Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4188814 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1120 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 07:06:18 μμ »
Οσον αφορα το συγκεκριμενο μοντελο,υπαρχουν εξω πολλοι που το πουλανε σε τιμη πανω απ τη λιανικη.Νομιζω το watch.de εχει ενα στα XXX ευρω τωρα.
Για να λεμε τα πραγματα ως εχουν...

Nanagno:Έχουμε πει ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ φορές οτι δεν αναφέρουμε τιμές πέραν τις ΕΠΙΣΗΜΗΣ η επίσημη του DEEPSEA είναι 7.100 €!!!!

Νομιζω οτι υπερβαλλεις λιγο με την εμμονη σου στο ζητημα των τιμων.
Δεν συμβουλεψα καποιον για εκπτωση και που να παει να την βρει.
Σημειωσα τη δυναμικη που εχει το μοντελο αυτο τη στιγμη που μιλαμε η οποια ειναι τετοια που οχι μονο δεν υπαρχει εκπτωση,αλλα πωλειται 600ευρω πανω της λιανικης απο ενα απ τα μεγαλυτερα γερμανικα κοσμηματοπωλεια.
Συγνωμη αλλα θεωρω αστοχο το μοντεραρισμα στο συγκεκριμενο ποστ.

warover

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1121 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 07:12:16 μμ »
Νομιζω οτι υπερβαλλεις λιγο με την εμμονη σου στο ζητημα των τιμων.
Συγνωμη αλλα θεωρω αστοχο το μοντεραρισμα στο συγκεκριμενο ποστ.
+1000

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1122 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 04:50:58 μμ »
Επειδη η rolex ειναι μια εταιρια με φανατικους οπαδους αλλα και με ατομα που ειναι φανατικα αντιθετα σε αυτη, θα ηθελα να μαθω γενικα την αποψη του VIWOW για την rolex!Σαν ιστορια , σαν αξιοπιστια , σαν καινοτομιες , ποσο σημαντικο ρολο επαιξε στην ωρολογοποιία , σαν συμβολο κτλ κτλ κτλ

warover

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1123 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 04:52:17 μμ »
Επειδη η rolex ειναι μια εταιρια με φανατικους οπαδους αλλα και με ατομα που ειναι φανατικα αντιθετα σε αυτη, θα ηθελα να μαθω γενικα την αποψη του VIWOW για την rolex!Σαν ιστορια , σαν αξιοπιστια , σαν καινοτομιες , ποσο σημαντικο ρολο επαιξε στην ωρολογοποιία , σαν συμβολο κτλ κτλ κτλ
ε τοτε παρε το τευχος 1 του wow ;)

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1124 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 04:59:52 μμ »
αυτη δεν ειναι απαντηση! Εσυ που ειχες την ευκαιρια να διαβασεις το περιοδικο αν θελεις μπορεις να μας πεις μερικα πραγματα κ στην συνεχεια να παρει θεση κ ο viwow!  το θεμα ειναι να γινει συζητηση κ να ακουστουν διαφορες γνωμες.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 06, 2009, 05:15:23 μμ από nomikosas »

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1125 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 01:05:07 μμ »
καλα κανεις δεν εχει ορεξη να γραψει για την rolex?  :lol: :kg:  :dielaughing:

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1126 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 06:09:31 μμ »
Είσαι γνωστός ρολεξάκιας, μην πω βαμμένος, άρα τι τη θες την επιβεβαίωση ή την απόρριψη;
Η γνώμη σου για τη Ρόλεξ θα αλλάξει;

Φιλικά
Δημήτρης

Πιστεύω να πλούτισα αυτό το νήμα με το παρόν δημοσίευμα.  8)

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1127 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 07:16:19 μμ »
χα χα χα  :kg:

Δεν ειναι θεμα επιβεβαιωσης ή απορριψης απλα αφου στο φορουμ γραφει και καποιος επαγγελματιας του χωρου των ρολογιων
πιστευω θα ηταν ωραια να μας ελεγε την γνωμη του ωστε κ εγω να μαθω καποια πραγματα που δεν ξερω αλλα και ισως
να αλλαξω και τον τροπο σκεψης μου σε μερικα θεματα..! Ακομα με αυτα που ισως ειπωθουν,  καποια μελη που αντιμετωπιζouν
τα rolex ως ρολογια ''ρηχα'' που τα φορανε μονο νεοπλουτοι αλλαξουν γνωμη και τα εκτιμησουν περισσοτερο...!

Γενικα αντιστοιχες συζητησεις θα ηθελα να γινουν και για αλλες μαρκες οπως πχ jlc ή θα ηθελα να μαθω την γνωμη του viwow για την hublot... ειναι Υ.Ω ενα big bang ή οχι? ειναι απλα ενα ομορφο ρολογακι με μια ετα μηχανη που ειναι στην μοδα ή ειναι κατι παραπανω που εγω δεν ξερω.? Δηλαδη πιστευω οτι μεσα απο τετοιες συζητησεις θα αναλυσουμε στην πραξη κ θεματα οπως τι θεωρουμε Υ.Ω. κτλ κτλ  Εκανα την αρχη στην rolex γιατι την εχω μια αδυναμια.. δεν παει να πει οτι δεν θελω να μαθω πραγματα κ για αλλες εταιριες...
 
Γενικα δεν ξερω για εσας αλλα εμενα τετοιες συζητησεις ουσιας μου αρεσουν πολυ κ οχι γενικες συζητησεις περι ωρολογοποιιας,τιμων κτλ
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 07, 2009, 07:21:32 μμ από nomikosas »

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1128 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 08:29:20 μμ »
A, blackbird, δεν είσαι εντάξει… Άσε τον άνθρωπο να ρωτήσει! NomikosMas είναι. Με την τροπή που παίρνουν κάποιες συζητήσεις εδώ μέσα, μπορεί μεθαύριο να χρειαστούμε και εμείς την (νομική του) συμβουλή…

Λοιπόν, αρχικά αισθάνομαι άβολα που δεν έχεις διαβάσει το περιοδικό μου, γιατί έχει 7 σελίδες με την ιστορία της αγαπημένης σου εταιρείας (με αφορμή τα 100 χρόνια) και μια για τα νέα μοντέλα.

Δεν μπορώ να ξαναγράψω την ιστορία, αλλά μπορώ να απαντήσω σε κάποια κεφαλαιώδη θέματα.

1 Κανείς δεν σου γράφει την ιστορία, γιατί η Rolex βρίσκεται στην κορυφή και εμείς οι έλληνες για όποιον είναι στην κορυφή, δεν έχουμε καλό λόγο. Κάτι κακό έκανε, ανέβηκε με κόλπο, κάποιον λάκκο έχει η φάβα.

2 Η Rolex ξεκίνησε από την αρχή με μερικά σημαντικά ατού που την ανέβασαν στην κορυφή.
   
Α. Εύκολο όνομα. Φαντάζεσαι να την έλεγαν Hans Wilsdorf;
Β. Έγραφε στο καντράν των ρολογιών της το όνομα του κοσμηματοπώλη που πουλούσε το ρολόι, δίνοντας του περισσότερα κίνητρα για να πουλήσει αυτό και όχι άλλο ρολόι.
Γ. Έθεσε συγκεκριμένους και σωστούς στόχους και τους κατέκτησε γρήγορα: Ακρίβεια στην μέτρηση του χρόνου, (πρώτη εταιρεία που πήρε πιστοποίηση για την ακρίβεια). Στεγανότητα, 1926 Oyster case. Αυτόματος μηχανισμός, 1931, ρότορας.
Δ. Άλλαξε σε 100 χρόνια τρεις μόνο Προέδρους. Τον ιδρυτή, το δεξί του χέρι και τον γιο του τελευταίου.
Ε. Ανακάλυψε και χρησιμοποίησε πρώτη την αξία των προσωπικοτήτων στο marketing.
Ζ. Παραμένει ανεξάρτητη, δημοτική εταιρεία.
Η. Δεν ακολούθησε ποτέ κανέναν. Π.χ. Όλοι εδώ και χρόνια παρουσιάζουνπολύπλοκα ρολόγα. Η Rolex ποτέ.
Θ. Κρατάει πολλά χρόνια το ίδιο μοντέλο με μικρές αλλαγές, ενώ σε πολλές εταιρείες μέχρι να χαρείς το ρολόι σου έχει βγει το επόμενο μοντέλο, που είναι απείρως καλύτερο.
I. Έχει πολύ προσεγμένους δικούς της μηχανισμούς.
Κ. Είναι ανεξάρτητη.

Αυτά. Πες μου και εσύ κάτι. Ξέρεις τι συμβολίζει η κορώνα-έμβλημα της Rolex;

Κωστής

Υ.Γ. Αν θες και για τις υπόλοιπες εταιρείες δεν νομίζω ότι αρκεί να είμαστε απλά στο ίδιο φόρουμ, πρέπει να φροντίσεις να κάνεις διακοπές το καλοκαίρι στο ίδιο ξενοδοχείο που πάω και εγώ. Οι εταιρείες του χώρου είναι πάνω από 100!
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1129 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 09:12:19 μμ »
Χθες πηγα σε ενα περιπτερο εδω στην γειτονια μου αλλα δεν το ειχε. Μαλλον επειδη εχει καιρο που βγηκε πρεπει να τελειωσε. Σε λιγο που θα παω βολτα στο κεντρο θα παω σε ενα κεντρικο μεγαλο περιπτερο που ξερω κ θα το παρω! :-*

Ειχα διαβασει αλλα δεν ξερω αν ειναι οντως ετσι, οτι η κορωνα των rolex εχει 5 ''γωνιες'' ας πουμε γιατι συμβολιζει το χερι του τεχνιτη που με μερακι κ αγαπη εκανε το ρολοι και η καθε γωνια ειναι κ ενα απο τα δαχτυλα του!   ;D

παντως πιστευω οτι δεν εγινε η rolex αυτο που ειναι  μονο για το εξυπνο της marketing αλλα και γιατι ειχε να πουλησει παντα προιοντα καινοτομικα και που αξιζαν! Ακομα και σημερα που δεν εχει και τρελη αναγκη να κανει καινοτομιες και τρελες ανακαλυψεις λογω του οτι πουλαει μονο και μονο απο το ονομα της σαν ζεστο ψωμακι, προσπαθουν να βγαλουν κατι νεο και αξιοπιστο οπως πχ το parachrom blue hairspring  8)

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1130 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 10:32:17 μμ »
Δεν είπα οτι είναι μόνο το marketing. Το Γ, το Η και το Ι τι λένε; δεν είναι σχετικά με καινοτομίες;

Οι 5 απολήξεις της κορώνας συμβολίζουν πράγματι την χειροποίητη εργασία.

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1131 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 10:33:14 μμ »
Αυτά. Πες μου και εσύ κάτι. Ξέρεις τι συμβολίζει η κορώνα-έμβλημα της Rolex;


Νομίζω τη χειροποίητη εργασία; (πέντε ακτίνες=πέντε δάχτυλα του χεριού -χωρίς ύποπτους συνειρμούς ελπίζω...  :) )

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1132 στις: Φεβρουάριος 08, 2009, 04:27:07 πμ »
Κωστή όταν λες δημοτική επιχείρηση τι εννοείς; Είναι μέλος της ΠΟΕ-ΟΤΑ; ;)

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1133 στις: Φεβρουάριος 08, 2009, 02:10:01 μμ »
Δεν είπα οτι είναι μόνο το marketing. Το Γ, το Η και το Ι τι λένε; δεν είναι σχετικά με καινοτομίες;

Οι 5 απολήξεις της κορώνας συμβολίζουν πράγματι την χειροποίητη εργασία.

Κωστής

Ναι οκ εχεις δικαιο!! Οπως κ δεν ηξερα το Β και Δ  :up:

Χθες το βραδυ πηρα κ το περιοδικο και μου αρεσε πολυ η αισθητικη που εχει , γραμματοσειρες, εξωφυλλο κτλ.. μου αρεσε στην αρχη το οι κροισοι... γιατι λεει αληθειες και γιατι νιωθω οτι θελεις να ορισεις μεσα απο αυτο τον λογο που εκανες αυτο το περιοδικο, δλδ να δουμε τα ρολογια πιο πολυ σαν ενα κομματι τεχνης -παραδοσης κτλ κ να συνδεθουμε μαζι τους πιο πολυ συναισθηματικα, μου αρεσε εννοειται το αφιερωμα στην rolex γιατι εμαθα μερικα πραγματα που δεν ηξερα  :supz: , μου αρεσε το πως θα γινετε συλλεκτες γιατι τα λεει ολα σε 2 σελιδες κ βγαζεις πολλα συμπερασματα ενω παραλληλα εξεπλαγην οταν ειδα στην λιστα του osvaldo patrizzi με τα 10 ρολογια μεχρι τα 50.000 να εχει κ το rolex explorer (που ειναι κ το μοναδικο μου ρολοι) θα περιμενα να πει κανενα submariner, μου αρεσε που ασχοληθηκες με τα ρολογια τσεπης που πολλοι εχουν ξεχασει, τελος μου αρεσε που στο τελος εχεις κ ενα τεχνικο θεμα οπως τον τροχο διαφυγης απλα θα ηταν πιο ωραιο να ηταν σαν μαθηματα τευχος με το τευχος κ να αρχιζε στην αρχη μια αναλυση των βασικων σημειων μιας αυτοματης μηχανης κ σιγα σιγα στα επομενα τευχη να υπαρχει στην ιδια στηλη ειδικοτερη αναλυση διαφορων εξαρτηματων.. ετσι ωστε λιγο ο Ελληνας να μπαινει στο πνευμα του τι ειναι αυτο που λεμε μηχανη ενος ρολογιου κ πως λειτουργει...!  :mg: :ug:

 
Υ.Γ.1 Σου ειχα στειλει πμ (αν και μαλλον δεν το ειδες) αλλα πλεον μπορω να πω οτι εχεις απαντησει στην απορια μου κατα καποιο
βαθμο μεσα απο αλλα θεματα που εχεις απαντησει αλλα κ μεσα απο το περιοδικο που διαβασα.

Υ.Γ.2 Αν μπορεις πες μας λιγα λογια ακομα για το οτι η rolex ειναι δημοτικη επιχειρηση! Οταν παλιοτερα ελεγα οτι γι'αυτο τον λογο πολλα απο τα κερδη της πανε σε ορφανοτροφια, κεντρα απεξαρτησης και διαφορες αλλες δραστηριοτητες που εχουν να κανουν με το καλο της ανθρωποτητας κ του κοσμου-φυσης μερικοι τα ισοπεδωναν ολα κ δεν το πιστευαν και τοσο ή μου ελεγαν οτι ειναι θεμα απλα marketing και τπτ παραπανω.....!

Υ.Γ.3 Kαμια σχεση δεν εχω με νομικη..  8)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 08, 2009, 02:52:55 μμ από nomikosas »

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1134 στις: Φεβρουάριος 08, 2009, 02:41:34 μμ »
Αυτό περί δημοτικής επιχείρησης .... Έχω την εντύπωση ότι ο χρησιμοποιεί τον 'αντίστοιχο' ελληνικό όρο του public company, ο οποίος δεν σημαίνει φυσικά ότι είναι ΠΟΕ-ΟΤΑ αλλά ότι μέρος των μετοχών της εταιρείας διατίθενται προς πώληση στο ευρύ κοινό. Τώρα βέβαια μπορεί όλα αυτά να είναι της φαντασίας μου, οπότε μη δίνετε και πολύ σημασία.  ;D
Θα μας πει ο Κωστής τι εννοεί σύντομα φαντάζομαι.


Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1135 στις: Φεβρουάριος 08, 2009, 02:44:28 μμ »
Οταν παλιοτερα ελεγα οτι γι'αυτο τον λογο πολλα απο τα κερδη της πανε σε ορφανοτροφια, κεντρα απεξαρτησης και διαφορες αλλες δραστηριοτητες που εχουν να κανουν με το καλο της ανθρωποτητας κ του κοσμου-φυσης μερικοι τα ισοπεδωναν ολα κ δεν το πιστευαν και τοσο ή μου ελεγαν οτι ειναι θεμα απλα marketing και τπτ παραπανω.....!

Καθόλου "απλά marketing".
Αυτό για τις δωρέες ισχύει, αλλά μη νομίζεις ότι το κάνουν επειδή είναι οι πλέον θεάρεστοι και καλοκάγαθοι άνθρωποι στον κόσμο και ότι αν δεν κάνουν μια καλή πράξη την ημέρα, το βράδυ δεν μπορούν να κοιμηθούν.  :D
Είναι αναγκασμένοι να κάνουν δωρεές σε φιλόπτωχα ταμεία, ιδρύματα ωρολογοποιΐας και εκπαιδευτικά ιδρύματα επειδή αυτές τις οδηγίες είχε αφήσει ο συγχωρεμένος ο Hans Wilsdorf περί διαχείρισης και διάθεσης μέρους των κερδών της εταιρείας.
Κοινώς, είναι αναγκασμένοι να το κάνουν.

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1136 στις: Φεβρουάριος 08, 2009, 03:43:03 μμ »
Καθόλου "απλά marketing".
Αυτό για τις δωρέες ισχύει, αλλά μη νομίζεις ότι το κάνουν επειδή είναι οι πλέον θεάρεστοι και καλοκάγαθοι άνθρωποι στον κόσμο και ότι αν δεν κάνουν μια καλή πράξη την ημέρα, το βράδυ δεν μπορούν να κοιμηθούν.  :D
Είναι αναγκασμένοι να κάνουν δωρεές σε φιλόπτωχα ταμεία, ιδρύματα ωρολογοποιΐας και εκπαιδευτικά ιδρύματα επειδή αυτές τις οδηγίες είχε αφήσει ο συγχωρεμένος ο Hans Wilsdorf περί διαχείρισης και διάθεσης μέρους των κερδών της εταιρείας.
Κοινώς, είναι αναγκασμένοι να το κάνουν.

Ναι αλλα γιατι το απαξιωνεις με αυτο το επιχειρημα.... Δηλαδη ποιος θα επρεπε να πει το που θα πανε καποια απο τα κερδη της εταιριας... δεν πιστευω να νομιζεις κ οτι ο Bιll Gates για τα ματια του κοσμου ειναι φιλανθρωπος...? Μηπως και ο Warren Buffet το κανει για αυτοπροβολη?
Γενικα σαν λαος δυσκολα να παραδεχτουμε καποιον που ειναι στην κορυφη.. παντα βρισκουμε να πουμε μια δικαιολογια για κατι καλο που κανει ή μια εξηγηση που απαξιωνει κατι θετικο που εχει καταφερει!
Το θεμα ειναι οτι το κανουν ενω μπορουσαν να μην το κανουν... και αυτην την μερια του νομισματος δεν την σκεφτομαστε ποτε... δηλαδη θα μπορουσαν ανετα να μην εδιναν τιποτα και σε κανεναν, να πωλουσαν τα ρολογια τους λιγο ακομα πιο ακριβα.. να μην εκαναν ερευνες για νεες ανακαλυψεις κ να καναν χρηση του marketing στον μεγιστο βαθμο ( δες hublot)

Αλλωστε τα κολπα του marketing που συνδεονται με την φιλανθρωπια ειναι δημιουργηματα της εποχης μας.... Η rolex το κανει απο το 44 (Αν θυμαμαι καλα) και ο λογος δεν ηταν διαφημιστικος αλλα ηταν επιθυμια του Hans Wilsdor που ηταν ορφανος στα 15 του που εχασε και τους 2 του γονεις αλλα κ που δεν μπορεσε να κανει παιδια... Ετσι κατα καποιο τροπο αφιερωσε την επιτυχια του αυτη σε διαφορες φιλανθρωπιες κανοντας την rolex δημοτικη επιχειρηση.. δλδ για το καλο ολων κ οχι καποιου ιδιοκτητη, θα μπορουσαμε να πουμε μη κερδοσκοπικη.. Γι'αυτο κ δινει τοσα μεγαλα ποσα για ερευνα , στο να εχει υπερσυγχρονα εργαστασια κτλ κτλ...        Φαντασου οτι αγοραζεις ενα ρολοι της με 3.000 ευρω και ξερεις οτι σε αυτο το ρολοι πανω εχει πατεντες που η ιδια εταιρια δημιουργησε κ μεχρι τοτε δεν υπηρχαν.. οπως αυτοματο κουρδισμα , βιδωτη κορωνα ,just αλλαγη ημερομηνιας , αδιαβροχοποιηση κτλ κτλ και οτι κ μεχρι σημερα εφευρισκει νεες. Δεν λεω υπαρχουν κ αλλες αξιολογες εταιριες με πολλες πατεντες στον χωρο οπως πχ η jlc αλλα δεν πρεπει να απαξιωνουμε κατι επειδη εχει κανει επιτυχια κ καταφερε να το φορανε ολοι! Γιατι πρεπει να θυμομαστε οτι εχει απομεινει κ στα τοσα χρονια ανεξαρτητη κ δεν συγχωνευτηκε σε κανενα group ωστε να μην χαθει στον χρονο...
Δεν ειμαι φανατικος .. απλα αντικειμενικος.. εννοειται οτι αναγνωριζω κ θετικα στοιχεια αλλων εταιριων!



« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 08, 2009, 04:00:44 μμ από nomikosas »

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1137 στις: Φεβρουάριος 08, 2009, 04:22:40 μμ »
Ευχαριστώ για τα καλά σχόλια και το ότι ασχολήθηκες με το περιοδικό μου.

Αλλά Nomikosas, αφού τα ξέρεις και τα λες τόσο ωραία για την Rolex, γιατί νσ τα λέω εγώ;

Πολύ σωστά είναι όλα αυτά που έγραψες. Ο Wilsdorf όταν πέθανε δεν είχε απογόνους και στην πραγματικότητα δημιούργησε κάτι σαν αυτό που έκανε και ο Ωνάσης (παρά το γεγονός οτι αυτός εέχε απόγονο). Από αυτό πηγάζει όλη η υπόλοιπη φιλανθρωπική δραστηριότητα, αλλά και η υπόλοιπη που αφορά υποτροφίες που δίνει η εταιρεία, αλλά και η "θεσμική" θέση της στον χώρο της ελβετικής ωρολογοποιίας. Το συζητάμε σε άλλο τόπικ, αλλά θα το αναφέρω και εδώ, οτι η Rolex αρνείται τον όρο ΥΩ. Πιστεύει οτι ΟΛΑ τα ελβετικά ρολόγια θα έπρεπε να κατασκευάζονται υπό συγκεκριμένες αυστηρές αρχές και δεν ΄δέχεται την λογική του να ονομάζονται ΥΩ ρολόγια που έχουν μηχανισμούς που δεν πληρούν τους όρους. Γενικά η Rolex, λόγω αυτής της ιδιορυθμίας στο ιδιοκτησιακά καθεστώς έχει μια δική της πολιτική.

Τώρα το θέμα των φιλανθρωπιών, νομίζω οτι άσχετα με τα κίνητρα του καθενός (και βέβαια είναι δύσιολο να τα ανακαλύψεις και εύκολο να αδικήσεις) μετράει και το αποτέλεσμα. Αν βρίσκεσαι στον δρόμο και πάρεις μια βοήθεια που θα σε κάνει να ζεις σαν άνθρωπος, ή αν είσαι άρρωστος και φτωχός και κάποιος σου πληρώσει την εγχείρηση, σε πειράζει αν το έκανε γιατι πιστεύει οτι θα πουλήσει περισσότερο; Ιδίως την στιγμή που αυτό έχει μια συνέχεια και τα χρήματα που θα βγάλει απο τα επόμενα ρολόγια θα χρησιμοποιήσει μέρος τους πάλι για να βοηθήσει άλλους; Αν δεν έδιναν δεκάρα για φιλανθρωπικά θα έλεγε κανείς 'Μπράβο, δεν κανουν κόλπα του marketing"; ή "Α τους τσιγκούνηδες, όλα στην τσέπη τους τα βάζουν.";

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1138 στις: Φεβρουάριος 08, 2009, 04:40:29 μμ »
Αλλο να τα λεω εγω.. που με θεωρουν φανατισμενο ρολεξακια και αλλο να τα λες εσυ που η αποψη σου εχει κυρος και πειθει πιο ευκολα καποιον! :) Ασε που εγω ξερω απλα τα βασικα πραγματα. Σε καθε σου απαντηση μαθαινω και κατι που δεν ηξερα μεχρι πριν. Τωρα πχ εμαθα οτι η Rolex αρνείται τον όρο ΥΩ!  ;)

Γενικα απο αυτες τις συζητησεις μαθαινω πολλα κ μου αρεσουν!  :D

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1139 στις: Φεβρουάριος 08, 2009, 04:53:27 μμ »
δηλαδη αν μια εταιρια ακολουθα κοινωνικη πολιτικη το κανει ντε και καλα για λογους μαρκετινγκ?
και αν δεν το διαφημιζει καθολου και το μαθαινουν μονο οι αμεσα ενδιαφερομενοι τι ειναι ?διαφημιση?
δεν μου επιτρεπει ο χρονος μου να ανατπτυξω το θεμα αλλα ριξτε μια ματια σε γνωστ0 σουηδικο αποστακτηριο
δημοτικη επιχειρηση.......τωρα για τον bill gates νομιζω οτι ο ορος υστεροφημια αρκει ......μετα απο τοσα λεφτα και
αποκτηση των παντων η ληθη ειναι ο μεγαλυτερος φοβος......καποιος αλλος το εχει εκφρασει διαφορετικα
" ο φοβος του θανατου αυξανεται σε ευθεια αναλογα με την αυξηση του πλουτου''
αρκετα φιλοσοφησαμε και βγηκαμε και παρα σαγγας εκτος θεματος για μια τοσο προσφιλη στην ΕΛΛΑΔιτσα μας
ROLEX με τις ακριβες τιμες και τις ποιο μεγαλες εκπτωσεις ,
το θεμα/ερωτημα το δικο μου ειναι το εξης γιατι εχει το μικρες κασες.......αντε το πολυ μεχρι 40mm?
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...