Αποστολέας Θέμα: Η εμπειρία του project Wakmann Seahunter, σε ξένα fora...  (Αναγνώστηκε 53481 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS31

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1002
    • Προφίλ
Απ: Η εμπειρία του project Wakmann Seahunter, σε ξένα fora...
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 22, 2013, 01:42:45 μμ »
Το να εκθέσεις δημόσια την εμπειρία σου  μετά από κάποια αγοραπωλησία είναι θεμιτό και βοηθάει τον καταναλωτή να προφυλαχτεί αλλά και τον πωλητή να βελτιωθεί. Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι στο ebay αλλά και σε όλα τα ηλεκτρονικά καταστήματα (πχ creation watches) από τα οποία όλοι μας έχουμε αγοράσει ρολόγια, ζητείται και αναγράφεται δημόσια η γνώμη τον αγοραστών μετά την ολοκλήρωση της αγοραπωλησίας.
Άλλωστε με βάση αυτά επιλέγουμε κι εμείς από πού θα αγοράσουμε, και με βάση αυτά αναρτούμε ανακοινώσεις στο φόρουμ με τις οποίες προτρέπουμε ή αποτρέπουμε τα υπόλοιπα μέλη από συγκεκριμένα ηλεκτρονικά καταστήματα.
Γιατί λοιπόν την εμπειρία μας να την κρατήσουμε για εμάς και να μην την εκθέσουμε και σε άλλα φόρουμ, είτε αυτά είναι στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό ?
Οφείλω να συγχαρώ τον ASOT για την πρωτοβουλία του και να πω ότι θα ακολουθήσω κι εγώ το παράδειγμά του μία από τις επόμενες μέρες.       

Αποσυνδεδεμένος asot

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 349
  • life goes on...
    • Προφίλ
Απ: Η εμπειρία του project Wakmann Seahunter, σε ξένα fora...
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 22, 2013, 01:59:13 μμ »
ΑΠίστευτο!
Μόλις πήρα μήνυμα από τον geoffbot, Moderator Public Forum at WUS
Παράθεση
Hi Asot
I hope you're well.
I have removed your post regarding this as we prefer not to deal with issues/problems with other watch forums here.

Τον ρώτησα αν μπορώ να το ξαναβάλω, αφαιρώντας τις αναφορες στο Ελληνικό forum...
To thread είχε 150 views σε 2 ώρες...

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS31

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1002
    • Προφίλ
Απ: Η εμπειρία του project Wakmann Seahunter, σε ξένα fora...
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 22, 2013, 02:09:13 μμ »
Θα έχει ενδιαφέρον η απάντησή του ενημέρωσέ μας

Αποσυνδεδεμένος stavris

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Η εμπειρία του project Wakmann Seahunter, σε ξένα fora...
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 22, 2013, 02:24:06 μμ »
asot, σε τέτοια θέματα δεν είναι καθόλου δεδομένο ότι θα υπάρχει στο ξένο φόρουμ προθυμία στη δημοσίευση και γι αυτό έχει σημασία η πολύ μεγάλη προσοχή στη διατύπωση του κειμένου.
(πχ ότι αναφέρθηκες στο εδώ φόρουμ τους εδωσες πάτημα να στο σβήσουν)
αν θέλεις και δεν υπάρχει πρόβλημα από τους mod εδώ, κάνε κόπι το κείμενο που τους έστειλες όπως και την απάντηση που πήρες.

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: Η εμπειρία του project Wakmann Seahunter, σε ξένα fora...
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 22, 2013, 02:24:53 μμ »

Για μενα το προβλημα ειναι πως οποιαδηποτε ενεργεια που δεν τεκμηριωνεται με πραξεις διεκδικησης ειναι κουτσομπολιο και δεν ειναι δεουσα για το προβλημα που αντιμετωπισαμε.

θεωρω δε πως σφαλλαμε που καθισαμε να περιμενουμε τα ρολογια και μετα να δημιουργησουμε θεμα. αυτο δειχνει εκ μερους μας υστεροβουλια και λαθος αντιμετωπιση.

επρεπε να το κανουμε νωριτερα και συνολικα.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 22, 2013, 04:08:43 μμ από koubilaihan »
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: Η εμπειρία του project Wakmann Seahunter, σε ξένα fora...
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 22, 2013, 02:27:27 μμ »
ΑΠίστευτο!
Μόλις πήρα μήνυμα από τον geoffbot, Moderator Public Forum at WUS
Τον ρώτησα αν μπορώ να το ξαναβάλω, αφαιρώντας τις αναφορες στο Ελληνικό forum...
To thread είχε 150 views σε 2 ώρες...

περιμενες κατι διαφορετικο? για καποιον που δεν ξερει, μπορει να θεωρει δυσφημιση και οταν δεν υπαρχει ο αντιλογος, δεν εχεις γνωστοποιησει στον αλλο την αποψη σου επισημα και δεν γραφεις την απαντηση του, τοτε του δινεις πατημα για να το σβησει. δεν περιμενα οτι θα το κρατησουν
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Η εμπειρία του project Wakmann Seahunter, σε ξένα fora...
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 22, 2013, 03:02:39 μμ »
Αν βρίσκεις κακό το να προειδοποιηθούν κάποιοι μελλοντικοί του πελάτες για το τι μπορεί να αντιμετωπίσουν συναλλασόμενοι με τον Γερμανό, δεν έχω τρόπο να σου εξηγήσω γιατί είναι καλό.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 22, 2013, 04:09:18 μμ από koubilaihan »
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Re: Απ: Η εμπειρία του project Wakmann Seahunter, σε ξένα fora...
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 22, 2013, 03:14:12 μμ »

Αν βρίσκεις κακό το να προειδοποιηθούν κάποιοι μελλοντικοί του πελάτες για το τι μπορεί να αντιμετωπίσουν συναλλασόμενοι με τον Γερμανό, δεν έχω τρόπο να σου εξηγήσω γιατί είναι καλό.

Πως το πετυχαινεις αυτο με μεμονωμενες ενεργειες.; για καθε απογοητευμενο πελατη μπορει να βγουν μερικοι ικανοποιημενοι. Αποτελεσμα ουδεν
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 22, 2013, 04:09:34 μμ από koubilaihan »
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Η εμπειρία του project Wakmann Seahunter, σε ξένα fora...
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 22, 2013, 04:06:42 μμ »
Ικανοποιημένοι θα έπρεπε να είναι όλοι. Από τη στιγμή που δεν είναι, όσο περισσότερα παράπονα δημοσιοποιούνται, τόσο περισσότεροι γίνονται διστακτικοί στο να αγοράσουν από τον συγκεκριμένο.

Εσύ από το ebay αγοράζεις από κάποιον με 90% feedback; Εμπιστεύεσαι δηλαδή έναν πωλητή αν μόνο ένας στους δέκα πελάτες είναι δυσαρεστημένος; Εγώ όχι.

Τώρα τα αυτονόητα γράφω μου φαίνεται και για αυτό σταματάω.

Οι χαρακτηρισμοί  θα διαγραφούν με τον καλύτερο τρόπο που μπορώ ώστε να μην επηρεάσουν το νόημα του νήματος.

Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Re: Η εμπειρία του project Wakmann Seahunter, σε ξένα fora...
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 22, 2013, 04:16:04 μμ »
Οκ. Συγγνωμη αν προσεβληθει καποιος γιατι δεν ηταν αυτη η προθεση. Απο κει και περα εξακολουθω να θεωρω πως μεμονωμενες κινησεις κανουν κακο και θα δικαιωσουν τον αλμπανη εναντι μιας συνολικης κινησης η οποια δεν οργανωνεται απο κανενα και ιδιαιτερα απο το φορουμ το οποιο διενεργησε το προτζεκτ. Και αυτο για μενα ειναι εξισου ασχημο. Διοτι δειχνει σιωπηλη αποδοχη. Δεν καναμε ομαδικη αγορα. Προτζεκτ φορουμ καναμε και θα επρεπε να κινηθει το φορουμ συνολικα προς μια κινηση που θα ενισχυσει τη θεση μας και τυχον διεκδικησεις. Αντι αυτου βγαλτε το φιδι απο την τρυπα μονος του ο καθενας.

Ξερει κανεις που μπορω να βρω ενα ιδιο dial να ξηλωσω το λογκο του φορουμ; απο τη στιγμη που δεν ενδιαφερεται το φορουμ για το προζεκτ του ποσως με ενδιαφερει να κρατησω πανω αυτο το dial. Οποιος θελει ας στειλει πμ. Θα το εκτιμησω
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος trikat

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 796
    • Προφίλ
Απ: Η εμπειρία του project Wakmann Seahunter, σε ξένα fora...
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 22, 2013, 04:34:47 μμ »
karteo, δεν εχω καταλάβει τι ακριβώς θελεις. Ο asot ειναι ελευθερος να πει την γνώμη του, να τον διαγραψουμε μηπως?
Κοιμιζει τους παντες...

Αποσυνδεδεμένος asot

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 349
  • life goes on...
    • Προφίλ
Απ: Η εμπειρία του project Wakmann Seahunter, σε ξένα fora...
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 22, 2013, 05:37:53 μμ »
Μέχρι να ξεκαθαρίσει με το WUS, ανεβάζω εδώ την μεσημεριανή μου ανάρτηση, η οποία έσβησε μετά από ένα δίωρο...


A Custom WAKMANN project with a Greek (MyWatch.gr) forum - a difficult experience...

A few facts: Mywatch.gr is a Greek Watch forum founded in March 2006,
with more than a thousand daily visits (from Greece and abroad)
and quite a few members (for the size of the Horology community in Greece)
This forum has already carried THREE custom watch projects
(for about 30 pieces each time, with Steinhart, Laco and Zeno respectively) in the last years!
THE following post express it's writer opinion, as perceived in the last 6 months


By the end of 2012, a few members decided to make the 4th project with a different company
(Wakmann from Germany, owned by Torsten Nagengast - TN from now on).

This project would be
based on a vintage Divers case (45mm), with a California dial and a (handwind) Longines 702 cal. (1970) inside.
A special Logo was also designed for this occasion and a number xx/37 was scheduled to be engraved between the lugs




(^^ cross lines above, in logo, specify LOGO position)

Starting price for this watch was 1290 euros and the offered price (for a quantity above 30 pieces) was almost HALF!!!

By the end of December 2012 (closing time for payments, in order to receive the watches a month later)
THIRTY SEVEN (37) forum members made payments to the Forum administrator, for versions varying from 520 euros up to 810 euros.

Problems started immediately, after realizing that such money transfers (about 20,000 euros) could not be made without commercial transtaction/needs and invoices.
Each member got his money back and made a new transfer, directly to the seller this time - Wakmann company in Germany.
By the end of January 2013, all 37 members made payments and started counting to the delivery date…

February passed, March begun and owner/seller TN made arrangements to come to Athens, Greece, to personally deliver the watches, at a specified date.

A few days before the delivery, another problem occurred: Logo on the dial was wrongly printed (filled lines instead of outline).




Neverthless, TN was confident that he would “swap” dials on time and make a successful delivery…


The “delivery” meeting took place in Athens, on Saturday 16 March 2013, with a few members attending – what a disaster!



About 22 (of 37) watches had to return to Germany [/size]with TN, since a few “flaws” were discovered [size=78%]
[/size](bad printed logos, different hour/minute markers, hair and dust in the dial or the back, etc)

[size=78%]

[/size]It took another TWO (2) months for the whole LOT to be delivered (last watch arrived in Greece on May 16th) and all this time a lot of disappointment and fuss.
Not all original specs were met
(a few watches had to swap hands, due to “insufficient” delivery from the SWISS manufacturer!) and leather straps were also changed (mainly in color)…
[size=78%]
Until now - 22 of May, 2013 - a few members are expecting (an 8-week extra time was asked)
for the "correct" hands for their watches, to be installed later this summer, by a "trusted" watchmaker in Athens...


This is a story that I’m sure a lot of us (37 "buyers") are willing to leave behind and try to enjoy our watches,
but I also know that a few from the 37 members are NOT wearing their watches,
mainly due to the frustration from the last 6 months…

Although a lot of the watches appear flawless, some experienced flaws not expected from a German "manufacturer"!!!

Pictures speak























I’m sure others will chime in and leave their comments


Thanks for your time

Αποσυνδεδεμένος stavris

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Η εμπειρία του project Wakmann Seahunter, σε ξένα fora...
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 22, 2013, 06:18:05 μμ »
Πολύ καλογραμμένο. Με προβληματίζει που το κατέβασαν.
Απ την άλλη, με τη νομική οδό που υποστηρίζει κάποιος δεν πιστεύω ότι τώρα πιά υπάρχει ελπίδα να κερδηθεί οτιδήποτε.

Αποσυνδεδεμένος asot

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 349
  • life goes on...
    • Προφίλ
Απ: Η εμπειρία του project Wakmann Seahunter, σε ξένα fora...
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 22, 2013, 06:19:51 μμ »
Το βράδυ θα σας δώσω λεπτομέρειες από τις ανταλλαγές ΡΜ με τους moderator αλλά και τον Ernie Romers, ιδιοκτήτη του WUS...
Προς το παρόν, συναντώ δυσκολίες...!

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: Η εμπειρία του project Wakmann Seahunter, σε ξένα fora...
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 22, 2013, 07:53:38 μμ »
Κύριοι!
Είναι λογικό να συναντάει ο φίλος μας asot τέτοιου είδους δυσκολίες στα ξένα forum!
Μόνο συνολικά και συντεταγμένα θα πρέπει να κινηθούμε (και όχι δικαστικά!).
Εξάλλου δεν έχουμε κάτι προσωπικό με τον φίλο μας τον Torsen αλλά με την τσαπατσουλιά του και την έλειψη σωστού επαγγελματισμού από μέρους του στην υλοποίηση του project!
Δεν θα είναι εκδίκηση - ούτε τιμωρία!
Απλά ενημέρωση των ωρολογόφιλων ανά την υφήλιο για τα προβλήματα που προέκυψαν και για τον τρόπο και χρόνο που χρειάστηκε να λυθούν!
Όπως πολύ σωστά είπε ο Θοδωρής "feedback" για μελλοντικούς του πελάτες!
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος stavris

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Η εμπειρία του project Wakmann Seahunter, σε ξένα fora...
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 22, 2013, 09:04:03 μμ »
δεν έχουμε κάτι προσωπικό με τον φίλο μας τον Torsen αλλά με την τσαπατσουλιά του και την έλειψη σωστού επαγγελματισμού από μέρους του

ο γερμανός διατηρεί περισσότερα του ενός σάιτ και όπως φαίνεται και περισσότερα εταιρικά σχήματα, αυτό δεν οδηγεί στην τσαπατσουλιά αλλά στην αρπαχτή 

Αποσυνδεδεμένος billman

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Η εμπειρία του project Wakmann Seahunter, σε ξένα fora...
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 22, 2013, 10:58:23 μμ »
Γιατί τέτοια βιασύνη?  ???
Μπορεί τα ρολόγια να περελήφθησαν μετά κόπων και βασάνων, αλλά αρκετά παρελήφθησαν "κολοβά"!
Με άλλους υποδεέστερους δείκτες και με μη σωστά λουράκια.
Νομίζω ότι προέχει και θα ήταν σωστό να παραληφθούν από τον Γερμανό οι σωστοί δείκτες line-cut που οφείλει σε αρκετούς από μας, αλλά και τα σωστά λουριά, όπως έχει δεσμευτεί μετά από ομαδική κίνησή μας.
Τα υπόλοιπα για όποιον έχει την όρεξη και το κουράγιο να εμπλακεί -εγώ αυτή τη στιγμή δεν τα έχω- έπονται.
Εκεί είναι τα φόρα, δεν φεύγουν....  ;)

+1

Αποσυνδεδεμένος The_Jackal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: Η εμπειρία του project Wakmann Seahunter, σε ξένα fora...
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 23, 2013, 12:38:30 πμ »
ΑΠίστευτο!
Μόλις πήρα μήνυμα από τον geoffbot, Moderator Public Forum at WUS
Τον ρώτησα αν μπορώ να το ξαναβάλω, αφαιρώντας τις αναφορες στο Ελληνικό forum...
To thread είχε 150 views σε 2 ώρες...

Έτσι εξηγήτε που δεν μπορούσα να μπώ με το λινκ που δόθηκε για να διαβάσω τι είχε γραφτεί...Οκ..το διαβάζω τώρα που το ανάρτησε και εδώ ο Asot...

Αποσυνδεδεμένος asot

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 349
  • life goes on...
    • Προφίλ
Απ: Η εμπειρία του project Wakmann Seahunter, σε ξένα fora...
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 23, 2013, 07:32:16 πμ »
Γιατί τέτοια βιασύνη?  ???
Μπορεί τα ρολόγια να περελήφθησαν μετά κόπων και βασάνων, αλλά αρκετά παρελήφθησαν "κολοβά"!
Με άλλους υποδεέστερους δείκτες και με μη σωστά λουράκια.
Νομίζω ότι προέχει και θα ήταν σωστό να παραληφθούν από τον Γερμανό οι σωστοί δείκτες line-cut που οφείλει σε αρκετούς από μας, αλλά και τα σωστά λουριά, όπως έχει δεσμευτεί μετά από ομαδική κίνησή μας.
Τα υπόλοιπα για όποιον έχει την όρεξη και το κουράγιο να εμπλακεί -εγώ αυτή τη στιγμή δεν τα έχω- έπονται.
Εκεί είναι τα φόρα, δεν φεύγουν....  ;)

Προσωπικά, πιστεύω οτι έτσι (με την "προβολή" του θέματος) θα πειστεί ακόμα περισσότερο να κλείσει σωστά με το θέμα
(γι' αυτό και κάνω αναφορά σε άτομα που περιένουν 8 εβδομάδες για τους σωστούς δείκτες)

Κατά τα λοιπά, ο Ernier Romers, σε 3 διαδοχικά του μηνύματα, μου είπε
Referencing another forum isn't the issue - the issue is that we have enough forum-watch-related problems of our own!  And we have a policy of not discussing problems with other forums here.  There are only 37 watches - what are the chances of the project participators being members here too?  Why not discuss it on the Greek forum?
We are NOT affiliated with TN and we do not approve such posts. If you have a problem with the manufacturer then contact him directly instead of taking this online.
We at Watchuseek think this is an issue with a project watch designed for a Greek Forum. That would be the place to discuss the issues, not on watchuseek.


Παρόλα αυτά, απέφυγε να μου απαντήσει στο
I want to post/share (so others can know) my shopping experience with a dealer/seller/manufacturer. This post will not be locked, anyone (even the seller) can come and comment/reply!!!
Is there an appropriate thread/section for this purpose?
Can someone post such a PERSONAL experience here in WUS?


Προσπαθώ να σκεφτώ πως θα γράψω (ξανά) την εμπειρία μου (μας?) στο WUS, διατυπωμένη έτσι, ωστε να μην σηκώνει "αφαίρεση"...

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4473
    • Προφίλ
Απ: Η εμπειρία του project Wakmann Seahunter, σε ξένα fora...
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 23, 2013, 07:57:55 πμ »
Πολύ καλά σου απάντησε ο φίλος από το WUS.
Πολύ σωστή η στάση που θέλει να κρατήσει και απόλυτα δικαιολογημένη.
Δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου, πως θα μπορούσα άλλωστε, και ότι λέω, το λέω καλοπροαίρετα.
Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να μπαίνεται σε τέτοιες διαδικασίες. Στο είπα και στο πρώτο μου πόστ. Θα εκτεθείτε.
Στο λέω αυτό εγώ που, σε αντίθεση με το φίλο Χαρίλαο, έχω προσωπικά με τον Torsten γιατί θεωρώ ότι είναι αλήτης.

Παρ' όλα αυτά σας λέω, χαρείτε τα ρολόγια σας όσο περισσότερο μπορείτε.
Η ιστορία έχει τελειώσει.