Αποστολέας Θέμα: IWC  (Αναγνώστηκε 815827 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ferengi

  • 42mm case
  • 42mm case
  • Μηνύματα: 520
    • Προφίλ
IWC
« Απάντηση #80 στις: Απρίλιος 16, 2007, 11:11:19 μμ »
το ebay δεν έχει καμιά σχέση με αξιοπιστία. Αυτός που είναι ή δεν είναι αξιόπιστος είναι ο εκάστοτε πωλητής. Αν δεν είναι ιδιαίτερα σπάνιο το ρολόι τότε δεν είναι απαραίτητα ακριβό και το συγκεκριμένο φαίνεται γνήσιο, αλλά καθώς δεν είμαι ειδικός σε παλιά IWC δεν μπορώ να σου απαντήσω με βεβαιότητα. Επίσης ακόμα η συγκεκριμένη δημοπρασία θέλει πέντε μέρες για να κλείσει, εικάζω ότι η τιμή θα ανέβει σημαντικά. Πιστεύω λογική τιμή για ένα vintage IWC είναι 500 ευρώ και πάνω, ειδικά για κάποιο σε τόσο καλή κατάσταση, αλλά και πάλι αυτό το λέω με κάθε επιφύλαξη.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
IWC
« Απάντηση #81 στις: Απρίλιος 16, 2007, 11:17:55 μμ »
Exω αγορασει μια φορα απο ebay,και δεν ειχα προβλημα.Το συγκεκριμενο ρολοι ξεκιναει απο χαμηλα,αλλα ειναι δημοπρασια,δε ξερεις που μπορει να φτασει.Ασε που μπορει να χει ορισει και μια μινιμουμ τιμη,που συνηθως δεν δημοσιευεται,η οποια αν δεν καλυφθει, ο πλειοδοτης δεν το παιρνει το ρολοι.Αυτο βεβαια δεν το κανουν ολοι πρεπει να μπεις στη δημοπρασια να το δεις.

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
IWC
« Απάντηση #82 στις: Απρίλιος 16, 2007, 11:29:09 μμ »
Κι εγώ έχω αγοράσει από e-bay και δεν είχα πρόβλημα. Όσο για το συγκεκριμένο IWC νομίζω ότι η τιμή του έχει να κάνει με το γεγονός ότι η κάσα του είναι νέα (custom made) και όχι η αυθεντική όπως επίσης και το γεγονός ότι ο πωλητής δε δέχεται πληρωμή μέσω paypal αλλά μόνο με wire-transfer. Επίσης ίσως για κάποιους παίζει ρόλο και η χώρα από την οποία προέρχεται ο πωλητής (Poland). Πάντως μεταξύ μας ούτε κι εγώ θα δοκίμαζα να το αγοράσω ή τελος πάντων να προσφέρω μεγάλο ποσό.
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος palok

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 322
    • Προφίλ
IWC
« Απάντηση #83 στις: Απρίλιος 17, 2007, 10:45:27 πμ »
ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας. απλά βλέπω συνέχεια στο δίκτυο πολύ όμορφα παλιά ρολόγια (από IWC μέχρι Zenith) και ήθελα να ξέρω εάν κάποιος από το φόρουμ έχει όντως αγοράσει από το δίκτυο ένα τέτοιο ρολόι, κάτω από ποιές συνθήκες ασφάλειας και πόσο του στοίχισε τελικά. δε νομίζετε οτι αξίζει???
The planet is an ocean

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
IWC
« Απάντηση #84 στις: Απρίλιος 17, 2007, 03:07:31 μμ »
Για να κανεις τετοιες κινησεις απο νετ,πρεπει εκτος των βασικων προυποθεσεων που εχουν ηδη αναφερθει(αξιολογηση πωλητη,courier,τυχον τελωνεια κτλ)να εχεις γνωσεις και για vintage.Ειναι πιο δυσκολο απ το να αγορασεις ενα συγχρονο του κουτιου,που θα το εμπορευονται στο νετ δεκαδες πωλητες,και μπορεις να συγκρινεις τιμες,αξιοπιστια πιο ανετα και με λιγοτερο ρισκο. :)

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
IWC
« Απάντηση #85 στις: Απρίλιος 17, 2007, 06:52:54 μμ »
Παράθεση από: "palok"
ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας. απλά βλέπω συνέχεια στο δίκτυο πολύ όμορφα παλιά ρολόγια (από IWC μέχρι Zenith) και ήθελα να ξέρω εάν κάποιος από το φόρουμ έχει όντως αγοράσει από το δίκτυο ένα τέτοιο ρολόι, κάτω από ποιές συνθήκες ασφάλειας και πόσο του στοίχισε τελικά. δε νομίζετε οτι αξίζει???


Φίλε καλησπέρα

Διάβασε στο παρακάτω λινκ μία εμπειρία δικιά μου από μία αγορά που είχα κάνει πριν κάποιο καιρό....
Η αλήθεια είναι ότι στις δημοπρασίες η τιμή ανεβαίνει το τελευταίο λεπτό....λογικό είναι γιατί οι ενδιαφερόμενοι παρακολουθούν την εξέλιξη και "χτυπάνε" τελευταία στιγμή....μιλάμε το "παιχνίδι" παίζεται κυριολεκτικά το τελευταίο λεπτό οπότε πρέπει να είσαι stand-by....

Διάβασε αυτή και την επόμενη σελίδα.....
http://www.mywatch.gr/viewtopic.php?t=23&postdays=0&postorder=asc&start=15

Βέβαια ποτέ δε μπορείς να είσαι 100% σίγουρος.....άλλωστε στη ζωή όλα σχετικά είναι....

Αποσυνδεδεμένος palok

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 322
    • Προφίλ
IWC
« Απάντηση #86 στις: Απρίλιος 19, 2007, 04:18:41 μμ »
https://www.iwc.com/index-en.asp
δεν θυμάμαι αν έχει γίνει ήδη post στο forum αλλά νομίζω δε χαλάει κανέναν να ξαναδεί αυτό το αριστούργημα. top gun με τα όλα του...
The planet is an ocean

Αποσυνδεδεμένος palok

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 322
    • Προφίλ
IWC
« Απάντηση #87 στις: Απρίλιος 19, 2007, 04:20:10 μμ »
sorry, εννοώ φυσικά αυτό:
Reference IW379901 from IWC
The Pilot�s Watch Double Chronograph Edition TOP GUN in ceramic with black soft strap
The planet is an ocean

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
IWC
« Απάντηση #88 στις: Απρίλιος 19, 2007, 05:43:22 μμ »
Palok σε βλεπω για μεγα φαν της IWC στο τελος!!!Οχι τιποτα αλλο εισαι για να αλλαζεις και υπογραφη(ΡΟ 45,5mm) :jg:  :jg:  :jg:

Αποσυνδεδεμένος palok

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 322
    • Προφίλ
IWC
« Απάντηση #89 στις: Απρίλιος 19, 2007, 06:49:24 μμ »
δεν το συζητώ. το έχω δηλώσει άλλωστε οτι το θεωρώ το απόλυτο Brand στα pilot. που θα μου πάει, θα το πάρω κάποια στιγμή τον αυτόματο χρονογράφο Pilot (στα 3600 περίπου αρχική).
Η υπογραφή δεν αλλάζει προς το παρόν γιατί μόλις πήρα το planet ocean το 45άρι και είμαι πολύ ικανοποιημένος με την αγορά μου τελικά (σε αυτά τα λεφτά).

PS: έχω πάντως και μια αδυναμία και στα panerai radiomir...
The planet is an ocean

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1209
    • Προφίλ
IWC
« Απάντηση #90 στις: Απρίλιος 19, 2007, 11:28:03 μμ »
Εγώ πάντως δηλώνω βαθιά ερωτευμένος με το καινούργιο μπιζουδάκι της IWC.Ιδιαίτερα σε πλατίνα με έχει κάνει να χάσω την ηρεμία μου. Ξέρει κανείς τιμούλες ??

ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!

Αποσυνδεδεμένος Pambis

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 269
    • Προφίλ
top gun
« Απάντηση #91 στις: Μάιος 07, 2007, 08:45:58 μμ »
ego prosopika niotho apagoitevmenos gia ta atoma opou persi kataferan na vroun kai na akrivoplirosoun to ceramic pilot watch split seconds limited edition 1000 pieces.

vasi tou website tis iwc to top gun den ine limited edition, otan dis to dial ine shedon to idio me to ceramic me elahistes diafores, kai ta dio rologia ine ceramic kai to neo top gun ine 46mm vs 44mm ceramic.

den xero an ine sosto i lathos apo tin iwc na paragi to 2006 ena limited roloi kai to 2007 na to xanaparagi me mikrodiafores kai na min ine limited!

ti nomize eseis?
AMBIS

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
IWC
« Απάντηση #92 στις: Μάιος 07, 2007, 09:17:53 μμ »
Δεν είναι καλό αλλά συμβαίνει και θα συμβαίνει δυστυχώς marketing uber alles  :-#
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος ferengi

  • 42mm case
  • 42mm case
  • Μηνύματα: 520
    • Προφίλ
IWC
« Απάντηση #93 στις: Μάιος 12, 2007, 11:02:34 πμ »
Ξεφυλλίζοντας το Κ της κυριακάτικης Καθημερινής από τις 15 Απριλίου, έπεσα στο ακόλουθο άρθρο για την επίσκεψη του Kurt Klaus στην Ελλάδα:


Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
IWC
« Απάντηση #94 στις: Μάιος 12, 2007, 11:27:12 πμ »
να ρωτησω μονο αν εχει copyright η συγκεκριμενη δημοσιευση και επιτρεπεται η αναδιμοσιευση της.ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος ferengi

  • 42mm case
  • 42mm case
  • Μηνύματα: 520
    • Προφίλ
IWC
« Απάντηση #95 στις: Μάιος 12, 2007, 11:36:07 πμ »
χαριτωμένο....  :-#

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
IWC
« Απάντηση #96 στις: Μάιος 12, 2007, 11:39:11 πμ »
να στο εξηγησω,η παραθεση λινκ που οδηγει στη σελιδα ειναι τελειως διαφορετικο απο την αναπαραγωγη μιας διαφημισης.κανω λαθος?

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
IWC
« Απάντηση #97 στις: Μάιος 12, 2007, 11:44:22 πμ »
και γιατι το λεω,περα απο την ειρωνεια που διεκρινα απο μερους σου,αν μια στο εκατομμυριο το δει καποιος και γινει παλι κατι αναλογο οπως με την υποθεση των φωτογραφιων?την θυμασαι διοτι ειχες ασχοληθει και συ μετο θεμα.δε θα ταν καλυτερο να μπει ενα λινκ προς την πηγη προελευεσης.αυτο σουπα

Αποσυνδεδεμένος ferengi

  • 42mm case
  • 42mm case
  • Μηνύματα: 520
    • Προφίλ
IWC
« Απάντηση #98 στις: Μάιος 12, 2007, 12:00:39 μμ »
Η πηγή προέλευσης είναι αυτή που αναφέρω. Σκανάρισα τη σελίδα προσωπικά, οπότε η εικόνα ως αρχείο σε ψηφιακή μορφή είναι πρωτότυπο έργο του οποίου κατέχω τα δικαιώματα. Το περιεχόμενο της εικόνας είναι ιδιοκτησία της Καθημερινής και το αναπαράγω ως τμήμα ενός συνόλου (περιοδικό) με σκοπό και μόνο την ενημέρωση, αναφέροντας παράλληλα πλήρως την πηγή μου.

Όπως έχουμε πει από τότε που συνέβη το γνωστό περιστατικό, η δημοσίευση με αναφορά της πηγής είναι μέσα στα πλαίσια των αποδεκτών πρακτικών και το αρχικό μου μήνυμα συμφωνεί πλήρως με αυτή την πρακτική, εξού και θεώρησα ότι η δική σου απάντηση ήταν ειρωνική, συγγνώμη για την παρεξήγηση. Αν πιστεύεις ότι παρόλαυτα υπάρχει κίνδυνος για το φόρουμ, είναι δικαίωμά σου ως moderator να διαγράψεις το μήνυμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
IWC
« Απάντηση #99 στις: Μάιος 12, 2007, 12:28:23 μμ »
καταλαβα οτι προκειται για σκαναρισμα,γι αυτο ειπα οτι ειπα,διοτι αναφερουν τα εντυπα η οποιαδηποτε αναπαραγωγη ολικη η μερικη του περιεχομενου η τμημα αυτου κτλ.εαν ελαβες το δικο μου σαν ειρωνεια λαθος.δεν εχω σκοπο να διαγραψω τιποτα γι αυτο το κανα δημοσια κουβεντα ωστε να βρεθει ενας κοινος τοπος συνενοησης.επιπροσθετα για τις φοτο να αναφερω ,το παλιο θεμα που χε προκυψει,η θεση μου ειναι γνωστη αλλα μου ανεφεραν επειτα οτι σε εκεινη την περιπτωση ειχε αφαιρεθει ενα  copyright αρα τα πραγματα αλλαζαν εις βαρος μας.ηταν μια διευκρινηση για τις φοτο