Αποστολέας Θέμα: Ερωτηση για τελωνειο  (Αναγνώστηκε 400776 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #620 στις: Νοέμβριος 14, 2017, 09:21:10 πμ »
Μου έστειλε επίσης και δύο φωτό από τις δεκάδες ντάνες με στοιβαγμένα πράγματα/δέματα προερχόμενα από προορισμούς εκτός Ε.Ε. τα οποία είναι εγκαταλελειμμένα σε εξωτερικούς χώρους με συνέπεια να βρέχονται και να σαπίζουν τα περιεχόμενά των. Πολύς κόσμος ήδη έχει παραλάβει πακέτα βρεγμένα με το εσωτερικό περιεχόμενο να είναι όλα μουχλιασμένα ή σαπισμένα.

Με τετοιες καταστασεις βλεπω να πεφτουν παραγγελιες απο ανοιξη ωστε να μην σαπιζουν απο την βροχη.

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #621 στις: Νοέμβριος 14, 2017, 10:26:53 πμ »
Με τετοιες καταστασεις βλεπω να πεφτουν παραγγελιες απο ανοιξη ωστε να μην σαπιζουν απο την βροχη.

Η για αυτούς που παραγγέλνουν ρολόγια να φροντίζουν να έχουν υδατοστεγανότητα τουλάχιστον 100 μέτρα..... :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #622 στις: Νοέμβριος 14, 2017, 11:05:11 πμ »
 :megaeek: :megaeek: :megaeek: :megaeek:
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #623 στις: Νοέμβριος 14, 2017, 12:10:29 μμ »
Η για αυτούς που παραγγέλνουν ρολόγια να φροντίζουν να έχουν υδατοστεγανότητα τουλάχιστον 100 μέτρα..... :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:
Ετσι τεσταρετε και κατα ποσο ειναι σε καλη κατατσαση η δυνατοτητα προστασιας.
Αμα δεν βρεθει μουχλα η ψαρακι μεσα :lol: τοτε ολα καλα.

Αποσυνδεδεμένος georgefl74

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #624 στις: Νοέμβριος 15, 2017, 12:52:14 μμ »
Έλα τώρα είστε υπερβολικοί αφού έχουν πλαστική τέντα από πάνω τι μπορεί να πάθουν;

Εγώ βλέπω ξαφνικά καθυστέρηση ένα μήνα στο νερό (...) επιπλέον για τα πακέτα μου,  αλλά όχι επιπλέον έλεγχο...ένα ανοιχτηκε αλλά είχε περάσει αμέσως. Μάλλον ήταν δειγματοληπτικος ο έλεγχος.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #625 στις: Νοέμβριος 15, 2017, 01:11:25 μμ »
Έλα τώρα είστε υπερβολικοί αφού έχουν πλαστική τέντα από πάνω τι μπορεί να πάθουν;

Εγώ βλέπω ξαφνικά καθυστέρηση ένα μήνα στο νερό (...) επιπλέον για τα πακέτα μου,  αλλά όχι επιπλέον έλεγχο...ένα ανοιχτηκε αλλά είχε περάσει αμέσως. Μάλλον ήταν δειγματοληπτικος ο έλεγχος.
Γιωργο αχαριστος κοσμος.
Εμ εχουν το ψαρακι τους τζαμπα εμ παραπονιουνται.
Εμ εχουν την πρασιναδα τους εμ παραπονιουνται. Που ειναι η οικολογικη συνειδηση οεο;

Αποσυνδεδεμένος georgefl74

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #626 στις: Νοέμβριος 15, 2017, 01:38:08 μμ »
Άρη θα σημειώσω όντως ότι το πλαστικό είναι αντιοικολογικό και απαράδεκτο. Βάλτε ένα κεραμίδι επειγόντως παιδιά.

Πάντως η καθυστέρηση ξεκίνησε αφού τέθηκαν σε διαθεσιμότητα το 10% των τελωνειακών για υπόθεση πετρελαίου. Τώρα λογαριάστε αν δουλεύουν σε μια υπηρεσία το 20% σημαίνει ότι οι μισοί από αυτούς που έκαναν έλεγχο πήγαν σπίτι τους. Άρα έπεσε πολυυυυυ δουλειά ρε φίλος

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #627 στις: Νοέμβριος 15, 2017, 07:35:51 μμ »
Εμένα από Αμερική είναι ένα μικρό ελατήριο σε μέγεθος κουμπιού... για το πολυεργαλειο μου 1 μήνα στο αεροδρόμιο....

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος georgefl74

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #628 στις: Νοέμβριος 16, 2017, 05:16:12 μμ »


Η διαδικασία για γρήγορα ξεμπερδέματα εφόσον γνωρίζετε ότι σας έρχεται πακέτο με κούριερ από έξω είναι η εξής
(EMS την έκανα για αυτό το πακέτο, DHL/FedEx είναι πρόσφατη προσωπική μου ενημέρωση από όπου κάνω copy-paste)

EMS: Στέλνετε στο info@elta-courier.gr αποδεικτικό της τιμής (π.χ κάποιο τιμολόγιο) και απόδειξη πληρωμής (π.χ εκτύπωση PayPal). Κόστος 15 ευρώ - 25 ευρώ ανάλογα με την αξία του αντικειμένου (όριο τα 150)

DHL: Στο athcustoms@dhl.com πρέπει να προωθήσετε το αποδεικτικό πληρωμής (PayPal, western union, καταθετήριο, order confirmation της παραγγελίας σας που στέλνει η εταιρεία και μοιάζει με τιμολόγιο, οτιδήποτε δηλαδή αναγράφει αναλυτικά τα προϊόντα και την τιμή τους – Δεν θέλουμε τιμολόγιο), μια πλήρη περιγραφή του περιεχομένου καθώς και το ΑΦΜ και τη ΔΟΥ σας (επισυναπτόμενες θα βρείτε οδηγίες σχετικά με την ηλεκτρονική εξουσιοδότηση που θα χρειαστούμε σε περίπτωση που το ΑΦΜ σας σχετίζεται με κάποια ατομική επιχείρηση.)

Σχετικά με την διαδικασία εκτελωνισμού έχετε την εξής επιλογή:

1.    Ανάθεση της διαδικασίας εκτελωνισμού στην DHL, η εταιρεία μας αναλαμβάνει τον εκτελωνισμό και τη μεταφορά της αποστολής σε εσάς –
            i.        κόστος 37,50 Ευρώ (για αποστολές με αξία μέχρι 150,00 ευρώ συμπεριλαμβανομένου τα μεταφορικά) + Έξοδα Τελωνείου
           ii.        κόστος 52,00 Ευρώ (για αποστολές με αξία 151,00-800,00 ευρώ συμπεριλαμβανομένου τα μεταφορικά) + Έξοδα Τελωνείου

2.    Αναλαμβάνετε εσείς την διαδικασία του εκτελωνισμού και την παραλαβή του δέματος σας από το διεθνή Αερολιμένα Αθηνών (Cargo-Εμπορεύματα 3,4)
            i.        κόστος  48,10 Ευρώ(34,80 τα πρακτορειακά-διατακτική + 13,30 τα εργατικά)  + Έξοδα Τελωνείου (για αποστολές έως 5 κιλά)
           ii.        Κόστος  57,30 Ευρώ (34,80 τα πρακτορειακά-διατακτική + 22,50 τα εργατικά) + Έξοδα Τελωνείου (για αποστολές πάνω από 5 κιλά)
Σε αυτήν την περίπτωση προκύπτουν αποθήκευτρα τα οποία ανέρχονται στα 6,90 ευρώ την ημέρα ανά δέμα ξεκινώντας από την Δεύτερη μέρα άφιξης της αποστολής στην Ελλάδα.

Αντίστοιχα και για FedEx, τα κόστη είναι
ΕΞΟΔΑ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ    25,00, ΑΜΟΙΒΗ    83,08
τα οποία κατατίθενται από πριν σε λογαριασμό της εταιρείας orbitcouriers.gr

Εδώ σημειώνω ότι η απάντηση της FedEx ηταν για υποθετικό πακέτο με ρολόι αξίας 200$ οπότε υπολόγισαν ΦΠΑ 55 ευρώ, δασμούς μηδέν και σύνολο κουστουμιού 163 ευρώ. Ναι. 163 ευρώ εκτελωνισμό για ρολόι 200$.


 

Αποσυνδεδεμένος pugman

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #629 στις: Νοέμβριος 19, 2017, 07:32:30 μμ »
Θέλω να αγοράσω μέσω ebay από Beverly Hills, California, United States κάποια λουράκια κ αποστολή USPS First Class Mail International / First Class Package International Service, κόστος 65-70€ με τα μεταφορικά. Τι λέτε, θα τη φάω την καμπάνα; Την τελευταία φορά που πήρα από Αμερική με courier δε το γλίτωσα το +30%
"buy a Rolex to impress others, the Grand Seiko to impress yourself"

Αποσυνδεδεμένος spirosg75

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #630 στις: Νοέμβριος 19, 2017, 08:14:32 μμ »
Θέλω να αγοράσω μέσω ebay από Beverly Hills, California, United States κάποια λουράκια κ αποστολή USPS First Class Mail International / First Class Package International Service, κόστος 65-70€ με τα μεταφορικά. Τι λέτε, θα τη φάω την καμπάνα; Την τελευταία φορά που πήρα από Αμερική με courier δε το γλίτωσα το +30%

Θα σου πρότεινα να ρωτήσεις τον πωλητή μπορεί να βάλει μικρότερη αξία στο τιμολόγιο

Αποσυνδεδεμένος georgefl74

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #631 στις: Νοέμβριος 19, 2017, 10:29:07 μμ »


Θέλω να αγοράσω μέσω ebay από Beverly Hills, California, United States κάποια λουράκια κ αποστολή USPS First Class Mail International / First Class Package International Service, κόστος 65-70€ με τα μεταφορικά. Τι λέτε, θα τη φάω την καμπάνα; Την τελευταία φορά που πήρα από Αμερική με courier δε το γλίτωσα το +30%

Ναι. Ένα εικοσάρικο.

Αποσυνδεδεμένος georgefl74

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #632 στις: Νοέμβριος 24, 2017, 08:55:43 πμ »
Αλητεία;



Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #633 στις: Νοέμβριος 24, 2017, 09:50:08 πμ »
Αλητεία;



Γιωργο φτηνα σου βγηκε βλεπω.
Καλα τους ....
80% επιβαρυνση;
Δηλαδη αν το δεμα ειχε 3 με 4 χιλιαρικα τι θα σε χρεωνανε;

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #634 στις: Νοέμβριος 24, 2017, 10:20:49 πμ »
Αλητεία;




Απιστευτο Γιωργο!!!
Μονο αλητεια;

Πριν απο 2 περιπου χρονια, στις καλες - θεωρητικα- τελωνειακες εποχες, ειχα παραγγειλει το βιβλιο της Breitling απο Ελβετια.
Αξια 150 ευρω.
Μου ζητηθηκε απο την κουριερ το ποσο των 170 ευρω για να μου ερθει στο ιατρειο, εκτελωνισμενο.
110% + της αξιας του.
Τελικα, με τη βοηθεια φιλου τελωνειακου, παρακαμψαμε την κουριερ και πληρωσα 35 ευρω!!!



Sent from my iPhone using Tapatalk
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος georgefl74

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #635 στις: Νοέμβριος 24, 2017, 01:53:19 μμ »
Ας όψεται που ήταν ρολόι για ανταλλακτικά για να φτιάξω αλλα δυο χαλασμένα οπότε βαριόμουν να το στείλω για αναδασμολογηση. Ότι να'ναι.


Αποσυνδεδεμένος referee

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 629
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #636 στις: Νοέμβριος 26, 2017, 06:59:05 μμ »
Ξέρει κανείς αν ο creationwatches συνεχιζει να στέλνει χωρίς τελωνείο; Νομιζω από Ευρώπη τα εστελνε ή κανω λαθος; ... δήλωνε χαμηλοτερη τιμή;  Αν εχει ψωνίσει καποιος απο εκει πρόσφατα ας δωσει πληροφορίες

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Όποιος θέλει PANERAI
5 χρόνια να μη φάει :D

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #637 στις: Νοέμβριος 30, 2017, 01:25:04 μμ »
Πρώτη φορά τέτοιο ταμπελάκι από Ρωσία.


Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #638 στις: Νοέμβριος 30, 2017, 02:56:31 μμ »
Πρώτη φορά τέτοιο ταμπελάκι από Ρωσία.



Από χρόνο αναμονής Κοσμά τα ίδια με πριν η σου άργησε;;;
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #639 στις: Νοέμβριος 30, 2017, 03:07:39 μμ »
Από χρόνο αναμονής Κοσμά τα ίδια με πριν η σου άργησε;;;

Άργησε, Γιώργο.
Από Αμερική, δε, το tracking no δείχνει ότι έχει κολλήσει η παραγγελία έναν μήνα τώρα στο τελωνείο.