Αποστολέας Θέμα: Ερωτηση για τελωνειο  (Αναγνώστηκε 397919 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος afnios

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1610
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #340 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 04:03:38 μμ »
Μιλα με των πωλητη,μηπως εχει ξεχασει να βαλει την αποδειξη μεσα.Εαν οχι,τοτε ζητα του αντιγραφο της,το οποιο θα στειλεις στον ταχυμεταφορεα σου.
Μην ρισκαρεις,μην πεις ψεμα.....
με ενα ρολοι ξερεις παντα τι ωρα ειναι,με δυο δεν εισαι ποτε σιγουρος

Αποσυνδεδεμένος Toast

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #341 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 08:04:51 μμ »
Αφου υπαρχει μεσα ρε φιλε

Μερικες φορες ασχετα απο την αποδειξη του πωλητη θελουν και την δικη σου αποδειξη
πληρωμης για επιβεβαιωση.
Great spirits have always encountered violent opposition from mediocre minds. -A. Einstein

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4473
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #342 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 08:38:22 μμ »
Αποδειξη σιγουρα υπαρχει αλλα ειναι τοσο πονηροι που σκεφτηκαν οτι ενδεχομενως να εχεις πληρωσει παραπανω και ο πωλητης να εχει δηλωσει χαμηλοτερη αξια.
Αν, για παραδειγμα, το ειχε στειλει με ελ.τα θα το ειχαν εκτελωνισει με το ποσο που αναγραφεται στην αποδειξη.
Τωρα ομως που μιλαμε για κουριερ, ευκαιρια ψαχνουν να "δαγκωσουν" οσο περισσοτερο μπορουν.
Με λιγα λογια, οχι μην πεις ψεμματα.
Απλα θελουν να διασταυρωσουν την αξια του προιοντος με την αποδειξη απο το pp.
Στη θεση σου δε θα τους εκανα το χατιρι. Δε νομιζω οτι εχουν το δικαιωμα να σου ζητησουν επιπλεον αποδειξη.
Οφειλουν να το εκτελωνισουν με την ηδη υπαρχουσα.


Sent from my LG G2 using tapatalk


Αποσυνδεδεμένος PiNiOn

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #343 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 08:58:49 μμ »
Πάντως, πρόσφατα μου είχαν στείλει ένα πακέτο από Αμερική με UPS και δεν έβαλαν απόδειξη μέσα στο δέμα. Όταν ήρθε με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι θέλουν να δουν το κόστος αγοράς για να καθορίσουν το κόστος εκτελωνισμού. Εγώ δεν είχα πληρώσει τίποτα απολύτως για την αγορά, μιας και δεν ήταν εμπορική συναλλαγή. Ζήτησα απ τον άνθρωπο που μου το έστειλε να μου στείλει ένα τιμολόγιο για να φαίνεται μια αξία, κ μου έστειλε ένα αξίας $50. Στο τελωνείο όμως είχαν ψάξει την αξία του περιεχομένου (κάτι ηλεκτρονικά που είχαν αξία περίπου 350 Ευρώ) και δεν το άφηναν να εκτελωνιστεί με την αξία των $50! Βέβαια εγώ δεν είχα πληρώσει κάτι, ούτε καν τα $50, γιατί απλά δεν ήταν εμπορική συναλλαγή! Για να μην μακρυγορώ, με ανάγκασαν μετά από 3 εβδομάδες αναμονής, να πληρώσω τον εκτελωνισμό με βάση την αξία των 350 Ευρώ, κοινώς πλήρωσα περί τα 200 Ευρώ (παρακαλωωώ!) επειδή ήταν αποθηκευμένο το δέμα στο χώρο τους 3 εβδομάδες!
Time is ticking
......................
Sector ADV3000 :: Sector ADV3500 :: Sector SGE200 :: Invicta 8926OB :: Philip Watch AQ2000 :: Bulova Accutron Diver

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #344 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 09:18:44 μμ »
Πάντως, πρόσφατα μου είχαν στείλει ένα πακέτο από Αμερική με UPS και δεν έβαλαν απόδειξη μέσα στο δέμα. Όταν ήρθε με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι θέλουν να δουν το κόστος αγοράς για να καθορίσουν το κόστος εκτελωνισμού. Εγώ δεν είχα πληρώσει τίποτα απολύτως για την αγορά, μιας και δεν ήταν εμπορική συναλλαγή. Ζήτησα απ τον άνθρωπο που μου το έστειλε να μου στείλει ένα τιμολόγιο για να φαίνεται μια αξία, κ μου έστειλε ένα αξίας $50. Στο τελωνείο όμως είχαν ψάξει την αξία του περιεχομένου (κάτι ηλεκτρονικά που είχαν αξία περίπου 350 Ευρώ) και δεν το άφηναν να εκτελωνιστεί με την αξία των $50! Βέβαια εγώ δεν είχα πληρώσει κάτι, ούτε καν τα $50, γιατί απλά δεν ήταν εμπορική συναλλαγή! Για να μην μακρυγορώ, με ανάγκασαν μετά από 3 εβδομάδες αναμονής, να πληρώσω τον εκτελωνισμό με βάση την αξία των 350 Ευρώ, κοινώς πλήρωσα περί τα 200 Ευρώ (παρακαλωωώ!) επειδή ήταν αποθηκευμένο το δέμα στο χώρο τους 3 εβδομάδες!


Με τον ορο μη εμπορική συναλλαγή, προφανώς, εννοείς ότι ο αποστολέας δεν ήταν πωλητής (αλλά, ίσως, κάποιος γνωστός σου που αγόρασε για λογαριασμό σου και σου τα έστειλε), πράγμα που δεν έχει καμία σημασία κατά τον εκτελωνισμό.

Πάντως, στις εμπορικές συναλλαγές το τιμολόγιο/απόδειξη υποχρεωτικά πρέπει να βρίσκεται ΕΚΤΟΣ της συσκευασίας, για να μπορει να ελεγχθεί.
Αν δεν υπάρχει και στην μεταφορά μπλέκονται ιδίως Dhl και Ups, το δέμα κολλάει και ξεκινούν προβλήματα.

Είναι γνωστό ότι από χώρες εκτός ΕΕ, οι αποστολές δεμάτων με αυτούς τους μεταφορείς, σχεδόν πάντοτε, είναι προβληματικές.


Αποσυνδεδεμένος PiNiOn

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #345 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 09:30:56 μμ »
Με τον ορο μη εμπορική συναλλαγή, προφανώς, εννοείς ότι ο αποστολέας δεν ήταν πωλητής (αλλά, ίσως, κάποιος γνωστός σου που αγόρασε για λογαριασμό σου και σου τα έστειλε), πράγμα που δεν έχει καμία σημασία κατά τον εκτελωνισμό.

Ήταν ένας συνάδελφος που βρισκόταν εκεί, τα είχε ήδη στην κατοχή του και μου τα έστειλε χωρίς να με χρεώσει κάτι, οπότε δεν υπήρξε αγοραπωλησία από καμία πλευρά. Βέβαια άντε να το πιστέψει αυτό ο εκτελωνιστής..  :-\

Εκ των υστέρων μου είπαν ότι μέσω USPS πιθανότατα θα είχα γλιτώσει το τρέξιμο και το άδικο -κατ εμέ- κόστος εκτελωνισμού που πλήρωσα. 

 ???
Time is ticking
......................
Sector ADV3000 :: Sector ADV3500 :: Sector SGE200 :: Invicta 8926OB :: Philip Watch AQ2000 :: Bulova Accutron Diver

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #346 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 09:35:45 μμ »
Ήταν ένας συνάδελφος που βρισκόταν εκεί, τα είχε ήδη στην κατοχή του και μου τα έστειλε χωρίς να με χρεώσει κάτι, οπότε δεν υπήρξε αγοραπωλησία από καμία πλευρά. Βέβαια άντε να το πιστέψει αυτό ο εκτελωνιστής..  :-\

Εκ των υστέρων μου είπαν ότι μέσω USPS πιθανότατα θα είχα γλιτώσει το τρέξιμο και το άδικο -κατ εμέ- κόστος εκτελωνισμού που πλήρωσα. 

 ???


Με USPS σπάνια θα το σταματήσουν ενώ με UPS,FEDEX κλπ κούριερ, σπάνια δεν θα το σταματήσουν.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #347 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 09:52:59 μμ »
Ευτυχώς, τουλάχιστον, που ακόμα στην Ελλάδα μπορούμε να παραλαμβάνουμε δέματα χωρίς πρόσθετες επιβαρύνσεις, απλά αποφεύγοντας μερικές εταιρείες..

Σε άλλες ευρωπαικές χώρες, αυτό είναι αδύνατο.

Και για να μη πάει το μυαλό σε συνήθεις ύποπτους για σχολαστικές πρακτικές εκτελωνισμού (βλ. Γερμανούς), ας δούμε τι γίνεται στην Πορτογαλία.
Μια ματιά σε συζητήσεις Πορτογάλων (ακόμα και στο wus) αρκεί για να καταλάβουμε ότι τα τελωνεία τους είναι σφαγείο και ΚΑΘΕ ρολόι που αγοράζεται απο το εξωτερικό, εισερχόμενο στη χώρα, καταλήγει να στοιχίζει "ο κούκος αηδόνι".

Αποσυνδεδεμένος digi

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #348 στις: Δεκέμβριος 02, 2014, 07:22:52 μμ »
Για αυτό πολλοί προσφέρουν Triangle shipping.
Λίγες μέρες παραπανω για παραλαβή αλλά γλιτωνεις το τελωνείο.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #349 στις: Δεκέμβριος 02, 2014, 07:55:46 μμ »



Για αυτό πολλοί προσφέρουν Triangle shipping.
Λίγες μέρες παραπανω για παραλαβή αλλά γλιτωνεις το τελωνείο.



Δηλαδή; ???




Δεν βγαίνει άκρη:

http://howtoexportimport.com/Triangular-shipment-103.aspx

http://www.triship.com/

Και ποιοί πωλητές ρολογιών προσφέρουν τέτοια επιλογή;



Αποσυνδεδεμένος Didorsi

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 808
  • Love for Dive Watches
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #350 στις: Δεκέμβριος 02, 2014, 09:54:15 μμ »
Ολα είναι θέμα τυχης......
Εφερα πριν 2 χρόνια Panerai απο USA  με ρισκο ομως αφου το decleration εγραφε 300USD
και η περιγραφη για το τι περιέχει ηταν precision time instument......
Πλήρωσα 180.- ΟΛΑ μαζι(αμοιβη τελωνειακου,τελωνειο και 7 μερες παραμονη)
Δεν το ξανακανα και ουτε προκειται..... ;)

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #351 στις: Ιανουάριος 02, 2015, 06:57:20 μμ »
Προφανώς, από λάθος έγραψες "Αμοιβή τελωνειακού" αντί του σωστού "Αμοιβή εκτελωνιστή", που ίσως ήθελες να γράψεις, εκτός αν εννοείς κάτι άλλο.
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23349
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #352 στις: Ιανουάριος 02, 2015, 07:48:20 μμ »
Προφανώς, από λάθος έγραψες "Αμοιβή τελωνειακού" αντί του σωστού "Αμοιβή εκτελωνιστή", που ίσως ήθελες να γράψεις, εκτός αν εννοείς κάτι άλλο.

Απολυτως σωστη η παρατηρηση σου Μακη!!
Προφανως εκ παραδρομης το εγραψε ο Δημητρης.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Triainoforos

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #353 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 11:37:16 μμ »
Τωρα τελευταια κατι εχω στο μυαλο απο Ιαπωνια μερια (Higuchi μαλλον), αλλα δεν ξερω τι να κανω με το σκατοτελωνειο. Να πω απλο δεμα? Μονο USPS? Ολα ρισκο ρε γμτ. Καποιος που εχει αγορασει απο εκει κ την εχει σκαπουλαρει?

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #354 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 11:54:38 μμ »
Τωρα τελευταια κατι εχω στο μυαλο απο Ιαπωνια μερια (Higuchi μαλλον), αλλα δεν ξερω τι να κανω με το σκατοτελωνειο. Να πω απλο δεμα? Μονο USPS? Ολα ρισκο ρε γμτ. Καποιος που εχει αγορασει απο εκει κ την εχει σκαπουλαρει?


http://www.mywatch.gr/index.php/topic,17671.msg231735.html#msg231735

Αποσυνδεδεμένος Triainoforos

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #355 στις: Φεβρουάριος 14, 2015, 12:10:05 πμ »
Το ποσο ηταν υπερβολικα μικρο

Αποσυνδεδεμένος Georgesin

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 207
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #356 στις: Απρίλιος 08, 2015, 03:01:19 μμ »
Καλησπερα σε ολους και απο μενα και καλο Πασχα!
Ειμαι καινουργιος στο forum, αλλα εχω και εγω καποιες αποριες εξαιτιας του οτι ενδιαφερομαι να αγορασω ενα ρολοι 50ετιας vintage απο ebay μεσω paypal, για πρωτη φορα απο Αμερικη, αξιας 1120Ε περιπου μαζι με μεταφορικα! Εχω επικοινωνησει επανειλλημενα με τον πωλητη, ο οποιος δεχεται να το στειλει μεσω κανονικου post office και οχι με courier, γιατι εχω διαβασει οτι ετσι ισως γλυτωσεις τους δασμους , αλλα εδω μπαινουν οι μεγαλες αποριες! Μου ειπε καταρχην οτι θα υπαρχει signature confirmation, αλλα τελικα τι γινεται με την ασφαλιση του? Επειδη με αυτη την τιμη θα αναγκαστω να πληρωσω κανα 400Ε minimum σε εξοδα εκτελωνισμου, δασμους κλπ του εκανα κουβεντα και μου ειπε οτι μπορει να μου το στειλει ως χαμηλης αξιας (<150Ε) ή ως δωρο και οτι εχει γενικα μεγαλη εμπειρια με παρομοιες αγοραπωλησιες στην Ευρωπη! Ποιο απ'τα δυο να προτιμησω με βαση τις εμπειριες σας?? Εαν ερθει ως gift λετε να υποψιαστει κατι ο εκτελωνιστης  και να το κρατησει? Αλλα και ως χαμηλης αξιας να ερθει, αν δεν πειστει ο εκτελωνιστης και το κρατησει για ελεγχο λογικα θα πρεπει να προσκομισω το αποδεικτικο μεσω paypal ή πιστωτικης? Σε περιπτωση που το αρνηθω ποιες ειναι οι διαδικασιες?? Επαναλαμβανω οτι το ρολοι ειναι του 1960 οποτε με βαση ποια τιμη θα εκτελωνιστει??
Ελπιζω να μη σας κουρασα αλλα ειναι η πρωτη φορα που θελω να αγορασω απο Αμερικη και ειδικα τοσο ακριβο merchandise!!
Ευχαριστω εκ των προτερων
Καλο Πασχα σε ολους
George

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #357 στις: Απρίλιος 08, 2015, 03:17:04 μμ »
καλως ηρθες και καλο Πασχα και σε σενα και σε ολους μας με υγεια! Απο Αμερικα θα χτυπησει σιγουρα... αυτο ειναι το σιγουρακι τωρα για μενα ακολουθησε της οδηγιες του αγου εχει και εμπειρια και ελπιζω να πανε ολα καλα! δεν εχω κανει ποτε αγορα απο εκει περιμενε κιολας να σου πουν και τα παιδια ολο και καποιος θα ξερει... ειδικα ο Georges... εχει αγορασει απο ολα τα μερη του Κοσμου...  :P
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος click

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 207
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #358 στις: Απρίλιος 08, 2015, 03:28:13 μμ »
Από Αμερική αλλά και από Ασία έχω κατά καιρούς αγοράσει διάφορα ψιλοπράγματα (καλώδια, λάμπες κλπ.) που είναι μικρά σε όγκο και με κανονικό ταχυδρομείο δεν πέρασαν ποτέ τελώνιο. Ένα ηχείο που είχα αγοράσει κάποτε πέρασε. Επίσης και ένα βιβλίο μεγαλούτσικο αλλά όχι μεγάλης αξίας πέρασε τελώνιο. Γενικά κάτι μικρό σε όγκο και σε βάρος πακεταρισμένο το οποίο δεν φαίνεται τι ακριβώς είναι συνήθως δεν περνάει τελώνιο, αρκεί αρκεί να είναι με κανονικό ταχυδρομείο USPS και όχι με κούριερ UPS, DHL κλπ. Αλλά 100% σίγουρος δεν πρόκειται να είσαι ποτέ, πάντα υπάρχει το ρίσκο. Σύμφωνα με τον νόμο πάντως, αν θυμάμαι καλά ότι είναι αξίας μικρότερης των 50 ευρώ δεν περνάει τελώνιο αλλά πρακτικά και αντικείμενα με λίγο μεγαλύτερη αναγραφόμενη αξία γύρω στο κατοστάρικο δεν τα σταματάνε αρκεί να μην είναι ογκώδη και προκαλούν υποψίες.

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #359 στις: Απρίλιος 08, 2015, 03:29:53 μμ »
Αν είναι τόσο παλιό το ρολόϊ, ας δηλώσει χαμηλή αξία, και ότι πάει για ανταλλακτικά.
Στο paypal κάνε δύο καταθέσεις...μία με την δηλωμένη αξία και μία μετά από 1 μέρα με την διαφορά.
Αν σου ζητήσουν από το τελωνείο απόδειξη του paypal, πήγαινε αυτή με την δηλωμένη αξία.
Το ρίσκο είναι, πως αν χαθεί το δέμα χάνεις τα λεφτά σου.
Υποθέτω πως ο πωλητής είναι αξιόπιστος...



Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών