Αποστολέας Θέμα: Ερωτηση για τελωνειο  (Αναγνώστηκε 397896 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elio

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 751
  • Winter is Coming
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #80 στις: Δεκέμβριος 22, 2009, 08:11:53 πμ »
Σωστός οδηγός για παραγγελίες! Well done! Για το doxa πλήρωσα 100 ευρώ παραπάνω έξοδα εκτελωνισμου. Ενώ για δυο μπλούζες από Αμερική έχω πληρώσει φαπα 2 φορές την αξία τους!

Φιλικά
ελιο
Time is the most undefinable yet paradoxical of things; the past is gone, the future is not come, and the present becomes the past even while we attempt to define it, and, like the flash of lightning, at once exists and expires.  ~Charles Caleb Colton

Αποσυνδεδεμένος alexisvas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 620
  • τα δευτερόλεπτα βαριά στους λεπτοδείκτες
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #81 στις: Ιανουάριος 18, 2010, 02:02:59 μμ »
Αν κάποιος ζει (μπορείτε να έχετε κάποιο γνωστό) σε χώρα εκτός ΕΕ έχει δικαίωμα επιστροφής του συνόλου του ΦΠΑ (αγορά του είδους από το κατάστημα με ειδικό check αγορών και σφράγισμα του δελτίου από το τελωνείο κατά την μεταφορά του στο εξωτερικό)


Πανω σε αυτο θελω να ρωτησω κατι. Ετσι δεν πρεπει να το δηλωσεις στο τελωνειο οταν το φερεις εδω και να πληρωσεις τα ιδια (ή και περισσοτερα) σε ελληνικο ΦΠΑ και φορους εκτελωνισμου ?
Πω πω αδερφακι μου,εισαι φουλ αντι-Ω εεε?  :o
 
Παράθεση από: Jeremy Clarkson
Το μονο πραγμα που ειναι χειροτερο απο ενα ψευτικο Rolex ειναι ενα αληθινο!

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #82 στις: Ιανουάριος 18, 2010, 02:34:40 μμ »
Αν κάποιος ζει (μπορείτε να έχετε κάποιο γνωστό) σε χώρα εκτός ΕΕ έχει δικαίωμα επιστροφής του συνόλου του ΦΠΑ (αγορά του είδους από το κατάστημα με ειδικό check αγορών και σφράγισμα του δελτίου από το τελωνείο κατά την μεταφορά του στο εξωτερικό)


Πανω σε αυτο θελω να ρωτησω κατι. Ετσι δεν πρεπει να το δηλωσεις στο τελωνειο οταν το φερεις εδω και να πληρωσεις τα ιδια (ή και περισσοτερα) σε ελληνικο ΦΠΑ και φορους εκτελωνισμου ?

Τυπικά και θεωρητικα έτσι είναι, αλλά σε προ ημερών οργανωμένο ταξίδι μου στην Ελβετία τα καταστήματα απ' όπου είχαμε αγοράσει διάφορα "καλούδια" άνω των 300 CHF μας είχαν αφαιρέσει το ΦΠΑ (7.6%) κατά την αγορά δινοντάς μας έτοιμα τα χαρτιά για το Ελβετικό τελωνείο. Έτσι κατά την έξοδό μας από την χώρα με λεωφορείο με κατεύθυνση το Μιλάνο, όπου και η πτήση της επιστροφής, απλώς παραδώσαμε τα έγγραφα αυτά στους Ελβετούς τελωνειακούς και περάσαμε κανονικά στην Ιταλία. Δεν μας ζητήθηκε να δηλώσουμε αν είχαμε κάτι, από τους Ιταλούς.... ;D

Αποσυνδεδεμένος London31

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #83 στις: Ιανουάριος 18, 2010, 03:49:58 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα. Σχετικά με τα τελωνεία θα ήθελα να σας πω την δικιά μου εμπειρία. Μόλις σήμερα παρέλαβα 2 μπλουζάκια από την Αμερική τα οποία τα είχα παραγγείλει την προηγουμένη βδομάδα. Ήρθανε με FEDex και δεν πλήρωσα απoλυτος τίποτα!!! Περιμένω και ένα ρολόι να μου έρθει από Αμερική, το oποιο παρήγγειλα το Σάββατα. Μακάρι να είμαι πάλι τυχερός και να μην πληρώσω τίποτα.

Επίσης άλλες 2 φορές που έχω αγοράσει από την ίδια εταιρία εκτός E.U. κάποια ρούχα, την μια πλήρωσα 3εύρω και την άλλη τίποτα!!!

Στις 3 φορές που έχω αγοράσει εκτός E.U οι 2 ήτανε δωρεάν...
Tag Heuer

Raymond Weil  U-BOAT

Αποσυνδεδεμένος London31

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #84 στις: Ιανουάριος 26, 2010, 06:05:47 μμ »
Καλησπέρα! Απλά μιας και μου ήρθε το ρολοι από την Αμερική ήθελα να σας ενημερώσω σχετικά με το τι πλήρωσα.

Το ρολοι μαζί με τα έξοδα αποστολής(UPS) μου πήγε 360 euro. Στο τελωνείο που πήγα και το παρέλαβα πλήρωσα συνολικά 90 ευρώ. Επίσης πολύ ταλαιπωρία, πέρασα πάνω από 10 γραφεία !!!

Βασικά περίμενα να πλήρωσα αρκετά περισσότερα.
Tag Heuer

Raymond Weil  U-BOAT

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3917
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #85 στις: Ιανουάριος 26, 2010, 07:40:17 μμ »
Καλησπέρα! Απλά μιας και μου ήρθε το ρολοι από την Αμερική ήθελα να σας ενημερώσω σχετικά με το τι πλήρωσα.

Το ρολοι μαζί με τα έξοδα αποστολής(UPS) μου πήγε 360 euro. Στο τελωνείο που πήγα και το παρέλαβα πλήρωσα συνολικά 90 ευρώ. Επίσης πολύ ταλαιπωρία, πέρασα πάνω από 10 γραφεία !!!

Βασικά περίμενα να πλήρωσα αρκετά περισσότερα.

φωτο του ρολογιου?  ;)

Αποσυνδεδεμένος London31

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #86 στις: Ιανουάριος 28, 2010, 07:29:02 μμ »
Αυτό είναι το ρολοι που αγόρασα από Αμερική. Μαζί με το τελωνείο μου στοίχισε μονο 450euros(360euros το ρολοι μαζί με τα μεταφορικά, και 90euros το τελωνείο)

Από λίγο ψάξιμο που έκανα σε διαφορα sites στην Αμερική παίζουνε απίστευτες τιμές για ρολόγια, ίσως και 60% φθηνότερα από Ελλάδα. Βεβαια είναι ρίσκο το τελωνείο μιας και ποτε δεν ξέρεις τι θα σε χρεώσουνε!!

http://startoftime.com/NEW-RAYMOND-WEIL-RW-SPORT-MENS/M/B001AS0QXW.htm
Tag Heuer

Raymond Weil  U-BOAT

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #87 στις: Ιανουάριος 29, 2010, 09:08:52 μμ »
τελικά παίζουμε με τις λέξεις νομίζω.

Αν όμως είναι τόσο χαλαρά τα πράγματα, τότε κάθε φορά που κάποιος στέλνει ένα ρολόι για επισκευή στην Ιαπωνία, στην επιστροφή θα πληρώνει τελωνείο, αφού οι υπάλληλοι δεν μπορούν να διαχωρίσουν καταστάσεις!


Αγαπητε κωστα ...οταν στελνω ενα ρολοι στο εξωτερικο αποκτω και αυτοματα δελτιο αποστολης ....αν σου πουν τιποτα τους λες πολυ απλα οτι εγω το εστειλα στο εξωτερικο για να καλυφθω απο την εγγυηση μου το επισκευασαν και το εστειλαν πισω ....
που το προβλημα ?θα σε βαλουν να πληρωσεις δυο φορες φορο?
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος rykios

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #88 στις: Ιούνιος 04, 2010, 07:24:03 πμ »
Καλημέρα σε όλους !


Να επαναφέρω το ζήτημα "τελωνείο" μια και περιμένω τις επόμενες μέρες ένα JLC που αγόρασα από Γερμανία
Προφανώς μέχρι πρίν λίγο καιρό δεν θα υπήρχε ζήτημα δασμών
Όμως, απ ότι ακούω στις ειδήσεις, έχουν επιβάλλει με πρόσφατο νόμο ( ή μήπως δεν έχει ψηφηστεί ακόμα ? ) ειδικό δασμό πολυτελείας σε χρυσό και κοσμήματα, 37%
Αυτό είναι επιβάρυνση από το κράτος ίδιου "τύπου" με την επιβάρυνση που εφαρμόζεται στα αυτοκίνητα. Ναι μέν ελεύθερη διακίνηση εντός Ευρώπης, αλλά, ειδικά για ένα προιόν, εντός του Ελληνικού κράτους ισχύει μια "εξτρα" επιβάρυνση ........

Ξέρει μήπως κανείς αν έχει όντως ήδη ψηφιστεί ο νόμος?
Αν έχει ψηφιστεί, ισχύει και για ρολόγια, ειδικά για ακριβά ρολόγια? Ιδού ι απορία!  :D
Εχει μήπως αγοράσει κανείς πρόσφατα κάποιο ακριβό ρολόι απο χώρα της Ευρώπης ώστε να μας πεί αν άλλαξε κάτι....

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #89 στις: Ιούνιος 04, 2010, 09:05:11 πμ »
Λογικά, ανεξαρτήρως του αν υπάρχει τέτοιος νόμος και αν ψηφίστηκε, δεν υπάρχει μηχανισμός των ταχυδρομείων που να στέλνει ένα πακέτο που έρχεται από Ευρωπαϊκή ένωση στο τελωνείο. ΑΝ γινόταν αυτό θα έπρεπε όλα τα πακέτα να πηγαίνουν τελωνείο και εκεί να διαχωρίζεται ποιό είναι ρολόι ή κόσμημα και ποιό όχι, ακόμη και για τα δέματα που έρχονται από την Ευρωπαϊκή Ένωση.
Πολύ δύσκολο και εξαιρετικά αμφίβολο να εφαρμοστεί κάτι τέτοιο.
Εγώ στη θέση σου δεν θα ανησυχούσα. Με το καλό να δεχτείς το ρολόι σου.

Θοδωρής.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος tzistsam

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 413
  • Ακόμα? Νυχτώσαμε... Ημαρτον
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #90 στις: Ιούνιος 04, 2010, 09:15:16 πμ »
Από προσωπική μου εμπειρία πριν μια εβδομάδα παρέλαβα ρολόι από αγγλία και δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα. Μάλιστα επειδή δεν περνάει τελωνείο, καθόσον είναι χώρα ευρωπαικής ένωσης μου ήρθε και πάρα πολύ γρήγορα. Δευτέρα έδειχνε ότι εισήλθε στην Ελλάδα και εγώ την Τρίτη είχα το ειδοποιητήριο στο σπίτι, αν και βρίσκομαι στην Κομοτηνή.  ;D
Τελειώσαμε και μείναμε μονάχοι.

Αποσυνδεδεμένος georgie69

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 80
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #91 στις: Ιούνιος 04, 2010, 02:25:56 μμ »
Ακριβώς. Το μονο που κανουν ειναι να δυσκολευουν την αγορά εδω, εκτος αν ο πωλητης τρωει τον επιπλεον φορο απο το μεγαλο ποσοστο κερδους που εχουν σε αυτα τα ειδη. Το ίδιο ισχύει με τον ΦΠΑ. Το amazon Uk  είναι το μόνο που εχω δει να σου υπολογίζει διαφορετικό από τον Αγγλικο ΦΠΑ για Ελλαδα. Οι Γερμανοι π.χ. σου λενε 19% και τοσο πληρωνεις. Πολλες αγορες πλεον θα προτιμω να τις κανω απο την Ευρωπη. Οσο ειμαστε στην ενωση δηλαδη!

Αποσυνδεδεμένος tzistsam

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 413
  • Ακόμα? Νυχτώσαμε... Ημαρτον
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #92 στις: Ιούνιος 04, 2010, 02:39:17 μμ »
Οι Γερμανοι π.χ. σου λενε 19% και τοσο πληρωνεις. Πολλες αγορες πλεον θα προτιμω να τις κανω απο την Ευρωπη. Οσο ειμαστε στην ενωση δηλαδη!
Και εγώ σ' αυτό το συμπέρασμα κατέλειξα. Να φανταστείς πόσο χάλια είμαστε, οι γερμανοί συνεχίζουν με 19% και εμείς σε ένα μήνα θα έχουμε 23% ΦΠΑ. Αγορές ή από Αγγλία ή από Γερμανία.
Τελειώσαμε και μείναμε μονάχοι.

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #93 στις: Ιούνιος 04, 2010, 03:46:20 μμ »
για αλλη μια φορα παρελαβα ρολογακια και δεν με χρεωσαν τιποτα ....ουτε καν τα 3 ευρω ....
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος rykios

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #94 στις: Ιούνιος 05, 2010, 07:44:10 πμ »
ναι , ναι, από Ευρώπη μόνο τώρα πια, δεν το συζητώ... Ειδικά για ανθρώπους που δεν έχουν μεγάλη οικονομική άνεση ( έχουν όμως πάθος για τα ρολόγια  ;D )
Εγώ πχ είμαι μ ένα παλιό OMEGA του 1960 ( που το λατρεύω ) και έψαχνα πολύ καιρό για κάποια ευκαιρία στο συγκεκριμένο JLC ( από κατάστημα, με τιμολόγιο αγοράς, όχι ...κλεμένο!) διότι απλά δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να πάω στον αντιπρόσωπο εδώ και να του δώσω τα πολλά χιλιάρικα που απαιτούνται για καινούριο.
Ανησυχώ όμως, διότι επέλεξαν το στέλνουν ασφαλισμένο με courier, όχι με ταχυδρομείο, και απ ότι ξέρω από την προηγούμενη εμπειρία μου με διάφορα courier, όλοι αυτοί έχουν μια τάση να χρεώνουν παλαβά έξοδα και να περνάνε τα πράγματα απο το τελωνείο,  ίσα ίσα για να μπορούν να χρεώσουν και τα δικά τους παλαβά έξοδα ( αποθήκευτρα,  μετακίνηση δέματος, λογιστική εξυπηρέτηση και δε συμαζεύεται... μικροποσά, πού όμως αθροιζόμενα δεν είναι καθόλου μικροποσά >:( )

Ο νόμος για φόρο πολυτελείας είναι γεγονός. Αν δέν έχει ήδη ψηφιστεί, πρόκειται να ψηφιστεί σύντομα. Είναι μέρος του προηγούμενου "πακέτου" ..........
Χαίρομαι που μου λέτε ότι πρόσφατα έχετε λάβει πράγματα απο Ευρώπη, και ΔΕΝ είχατε τέτοιες ιστορίες...
Για να δούμε ...  ::)

Αποσυνδεδεμένος rykios

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #95 στις: Ιούνιος 05, 2010, 07:58:00 πμ »
ΥΓ

Ψάχνοντας στο google βρήκα ένα άρθρο δημοσιευμένο στην "Ελευθεροτυπία" πρίν 2 μήνες σχετικά με το νέο φορολογικό νομοσχέδιο και το φόρο πολυτελείας στα ΡΟΛΟΓΙΑ ( ναι, τελικά φαίνεται οτι επιβαρύνονται ΚΑΙ τα ρολόγια , όπως εξάλου και τα αυτοκίνητα )

Κώδικας: [Επιλογή]
http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=137680
Παράθεση
Σύμφωνα με τις αλλαγές που "πέρασαν" με το φορολογικό νομοσχέδιο που κατατέθηκε στη Βουλή από το υπουργείο, φόρος πολυτελείας επιβάλλεται και στα ρολόγια από πολύτιμα μέταλλα εκτός από ασήμι.

Διευκρινίζεται ότι ο  φόρος αφορά στην τιμή των αγαθών προ ΦΠΑ για όσα παράγονται στην Ελλάδα και στην φορολογητέα αξία για τα ενδοκοινοτικώς αποκτούμενα και εισαγόμενα από τρίτες χώρες αγαθά. Σε όσα εισάγονται, ο φόρος υπολογίζεται σαν ποσοστό επί της αξίας εισαγωγής του αγαθού


και παρακάτω:
Παράθεση
• Ρολόγια από πολύτιμα μέταλλα ή από μέταλλα επιστρωμένα με πολύτιμα μέταλα Δ.Κ 9101, κάσες από πολύτιμα μέταλλα ή επιστρωμένα με αυτά 9111.10, βραχιόλια ρολογιών από πολύτιμα μέταλλα ή μέταλλα επιστρωμένα με πολύτιμα.


Αρα, και στα επίχρυσα! για να δούμε ... για να δούμε...

thomas69

  • Επισκέπτης
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #96 στις: Ιούνιος 05, 2010, 11:52:35 πμ »
Το καθεστώς της φορολόγησης εντός της Ευρωπαικής ένωσης διαφέρει όταν έχουμε εμπορική δραστηριότητα ή οχι.
Μια ελληνική επιχείρηση όταν αγοράζει αγαθά από κάποια άλλη χώρα εντός της Ευρωζώνης και το ανάποδο,το τιμολόγιο που εκδίδεται δεν έχει ΦΠΑ.Με την πώληση αυτών των αγαθών επιβάλλεται ο ΦΠΑ της εκάστοτε χώρας.
Οταν ένας ιδιώτης πάει σε μια άλλη χώρα της Ευρωζώνης και αγοράσει κάτι,πληρώνει το ΦΠΑ της εκάστοτε χώρας.

Οπότε εαν παραγγείλω εγώ ένα ρολόι από το Internet με χώρα προέλευσης την Γερμανία,θα πληρώσω το ΦΠΑ της Γερμανίας σαν να είχα πάει σε ένα κατάστημα εκεί και έκανα μια φυσική αγορά.Γυρνώντας στην Ελλάδα λόγω τελωνειακής ένωσης δεν έχω να πληρώσω άλλους δασμούς.

Για αγορές από τρίτες χώρες μια επιχείρηση πληρώνει το ΦΠΑ κατά την εισαγωγή των αγαθών που έχει αγοράσει στο τελωνείο.
Δεν ξέρω κατά πόσο επιβάλλονται δασμούς σε ιδιώτες που έχουν αγοράσει κάτι από τρίτες χώρες κατά την επιστροφή τους στην Ελλάδα,αλλά γενικά τα δέματα από το ταχυδρομείο ή από courrier που αφορούν αγορές μέσω τρίτων χωρών περνάνε τελωνείο.

Συνεπώς για μένα ο φόρος πολυτελείας στα ρολόγια υφίσταται για αγορές από την Ελλάδα.Εφόσον δεν επιβάλλεται τέτοιος φόρος σε άλλες χώρες της Ευρώπης και η αγορά είναι ενιαία,δεν καταβάλλεται για αγορές από τις υπόλοιπες χώρες της Ευρωζώνης.

Ο φόρος πολυτελείας θα εμπίπτει στον Ελληνα η στον οποιονδήποτε άλλο πολίτη της Ευρωπαικής ενωσης και τρίτων χωρών όταν πάει στο κοσμηματοπωλείο στην Ελλάδα να αγοράσει ένα ρολόι.


Αποσυνδεδεμένος sector

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #97 στις: Ιούνιος 29, 2010, 11:11:32 πμ »
Γεια σας παιδια,

Προσφατα πηρα μια replica απο ενα κινεζικο site και οπως ηταν αναμενόμενο δεν δουλεψε.
Εγω επικοινωνησα με την εταιρια που το πηρα και μου τα μασουσαν.

Μετα πηρα στην τραπεζα που τους υποστηριζει και αφου τους πηραν τηλεφωνο μου ειπαν οτι θα με αποζημιωσουν αλλα πρεπει να τους στειλω πισω το ρολοι.

Για να μην εχω προβλημα με τα τελωνεια, με ποιον τροπο να το στειλω πισω ?

Σκεφτηκα να το μαρκαρω σαν ρολοι προς επισκευη αλλα μηπως τραβηξει την προσοχη στο τελωνειο ?

Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1622
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #98 στις: Ιούνιος 29, 2010, 11:17:42 πμ »
Σε αυτό το φόρουμ τις ρέπλικες τις κάνουμε....






Και επίσης δεν μπορούμε να σου πούμε δημόσια πώς θα κάνεις παρανομίες.

Αυτό το θέμα ΠΡΕΠΕΙ να περιορίζεται ΜΟΝΟ σε νόμιμες διαδικασίες !!!
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος sector

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #99 στις: Ιούνιος 29, 2010, 11:23:04 πμ »
το να παρω replica δεν νομιζω οτι ειναι παρανομο, ουτε ειναι παρανομο να στειλω το δεμα πισω με τον καλυτερο δυνατον τροπο

Οπως και να χει ευχαριστω για την βοηθεια!!!