Αποστολέας Θέμα: rolex / omega  (Αναγνώστηκε 30152 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: rolex / omega
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 26, 2008, 10:54:05 πμ »
Κι αν αλλάξαμε λόγια βαριά
γύρνα πίσω και ξέχασ’ τα πια
Ας υμνήσουμε ρολόγια πολλά
και ας παν στην ευχή τα παλιά

Είναι αλήθεια μια φορά, πως με πίκρανες, αλλά
η καρδιά μου χωράει πολλά
Έχει μάθει στη ζωή, όλα να τα συγχωρεί
και το τέλος να κάνει αρχή

[...]

Κι αν αλλάξαμε λόγια βαριά
ρίξ’ τα όπως και ‘γω στη φωτιά
Οι κακές αναμνήσεις να γίνουν ρολόγια πολλά
και ας παν στην ευχή τα παλιά  :-({|=

 ;D


Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: rolex / omega
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 26, 2008, 11:11:38 πμ »
τοσα ξερεις τοσα λες , εχεις ενα ρολεξ και εγεινες ο ειδικος?
κακομοιρη..
γιατι δεν μας κανεις την χαρη να αποχωρησεις απο το φορουμ?

DimGR απαραδεκτος τιποτ αλλο...


ΥΓ:nin  :lol:

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: rolex / omega
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 26, 2008, 11:12:50 πμ »
dimgr καλυτερα να μιλαμε με επιχειρηματα κ οχι με τετοιες εκφρασεις.. ωστε να βγει κ κατι θετικο απο το ολο θεμα!
ακομα δεν ειπες με επιχειρηματα γιατι λες οτι το μπρασελε της rolex ειναι σαν casio..

το omega ειναι ενα καλο ρολοι που για τα λεφτα του ειναι οκ αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι τοσο μελετημενο σε ολα του οπως το sub... τωρα απο εκει κ περα δεν θα χαλασουμε τις καρδιες μας για ενα ρολοι...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2008, 11:17:58 πμ από nomikosas »

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: rolex / omega
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 26, 2008, 11:34:10 πμ »
εγιναν οι απαραιτητες διαγραφες απο εμενα
αν συνεχισεις φιλε τοτε θα κανω και διαγραφει πληρη να τελειωνουμε
και παρακαλω να τελειωσει εδω το θεμα αυτο

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: rolex / omega
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 26, 2008, 01:35:01 μμ »
δεν μπορω να καταλαβω το στυλ σου και την λογικη ,εαν υπαρχει βεβαια.απο εκιε και περα ομως ο κονακις τα ειπε ολα αυτα για ενα λογο .απο εκει που ξεκινησε ,εκει και κατεληξε!δηλαδη ακουσε ρολεξ ειναι καλο οταν ηταν αμουστακο παιδι ακομα :D ,μετα τα σνομπαρε και πηγε για αλλα ,οσο προχωραγε αρχισε να καταλαβαινει και να δενει το μωσαικο στο μυαλο του,στο τελος εφτασε στο ιδιο συμπερεσμα για το ποσο μεγαλη εταιρεια ειναι αλλα για τους πραγματικους λογους που εμαθε στην πορεια ,πορεια με πολλα ρολογια και μεγαλου κυβισμου!οχι τιποτα αλλο αλλα με αυτα που του λες θα φταις εσυ αν μου χαλασει μια τουρτα που εχω κανει παραγγελια! >:(

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: rolex / omega
« Απάντηση #45 στις: Ιούνιος 26, 2008, 02:53:55 μμ »
δεν μπορω να καταλαβω το στυλ σου και την λογικη ,εαν υπαρχει βεβαια.απο εκιε και περα ομως ο κονακις τα ειπε ολα αυτα για ενα λογο .απο εκει που ξεκινησε ,εκει και κατεληξε!δηλαδη ακουσε ρολεξ ειναι καλο οταν ηταν αμουστακο παιδι ακομα :D ,μετα τα σνομπαρε και πηγε για αλλα ,οσο προχωραγε αρχισε να καταλαβαινει και να δενει το μωσαικο στο μυαλο του,στο τελος εφτασε στο ιδιο συμπερεσμα για το ποσο μεγαλη εταιρεια ειναι αλλα για τους πραγματικους λογους που εμαθε στην πορεια ,πορεια με πολλα ρολογια και μεγαλου κυβισμου!οχι τιποτα αλλο αλλα με αυτα που του λες θα φταις εσυ αν μου χαλασει μια τουρτα που εχω κανει παραγγελια! >:(

μέσα στο μυαλό μου είσαι ; :o  κάπως έτσι εγινε  =D> george έχεις πιάσει τον τρόπο σκέψης μου! όσον αφορά τις προσωπικές επιθέσεις από τον dimGr ,τί να πώ όποιος έχει την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΚΑΚΟΜΟΙΡΙΑ απλά ΦΑΙΝΕΤΑΙ από τον τρόπο που γραφει και επιχειρηματολογεί!
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: rolex / omega
« Απάντηση #46 στις: Ιούνιος 26, 2008, 06:23:19 μμ »
@ konakis Φίλε μου είμαι απλά μαζί σου.

@ george_ Άλλου είδους διαλεκτική αλλά +1΄΄΄

@ Megalos προσυπογράφω και με τα δύο χέρια

@ StefMac , Blackbird, eisenberg, nomikosas, και λίγα λέτε....

@ nin (kai aei) με αυτά που έγραψες ομοίως Άλλου είδους διαλεκτική αλλά  επίσης +1΄΄΄

Τέλος είμαι και θα είμαι με την Ωmega (πρέπει να φαίνεται και από τον τρόπο που γράφω το όνομά της, το Ω ελληνικό τα άλλα με λατινικούς), διατί να το κρύψωμεν άλλωστε...
Όσο για την ρόλεξ απολαμβάνει τον απόλυτο σεβασμό μου αλλά σίγουρα όχι την προτίμησή μου.
 
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: rolex / omega
« Απάντηση #47 στις: Ιούνιος 26, 2008, 06:45:46 μμ »
κονακις(γιωργος) αυτο που λεει  ισχυει στο διεθνες στερεωμα,εαν κατι ειναι σωστο η λαθος πρεπει να λεγεται,θελω να πιστευω οτι ο διμις δεν καταλαβε η απλα δεν ξερει πως πανε καποια πραγματα και γι αυτο μιλησε με τροπο τελειως χαμηλου επιπεδου στον γιωργο!
 ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2008, 07:48:30 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος DimGR

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 194
    • Προφίλ
    • The Relumer
Απ: rolex / omega
« Απάντηση #48 στις: Ιούνιος 27, 2008, 06:35:34 πμ »
κονακις(γιωργος) αυτο που λεει  ισχυει στο διεθνες στερεωμα,εαν κατι ειναι σωστο η λαθος πρεπει να λεγεται,θελω να πιστευω οτι ο διμις δεν καταλαβε η απλα δεν ξερει πως πανε καποια πραγματα και γι αυτο μιλησε με τροπο τελειως χαμηλου επιπεδου στον γιωργο!
 ::)


χαμηλου επιπεδου εγω? εισαι καλα?


2 φορες ο φιλος σου με εχει ειρονευτει και τις 2 φορες του απαντησα καταλληλα στον τροπου που αρμοζει σε τετοια ατομα .
και θα σινεχισω να του απαντω με τετοιο τροπο οποτε με ειρονευτει ξανα .

η προταση που του εκανα , χαρη θα μας εκανε .


οσο για το bracelet ειναι μουφα , δε το λεω μονο εγω αλλα ολο το www. ανοιξε τα ματια σου και διαβασε. Η ποιοτητα του δεν αξιζει σε ρολοι τετιας αξιας . Σε πονα που το ρολεξακι σου εχει χαλια μπρασελε αλλα ετσι ειναι .

οσο για τον αλλο που ειπε για το 316 και 904 , ειναι ενας αλλος πραγματικα μυ8ος για να δικαιολογει η ρολεξ τις ακριβες τοιμες τις . και δεν εχει σχεση να κανει με το αν γρατζουνιετε η οχι . Πραγματικα πριν  κανετε ποστ τετοιεσ ανακριυειες εχετε διαβασει 5 πραματα ? μαλλον οχι .


 

Αποσυνδεδεμένος DimGR

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 194
    • Προφίλ
    • The Relumer
Απ: rolex / omega
« Απάντηση #49 στις: Ιούνιος 27, 2008, 06:36:18 πμ »
εγιναν οι απαραιτητες διαγραφες απο εμενα
αν συνεχισεις φιλε τοτε θα κανω και διαγραφει πληρη να τελειωνουμε
και παρακαλω να τελειωσει εδω το θεμα αυτο


μωρε τι μας λες . και ελεγα γιατι δεν μπορω να κλεισω ματι


Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: rolex / omega
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 27, 2008, 08:07:02 πμ »
το 904L ειναι πιο ακριβο(3πλασια τιμη νομιζω απο 316L) πιο λαμπερο , πιο σκληρο ενω παραλληλα κ πιο ελαφρυ απο το 316L..
κανονικα τo χρησιμοποιουν για σωληνες κ δεξαμενες που μεταφερουν τοξικα χημικα υγρα.. αυτο σημαινει οτι τα ρολεξ που ειναι κ τα μοναδικα ρολογια που εχουν τετοιο ατσαλι εχουν τρελες αντοχες!
Η ρολεξ θελει να βγαζει ρολογια-εργαλεια για σκληρη καθημερινη χρηση..!

Αποσυνδεδεμένος DimGR

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 194
    • Προφίλ
    • The Relumer
Απ: rolex / omega
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 27, 2008, 08:14:13 πμ »
το 904L ειναι πιο ακριβο(3πλασια τιμη νομιζω απο 316L) πιο λαμπερο , πιο σκληρο ενω παραλληλα κ πιο ελαφρυ απο το 316L..
κανονικα τo χρησιμοποιουν για σωληνες κ δεξαμενες που μεταφερουν τοξικα χημικα υγρα.. αυτο σημαινει οτι τα ρολεξ που ειναι κ τα μοναδικα ρολογια που εχουν τετοιο ατσαλι εχουν τρελες αντοχες!
Η ρολεξ θελει να βγαζει ρολογια-εργαλεια για σκληρη καθημερινη χρηση..!

αλλο ενα θυμα του marketing

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: rolex / omega
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 27, 2008, 08:21:52 πμ »
δεν ειναι ετσι τα πραγματα..
ειναι ευκολο να δεις αν πραγματικα βαζουν 904L η οχι...(ασε που το καταλαβενεις με την πρωτη επαφη )
κ η rolex κατα την γνωμη μου δεν εχει καμια αναγκη να πει πραγματα που δεν ισχυουν για το ατσαλι κτλ ωστε να πουλησει σε μεγαλυτερες τιμες διοτι το κανει ανετα αν θελει κ χωρις να πει τπτ αφου ειναι η μεγαλυτερη εταιρια κ με τις πιο πολλες πωλησεις στον πλανητη γη...

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: rolex / omega
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 27, 2008, 08:29:14 πμ »
το 904L ειναι πιο ακριβο(3πλασια τιμη νομιζω απο 316L) πιο λαμπερο , πιο σκληρο...

Πιο ανθεκτικό εννοείς. Και μιλάμε για αντοχή στη διάβρωση.
Τώρα για τη σκληρότητα μεταξύ 316 και 904... ε, δες το δείκτη Rockwell του κάθε ατσαλιού.

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: rolex / omega
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 27, 2008, 08:37:48 πμ »
ναι nin σωστα τα ειπες :P

δεν ειπα οτι το 316 ειναι μαπα... ισα ισα..
απλα γιατι να μην πουμε δλδ οτι το 904 ειναι λιγο καλυτερο?

Αποσυνδεδεμένος DimGR

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 194
    • Προφίλ
    • The Relumer
Απ: rolex / omega
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 27, 2008, 09:45:07 πμ »
What grade of steel is used in modern OMEGA watches?

OMEGA uses stainless steel 1.4435 or 316L. Rolex uses stainless steel 1.4439 or 904L which is slightly different from 1.4435. Steel 904L and 316L have the same grade of hardness.

The grade of nickel discharge with 904L is slightly higher, causing an increased chance of allergic reaction when worn by people sensitive to nickel.

While technically, 904L has a slightly higher resistance to corrosion, this is only noticable under extreme conditions that a wristwatch should never face. Where this is mainly of concern is in industrial applications using steel in equipment for handling chlorides, sulfur dioxide gas or other toxic materials.

The differences for use in wristwatches is quite nominal. Almost no watch manufacturers except Rolex consider it worth using the 904L steel, especially given that the price for 904L is approximately three times that of 316L.


ολοιι δλδ δεν ξερουνε και ξερει η ρολεξ μονο?
μη τρελαθουμε. για marketing  το εχουνε
wake up

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2008, 09:59:19 πμ από DimGR »

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: rolex / omega
« Απάντηση #56 στις: Ιούνιος 27, 2008, 11:12:05 πμ »
Χωρίς να θέλω να υποστηρίξω την όποια Rolex, το θέμα του μαρκετινγκ είναι τεράστιο και πονά(ιδίως την τσεπούλα)!
Όλες οι εταιρείες λίγο ή πολύ, οποιαδήποτε κι αν είναι η δραστηριόητά τους(ρούχα,αυτοκίνητα,μηχανήματα..... ακόμα και είδη πρώτης ανάγκης), "ακολουθούν" ή "επιβάλλουν" τους κανόνες του μάρκετινγκ, επενδύοντας τεράστια ποσά, με σκοπό να να καθιερωθούν στην αγορά και να κερδίσουν μεγαλύτερο κομμάτι της λεγομένης "πίττας". Φυσικά τα έξοδα αυτά τα μετακυλίουν στην τελική τιμή,δηλαδή τα πληρώνουμε εμείς οι καταναλωτές!!!

Στην ωρολογοποιϊα τώρα, από Festina,Swatch,Citizen.....μέχρι Rolex,Omega,VC,JLC και δεν συμμαζεύεται, το marketing είναι ένα "εργαλείο" που χρησιμοποιείται για την δημιουργία καλλίτερης -αναλόγως με την εταιρεία- εικόνας(image) με απότερο σκοπό την καθιέρωση/εδραίωση στο "αγοραστικό γίγνεσθαι" ή αλλιώς στο target group στο οποίο απευθύνεται η κάθε μία(εταιρεία) και φυσικά τα ανάλογα κέρδη......

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως εγκαταλείπεται ο τομέας της έρευνας-ανάπτυξης της κάθε εταιρείας, αλλά, σήμερα περισσότερο από ποτέ,  οι "επιταγές" του marketing δεν μπορούν να αγνοηθούν -και άρα ακολουθούνται- από καμμία εταιρεία!
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: rolex / omega
« Απάντηση #57 στις: Ιούνιος 27, 2008, 11:52:34 πμ »

χαμηλου επιπεδου εγω? εισαι καλα?


2 φορες ο φιλος σου με εχει ειρονευτει και τις 2 φορες του απαντησα καταλληλα στον τροπου που αρμοζει σε τετοια ατομα .
και θα σινεχισω να του απαντω με τετοιο τροπο οποτε με ειρονευτει ξανα .

η προταση που του εκανα , χαρη θα μας εκανε .


οσο για το bracelet ειναι μουφα , δε το λεω μονο εγω αλλα ολο το www. ανοιξε τα ματια σου και διαβασε. Η ποιοτητα του δεν αξιζει σε ρολοι τετιας αξιας . Σε πονα που το ρολεξακι σου εχει χαλια μπρασελε αλλα ετσι ειναι .

οσο για τον αλλο που ειπε για το 316 και 904 , ειναι ενας αλλος πραγματικα μυ8ος για να δικαιολογει η ρολεξ τις ακριβες τοιμες τις . και δεν εχει σχεση να κανει με το αν γρατζουνιετε η οχι . Πραγματικα πριν  κανετε ποστ τετοιεσ ανακριυειες εχετε διαβασει 5 πραματα ? μαλλον οχι .


 


λοιπον το 904 ειναι καλυτερο οσον αφορα την διαβρωση οχι τοσο για τις γρατζουνιες,σε αυτο παιζει ρολο η μεθοδος κατασκευης της ρολεξ και η κοπη,αν δει κανεις στα νεα μοντελα οι γρατζουνιες εμφανιζονται πιο ευκολα.

λες οτι το μπρασελε της ρολεξ δεν ειναι καλο,οκ.πεσ μας σε ποια σημεια και γιατι.
ο φιλος μου , ο κολλητος μου, ο καρντασης !δεν τον εχω δει καν τον ανθρωπο! οπως τους πιο πολλους εδω μεσα,αρα μην παρουσιαζουμε καταστασεις κατα το δοκουν!ο κονακις εαν δεν ξερεις ηδη ειχε την πρωτη του γνωριμια μαζι μου με τροπο αντιπαραθεσης!αλλα επειδη θεωρω εναν εξυπνο ανθρωπο που αποκωδικοποιει το χωρο με τα διεθνη στανταρτ .ο κονακις σου ειπα ηδη οτι τα ρολεξ τα χει περασει καιρο πριν και τα εκτιμα γι αυτο που ειναι.
σειρα μου για ερωτησεις!
αγοραζεις precista,εχεις αρκετα οσο ειδα ,τι ειναι ακριβως?ποιος ο χωρος που ανηκουν?τι εκφραζουν?αποτελει μια μαρκα που εφτιαξε η time factors σε military style ρολογια για να τραβηξει κοσμο και να πουλησει,αμα θες να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους,οποιος θελει military assigned και μιλαμε για τους πραγματικους λατρεις παει σε αλλα ρολογια και οχι σε marketing watch concept που δεν εχουν ουτε ιστορια ουτε δοκιμαστει,περα απο την εταιρεια που τα παραγει σε αλλα πεδια!αρα ολη αυτη η κατασταση ειναι ενα ωραιο πακετο και εως εκει,μιας και σου αρεσουν οπι δυνατες εκφρασεις,τα περνεις γιατι σου αρεσε καποιο μοντελο και μπαστα
για πραγματικα military watch εχει πολυ τρεξιμο και οχι σε καινουργιο πλεον!

το πιο ευκολο πραγμα θα ηταν να σε διαγραψουμε απο το φορουμ ,αλλα εως τωρα ειμαι κατα μιας τετοιας πραξης για τον απλο λογο οτι ο καθενας αναλογα με την συμπεριφορα του σε μια κοινοτητα κανει εχθρους η φιλους,γνωριζει και μαθαινει ,ο σκοπος ειναι να κανεις φιλους ,εσυ κανε οπως νομιζεις!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2008, 01:18:42 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος xaralampos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: rolex / omega
« Απάντηση #58 στις: Ιούνιος 27, 2008, 02:02:53 μμ »
Παντα αυτη η αντιπαραθεση rolex vs omega αυξανει την ενταση,ειναι σαν ντερμπι ολυμπιακος-παναθηναικος,ποτε δεν μπορεις να πεισεις τον αντιπαλο για το ποιος ειναι καλυτερος ;D

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: rolex / omega
« Απάντηση #59 στις: Ιούνιος 27, 2008, 02:06:45 μμ »
dimgr και κατι ακομα που δεν ξερω,εσυ απο αυτο το φορουμ μονο εδωσες κατι η εμαθες κιολας?