Αποστολέας Θέμα: restaurateur d'horlogerie ancienne.....  (Αναγνώστηκε 36734 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
restaurateur d'horlogerie ancienne.....
« στις: Ιανουάριος 14, 2008, 02:47:15 μμ »
Ανοίγω αυτό το topic με αφορμή το τί σημαίνει πραγματικά υψηλή ωρολογοποιία.10 χρονια πριν περίπου, βρήκα στο συρτάρι της οικογένειάς μου,το παρακάτω ρολόι (και συγκεκριμένα ρολόι λαιμού).Και τα τρία καπάκια ήταν ξεκολλημένα από το ρολόι.Ο μηχανισμός του δεν λειτουργούσε και γενικά ενώ το ρολόι απο πλευρά οξείδωσης και σαν πρώτη εικόνα,βρισκόταν θα έλεγα σε πολύ καλή κατάσταση.......με έπιασε μια μανία να βρω το κατάλληλο άτομο που θα μου έδινε πληροφορίες για το συγκεκριμένο ρολοι και που φυσικά αν γινόταν θα το "επισκεύαζε".Ε,αυτό ήταν από τότε "κόλλησα" με τα ρολόγια.Γνώρισα τελείως τυχαία τον παρακάτω κύριο:Γιάννης Μόνος (jean Monos),μέσα από ένα τυχαίο άρθρο του Κ.Καββαθά στους 4τροχούς όπου ο τύπος περιέγραφε την αγάπη του για το μηχανικό ρολόι,την μουσική και φυσικά τις παλιές γερμανικές μοτοσυκλέτες.Συναντήθηκα με τον Γιάννη λοιπόν(αφού πήρα το τηλ.από τον δημοσιγράφο που είχε αφιέρωμα στον John Mono).Τί να σας λέω ρε παιδιά ,έμεινα με το στόμμα ανοιχτό!Λες και ο χρόνος είχε σταματήσει έναν ΑΙΩΝΑ πίσω!Υπάρχουν λέω από μέσα μου τέτοιοι τύποι στην Ελλάδα.Για να φτιαχτεί μου λέει ένα τέτοιο παλαιό ρολόι και να έρθει όσον το δυνατόν στην αρχική του κατάσταση,το πρώτο πράγμα,είναι να μπείς στην φιλοσοφία της κατασκευής όπως γινόταν την εποχή εκείνη!Για να μην σας πολυκουράζω....με το που το επεξεργάζεται και διασταυρόνοντας πληροφορίες από τα βιβλία του ,αρχίζει ένας καταιγισμός πληροφοριών που με άφησαν άναυδο!Χρονολογία κατασκευής περί το 1885, 90% χειροποίητο και το πιο πιθανο όπως μου λέει από Ελβετό σπουδαστή (πέρναγε examinations),cal.5,ΔΕΝ έχει λυθεί ΠΟΤΕ η μηχανή του,και πρόκειται για ρολόι γυναικείο λαιμού (και πράγματι όπως πληροφορήθηκα από την μητέρα μου,ήταν της προ-γιαγιάς μου).Ορίζει λοιπόν περίπου 2 μήνες τον χρόνο παράδοσης του ρολογιού,τηρώντας και διατηρόντας όλα τα specs του ρολογιού.Σε έναν χώρο όλο παλαιών εξαρτημάτων-εργαλείων-τόρνων κ.ο.κ.αρχισε το ταξίδι της επιστροφής του χρόνου στην τότε εποχή του ρολογιού.Έεεεπαθα πλάκα ρε μάγκες....ο τύπος αφού έλυσε όλο το ρολόι και είδε τί είδος ανταλλακτικά απαιτούνταν.....στην συνέχεια έκοβε μόνος του ρόδες(με τον ίδιο τρόπο και φιλοσοφία όπως τα έφτιαχναν τότε) για να αντικαταστήσει τις δικές μου σπασμένες.....τοποθέτησε τους αντίστοιχους δείκτες...και αφού λίπανε με το κατάλληλο λιπαντικό τον μηχανισμό...ξεκίνησε η διαδικασία του μονταρίσματος του ρολογιού (χρυσοκόλληση για τα ξεκολλημένα καπάκια του ρολογιού).....απλά σας έκανα μια μικρή περιγραφή των δύο περίπου μηνών που έλαβε μέρος το restoration tου ρολογιού (14 ct.μασίφ χρυσό,πραγματικά ρουμπίνια και όχι βέβαια τα συνθετικά της σημερινής εποχής)....ΟΛΑ όπως ήταν τότε!
Και μερικές φωτό:


 
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
restaurateur d'horlogerie ancienne.....
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 14, 2008, 02:58:24 μμ »
και
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
restaurateur d'horlogerie ancienne.....
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 14, 2008, 03:11:07 μμ »
O παραπάνω restaurateur λοιπόν έχει λύσει και κάνει service σε LANGE repetition minute kai πολλά άλλα καλά ρολόγια φίλων και σήμερα κατασκευάζει μόνος του κατόπιν παραγγελλιών ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΑ ΡΟΛΟΓΙΑ χειρός με decoration της αρεσκείας του πελάτη!!perlage,cotes de Geneve,σε διάφορες complications reserve de marche,retrograde kai άλλα.Και όλα αυτά βασιμένα σε παλαιά calibre ΟΛΑ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑ ΚΑΙ φινιρισμένα από παλιές μηχανές με βάση τον παραδοσιακό(χειροποίητο) τρόπο.Αυτή είναι κύριοι η πραγματική ΕΛΒΕΤΙΚΗ ΥΨΗΛΗ ΩΡΟΛΟΓΟΠΟΙΙΑ. Xρόνος παράδοσης 9-10 μήνες!
thanks ,konakis.
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος kav

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
restaurateur d'horlogerie ancienne.....
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 14, 2008, 03:53:55 μμ »
Εξαιρετικά ενδιαφέρον!

Μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες;
Διεύθυνση, site, φωτογραφίες από τη δουλειά του;..
Ζει στην Ελλάδα;
Αναρωτιέμαι αν θα μπορούσαμε να βρούμε το αρθρο του καββαθά στο αρχείο των 4 τροχών. Θυμάσαι τεύχος ή έστω έτος;..

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
restaurateur d'horlogerie ancienne.....
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 14, 2008, 04:10:39 μμ »
Ωραία ιστορία.

Το ρολόι είναι  :tonqe: !

Ο Γιάννης έχει κάποιο site να δούμε τη δουλειά του;

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
restaurateur d'horlogerie ancienne.....
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 14, 2008, 04:19:19 μμ »
Zεί Ελλάδα και Ελβετία.Είναι πραγματικά μερακλής της ζωής,διότι απλά κάνει και έκανε αυτό που τον εκφράζει.Ο ίδιος ξεκίνησε σε μία φάση όπως κι εγώ,δηλαδή από μια επισκευή ενός ρολογιού του παππού του,με την διαφορά ότι αυτός ολοκλήρωσε και κατάλαβε το τί ήθελε να κάνει στην ζωή του!Έγινε λοιπόν ένας ολοκληρωμένος "ρολογάς".Δεν ασχολείται με dealer και ότι κάνει το κάνει με μεράκι και αγάπη.Θεωρεί τις σημερινές μηχανές ρολογιών χαμηλότατης ποιότητας με μικρές εξαιρέσεις,όπως έχω  αναφέρει σε προηγούμενα post μου.Δείκτες,καντράν,εξαρτήματα όλα κάτω του μετρίου....μην πάτε μακρυά δείτε το παραπάνω ρολόι μου,έχει ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ κατράν φτιαγμένο από σμάλτο(εμαγιέ)!Ένας αιώνας και!Ποιος φτιάχνει την σημερινή εποχή καντράν από σμάλτο;ελάχιστοι και η v.c. (μέγας Αλέξανδρος model κοστίζει το ρολοι 100.000 ευρώ)kai μερικά παλιά Patek,σε αστρονομικές τιμές.Το τεύχος των 4τροχών δεν το θυμάμαι (1998 περιπου),αλλά επειδή τα κρατάω θα ψάξω να το βρώ με την 1η ευκαιρία.Για οποιαδήποτε πληροφορία και συνεννόηση,παρακαλώ με π.μ..Εφόσον μου πει ΟΚ! τότε μιλάτε κατευθείαν μαζι του.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2009, 10:31:38 μμ από konakis »
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
restaurateur d'horlogerie ancienne.....
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 14, 2008, 04:29:08 μμ »
μαζί με το Oris που έμεινε από τον πατέρα μου της δεκαετίας του 60:
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος palok

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 322
    • Προφίλ
restaurateur d'horlogerie ancienne.....
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 14, 2008, 06:30:02 μμ »
:respect:
The planet is an ocean

Αποσυνδεδεμένος TZAG

  • 42mm case
  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1072
    • Προφίλ
restaurateur d'horlogerie ancienne.....
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 14, 2008, 09:20:33 μμ »
Αυτός είναι ο άνθρωπός μας! :prayer: Συγχαρητήρια για την προσπάθεια να τον βρείς και ουδέν σχόλιον για την δουλειά του. Είναι καλλιτέχνης.
μόλις πάνω από τη θάλασσα


Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
restaurateur d'horlogerie ancienne.....
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 14, 2008, 10:32:17 μμ »
Να'σαι σίγουρος Tzag  :tonqe:
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
restaurateur d'horlogerie ancienne.....
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 17, 2008, 12:31:57 πμ »
Εντυπωσιακό και απίστευτο θα έλεγα ...
... τέτοιο μεράκι, αγάπη, υπομονή, αποτέλεσμα !!! :respect:

Υ. Γ. Πάντως η μηχανή του με τις "γέφυρες" κάτι μου θυμίζει,
αλλά δεν μου έρχεται. #-o
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος Νικολαος

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: restaurateur d'horlogerie ancienne.....
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 10, 2008, 01:58:48 μμ »
Ακουστε τι γινεται με τους ωρολογοποιους.
Ολοι αυτοι με τα μαγαζια ειναι απλως εμποροι.Δεν γνωριζουν πολλα πραγματα.
Θα ξεχωρισετε αυτον που γνωριζει,απο τον τροπο που θα σας αντιμετωπιση.
Οταν θα σας δωσει να καταλαβετε τι εννοει,ειναι αυτος που γνωριζει.
Οταν θα σας λεει κατι που δεν θα καταλαβενεται και με υφακι,ειναι αυτος που δεν ξερει τι του γινεται.
Η ωρολογοποιια δεν ειναι του στυλ ξερω 15 μαρκες,ΕΤΑ,Valjoux,και κατι τρεχει στα γυφτικα.
Δεν ειναι του στυλ,αλλαζω εναν αξονα,ξεβιδωνω το καπακι και αλλαζω εναν πιρο ασφαλειας.
Η ωρολογοποιια ειναι αγαπη,υπομονη,φροντιδα των εργαλειων,κατασκευη εργαλειων απο το μηδεν,
κατασκευη τροχων,πινιον,αξονων,τορνευση,γιαλισμα,οσο χρονο και αν παρει.
Ολα αυτα δεν πληρωνονται σημερα.Η quartz εποχη εφερε το φτηνο ρολοι που αν χαλασει περνεις αλλο.Μην ζητατε να σας φτιαχνουν καντραν με σμαλτο και διαφορα τετοια γιατι αφου θα'ναι πανακριβα και δεν θα αγοραζονται,οι εταιρειες αυτες θα κλεινουν.
Αυτα ειναι μια πολυ μικρη δοση του τι σημαινει ωρολογοποιος.
Στη διαθεση σας Νικος

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: restaurateur d'horlogerie ancienne.....
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 10, 2008, 02:04:50 μμ »
Ακουστε τι γινεται με τους ωρολογοποιους.
Ολοι αυτοι με τα μαγαζια ειναι απλως εμποροι.Δεν γνωριζουν πολλα πραγματα.
Θα ξεχωρισετε αυτον που γνωριζει,απο τον τροπο που θα σας αντιμετωπιση.
Οταν θα σας δωσει να καταλαβετε τι εννοει,ειναι αυτος που γνωριζει.
Οταν θα σας λεει κατι που δεν θα καταλαβενεται και με υφακι,ειναι αυτος που δεν ξερει τι του γινεται.
Η ωρολογοποιια δεν ειναι του στυλ ξερω 15 μαρκες,ΕΤΑ,Valjoux,και κατι τρεχει στα γυφτικα.
Δεν ειναι του στυλ,αλλαζω εναν αξονα,ξεβιδωνω το καπακι και αλλαζω εναν πιρο ασφαλειας.
Η ωρολογοποιια ειναι αγαπη,υπομονη,φροντιδα των εργαλειων,κατασκευη εργαλειων απο το μηδεν,
κατασκευη τροχων,πινιον,αξονων,τορνευση,γιαλισμα,οσο χρονο και αν παρει.
Ολα αυτα δεν πληρωνονται σημερα.Η quartz εποχη εφερε το φτηνο ρολοι που αν χαλασει περνεις αλλο.Μην ζητατε να σας φτιαχνουν καντραν με σμαλτο και διαφορα τετοια γιατι αφου θα'ναι πανακριβα και δεν θα αγοραζονται,οι εταιρειες αυτες θα κλεινουν.
Αυτα ειναι μια πολυ μικρη δοση του τι σημαινει ωρολογοποιος.
Στη διαθεση σας Νικος

αυτα εξω ειναι το φυσιολογικο,ελλαδα αποτελει ανακαλυψη.
και τορνους εχουν και μικροσκοπια και κομματια εκ νεου φτιαχνουν για ρολογια παλια που δεν εχου ανταλλακτικα και αλλα πολλα.κατι σε φλασαρε και σε απογοητευσε για να κανεις μια τετοια δηλωση ?ασχημη εμπειρια προσφατα με ρολογα?

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: restaurateur d'horlogerie ancienne.....
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 10, 2008, 02:22:07 μμ »
αυτα εξω ειναι το φυσιολογικο,ελλαδα αποτελει ανακαλυψη.
και τορνους εχουν και μικροσκοπια και κομματια εκ νεου φτιαχνουν για ρολογια παλια που δεν εχου ανταλλακτικα και αλλα πολλα.κατι σε φλασαρε και σε απογοητευσε για να κανεις μια τετοια δηλωση ?ασχημη εμπειρια προσφατα με ρολογα?

Έλα ντε...τα αυτονόητα που ανέφερα κι εγώ παραπάνω είπε...μάλλον είναι αυτό που λες george  :smt023
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: restaurateur d'horlogerie ancienne.....
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 10, 2008, 05:43:49 μμ »
θα ήθελα να προσθέσω κάτι αλλά τι??? η συγκεκριμένη εργασία είναι απλά κορυφαία!!!!!
Το σεβασμό μου και μόνο.
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: restaurateur d'horlogerie ancienne.....
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 10, 2008, 07:40:34 μμ »
θα ήθελα να προσθέσω κάτι αλλά τι??? η συγκεκριμένη εργασία είναι απλά κορυφαία!!!!!
Το σεβασμό μου και μόνο.

άν εννοείς για το restοration του ρολογιού......τα λόγια είναι περιττά :smt038
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος TZAG

  • 42mm case
  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1072
    • Προφίλ
Απ: restaurateur d'horlogerie ancienne.....
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 10, 2008, 08:01:15 μμ »
Είναι διότι "αυτοί" είναι ελάχιστοι στην Ελλάδα. Και κατ' επέκτασιν ελαχιστότεροι αυτοί που ενδιαφέρονται να κληρονομίσουν την "λόξα" αγάπη της τέχνης της ωρολογοτεχνίας και ωρολογοποιίας. Έξω...άλλος κόσμος!
μόλις πάνω από τη θάλασσα


Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: restaurateur d'horlogerie ancienne.....
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 10, 2008, 08:29:23 μμ »
πρεπει να πουμε ομως οτι ελαχιστοι ειναι κ αυτοι που θα ενδιαφεροντουσαν κ θα αναπαλαιωναν καποιο ρολοι που θα εβρισκαν στο οικογενειακο συρταρι τους.. αυτοι οι ελαχιστοι ειναι που εχουν πραγματικη αγαπη γι'αυτο που λεμε ρολοι.. ευγε konakis :)

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: restaurateur d'horlogerie ancienne.....
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 10, 2008, 10:22:47 μμ »
ευλογαμε τα γενια μας?! ;D

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: restaurateur d'horlogerie ancienne.....
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 10, 2008, 10:32:09 μμ »
γενια του :grandpa:  :D