Αποστολέας Θέμα: Μηχανή Espresso;  (Αναγνώστηκε 84549 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Μηχανή Espresso;
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 12:02:01 πμ »
Σε περιπτωση που πίνεις πολύ καφε να κοιτάξεις να χωράει άνετα η κούπα απο κάτω (δεν χωράνε όλες).
:up:

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Μηχανή Espresso;
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 12:06:57 πμ »
Εχω την Gaggia pure και καποια στιγμη αργοτετα μου εκαναν δωρο και την classic.

Ξεκινησα με θεληση να ψαχτω και να μαθω να κανω καλο καφε. Θελει πολυ υπομονη και απειρα πειραματα. Μεχρι και ποσο χοντροκομμενο η ψιλοκομμενο καφε χρησιμοποιεις παιζει τεραστιο ρολο.

Γρηγορα βαρεθηκα μιας που δεν ειχα τοσο χρονο. Την classic της εδωσα στην αδερφη μου και την pure την τρωει το ντουλαπι και βγαινει εξω μια στο τοσο.

Εχω λιωσει την nespresso εδω και χρονια. Πολλες ποικιλιες και ξερεις οτι παντα θα πινεις τον ιδιο καφε. Πολυ σημαντικο για εμενα τελικα.
ο καφες ειναι ιεροτελεστια... και θελει χρονο... επισης το να πινεις τον καφε σου ολοφρεσκο ειναι το κατι αλλο... βεβαια αυτο αρκει να εισαι διαθετιμενος να μαθεις και να κανεις καλο καφε... για τις ποικιλιες υπερβαλλεις... με το σπυρι εννοειται οτι εχεις οτι καφε γουσταρεις... με τις καψουλες εισαι περιορισμενος... τι εννοεις πολλες ποικιλιες;;
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Μηχανή Espresso;
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 12:07:54 πμ »

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Μηχανή Espresso;
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 12:11:19 πμ »
Βαριέμαι.
Για μολόγα.

Καλύτερα που βαριέσαι,  γιατί άμα πας εκεί μέσα από το σοκ (με τις λεπτομέρειες) που θα πάθεις θα κόψεις την καφέ.

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Μηχανή Espresso;
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 12:11:49 πμ »
Βαριέμαι.
Για μολόγα.
Χαρη θα σου προτινουν οτι ακριβως σου ειπα ειμαι πολυ παλιο μελος εκει βεβαια πλεον δεν ειμαι ενεργο... ιδιο μυλο ιδιες μηχανες... classic και evolution... οτι καλυτερο εχει βγαλει η gaggia και τον μυλο που σου ειπα... εχει τα καλυτερα μαχαιρια κοβεις οσο θες... δεν εχει μετρητη δοσης... ειναι λιγο δυσκολος στο να βρεις το κοψιμο αλλα μολις τον μαθεις δεν τον αλλαζεις...
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: Μηχανή Espresso;
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 12:12:52 πμ »
Λοιπον μπατζετ δεν άκουσα όποτε κανω τη πρόταση και το κρίμα στο λαιμό σου....

Πριν κανα διχρονο αγόρασα μια Jura impressa Z5.....κατασκευασμένη στην Ελβετία ....που άλλου?λολολ....

Απο τιμή? ......όσο ειχε τοτε το μουνγουοτς καινουργιο με μια γερή έκπτωση....αυθόρμητη κίνηση....βγαίνοντας απο το μαγαζί...εεεε ένιωθα μουδιασμένος if you know what I mean...

Μετα απο δυο χρόνια ....θα τη ξανα αγόραζα χωρίς σκέψη.....εχει φτιάξει κοντα στους χίλιους καφέδες...so far and counting

Στα...Υπέρ....
-εχει ενσωματωμένο μύλο και ρυθμίζεις τη κοπή.χωράει 250γρ καφε σε κόκκους αλλα εχει έξτρα υποδοχή για αλεσμένο
-αυτοκαθαρίζεται στο σταρτ απ και στο σβήσιμο
-φτιάχνει καπουτσίνο κυριολεκτικά με το πάτημα ενος κουμπιού
-εχει φίλτρο νερού (12 ευρω το κομμάτι κρατά κανα 3μηνο) στη δεξαμενή νερού
-σου λέει ποτε θελει νερό, καφε και ποτε εχει γεμίσει απο αλεσμένα υπολείμματα καφε και θελει άδειασμα...
-ρυθμίζεις τη ποσότητα του καφε και του νερού στο φλυτζάνι
-απλή επιλογή mild-extra strong με 5 βαθμίδες
Εχει αναλώσιμα και σέρβις στην Ελλάδα (τα αναλώςιμα στα στέλνουν σπίτι με κούριερ/αντικαταβολή) και απο οτι μου είπαν θελει ενα σέρβις στην 7ετια...τυχαίο ? δε νομιζω...λολολ
-ποιοτητα κατασκευής/design...άντε γεια......
-εχει θύρα και συνδέεται στο Ίντερνετ ...τωρα γιατι? δε θυμάμαι ...
-και οσο για το χρονο....τίποτα ...δευτερόλεπτα....

Στα κατα
-τιμη, πρέπει να πίνεις πολυ καφε φιλαράκι για να κανείς απόσβεση αλλιώς και μια νεσπρεσο μια Χαρουλα ειναι....
-όγκος/βάρος

Ενδεικτικές τιμές Ελλάδα ....http://www.solino.gr/en/jura/oikiakes-mixanes.html?categorylayout=0

Ελπίζω να βοήθησα..... ;D


Edit.....ούπς τωρα ειδα το μπατζετ...... ::)
Παντως όποτε θες κανονίζουμε γευστική δοκιμή.... ;)

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 18, 2016, 12:22:18 πμ από Aris2176 »
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος lambros

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 919
  • Chronometrophilia
    • Προφίλ
Απ: Μηχανή Espresso;
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 12:21:52 πμ »
Gaggia baby.
Δυστυχώς θέλεις και μύλο. Και τα δυο κανά 300αρι +.
Στα μείον ότι δεν έχει μπαρομετρο αλλα μπορείς να βάλεις μόνος σου.
Στα συν το ανοξειδωτο τεποζιτο νερού (προσοχή οι καινούργιες νομίζω έχουν πλαστικό) καθώς και ότι το επάνω μερος κρατά ζεστά τα ποτήρια.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Μηχανή Espresso;
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 12:43:49 πμ »
Ευχαριστώ άπαντες.

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: Μηχανή Espresso;
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 01:07:11 πμ »
Εγω εχω την delonghi ec156, αξιοπρεπης για τα λεφτα της..Την συνιστω, παιρνει αλεσμενο καφε κανει πολυ καλο καφε και το αφρογαλο ειναι ικανοποιητικο αρκει να το χεις..Συμφωνω για την Gaggia, ειναι υπεροχη μηχανη καινηταν στη. Πρωτη μου επιλογη απλα δεν ηταν στο μπατζετ μου!
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Μηχανή Espresso;
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 01:11:07 πμ »

Στα συν το ανοξειδωτο τεποζιτο νερού (προσοχή οι καινούργιες νομίζω έχουν πλαστικό) καθώς και ότι το επάνω μερος κρατά ζεστά τα ποτήρια.

Στο μεγάλο νέο μοντέλο της NESPRESO που είχα κοιτάξει σε μια επίσκεψη μου στην μπουτίκ έχει και υποδοχή που σου ζεσταίνει με ατμό το φλιτζάνι αλλά και την γαλατιέρα κάτι που δεν έχουν οι μικρές. Και το κόστος κοντά στο ποσό που διαθέτει ο ενδιαφερόμενος.
Εγώ προσωπικά δεν θα την άλλαζα μιας και η ποιότητα και η ποικιλία της εταιρείας αυτής είναι ικανοποιητική.
Θέλεις να κεράσεις καφέ κάποιο πελάτη σε δευτερόλεπτα είσαι Οκ.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15606
    • Προφίλ
Απ: Μηχανή Espresso;
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 08:16:48 πμ »

Εχω την Gaggia pure και καποια στιγμη αργοτετα μου εκαναν δωρο και την classic.

Ξεκινησα με θεληση να ψαχτω και να μαθω να κανω καλο καφε. Θελει πολυ υπομονη και απειρα πειραματα. Μεχρι και ποσο χοντροκομμενο η ψιλοκομμενο καφε χρησιμοποιεις παιζει τεραστιο ρολο.

Γρηγορα βαρεθηκα μιας που δεν ειχα τοσο χρονο. Την classic της εδωσα στην αδερφη μου και την pure την τρωει το ντουλαπι και βγαινει εξω μια στο τοσο.

Εχω λιωσει την nespresso εδω και χρονια. Πολλες ποικιλιες και ξερεις οτι παντα θα πινεις τον ιδιο καφε. Πολυ σημαντικο για εμενα τελικα.

Ωχ... και αλλος για ΒΑΝ-άρισμα μετά από εμένα :lol:


Sent from my i-phone, using my fingers

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Μηχανή Espresso;
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 08:20:43 πμ »
Ωχ... και αλλος για ΒΑΝ-άρισμα μετά από εμένα

Sent from my i-phone, using my fingers
Κι εγώ νεσπρεσο δουλεύω εδώ και  χρόνια  (και συνιστώ ανεπιφύλακτα) οπότε θα μαζευτούμε πολλοί για ομαδικό banακι.
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Μηχανή Espresso;
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 08:35:55 πμ »
Έπεσες στην περίπτωση, ασχολούμαι με το θέμα σοβαρά πάρα πολλά χρόνια
Έχεις δύο επιλογές:

1. Gaggia (classic κατά προτίμηση) και κόφτη ascaso mini ή κάτι αντίστοιχο. Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να αγοράζεις φρέσκο καφέ σε κόκκο κάθε δύο εβδομάδες. Θα σου πάρει χρόνο να μάθεις και ακόμα και όταν μάθεις τα αποτελέσματα δεν θα είναι πάντα ολόιδια. Παίζει ρόλο ακόμα και ο καιρός έξω. Πάντως η διαδικασία είναι τελετουργία και για πολύ μερακλήδες. Σκέψου ότι αν δεν αφήσεις την καφετιέρα να ζεσταθεί για τουλάχιστον μισή ώρα δεν κάνεις τίποτα. Και σκέψου επίσης ότι χρειάζεσαι και ένα budget 400+ για αυτά που σου είπα μαζί με πατητήρια, κλπ. (Αν δεν αγοράσεις κόφτη και σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις την gaggia με αλεσμένο καφέ εμπορίου πραγματικά δεν έχει κανένα νόημα απολύτως να την αγοράσεις, μα κανένα...)
Αν έχεις το κουράγιο και το μεράκι προχώρα αλλιώς πήγαινε στη λύση νο.2

2. Frog didiesse espresso machine. Ό,τι καλύτερο σε low budget με ταμπλέτες όλων των εταιρειών. Τις πουλάει το da capo στο Κολωνάκι και άλλα μαγαζιά αν googlάρεις. Τη συνδυάζεις με ταμπλέτες portioli il top και dieci. τα αποτελέσματα είναι εντυπωσιακά και σταθερά πάντα. Ο χρόνος που απαιτείται είναι λιγότερος από 3 λεπτά, κάτι σα νεσπρέσσο.

Προσωπικά έχω και τις δύο που σου πρότεινα. Την πρώτη για όταν έχω χρόνο και όρεξη, Σαββατοκύριακα κλπ και τη Δεύτερη για γρήγορη χρήση και επισκέψεις. Η πρώτη δεν σου κάνει για επισκέψεις αφού πρέπει να κόβεις για κάθε καφεδάκι εκείνη τη στιγμή τον κόκκο, θα σου πάρει μισή ώρα για τρία εσπρεσσάκια αν θέλεις να βγουν καλά (θέλει και χρόνο αναμονής από καφέ σε καφέ η gaggia).

Εμπιστέψου έναν πορωμένο και μην κοιτάξεις αλλού.

ΜΑΚΡΙΑ από νεσπρέσσο και κάψουλες γενικώς, εκτός από εμετικός στη γεύση είναι και απολύτως επικίνδυνος ο καφές γιατί οι κάψουλες περιέχουν φουράνιο που είναι καρκινογόνο (googlαρε)

Καλά καφεδάκια
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 18, 2016, 09:00:06 πμ από maestro »

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Μηχανή Espresso;
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 09:09:28 πμ »
exDIVER600, Αρης911 και cupra73 είστε ο καρκίνος του φόρουμ.



Βαριέμαι.
Για μολόγα. 


Επιγραμματικά. Για να γίνει καλός ο καφές πρέπει να είναι φρεσκοκομένος. Άρα ο μύλος είναι απαραίτητος.Από 'κει και πέρα όσο αντέχει η τσέπη ανεβαίνεις σε μηχανή.
Αν τα οικονομικά μου το αντέχαν (από 1000+ ευρώ) πολύ θα 'θελα μία Ε61 (δεν είναι μάρκα, αλλά τύπος μηχανής).


Αποσυνδεδεμένος gkblues

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5824
    • Προφίλ
    • https://www.instagram.com/gkblues/
Απ: Μηχανή Espresso;
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 09:12:48 πμ »

Λοιπον μπατζετ δεν άκουσα όποτε κανω τη πρόταση και το κρίμα στο λαιμό σου....

Πριν κανα διχρονο αγόρασα μια Jura impressa Z5.....κατασκευασμένη στην Ελβετία ....που άλλου?λολολ....

Απο τιμή? ......όσο ειχε τοτε το μουνγουοτς καινουργιο με μια γερή έκπτωση....αυθόρμητη κίνηση....βγαίνοντας απο το μαγαζί...εεεε ένιωθα μουδιασμένος if you know what I mean...

Μετα απο δυο χρόνια ....θα τη ξανα αγόραζα χωρίς σκέψη.....εχει φτιάξει κοντα στους χίλιους καφέδες...so far and counting

Στα...Υπέρ....
-εχει ενσωματωμένο μύλο και ρυθμίζεις τη κοπή.χωράει 250γρ καφε σε κόκκους αλλα εχει έξτρα υποδοχή για αλεσμένο
-αυτοκαθαρίζεται στο σταρτ απ και στο σβήσιμο
-φτιάχνει καπουτσίνο κυριολεκτικά με το πάτημα ενος κουμπιού
-εχει φίλτρο νερού (12 ευρω το κομμάτι κρατά κανα 3μηνο) στη δεξαμενή νερού
-σου λέει ποτε θελει νερό, καφε και ποτε εχει γεμίσει απο αλεσμένα υπολείμματα καφε και θελει άδειασμα...
-ρυθμίζεις τη ποσότητα του καφε και του νερού στο φλυτζάνι
-απλή επιλογή mild-extra strong με 5 βαθμίδες
Εχει αναλώσιμα και σέρβις στην Ελλάδα (τα αναλώςιμα στα στέλνουν σπίτι με κούριερ/αντικαταβολή) και απο οτι μου είπαν θελει ενα σέρβις στην 7ετια...τυχαίο ? δε νομιζω...λολολ
-ποιοτητα κατασκευής/design...άντε γεια......
-εχει θύρα και συνδέεται στο Ίντερνετ ...τωρα γιατι? δε θυμάμαι ...
-και οσο για το χρονο....τίποτα ...δευτερόλεπτα....

Στα κατα
-τιμη, πρέπει να πίνεις πολυ καφε φιλαράκι για να κανείς απόσβεση αλλιώς και μια νεσπρεσο μια Χαρουλα ειναι....
-όγκος/βάρος

Ενδεικτικές τιμές Ελλάδα ....[url]http://www.solino.gr/en/jura/oikiakes-mixanes.html?categorylayout=0[/url]

Ελπίζω να βοήθησα..... ;D


Edit.....ούπς τωρα ειδα το μπατζετ...... ::)
Παντως όποτε θες κανονίζουμε γευστική δοκιμή.... ;)

Η καλυτερη επιλογη απο όλες!!!!
Εκπληκτική αυτόματη μηχανη με ολα όσα χρειάζεται κανεις Αλλα....
Και τρομερό καφέ!!!!!!!!


G.K

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Μηχανή Espresso;
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 09:17:27 πμ »
Παίζει και μουσική; Πάνω είναι το CD player με το balance;

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: Μηχανή Espresso;
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 09:18:25 πμ »
Ρε σεις αφήστε τους εσπρέσο και τις μηχανές τους!
Ελληνικότατος ΦΡΑΠΕ με προστιθέμενη αξία το ότι μειώνεται και η ανεργία!!!!!!!!
Πάρτε μια τέτοια μηχανή:

 :smt033 :smt033 :smt033 :smt033 :smt033 :smt033 :smt033 :smt033 :smt033
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Μηχανή Espresso;
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 09:31:26 πμ »
Ρε Χαρίλαε ένα καφεδάκι ζητήσαμε να πιούμε κι όχι να μεθύσουμε πρωινιάτικα.  :D

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: Μηχανή Espresso;
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 09:40:43 πμ »

Παίζει και μουσική; Πάνω είναι το CD player με το balance;

Εαν είχε και ραδιοφωνακι πάντως θα ηταν υπέρ πλήρης ....τρομερή ιδεα καφεδάκι και μουσικούλα!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15606
    • Προφίλ
Απ: Μηχανή Espresso;
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 10:10:37 πμ »
Έχω μία quartz μηχανή καφέ, που φτιάχνει εμμετικό, καρκινογόνο καφέ...

Εξακολουθώ να διαβάζω με ενδιαφέρον το νήμα.
Μπορεί στο τέλος να ανακαλύψω ότι η επιλογή της συγκεκριμένης καφετιέρας, υποδηλώνει σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα, καταπιεσμένη παιδική ηλικία και κρυφές ομοφυλοφυλικές τάσεις...

Επίσης ανακαλύπτω ότι για να πιείς ένα σοβαρό καφέ, πρέπει να περιμένεις & μισή ώρα.

Γηράσκω αεί διδασκόμενος.



Sent from my i-phone, using my fingers