Αποστολέας Θέμα: SEIKO RULES  (Αναγνώστηκε 484179 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23349
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1380 στις: Μάιος 10, 2019, 06:07:36 μμ »

Η Seikάρα, εντάξει, τα σπάει...

Χα ! Λησμονείς φαίνεται, αγαπητέ Σπύρο, ότι όταν ξεκίνησε τη δράση της η Φιλική Εταιρεία αριθμούσε δύο (2) μόλις μέλη, ούτε καν τρία. Το παρακάτω το ξέρεις. Θα έχεις επίσης ξεχάσει ότι στην αρχή η Ίσκρα δεν ήταν παρά μια μικρή φυλλαδούλα, τόση δα.  Το παρακάτω το ξέρεις.

-Πως νόμιζες δηλαδή ότι ξεκινάνε τα μεγάλα κινήματα ;  Δυο-τρεις πεφωτισμένοι αρκούν και μετά ακολουθούν οι   μάζες. Ε, εμείς που μας βλέπεις είμαστε η Σπίθα. -Το πιάνεις το υπονοούμενο, έτσι ;

Όσο για σένα, με τον Χαρίλαο τρέφουμε ακόμη κάποιες ελπίδες για του λόγου σου, τουλάχιστον ενόσω δεν έχεις ακόμη προσβληθεί από τον ιό του ατσάλινου Rolex.  Αχνοφαίνονται κάποιες προοπτικές να μυηθείς – δεν είναι εύκολο, σε προειδοποιώ, ήδη έκανε νύξη ο Χαρίλαος.

Πρωτ’ απ‘ όλα θα πρέπει να πουλήσεις όλα τα πανέρια σου. Έπειτα, θα πρέπει να κάνεις το μεγάλο βήμα, ασπαζόμενος τον Σεϊκιανισμό.  Θα ξεκινήσεις σαν δόκιμος, φυσικά.  Θα χρειαστεί και να ξυρίσεις το κεφάλι σου. Το μούσι άσ’το, δεν μας πειράζει. Αλλά θα υπακούς τυφλά στην ιεραρχία. Άμα σου λέμε «Σπυράκο, τσακίδια  φέρε μας μια κανάτα φρέσκο κολομβιάνικο καφέ !», θα τσακίζεσαι.  Και κάνα νεράκι, επίσης. Και κάνα κουλουράκι, όπως έρχεσαι. Επίσης, όχι χαζές ερωτήσεις, του τύπου «-γιατί είναι στραβό το bezel ;». Γιατί έτσι ! -Αναφορά θα σου δώσει ; Δεν χρειάζεται να τα ξέρεις όλα, δόκιμος είσαι, τι διάολο ; 

Με τον καιρό και εφόσον διέλθεις επιτυχώς την περίοδο της σκληρής δοκιμασίας σου,  θα σε μπάσουμε σταδιακά στο Κόλπο. Μη ρωτήσεις τώρα «ποιό Κόλπο ;», είπαμε, όχι χαζές ερωτήσεις.


Απολαυστικος οπως παντα φιλε μου Ντενη!!!

Η αληθεια ειναι οτι λυπαμαι που δεν μπορεσα να σας βοηθησω στην εξοντωση των καφεδοφυτειων , αλλα υποσχομαι με την πρωτη ευκαιρια να το κανω!!

Το ξυρισμα του κεφαλιου δεν ειναι προβλημα, ειναι σχεδον ετοιμο.
Και ο ρολος του μουτσου δεν με φοβιζει,δεν ειναι απαγορευτικος για μενα. Εξ αλλου παιρνει οσκαρ β’ ρολου!!!
Στα κατσαρολικα εχουμε το προβλημα!!!
Δεν μπορω να τα αποχωριστω ρε φιλε, πρεπει να δειξετε συμπονοια και κατανοηση!!!




Sent from my iPhone using Tapatalk
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1381 στις: Μάιος 10, 2019, 08:02:21 μμ »
Εντάξει Σπάιρους θα επιδείξουμε την μέγιστη κατανόηση για τα κατσαρολικά αλλά θα πρέπει να το αντισταθμίσεις με το να αρχίσεις να εξυψώνεις γραπτώς, προφορικώς αλλά κυρίως εμπράκτως τα SEIKO.
Για αρχή θα πρέπει να αποκτήσεις και να ενθουσιάζεσαι κάθε μέρα που θα τα φοράς ένα MM αυτόματο, έναν τόνο Quartz και τουλάχιστον ένα high end με spring drive.
Πρόσεχε όμως θα πρέπει να τα φοράς και τα τρία κάθε μέρα έστω και σε «βάρδιες - οκταωρίες».
Τα σωστά αντανακλαστικά είναι αυτό που θα κάνει την διαφορά και θα σε οδηγήσει πιο γρήγορα και με σιγουριά στο «κόλπο» που προανέφερε ο Ντένης-σαν. Με λίγα λόγια θα πρέπει να βγάζεις τουλάχιστον καντήλες κάθε φορά που ακούς την λέξη ROLEX και αν έχεις έτοιμες τουλάχιστον πέντε (5) αποδοκιμαστικές ατάκες (αιτιολογημένες!).
Για τον καφέ τα πράγματα είναι πιο απλά: πίνουμε κολομβιάνικο καφέ γιατί πολύ απλά είναι καλύτερος! Δεν χρειάζεται να το αιτιολογήσουμε - ένα πράγμα σαν το SEIKO RULES - θέσφατο.
Θα πρέπει να είσαι πάντα έτοιμος για «μια κανάτα ακόμα καφέ» και όχι μόνο να μας την φέρεις αλλά και να μας την κεράσεις αυθόρμητα.

Για περισσότερες πληροφορίες για την δοκιμαστική σου περίοδο ρώτησε τον Δημήτρη τον καπετάνιο να σε κατατοπίσει ανάλογα για τις μικρολεπτομέρειες.

Θα σε ειδοποιήσουμε σχετικά μόλις πληρείς τις βασικές απαιτήσεις για έναν δοκιμαστικό καφέ.
☕️


Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1382 στις: Μάιος 10, 2019, 08:31:18 μμ »
Στα κατσαρολικα εχουμε το προβλημα!!!
Δεν μπορω να τα αποχωριστω ρε φιλε, πρεπει να δειξετε συμπονοια και κατανοηση!!!

Στα έλεγα εγώ, Χαρίλαε, ότι ο άνθρωπος είναι ιταλο-τορπιλισμένος. Δεν μπορεί το παιδί, δεν είναι ότι δεν θέλει, απλά δεν μπορεί, πάει και τελείωσε.
Μην τρέφεις φρούδες ελπίδες, εσύ θα του δείχνεις dress Grand Seiko κι αυτός θα σκέφτεται πως θα γίνει να του περάσει 24άρι λουρί έξι χιλιοστά πάχος με μπούκλα ίσαμε την αγκράφα της ζώνης μου.
Επίσης, τα διαρκή πάρε-δώσε του με τους Ιταλιάνους τον καθιστούν ύποπτο για βιομηχανική κατασκοπεία σε βάρος της SEIKO.
Προτείνω να τον διαγράψουμε από τη Λίστα. 
Στον καφέ να έρθει, αλλά με δεμένα μάτια, ώστε να μη μάθει την ακριβή τοποθεσία της συνάντησης. Και να του βγάλουμε τη SIM από το κινητό, ποτέ δεν ξέρεις....

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1383 στις: Μάιος 10, 2019, 08:47:12 μμ »
Στα έλεγα εγώ, Χαρίλαε, ότι ο άνθρωπος είναι ιταλο-τορπιλισμένος. Δεν μπορεί το παιδί, δεν είναι ότι δεν θέλει, απλά δεν μπορεί, πάει και τελείωσε.
Μην τρέφεις φρούδες ελπίδες, εσύ θα του δείχνεις dress Grand Seiko κι αυτός θα σκέφτεται πως θα γίνει να του περάσει 24άρι λουρί έξι χιλιοστά πάχος με μπούκλα ίσαμε την αγκράφα της ζώνης μου.
Επίσης, τα διαρκή πάρε-δώσε του με τους Ιταλιάνους τον καθιστούν ύποπτο για βιομηχανική κατασκοπεία σε βάρος της SEIKO.
Προτείνω να τον διαγράψουμε από τη Λίστα. 
Στον καφέ να έρθει, αλλά με δεμένα μάτια, ώστε να μη μάθει την ακριβή τοποθεσία της συνάντησης. Και να του βγάλουμε τη SIM από το κινητό, ποτέ δεν ξέρεις....
Εντάξει λοιπόν αλλά θα κεράσει τους καφέδες!
Έτσι για να μάθει να θέλει να κατασκοπεύει την SEIKO.
Εκτός από την SIM από το κινητό του θα του αφαιρέσουμε και ..... τον λόγο από την συνάντηση αυτή.
Θα στέκεται εκει στην άκρη με δεμένα τα μάτια και χωρίς SIM στο κινητό και θα βασανίζεται που δεν θα έχει τον λόγο.
Ο δε Δημήτρης θα τον επιτηρεί ακατάπαυστα για μπορούμε εμείς να ασχοληθούμε με τα υψηλά και γεμάτα καφείνη κόλπα μας,


Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1384 στις: Μάιος 10, 2019, 09:15:33 μμ »
Coffea arabica ο κοινός φίλε Σπύρο!
Για να γίνεις και εσύ κοινωνός στις συνάξεις μας θα πρέπει να περάσεις πρώτα σκληρές δοκιμασίες....

Εμ, χμ, αγαπητοί φίλοι, Χαρίλαε & Ντένη, δεν καταλάβατε..
Εσείς είστε που θα μπείτε σε σκληρές δοκιμασίες και μετά βλέπουμε.  ;D

Ειδικότερα, θα πρέπει να δώσετε ικανοποιητικές εξηγήσεις σε κάποιες απορίες που έχω σχετικά με τη Σέικο - και το λέω πολύ σοβαρά- εδώ και πολλά χρόνια.
Ξεκινώ με την πιο 'πιεστική': γιατί τα GS περιλαμβάνουν στη γκάμα τους και quartz, ακόμα και σήμερα;
Δεν είναι αντιφατικό, απ' τη μιά να διατείνεται η εταιρεία ότι επιτυγχάνει εξαιρετικές επιδόσεις σε μηχανικούς μηχανισμούς (γαι τους οποίους και ζητά ανάλογα υψηλές τιμές) και απ'την άλλη σχεδόν τα μισά της μοντέλα να είναι...μπαταρίες, που επίσης τιμολογεί πανάκριβα;
Σε ποιό κοινό άραγε απευθύνονται τα GS quartz;
Είναι κάτι που πάμπολλες φορές έχω αναρωτηθεί..

Αναμένω, προς χάριν της συζήτησης.  :) 











Η Seikάρα, εντάξει, τα σπάει...

Δεν λες τίποτα!  :)






Λοιπόν, ας πω δυο κουβέντες για το ρολόι.
Το έχω σε συνεχή λειτουργία τις τελευταίες 20 περίπου ημέρες.
Η χρονομετρία του είναι σταθερά στο +1''.
Εντυπωσιακό είναι το pr του, το οποίο νομίζω ξεπερνάει τα specs (που σύμφωνα με τα χαρτιά είναι 50ώ).
Συγκεκριμένα, το ξέχασα πάνω από 2 1/2 μέρες και όχι μόνο συνέχιζε να λειτουργεί αλλά και δεν είχε χάσει διόλου τον ρυθμό του.
Επίσης, τίθεται σε απρόσμενα μακρά λειτουργία ακόμα και με την παραμικρή κίνηση.
(για να γίνω πιο αναλυτικός, ελαφριά οριζόντια κίνηση του χεριού περίπου 20εκ, του δίνει 'ζωή' 7+ λεπτών). 






Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1385 στις: Μάιος 10, 2019, 10:00:53 μμ »
Εμ, χμ, αγαπητοί φίλοι, Χαρίλαε & Ντένη, δεν καταλάβατε..
Εσείς είστε που θα μπείτε σε σκληρές δοκιμασίες και μετά βλέπουμε.  ;D

Ειδικότερα, θα πρέπει να δώσετε ικανοποιητικές εξηγήσεις σε κάποιες απορίες που έχω σχετικά με τη Σέικο - και το λέω πολύ σοβαρά- εδώ και πολλά χρόνια.
Ξεκινώ με την πιο 'πιεστική': γιατί τα GS περιλαμβάνουν στη γκάμα τους και quartz, ακόμα και σήμερα;
Δεν είναι αντιφατικό, απ' τη μιά να διατείνεται η εταιρεία ότι επιτυγχάνει εξαιρετικές επιδόσεις σε μηχανικούς μηχανισμούς (γαι τους οποίους και ζητά ανάλογα υψηλές τιμές) και απ'την άλλη σχεδόν τα μισά της μοντέλα να είναι...μπαταρίες, που επίσης τιμολογεί πανάκριβα;
Σε ποιό κοινό άραγε απευθύνονται τα GS quartz;
Είναι κάτι που πάμπολλες φορές έχω αναρωτηθεί..

Αναμένω, προς χάριν της συζήτησης.  :) 











Δεν λες τίποτα!  :)






Λοιπόν, ας πω δυο κουβέντες για το ρολόι.
Το έχω σε συνεχή λειτουργία τις τελευταίες 20 περίπου ημέρες.
Η χρονομετρία του είναι σταθερά στο +1''.
Εντυπωσιακό είναι το pr του, το οποίο νομίζω ξεπερνάει τα specs (που σύμφωνα με τα χαρτιά είναι 50ώ).
Συγκεκριμένα, το ξέχασα πάνω από 2 1/2 μέρες και όχι μόνο συνέχιζε να λειτουργεί αλλά και δεν είχε χάσει διόλου τον ρυθμό του.
Επίσης, τίθεται σε απρόσμενα μακρά λειτουργία ακόμα και με την παραμικρή κίνηση.
(για να γίνω πιο αναλυτικός, ελαφριά οριζόντια κίνηση του χεριού περίπου 20εκ, του δίνει 'ζωή' 7+ λεπτών).


Σπύρο, η τεχνολογία quartz είναι κομμάτι της ιστορίας της Seiko. Bασικά είναι κομμάτι της παγκόσμιας ιστορίας των ρολογιών. Το πρώτο Astron του '69 είναι από τα εμβληματικότερα ρολόγια όλων των εποχών, αποδείχτηκε αυτό μέσα στα επόμενα χρόνια, με φοβερές συνέπειες για την ελβετική παραγωγή, μη αναστρέψιμες θα έλεγα. Απ' αυτή την αφετηρία ξεκινώντας, θα πρέπει πλέον  να λάβουμε υπ' όψη τη φιλοσοφία των Ιαπώνων : Η διαρκής σύνδεση με το παρελθόν τους, απώτερο ή εγγύτερο, είναι εξαιρετικά σημαντική γι' αυτούς, εξ ού άλλωστε και η προγονολατρεία. Τα quartz ήταν τεράστιας σημασίας τεχνολογική και εμπορική νίκη για τους Γιαπωνέζους και προϊόν πολυετούς προσπάθειας. Δεν θα μπορούσαν λοιπόν ποτέ να εξαιρέσουν από τη γκάμα τους τα quartz ρολόγια και δεν πρόκειται να το κάνουν. Αντίθετα, συνεχίζουν να εργάζονται πάνω στην τεχνολογία quartz (το Astron διαρκώς εξελίσσεται και πρόκειται για ρολόϊ με αντικειμενικά εκπληκτικά χαρακτηριστικά, ασχέτως του ότι  εμάς όλους μας αφήνει αδιάφορους). Επιπλέον, στην Ιαπωνική αγορά  τα GS quartz είχαν πάντα και εξακολουθούν να έχουν ζήτηση, άρα υπάρχει συγκεκριμένος εμπορικός λόγος συνέχισης της κατασκευής τους. Δεν έχουν όλοι την ίδια λατρεία για τα μηχανικά ρολόγια, υπάρχει κόσμος, ιδίως στην Ιαπωνία,  που μπορεί να εκτιμήσει ένα ρολόϊ για τη συνολική του εικόνα, χωρίς να νοιάζεται εάν έχει ή δεν έχει μέσα μπαταρία. Μπορεί εμείς να μην το συλλαμβάνουμε αυτό, αλλά έτσι είναι. Σόλαρ, Κινέτικ, Spring Drive, Quartz, μια ολόκληρη γκάμα από αυτόματες καλίμπρες από απλές μέχρι hi-beat και τελικά, κανείς δεν μένει παραπονεμένος.

Εγώ τόλμησα και πήρα φέτος το Solar, ένα φθηνό ρολογάκι είναι, αλλά και χρόνο έχει βρει στο χέρι μου και πρακτική χρησιμότητα, πόσο μάλλον καθώς είναι πιο ακριβές από οποιοδήποτε μηχανικό μου ρολόϊ. Δεν μετάνοιωσα. Και να σου πω, την ώρα που το φοράω δεν σκέφτομαι τι έχει στα σωθικά του, απλά δεν με νοιάζει. Είναι όμορφο, φθηνό,πρακτικό, ακριβές και δεν ζητάει τίποτε, ούτε καν μπαταρία. -Τι πειράζει κι αν δεν είναι μηχανικό ;  Πειράζει δηλαδή, αλλά μόνο στο βαθμό που εγώ προσωπικά τρώω κόλλημα με τα μηχανικά ρολόγια.

Το Presage αυτό, το δικο σου, είναι αξιοθαύμαστο ρολόϊ. H απόκλισή του δεν μου κάνει εντύυπωση, οι Ιάπωνες πάντα χαντακώνουν τα ίδια τους τα προϊόντα με τις αποκλίσεις που δίνουν στα specs, η πράξη αποδεικνύει ότι πολύ συχνά ρολόγια των τριών κατοστάρικων σκάνε μέσα σε προδιαγραφές COSC. Και η μηχανή είναι μνημειώδους αξιοπιστίας, το δικό μου το SPB051 -το έχω ξαναγράψει νομίζω-   μου έχει πέσει δύο φορές κάτω, τη μία σε μάρμαρο και το καημένο δουλεύει κανονικότατα, απλά αντί για +1 που πήγαινε πριν τις πτώσεις,  τώρα χάνει 7sec  τη μέρα, ενώ συνεχίζει να τρώει ξύλο καθημερινά, κοπανήματα, μαγνητισμούς στη δουλειά, ζεστά νερά, όλα τα μαρτύρια. Κόστος κτήσης προ δεκαπέντε μηνών έξι κατοστάρικα από ebay, lnib. Τι παράπονο να έχω ;


Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15606
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1386 στις: Μάιος 10, 2019, 10:28:15 μμ »
Άσχημη εποχή διάλεξα να μην έχω ούτε ένα SEIKO.
Τώρα που η ωρολογιακή αυτοκρατορία αντεπιτίθεται :lol:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1387 στις: Μάιος 10, 2019, 10:35:48 μμ »
Ωραιότατη απάντηση, Ντένη.
Ωραιότατη γιατί έρχεσαι και παίρνεις επίσης και εσύ κριτική θέση στο ζήτημα, κάτι που απ'όσο έχω δει δεν είναι και τόσο συνηθισμένο.
Τουλάχιστον σε συζητήσεις σε ξένα φόρα, συνήθως πετάγονται κάποιοι, σφοδροί υποστηρικτές των quartz, εκθειάζουν τη σχετική τεχνολογία και βάλλουν εναντίον όποιου 'τολμά' να θέσει παρόμοια ερωτήματα.
Ότι πρέπει να υπάρχει καλός εμπορικός λόγος για την εμμονή σε τέτοιες κατασκευές είναι προφανές.
Αντίθετα, δεν είναι προφανές -τουλάχιστον σε μένα- τι είδους είναι οι καταναλωτές τους, γιαυτό και ρώτησα.
Ως προς την 'ιστορικότητα', έχω καταλήξει σε κάποια δικά μου συμπεράσματα από τα ελάχιστα που έχω διαβάσει.
Για παράδειγμα, νομίζω, οι Ιάπωνες την συγκεκριμένη τεχνολογία - όπως και σχεδόν όλες- την έχουν αντιγράψει και συγκεκριμένα από τους Αμερικάνους που πρώτοι την ανέπτυξαν ήδη λίγο μετά τον Β΄Παγκ.Πόλεμο.
Το αν την αντέγραψαν με την 'άδεια' των Αμερικάνων ή όχι, δεν είναι γνωστό, πάντως θα μπορούσαμε με κάποια άλλη ευκαιρία να πούμε διάφορα πάνω στο θέμα μιας και από τον πόλεμο και μετά η Ιαπωνία, όπως είναι γνωστό, αποτελεί κατεχόμενη χώρα.

Ξέρεις, χωρίς να θέλω να μειώσω στο ελάχιστο τους Ιάπωνες, θα ήθελα να θυμίσω ότι ειδικά το ρολόι είναι εφεύρεση και υπόθεση καθαρά ευρωπαϊκή.
Μάλιστα, όλο αυτό που εμείς αγαπάμε ξεκίνησε από τα κεντροευρωπαϊκά Μοναστήρια (αν δεν κάνω λάθος, τον 13αι), διότι εκεί υπήρχε ανάγκη οριοθέτησης του χρόνου για τις ανάγκες της μοναστικής ζωής, μετέπειτα δε, και πάλι στην Ευρώπη, το μηχανικό ρολόι εξελίχθηκε και αποτέλεσε ίσως καθοριστικό παράγοντα για το ξεκίνημα της βιομηχανικής επανάστασης.
Κατά συνέπεια, αναφερόμενοι στο ρολόι, για ποιά προγονολατρεία των Ιαπώνων θα μπορούσαμε να μιλήσουμε;

Για μένα το θέμα των σημερινών πανάκριβων GS quartz παραμένει ανεξήγητο.

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1388 στις: Μάιος 11, 2019, 08:04:34 πμ »
Άσχημη εποχή διάλεξα να μην έχω ούτε ένα SEIKO.
Τώρα που η ωρολογιακή αυτοκρατορία αντεπιτίθεται :lol:


Sent from my iPhone using Tapatalk
Είδες φίλε Άγγελε.
Καιρός να αποκτήσεις και Εσύ ένα GS.


Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1389 στις: Μάιος 11, 2019, 08:19:25 πμ »
Ωραιότατη απάντηση, Ντένη.
Ωραιότατη γιατί έρχεσαι και παίρνεις επίσης και εσύ κριτική θέση στο ζήτημα, κάτι που απ'όσο έχω δει δεν είναι και τόσο συνηθισμένο.
Τουλάχιστον σε συζητήσεις σε ξένα φόρα, συνήθως πετάγονται κάποιοι, σφοδροί υποστηρικτές των quartz, εκθειάζουν τη σχετική τεχνολογία και βάλλουν εναντίον όποιου 'τολμά' να θέσει παρόμοια ερωτήματα.
Ότι πρέπει να υπάρχει καλός εμπορικός λόγος για την εμμονή σε τέτοιες κατασκευές είναι προφανές.
Αντίθετα, δεν είναι προφανές -τουλάχιστον σε μένα- τι είδους είναι οι καταναλωτές τους, γιαυτό και ρώτησα.
Ως προς την 'ιστορικότητα', έχω καταλήξει σε κάποια δικά μου συμπεράσματα από τα ελάχιστα που έχω διαβάσει.
Για παράδειγμα, νομίζω, οι Ιάπωνες την συγκεκριμένη τεχνολογία - όπως και σχεδόν όλες- την έχουν αντιγράψει και συγκεκριμένα από τους Αμερικάνους που πρώτοι την ανέπτυξαν ήδη λίγο μετά τον Β΄Παγκ.Πόλεμο.
Το αν την αντέγραψαν με την 'άδεια' των Αμερικάνων ή όχι, δεν είναι γνωστό, πάντως θα μπορούσαμε με κάποια άλλη ευκαιρία να πούμε διάφορα πάνω στο θέμα μιας και από τον πόλεμο και μετά η Ιαπωνία, όπως είναι γνωστό, αποτελεί κατεχόμενη χώρα.

Ξέρεις, χωρίς να θέλω να μειώσω στο ελάχιστο τους Ιάπωνες, θα ήθελα να θυμίσω ότι ειδικά το ρολόι είναι εφεύρεση και υπόθεση καθαρά ευρωπαϊκή.
Μάλιστα, όλο αυτό που εμείς αγαπάμε ξεκίνησε από τα κεντροευρωπαϊκά Μοναστήρια (αν δεν κάνω λάθος, τον 13αι), διότι εκεί υπήρχε ανάγκη οριοθέτησης του χρόνου για τις ανάγκες της μοναστικής ζωής, μετέπειτα δε, και πάλι στην Ευρώπη, το μηχανικό ρολόι εξελίχθηκε και αποτέλεσε ίσως καθοριστικό παράγοντα για το ξεκίνημα της βιομηχανικής επανάστασης.
Κατά συνέπεια, αναφερόμενοι στο ρολόι, για ποιά προγονολατρεία των Ιαπώνων θα μπορούσαμε να μιλήσουμε;

Για μένα το θέμα των σημερινών πανάκριβων GS quartz παραμένει ανεξήγητο.
Σπύρο δεν με εκπλήσει καθόλου η απορία σου!
ΦΥΣΙΚΑ και τα GS QUARTZ έχουν λόγο ύπαρξης.
Πρώτο και το πιο σημαντικό: ΙΑΠΩΝΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ. Βλέπεις οι Ιάπωνες κρατάνε τις παραδόσεις τους σωστά και χωρίς διαπραγματεύσεις. Τα GS στην Quartz εκδοχή τους είναι μέρος της παράδοσης τους. Υπολογίζοντας λοιπόν 130 εκατομύρια Ιάπωνες σαν πρωτεύον target group αμέσως έχεις την απάντηση.
Δεύτερο: Αποτελούν (και αποτελούσαν) έργα τέχνης και κατασκευαστικής μαεστρίας.
Τρίτο: Εκτός των φόρουμ οι υπόλοιποι (κανονικοί) άνθρωποι θέλουν ένα ΚΑΛΟ ρολόι που θα τους δείχνει σωστή ώρα οποτεδήποτε το βγάλουν από το συρτάρι τους!!!!
Τέταρτο: Επειδή πάντοτε η SEIKO μπορούσε να το κάνει.



Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1390 στις: Μάιος 11, 2019, 08:21:33 πμ »
Ωραιότατη απάντηση, Ντένη.
Ωραιότατη γιατί έρχεσαι και παίρνεις επίσης και εσύ κριτική θέση στο ζήτημα, κάτι που απ'όσο έχω δει δεν είναι και τόσο συνηθισμένο.
Τουλάχιστον σε συζητήσεις σε ξένα φόρα, συνήθως πετάγονται κάποιοι, σφοδροί υποστηρικτές των quartz, εκθειάζουν τη σχετική τεχνολογία και βάλλουν εναντίον όποιου 'τολμά' να θέσει παρόμοια ερωτήματα.
Ότι πρέπει να υπάρχει καλός εμπορικός λόγος για την εμμονή σε τέτοιες κατασκευές είναι προφανές.
Αντίθετα, δεν είναι προφανές -τουλάχιστον σε μένα- τι είδους είναι οι καταναλωτές τους, γιαυτό και ρώτησα.
Ως προς την 'ιστορικότητα', έχω καταλήξει σε κάποια δικά μου συμπεράσματα από τα ελάχιστα που έχω διαβάσει.
Για παράδειγμα, νομίζω, οι Ιάπωνες την συγκεκριμένη τεχνολογία - όπως και σχεδόν όλες- την έχουν αντιγράψει και συγκεκριμένα από τους Αμερικάνους που πρώτοι την ανέπτυξαν ήδη λίγο μετά τον Β΄Παγκ.Πόλεμο.
Το αν την αντέγραψαν με την 'άδεια' των Αμερικάνων ή όχι, δεν είναι γνωστό, πάντως θα μπορούσαμε με κάποια άλλη ευκαιρία να πούμε διάφορα πάνω στο θέμα μιας και από τον πόλεμο και μετά η Ιαπωνία, όπως είναι γνωστό, αποτελεί κατεχόμενη χώρα.

Ξέρεις, χωρίς να θέλω να μειώσω στο ελάχιστο τους Ιάπωνες, θα ήθελα να θυμίσω ότι ειδικά το ρολόι είναι εφεύρεση και υπόθεση καθαρά ευρωπαϊκή.
Μάλιστα, όλο αυτό που εμείς αγαπάμε ξεκίνησε από τα κεντροευρωπαϊκά Μοναστήρια (αν δεν κάνω λάθος, τον 13αι), διότι εκεί υπήρχε ανάγκη οριοθέτησης του χρόνου για τις ανάγκες της μοναστικής ζωής, μετέπειτα δε, και πάλι στην Ευρώπη, το μηχανικό ρολόι εξελίχθηκε και αποτέλεσε ίσως καθοριστικό παράγοντα για το ξεκίνημα της βιομηχανικής επανάστασης.
Κατά συνέπεια, αναφερόμενοι στο ρολόι, για ποιά προγονολατρεία των Ιαπώνων θα μπορούσαμε να μιλήσουμε;

Για μένα το θέμα των σημερινών πανάκριβων GS quartz παραμένει ανεξήγητο.

εγώ σε αυτή τη φάση τα GS που κοιτάω και μου αρέσουν είναι κυρίως τα quartz (όχι τα spring drive).

πχ. το άσπρο diver εδώ

https://www.youtube.com/watch?v=8m4q_u8EOWU



Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1391 στις: Μάιος 11, 2019, 08:37:58 πμ »
εγώ σε αυτή τη φάση τα GS που κοιτάω και μου αρέσουν είναι κυρίως τα quartz (όχι τα spring drive).

πχ. το άσπρο diver εδώ

https://www.youtube.com/watch?v=8m4q_u8EOWU


Πολύ ωραίο Παναγιώτη!!
Άντε με το καλό.


Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1392 στις: Μάιος 11, 2019, 08:51:50 πμ »
Θεωρώ τέλειο συνδυασμό την κορυφαία ποιότητα ενός GS με τα πλεονεκτήματα που σου προσφέρει ένας σούπερ κουαρτζ μηχανισμός ....

Ειδικότερα αν είσαι εκτός Ιαπωνίας ... που υπάρχει αντικημενικη δυσκολία στο να επισκευάσεις συντηρήσεις σερβίρεις ένα μηχανικό GS ....


Ένας μηχανισμός κουαρτζ σαν αυτούς που φοράνε τα GS .... μπορεί να μείνει χωρίς σέρβις μέχρι Και για 50 χρόνια ....

Ναι καλά διαβάσατε .....για  50 χρόνια !!!!! Μόνο μια μπαταριουλα κάθε 4-5 χρονάκια  ...!!!!


Βάλε και την σούπερ ακρίβεια στην χρονομετρια ....

Βάλε και την μεγαλύτερη αντοχή στην χρήση ....

Βάλε και το ρύθμισε την ώρα και ημέρα κάθε φορά που θα το βγάζεις από το συρτάρι σου για να το φορέσεις !!!!!


Βάλε και το μισό κόστος κτήσεις .... αφού είναι φτηνότερα από τα μηχανικά αλλά όχι υποδεέστερα σε ποιότητα φινιρίσματος συναρμογής υλικών κλπ ....!!!

Σίγουρα έχουν λόγο ύπαρξης ....

Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί ένα κουαρτζ ρολόι είναι υποδεέστερο από ένα μηχανικό ...;;;; Αυτή η νοοτροπία επικρατεί εδώ στην Ευρώπη .... και στην Ελλάδα ....!!!

Αφού είναι δυο διαφορετικά πράγματα .... σαν να λέμε μήλα με πορτοκάλια .....!!! Δεν συγκρίνονται μεταξύ τους ....!!!!

Το κάθε ένα έχει τα πλεονέκτημα και τα μειονεκτήματα του ... και ο καθένας μπορεί να βρει τι του ταιριάζει περισσότερο !!!!

Εξαλου αυτό είναι το μεγαλείο αυτής της εταιρείας .... που την καθιστά μοναδική και ξεχωριστή από όλες τις άλλες ...

Η ανεξάντλητη γκάμα στις επιλογές των ρολογιών της ...

Θελεις ρολόι φτηνό και καλό έχει

Θελεις ακριβο και καλό έχει

Είσαι εππαγελματιας δύτης στον περσικό κόλπο στα πηγαδια και θελεις ένα σκληροτράχηλο  tool watch να αντέχει τα πάντα αλλά να έχει και ακρίβεια για τις. Βουτιές  σου  πάρε ένα spring drive τόνο ....

Θελεις κορυφαία ποιότητα με ακρίβεια χρονομετριας ... αντοχή .. φτηνή συντήρηση ... έχει GS quartz

Θελεις κορυφαία ποιότητα σε ταχυπαλμο μηχανικό μηχανισμό πάρε GS auto 36000 beat

Δεν σου κάνουν και δεν σου  φτάνουν όλα τα παραπάνω γιατί θελεις μαζί με την ποιότητα και την πολυτέλεια και την γκλαμουριά ...

πάρε τότε ένα GS από πλατίνα και διαμαντένιο καντράν βάλε μέσα και έναν 8 ήμερο κουρδιστό spring drive

Από όλα έχει το μαγαζί ......:

για αυτό ....λέμε και φωνάζουμε εδώ μέσα  ..... SEIKO RULES !!!! ;D




Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1393 στις: Μάιος 11, 2019, 08:55:57 πμ »
Θεωρώ τέλειο συνδυασμό την κορυφαία ποιότητα ενός GS με τα πλεονεκτήματα που σου προσφέρει ένας σούπερ κουαρτζ μηχανισμός ....

Ειδικότερα αν είσαι εκτός Ιαπωνίας ... που υπάρχει αντικημενικη δυσκολία στο να επισκευάσεις συντηρήσεις σερβίρεις ένα μηχανικό GS ....


Ένας μηχανισμός κουαρτζ σαν αυτούς που φοράνε τα GS .... μπορεί να μείνει χωρίς σέρβις μέχρι Και για 50 χρόνια ....

Ναι καλά διαβάσατε .....για  50 χρόνια !!!!! Μόνο μια μπαταριουλα κάθε 4-5 χρονάκια  ...!!!!


Βάλε και την σούπερ ακρίβεια στην χρονομετρια ....

Βάλε και την μεγαλύτερη αντοχή στην χρήση ....

Βάλε και το ρύθμισε την ώρα και ημέρα κάθε φορά που θα το βγάζεις από το συρτάρι σου για να το φορέσεις !!!!!


Βάλε και το μισό κόστος κτήσεις .... αφού είναι φτηνότερα από τα μηχανικά αλλά όχι υποδεέστερα σε ποιότητα φινιρίσματος συναρμογής υλικών κλπ ....!!!

Σίγουρα έχουν λόγο ύπαρξης ....

Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί ένα κουαρτζ ρολόι είναι υποδεέστερο από ένα μηχανικό ...;;;; Αυτή η νοοτροπία επικρατεί εδώ στην Ευρώπη .... και στην Ελλάδα ....!!!

Αφού είναι δυο διαφορετικά πράγματα .... σαν να λέμε μήλα με πορτοκάλια .....!!! Δεν συγκρίνονται μεταξύ τους ....!!!!

Το κάθε ένα έχει τα πλεονέκτημα και τα μειονεκτήματα του ... και ο καθένας μπορεί να βρει τι του ταιριάζει περισσότερο !!!!

Εξαλου αυτό είναι το μεγαλείο αυτής της εταιρείας .... που την καθιστά μοναδική και ξεχωριστή από όλες τις άλλες ...

Η ανεξάντλητη γκάμα στις επιλογές των ρολογιών της ...

Θελεις ρολόι φτηνό και καλό έχει

Θελεις ακριβο και καλό έχει

Είσαι εππαγελματιας δύτης στον περσικό κόλπο στα πηγαδια και θελεις ένα σκληροτράχηλο  tool watch να αντέχει τα πάντα αλλά να έχει και ακρίβεια για τις. Βουτιές  σου  πάρε ένα spring drive τόνο ....

Θελεις κορυφαία ποιότητα με ακρίβεια χρονομετριας ... αντοχή .. φτηνή συντήρηση ... έχει GS quartz

Θελεις κορυφαία ποιότητα σε ταχυπαλμο μηχανικό μηχανισμό πάρε GS auto 36000 beat

Δεν σου κάνουν και δεν σου  φτάνουν όλα τα παραπάνω γιατί θελεις μαζί με την ποιότητα και την πολυτέλεια και την γκλαμουριά ...

πάρε τότε ένα GS από πλατίνα και διαμαντένιο καντράν βάλε μέσα και έναν 8 ήμερο κουρδιστό spring drive

Από όλα έχει το μαγαζί ......:

για αυτό .... ..... SEIKO RULES !!!! ;D
Μπράβο Δημήτρη-σαν!!!!!
Στην επόμενη συνάντηση θα έχεις και εσύ μια κανάτα καφε! Εννοείται την ώρα που θα προσέχεις τον Σπύρο, που θα έχει τα μάτια δεμένα ........



Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1394 στις: Μάιος 11, 2019, 09:23:51 πμ »
 :lol: :lol: :lol:
Μπραβο καπεταν-Δημητρη.
Με τοσο γλυψιμο στεγνωσε η γλωσσα σου και σιγουρα θα χρειαστης την κανατα καφε.
Τι κανατα, βυτιο :P

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1395 στις: Μάιος 11, 2019, 10:00:03 πμ »
Το σίγουρο είναι ότι αν δεν έχουμε ιδέα για την ιστορία αυτού που -υποτίθεται- αγαπάμε και απλά χαζεύουμε τι θα αγοράσουμε next, κάπου-κάπου λέμε και παπάντζες.
Είναι δυνατό να μην ξέρουμε γιατί παγκοσμίως θεωρείται το μηχανικό ρολόι ανώτερο από το 'ηλεκτρονικό';
Έπειτα, για ποιά παράδοση μιλάμε; το astron quartz παρουσιάσθηκε το μακρινό...1960, όταν το ρολόι (το μόνο που πραγματικά μπορεί να θεωρηθεί ως τέτοιο, δηλαδή το μηχανικό) μετρούσε ήδη κάτι αιώνες.
Κουώρτς κλπ δεν είναι παρά γκατζετάκια, από τα οποία οι Ιάπωνες, άλλο τίποτα.
Στο μέλλον, ποιός ξέρει, μπορεί να εμφανισθεί μηχανισμός που θα κινείται με κάτι άλλο, π.χ. με υδρογόνο (λέω, τώρα, κάτι τρελό), πάλι ρολόι θα το θεωρούμε;
Νομίζω, άνθρωποι που αγαπούν το αντικείμενο επιβάλλεται να μην υποστηρίζουν, ιδίως σήμερα, άλλες τεχνολογίες πέραν του μηχανικού ρολογιού, αλλιώς ο κίνδυνος μελλοντικής εγκατάλειψής του προς χάριν smartwatches κλπ, είναι ήδη ορατός.


Χαρίλαε, από τους λόγους που αναφέρεις ο μόνος που θα μπορούσε να θεωρηθεί ότι έχει βάση είναι αυτός περί κανονικών ανθρώπων που δεν ενδιαφέρονται για μηχανισμούς και απλά θέλουν να βλέπουν την ώρα.
Όμως, επειδή η κουβέντα δεν αφορά στα φθηνά, αλλά αποκλειστικά στα GS, κανονικοί άνθρωποι δίνουν 4 και 5k για ρολόι;
Δεν ξέρω, ρωτώ..

Κατά τ'άλλα, τα 130 εκατομμύρια των Ιαπώνων (και τα πολλαπλάσια των Κινέζων), ως καταναλωτές, αντιγράφουν και ξεσηκώνουν δυτικές τάσεις.
Ποιά τάχα παράδοση τηρούν στις καταναλωτικές προτιμήσεις τους, όταν είναι γνωστό ότι ρημάζουν σαν ακρίδες ο,τιδήποτε luxury παράγει η Δύση;

Αναμένω πιο εμπεριστατωμένες απαντήσεις.  ;D






Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1396 στις: Μάιος 11, 2019, 10:05:56 πμ »
Όμως, επειδή η κουβέντα δεν αφορά στα φθηνά, αλλά αποκλειστικά στα GS, κανονικοί άνθρωποι δίνουν 4 και 5k για ρολόι;
Δεν ξέρω, ρωτώ..

ένας είμαι εγώ πάντως, όχι για GS αλλά για campanola quartz, όταν είχε ίδια τιμή με το sub no date κεραμικό και τα είχε και τα δύο ο πωλητής μαζί δίπλα δίπλα

δεν το μετάνοιωσα καθόλου

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1397 στις: Μάιος 11, 2019, 10:06:36 πμ »
Δεν θα μπορουσε να γραφτη ως απαντηση τιποτα καλυτερο απο το προ-προηγουμενο μηνυμα.
Απολυτα συμφωνος.

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1398 στις: Μάιος 11, 2019, 10:31:32 πμ »
Κρίνοντας με τα σημερινά δεδομένα φαίνεται ακατανόητη η ύπαρξη του GS quartz, αλλά αν γυρίσουμε πίσω στο χρόνο όλα βρίσκουν εξήγηση. Πρωτ’ απ’ όλα, να μην ξεχνάμε πως τα Grand Seiko ήταν, μέχρι σχετικά πρόσφατα, ρολόγια φτιαγμένα στην Ιαπωνία προοριζόμενα για Ιάπωνες και μόνο. Έτσι, η ιστορία της GS από τη γέννησή της μέχρι και τουλάχιστον το 2010, προκειμένου να ερμηνευτεί θα πρέπει να ειδωθεί από καθαρά ιαπωνική σκοπιά. Το quartz λοιπόν έριξε αναίσθητο το μηχανικό ρολόϊ , όχι μόνο το ελβετικό, αλλά και το ιαπωνικό, όπως ήαν φυσικό. 

Για πάνω από δύο δεκαετίες, ό,τι έβγαινε από τα εργαστήριο της GS ήταν quartz. Koρυφαίας κατασκευαστικής ποιότητας, πλην όμως quartz. Εάν λοιπόν εκείνα τα χρόνια ήσουν Ιάπων και ήθελες να πάρεις το καλύτερο γιαπωνέζικο ρολόϊ της αγοράς, θα έπαιρνες ένα GS quartz. Φαντάζομαι ότι τότε δεν θα ήταν ιδιαίτερα ευχάριστο για τη Seiko να βγαλει από τη μέση τα μηχανικά της ρολόγια, αυτά που λίγα μόλις χρόνια είχαν πάρει όλα τα ελβετικά σώβρακα στους διαγωνισμούς χρονομετρίας, αλλά, δυστυχώς,  αυτό υπαγόρευε η τάση. Quartz και μόνο quartz.
Να μην ξεχνάμε ότι την ίδια εποχή έπαιξαν μπάλα με το quartz όλες ανεξαιρέτως οι μεγαλόσχημες ιστορικές ελβετικές μπράντες, από Rolex μέχρι Patek και από ΑP μέχρι JLC. Tώρα βέβαια κάνουν την πάπια, σα να ήταν μια κακή στιγμή που όλοι προτιμούν να ξεχάσουν, αλλά τότε μια χαρά τα έβγαλαν κι αυτοί τα κουαρτζάκια τους. Θυμόμαστε όλοι  την (πολύ μεταγενέστερη)  διαφήμιση της Blancpain, που διατεινόταν (βάσιμα) ότι ήταν η μόνη εταιρεία που δεν έβγαλε ποτέ quartz, ξεμπροστιάζοντας έτσι τους υπόλοιπους. Αλήθεια είναι. Το γεγονός ότι στην πορεία όλες οι παραδοσιακές δυνάμεις (με πρώτη τη Rolex) κατάλαβαν ότι στο γήπεδο του quartz δεν επρόκειτο ποτέ να τη βγάλουν καθαρή, τουλάχιστον όχι  με αντίπαλο τον πρωτοπόρο και δαιμόνιο Ιάπωνα (και έτσι στράφηκαν πάλι σ’ αυτό που ήξεραν να κάνουν καλά) δεν αναιρεί το ιστορικό γεγονός ότι τελικά βαρύνονται και οι ίδιοι με το ίδιο «στίγμα», αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση.

Η ουσία είναι πως, για μια ολόκληρη γενιά Ιαπώνων, ρολόϊ Grand Seiko σήμαινε πολύ απλά ρολόϊ quartz, ούτε αυτόματο ούτε κουρδιστό, αλλά ρολόϊ με μπαταρία. Το όνομα Grand Seiko ήταν για μεγάλο διάστημα συνυφασμένο με την έννοαι του quartz, τόσο μεγάλο ώστε να δημιουργήσει ένα καταναλωτικό ήθος εντός της Ιαπωνικής κοινωνίας.  Αυτό από μόνο του εξηγεί πολλά, εάν όχι όλα. Το quartz, για τους Ιάπωνες, δεν είναι στίγμα. Αυτό ισχύει τόσο για την κατασκευάστρια, όσο και για τους  πελάτες της –Ιάπωνες πάντα. Και αποδεικνύεται, κατ’ αρχήν από το γεγονός ότι η Seiko (αντίθετα με τους Ελβετούς) δεν έκανε ποτέ προσπάθεια να αποτινάξει το λεγόμενο στίγμ α του quartz, αντίθετα, είναι υπερήφανη γι’ αυτό το κομμάτι της ιστορίας της και το προβάλλει σε κάθε ευκαιρία. Αποδεικνύεται επίσης από τη ζήτηση που εξακολουθεί να έχει η quartz σειρά της GS στην Ιαπωνική αγορά (ειδάλλως, εάν δεν πωλούνταν, γιατι να συνεχίσει η GS να τα παράγει ακόμη και σήμερα ;  ).

Δεν ήταν μόνο οι Αμερικανοί, και οι Ευρωπαίοι που πειραματίζονταν με την τεχνολογία quartz, γεγονός αδιαμφισβήτητο παραμένει ότι τους πρόλαβαν  όλους οι Ιάπωνες. Και δεν έχει ιδιαίτερη σημασία τίνος ήταν η αρχική ιδέα, είναι σα να λέμε ότι επειδή η φωτογραφία επινοήθηκε από Γάλλους είναι γαλλική υπόθεση. Όχι. Η φωτογραφία, τεχνολογικά, είναι καθαρά ιαπωνική υπόθεση, εδώ και αρκετές δεκαετίες. Μέχρι και τα πρώτα μεταπολεμικά χρόνια η απόλυτη κάμερα ήταν η Leica. Στη διάρκεια του πολέμου της Κορέας, οι ρεπόρτερς ανακάλυψαν ότι υπήρχε μια μηχανή πολύ ανώτερη από τη Leica, η Νikon (λεπτομέρεια: στο σώμα των Nikon της εποχής αναγραφόταν  «Made in Occupied Japan»). Στο Βιετνάμ όλη η δουλειά έβγαινε με τις Nikon. Η συνέχεια γνωστή. Σήμερα, η Leica (ήδη πτωχευμένη, ήδη εξαγορασμένη από την Panasonic)  είναι ακριβό γκάτζετ περισσότερο παρά μηχανή για να κάνεις δουλειά. Η Hasselblad, ποιος ασχολείται πια ;  Κάποτε ήταν κορυφές, κάποτε όμως. Τώρα το μόνο που απέμεινε είναι ένα ιστορικό όνομα και τα vintage κομμάτια για τους συλλέκτες. Nikon, Canon, Fuji, Olympus, Sony, το παιχνίδι είναι καθαρά και μόνο ιαπωνικό, εκατό χρόνια μπροστά οι Ιάπωνες στα φωτογραφικά και κανείς πια δεν μπορεί να κάνει τίποτε για να το αλλάξει αυτό.

Τέλος, η παράδοση είναι σπουδαίο πράγμα. Aλλά δεν κάνει όλη τη δουλειά από μόνη της. Η Seiko, σε κάθε περίπτωση,  είναι ήδη παραδοσιακή δύναμη στο ρολόϊ, μετράει έναν αιώνα ζωής, μην το ξεχνάμε. Ίσως όχι τόσο αρχαία όσο κάποιες ελβετικές, αλλά και πάλι αρχαιότερη από πολλές άλλες  και σίγουρα αρχαιότερη από τη Rolex. H οποία Rolex, παρότι κατά πολύ νεότερη από τις ιστορικές ελβετικές φίρμες, τις έχει καταπιεί όλες ζωντανές.


Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1399 στις: Μάιος 11, 2019, 10:47:56 πμ »
 :lol: :lol: :lol:
Seiko Quartz με ποιοτητα λεμε.
https://www.chinahao.com/product/521062182964/
Υγ. δεν θα βαλω ποιο φτηνο γιατι θα γελαση και το παρδαλο κατσικι.