Αποστολέας Θέμα: Cool πράγματα - ΟΧΙ ΡΟΛΟΓΙΑ!!!  (Αναγνώστηκε 396211 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4473
    • Προφίλ
Απ: Cool πράγματα - ΟΧΙ ΡΟΛΟΓΙΑ!!!
« Απάντηση #920 στις: Απρίλιος 14, 2017, 03:04:12 μμ »
Αυτές τις μέρες είμαι σε σκέψη για νέα αγορά παπουτσιού αλλά δεν ξέρω τι... καμία ιδέα; μάλλον κλείνω στα nike air max 2016 με γκρι από πάνω και "πάγο" στην αεροσολα

Τι λέτε; καμία ιδέα;

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μητσο, εδω και καμποσα χρονια εχω ριξει Χ στα εφετζιδικα παπουτσια της nike με αεροσολες, κοντρα αεροσολες, μιλενιουμ κτλ.
Πλεον αγοραζω παπουτσια με πολυ μικρο βαρος και με οσο το δυνατον πιο μαλακο πατο.
Vomero, lunar, pegasus 33 κι αρκετα αλλα.
Μιλαμε για παπουτσια που ειναι σκετος "αφρος".
Απο το καλοκαιρι που μας περασε εχω αγορασει τα παρακατω internationalist prm και τα εχω ευχαριστηθει οσο δεν παει. Μιλαμε για τρελη αποσβεση. Οσοι με βλεπουν σε καθημερινη βαση, παιζει να νομιζουν οτι δεν εχω 2ο ζευγαρι.



Να φανταστεις οτι τα ψαχνω και στο λαδι τους αλλα σε 48,5-49,5 που φοραω, δυσκολευομαι πολυ.
Αν τα δειτε πουθενα λοιπον, στειλτε κανα πμ.



Θα σου προτεινα λοιπον να κινηθεις σε αυτα τα μοντελα.




Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Cool πράγματα - ΟΧΙ ΡΟΛΟΓΙΑ!!!
« Απάντηση #921 στις: Απρίλιος 14, 2017, 05:02:47 μμ »
Πολυ ωραια, εχω airmax αλλα καμια σχεση με τα boost της adidas σε αισθηση  να ξερεις.
Αν τα θες απλα για περπατημα - βολτα, μια χαρα.

Και μιας που πιασαμε τα παπουτσια φωτο τωρα με τα αγαπημενα μου ultraboost.



Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ευχαριστω Μαργαριτα!! ναι τα ultra boost τα εχω χτυπησει και γω σε μαυρα! και το ανδρικο οχι το δικο σου μοντελο!

απλα για το καλοκαιρι θα ηθελα κατι πιο καλοκαιρινο  :P 

αυτο με κραταει λιγο... οτι κανουν 190€ και ειναι χειροτερα απο τα boost...

Μητσο, εδω και καμποσα χρονια εχω ριξει Χ στα εφετζιδικα παπουτσια της nike με αεροσολες, κοντρα αεροσολες, μιλενιουμ κτλ.
Πλεον αγοραζω παπουτσια με πολυ μικρο βαρος και με οσο το δυνατον πιο μαλακο πατο.
Vomero, lunar, pegasus 33 κι αρκετα αλλα.
Μιλαμε για παπουτσια που ειναι σκετος "αφρος".
Απο το καλοκαιρι που μας περασε εχω αγορασει τα παρακατω internationalist prm και τα εχω ευχαριστηθει οσο δεν παει. Μιλαμε για τρελη αποσβεση. Οσοι με βλεπουν σε καθημερινη βαση, παιζει να νομιζουν οτι δεν εχω 2ο ζευγαρι.



Να φανταστεις οτι τα ψαχνω και στο λαδι τους αλλα σε 48,5-49,5 που φοραω, δυσκολευομαι πολυ.
Αν τα δειτε πουθενα λοιπον, στειλτε κανα πμ.



Θα σου προτεινα λοιπον να κινηθεις σε αυτα τα μοντελα.




Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

δικιο εχεις, εχω αρκετα παπουτσια απλα τα air max μου θυμιζουν καλοκαιρι και εχω μπει σε μπελα... λυπαμαι που το λεω αλλα η adidas με τα boost θα σε κανουν να αφησεις την nike στην παπουτσοθηκη...

ριξε μια ματια στην Nike Αχαρνών 421 εκει ειχα δει τα internationalist πριν κανενα μηνα ομως...
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος Marga

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1227
    • Προφίλ
Απ: Cool πράγματα - ΟΧΙ ΡΟΛΟΓΙΑ!!!
« Απάντηση #922 στις: Απρίλιος 14, 2017, 06:50:09 μμ »
Ρίξε μια μάτια στην casual σειρά της new balance. Έχω το 574 κι έχει αρκετά καλο πάτημα για την κατηγορία του -ειδικά σε σχέση με τα Stan smith πχ που ειναι κούτσουρο.

Καλοκαιρινά χρώματα βγάζει και η asics στα μοντέλα της :p μήπως να έβλεπες και κάποιο nimbus που αποκλείεται να σε απογοητεύσει σε σχέση με τα adidas σου ;)


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Cool πράγματα - ΟΧΙ ΡΟΛΟΓΙΑ!!!
« Απάντηση #923 στις: Απρίλιος 14, 2017, 07:30:20 μμ »
Ρίξε μια μάτια στην casual σειρά της new balance. Έχω το 574 κι έχει αρκετά καλο πάτημα για την κατηγορία του -ειδικά σε σχέση με τα Stan smith πχ που ειναι κούτσουρο.

Καλοκαιρινά χρώματα βγάζει και η asics στα μοντέλα της :p μήπως να έβλεπες και κάποιο nimbus που αποκλείεται να σε απογοητεύσει σε σχέση με τα adidas σου ;)


Sent from my iPad using Tapatalk

574 εχω ενα ζευγαρακι  :P stan smith ολο λεω να τα παρω αλλα δεν... εχω βολευτει με τα superstar... asics δεν ξερω την αποφευγω για καποιο λογο... λες;  ???

αυριο θα σου πω  :P

για πες απο που ψωνιζεις συνηθως; εννοω μαγαζι;
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος Marga

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1227
    • Προφίλ
Απ: Cool πράγματα - ΟΧΙ ΡΟΛΟΓΙΑ!!!
« Απάντηση #924 στις: Απρίλιος 14, 2017, 07:42:52 μμ »
Όχι να την αποφεύγεις βρε, ο,τι καλύτερο σε running παπούτσι έχω βάλει και γενικά σε αθλητικό. Για μένα ανώτερη αίσθηση απο το ultraboost. Ειναι και διαφορετική τεχνολογια το gel , με το που το βάζεις νιώθεις σα να πατάς σε πούπουλο.

Αλλα εδώ πας σε καθαρά αθλητικό δύσκολα φοριέται με τζίν , κυρίως για φόρμες ειναι. Ενώ τα ultraboost τα κανεις και sport casual.

Superstar Stan smith σχεδόν ίδια... ειχα κι εγώ παλαιότερα super star. Τα Stan τα βρίσκω λιγο πιο "κομψά" ομως και ειναι ενα παπούτσι που φοριέται απο το πρωί ως το βράδυ. Τα έβγαλαν προσφάτως και με boost σόλα.

Μάλλον πρώτα πρέπει να ξεκαθαρίζεις αν θες κατι με πάτημα τύπου boost ή κάποιο σαν τα 574, Stan κλπ.

Εγώ ψωνίζω κυρίως απο Attica με βολεύει πολυ που ειναι όλες οι εταιρείες μαζί αλλα πηγαίνω και the mall & golden hall.. golden κυρίως για napapijri & γυναικεία moncler που δεν έχει το ατικα.


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15606
    • Προφίλ
Απ: Cool πράγματα - ΟΧΙ ΡΟΛΟΓΙΑ!!!
« Απάντηση #925 στις: Απρίλιος 14, 2017, 07:48:32 μμ »
Όχι να την αποφεύγεις βρε, ο,τι καλύτερο σε running παπούτσι έχω βάλει και γενικά σε αθλητικό. Για μένα ανώτερη αίσθηση απο το ultraboost. Ειναι και διαφορετική τεχνολογια το gel , με το που το βάζεις νιώθεις σα να πατάς σε πούπουλο.

Αλλα εδώ πας σε καθαρά αθλητικό δύσκολα φοριέται με τζίν , κυρίως για φόρμες ειναι. Ενώ τα ultraboost τα κανεις και sport casual.

Superstar Stan smith σχεδόν ίδια... ειχα κι εγώ παλαιότερα super star. Τα Stan τα βρίσκω λιγο πιο "κομψά" ομως και ειναι ενα παπούτσι που φοριέται απο το πρωί ως το βράδυ. Τα έβγαλαν προσφάτως και με boost σόλα.

Μάλλον πρώτα πρέπει να ξεκαθαρίζεις αν θες κατι με πάτημα τύπου boost ή κάποιο σαν τα 574, Stan κλπ.

Εγώ ψωνίζω κυρίως απο Attica με βολεύει πολυ που ειναι όλες οι εταιρείες μαζί αλλα πηγαίνω και the mall & golden hall.. golden κυρίως για napapijri & γυναικεία moncler που δεν έχει το ατικα.


Sent from my iPad using Tapatalk

Δε δοκιμάζεις και κανένα Mc Arthur, που έχει αρκετά μοντέλα σε σαφώς καλύτερες τιμές; Ή εκεί έχουν μόνο τα παλαιότερα;

Αποσυνδεδεμένος Marga

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1227
    • Προφίλ
Απ: Cool πράγματα - ΟΧΙ ΡΟΛΟΓΙΑ!!!
« Απάντηση #926 στις: Απρίλιος 15, 2017, 12:46:58 πμ »
Μονο παλαιοτερα εχουν, αλλα εχω παει αρκετες φορες, ειναι ωραια και σαν βολτα.

Κυριως για τη ralph lauren το επισκεπτομαι ;)

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4473
    • Προφίλ
Απ: Cool πράγματα - ΟΧΙ ΡΟΛΟΓΙΑ!!!
« Απάντηση #927 στις: Απρίλιος 15, 2017, 06:58:24 πμ »
δικιο εχεις, εχω αρκετα παπουτσια απλα τα air max μου θυμιζουν καλοκαιρι και εχω μπει σε μπελα... λυπαμαι που το λεω αλλα η adidas με τα boost θα σε κανουν να αφησεις την nike στην παπουτσοθηκη...

ριξε μια ματια στην Nike Αχαρνών 421 εκει ειχα δει τα internationalist πριν κανενα μηνα ομως...
Η αληθεια ειναι οτι ειμαι φανατικος της nike και δεν εχω μπει στη διαδικασια να δοκιμασω adidas.
Ενας αλλος λογος ειναι οτι τα νουμερα της adidas ειναι ελαφρως πιο μικρα, που σημαινει οτι το 49,5 της nike μεταφραζεται σε 50+ στην adidas.
Σχεδον ποτε δεν εχω καταφερει να βρω.
(Επι τη ευκαιρια, μου κανει μεγαλη εντυπωση και τους το εχω αναφερει ουκ ολιγες φορες. Οι νεες γενιες ειναι ολες θερια ανημερα. Βλεπεις παλικαρακια 15, 18, 20 χρονων και ειναι ντερεκια. Τα νουμερα 48+ δεν ειναι κατι το ασυνηθιστο πια)

Ενας αλλος λογος ειναι οτι τα boost δε μου πολυαρεσουν. Θες η σολα που ειναι σα ριζογκοφρετα;(αντε σα φελιζολ στην καλυτερη)
θες που εξεχει αρκετα και κανει το παπουτσι να μοιαζει με εξωλεμβιο;
Δε με εχουν πεισει στο κομματι της εμφανισης.
Το pure boost βεβαια ερχεται να σωσει λιγο την κατασταση αλλα και παλι δεν....



Φαντασου το παραπανω ultra boost σε 50.
Τσαρουχι κανονικο λεμε.
Η φουντα του λειπει.



Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Cool πράγματα - ΟΧΙ ΡΟΛΟΓΙΑ!!!
« Απάντηση #928 στις: Απρίλιος 25, 2017, 05:30:04 μμ »
Το νέο "incoming" είναι κάτι που δεν ήξερα ότι υπάρχει καν σαν κατηγορία...αλλά ζεις και μαθαίνεις!

Λοιπόν high-end καλώδιο lighting->usb για το iphone/ipod με πολύ καλή μεταφορά στον ήχο/data!



Εσωτερικά είναι το καλώδιο από 6Ν ασήμι (τα 6Ν και 7Ν είναι τα πιο "καθαρά"). Επίσης έχει μονωμένο διαχωρισμό εσωτερικά το καλώδιο data με το καλώδιο power supply για μειωμένο "θόρυβο".

Ήδη το δοκίμασα με διάφορα ακουστικά και έχει λιγότερο μπουκομένο ήχο, και με καλύτερο διαχωρισμό!

Η λογική απ'ότι κατάλαβα είναι ότι επειδή το ρεύμα δεν είναι ξεκάθαρα 0/1 (δεν περνάει/περνάει ρεύμα) το "απλό" καλώδιο στην προσπαθεια να μεταφράσει το ρεύμα σε 0/1 δεν κάνει καλή δουλειά λόγω ψηφιακού θορύβου. Δηλαδή το 0.8V αντί να το κάνει 1 μπορεί να το κάνει 0. Το συγκεκριμένο καλώδιο (και άλλα αντίστοιχα) μειώνοντας το θόρυβο το μεταφράζει πιο σωστά -- και άλλα έχει πιο ακριβή απόδοση στον ήχο/data.

Το επίσης παρανοϊκό είναι ότι για να αποδόσει καλύτερα το καλωδιάκι αυτό, θέλει "break in" περίοδο η οποία είναι...150 ώρες χρήσης!!!

Α...και μόλις πρόσεξα ότι υπάρχουν και καλώδια που έχουν 2Κ+...

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Cool πράγματα - ΟΧΙ ΡΟΛΟΓΙΑ!!!
« Απάντηση #929 στις: Απρίλιος 25, 2017, 06:46:02 μμ »
Και συγγνώμη αλλά που το χρησιμοποιείς αυτό , ειδικά για ήχο ;

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Cool πράγματα - ΟΧΙ ΡΟΛΟΓΙΑ!!!
« Απάντηση #930 στις: Απρίλιος 25, 2017, 08:35:34 μμ »
Το νέο "incoming" είναι κάτι που δεν ήξερα ότι υπάρχει καν σαν κατηγορία...αλλά ζεις και μαθαίνεις!

Λοιπόν high-end καλώδιο lighting->usb για το iphone/ipod με πολύ καλή μεταφορά στον ήχο/data!



Εσωτερικά είναι το καλώδιο από 6Ν ασήμι (τα 6Ν και 7Ν είναι τα πιο "καθαρά"). Επίσης έχει μονωμένο διαχωρισμό εσωτερικά το καλώδιο data με το καλώδιο power supply για μειωμένο "θόρυβο".

Ήδη το δοκίμασα με διάφορα ακουστικά και έχει λιγότερο μπουκομένο ήχο, και με καλύτερο διαχωρισμό!

Η λογική απ'ότι κατάλαβα είναι ότι επειδή το ρεύμα δεν είναι ξεκάθαρα 0/1 (δεν περνάει/περνάει ρεύμα) το "απλό" καλώδιο στην προσπαθεια να μεταφράσει το ρεύμα σε 0/1 δεν κάνει καλή δουλειά λόγω ψηφιακού θορύβου. Δηλαδή το 0.8V αντί να το κάνει 1 μπορεί να το κάνει 0. Το συγκεκριμένο καλώδιο (και άλλα αντίστοιχα) μειώνοντας το θόρυβο το μεταφράζει πιο σωστά -- και άλλα έχει πιο ακριβή απόδοση στον ήχο/data.

Το επίσης παρανοϊκό είναι ότι για να αποδόσει καλύτερα το καλωδιάκι αυτό, θέλει "break in" περίοδο η οποία είναι...150 ώρες χρήσης!!!

Α...και μόλις πρόσεξα ότι υπάρχουν και καλώδια που έχουν 2Κ+...
Αν ο ενισχυτής έχει δικό του DAC & είναι στοιχειωδώς  καλός (δλδ έχει ασύγχρονο dac) τότε και "κοτετσόσυρμα" να βάλεις δεν θα έχει καμιά απολύτως διαφορά στον ήχο. Υποθέτω το ότι το θες για να συνδέεις το αϊπόδι με κάποιο ενισχυτή.
Εγώ δε θα έδινα τα extra λεφτά.  :-\
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Cool πράγματα - ΟΧΙ ΡΟΛΟΓΙΑ!!!
« Απάντηση #931 στις: Απρίλιος 25, 2017, 08:36:44 μμ »
Και συγγνώμη αλλά που το χρησιμοποιείς αυτό , ειδικά για ήχο ;


θέλει ενισχυτή για ακουστικά -- εγώ το χρησιμοποιώ με το φορητό OPPO HA-2 συνδεδεμένο σε ipod touch.

π.χ.

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Cool πράγματα - ΟΧΙ ΡΟΛΟΓΙΑ!!!
« Απάντηση #932 στις: Απρίλιος 25, 2017, 08:39:05 μμ »
Αν ο ενισχυτής έχει δικό του DAC & είναι στοιχειωδώς  καλός (δλδ έχει ασύγχρονο dac) τότε και "κοτετσόσυρμα" να βάλεις δεν θα έχει καμιά απολύτως διαφορά στον ήχο. Υποθέτω το ότι το θες για να συνδέεις το αϊπόδι με κάποιο ενισχυτή.
Εγώ δε θα έδινα τα extra λεφτά.  :-\

μπορείς να το βάλεις κατευθείαν και από το usb out του mac/pc σε ενισχυτή και μετά στα ακουστικά.

εγώ πάντως είδα ότι ο ήχος (από ipod -> oppo -> ακουστκά) είναι ένα τικ πιο λαμπερός

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Cool πράγματα - ΟΧΙ ΡΟΛΟΓΙΑ!!!
« Απάντηση #933 στις: Απρίλιος 25, 2017, 08:49:48 μμ »
Κοίταξα στη σελίδα του oppo. Το συγκεκριμένο είναι, όπως μάντεψα, ασύγχρονο.
"Asynchronous USB DAC. By bypassing the smartphone's built-in DAC and headphone amplification circuit that are often cost-constrained, the HA-2SE turns a smartphone into a high performance digital audio player. The asynchronous USB DAC input of the HA-2SE also works with PC and Mac computers to replace the built-in sound card and support high-resolution audio playback with PCM up to 384 kHz 32-bit and DSD up to 12 MHz (DSD256)."
https://www.oppodigital.com/headphone-amplifier-ha-2SE/headphone-amplifier-HA-2SE-Features.aspx

Αφού χρησιμοποιείς το δικό του dac & ρολόι, δεν έχει καμιά σημασία τι usb καλωδιάκι θα βάλεις (αρκεί ακόμα κι ένα παλιό usb-2).
Η διαφορά θα είναι μεταξύ ενός usb και του audio in (για τα ακουστικά) γιατί στην περίπτωση αυτή χρησιμοποιεί το dac του ipod/phone που μάλλον είναι κατώτερο.
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Cool πράγματα - ΟΧΙ ΡΟΛΟΓΙΑ!!!
« Απάντηση #934 στις: Απρίλιος 25, 2017, 08:53:44 μμ »
Και συγγνώμη αλλά που το χρησιμοποιείς αυτό , ειδικά για ήχο ;


ένας που έχει πολύ καλά reviews είναι ο FIIO K18 Kunlun



https://www.headphone.com/products/fiio-e18-kunlun

και ο soundblaster E5 ο οποίος σα σύνδεση είναι άπαιχτος -- μπορείς να τον έχεις μονο για DAC ή για να βελτιώσεις τον ήχο με software κ.ο.κ.



http://headfonics.com/2015/01/the-sound-blaster-e5-by-creative/

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Cool πράγματα - ΟΧΙ ΡΟΛΟΓΙΑ!!!
« Απάντηση #935 στις: Απρίλιος 25, 2017, 08:55:38 μμ »
Κοίταξα στη σελίδα του oppo. Το συγκεκριμένο είναι, όπως μάντεψα, ασύγχρονο.
"Asynchronous USB DAC. By bypassing the smartphone's built-in DAC and headphone amplification circuit that are often cost-constrained, the HA-2SE turns a smartphone into a high performance digital audio player. The asynchronous USB DAC input of the HA-2SE also works with PC and Mac computers to replace the built-in sound card and support high-resolution audio playback with PCM up to 384 kHz 32-bit and DSD up to 12 MHz (DSD256)."
https://www.oppodigital.com/headphone-amplifier-ha-2SE/headphone-amplifier-HA-2SE-Features.aspx

Αφού χρησιμοποιείς το δικό του dac & ρολόι, δεν έχει καμιά σημασία τι usb καλωδιάκι θα βάλεις (αρκεί ακόμα κι ένα παλιό usb-2).
Η διαφορά θα είναι μεταξύ ενός usb και του audio in (για τα ακουστικά) γιατί στην περίπτωση αυτή χρησιμοποιεί το dac του ipod/phone που μάλλον είναι κατώτερο.

το θέμα της ξεχωριστής μόνωσης μεταξύ data και power?

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Cool πράγματα - ΟΧΙ ΡΟΛΟΓΙΑ!!!
« Απάντηση #936 στις: Απρίλιος 25, 2017, 08:56:25 μμ »
By the way, το Oppo σου είναι top of the top.  :2thumbs: Έχει DAC SABRE32 που σημαίνει ότι μπορείς να το βάλεις στην έξοδο οποιουδήποτε υπολογιστή που κάνεις media player και να μετατρέψεις τον ήχο σε ποιότητα HiFi που αλλιώς θα απαιτούσε πολλά λεφτά σε εξοπλισμό.  :)
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Cool πράγματα - ΟΧΙ ΡΟΛΟΓΙΑ!!!
« Απάντηση #937 στις: Απρίλιος 25, 2017, 08:59:06 μμ »
Κοίταξα στη σελίδα του oppo. Το συγκεκριμένο είναι, όπως μάντεψα, ασύγχρονο.
"Asynchronous USB DAC. By bypassing the smartphone's built-in DAC and headphone amplification circuit that are often cost-constrained, the HA-2SE turns a smartphone into a high performance digital audio player. The asynchronous USB DAC input of the HA-2SE also works with PC and Mac computers to replace the built-in sound card and support high-resolution audio playback with PCM up to 384 kHz 32-bit and DSD up to 12 MHz (DSD256)."
https://www.oppodigital.com/headphone-amplifier-ha-2SE/headphone-amplifier-HA-2SE-Features.aspx

Αφού χρησιμοποιείς το δικό του dac & ρολόι, δεν έχει καμιά σημασία τι usb καλωδιάκι θα βάλεις (αρκεί ακόμα κι ένα παλιό usb-2).
Η διαφορά θα είναι μεταξύ ενός usb και του audio in (για τα ακουστικά) γιατί στην περίπτωση αυτή χρησιμοποιεί το dac του ipod/phone που μάλλον είναι κατώτερο.

καταλαβαίνω τη λογική του asynchronous, αλλά η μουσική δεν κάνει stream live?

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Cool πράγματα - ΟΧΙ ΡΟΛΟΓΙΑ!!!
« Απάντηση #938 στις: Απρίλιος 25, 2017, 09:03:53 μμ »
το θέμα της ξεχωριστής μόνωσης μεταξύ data και power?
Το usb πρωτόκολλο μεταφέρει καθαρά ψηφιακά δεδομένα. Δεν κάνει λάθος (έχει checkbit). Αν στείλει λάθος το ξαναστέλνει και ξανά μέχρι να πάει σωστά, όσες φορές χρειάζεται. Αυτό γίνεται μερικά εκατομμύρια φορές το δευτερόλεπτο για κάθε byte και στέλνει στην τελική megabytes.
To Oppo παίρνει τα bytes (πού είναι πάντα σωστά) και τα κάνει ήχο (DAC = digital to Analog Converter).
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Cool πράγματα - ΟΧΙ ΡΟΛΟΓΙΑ!!!
« Απάντηση #939 στις: Απρίλιος 25, 2017, 09:07:02 μμ »
καταλαβαίνω τη λογική του asynchronous, αλλά η μουσική δεν κάνει stream live?
ΟΧΙ.  Στέλνει το τραγούδι σαν αρχείο (bytes) και το παίζει το Oppo που είναι DAC. Γι αυτό και θέλουν όλοι ένα καλό DAC για ποιοτική μουσική, Υπάρχουν DAC που κοστίζουν χιλιάδες €.

Ασύγχρονο σημαίνει ότι στέλνει όλο το κομμάτι με τη μια (το USB3 έχει ταχύτητα 625megabytes/sec  δηλαδή στέλνει 20 περίπου mp3 κομμάτια σε ένα δεύτερο  :o  )
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 25, 2017, 09:12:28 μμ από kosdome6 »
This post contains 100% recycled electrons