Αποστολέας Θέμα: LONGINES  (Αναγνώστηκε 519799 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #480 στις: Ιούνιος 16, 2012, 09:39:46 μμ »
Tο έγραψες κάπως μπερδεμένα και δεν καλο-κατάλαβα. Στην πρώτη θέση της κορώνας αντί να αλλάζει ημερομηνία, μετακινείται ο δείκτης της ώρας? Αν είναι έτσι προφανώς και έχεις πρόβλημα...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος nicolasg

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #481 στις: Ιούνιος 16, 2012, 09:42:14 μμ »
Αν κατάλαβα καλά, φυσιολογικό είναι. Κανένα πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος Izdranis

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #482 στις: Ιούνιος 16, 2012, 11:25:20 μμ »
Στη πρώτη θέση της κορώνας μετακινείται ο δείκτης της ώρας και κάθε φορά που πιανέι 12 τη νύχτα αλλάζει και ένα νούμερο στο ημερολόγιο δεν θα έπρεπε να αλλάζει μόνο το ημερολόγιο χωρίς τη κίνηση του δείκτη της ώρας;

Αποσυνδεδεμένος nicolasg

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #483 στις: Ιούνιος 16, 2012, 11:32:48 μμ »
Quartz ETA, έτσι δουλεύει.

Αποσυνδεδεμένος Izdranis

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #484 στις: Ιούνιος 17, 2012, 07:31:33 πμ »
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση αν και το έχω 2 χρόνια το έχω φορέσει μόνο 2-3 φορές και τώρα είδα αυτή τη λειτουργία  πρώτη φορά και ανγχώθηκα..

Αποσυνδεδεμένος superdoukas

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #485 στις: Νοέμβριος 12, 2012, 07:30:41 μμ »
http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=14448

Φιλοι μου γεια σας.Με ενδιαφερει το παραπανω ρολοι QUARTZ της LONGINES και εαν το εχει κανεις θα ηθελα να μου πει για την αποκλιση του (sec ανα μηνα).

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #486 στις: Νοέμβριος 12, 2012, 07:53:57 μμ »
[url]http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=14448[/url]

Φιλοι μου γεια σας.Με ενδιαφερει το παραπανω ρολοι QUARTZ της LONGINES και εαν το εχει κανεις θα ηθελα να μου πει για την αποκλιση του (sec ανα μηνα).


Φίλε καλώς ήλθες
Από ένα ρολόι QUARTZ ακόμα και από μια εταιρία Fashion δεν περιμένεις αποκλίσεις πάνω από +-5 δλτ./μηνα
Όταν δε το ρολόι είναι και από μια αξιόπιστη εταιρία, θα περίμενα να κυμαίνεται το πολύ στα +-3 δλτ./μηνα, οπότε και από το συγκεκριμένο να περιμένεις το πολύ μια τέτοια απόκλιση, φαντάζομαι δε πως θα τα πηγαίνει και πολύ καλύτερα από αυτό.

Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος Koulou

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #487 στις: Ιανουάριος 05, 2013, 04:26:44 πμ »
Χαίρεται! Μετά από σχετικό ψάξιμο online, αλλά και σε μαγαζιά της Θεσσαλονίκης πίστευα ότι είχα καταλήξει στην αγορά ενός ρολογιού που προορίζονταν για δώρο με ανώτατη τιμή όσο πιο κοντά στα 1000€ γίνεται. Συγκεκριμένα, είχα μάλλον καταλήξει στο Longines L2.747.4.72.2, έναντι κάποιων Hamilton κι ενός Tissot Couturier. Αυτοί οι άτιμοι οι μπλε δείκτες..... Πέραν την τιμής, όσον αφορά τα δεδομένα της αναζήτησης, υπήρχε μια ξεκάθαρη αδυναμία προς τους χρονογράφους, μια κλίση προς το μπρασελέ (το οποίο θεωρώ και πιο "ευέλικτο", αφού εφόσον υπάρχει αυτό, μάλλον πιο εύκολα κινείσαι και για κάποιο λουράκι), ενώ το ρολόι θα ήθελα να έχει και σεβαστό όγκο, αφού προορίζεται για τον ιδιαίτερα ευμεγέθη καρπό ενός ψηλού και σχετικά σωματώδους κυρίου. Μπορεί το Longines να μου άρεσε πολύ περισσότερο, αλλά όντας 40άρι και αρκετά "λεπτεπίλεπτο", φοβήθηκα ότι θα χάνονταν φορεμένο. Και εκεί ακριβώς το μάτι μου έπεσε στο L3.678.4.76.6. Μπορεί η διαφορά στη διάμετρο να μην είναι μεγάλη (1mm μόλις χωρίς την κορώνα, αλλά με αρκετά πιο ευμεγέθη την περιοχή γύρω από αυτήν στο δεύτερο), αλλά η συνολική διαφορά στον όγκο είναι τεράστια! Με τα πολλά, η αγορά έγινε με έκπτωση 20% επί της τιμής λιανικής, αφού έχω καταλήξει πως στη Θεσσαλονίκη το ποσοστό αυτό είναι μάλλον το ταβάνι... Επιστρέφοντας σπίτι διαπίστωσα ότι το συγκεκριμένο μοντέλο της σειράς Conquest δεν υπάρχει στη σημερινή γκάμα της εταιρίας. Δεν μπορώ ότι χάρηκα ιδιαίτερα μ' αυτό, αλλά δεν έσκασα κιόλας! Είναι ένα ρολόι φαινομενικά εξαιρετικό ποιοτικά -σε όλα του, μέχρι ακόμα και το εντυπωσιακό κουτί του-, φοράει μηχανή L667 όπως διαπίστωσα κι από εδώ, που είναι η γνωστή και μη εξαιρετέα Valjoux 7750 ελαφρώς περιποιημένη από την Longines. Το λοιπόν, δεν ξέρω αν έχω κάποιο λόγο να στεναχωριέμαι για την επιλογή του συγκεκριμένου ρολογιού. Αν δεν τον είχα ψάξει καθόλου μετά την αγορά, θα την θεωρούσα απλά εξαιρετική από κάθε άποψη και θα ήμουνα απόλυτα ικανοποιημένος! Το γεγονός όμως ότι το συγκεκριμένο μοντέλο είναι λίγο πιο "παλιό" -χωρίς να σημαίνει απαραίτητα κάτι αυτό κατά την ταπεινή μου γνώμη, χωρίς να ξέρω βέβαια και τόσα πολλά περί ωρολογοποιίας) μου έχει φέρει και μια... διακριτική πίκρα. Τι λέτε; Όλη η αυστηρότητά σας ευπρόσδεκτη! ;D

Άντε και καλή χρονιά να έχουμε! :)

Αποσυνδεδεμένος Φλου7

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #488 στις: Ιανουάριος 05, 2013, 09:34:03 πμ »
Kαλημερα κι απο μενα και καλη χρονια σε ολους με υγεια. Σας παρακολουθω καιρο και σας ευχαριστω για τη βοηθεια που μου δωσατε με τα οσα γραφετε εδω μεσα. Αλλωστε τα δικα σας γραφομενα με εκαναν να αλλαξω στρατοπεδο. Τι εννοω? Εδω και χρονια δηλωνω λατρης του design της heuer αφου για μηχανισμους κτλ δε σκαμπαζα σχεδον τιποτα. Ονειρευομουν οτι καποτε θα αποκτησω ενα. Προσφατα μου ζητηθηκε να διαλεξω δωρο απο τη μελλουσα γυναικα μου. Ελιωνα καθε πρωι εδω μεσα ψαχνοντας το ιδανικο για μενα χωρις να χρειαζεται να ξοδεψουν μια περιουσια. Ετσι κατεληξα να αποκτησω χθες βραδυ το Longines legend diver που εδω και μερες ειχα ερωτευτει σε συνδιασμο με τα τοσα καλα λογια που διαβασα για ολα. Καλως σας βρηκα λοιπον.

Μπαμπης


Αποσυνδεδεμένος Stamos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #489 στις: Ιανουάριος 05, 2013, 09:52:43 πμ »
Καταπληκτική επιλογή, δεν θα το μετανοιώσεις ποτέ! Καλώς ήρθες  :)

@Κοulou: Τα ρολόγια δεν είναι αυτοκίνητα για να στεναχωριέσαι που άλλαξε μοντέλο... Πολύ καλή επιλογή, απόλαυσέ την!  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 05, 2013, 09:58:27 πμ από Stamos »

Αποσυνδεδεμένος Φλου7

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #490 στις: Ιανουάριος 05, 2013, 11:10:55 πμ »
Να σαι καλα. Χαρα μου που σας βρηκα.

Αποσυνδεδεμένος Φλου7

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #491 στις: Ιανουάριος 09, 2013, 11:54:55 πμ »
Προσπαθω να ανεβασω φωτο αλλα μου γραφει οτι ο φακελος αποστολης ειναι γεματος. καποια βοηθεια;;;

Αποσυνδεδεμένος Φλου7

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #492 στις: Ιανουάριος 11, 2013, 11:52:19 πμ »
Καλημερα σε ολους. Να μαι κι εγω...
Παρατηρω επισης κατι ακομα. Στο δικο μου που λογικα ειναι απ τις πιο νεες παρτιδες, στο καντραν κατω απο το automatic διακρινουμε πλεον και το και 30bar (300 meter)




« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 11, 2013, 12:00:30 μμ από Φλου7 »

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #493 στις: Ιανουάριος 11, 2013, 01:29:50 μμ »
Αφού ανέβασες και φωτογραφίες να σου ευχηθούμε καλορίζικο και επισήμως.  :D :D :D
Συγχαρητήρια για την πολύ καλή και ψαγμένη αγορά!

Όπως τα λες είναι, η καινούργια "φουρνια" γράφει πάνω και τα 300m.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #494 στις: Ιανουάριος 12, 2013, 07:51:30 μμ »
Καλοφόρετο με υγεία, να το χαίρεσαι! Η επιλογή εξαιρετική!


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος Chris_Superocean

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4010
  • B R E I T L I N G
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #495 στις: Ιανουάριος 12, 2013, 10:05:50 μμ »
Τι να πει κανείς για το LLD!? Απλά respect!!!
Καλοφόρετο με υγεία!
Δεν ήταν κακός ο λύκος, η γιαγιά είχε αυθαίρετο.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #496 στις: Ιανουάριος 12, 2013, 11:52:45 μμ »
SUPER επιλογη,καταπληκτικο ρολοι!!
Καλορριζικο και καλοφορετο,με υγεια!!!!
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Φλου7

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #497 στις: Ιανουάριος 13, 2013, 04:34:42 πμ »
Σας ευχαριστώ όλους . Σύντομα έρχονται κι άλλες φωτος.

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #498 στις: Ιανουάριος 13, 2013, 06:54:44 μμ »
Καλοριζικο και να το χαιρεσαι φορωντας το συνεχεια.
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος gstavrin

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 246
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #499 στις: Ιανουάριος 13, 2013, 07:45:12 μμ »
Χαίρεται! Μετά από σχετικό ψάξιμο online, αλλά και σε μαγαζιά της Θεσσαλονίκης πίστευα ότι είχα καταλήξει στην αγορά ενός ρολογιού που προορίζονταν για δώρο με ανώτατη τιμή όσο πιο κοντά στα 1000€ γίνεται. Συγκεκριμένα, είχα μάλλον καταλήξει στο Longines L2.747.4.72.2, έναντι κάποιων Hamilton κι ενός Tissot Couturier. Αυτοί οι άτιμοι οι μπλε δείκτες..... Πέραν την τιμής, όσον αφορά τα δεδομένα της αναζήτησης, υπήρχε μια ξεκάθαρη αδυναμία προς τους χρονογράφους, μια κλίση προς το μπρασελέ (το οποίο θεωρώ και πιο "ευέλικτο", αφού εφόσον υπάρχει αυτό, μάλλον πιο εύκολα κινείσαι και για κάποιο λουράκι), ενώ το ρολόι θα ήθελα να έχει και σεβαστό όγκο, αφού προορίζεται για τον ιδιαίτερα ευμεγέθη καρπό ενός ψηλού και σχετικά σωματώδους κυρίου. Μπορεί το Longines να μου άρεσε πολύ περισσότερο, αλλά όντας 40άρι και αρκετά "λεπτεπίλεπτο", φοβήθηκα ότι θα χάνονταν φορεμένο. Και εκεί ακριβώς το μάτι μου έπεσε στο L3.678.4.76.6. Μπορεί η διαφορά στη διάμετρο να μην είναι μεγάλη (1mm μόλις χωρίς την κορώνα, αλλά με αρκετά πιο ευμεγέθη την περιοχή γύρω από αυτήν στο δεύτερο), αλλά η συνολική διαφορά στον όγκο είναι τεράστια! Με τα πολλά, η αγορά έγινε με έκπτωση 20% επί της τιμής λιανικής, αφού έχω καταλήξει πως στη Θεσσαλονίκη το ποσοστό αυτό είναι μάλλον το ταβάνι... Επιστρέφοντας σπίτι διαπίστωσα ότι το συγκεκριμένο μοντέλο της σειράς Conquest δεν υπάρχει στη σημερινή γκάμα της εταιρίας. Δεν μπορώ ότι χάρηκα ιδιαίτερα μ' αυτό, αλλά δεν έσκασα κιόλας! Είναι ένα ρολόι φαινομενικά εξαιρετικό ποιοτικά -σε όλα του, μέχρι ακόμα και το εντυπωσιακό κουτί του-, φοράει μηχανή L667 όπως διαπίστωσα κι από εδώ, που είναι η γνωστή και μη εξαιρετέα Valjoux 7750 ελαφρώς περιποιημένη από την Longines. Το λοιπόν, δεν ξέρω αν έχω κάποιο λόγο να στεναχωριέμαι για την επιλογή του συγκεκριμένου ρολογιού. Αν δεν τον είχα ψάξει καθόλου μετά την αγορά, θα την θεωρούσα απλά εξαιρετική από κάθε άποψη και θα ήμουνα απόλυτα ικανοποιημένος! Το γεγονός όμως ότι το συγκεκριμένο μοντέλο είναι λίγο πιο "παλιό" -χωρίς να σημαίνει απαραίτητα κάτι αυτό κατά την ταπεινή μου γνώμη, χωρίς να ξέρω βέβαια και τόσα πολλά περί ωρολογοποιίας) μου έχει φέρει και μια... διακριτική πίκρα. Τι λέτε; Όλη η αυστηρότητά σας ευπρόσδεκτη! ;D

Άντε και καλή χρονιά να έχουμε! :)


Το ρολόι το έχω με μαύρη πλάκα, είναι ok έχω πάρει και στην σύζυγο το ίδιο μικρότερο με μπαταρία, με άσπρη πλάκα.
Καλορίζικο!!!
ελέησον και σώσον ημάς...από του Ρολογιού