Αποστολέας Θέμα: Η εμπειρία του project Wakmann Seahunter, σε ξένα fora...  (Αναγνώστηκε 53957 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος asot

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 349
  • life goes on...
    • Προφίλ
Η εμπειρία του project Wakmann Seahunter, σε ξένα fora...
« στις: Μάιος 21, 2013, 05:23:41 μμ »
Βλέποντας οτι ο IliasG και ο Billman παρέλαβαν τα ρολόγια τους,
προφανώς ολοκληρώσαμε με τις παραδόσεις του περιβόητου  project Wakmann Seahunter
οπότενομίζω οτι έφτασε η ώρα για:
1. Να "μοιραστούμε" την εμπειρία μας με άλλους
2. Να δούμε πως θα πορευτούμε με τυχόν διεκδικήσεις / συμπληρώσεις / επιστροφές / αντικαταστάσεις / εγγυήσεις κλπ

Σκέφτομαι να ξεκινήω ένα σχετικό thread στο WUS καταρχήν (http://forums.watchuseek.com/f2/)

Ιδέες?

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4476
    • Προφίλ
Απ: Η εμπειρία του project Wakmann Seahunter, σε ξένα fora...
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 21, 2013, 05:58:58 μμ »
Το πρότζεκτ, με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο, έλαβε τέλος.
Το αν ήταν επιτυχημένο ή αποτυχημένο, θα το κρίνετε εσείς.
Είμαι της άποψης ότι δεν πρέπει να προχωρήσετε σε τέτοιου είδους ενέργειες, γιατί πρωτίστως θα εκτεθείτε εσείς.
Παρά τις όποιες "αναποδιές", επιλέξατε να το φτάσετε μέχρι τέλους.
Χαρείτε το λοιπόν στο βαθμό που μπορείτε και μη μπλέκετε σε νέες περιπέτειες.

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS31

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1002
    • Προφίλ
Απ: Η εμπειρία του project Wakmann Seahunter, σε ξένα fora...
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 21, 2013, 06:41:12 μμ »
Εγώ θα συμφωνήσω με τον φίλο asot. Στο κάτω κάτω δεν είναι υποχρεωτικό οποίος θέλει το κάνει

Αποσυνδεδεμένος Istar

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1126
    • Προφίλ
Απ: Η εμπειρία του project Wakmann Seahunter, σε ξένα fora...
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 21, 2013, 06:47:19 μμ »
Απλά να πείτε τα γεγονότα αντικειμενικά, χωρίς σχόλια πρόθεσης χαντακώματος και υπερβολές για να μην χάσετε το δίκιο σας.
Από κει και πέρα όποιος αναγνώστης έχει μυαλό μπορεί ευκολά να κρίνει.
"ΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?"

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Η εμπειρία του project Wakmann Seahunter, σε ξένα fora...
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 21, 2013, 07:37:27 μμ »
Γιατί τέτοια βιασύνη?  ???
Μπορεί τα ρολόγια να περελήφθησαν μετά κόπων και βασάνων, αλλά αρκετά παρελήφθησαν "κολοβά"!
Με άλλους υποδεέστερους δείκτες και με μη σωστά λουράκια.
Νομίζω ότι προέχει και θα ήταν σωστό να παραληφθούν από τον Γερμανό οι σωστοί δείκτες line-cut που οφείλει σε αρκετούς από μας, αλλά και τα σωστά λουριά, όπως έχει δεσμευτεί μετά από ομαδική κίνησή μας.
Τα υπόλοιπα για όποιον έχει την όρεξη και το κουράγιο να εμπλακεί -εγώ αυτή τη στιγμή δεν τα έχω- έπονται.
Εκεί είναι τα φόρα, δεν φεύγουν....  ;)

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Η εμπειρία του project Wakmann Seahunter, σε ξένα fora...
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 21, 2013, 07:49:03 μμ »
Γιατί τέτοια βιασύνη?  ???
Μπορεί τα ρολόγια να περελήφθησαν μετά κόπων και βασάνων, αλλά αρκετά παρελήφθησαν "κολοβά"!
Με άλλους υποδεέστερους δείκτες και με μη σωστά λουράκια.
Νομίζω ότι προέχει και θα ήταν σωστό να παραληφθούν από τον Γερμανό οι σωστοί δείκτες line-cut που οφείλει σε αρκετούς από μας, αλλά και τα σωστά λουριά, όπως έχει δεσμευτεί μετά από ομαδική κίνησή μας.
Τα υπόλοιπα για όποιον έχει την όρεξη και το κουράγιο να εμπλακεί -εγώ αυτή τη στιγμή δεν τα έχω- έπονται.
Εκεί είναι τα φόρα, δεν φεύγουν....  ;)

Συμφωνώ ότι ακόμα δε χρειάζεται να χρησιμοποιηθεί το χαρτί της διαπόμπευσης παρά μόνο ως απειλή για να ικανοποιηθούν τα -ακόμα πολλά - αιτήματα μάς.
Θα προσέθετα όμως να ζητηθεί και μια μικρή, συμβολική έστω μείωση του τιμήματος, μετά από όλα αυτά 530 ευρώ δεν τα αξίζει το ρολόι..

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: Η εμπειρία του project Wakmann Seahunter, σε ξένα fora...
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 21, 2013, 08:26:47 μμ »
Το πρότζεκτ, με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο, έλαβε τέλος.
Το αν ήταν επιτυχημένο ή αποτυχημένο, θα το κρίνετε εσείς.
Είμαι της άποψης ότι δεν πρέπει να προχωρήσετε σε τέτοιου είδους ενέργειες, γιατί πρωτίστως θα εκτεθείτε εσείς.
Παρά τις όποιες "αναποδιές", επιλέξατε να το φτάσετε μέχρι τέλους.
Χαρείτε το λοιπόν στο βαθμό που μπορείτε και μη μπλέκετε σε νέες περιπέτειες.

+1

μετα την εξοδο απο το ταμειο ουδεν λαθος αναγνωριζεται. αν ειχαμε προβλημα που δεν μπορουσε να ξεπεραστει επρεπε να ζητησουμε τα λεφτα μας πισω χωρις να παρουμε τιποτε.

το να ανεβει ενα τοπικ σε ενα αλλο φορουμ που το παρακολουθουν καποιοι που δεν εχουν ιδεα για το τι εγινε και δεν παρακολουθησαν την ιστορια απο την αρχη θα οδηγησει σε αντιθετη κατευθυνση.

εδω περα δεν υπαρχει κοινη αποψη μεταξυ μας για το τι εχει γινει, για το τι φταιει και το αν ειμαστε ικανοποιημενοι η' οχι. πως θα παει καποιος να μιλησει για ενα προτζεκτ εκ μερους ολων? ας ανοιξει ενα θεμα να πει την προσωπικη του ιστορια αν θελει. αλλα εγω δεν δινω το δικαιωμα να μιλησει κανεις για το προτζεκτ συνολικα εκ μερους μου ακομη και αν θεωρω το προτζεκτ αποτυχημενο.

το προτζεκτ ειναι αποτυχημενο ακομη και αν τα ρολογια που παραλαβαμε ειναι καλα τελικα. ειναι αποτυχημενο γιατι μεσα κατι 'εσπασε' στην ιστορια αυτη.

τη φαγαμε και τη χωνεψαμε. ας τη φαμε τουλαχιστον αντρικια να τελειωνουμε.

Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος asot

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 349
  • life goes on...
    • Προφίλ
Απ: Η εμπειρία του project Wakmann Seahunter, σε ξένα fora...
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 21, 2013, 09:05:57 μμ »
Παράθεση από: karteo στις Σήμερα στις 21:26:47>+1
μετα την εξοδο απο το ταμειο ουδεν λαθος αναγνωριζεται. αν ειχαμε προβλημα που δεν μπορουσε να ξεπεραστει επρεπε να ζητησουμε τα λεφτα μας πισω χωρις να παρουμε τιποτε.
το να ανεβει ενα τοπικ σε ενα αλλο φορουμ που το παρακολουθουν καποιοι που δεν εχουν ιδεα για το τι εγινε και δεν παρακολουθησαν την ιστορια απο την αρχη θα οδηγησει σε αντιθετη κατευθυνση.
εδω περα δεν υπαρχει κοινη αποψη μεταξυ μας για το τι εχει γινει, για το τι φταιει και το αν ειμαστε ικανοποιημενοι η' οχι. πως θα παει καποιος να μιλησει για ενα προτζεκτ εκ μερους ολων? ας ανοιξει ενα θεμα να πει την προσωπικη του ιστορια αν θελει. αλλα εγω δεν δινω το δικαιωμα να μιλησει κανεις για το προτζεκτ συνολικα εκ μερους μου ακομη και αν θεωρω το προτζεκτ αποτυχημενο.
το προτζεκτ ειναι αποτυχημενο ακομη και αν τα ρολογια που παραλαβαμε ειναι καλα τελικα. ειναι αποτυχημενο γιατι μεσα κατι 'εσπασε' στην ιστορια αυτη.
τη φαγαμε και τη χωνεψαμε. ας τη φαμε τουλαχιστον αντρικια να τελειωνουμε.



Δεν μίλησε κανένας για ΣΥΝΟΛΙΚΗ παρουσίαση, εκ μέρους ΟΛΩΝ!!!
Εκαστος, μπορεί να καταθέσει (αν θέλει) την εμπειρία του, ενώ δεν είναι λίγες και οι φωτογραφίες που έχουν ανεβεί και παρουσιάζουν γρατσουνίες, κακοτυπωμένα logo, φλάντζες ωσαν κρεμάστρες, σκόνες στο dial, και άλλα πολλά...!!!

Προφανώς την φάγαμε αλλά, εγώ τουλάχιστον, θα εκθέσω την αποψη μου για αυτά που είδα σε 37 (ή λιγότερα) ρολόγια...

Αποσυνδεδεμένος Nikosfun

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 283
    • Προφίλ
Απ: Η εμπειρία του project Wakmann Seahunter, σε ξένα fora...
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 21, 2013, 10:07:00 μμ »
 :smt023
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 22, 2013, 12:48:31 πμ από Nikosfun »

Αποσυνδεδεμένος Istar

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1126
    • Προφίλ
Απ: Η εμπειρία του project Wakmann Seahunter, σε ξένα fora...
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 22, 2013, 01:19:53 πμ »
τη φαγαμε και τη χωνεψαμε. ας τη φαμε τουλαχιστον αντρικια να τελειωνουμε.

Άσχετο αλλά μου θύμισες αυτό, όσο σκεφτόμουν πώς την φάγαμε αντρίκια.

Ήταν ο Κωστίκας και ο Γιωρίκας και έκαναν μια ληστεία γιατί είχαν μείνει ταπί. Για κακή τους τύχη όμως τους συνέλαβαν και αφού τους δίκασαν τους καταδίκασαν σε 5 χρόνια φυλακή. Μέσα στη φυλακή όπως ήταν φυσικό δεν υπήρχαν γυναίκες.
Στην αρχή υπήρχε το χέρι όμως ειδικά ο Κωστίκας μετά από κάποιο καιρό ήθελε περισσότερα. Έτσι μια μέρα πηγαίνει στο Γιωρίκα και του λέει:
- Γιωρίκα δεν μπορώ άλλο θα πρέπει να κάτσεις να σε πηδήξω.
- Μα τι λες ρε Κωστίκα έτσι θα γίνουμε πούστηδες λέει ο Γιωρίκας.
- Ε με την πρώτη φορά δε γίνεσαι πούστης του απαντά ο Κωστίκας.
Αφού το καλοσκέφτηκε ο Γιωρίκας δέχτηκε αφού ήξερε ότι με την πρώτη φορά δε θα γίνει πούστης. Μετά από λίγες μέρες και ενώ είχε καλοπεράσει ο Κωστίκας του ξαναλέει ότι θέλει να τον ξαναπηδήξει. Ο Γιωρίκας όμως λέει πάλι:
- Τι λες ρε Κωστίκα; εντάξει μια φορά αλλά αν συνεχίσουμε θα γίνουμε πούστηδες στο τέλος.
- Μην ανησυχείς του λέει ο Κωστίκας, ούτε με τη δεύτερη φορά γίνεσαι πούστης.
Το ξανασκέφτεται ο Γιωρίκας και λέει, αφού ούτε με τη δεύτερη δε γίνεται πούστης, εντάξει.
Μετά από λίγες μέρες πηγαίνει ο Γιωρίκας αυτή τη φορά και όλο απορία λέει στον Κωστίκα :
- Ρε συ Κωστίκα με την τρίτη φορά γίνεσαι πούστης??



Δεν θέλω να πω τίποτα με αυτό, μην προσπαθήσει κανείς να συνδέσει τα περιστατικά, απλά μου
ήρθε συνειρμικά το ανέκδοτο.
"ΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?"

Αποσυνδεδεμένος asot

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 349
  • life goes on...
    • Προφίλ
Απ: Η εμπειρία του project Wakmann Seahunter, σε ξένα fora...
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 22, 2013, 10:58:00 πμ »
Ditto

Scripta manent

Αποσυνδεδεμένος jimko7

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 638
    • Προφίλ
Απ: Η εμπειρία του project Wakmann Seahunter, σε ξένα fora...
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 22, 2013, 11:03:32 πμ »
Ditto

Scripta manent


Πολύ ωραία τα έθεσες... :up:
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
      

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: Η εμπειρία του project Wakmann Seahunter, σε ξένα fora...
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 22, 2013, 11:30:12 πμ »
Άσχετο αλλά μου θύμισες αυτό, όσο σκεφτόμουν πώς την φάγαμε αντρίκια.

Ήταν ο Κωστίκας και ο Γιωρίκας και έκαναν μια ληστεία γιατί είχαν μείνει ταπί. Για κακή τους τύχη όμως τους συνέλαβαν και αφού τους δίκασαν τους καταδίκασαν σε 5 χρόνια φυλακή. Μέσα στη φυλακή όπως ήταν φυσικό δεν υπήρχαν γυναίκες.
Στην αρχή υπήρχε το χέρι όμως ειδικά ο Κωστίκας μετά από κάποιο καιρό ήθελε περισσότερα. Έτσι μια μέρα πηγαίνει στο Γιωρίκα και του λέει:
- Γιωρίκα δεν μπορώ άλλο θα πρέπει να κάτσεις να σε πηδήξω.
- Μα τι λες ρε Κωστίκα έτσι θα γίνουμε πούστηδες λέει ο Γιωρίκας.
- Ε με την πρώτη φορά δε γίνεσαι πούστης του απαντά ο Κωστίκας.
Αφού το καλοσκέφτηκε ο Γιωρίκας δέχτηκε αφού ήξερε ότι με την πρώτη φορά δε θα γίνει πούστης. Μετά από λίγες μέρες και ενώ είχε καλοπεράσει ο Κωστίκας του ξαναλέει ότι θέλει να τον ξαναπηδήξει. Ο Γιωρίκας όμως λέει πάλι:
- Τι λες ρε Κωστίκα; εντάξει μια φορά αλλά αν συνεχίσουμε θα γίνουμε πούστηδες στο τέλος.
- Μην ανησυχείς του λέει ο Κωστίκας, ούτε με τη δεύτερη φορά γίνεσαι πούστης.
Το ξανασκέφτεται ο Γιωρίκας και λέει, αφού ούτε με τη δεύτερη δε γίνεται πούστης, εντάξει.
Μετά από λίγες μέρες πηγαίνει ο Γιωρίκας αυτή τη φορά και όλο απορία λέει στον Κωστίκα :
- Ρε συ Κωστίκα με την τρίτη φορά γίνεσαι πούστης??



Δεν θέλω να πω τίποτα με αυτό, μην προσπαθήσει κανείς να συνδέσει τα περιστατικά, απλά μου
ήρθε συνειρμικά το ανέκδοτο.
ακριβως ετσι ειναι. αφου τη φαγαμε ομως καλυτερα να μην βγαινουμε να λεμε πωπωπωπω τη φαγαμε.

ας μην την ξαναφαμε
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος asot

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 349
  • life goes on...
    • Προφίλ
Απ: Η εμπειρία του project Wakmann Seahunter, σε ξένα fora...
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 22, 2013, 11:37:35 πμ »
Πολύ ωραία τα έθεσες... :up:

Ευχαριστώ

αφου τη φαγαμε ομως καλυτερα να μην βγαινουμε να λεμε πωπωπωπω τη φαγαμε.
ας μην την ξαναφαμε

Προσωπική σου εκτίμηση, αγαπητέ karteo
Εγώ κοιτώ να μαθαίνω από τα λάθη μου και πιστευω οτι η περαιτέρω "προβολή" βοηθαει σε αυτό...
Στερνή μου γνώση, να σ' είχα πρώτα...

Αποσυνδεδεμένος trikat

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 796
    • Προφίλ
Απ: Η εμπειρία του project Wakmann Seahunter, σε ξένα fora...
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 22, 2013, 11:47:19 πμ »
Τεραστια ζημια πλεον για τον wm,
@asot ηταν μια λογική κινηση χωρις συναισθηματισμους, ψυχρή και ωφέλιμη για ολους. Μπράβο.
Κοιμιζει τους παντες...

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4476
    • Προφίλ
Απ: Η εμπειρία του project Wakmann Seahunter, σε ξένα fora...
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 22, 2013, 11:51:17 πμ »
Προσωπική σου εκτίμηση, αγαπητέ karteo
Εγώ κοιτώ να μαθαίνω από τα λάθη μου και πιστευω οτι η περαιτέρω "προβολή" βοηθαει σε αυτό...
Στερνή μου γνώση, να σ' είχα πρώτα...
Το ίδιο πράγμα λέτε.
Και ο karteo από τα λάθη του κοιτάει να μαθαίνει γι αυτό είπε............
ας μην την ξαναφαμε

Αποσυνδεδεμένος asot

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 349
  • life goes on...
    • Προφίλ
Απ: Η εμπειρία του project Wakmann Seahunter, σε ξένα fora...
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 22, 2013, 11:57:56 πμ »
Εγώ πιστεύω οτι προβάλλοντας το "παθημα", βελτιωνόμαστε (και ανοιγουμε και τα μάτια άλλων)
Που/πως λοιπόν "να μην την ξαναφάμε"?
Ειναι καλύτερο να το "κουκουλώσουμε"???!!!

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Η εμπειρία του project Wakmann Seahunter, σε ξένα fora...
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 22, 2013, 12:23:47 μμ »
Το κυριότερο για μένα είναι να προειδοποιηθούν όσοι περισσότεροι ωρολογόφιλοι γίνεται, ώστε να μην την πατήσουν με τον αλμπάνη.
Σε αυτό το επίπεδο, κρίνω τη δημοσίευση του asot επιτυχημένη και προς τη σωστή κατεύθυνση.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: Η εμπειρία του project Wakmann Seahunter, σε ξένα fora...
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 22, 2013, 12:29:18 μμ »
Προσωπική σου εκτίμηση, αγαπητέ karteo
Εγώ κοιτώ να μαθαίνω από τα λάθη μου και πιστευω οτι η περαιτέρω "προβολή" βοηθαει σε αυτό...
Στερνή μου γνώση, να σ' είχα πρώτα...

κι εγω απο τα λαθη μου λεω οτι μαθαινω. για να μην τα επαναλαβω. επισης ενα απο τα λαθη που εχω μαθει να μην επαναλαμβανω ειναι να μην ειμαι εκδικητικος. προτιμω να διεκδικω παρα να εκδικουμαι προσωπικα.

αν θελετε να διεκδικησουμε ειμαι μεσα. αν θελετε να εκδικηθουμε θα σας πω οτι κανετε λαθος μονο και μονο για να αποκτησετε τη στιγμιαια ευχαριστηση της εκδικησης που ειναι ανωφελη τελειως.

θελετε να μαζευτουμε και να βαλουμε ενα ποσο και με βαση οσα εγιναν να διεκδικησουμε κατι απο τον τυπο. ευχαριστως.
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: Η εμπειρία του project Wakmann Seahunter, σε ξένα fora...
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 22, 2013, 12:29:54 μμ »
Το κυριότερο για μένα είναι να προειδοποιηθούν όσοι περισσότεροι ωρολογόφιλοι γίνεται, ώστε να μην την πατήσουν με τον αλμπάνη.
Σε αυτό το επίπεδο, κρίνω τη δημοσίευση του asot επιτυχημένη και προς τη σωστή κατεύθυνση.

ας κανουμε μια μηνυση η' διαμαρτυρια η' δεν ξερωγωτι στον τυπο και ας την αναρτησουμε. αυτη ειναι ενεργεια νομικη και απολυτως τεκμηριωμενη.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 22, 2013, 04:07:36 μμ από koubilaihan »
Γαυρος οπαδος....