Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/mywatch/public_html/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3
Επιλογή καθημερινού ρολογιού

Αποστολέας Θέμα: Επιλογή καθημερινού ρολογιού  (Αναγνώστηκε 2761 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tzimis

• 38mm case
    • Προφίλ
Επιλογή καθημερινού ρολογιού
« στις: Ιούλιος 17, 2012, 09:36:52 πμ »
Καλημέρα,
Χρειάζομαι τα φώτα σας! Πολύ καλός μου φίλος μου ανέθεσε να του βρω την καλύτερη επιλογή για σπορ καθημερινό ρολόι το οποίο θέλει να φοράει στη θάλασσα, στο γυμναστήριο και στο τρέξιμο. Για τις υπόλοιπες ώρες έχει άλλα ρολόγια. Δεν νομίζω ότι τον ενδιαφέρει ιδιαίτερα η εμφάνιση, περισσότερο τον νοιάζει η ανθεκτικότητα και η αξιοπιστία. Το "πρόβλημα" βέβαια είναι ότι το budget είναι αρκετά μικρό. Τα χρήματα που μπορεί να διαθέσει είναι max 150 ευρώ!! Ελπίζω να υπάρχουν επιλογές. Περιμένω τις απαντήσεις σας!! Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Chris_Superocean

• Tourbillion
  • B R E I T L I N G
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος bshop

• Tourbillion
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Επιλογή καθημερινού ρολογιού
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 17, 2012, 10:53:43 πμ »
G-Shock τότε

Μερικές επιλογές από μια γρήγορη αναζήτηση

http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=25651

http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=18598

http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=27350

http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=23499

what he said!!! :)

το budget είναι υπέραρκετό για beater ρολόι και κανένα δε συναγωνίζεται τα g-shock σε λειτουργίες και ανθεκτικότητα.

Άσε που βλέπω να σου μένουν και 20-30 ευρώ ρέστα από τα 150!

Αποσυνδεδεμένος poseidon88

• 48mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 17, 2012, 12:19:09 μμ »
Συμφωνώ και με τους 2 προλαλήσαντες..
Τα g-shock η καλύτερη επιλογή και το μπάτζετ υπεραρκετό!
Ας ρίξει μιαματιά να βρει τι του αρέσει..

http://www.creationwatches.com/products/casio-g-shock-57/

Φιλικά, Μάνος.

Αποσυνδεδεμένος tzimis

• 38mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 17, 2012, 03:02:06 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Μάλλον προς g-shock θα κινηθεί τελικά. Σε περίπτωση που αποφασίσει να το παραγγείλει από internet και συγκεκριμένα από το creationwatches που παρατίθεται παραπάνω, υπάρχει περίπτωση να έχει τίποτα δυσάρεστες εκπλήξεις με το τελωνείο; Θα πρέπει πρώτα να στείλει κάποιο μέιλ και να συνεννοηθεί μαζί τους; Ή επειδή θα είναι κάτω από 150 ευρώ δεν τίθεται θέμα ανεξαρτήτως χώρας προέλευσης; 

Αποσυνδεδεμένος apostolos

• 34mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 17, 2012, 08:35:16 μμ »
Ρίξε μια ματία και σε αυτό....Μ'αρέσει αρκετά...
Χωρίς φυσικά να έχω καμία σχέση με την αγγελία...

http://www.mywatch.gr/index.php/topic,15002.msg167105/topicseen.html#new

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

• Global Moderator
  • Tourbillion
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 17, 2012, 08:40:47 μμ »
Ρίξε μια ματία και σε αυτό....Μ'αρέσει αρκετά...
Χωρίς φυσικά να έχω καμία σχέση με την αγγελία...

http://www.mywatch.gr/index.php/topic,15002.msg167105/topicseen.html#new

+1  :up:

Αποσυνδεδεμένος tzimis

• 38mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 18, 2012, 08:03:07 πμ »
Το είδα χθες και με εντυπωσίασε και μένα εμφανισιακά. Απλά δεν αφορά εμένα η αγορά (πρόκειται για φίλο μου), ξεφεύγει από το budget του και δεν ξέρω κατά πόσο είναι διατεθειμένος να αγοράσει μεταχειρισμένο ρολόι. Επιπλέον, ο φίλος στην αγγελία δεν αναφέρει καθόλου πότε είναι αγορασμένο το ρολόι, μέχρι πότε έχει εγγύηση, πόσο έχει φορεθεί και σε τι κατάσταση είναι. Αν και για να μην τον αδικούμε, φαίνεται να είναι σε άψογη κατάσταση!

Αποσυνδεδεμένος tzimis

• 38mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 18, 2012, 08:07:00 πμ »
Παράλειψη μου, μόλις είδα ότι αναφέρει πως είναι σε άριστη κατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος poseidon88

• 48mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 18, 2012, 11:41:04 μμ »
Από creationwatches κανένα πρόβλημα,έχω παραγγείλει όπως και πολλά άλλα άτομα από εδώ μέσα.
Επιλέγεις απλό ταχυδρομείο στο στέλνει με fedex χωρίς χρέωση και το δηλώνει measure instrument οπότε περνάει έτσι.
Το συγκεκριμένο της αγγελίας είναι μια κατηγορία πάνω για μένα αν τελικά το σκεφτεί ο φίλος σου.

Φιλικά, Μάνος.

Αποσυνδεδεμένος tzimis

• 38mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 19, 2012, 05:56:36 μμ »
Καλησπέρα,
Με αφορμή την αγγελία του φίλου giorgos mg, έψαξα λίγο στο ίντερνετ για τα Casio protrek. Βρήκα στο creationwatches μοντέλα τους που ξεκινάνε από 160 ευρώ και ανεβαίνουν. Προσωπικά τα θεωρώ πιο όμορφα και προφανώς θεωρείται ανώτερη σειρά από τα g-shock. Η ερώτηση είναι αν αξίζουν τα λίγα (ή πολλά) παραπανω ευρώ για ένα φυσιολογικό αθλητικό τύπο (τρέξιμο, κολύμπι, γυμναστήριο) ο οποίος δεν ασχολείται με extreme sports! Κυρίως από άποψη ποιότητας και αντοχής. Άλλωστε θεωρώ ότι οι λειτουργίες τους και οι δυνατοτητες που παρέχουν σε ελάχιστους ανθρώπους μπορούν να φανούν πραγματικά χρήσιμες!
Ευχαριστώ και πάλι!!

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

• 42mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 19, 2012, 08:18:13 μμ »
Tzimis, η δική μου άποψη είναι λίγο διαφορετική.
Η σειρά Protrek της Casio, δεν θεωρώ πως βγήκε σαν ανώτερη σειρά από αυτή των G-Shock. Συνήθως σε αυτήν (Protrek) βρίσκεις τα λεγόμενα και ABC watches (alti-baro-compass). Είναι προσανατολισμένα σε ανθρώπους που κάνουν δραστηριότητες που απαιτούν την χρήση ενός τέτοιου ρολογιού.
Από την άλλη η σειρά των G-Shock, είναι μια πιο γενικής χρήσης σειρά (αν και εκεί υπάρχουν καταδυτικά ή ABC ) με κύριο σκοπό να δώσει στον χρήστη του ρολογιού ένα κομμάτι κατά κύριο λόγο άθραυστο (όσο μπορεί να είναι ένα ρολόι), ρολόγια που θα μπορούν να φορεθούν παντού χωρίς να έχεις το νου σου μήπως χτυπηθούν ή πάθουν κάτι άλλο.
Χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει πως τα Protrek υπολείπονται σε αντοχή (αν και τα περισσότερα μοντέλα της σειράς δεν φτάνουν τα επίπεδα αντοχής ενός  G-Shock.
Αυτή την άποψη έχω σχηματίσει εγώ, χωρίς αυτό να σημαίνει πως είναι απαραίτητα και η σωστή.

Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος asot

• 38mm case
  • life goes on...
    • Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 20, 2012, 10:30:03 μμ »
Σ' αυτήν την άποψη έχω καταλήξει και γώ!

G-SHOCK = Αυξημένης αντοχής ρολόι γενικής χρήσης
Protrek/Pathfinder (ABC) = Αυξημένες λειτουργίες (με "παραχωρήσεις" στην αντοχή)

Ειναι χαρακτηριστικό οτι υπάρχουν ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ G-Shock (MR-G, κλπ) κοντά στα 1000 ευρώ, ενώ τα αντιστοιχα ABC ειναι μάλλον λιγότερα (και φθηνότερα?)

goku86

• Επισκέπτης
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 31, 2012, 02:28:06 πμ »
Αγόρασα το Casio g shock gd-100-1ber και είμαι πολύ ευχαριστημενος, παραθέτω και ένα λινκ ewatch.com.gr/0050003131/%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B9-casio-gd-100-1ber.html

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2