Αποστολέας Θέμα: DOXA  (Αναγνώστηκε 191414 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 26, 2008, 11:35:09 μμ »
Έχει κανεις στήν συλλογή του Doxa καταδυτικό???
Παρόν

Εάν ναι ας μας πει 2-3 λόγια
Είναι καλά ρολόγια

και καμια φωτό....



Φιλικά
Δρακουμέλ

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1622
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: DOXA
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 27, 2008, 09:22:05 πμ »
Πλάκα μου κάνεις....
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 27, 2008, 10:48:47 πμ »
Πλάκα μου κάνεις....

Τώρα θα με μάθεις;  ;D
Είμαι γνωστό πειραχτήρι  :stick2: :smt031

Λοιπόν πως μπορώ να φανώ χρήσιμος; Τι θέλεις να μάθεις για τα DOXA;

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1622
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: DOXA
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 28, 2008, 12:07:00 μμ »
Έχεις κάποιο doxa divers???
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 28, 2008, 05:25:24 μμ »
Τα παραπάνω δύο.

SUB 300T Seahunter Reissue 16/1000






Sub 750T Professional GMT 201/1000





Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1622
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: DOXA
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 28, 2008, 06:14:00 μμ »
Πες μας για την  συμβίωση σου μαζί τους...πες κάτι..δύσκολος είσαι....
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 28, 2008, 11:06:52 μμ »
Το DOXA GMT ήταν το πρώτο ρολόι που αγόρασα διαδυκτιακά. Ήταν κεραυνοβόλος έρωτας. Και δε με απογοήτευσαι όταν το πήρα στα χέρια μου. Το εντυπωσιακό πορτοκαλί καντράν, το φινίρισμα, η βελούδινη κορώνα, η εργονομική στεφάνη και το υπέροχο μπρασελέ. Αν και 45χιλ. κάθεται απίστευτα άνετα στο χέρι. Πολύ πιο άνετα από ανιτστοίχου μεγέθους ρολόγια, αλλά και από μικρότερα. Σ' αυτό βοηθάει και το καταπληκτικής σχεδίασης μπρασελέ που ισορροπεί τέλεια τη μεγάλη κάσα. Το ρολόι αποπνέει τέλεια την αίσθηση ενός vintage του 60, με την tonneau  κάσα και το "σπυρωτό" μπρασελέ.
Το Seahunter διαφέρει στο ότι είναι 42χιλ. με διαφορετική κάσα (ειδικά οι κυρτοί προς τα κάτω βραχίονες), πιο λεπτό πιάσιμο στεφάνης με ενδείξεις σε μέτρα αντί για πόδια, κανονικός ωροδείκτης (του GMT είναι πολύ μικρός - καταδυτικό γαρ - και θέλει συνήθεια), μπρασελέ που μοιάζει σαν αλυσίδα γραναζιού (ίσως ακόμη πιο στιβαρό από του GMT, όσο και αν δε του φαίνεται) και φοράει ΕΤΑ 2824 αντί για την 2893.
Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Οι γρατζουνιές είναι το κυριότερο πρόβλημα (κυρίως στον εξωτερικό δακτύλιο της στεφάνης), αλλά εγώ δεν έχω πρόβλημα. Το ρολόι αποκτά το χαρακτήρα του, δηλ. το δικό μου.
Όταν η DOXA έβγαλε το 1967 το SUB 300 ήταν το πρώτο καταδυτικό με πορτοκαλί καντράν και στεφάνη που είχε πίνακα μη αποσυμπίεσης (του Αμερικάνικου Πολ.Ναυτικού) και από τα πρώτα που είχαν μεγάλο λεπτοδείκτη. Μετά από δύο χρόνια ήταν και η πρώτη που έβγαλε ρολόι με βαλβίδα διαφυγής ηλίου.
Οι πιο διάσημοι χρήστες του ήταν ο Κουστώ και οι δύτες του "Καλυψώ" και ο Dirk Pitt ο φανταστικός ήρωας των ιστοριών του Clive Cussler (βλέπε ταινία "Σαχάρα" με Μάθιου Μακόναχυ και Πενέλοπε Κρουζ).
Στο μέλλον θα πάρω ένα 5000Τ Sharkhunter  :P :P :P

Και τώρα το κουίζ. Για να δω πόσο παρατηρητικοί είστε.
Τι πρόβλημα υπάρχει στο GMT μου;

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 28, 2008, 11:59:22 μμ »
Μετά από δύο χρόνια ήταν και η πρώτη που έβγαλε ρολόι με βαλβίδα διαφυγής ηλίου.


οχι ακριβως
η ρολεξ πρωτη κατοχυρωσε την πατεντα για την βαλβιδα τον νοεμβρη του 67 και τον απριλη του 68 η doxa ,στα πρωτα 1665 εχουμε το εξης στο καπακι  Patent Pending για λιγο καιρο,δεν χρειαζεται να πουμε οτι ειναι σπανια!και οι δυο εταιρειες ακολουθησαν τα ιδια βηματα,συνεργασιες με ειδικους του χωρου της καταδυσης,η ρολεκ με την εταιρεια comex ενω η doxa με Claude Wesly και Jacques Cousteau.


« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2008, 12:12:00 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 29, 2008, 12:02:14 πμ »
....

Και τώρα το κουίζ. Για να δω πόσο παρατηρητικοί είστε.
Τι πρόβλημα υπάρχει στο GMT μου;

Φιλικά
Δημήτρης

Φίλε το είδα ...
Ο "μεγάλος" δείκτης της ώρας στο "ακριβός δεν είναι ακριβός !!!
Δεν νομίζω πως είναι σοβαρό, απλά πρέπει να συγχρονιστεί το ρολόι στο 12 ακριβός και εκεί ο ωρολογοποιός να βγάλει τους δείκτες και να του επανατοποθετήσει στο ακριβός ...

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 29, 2008, 06:27:18 πμ »
Φίλε το είδα ...
Ο "μεγάλος" δείκτης της ώρας στο "ακριβός δεν είναι ακριβός !!!
Δεν νομίζω πως είναι σοβαρό, απλά πρέπει να συγχρονιστεί το ρολόι στο 12 ακριβός και εκεί ο ωρολογοποιός να βγάλει τους δείκτες και να του επανατοποθετήσει στο ακριβός ...

Φιλικά Στέφανος.


Είσαι γάτα! :smt066
Πρέπει να το στείλω Ελβετία (το Δεκέμβρη λήγει η εγγύηση) και όλο το αναβάλλω.

Μετά από δύο χρόνια ήταν και η πρώτη που έβγαλε ρολόι με βαλβίδα διαφυγής ηλίου.


οχι ακριβως
η ρολεξ πρωτη κατοχυρωσε την πατεντα για την βαλβιδα τον νοεμβρη του 67 και τον απριλη του 68 η doxa ,στα πρωτα 1665 εχουμε το εξης στο καπακι  Patent Pending για λιγο καιρο,δεν χρειαζεται να πουμε οτι ειναι σπανια!και οι δυο εταιρειες ακολουθησαν τα ιδια βηματα,συνεργασιες με ειδικους του χωρου της καταδυσης,η ρολεκ με την εταιρεια comex ενω η doxa με Claude Wesly και Jacques Cousteau.





Εγώ ξέρω πως ήταν κοινή η έρευνα μεταξύ των δύο εταιρειών. Η DOXA πρώτη διάθεσαι στο κοινό ρολόι με βαλβίδα το 1969 (το Conquistador), ενώ η Ρόλεξ το 1971 αφού πρώτα για δύο χρόνια είχε δώσει μερικά πρωτότυπα Subs 5513 με βαλβίδα στην COMEX για να τα τσεκάρει.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1622
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: DOXA
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 29, 2008, 08:35:46 πμ »
Κύριε blackbird σας ευχαριστώ πολύ!

Σχετικά με την πατέντα της βαλβίδας He, έχω και εγώ την εντύπωση ότι ήταν σε συνεργασία των δυο εν λόγο εταιριών.
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 29, 2008, 11:30:24 πμ »
η καταθεση της πατεντας εγινε οπως ανεφερα ηδη πρωτα απο την ρολεξ ,οσο για σε ποια ρολογια μπηκε πρωτα ηταν το 5513/5514 σε πολυ λιγα κομματια που δοθηκε στην comex,εμπορικα στο 1665. δεν προκυπτει απο καπου οτι συνεργαστηκαν αλλα οτι ανεπτυξαν παραλληλα την βαλβιδα της η καθε μια .

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1622
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: DOXA
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 29, 2008, 11:36:51 πμ »
Απο Wikipedia!!!

Doxa Innovations

    * First Orange Faced dive watch, Sub300t in 1967.
    * First watch with a rotating bezel to compute no-decompression times, Sub 300t, 1967
    * First Publicly Available Dive Watch with Helium Release Valve named the Conquistador. In certain diving situations, helium can penetrate the watch seals and cause a pressure buildup in the watch, eventually blowing the crystal off the watch face. Rolex, invented and introduced the first dive watches with a helium release valve in 1969, which prevented this helium buildup. While this was a major advance at the time, few actual watches with this feature were produced. Doxa introduced the Sub300t Conquistador in 1969 featuring a helium release valve. According to the sales brochures and advertisements in Skin diver magazine, DOXA was the first watch company to introduce this device to the for general sale, Rolex was manufacturing watches with the Helium Release Valve, at the same time, Rolex was only selling them to Commercial Diving Companies such as COMEX. Rolex offered the Sea Dweller with Helium Escape Valve to the public in 1972. Omega also eventually introduced a helium release valve, in its Seamaster watch.


Άρα εμπορικά ΠΡΩΤΗ η DOXA και η Rolex μετά απο 3 χρόνια!

Και οι δύο μαζί έκαναν τις πατέντες άλλα η Doxa πρώτη κυκλοφόρησε στο ευρύ κοινό το πρώτο ρολόι με He.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2008, 11:41:54 πμ από Marketer »
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 29, 2008, 11:39:46 πμ »
Nίκο μιας και ασχολείσαι με τις καταδύσεις θα εκτιμούσες ιδιαίτερα τη στιβαρή κατασκευή, το ευανάγνωστο καντράν, τη βελούδινη στεφάνη με το πολύ καλό κράτημα (μακράν η καλύτερη που έχω χρησιμοποιήσει), το πολύ καλό μπρασελέ. Όταν κατέβω Αθήνα θα χαρώ να στα δείξω.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1622
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: DOXA
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 29, 2008, 11:42:39 πμ »
Nίκο μιας και ασχολείσαι με τις καταδύσεις θα εκτιμούσες ιδιαίτερα τη στιβαρή κατασκευή, το ευανάγνωστο καντράν, τη βελούδινη στεφάνη με το πολύ καλό κράτημα (μακράν η καλύτερη που έχω χρησιμοποιήσει), το πολύ καλό μπρασελέ. Όταν κατέβω Αθήνα θα χαρώ να στα δείξω.

Φιλικά
Δημήτρης

Με μεγάλη μου ΧΑΡΑ!
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 29, 2008, 11:52:08 πμ »
Απο Wikipedia!!!

Doxa Innovations

    * First Orange Faced dive watch, Sub300t in 1967.
    * First watch with a rotating bezel to compute no-decompression times, Sub 300t, 1967
    * First Publicly Available Dive Watch with Helium Release Valve named the Conquistador. In certain diving situations, helium can penetrate the watch seals and cause a pressure buildup in the watch, eventually blowing the crystal off the watch face. Rolex, invented and introduced the first dive watches with a helium release valve in 1969, which prevented this helium buildup. While this was a major advance at the time, few actual watches with this feature were produced. Doxa introduced the Sub300t Conquistador in 1969 featuring a helium release valve. According to the sales brochures and advertisements in Skin diver magazine, DOXA was the first watch company to introduce this device to the for general sale, Rolex was manufacturing watches with the Helium Release Valve, at the same time, Rolex was only selling them to Commercial Diving Companies such as COMEX. Rolex offered the Sea Dweller with Helium Escape Valve to the public in 1972. Omega also eventually introduced a helium release valve, in its Seamaster watch.


Άρα εμπορικά ΠΡΩΤΗ η DOXA και η Rolex μετά απο 3 χρόνια!

Και οι δύο μαζί έκαναν τις πατέντες άλλα η Doxa πρώτη κυκλοφόρησε στο ευρύ κοινό το πρώτο ρολόι με He.


η απαντηση μου ηταν συγκεκριμενη και θα βρεις και τα σχετικα στοιχεια σε εξειδικευμενα βιβλια του χωρου οπως και καποια στο νετ,ειπα οτι η ρολεξ πρωτη κατοχυρωσε την πατεντα και την εβαλε στα 5513/5514διοτι αυτη ειναι η τακτικη της,δηλαδη δοκιμαζω κατι και μετα το βγαζω στο εμποριο.το θεμα,οπως παντα σχεδον ,ειναι στα σημεια στο χωρο αυτο,η πατεντα κατατεθηκε πρωτα ,απο την ρολεξ,δεν λεει και τιποτα για πολλους απλα επρεπε να αναφερθει σε ενα φορουμ που μιλαμε και μαθαινουμε για ρολογια,σωστα ;)?

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 29, 2008, 12:02:07 μμ »
αυτη την στιγμη δεν εχω εδω το βιβλιο αλλα σου παραθετω απο νετ το εξης ,εαν εχει καποια αξια.για το πατενταρισμα,για συνεργασια που ειπατε εγω προσωπικα δεν το εχω ακουσει/βρει πουθενα ,εαν εχετε τετοια στοιχεια ευχαριστως να τα δουμε.

Rolex first developed the helium release valve in the 1960s and incorporated it into some of their Submariner watches delivered to the French diving company, COMEX.  The testing of these specially adapted Submariner 5513 models was so successful that Rolex specifically made a batch of watches for COMEX and the watch was given an official model number, 5514.  This was such a success that Rolex decided to market the watch as model number 1665 by 1967.

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1622
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: DOXA
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 29, 2008, 12:48:23 μμ »
Καλά όλα αυτά αλλά δεν αλλάζει ότι εμπορικά πρώτη ΕΙΝΑΙ η Doxa. Μπορεί η Rolex να το είχε πατεντάρει από το 1800, εμπορικά όμως η διάθεση έγινε από την Doxa πρώτα σύμφωνα με την εν λόγο ΠΟΛΥ άξια πηγή που πόσταρα παραπάνω.
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 29, 2008, 03:50:54 μμ »
Καλά όλα αυτά αλλά δεν αλλάζει ότι εμπορικά πρώτη ΕΙΝΑΙ η Doxa. Μπορεί η Rolex να το είχε πατεντάρει από το 1800, εμπορικά όμως η διάθεση έγινε από την Doxa πρώτα σύμφωνα με την εν λόγο ΠΟΛΥ άξια πηγή που πόσταρα παραπάνω.

γιατι η ρολεξ ,οπως αναφερεται και στα προηγουμενα ποστ δοκιμασε πρωτα το συστημα σε 5513 μετα στο 5514 και στο τελος μπηκε στο γνωστο 1665 το 71,προσωπικα δεν μου αλλαζει κατι απλα να βαζουμε την σωστη χρονικη σειρα,ενημερωτικο ειναι μιας και  τα συστηματα ειναι σχεδον τα ιδια !αν μου λεγες για το omega ploprof οκ ,αλλα εδω ειναι "μαχη" στα σημεια και η ρολεξ το εβγαλε πρωτη και σε ρολογια παραγωγης(5513/5514) αρα δεν εμεινε μια πατεντα στα χαρτια ,αλλα περασε αμεσα σε ρολογια,αυτο δεν αφαιρει κατι απο την doxa


« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2008, 04:23:43 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 29, 2008, 05:34:49 μμ »
Για να συνοψισουμε:
Το εφυηρε πρωτα η Rolex,αλλα πρωτη στην παραγωγη το εβγαλε η Doxa,σωστα;