Αποστολέας Θέμα: Μηχανή Espresso;  (Αναγνώστηκε 84531 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Μηχανή Espresso;
« Απάντηση #60 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 02:51:02 μμ »
Αν σας φτιάξω καφέ με τη nespresso χρησιμοποιώντας κάψουλα της attibasi χωρίς να βλέπετε τι είναι, πάω στοίχημα ότι θα νομίζετε ότι είναι από φρεσκοκομμένο καφέ φτιαγμένος σε καφετιέρα από αυτές που θέλουν τρεις μέρες ζέσταμα για να αποδώσουν.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Μηχανή Espresso;
« Απάντηση #61 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 03:05:43 μμ »
Πνιγήκατε σε μια κουταλιά νερό.

Με 4 ευρώ παίρνεις έναν απλό χρονοδιακόπτη



και με 10 έναν ψηφιακό.


Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14991
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Μηχανή Espresso;
« Απάντηση #62 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 03:07:14 μμ »
Eλληνικός κι έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο...

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Μηχανή Espresso;
« Απάντηση #63 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 03:09:40 μμ »
Υπάρχει σε κάψουλα;

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Μηχανή Espresso;
« Απάντηση #64 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 03:54:52 μμ »
Πνιγήκατε σε μια κουταλιά νερό.

Με 4 ευρώ παίρνεις έναν απλό χρονοδιακόπτη


και με 10 έναν ψηφιακό.


Τέλειο! Το μόνο που χρειάζομαι τώρα είναι να ορίσω συγκεκριμένη ώρα της ημέρας που είμαι υποχρεωμένος να πινω τον καφέ μου, αντί για όποτε έχω διάθεση όπως έκανα μέχρι τώρα.

Α! Και φυσικά να ενημερώσω και όλους όσοι υπαρχει περίπτωση να έρθουν σπίτι μου, ότι καφές σερβίρεται συγκεκριμένες ώρες και όχι όποτε του καπνίσει του καθενός. Τι το κάναμε εδώ πέρα.....
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Μηχανή Espresso;
« Απάντηση #65 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 04:36:19 μμ »
Μάλιστα. Κάθε μέρα δεν ξυπνάς την ίδια ώρα. Κι οι φίλοι σου περνάνε από κάτω, βλέπουν φως κι ανεβαίνουν.
Σε ζηλεύω.

Αποσυνδεδεμένος radiotis

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Μηχανή Espresso;
« Απάντηση #66 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 04:50:25 μμ »
για να πω και τη δικιά μου εμπειρία, τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και επιδέξιους κ*λους:
έχω αρκετές εμπειρίες από καφέ μιας και δουλεύω σε εταιρεία που το core business είναι ο Καφές και είμαι κάθε μέρα με τους πλέον ειδικούς.
Πχ στην έκθεση HORECA το ΣΚ δοκιμάζαμε κάτι νέους μονοποικιλιακούς με τρόπο παρασκευής cold brewery (....) και όλοι είχαν εκστασιαστεί. Αλλά μάλλον ο κ*λος μου δεν είναι και τόσο επιδέξιος γιατί εγώ δεν καταλάβαινα και τόση διαφορά... :smt053
Επίσης πρόσφατα έκανα δώρο γάμου σε φίλο μια delonghi 4000-Κάτι (αξίας περίπου 400 ευρώ) με ενσωματωμένο μύλο κλπ κλπ: πάλι δεν καταλάβαινα καμιά φοβερή διαφορά!
Η ποιότητα του nespresso είναι για μένα εξαιρετική και, όπως με όλα τα hi-end πράγματα, για να πάρεις παραπάνω ποιότητα είναι πολλαπλάσια (μην πω εκθετικά) μεγαλύτερο το κόστος. Άσε που δεν την καταλαβαίνω κιόλας την επιπλέον ποιότητα στον ουρανίσκο μου.

ΥΓ: πάντως οι Jura έχω καταλάβει από τους ειδικούς ότι είναι κάτι σαν το Ιερό Δισκοπότηρο του home-made espresso

Αποσυνδεδεμένος nikolas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 631
    • Προφίλ
Απ: Μηχανή Espresso;
« Απάντηση #67 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 05:09:29 μμ »
Εχω μια gagia classic ,μια nespresso και μια της illy με καψουλες .Η nespresso κανει αυτο που λεει το ονομα της ,κατι αναμεσα σε νες και εσπρεσο ,απογοητευση και γιαυτο εξοριστηκε στο παταρι του εξοχικου ,ουτε καν στο παταρι του σπιτιου .
Σπιτι εχω μια gaggia classic ,οταν το εψαχνα ολοι την εκθειαζανε ,ετσι και εγω τα ακουμπησα και την πηρα ,παλιοτερα ειχα μια φτηνοτερη της krups και δεν ειδα καιμια διαφορα ,μιλαμε βεβαια παντα για αλεσμενο καφε απο σουπερμαρκετ ,απλα εχω παρατηρησει οτι με τον αλεσμενο ιλλυ δεν δουλευει καλα ,πετυχαινει καλυτερο αποτελεσμα με lavazza .
Και τελος πηραμε με αλλους τρεις συναδελφους στη δουλεια μια illy francis Y3 (την φτηνοτερη ) που παιρνει καψουλες  ,τοτε ειχε μια προσφορα μαζι με καψουλες που στην ουσια σου χαριζανε την μηχανη .
Πραγματικα αποκαλυψη ,καταπληκτικος εσπρεσσο, πανευκολα και παντα ο ιδιος ,μονο μειονέκτημα η τιμη τους αφου νομιζω στοιχιζει περιπου 60 λεπτα η μια .
Στο μελλον οταν με πιασει το μερακι θα αγορασω ενα μυλο για την gaggia για να πειραματιστω αλλα αυτη η ευκολια της illy μαλλον θα στειλει και την gaggia στο παταρι .
Παντως εσπρεσο που πινεις σε καλο μαγαζι απο καλο επαγγελματια δεν εχω καταφερει να φτιαξω ,εχω πιει βεβαια και απειρα νεροπλυματα αλλα εαν βρεις καλο μαγαζι δυσκολα κανεις καλυτερο καφε στο σπιτι.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Μηχανή Espresso;
« Απάντηση #68 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 09:55:20 μμ »
Για τις nespresso, ξέρω πολύ κόσμο που έχει και δεν παραπονιέται. Ίσως είναι θέμα γούστου ή προτίμησης ή διάθεσης ή προσδοκιών ή όλων αυτών μαζί.

Για τις προσωπικές εμπειρίες, απόψεις και γνώσεις που καταθέσατε όλοι, ρισπέκτ! Ευχαριστώ!

Το ζουμί (sic) είναι ότι θέλω ό,τι καλύτερο μπορεί να γευτεί κανείς από καφέ στο σπίτι. Ρε παιδί μου, να κόβεις την κρέμα με το μαχαίρι, το άρωμα να σου τρυπάει τα ρουθούνια και να βγαίνει από το σπίτι, να απλώνεται σαν πέπλο στην ατμόσφαιρα και οι άνθρωποι που περνούν απ' έξω να αποχαυνώνονται και να τρακάρουν στις κολόνες ωσάν σε έκσταση. Τέλος πάντων, το πιάνετε το νόημα... 

Από την άλλη, όχι και να πρέπει να προγραμματίζω 4 ώρες πριν πότε θα πιω καφέ. Άσε που πίνω/πίνουμε 3-4 την ημέρα.
Πρέπει να τα συγκεράσω κάπως.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Μηχανή Espresso;
« Απάντηση #69 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 10:07:23 μμ »

Πάρτε μια τέτοια μηχανή:



Χαρίλαε εκτος του ρολογιού που θες να κουρδιζεις βλεπω ότι και τον καφε τον θες κουρδιστο :D

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14991
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Μηχανή Espresso;
« Απάντηση #70 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 10:10:03 μμ »
Να παρεις μια με χωρητικοτητα. Ποτε δεν ξερεις.

http://m.tvxs.gr/mo/i/196301/f/news/paraksena/se-mia…-kafetiera-espreso-thaftike-o-anthropos-poy-tin-ekane-diasimi.html

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: Μηχανή Espresso;
« Απάντηση #71 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 10:16:44 μμ »

Το ζουμί (sic) είναι ότι θέλω ό,τι καλύτερο μπορεί να γευτεί κανείς από καφέ στο σπίτι. Ρε παιδί μου, να κόβεις την κρέμα με το μαχαίρι, το άρωμα να σου τρυπάει τα ρουθούνια και να βγαίνει από το σπίτι, να απλώνεται σαν πέπλο στην ατμόσφαιρα και οι άνθρωποι που περνούν απ' έξω να αποχαυνώνονται και να τρακάρουν στις κολόνες ωσάν σε έκσταση. Τέλος πάντων, το πιάνετε το νόημα... 

Έλα ρε φιλε και δε το έλεγες τόση ωρα ......ειναι απλό άνοιξε στο ισόγειο ενα καφέ προσέλαβε και ενα μπαρίστα με περγαμηνές και έφτασες στο στόχο.....τραπεζάκια έξω....


Sent from my iPad using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος lambros

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 919
  • Chronometrophilia
    • Προφίλ
Απ: Μηχανή Espresso;
« Απάντηση #72 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 10:33:57 μμ »
Οι μηχανες καφέ με pods (καψουλα) είναι μεν βολικες αλλα (ανα σειρά προτεραιότητας)
είναι καρκινογονες, δεν κάνουν καλό καφέ τόσο λόγω της αγνώστου προέλευσης και ποιότητας καφε όσο και λόγω της χαμηλής πίεσης της μηχανής η οποία δεν επαρκεί για τη σωστή αποσταξη.
Τέλος ο λόγος ποιότητας καφέ / κόστος είναι κλαφτα χρλμπ.

Απο όλα τα παραπάνω, κρατήστε το 1 ως λόγο ουσίας.

Επι του καλλιτεχνικου, Μπορεί η γεύση (!) της νεσπρεσο να είναι ίδια, σταθερά αλλα είναι μαπα οπως και να το κάνουμε ......

Ξέχασα, θα χρειαστεί και ένα ταμπερ μιας και χωρίς αυτο δεν.....

Πολυ καλές μηχανες είναι και οι ραντσιλιο.
Λ.




Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: Μηχανή Espresso;
« Απάντηση #73 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 11:00:34 μμ »
αυτο το καρκινογονες μπορειτε ρε παιδια να το τεκμηριωσετε με καποια μελετη αξιοπιστη που να εχει διενεργηθει?

διοτι το να λεμε οτι ειναι καρκινογονο ενα προιον που πωλειται μαζικα απο πολλες εταιρειες επι χρονια και εχει υποστει απειρους ελεγχους μοιαζει σαν ενα urban legend το λιγοτερο
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Μηχανή Espresso;
« Απάντηση #74 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 11:11:17 μμ »
αυτο το καρκινογονες μπορειτε ρε παιδια να το τεκμηριωσετε με καποια μελετη αξιοπιστη που να εχει διενεργηθει?

διοτι το να λεμε οτι ειναι καρκινογονο ενα προιον που πωλειται μαζικα απο πολλες εταιρειες επι χρονια και εχει υποστει απειρους ελεγχους μοιαζει σαν ενα urban legend το λιγοτερο
Γιατί μια ζωή γατακι όλα είναι καρκινογόνα... και μια ζωή γατάκι τρώμε σανο σε όλα

Εγώ θα στα λέω;;

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Μηχανή Espresso;
« Απάντηση #75 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 11:13:59 μμ »

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15606
    • Προφίλ
Απ: Μηχανή Espresso;
« Απάντηση #76 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 11:20:49 μμ »
Όσο δεν με έχετε κάνει ΒΑΝ από αυτό το νήμα, συνεχίζω:

Επιμένω ότι είναι πολύ δύσκολο να φτάσεις σε σημείο να φτιάχνεις στο σπίτι σου εσπρεσσο ή καπουτσίνο, επιπέδου καλού cafe.
Οι ρημαδοεπαγγελματικές μηχανές γι΄αυτό είναι επαγγελματικές και ο ρημαδο-barrista που φτιάχνει 300 καφέδες την ημέρα, όπως και να το κάνουμε έχει άλλη δυναμική παρασκευής καφέδων...

Τώρα αν κάποιος έχει διάθεση να μπει σε διαδικασία αγοράς μίας ακρβής μηχανής, αγορών ακριβού άκοφτου καφέ, προγραμματισμού του πότε θα πίνει τον καφέ του, συντήρησης της μηχανής και υποθέτω αρκετών προσπαθειών ώστε να καταφέρει να φτιάχνει καφέ σαν επαγγελματίας barrista, με γειά του με χαρά του.

Αν κάποιος έρμος θέλει να φτιάχνει στα γρήγορα κάτι διαφορετικό από Ελληνικό ή φραπέ ή νες ή καφέ φίλτρου, υπάρχουν ευτυχώς και οι εναλλακτικές της Nesspresso και των λοιπών παρόμοιων λύσεων.

Τα καλά με αυτές τις λύσεις (ξεχνώντας ότι ο καφές κατά ορισμένους είναι εμετικός, απαράδεκτος, χάλια κλπ.) είναι η ταχύτητα παρασκευής, η σταθερή ποιότητα, οι αρκετές εναλλακτικές γεύσεων, ο πολύ μικρός χώρος που καταλαμβάνει στην κουζίνα η καφετιέρα και η κανατίτσα (αν θέλει καπουτσίνο φυσικά).

Είχα και μία καφετιέρα ποι ψαγμένη ένα διάστημα (ούτε που θυμάμαι μάρκα) που έπαιρνε χύμα καφέ (αλεσμένο) είχε και "τσουτσούνι" για αφρόγαλα και ουδέποτε κατάφερα να φτιάξω έναν καφέ της προκοπής. Και έπλενα και ένα τέταρτο μετά όλα τα συμπράγκαλα σαν καλή νοικοκυρά. Την παράτησα τελικά σε κάποια από τις 6-7 μετακομίσεις που έχω κάνει, μόνο και μόνο γιατί λυπήθηκα τον φουκαρά που θα την έτρωγε στο κεφάλι αν την πετούσα από το μπαλκόνι...

Έτσι όπως το πάμε με τις ιεροτελεστίες, θα ρωτήσει κανένας Χριστιανός πως θα πάει από την Αθήνα στη Ρόδο και θα του πούμε ότι με το αεροπλάνο χάνεται η μαγεία του ταξιδιού, τρώει ένα σκασμό ακτινοβολία και μπορεί να πάθει και θρόμβωση από το στρίμωγμα στη θέση του αεροπλάνου. Και θα του προτείνουμε να πάει με ιστιοπλοϊκό (ή με τρίηρη) για να απολαύσει το ταξίδι, να χαρεί την ιεροτελεστία και να αισθανθεί φτάνοντας ότι έφτασε στο φεγγάρι...

Και δε θέλω καν να σκεφτώ τι συμβουλές θα πέσουν στο board αν ανοίξουμε και session για sex :lol: :lol: :lol:

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: Μηχανή Espresso;
« Απάντηση #77 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 11:21:34 μμ »
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Μηχανή Espresso;
« Απάντηση #78 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 11:23:30 μμ »
Πετάει και στο άπειρο κι ακόμα παραπέρα.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15606
    • Προφίλ
Απ: Μηχανή Espresso;
« Απάντηση #79 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 11:25:40 μμ »
Φτιάχνει και τοστάκι?

Φτιάχνει και κουλουράκι με γεύση τρούφας, για να συνοδεύσεις τον καφέ.