Αποστολέας Θέμα: Ιδέες για αγορά ρολογιού έως 1500€  (Αναγνώστηκε 32164 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

erizzzz

  • Επισκέπτης

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για αγορά ρολογιού έως 1500€
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 03, 2012, 09:01:03 πμ »
Nομιζω πιο κοντα στο υφος του Omega De Ville ,που μας ειπες οτι σου αρεσει,ειναι το Baume Mercier Classima που σου προτεινε ο Γιαννης.
http://www.gofas.gr/rologia/baume-mercier/classima-569.html
Αν δεν σ`αρεσει το ασπρο καντραν νομιζω πως βγαινει και σε μαυρο.Αν πληρωσεις μετρητοις νομιζω πως θα καταφερεις μια τιμη κοντα στα 1600-1700 ευρω.

"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος m1234

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για αγορά ρολογιού έως 1500€
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 03, 2012, 08:36:01 μμ »
Για αυτά τι γνώμη έχετε?




Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για αγορά ρολογιού έως 1500€
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 03, 2012, 10:29:40 μμ »
M'αρέσει ;) ;D


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS31

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1002
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για αγορά ρολογιού έως 1500€
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 04, 2012, 07:56:27 πμ »
Δεν είναι κακό. Πρόσεχε όμως γιατί πέφτεις στην παγίδα να ψάχνεις και να βρίσκεις καινούργια Ρολόγια. Θα πρέπει να κατασταλαξεις σε 3 με 4 Ρολόγια και μετά να αποφασίσεις

Αποσυνδεδεμένος trikat

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 796
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για αγορά ρολογιού έως 1500€
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 04, 2012, 04:37:11 μμ »
Το πετυχα σημερα, την quartz εκδοση και δεν μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα.


Κοιμιζει τους παντες...

Αποσυνδεδεμένος trikat

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 796
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για αγορά ρολογιού έως 1500€
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 04, 2012, 05:02:46 μμ »
Αν το βρεις hamilton Pan Europe, 45, 1300E

Κοιμιζει τους παντες...

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για αγορά ρολογιού έως 1500€
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 04, 2012, 05:21:21 μμ »
Σωστός!!! Ωραιότατο το Pan Europe, πως δεν το σκεφτήκαμε νωρίτερα?


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος Istar

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1126
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για αγορά ρολογιού έως 1500€
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 04, 2012, 08:00:31 μμ »
Πολύ όμορφο και το Pan Europe και τα ORIS πάνω  :o
"ΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?"

Αποσυνδεδεμένος m1234

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για αγορά ρολογιού έως 1500€
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 04, 2012, 08:42:24 μμ »
Από την φωτογραφία δεν με τρελαίνει το Pan Europe. Ίσως λίγο χοντροκομμένο, λίγο τα έντονα κυκλάκια, ουτε το καφε δερματινο μου  πολυαρέσει.

Το tag μου φαίνεται ωραίο από τις φωτό. Επίσης μου αρέσει και το αντίστοιχο omega αλλά ίσως είναι λίγο μικρό (41)



από τα υπόλοιπα μου αρέσει αρκετά αυτό:



Αυτο θέλω να το δω από κοντα γιατί ο φίλος που το προτεινε λεει ότι το αδικούν οι φωτό





Αποσυνδεδεμένος m1234

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για αγορά ρολογιού έως 1500€
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 06, 2012, 01:36:20 μμ »
Επηρεάστηκα μάλλον από όλα όσα διαβάζω για το longines legend diver και το ενθουσιασμό όλων των κατόχων του και άρχισε να μου αρέσει (ειδικά σε κάτι φωτό σαν την παρακάτω)
http://forums.watchuseek.com/attachments/f405/548720d1320338239-my-nos-longines-legend-diver-no-date-img_9794.jpg
Ίσως γιατί όσο βλέπω περισσότερα ρολόγια, καταλαβαίνω ότι αυτό είναι κάτι ιδιαίτερο και ξεχωριστό
Και σε συνδυασμό με την τιμή του που είναι value for money όπως λένε όλοι και την μάρκα που την συμπαθώ.
Θα πάω να το δω από κοντά σε λίγες μέρες που θα πάω Αθήνα, μαζί με τα άλλα που μου έχετε προτείνει....

Αυτό που με προβληματίζει επιπλέον είναι το εξής:
Εγώ δεν έχω το πάθος που έχετε οι περισσότεροι από εσάς για τα ρολόγια. Και δεν μπορώ να εκτιμήσω την αξία των μηχανισμών. Επίσης λόγω απόστασης από Αθήνα δεν είναι εύκολο να πηγαίνω για σέρβις και ρυθμίσεις κλπ.
Μήπως για την περίπτωση μου είναι προτιμότερο ένα quartz?  Κι αν ναι, σε αυτή την κατηγορία τιμής εκτός από omega seamaster και tag aquaracer παίζει και τίποτα άλλο? Ειδα ότι και το Baume & Mercier Classima έχει έκδοση quartz.

Μια ακόμη ερώτηση. Που μου προτείνετε να πάω να τα δω όλα αυτά? Στοά φέξη θα τα βρω όλα?(longines, Baume & Mercier, omega, tag, κλπ)
Από τιμές? Πάλι εκεί να ρωτήσω ή παίζει και πουθενά αλλού καλύτερα?
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για αγορά ρολογιού έως 1500€
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 06, 2012, 03:45:34 μμ »
Ίσα-ίσα που στο μηχανικό θα έχεις συντήρηση ανά αραιότερα χρονικά διαστήματα, χοντρικά σέρβις ανά 5 χρόνια, αντίθετα με κάποιο quartz που θα θέλεις αλλαγη μπαταρίας-στεγανοποίηση κάθε 2.
Στη στοά Φέξη έχει ποικιλία, δεν έχει όμως Omega και Tag. Θα σε βοηθήσουν με προτάσεις και οι φίλοι με πμ ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος Chris_Superocean

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4010
  • B R E I T L I N G
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για αγορά ρολογιού έως 1500€
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 06, 2012, 04:02:26 μμ »
Με μια έκπτωση της τάξης του 27% είσαι στα 1562,2 €



« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 06, 2012, 05:48:04 μμ από Chris_Superocean »
Δεν ήταν κακός ο λύκος, η γιαγιά είχε αυθαίρετο.

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Ιδέες για αγορά ρολογιού έως 1500€
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 06, 2012, 04:12:41 μμ »
μια παρενθεσούλα στο θέμα quartz. Μπορεί να θέλει πιο συχνά μπαταρία (εκτός των ηλιακών) αλλά service θέλει πολύ πιο αρεά από το μηχανικό. Τα πολύ καλά της seiko (οκ για τις top μηχανές της λέμε) θέλουν service κάθε 50 χρόνια!!!

Όπως και να έχει στις μάρκες που πρότεινες εγώ δε θα έπαιρνα quartz. Δηλαδή Tag/omega/BM κτλ.

Σε quartz κοίτα πρώτα από γιαπωνέζικα και εάν δε σε καλύπτουν δες μερικά good value quartz όπως victorinox, tissot, suunto (άλλο στυλ αλλά το elementum είναι yummy!!!)

Επίσης και bell & ross μπορείς να βρεις quartz σε πολύ καλή τιμή! Στο στυλ που βλέπω ότι σου αρέσει έχουν πολλά κομμάτια!

Και τέλος φυσικά σε Breitling quartz είσαι μέσα στο budget :)

Π.

Αποσυνδεδεμένος Istar

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1126
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για αγορά ρολογιού έως 1500€
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 06, 2012, 05:29:04 μμ »
Μερικά ρολόγια βγαίνουν μόνο αυτόματα κάποια μόνο quartz, πάρε αυτό που σου δημιουργεί συναίσθημα και θες να το κοιτάς συνέχεια, άσχετα από μηχανή.
Πολλοί φίλοι του αυτόματου "σπάζονται" με την μη-συνεχόμενη κίνηση του δείκτη των δευτερολέπτων των quartz.
Οι φίλοι των quartz από την άλλη εκνευρίζονται με τον ήχο του ρότορα των αυτόματων και με την διαρκή ρύθμηση της ώρας σε παρίπτωση που δεν φορεθεί για 2 ημέρες.
Ένα άλλο που μπορεί να σε επηρεάσει  είναι το "ζύγισμα" του ρολογιού στον καρπό ειδικά αν το φοράς χαλαρό.
Στα αυτόματα νιώθεις το παραπάνω βάρος του ρολογιού ,που αρέσει σε πολλούς , ένα μειον είναι ότι αυτό το βάρος κάνει το ρολόι να γλυστράει στο πλάι (είπαμε αν το φοράς χαλαρά).
Το ίδιο ρολόι στην Quartz version  του π.χ. το Aquaracer, θα σου δίνει την αίσθηση της πιο ομιόμορφης κατάνομης βάρους μεταξύ μπρασελέ-ρολογιού, δηλαδή θα το αισθάνεσαι πιο άνετο, πιο "βραχιόλι" "περικάρπιο" πες το όπως θες, πάντως πιο ομοιογενές στον καρπό.

Έγω έχω και τα δύο** και όταν βαριέμαι το ένα βάζω το άλλο. **(Για ίδιας αξίας μιλάω πάντα 1500euro+) όχι όπως λένε πολλοί "έχω και τα δύο" και το auto τους είναι των 4000euro και το quartz τους των 250euro, χαρακτηρίζοντας το ένα κόσμημα και το άλλο εργαλείο λες και πρέπει να δικαιολογηθούν για την κατοχή quartz, και τα δύο κοσμήματα είναι για τον κάτοχό τους.

Συμπέρασμα: TO MEIΟNEKTHMA ENOΣ ΡΟΛΟΓΙΟΥ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΚΑΙ TO ANTΙΘΕΤΟ.

Πάρε αυτό που όταν βγεις από το μαγαζί θα σε κάνει να μην σκέφτεσαι άλλο ρολόι (της ίδιας κατηγορίας αφού για άλλο στυλ..divers άμα πάρεις πιλότο ,ή chronograph άμα πάρεις απλό divers, θα το σκεφτείς ούτως ή άλλως κάποια στιγμή) και θα σε κάνει να μην σκέφτεσαι τα λεφτά που άφησες στο μαγαζί ως πολλά για αυτό που πήρες. ΑΥΤΗ είναι για μένα η πετυχημένη αγορά ρολογιού.
"ΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?"

Αποσυνδεδεμένος Istar

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1126
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για αγορά ρολογιού έως 1500€
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 06, 2012, 05:42:21 μμ »
Ίσα-ίσα που στο μηχανικό θα έχεις συντήρηση ανά αραιότερα χρονικά διαστήματα, χοντρικά σέρβις ανά 5 χρόνια, αντίθετα με κάποιο quartz που θα θέλεις αλλαγη μπαταρίας-στεγανοποίηση κάθε 2.
Στη στοά Φέξη έχει ποικιλία, δεν έχει όμως Omega και Tag. Θα σε βοηθήσουν με προτάσεις και οι φίλοι με πμ ;)
Ναι αλλά η τιμή του service κοστίζει εντελώς διαφορετική τιμή από το 15euro μπαταρίας στεγανοποίησης (στο ίδιο κατάστημα τα έκανα και τα δύο) δεν ρώτησα βέβαια αν το service του Zenith γίνεται στον ίδιο μάστορα ή αν κάθε εταιρεία εξυπηρετείται από διαφορετικό τεχνίτη. Για τιμές αντιπροσωπείας , αποστολή του ρολογιού στο εξωτερικό etc άστο καλύτερα αν το ρολόι σου δεν αξίζει απο 3000-4000euro και πάνω ώστε να αξίζει σε % τις αξίας το κόστος του service.
"ΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?"

Αποσυνδεδεμένος m1234

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για αγορά ρολογιού έως 1500€
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 06, 2012, 06:58:12 μμ »
Με μια έκπτωση της τάξης του 27% είσαι στα 1562,2 €

Από brietling μου αρέσει περισσότερο το superocean αλλά ξεφεύγει σε τιμή αν δεν κάνω λάθος. Θα το δω και αυτό που προτείνεις πάντως

Αποσυνδεδεμένος m1234

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για αγορά ρολογιού έως 1500€
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 06, 2012, 07:14:49 μμ »
Ναι αλλά η τιμή του service κοστίζει εντελώς διαφορετική τιμή από το 15euro μπαταρίας στεγανοποίησης (στο ίδιο κατάστημα τα έκανα και τα δύο) δεν ρώτησα βέβαια αν το service του Zenith γίνεται στον ίδιο μάστορα ή αν κάθε εταιρεία εξυπηρετείται από διαφορετικό τεχνίτη. Για τιμές αντιπροσωπείας , αποστολή του ρολογιού στο εξωτερικό etc άστο καλύτερα αν το ρολόι σου δεν αξίζει απο 3000-4000euro και πάνω ώστε να αξίζει σε % τις αξίας το κόστος του service.

Δηλαδή για να καταλάβω...
Ένα Longines Lengend Diver κάθε 5 χρόνια θα χρειάζεται σέρβις? Και πόσο μπορεί να στοιχίσει ενδεικτικά? Μόνο σε εξουσιοδοτημένο σερβις μπορεί να γίνει?

Σε ένα tag ή Omega quartz είναι απαραίτητο να πας σε εξουσιοδοτημένο για αλλαγή μπαταρίας, δεν μπορεί να γίνει σε έναν τοπικό μαγαζάκι εδώ στην επαρχία? Και 2ον οι μπαταρίες που παίρνουν δεν είναι οι κοινές που έχουν 2-3 ευρώ? είναι κάτι ιδιαίτερο?

Αποσυνδεδεμένος m1234

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για αγορά ρολογιού έως 1500€
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 06, 2012, 07:17:19 μμ »
Έγω έχω και τα δύο** και όταν βαριέμαι το ένα βάζω το άλλο. **(Για ίδιας αξίας μιλάω πάντα 1500euro+) όχι όπως λένε πολλοί "έχω και τα δύο" και το auto τους είναι των 4000euro και το quartz τους των 250euro, χαρακτηρίζοντας το ένα κόσμημα και το άλλο εργαλείο λες και πρέπει να δικαιολογηθούν για την κατοχή quartz, και τα δύο κοσμήματα είναι για τον κάτοχό τους.

Συμπέρασμα: TO MEIΟNEKTHMA ENOΣ ΡΟΛΟΓΙΟΥ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΚΑΙ TO ANTΙΘΕΤΟ.

Πάρε αυτό που όταν βγεις από το μαγαζί θα σε κάνει να μην σκέφτεσαι άλλο ρολόι (της ίδιας κατηγορίας αφού για άλλο στυλ..divers άμα πάρεις πιλότο ,ή chronograph άμα πάρεις απλό divers, θα το σκεφτείς ούτως ή άλλως κάποια στιγμή) και θα σε κάνει να μην σκέφτεσαι τα λεφτά που άφησες στο μαγαζί ως πολλά για αυτό που πήρες. ΑΥΤΗ είναι για μένα η πετυχημένη αγορά ρολογιού.

Σωστός ο Istar. Τίποτα δεν είναι άσπρο-μαύρο. Κάθε επιλογή έχει τα υπέρ και τα κατά.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για αγορά ρολογιού έως 1500€
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 06, 2012, 08:36:13 μμ »
Δηλαδή για να καταλάβω...
Ένα Longines Lengend Diver κάθε 5 χρόνια θα χρειάζεται σέρβις? Και πόσο μπορεί να στοιχίσει ενδεικτικά? Μόνο σε εξουσιοδοτημένο σερβις μπορεί να γίνει?

Σε ένα tag ή Omega quartz είναι απαραίτητο να πας σε εξουσιοδοτημένο για αλλαγή μπαταρίας, δεν μπορεί να γίνει σε έναν τοπικό μαγαζάκι εδώ στην επαρχία? Και 2ον οι μπαταρίες που παίρνουν δεν είναι οι κοινές που έχουν 2-3 ευρώ? είναι κάτι ιδιαίτερο?

Και τα δύο μπορούν να γίνουν σε οποιδήποτε τεχνικό. Κόστος χοντρικά γύρω στα 70 ευρώ για σέρβις σε μηχανικό αυτόματο. Στην αντιπροσωπεία θα στοιχίσει αρκετά ακριβότερα.
Για quartz δεν είναι μόνο η αξία της μπαταρίας, αλλά και το άνοιγμα-κλείσιμο-έλεγχος στεγανοποίησης. Κόστος περίπου 15 ευρώ. Κι εδώ θα κοστίσει ακριβότερα στην αντιπροσωπεία...



Ναι αλλά η τιμή του service κοστίζει εντελώς διαφορετική τιμή από το 15euro μπαταρίας στεγανοποίησης

Δεν τέθηκε σ'εκείνο το σημείο θέμα κόστους από τον φίλο, τέθηκε θέμα συχνότητας επισκέψεων σε τεχνικό  ;)
Όπως και νά'ναι πάντως, αν αντιστοιχίσεις 3 αλλαγές μπαταρίας με ένα σέρβις, τότε η διαφορά του κόστους συντήρησης παύει να υφίσταται...βάλε βενζίνες, βάλε χρόνο και ταλαιπωρία, βάλε και τα νεύρα σου που θα έχει σταματήσει το ρολόι...άστα...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης