Αποστολέας Θέμα: ερωτηση Panerai  (Αναγνώστηκε 38634 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση Panerai
« Απάντηση #60 στις: Μάρτιος 13, 2010, 09:03:14 μμ »
   ..............ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ...............................................................................................
  .......................................Ελα ρε Γιάννη μη μας κρατάς σε αγωνία...........................
  τεο66

Όχι Θόδωρε, ευσεβείς πόθοι ;D


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος teo66

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση Panerai
« Απάντηση #61 στις: Μάρτιος 13, 2010, 10:32:18 μμ »
 

  ........ο δρόμος..................... μέχρι να το αποκτήσεις τελικά έχει το μεγαλείο του φίλε Γιάννη(το ξέρεις άλλωστε πολύ καλά)........αν και νομίζω ότι στην επόμενη συνάντηση μάλλον θα έχουμε εκπλήξεις.......σε έχει φοβηθεί το μάτι μου βλέπεις.......

  τεο66

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση Panerai
« Απάντηση #62 στις: Μάρτιος 13, 2010, 10:51:16 μμ »
 

  ........ο δρόμος..................... μέχρι να το αποκτήσεις τελικά έχει το μεγαλείο του φίλε Γιάννη(το ξέρεις άλλωστε πολύ καλά)........αν και νομίζω ότι στην επόμενη συνάντηση μάλλον θα έχουμε εκπλήξεις.......σε έχει φοβηθεί το μάτι μου βλέπεις.......

  τεο66
στην επομενη συναντηση θα ηθελα να σας γνωρισω κι απο κοντα

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση Panerai
« Απάντηση #63 στις: Μάρτιος 14, 2010, 12:47:25 πμ »
Ας την κάνουμε σύντομα τότε ;D



Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση Panerai
« Απάντηση #64 στις: Μάρτιος 14, 2010, 11:20:31 πμ »
Ας την κάνουμε σύντομα τότε ;D



let me know

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση Panerai
« Απάντηση #65 στις: Μάρτιος 15, 2010, 03:17:43 μμ »
off topic1: Εγώ ποντάρω ότι ο Γιάννης θα χτυπήσει πρώτα Breitling B01!
off topic 2: Για την επόμενη συνάντηση μέσα και εγώ...ήταν Παρασκευή 3ημέρου η τελευταία και την έχασα...

Σχετικά με την πολύ ενδιαφέρουσα "αντιπαράθεση" περί value for money είμαι και εγώ της άποψης πως  πρώτα αγοράζεις ρολόι και μετά μηχανισμό. Οπότε αφού στο φινίρισμα, ποιότητα κατασκευής είναι top και στο design κάνουν τέτοιο γκελ στον κόσμο θεωρώ πως τα 3000+ ευρώ δεν είναι φάουλ ακόμα και αν π.χ. υπάρχει μια κουρδιστή μηχανή unitas 6497 (=Panerai OP XI)

Νίκος
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση Panerai
« Απάντηση #66 στις: Μάρτιος 15, 2010, 04:37:14 μμ »
off topic1: Εγώ ποντάρω ότι ο Γιάννης θα χτυπήσει πρώτα Breitling B01!

Παιδιά μην ποντάρετε σε άλογο με αναποφάσιστο αναβάτη που μια τραβάει τα γκέμια δεξιά και μια αριστερά...το καημένο το ζωντανό όλο ζικ-ζακ πάει ;D ;D ;D


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση Panerai
« Απάντηση #67 στις: Μάρτιος 15, 2010, 05:01:06 μμ »
εγω λεω πανεραι!!!

jewel77

  • Επισκέπτης
Απ: ερωτηση Panerai
« Απάντηση #68 στις: Μάρτιος 16, 2010, 08:27:15 μμ »
Δηλαδή ποιες είναι οι παραδοσιακές δυνάμεις με τη μεγαλύτερη ιστορία;
Υπαρχει πλεον το πολυτιμο ιντερνετ και μπορουμε με λιγα κλικ να μαθουμε πολλα για την ιστορικη διαδρομη ολων των εταιριων και να αναθεωρησουμε αποψεις για καποιες αλλες εταιριες που ισως ημασταν κολλημενοι. Η ημιμαθεια ειναι το χειροτερο. Για μενα την πιο πλουσια και ενδοξη ιστορια εχει η Omega. Οπως δηλωνω εκπληκτος με την ιστορια και την τεχνογνωσια της Seiko. Παντα υπαρχει και το αισθητικο μερος που αυτο ειναι κατι καθαρα υποκειμενικο. Τωρα οσον αφορα το θεμα τιμης πιστευω οτι ολα τα ρολογια απο το πιο φτηνο μεχρι το πιο ακριβο ειναι υπερτιμημενα. Απλως καποιες εταιριες το παρακανουν αλλα απευθυνονται και σε αλλα πορτοφολια (σαουδαραβες ισως? :D)

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση Panerai
« Απάντηση #69 στις: Μάρτιος 17, 2010, 02:02:38 πμ »
Άρα, τόσο η έννοια της παραδοσιακής δύναμης όσο και της ένδοξης ιστορίας αποτελούν σε μεγάλο βαθμό υποκειμενικά δεδομένα. Για πολλούς (δεν είμαι ένας απ' αυτούς) η Σέικο δεν έχει σχέση με τη λεγόμενη ΥΩ. Για άλλους (ούτε μ' αυτούς συμφωνώ) η Ω απλώς προσπαθεί να γίνει Ρόλεξ. H Lange για παράδειγμα υπάρχει με τη σημερινή της μορφή από το 1990 περίπου και ανήκει στο γκρουπ της Richemont -αυτό σημαίνει ότι έχει μικρή/ασήμαντη ιστορία; Η Laco ή η  Wempe που κατασκεύασαν ρολόγια για τη Luftwaffe αποτελούν παραδοσιακές δυνάμεις λόγω ιστορίας; Άρα είναι αποδεκτό να πουλάνε σε υψηλότερες τιμές από την Πανεράι ή τη Franck Muller ή τη Sinn πχ; Οπότε, ο συσχετισμός ιστορίας-παράδοσης-τιμής μάλλον δεν αποτελεί πάντα ασφαλές κριτήριο.