήρχε μάλιστα και ένα που άναβε ledάκια μέσα, για να φαίνεται λέει στο βυθό. Τους ζητήσανε καταδυτικό ρολόϊ κι αυτοί κατέβασαν στο διαγωνισμό χριστουγεννιάτικο δέντρο. Μόνο ο τάρανδος έλειπε από το dial. Την άλλη φορά να το κάνουν να παίζει και Wham μόλις φτάνει στο αβυσσαλέο βάθος των 100μ, καλή ιδέα δεν είναι ; Η δε αντίδραση των Ελβετών, μόλις τον ήπγιαν με τη βράβευση του SEIKO ήταν να ορμήσουν στο VAR μπας και υπήρχε υποψία οφάϊντ....  ::)

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1943 στις: Νοέμβριος 07, 2019, 11:36:51 μμ »
Δεν ακούω και άλλες απόψεις...

Τεσπα πάμε στα πιο δύσκολα κατευθείαν! Προφανώς το ρολόι μοιάζει στο MM οπότε τώρα η ερώτηση είναι...

8L35 vs 5R65

Ακούω...

Sent from Huawei P8 using Tapatalk Pro

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1944 στις: Νοέμβριος 08, 2019, 12:39:22 πμ »
GROUND BREAKING NEWS

To μοναδικό SEIKO LX o μεγάλος θριαμβευτής στα αποψινά βραβεία GPHG 2019, στη μεγάλη και δημοφιλή κατηγορία "Diver's Watch".  Aπόλυτα αναμενόμενο και φυσιολογικό αποτέλεσμα, μιας και η απόσταση που χωρίζει το LX από ό,τιδήποτε άλλο κυκλοφορεί σε καταδυτικό μετριέται πλέον σε λεύγες. Μωρέ σα να ΄χε δίκιο ο γκουρού που το αποκάλεσε "-δεν λέω τη λέξη- Killer". Τώρα, ναι μεν τα βραβεία απονέμονται στη Γενεύη, όμως η επιτροπή συντίθεται από 31 άτομα διαφόρων εθνικοτήτων, ειδάλλως, εάν δηλαδή η επιτροπή ήταν ελβετική, μπορούμε όλοι να φανταστούμε ποιά ακριβώς θα ήταν η τύχη του LX : -Θα ακύρωναν τον διαγωνισμό, κατά την πατροπαράδοτη ελβετική συνήθεια !



Και το Όσκαρ πάει... εκεί που ανήκει !

Εμένα δεν μου αρέσει. Το έχω ξαναδηλωσει...
Ή μήπως επειδή είναι ένα ωρολογιακό θαύμα & βραβεύτηκε κιόλας, πρέπει να μας αρέσει με το ζόρι ???
Μην αρχίσουν τώρα και οι νέοι «αυτοκράτορες» τα ψυχαναγκαστικά τους, έτσι; ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1945 στις: Νοέμβριος 08, 2019, 07:29:20 πμ »
Είναι ρολογαρα και Το θέλω  ....!!!!  :'(


Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1946 στις: Νοέμβριος 08, 2019, 08:00:18 πμ »
Είναι ρολογαρα και Το θέλω  ....!!!!  :'(

Δεν το θέλεις. Σε έχει πείσει ο Dennis (AKA SEIKO-Goebbels) ότι το θέλεις :p


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1947 στις: Νοέμβριος 08, 2019, 10:13:49 πμ »
Εμένα δεν μου αρέσει. Το έχω ξαναδηλωσει...
Ή μήπως επειδή είναι ένα ωρολογιακό θαύμα & βραβεύτηκε κιόλας, πρέπει να μας αρέσει με το ζόρι ???
Μην αρχίσουν τώρα και οι νέοι «αυτοκράτορες» τα ψυχαναγκαστικά τους, έτσι; ;)

Σημασία έχει μόνο να σου αρέσει η Ντάρια ! Βρε, δεν έχετε καταλάβει οι περισσότεροι ότι για να είσαι SEIKO, για να προσχωρήσεις οριστικά, αμετάκλητα και ανεπιφύλακτα στη SEIKO θα πρέπει να έχεις φτάσει σε ένα τέτοιο επίπεδο ζεν, ώστε να μη δίνεις δεκάρα τσακιστή για τον αν αρέσει ή δεν αρέσει στους άλλους αυτό που αρέσει σε σένα. Η γοητεία των SEIKO δεν βασίζεται και δεν εξαρτάται από την κοινή αποδοχή, δεν τελεί υπό την έγκριση ενός άλφα περίγυρου και δεν συναρτάται με την καθολική αναγνώριση.   Να μη σ' αρέσει, λοιπόν ! Σιγά τώρα, μη σε πιέσουμε κιόλας για να σ' αρέσει !

Το LX είναι αψεγάδιαστο, έχει την καλύτερη καλίμπρα που έχει μπει σε καταδυτικό ρολόϊ, είναι ολόκληρο συναρμολογημένο, ρυθμισμένο και φινιρισμένο στο χέρι και έχει τις σωστές διστάσεις για diver. Εδώ ο Πανερώτατος Καβαλιέρε, προκαθήμενος της  Μακαρονικής Εκκλησίας έχει λυσσάξει να μας λέει πόσο αντρικά είναι τα πανέρια σε μέγεθος νάρκης Β΄ΠΠ,μη ακούω λοιπόν ιστορίες, ότι τάχα το LX είναι μεγάλο, πόσο μάλλον όταν το ρολόϊ λόγω σχεδίασης φοριέται σαν 42mm και ζυγίζει 160 γραμμάρια -Θεέ και Κύριε, μόλις 160 γραμμάρια ! Eκτός αν βγάλουμε άχρηστο και ολόκληρο Οκουγιάμα, τον άνθρωπο που εμπιστεύτηκαν Πόρσε και Φερράρι για να τους σχεδιάζει τα αυτοκίνητα.

Δεν ακούω και άλλες απόψεις...

Τεσπα πάμε στα πιο δύσκολα κατευθείαν! Προφανώς το ρολόι μοιάζει στο MM οπότε τώρα η ερώτηση είναι...

8L35 vs 5R65

Ακούω...


Λέγεται καμιά φορά για την 8L35 ότι είναι ουσιαστικά μια αφινίριστη Grand Seiko μηχανή. Δεν είναι ακριβές αυτό, δεν είναι μόνο το φινίρισμα, η περισσότερη δουλειά (και άρα κόστος) είναι η ρύθυμιση της μηχανής κι αυτό είναι η ειδοποιός διαφορά μεταξύ μιας Seiko και μιας Grand Seiko μηχανής. To σωστό λοιπόν είναι πως η 8L35 είναι μια premium μηχανή Seiko, τόσο premium ώστε να αποτελεί τη βάση για τη GS 9S55 (65). Μηχανάρα μεν, όχι GS δε.

Από την άλλη, η spring drive 5R65 μηχανικά είναι πανομοιότυπη προς τη Grand Seiko 9R65, συναρμολογημένες αμφότερες στο χέρι από την ίδια ομάδα τεχνιτών, είναι ρυθμισμένες για την ίδια ακρίβεια και επιπλέον η 5R65 είναι φινιρισμένη σε υψηλό επίπεδο, έστω και όχι στο επίπεδο της GS αδελφής της. Εδώ, το να πούμε οι δύο μηχανές είναι ουσιαστικά ίδιες είναι ακριβές.

 Δε φαντάζομαι να διαφωνήσουν πολλοί ότι η  5R65 είναι ανώτερη μηχανή από την 8L35. Η δεύτερη είναι μια θαυμάσια, δοκιμασμένη συμβατική μηχανή, η spring drive είναι πολλά περισσότερα απ' αυτό. Άλλη τεχνολογία, πολύ υψηλότερο κόστος κατασκευής, ακρίβεια αδιανόητη για μηχανικό ρολόϊ και βέβαια αξιοπιστία δοκιμασμένη στην πράξη, μέσα στο χρόνο, εδώ δεν μιλάμε για στοιχήματα τύπου Defy Lab και ταξίδια στο άγνωστο, η spring drive έχει αποδείξει τι είναι μέσα από την παραγωγή και την κατανάλωση.

Υπομονή, το LX μου βρίσκεται στη Λιέγη, μέχρι το απόγευμα θα το έχω στα χέρια μου, έπειτα ακολουθεί μεγάλο συγκριτικό τεστ με το Marine -Rolex's Disaster- Master. Eλπίζω μόνο να μη μου στέλνουν αυτό που χρησιμοποίησαν στη Γενεύη, θα το έχουν πασπαστέψει 31 νοματαίοι με τα βρωμόχερά τους και θα μου το έχουν γεμίσει δαχτυλιές - αηδία ! (χώρια τη φθορά στα αυτοκόλλητα)

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
SEIKO RULES
« Απάντηση #1948 στις: Νοέμβριος 08, 2019, 10:37:00 πμ »
Μα εδώ το case είναι ακριβώς το αντίθετο: δεν ΜΟΥ αρέσει αυτό που αρέσει στους ΑΛΛΟΥΣ (σε εσάς δλδ.) :lol:

Δεν είπα τπτ για μέγεθος, όγκο κλπ. Δεν μου αρέσει αισθητικά το dual του. Πως αλλιώς να το εξηγήσω ???

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1949 στις: Νοέμβριος 08, 2019, 10:50:55 πμ »
δεν ΜΟΥ αρέσει αυτό που αρέσει στους ΑΛΛΟΥΣ (σε εσάς δλδ.) :lol:

Aν δεν είσαι μ΄ ΕΜΑΣ, τότε είσαι με τους ΑΛΛΟΥΣ. Σκέψου όμως το ενδεχόμενο ΕΜΕΙΣ να είμαστε οι ΑΛΛΟΙ !


Υπερκομματική, οικουμενική, καθολικής αποδοχής...

Αποσυνδεδεμένος Vagosts

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1170
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1950 στις: Νοέμβριος 08, 2019, 11:53:09 πμ »
Δε φαντάζομαι να διαφωνήσουν πολλοί ότι η  5R65 είναι ανώτερη μηχανή από την 8L35. Η δεύτερη είναι μια θαυμάσια, δοκιμασμένη συμβατική μηχανή, η spring drive είναι πολλά περισσότερα απ' αυτό. Άλλη τεχνολογία, πολύ υψηλότερο κόστος κατασκευής, ακρίβεια αδιανόητη για μηχανικό ρολόϊ και βέβαια αξιοπιστία δοκιμασμένη στην πράξη, μέσα στο χρόνο, εδώ δεν μιλάμε για στοιχήματα τύπου Defy Lab και ταξίδια στο άγνωστο, η spring drive έχει αποδείξει τι είναι μέσα από την παραγωγή και την κατανάλωση.
Λατρεύω Spring Drive, θεωρώ ότι είναι από τους πιο προηγμένους τεχνολογικά μηχανισμούς της εποχής μας, αλλά δε θα το έλεγα μηχανικό.
Είναι σχεδόν μηχανικός, αλλά το πιο σημαντικό μέρος του μηχανισμού είναι ο ρυθμιστής tri-synchro (TSR), που ονομάστηκε έτσι επειδή ρυθμίζει την κινητική (μηχανικά), ηλεκτρική και ηλεκτρομαγνητική ενέργεια. Είναι εν μέρει ηλεκτρονικός και ως εκ τούτου, δεν μπορεί να είναι αμιγώς μηχανικός.

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1951 στις: Νοέμβριος 08, 2019, 01:38:31 μμ »
Λατρεύω Spring Drive, θεωρώ ότι είναι από τους πιο προηγμένους τεχνολογικά μηχανισμούς της εποχής μας, αλλά δε θα το έλεγα μηχανικό.
Είναι σχεδόν μηχανικός, αλλά το πιο σημαντικό μέρος του μηχανισμού είναι ο ρυθμιστής tri-synchro (TSR), που ονομάστηκε έτσι επειδή ρυθμίζει την κινητική (μηχανικά), ηλεκτρική και ηλεκτρομαγνητική ενέργεια. Είναι εν μέρει ηλεκτρονικός και ως εκ τούτου, δεν μπορεί να είναι αμιγώς μηχανικός.

Δεν ξέρω Βαγγέλη, ένα σύγχρονο αυτοκίνητο με τόσα ηλεκτρονικά συστήματα ελέγχου πάνω του, ας πούμε τροφοδοσίας ή ελέγχου πέδησης, χαρακτηρίζεται σαν σχεδόν μηχανικό ;Ή, άλλο παράδειγμα, μια ανθρώπινη καρδιά υποβοηθούμενη από βηματοδότη, θεωρείται σχεδόν ανθρώπινη και ολίγον ρομποτική ; Αμφιβάλλω. Στο βαθμό που δεν υπάρχουν μπαταρίες και πυκνωτές, στο βαθμό που η ενέργεια της spring drive είναι καθαρά μηχανική, μιλάμε για μηχανή και μάλιστα με τη στενή έννοια. Μη συμβατική ναι, πρωτοπόρα ναι, υψηλής τεχνολογίας ναι, αλλά στο βαθμό που δουλεύει σα μηχανή, κατασκευάζεται και συναρμολογείται σα μηχανή, φέρει όλα, ουσιαστικά, τα δομικά στοιχεία μιας μηχανής, μοιάζει με μηχανή, για μένα είναι μηχανή.


Αποσυνδεδεμένος nicolasg

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1952 στις: Νοέμβριος 08, 2019, 02:40:48 μμ »
Spring drive = ό, τι σημαντικότερο παρουσίασε η ωρολογοποιια τα τελευταία 40 χρόνια.



Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Vagosts

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1170
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1953 στις: Νοέμβριος 08, 2019, 05:18:39 μμ »
Spring drive = ό, τι σημαντικότερο παρουσίασε η ωρολογοποιια τα τελευταία 40 χρόνια.



Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
+1000

Αποσυνδεδεμένος Vagosts

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1170
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1954 στις: Νοέμβριος 08, 2019, 05:21:53 μμ »
Δεν ξέρω Βαγγέλη, ένα σύγχρονο αυτοκίνητο με τόσα ηλεκτρονικά συστήματα ελέγχου πάνω του, ας πούμε τροφοδοσίας ή ελέγχου πέδησης, χαρακτηρίζεται σαν σχεδόν μηχανικό ;Ή, άλλο παράδειγμα, μια ανθρώπινη καρδιά υποβοηθούμενη από βηματοδότη, θεωρείται σχεδόν ανθρώπινη και ολίγον ρομποτική ; Αμφιβάλλω. Στο βαθμό που δεν υπάρχουν μπαταρίες και πυκνωτές, στο βαθμό που η ενέργεια της spring drive είναι καθαρά μηχανική, μιλάμε για μηχανή και μάλιστα με τη στενή έννοια. Μη συμβατική ναι, πρωτοπόρα ναι, υψηλής τεχνολογίας ναι, αλλά στο βαθμό που δουλεύει σα μηχανή, κατασκευάζεται και συναρμολογείται σα μηχανή, φέρει όλα, ουσιαστικά, τα δομικά στοιχεία μιας μηχανής, μοιάζει με μηχανή, για μένα είναι μηχανή.


Δεν αντιλέγω σε τίποτα από όσα λες αγαπητέ Ντένη.
Το έγραψα γιατί με τον όρο μηχανικό ρολόι έχουμε συνήθως κάτι άλλο στο μυαλό μας.

Θα έλεγα ότι ο spring drive μηχανισμός δεν είναι ούτε μηχανικός, ούτε υβρίδιο που τον χαρακτηρίζουν πολλοί ούτε τίποτα από τα γνωστά.

Ο spring drive είναι o spring drive. Μια κατηγορία μόνος του.

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1955 στις: Νοέμβριος 08, 2019, 08:27:12 μμ »
Παρελαβες τελικά;;;

Sent from Huawei P8 using Tapatalk Pro

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1956 στις: Νοέμβριος 08, 2019, 09:36:10 μμ »
Παρελαβες τελικά;;;

E, τι να έκανα, να αρνιόμουν την παραλαβή ; Με βαριά καρδιά παρέλαβα !



Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1957 στις: Νοέμβριος 08, 2019, 09:36:59 μμ »
Ο spring drive είναι o spring drive. Μια κατηγορία μόνος του.

Αυτό !

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1958 στις: Νοέμβριος 08, 2019, 10:13:27 μμ »
E, τι να έκανα, να αρνιόμουν την παραλαβή ; Με βαριά καρδιά παρέλαβα !



Αυτό θέλει review...

Καλοφόρετο με υγεία!! πρέπει να είναι μια κατηγορία πάνω από το πρασινακι σου...

Sent from Huawei P8 using Tapatalk Pro
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1959 στις: Νοέμβριος 08, 2019, 10:17:48 μμ »
Ντένη - σαν καλοφόρετο να είναι και να δείχνει πάντα καλές ώρες (ακριβέστατες όπως μόνο οι spring drive μπορούν!!!!).

幻想的


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης