Αποστολέας Θέμα: CARTIER  (Αναγνώστηκε 100393 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: CARTIER
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 14, 2014, 11:36:14 μμ »
Καλησπέρα Κωνσταντίνε (σωστά;)

Σεβαστή προφανώς η τοποθέτηση σου για τα Cartier.

Όμως αυτό που μου φαίνεται περίεργο είναι το ότι "απαιτούμε" από όλα τα ρολόγια προδιαγραφές "γαϊδουριού" σε σκληρή χρήση.
Εννοώ ότι ορισμένα ρολόγια καλούνται να παίξουν πιο "συγκεκριμένους" ρόλους, δεν μπορεί όλα να έχουν την ίδια "προσωπικότητα" και τα ίδια χαρακτηριστικά.
Έτσι (προσωπικά) από ένα ROLEX SD, ή από ένα PANERAI LUMINOR ή γενικά από ένα "σκληροτράχηλο" ρολόϊ, απαιτώ αντοχή και κατασκευή που να μου δίνει την εντύπωση ότι και να το χτυπάω στον τοίχο (που λέει ο λόγος) δε θα πάθει τίποτα.
Από ένα πιο dress ρολόϊ όμως, απαιτώ πρωτίστως άλλα πράγματα. Για παράδειγμα κομψότητα, όμορφο design, διαφορετικότητα κλπ. Δεν απαιτώ υδατοστεγανότητα και αντοχές σε σκληρή χρήση.
Ή άλλο παράδειγμα που μου έρχεται στο μυαλό: το OMEGA Speedmaster το "Panda" που φοράω καμία φορά (δεν είναι δικό μου) μου αρέσει επειδή είναι iconic ρολόϊ (κατά τη γνώμη μου) και όμορφο, αλλά δεν μου δίνει σε καμία περίπτωση την εντύπωση ότι έχει την αντοχή που έχει το PANERAI μου.

Από εκεί και πέρα ο καθένας έχει άλλες προτεραιότητες από το εκάστοτε ρολόϊ του και κρίνει ανάλογα. Άλλωστε γι΄αυτό και οι περισσότεροι εδώ έχουμε περισσότερα από ένα ρολόγια. Από το καθένα ζητάμε και κάτι άλλο.

Προσωπικά έχω καταχαρεί το PANERAI μου και το υπεραγαπάω, αλλά το ρημάδι όταν βάλω κανένα πουκάμισο με μανσέτα ή λίγο πιο στενό, δε χωράει με τίποτα.
Αντίθετα το HAMILTON το χαίρομαι για πιο καλό ντύσιμο, αλλά σπάνια θα το βάλω για πιο casual εμφανίσεις. Φυσικά θάλασσα/διακοπές δεν έχει δει το καημένο ποτέ στη ζωή του  :D :D

Γι΄αυτό θεωρώ το LLD ένα ρολόϊ πραγματικά για όλες τις χρήσεις. Και με NATO για τη θάλασσα και με κροκό λουρί για το...Μέγαρο ! Και αυτό όμως δε μου δίνει την εντύπωση ότι έχει την αντοχή σε σκληρή χρήση που έχει το PANERAI. Μπορεί να την έχει, την εντύπωση μου μεταφέρω.
Άλλο ρολόϊ που θεωρούσα για όλες τις χρήσεις (και το θεωρώ ακόμα) ήταν το ROLEX EXPLORER II. Και αυτό πήγαινε με όλα και ήταν για όλες τις χρήσεις. ΟΚ, δεν ήταν για καταδύσεις, αλλά δεν κάνω καταδύσεις έτσι κι΄αλλιώς  ;D Και μου έδινε την αίσθηση "κομψού γαϊδουριού", δηλαδή άσπαστου.

Το Roadster που είχα, μου άρεσε, το φορούσα στη δουλειά ή σε κάποια βραδυνή έξοδο, αλλά μου φαινόταν μικρό στο χέρι μου. Υπήρχε και μεγαλύτερο μέγεθος, δεν το ήξερα όταν το είχα αγοράσει.
Φυσικά μακάρι ένα ρολόϊ να μπορεί να τα συνδυάσει όλα. Ίσως υπάρχουν και τέτοια, δε ξέρω.

Πως άρχισε η κουβέντα, ξεχάστηκα !
Δεν πειράζει, με έπιασε οίστρος βραδιάτικα !!!

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: CARTIER
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 15, 2014, 11:00:07 πμ »
Ή άλλο παράδειγμα που μου έρχεται στο μυαλό: το OMEGA Speedmaster το "Panda" που φοράω καμία φορά (δεν είναι δικό μου) μου αρέσει επειδή είναι iconic ρολόϊ (κατά τη γνώμη μου) και όμορφο, αλλά δεν μου δίνει σε καμία περίπτωση την εντύπωση ότι έχει την αντοχή που έχει το PANERAI μου.

Κι όμως, αντέχουν τα πάντα τα Speedmaster..
Ο μουρλός ο Cosdome το είχε βάλει στην κατάψυξη και δεν έπαθε τίποτα!

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: CARTIER
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 15, 2014, 11:03:30 πμ »
Κι όμως, αντέχουν τα πάντα τα Speedmaster..
Ο μουρλός ο Cosdome το είχε βάλει στην κατάψυξη και δεν έπαθε τίποτα!

αυτός έκανε λάθος, τη μασέλα του ήθελε να βάλει στην κατάψυξη αλλά τη μπέρδεψε με το speedy

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: CARTIER
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 15, 2014, 11:45:23 πμ »

Ή άλλο παράδειγμα που μου έρχεται στο μυαλό: το OMEGA Speedmaster το "Panda" που φοράω καμία φορά (δεν είναι δικό μου) μου αρέσει επειδή είναι iconic ρολόϊ (κατά τη γνώμη μου) και όμορφο, αλλά δεν μου δίνει σε καμία περίπτωση την εντύπωση ότι έχει την αντοχή που έχει το PANERAI μου.


εχω δυο speedmaster, ενα κλασσικο και το panda, και ειναι εξαιρετικα ανθεκτικο ρολοι.
και το 005 μου αλλα και το 380 ειναι επισης.
ιδιως το 380 παρ'ολο που ειναι γυαλισμενο ειναι εξαιρετικα ανθεκτικο σε hairlines κλπ μακραν περισσοτερο απο οποιοδηποτε αλλο γυαλισμενο εχω βαλει (πχ lld)
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: CARTIER
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 15, 2014, 11:46:43 πμ »
αυτός έκανε λάθος, τη μασέλα του ήθελε να βάλει στην κατάψυξη αλλά τη μπέρδεψε με το speedy

Τη μασέλα γιατί να τη βάλει στην κατάψυξη, για να δροσίζεται το καλοκαίρι;

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: CARTIER
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 15, 2014, 12:34:01 μμ »
Κι όμως, αντέχουν τα πάντα τα Speedmaster..
Ο μουρλός ο Cosdome το είχε βάλει στην κατάψυξη και δεν έπαθε τίποτα!
Είμαι πολύ θυμωμένος.  >:(
Το Kosdome6 γράφεται με "Κ" και έχει "6" στο τέλος. Να μην επαναληφθεί.
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: CARTIER
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 15, 2014, 12:38:27 μμ »
αυτός έκανε λάθος, τη μασέλα του ήθελε να βάλει στην κατάψυξη αλλά τη μπέρδεψε με το speedy


Τη μασέλα γιατί να τη βάλει στην κατάψυξη, για να δροσίζεται το καλοκαίρι;


Για ρωτήστε τον οδοντίατρό μου να σας πει τί δόντια έχω. Σας δαγκώνω όλους.

This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
CARTIER
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 15, 2014, 02:21:58 μμ »
Χαχαχαχαχα, πάντως πέρα από το συμβάν με την...μασέλα, το συμπέρασμα που προκύπτει αβίαστα είναι το ότι το Speedmaster είναι ένα πολύ ανθεκτικό ρολόϊ !!!
Μαζί σας & εγώ. Γι' αυτό έγραψα ότι "αυτή είναι η εντύπωση που μου δίνει". Χαίρομαι που η εντύπωση μου είναι λανθασμένη !


Sent from my i-phone, using my fingers

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: CARTIER
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 15, 2014, 02:35:42 μμ »
Πάντως για να επιστρέψουμε στο θέμα, δε θεωρώ ότι τα cartier είναι πιο λεπτεπίλεπτα από πολλά άλλα ρολόγια.

Αν μη τι άλλο, νοιώθω ότι είναι πιο ανθεκτικά από το μέσο dress ρολόι. Εντάξει δεν είναι και gshock αλλά πχ το navitimer και το radiomir που είναι και τα δύο "σπορ" μου κάνουν πιο ευαίσθητα από το santos ή το roadster.

Εν τέλει πάντως νομίζω ότι τα καλά ρολογάκια μας αντέχουν πιο πολύ από όσο νομίζουμε--απλά κοστίζουν πολύ για να τεστάρουμε αυτή τη θεωρία.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: CARTIER
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 15, 2014, 03:22:55 μμ »
Για ρωτήστε τον οδοντίατρό μου να σας πει τί δόντια έχω. Σας δαγκώνω όλους.





Σας εχει για πρωινο μαγκες μου!!!
Αφου τον ζητησαν να παιξει τον καρχαρια στο jaws III !!!
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: CARTIER
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 15, 2014, 03:58:43 μμ »

Σας εχει για πρωινο μαγκες μου!!!
Αφου τον ζητησαν να παιξει τον καρχαρια στο jaws III !!!

Το jaws III γυρίστηκε πριν καμιά 20αριά χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4476
    • Προφίλ
Απ: Απ: CARTIER
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 15, 2014, 04:26:05 μμ »
Το jaws III γυρίστηκε πριν καμιά 20αριά χρόνια.
Του γεροσιαν σαν χθες του φαινεται.......

Sent from my LG-Optimus L7 using Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: CARTIER
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 15, 2014, 04:43:48 μμ »
Πάντως για να επιστρέψουμε στο θέμα, δε θεωρώ ότι τα cartier είναι πιο λεπτεπίλεπτα από πολλά άλλα ρολόγια.

Εν τέλει πάντως νομίζω ότι τα καλά ρολογάκια μας αντέχουν πιο πολύ από όσο νομίζουμε
+1
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: CARTIER
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 15, 2014, 04:49:42 μμ »
+1

εδώ ο τρελλοbilly98  είχε το navi για καταδύσεις, γυμναστήριο, τένις κ ένας θεός ξέρει τι και δεν έπαθε τίποτα...

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: CARTIER
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 15, 2014, 04:50:30 μμ »
...το συμπέρασμα που προκύπτει αβίαστα είναι το ότι το Speedmaster είναι ένα πολύ ανθεκτικό ρολόι !!!
Έτσι.  ;)
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
CARTIER
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 15, 2014, 04:57:01 μμ »
Το jaws III γυρίστηκε πριν καμιά 20αριά χρόνια.


Το jaws VI τοτε,που σιγουρα δεν εχει γυριστει,εκει θα κολησουμε;

Να και η αφισα απο το τρια(ο Κωστας νεαρος)

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 15, 2014, 05:10:50 μμ από gerogian »
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: CARTIER
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 15, 2014, 05:09:05 μμ »
εδώ ο τρελλοbilly98  είχε το navi για καταδύσεις, γυμναστήριο, τένις κ ένας θεός ξέρει τι και δεν έπαθε τίποτα...
:) :) Καταδύσεις στα δύο μέτρα max στο τσακίρ κέφι  ;D αλλά είναι γεγονός ότι το ρολόι δεν είχε βγει στην ουσία από το καρπό για 6-7 χρόνια ό,τι αυτό συνεπάγεται.Η αλήθεια είναι σε ένα ακριβό σπορ ρολόι δεν πληρώνουμε μόνο το όνομα.Τα ρολόγια αυτά κάνουν τόσο γιατί έχουν και μια α ποιότητα και δεν είναι τόσο ευαίσθητα όσο πιστεύουμε..
Και σχετικά με το navi που αναφέρθηκε ,το καλό με αυτό το ρολόι ήταν επειδή δεν είχε σχεδόν καθόλου μπέζελ δε γρατζουνιόταν εύκολα σε τυχαία χτυπήματα.Είχε φάει πολλά χτυπήματα κυρίως στη δουλειά και στο γυμναστήριο και κάθε φορά που το τσέκαρα δε φαινόταν τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: CARTIER
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 15, 2014, 05:14:43 μμ »
Να και η αφισα απο το τρια(ο Κωστας νεαρος)




Από τότε το πλαγκτόν του έχει γίνει φίκι 12χιλ.


Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
CARTIER
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 16, 2014, 05:52:05 πμ »

Πάντως για να επιστρέψουμε στο θέμα, δε θεωρώ ότι τα cartier είναι πιο λεπτεπίλεπτα από πολλά άλλα ρολόγια.

Αν μη τι άλλο, νοιώθω ότι είναι πιο ανθεκτικά από το μέσο dress ρολόι. Εντάξει δεν είναι και gshock αλλά πχ το navitimer και το radiomir που είναι και τα δύο "σπορ" μου κάνουν πιο ευαίσθητα από το santos ή το roadster.

Εν τέλει πάντως νομίζω ότι τα καλά ρολογάκια μας αντέχουν πιο πολύ από όσο νομίζουμε--απλά κοστίζουν πολύ για να τεστάρουμε αυτή τη θεωρία.
Σεβαστό, και ανησυχητικό δε το ότι το Radiomir δίνει αίσθηση πιό ευαίσθητου απλό Santos / Roadster.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
CARTIER
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 30, 2014, 11:15:31 μμ »



Sent from my iPad using Tapatalk HD
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI