Αποστολέας Θέμα: rolex / omega  (Αναγνώστηκε 30155 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: rolex / omega
« Απάντηση #60 στις: Ιούνιος 27, 2008, 02:09:03 μμ »
Παντα αυτη η αντιπαραθεση rolex vs omega αυξανει την ενταση,ειναι σαν ντερμπι ολυμπιακος-παναθηναικος,ποτε δεν μπορεις να πεισεις τον αντιπαλο για το ποιος ειναι καλυτερος ;D

δεν θα επρεπε καν να υπαρχει..εφοσον βεβαια υπαρχει,στο φορουμ μας σιγουρα..

Αποσυνδεδεμένος Nikolo

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: rolex / omega
« Απάντηση #61 στις: Ιούνιος 29, 2008, 09:52:33 μμ »
μαλλον ξυνω παλιες πληγες και μην με κατσαδιασετε σας παρακαλω αλλα η rolex  εβγαλε ενα καινουργιο μπρασελε που το εχει το sd που το καινουργιο. εκεινο μου φαινεται αρκετα πολυπλοκο και νομιζω του αρμοζει..στο site της εχει και ενα σχετικο βιντεο

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: rolex / omega
« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 30, 2008, 09:50:34 πμ »
Εσύ δεν ξύνεις τίποτα. Άλλοι έχουν φαγούρα  ;)

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος Panagiotis_1975

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: rolex / omega
« Απάντηση #63 στις: Μάρτιος 07, 2009, 08:32:35 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Είχα καιρό να εμφανιστώ στο forum και βλέπω πως οι αντιπαραθέσεις καλά κρατούν:) Μιας και έχει γίνει λόγος για ποιότητα ατασλιού σε μπρασελέ θα ήθελα να μεταφέρω την εμπειρία μου από το Omega Seamaster Chrono-Diver (2594.52.00) που έχω εδώ και 1 χρόνο και η οποία ομολογώ ότι δεν είναι η καλύτερη, δεδομένου ότι το μπασελέ (ειδικά στο κούμπωμα) εμφάνισε γρήγορα γρατζουνιές, παρόλο που το ρολόι φοριέται υπό νορμαλ συνθήκες (γραφείο, αντε και λίγο θάλασσα στις διακοπές) και γενικά είμαι προσεκτικός. Επίσης η αντοχή του χρώματος στη στεφάνη δεν είναι η καλύτερη (ήδη μου εμφάνισε μια μικρή εκδορά μετά από ένα ελαφρό χτύπημα). Κατά τα άλλα είμαι πολύ ευχαριστημένος από το ρολόι και από άποψη design αλλά και ακρίβειας (χάνει μόλις 45 sec / μήνα). Για τα Rolex δεν ξέρω και δεν έχω άποψη.
Αυτό που ήθελα να ρωτήσω κάποιον πιο ειδικό είναι κατά πόσον η τεχνολογία Tegiment που διάβασα ότι χρησιμοποιεί η Sinn έχει ως αποτέλεσμα τις αντιχαρακτικές ιδιότητες που αναφέρει η εταιρεία. Αντιγράφω το σχετικό κείμενο:

"Tegimented Cases

Many Sinn watches are fitted with Tegimented cases produced in-house by Sinn's case making company SUG in Glashutte, Germany.

Standard steel used by most watch companies has a hardness of between 200 and 240 HV (Hardness Vickers is a common scale used to measure material hardness). The Tegiment layer has a hardness of 1,200 Vickers which is five times harder than standard steel (and on some Sinn models even higher).

The Tegiment layer is not a coating consisting of a foreign material, instead the steel itself that has been hardened using a special engineering process that creates a hardened barrier. The base material is a type of stainless steel also used for surgical implants, and the stainless steel resistance to corrosion is even further improved by the Tegiment hardening process.

The primary advantage to a Tegimented case is extreme resistance to scratches and other case abrasions."

Επίσης θα ήθελα να μάθω κάποια περισσότερα πράγματα για την εν λόγω εταιρεία (την οποία ομολογώ δεν ήξερα μέχρι πρόσφατα), όπως για την ποιότητα των μηχανισμών της κτλ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων..