Αποστολέας Θέμα: Ιδέες για αγορά ρολογιού έως 1500€  (Αναγνώστηκε 32166 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Istar

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1126
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για αγορά ρολογιού έως 1500€
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 06, 2012, 08:53:33 μμ »
Υπάρχει το τόπικ Τεχνικά θέματα>SERVICE ρολογιών όπου μέλη παραθέτουν και τιμές και εμπειρίες από service.
Το δικό μου το έστειλα σε τεχνίτη που μου πρότεινε το γνωστό κατάστημα και έδωσα 90euro και είμαι πολύ ευχαριστημένος  από τη συντήρηση που έγινε. Αν το έστελνα σε αντιπροσωπεία μου είπαν 300+ με χρόνο παράδοσης 2 βδομάδες.
Ελπίζω να μην υπερέβαλλε το κατάστημα για να παίρνει τις δουλειές ο "δικός τους" αλλά δεν νομίζω, καθώς είμαι πελάτης σε 3 ρολόγια από το συγκεκριμένο.
Σε ένα quartz μου Tissot PRC100chronograph TITANIUM πήγα για μπαταρία σήμερα και οι τιμές ήταν 15euro για μπαταρία+στεγανοποίηση+εγγύηση στεγανότητας σε περίπτωση "στραβής". 5euro ήταν η τιμή της μπαταρίας χωρίς την αδιαβροχοποίηση για κοινό ρολόι που δεν είναι αδιάβροχο.
Η πρώτη μπαταρία (εργοστασιακή) των quartz κρατάει 5 χρόνια για κάποιο λόγο αλλά όπως μου είπαν μόνο τα εργοστάσια έχουν το δικαίωμα τοποθέτησης για κάποιο λόγο.   ???  Αν κάποιος γνωρίζει ας μας δώσει παραπάνω info.   ???
Υπόψην ότι με το αυτόματο σου θα παίζεις θα ασχολείσαι θα το ακούς θα το μετράς etc. Το quartz είναι πιο οικονομικό από κάθε άποψη αγορά-service αλλά δεν κάνει όλα τα παραπάνω, αλλά αν δεν έχεις μεράκι με τις μηχανές σου είναι αδιάφορο αν τα κάνει. Εγώ πάντως με το αυτόματο περνάω κάποια ώρα της ημέρας (αυτές τις μέρες όχι ,γιατί μου το καβάτζωσε η κοπέλα μου και ισχυρίζεται ότι της πάει καλύτερα  :P  δεν με βλέπω να το παίρνω πίσω χαχαχαχαχ)

Τnx φίλε GiannisΗ για την παράθεση τιμών βλέπω συμφωνούνε τα ποσά που δίνουμε.
"ΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?"

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για αγορά ρολογιού έως 1500€
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 06, 2012, 10:11:24 μμ »
αυτές τις μέρες όχι ,γιατί μου το καβάτζωσε η κοπέλα μου και ισχυρίζεται ότι της πάει καλύτερα  :P  δεν με βλέπω να το παίρνω πίσω χαχαχαχαχ

To ρολόι πίσωωωωωωωωωωωωω.................άκου ισχυρίζεται ότι της πάει καλύτερα!!! :shocked: :wallbash: :hangman:


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος m1234

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για αγορά ρολογιού έως 1500€
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 06, 2012, 11:01:20 μμ »
αυτές τις μέρες όχι ,γιατί μου το καβάτζωσε η κοπέλα μου και ισχυρίζεται ότι της πάει καλύτερα  :P  δεν με βλέπω να το παίρνω πίσω χαχαχαχαχ

χα χα χα χα !!!!!!
πάρ' το πίσω επειγόντως πριν το κατοχυρώσει......



Αποσυνδεδεμένος Istar

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1126
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για αγορά ρολογιού έως 1500€
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 07, 2012, 12:35:01 πμ »
Ετοιμαστείτε για wall of text  ;D  ;D  ;D
"ΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?"

Αποσυνδεδεμένος Istar

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1126
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για αγορά ρολογιού έως 1500€
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 07, 2012, 01:37:43 πμ »
Μήπως για την περίπτωση μου είναι προτιμότερο ένα quartz?  Κι αν ναι, σε αυτή την κατηγορία τιμής εκτός από omega seamaster και tag aquaracer παίζει και τίποτα άλλο? Ειδα ότι και το Baume & Mercier Classima έχει έκδοση quartz.


Λοιπόν ξεκινάω...Στην τιμή που μας δίνεις δεν υπάρχουν πολλές επιλογές quartz γιατί μιλάμε για τα ακριβότερα quartz που κυκλοφορούν φτάνοντας το entry lvl σε brands που δεν θα δεις πολλούς να έχουν γύρω σου.

π.χ. number ONE :Το ακριβότερο TISSOT δεν ξεπερνάει τα 1300euro ενώ ξεκινάνε από 150euro, τα Hamilton ξεκινάνε από 300 και φτάνουν τα 3500, τα Seiko από 100euro για ένα SEIKO 5 automatic, 4500euro για ένα SEIKO Αnanta titanium εως τα Springdrive.
To point μου είναι ότι αγοράζοντας ένα quartz TAG (που ξεκινάει από 700 στην σειρά F1) ή το πιο φθηνό Ω seamaster στα 1500 μπαίνεις στα χωράφια εταιριών με υψηλότερη τιμή entry lvl.
Φορώντας ένα TISSOT,HAMI,SEIKO (οι γνώστες ξέρουμε τις τιμές όταν βλέπουμε τα ακριβά μοντέλα τους οπότε παρακαλώ τους κατόχους των Ananta να μην παρεξηγηθούν) μπορεί να φοράς ίδια μάρκα με τον διπλανό σου ή  να σου πει ο φίλος σου"και εγώ SEIKO έχω" και εσύ να θέλεις παραπάνω αποκλειστικότητα στην μάρκα αφού έσκασες τα 1500euro. Ε αυτή η αποκλειστικότητα, άσχετα αν το ρολόι είναι quartz, πληρώνεται στα TAG,OMEGA.
π.χ. number ΤWO: automatic more value for money vs entry quartz. Eίναι σαν να λέμε POLO 1.2 tsi με 100hp vs AUDI A1 1.2tsi με 82,86 δεν θυμάμαι ακριβώς τα hp του Α1.
Μπορεί το πόλο να έχει καλύτερη μηχανή,καλύτερες επιδόσεις,καλύτερη τιμή, στα στέκια των γκαζόφιλων να θεωρούν ότι το AUDI "δεν πάει μία" αλλά εσύ να θέλεις AUDI βρε αδερφέ για το σχήμα και τι μάρκα. Η Αudi βγάζει ακριβώς αυτό το μοντέλο για να χτυπήσει μια κατηγορία κάτω αγοραστές που επιθύμουν το brand της και την ποιότητά της.
Το ίδιο κάνουν η TAG,ΟΜΕGA δεδομένου ότι, ασχέτως μηχανής, η ποιότητα καντράν, κάσας, δεικτών, μπρασελέ, το μέγεθος θα είναι ακριβώς ίδια με το ίδιο μοντέλο σε αυτόματο και όταν θα τα φοράς και ο κάθε άσχετος θα μπορεί να ξέρει ότι έχεις δώσει πάνω από χιλιάρικο (καταλαβαίνεις τι εννοώ μιλάω για κύρος brand όχι για επίδειξη χρημάτων).
Γιαυτό όπως στα αυτοκίνητα θα δεις ότι και εδώ οι εταιρείες δεν ρισκάρουν το κύρος τους με πολλά quartz (καλά η TAG ίσως έχει λίγα παραπάνω),δεν υπάρχουν MONACO quartz, Speedmaster quartz, Carrera quartz  ;D ;D γιατί θα έχαναν το κύρος τους στους high end πελάτες.
Σου στέλνω στο http://www.mywatch.gr/index.php/topic,2171.11240.html να δεις μερικές πραγμάτικες φοτό από τα πολύ όμορφα Seamaster του Poseidon88 και του erizzzz καθώς και το TAG2000 του pontioz1 το οποίο είναι πανέμορφο και με μπρασελέ και με ΝΑΤΟ/ZULU straps. (Αυτά είναι αυτόματα 3000+ αρχικές τιμές, αλλά και τα quartz να πάρεις ίδιο σχήμα έχουν και την ίδια ομορφιά)
Να και μερικές επιπλέον επιλογές σε TAG στο στυλ του pontioz1
http://www.ewatch.com.gr/0050004149/ρολοι-tag-heuer-caf1010-bao821.html
http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=23878
http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=16661 το ίδιο με μπρασελέ

λοιπόν το σταματάω εδώ το post γιατί ο τοίχος (wall) κοντεύει να πέσει  :weedman:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 07, 2012, 02:51:30 πμ από Istar »
"ΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?"

Αποσυνδεδεμένος Istar

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1126
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για αγορά ρολογιού έως 1500€
« Απάντηση #45 στις: Ιούνιος 07, 2012, 02:12:34 πμ »
Ξέρω ότι το Longines Heritage Legend Diver στο πρότεινα και εγώ στο 1ο μου post άλλα σε αυτό το post θα σου δώσω και έναν σοβαρό λόγο για να το μην το πάρεις. ΤΟ ΜΠΡΑΣΕΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕοοοΕΕΕΕΕΕ!!!!!!
Μπορεί να το έχω και εγώ και άλλοι εδώ σαν ρολόι στόχο αλλά σκέψου ότι παίζει να έχουμε πάνω από 1 ρολόγια και να μην ήταν η επιλογή μας αν μας άφηναν να έχουμε ένα μονο (ΕΝΑ ΜΟΝΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ ???)  ρολόι.
Αν είδες το TAG του pontioz1 θα δεις ότι μπορεί να παίξει με τα λουράκια ΝΑΤΟ/ZULU, καουτσούκ, μπρασελέ http://www.gofas.gr/rologia/tag-heuer-1/exlusive-2000aquagraph.html το ίδιο και το seamaster.

Το Legend diver εκτός από αυτό το mesh μπρασελέ http://forums.watchuseek.com/f74/question-about-supercompressor-case-new-longines-legend-diver-510047.html δεν έχει το δικό του μπρασελέ. Kαλά η φοτό με το mesh που δείχνω είναι αρκετή για να στείλει πολύ κόσμο να παει να το πάρει  ;D
Αν είναι το πρώτο ακριβό σου ρολόι και σ'αρέσουν τα μπρασελέ σκέψου το.
"ΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?"

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: Ιδέες για αγορά ρολογιού έως 1500€
« Απάντηση #46 στις: Ιούνιος 07, 2012, 08:01:18 πμ »
Η πρώτη μπαταρία (εργοστασιακή) των quartz κρατάει 5 χρόνια για κάποιο λόγο αλλά όπως μου είπαν μόνο τα εργοστάσια έχουν το δικαίωμα τοποθέτησης για κάποιο λόγο.   ???  Αν κάποιος γνωρίζει ας μας δώσει παραπάνω info.   ???
Πάντα η εργοστασιακές μπαταρίες κρατάνε πολύ περισσότερο απο τις συμβατικές.(γύρω στην 5ετία)
Αυτό συμβαίνει διοτί ένα ρολόϊ μπορεί να κάνει 2 και 3 χρόνια μέχρι να πουληθεί.Προκειμένου λοιπόν ο κατασκευαστής να είναι κατοχυρωμένος,τοποθετεί μπαταρία μεγάλης διάρκειας.
Σκέφτεσαι να πας να αγοράσεις ένα ρολόϊ,το οποίο είναι στη βιτρίνα 2-3 χρόνια,και να σου πει ο καταστηματάρχης "μισό λεπτό να στο ανοίξω για να σου βάλω μπαταρία";
Καινούριο ρολοϊ και να στο ανοίξουν;;;Δε λέει!

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για αγορά ρολογιού έως 1500€
« Απάντηση #47 στις: Ιούνιος 07, 2012, 08:55:02 πμ »
Εγώ προσωπικά αν ήθελα quartz δεν θα έπαιρνα Ελβετό. Θα πήγαινα κατ' ευθείαν σε Ιάπωνα.

Κ.
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Ιδέες για αγορά ρολογιού έως 1500€
« Απάντηση #48 στις: Ιούνιος 07, 2012, 10:02:40 πμ »
Εγώ προσωπικά αν ήθελα quartz δεν θα έπαιρνα Ελβετό. Θα πήγαινα κατ' ευθείαν σε Ιάπωνα.

Κ.

 :applaus:  :applaus:  :applaus:

Αποσυνδεδεμένος m1234

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για αγορά ρολογιού έως 1500€
« Απάντηση #49 στις: Ιούνιος 08, 2012, 10:10:31 πμ »
Ισχύει ότι τα tag τα υπερτιμολογούν στην Ελλάδα?
Δηλαδή ένα aquaracer 500m πόσο παραπάνω τιμή καταλόγου έχει στην ελλάδα? Γιατι αυτό είναι κάτι που με εκνευρίζει γενικότερα και αν ισχύει θα βγει από την λίστα.
Πάντως το longines legend diver το βλέπω εξίσου ακριβό ή και ακριβότερο έξω.
Δεν ξέρω για το omega seamaster quartz τι παίζει. Νομίζω και αυτό είναι οκ όπως και τα baume&m. Σωστά?


Αποσυνδεδεμένος m1234

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για αγορά ρολογιού έως 1500€
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 08, 2012, 10:13:50 πμ »
Kάπου πήρε το μάτι μου ότι βγάζει η tag και νέο aquaracer με κεραμική στεφάνι. Δεν λέει όμως αν θα το βγάλει quartz και υποθέτω ότι θα είναι ακριβό.





http://www.crownandcaliber.com/wp-content/uploads/2012/05/tag-heuer-new-aquaracer-ceramic-black-832x1024.jpg

Αποσυνδεδεμένος alexandroudiakou

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 88
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για αγορά ρολογιού έως 1500€
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 08, 2012, 05:05:09 μμ »
omega seamaster...ξεφευγει λιγο

Αποσυνδεδεμένος m1234

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για αγορά ρολογιού έως 1500€
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 08, 2012, 07:08:34 μμ »
omega seamaster...ξεφευγει λιγο

ξεφευγει σε τιμή εννοείς φαντάζομαι.
για την έκδοση quartz εννοούσα...
Πόσο έχει τιμή καταλόγου? Νομίζω με την έκπτωση δεν βγαίνει πάνω από 1500€

Αποσυνδεδεμένος βδηερο

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για αγορά ρολογιού έως 1500€
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 12, 2012, 04:33:22 πμ »
Η δικιά μου πρόταση... Με μετρητά το βρίσκεις 1500.

http://www.oris.ch/collections/collections_detail.aspx?ln=en&modelid=219

Αποσυνδεδεμένος trikat

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 796
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για αγορά ρολογιού έως 1500€
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 12, 2012, 11:23:19 πμ »
Το πρώτο μου ρολοι ηταν omega seamaster quartz και δεν το μετανιωσα ποτε.

Κοιμιζει τους παντες...

Αποσυνδεδεμένος m1234

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για αγορά ρολογιού έως 1500€
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 17, 2012, 10:04:06 πμ »
Λοιπόν τα είδα από κοντα σχεδόν όλα όσα μου έχετε προτείνει...
Μόνο το oris BC4 δεν πέτυχα κάπου. Είχαν μόνο τα καταδυτικά της oris.
Το Β&Μ classima πολύ ωραίο από κοντά αλλά πάνω στο χέρι μου μου έκανε πολύ κλασσικό.
Το Seamaster Quartz κάπως μικρό και πολύ γυαλιστερό. Κάτι δεν μου ερχόταν καλά.
Το Hamilton RailRoad μου φάνηκε κάπως μεγάλο στο χέρι και χοντρό.
Καλύτερο από τα Hamilton ήταν αυτό http://www.timelessluxwatches.com/wp-content/uploads/spiritofliberty01.jpg
Είδα και άλλα, αλλά ας μην σαν κουράσω και ας καταλήξουμε στα 2 που μου άρεσαν σχετικά περισσότερο:

1) Το tag aquaracer 500m μου άρεσε αρκετά αλλά είναι αρκετά ακριβό στην έκδοση quartz και αξίζει να πας στο αυτόματο που έχει μικρή διαφορά.  Όμως από την άλλη το αυτόματο ξεφεύγει κάπως από το budget.
2) Το επικρατέστερο όλων στο οποίο μάλλον θα καταλήξω το Longines Lengend Diver. Εντάξει δεν λέω ότι ξετρελάθηκα κιόλας όταν το είδα αλλά πραγματικά ήταν το μόνο που δεν του βρήκα ούτε ένα μειονέκτημα. Διαχρονική εμφάνιση που πιστεύω δεν θα το βαρεθώ, δείχνει πολύ διαφορετικό σε σχέση με τα όλα τα υπόλοιπα, καλή σχέση τιμής/απόδοσης, ωραίο πάνω στο χέρι και άνετο. Αν ήθελα να του βρω κάτι αρνητικό ίσως θα το ήθελα ελαφρά μεγαλύτερο (π.χ 43 αντί 42). Γενικά ήταν το πιο ισορροπημένο από όλα.

Ακούω και τις δικές σας γνώμες...

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: Ιδέες για αγορά ρολογιού έως 1500€
« Απάντηση #56 στις: Ιούνιος 17, 2012, 11:24:15 πμ »
Αν ήθελα να του βρω κάτι αρνητικό ίσως θα το ήθελα ελαφρά μεγαλύτερο (π.χ 43 αντί 42). Γενικά ήταν το πιο ισορροπημένο από όλα.
Ακούω και τις δικές σας γνώμες...
Εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου.Πρίν αγοράσω το Glycine Airman είχα βάλει στο μάτι LLD.Ήξερα ότι είναι μόνο 42mm αλλά σκέφτηκα να το δοκιμάσω γιατί είναι όλο καντράν και ίσως να έδειχνε κομματάκι μεγαλύτερο.Δυστυχώς όμως το μέγεθος με απογοήτευσε.Τελικά είναι μικρό και του φαίνεται.Επίσης είναι πολύ λεπτό.Δεν έχει κάθόλου όγκο και δείχνει λίγο στον καρπό.Κατα τ' άλλα είναι ένα υπέροχο ρολόϊ (προτιμώ την έκδοση με την ημ/νία) και αν έβγαινε σε 44mm αναμφισβήτητα θα το είχα χτυπήσει.
Με λίγα λόγια αν δε σε ενοχλεί το μέγεθος,προχώρα άφοβα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για αγορά ρολογιού έως 1500€
« Απάντηση #57 στις: Ιούνιος 17, 2012, 01:09:59 μμ »
Προχώρα με το Legend!!! Εξαιρετικό κομμάτι, κλασσικό, διαχρονκό και value for money.  Πάρτου και 3-4 λουριά και θα είναι σαν να έχεις πολλά ρολόγια κι όχι μόνο ένα ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Ιδέες για αγορά ρολογιού έως 1500€
« Απάντηση #58 στις: Ιούνιος 17, 2012, 02:59:19 μμ »
Σκέψου πολυ καλα τι λέει ο Δημητρης πιο πάνω. Το LLD είναι πανέμορφο και του πανε όλα τα λουρια και είναι vfm αλλα στον καρπο, ενίοτε,  είναι ανύπαρκτο. Φρόντισε να το δοκιμασεις και αρκετές φορές μάλιστα για να είσαι σίγουρος ότι σου παει. 


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για αγορά ρολογιού έως 1500€
« Απάντηση #59 στις: Ιούνιος 17, 2012, 05:54:41 μμ »
...
2) Το επικρατέστερο όλων στο οποίο μάλλον θα καταλήξω το Longines Lengend Diver. Εντάξει δεν λέω ότι ξετρελάθηκα κιόλας όταν το είδα αλλά πραγματικά ήταν το μόνο που δεν του βρήκα ούτε ένα μειονέκτημα. Διαχρονική εμφάνιση που πιστεύω δεν θα το βαρεθώ, δείχνει πολύ διαφορετικό σε σχέση με τα όλα τα υπόλοιπα, καλή σχέση τιμής/απόδοσης, ωραίο πάνω στο χέρι και άνετο. Αν ήθελα να του βρω κάτι αρνητικό ίσως θα το ήθελα ελαφρά μεγαλύτερο (π.χ 43 αντί 42). Γενικά ήταν το πιο ισορροπημένο από όλα.

Ακούω και τις δικές σας γνώμες...

δεν θα το μετανιωσεις. το λουρακι της μαμας του μειωνει το ρολοι στα ματια σου, πιστεψε με. ειναι ενα καλο λουρακι για μπανιο μιας και το ρολοι ειναι diver, αλλα δεν λεει πολλα πραγματα και 'αδειαζει' το ρολοι. με το που θα το παρεις αγορασε του 2-3 λουρακια και θα καταλαβεις τι επιλογη ειναι.
Γαυρος οπαδος....