Αποστολέας Θέμα: ORIS  (Αναγνώστηκε 356327 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος K2LINOS

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 830
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #100 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 04:21:44 μμ »
ευχαριστω!!! :D
Fortis B42 Black titanium-Sinn U2-Seiko kinetic- Ingersoll-PAW 1500GB-GW-5000B-1JR-Pam 312-Steinhart limited silver edition-Casio Frogman-GWF-1000-Longines Legend Diver-Ω Planet ocean 45,5mm-Breitling-Seawolf-Benarus Megalodo-GPR-b1000-🍎watch 4-Vostok energia bronze-GF-1000-Seiko zimbe srpa47j1

Αποσυνδεδεμένος Clyde

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 22
  • Tempus Rerum Imperator
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #101 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 05:30:06 μμ »
γεια σας... ειμαι καινουριος στη παρεα! προσφατα αγορασα ενα ρολοι oris, το πρωτο μου μηχανικο για την ακριβεια!!!! το εχω λατρεψει σε αυτες τις λιγες μερες!!!!!!
πηρα το συγκεκριμενο μοντελο http://www.oris.ch/collections/collections_detail.aspx?ln=en&modelid=38

μπηκα στο site της oris κ ειδα μια υπηρεσια που εχει την MyOris οπου μπορεις να γινεις μελος κ λεει οτι σου δινει extra ενα χρονο εγγυση αν εγγραφεις.. κ ηθελα να ρωτησω αν ισχυει οντως κατι τετοιο κ αν το εχει δοκιμασει κανεις?? κ αν ναι μου στελνουν κατι ταχυδρομικα??? γιατι κ οταν μου δωσε το μαγαζι την εγγυηση συμπληρωσε πανω τα στοιχεια μου, ονομα διευθυνση κτλ. γι αυτο αναρωτιεμαι αν στελνουν κατι?
"A man's watch is a very cherished thing. You steal that, might as well be stealing his soul."

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #102 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 05:40:45 μμ »
Ωραίο κομμάτι φίλε και με χαρακτηριστικό σχήμα κάσας που φωνάζει από μακριά Oris!!! Πολύ καλό, να το χαίρεσαι!!!
Για την υπηρεσία που λες δεν ξέρω, ίσως κάποιος φίλος με τέτοιο ρολόι μπορέσει να βοηθήσει...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #103 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 07:37:30 μμ »
welcome Clyde,
πολύ καλό το ORIS...Και στο μέλλον με περισσότερα "μηχανικά" ρολόγια  ;)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος Clyde

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 22
  • Tempus Rerum Imperator
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #104 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 07:51:25 μμ »
ευχαριστω παιδια!! να στε καλα.. :)
"A man's watch is a very cherished thing. You steal that, might as well be stealing his soul."

Αποσυνδεδεμένος Αλέξανδρος

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 261
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #105 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 01:06:19 μμ »
Λοιπόν, θέλω γνώμες και γνώσεις από κατόχους και μη... ::)

Έχω δει και έχω καταλήξει σε κάποια μοντέλα Oris.  ???

Το πρώτο μοντέλο που είδα και μου άρεσε αλλά μόλις το φόρεσα άλλαξα γνώμη είναι αυτό...
...κι αυτό γιατί είναι δύσκολο να κουβαλάς " 250 grammes of pure Oris " όλη μέρα στο χέρι σου...και σε 47mm κάσα! :P

Δεύτερη επιλογή ήταν αυτή...
Στο χέρι μου όμως μού φαίνεται μικρό γιατί η ένωση της κάσας με το μπράσελέ είναι αρκετά φαρδιά και δείχνει μικρό...
Η τιμή είναι αρκετά καλύτερη... :-X

Τρίτη επιλογή η οποία με απώθησε από τη δεύτερη είναι αυτή... :)
Το φόρεσα και μου κάλυπτε ό,τι έλειπε από την επιλογή 2! Το πάχος της κάσας είναι μεγαλύτερο καθώς έχει και τη βαλβίδα διαφυγής Ηλίου κι έτσι δείχνει κάπως πιο γεμάτοκαι πιο αρμονικό στο χέρι μου.

Έχω δει επίσης-αυτό με έβαλε στη διαδικασία αναζήτησης για να λέμε και την αλήθεια- αυτό το οποίο παρόλο που είναι 47mm είναι πανάλαφρο λόγω τιτανίου! :o  Είναι όμως ακριβό για την παρούσα οικονομική μου στάθμη.
Θέλω να ρωτήσω λοιπόν αν ξέρει κάποιος χοντρικά τιμή για την έκδοση των 44mm και αν αξίζει...

Ο λόγος βέβαια που ρωτάω και παραθέτω τα 3 πρώτα ρολόγια είναι άλλος...
Αρχικά, όλα είναι από τιτάνιο εκτός του πρώτου που είναι για να πλακώνεις εφημερίδες... ;D
Το κύριο ερώτημά μου είναι το εξής... Βλέπω στο site ότι όλα εκτός των 2 επιλογών (2,3) με τη διχρωμία έχουν μηχανισμό Oris 643, base ETA 2836-2 ενώ αυτά τα 2 έχουν Oris 733, base SW 200 !

Ακούω γνώμες και συγγνώμη αν κούρασα με το ατέλειωτο post... ;)

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #106 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 01:32:00 μμ »
Οποιο σου αρεσει πιο πολυ,οποιο εχει ετα ,οποιο εχει τα 2 πρωτα και καλυτερη τιμη ;)

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #107 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 02:14:00 μμ »
Οι custom μηχανισμοι της Οris δηλαδη δεν αξιζουν? Ειναι υποδεεστεροι των ΕΤΑ? Γιατι απ οσο διαβαζα σε ενα fοrum προκειται για θεμα μαρκετιγνκ. Ουσιαστικα η ETA σταματα την παροχη των μηχανισμων στην Oris και αναγκαστικα στρεφονται στην Selita. ???
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος Αλέξανδρος

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 261
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #108 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 02:30:20 μμ »
Το πρόβλημα μου είναι ότι μου αρέσει πιο πολύ αυτό που δεν έχει ΕΤΑ....
Αξίζει ή να πάω σε κάποιο με ΕΤΑ?
Να συμπληρώσω ότι το πρώτο έχει αρχική 1540 ευρώ...
Το δεύτερο 1070...
Το τρίτο 1300...
και το 47άρι τιτάνιο έχει 2050 που ξεφεύγει αρκετά...

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #109 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 03:20:18 μμ »
Οι custom μηχανισμοι της Οris δηλαδη δεν αξιζουν?

Η Οris παίρνει μηχανισμούς από την ΕΤΑ ή την Selita και κάνει τις μετατροπές της. Ο κόκκινος ρότορας για παράδειγμα που έχουν τα ρολόγια. Θεωρητικά βελτιώνει τη μηχανή. Ουσιαστικά μάλλον δεν υπάρχει διαφορά από την αρχική και οι επεμβάσεις είναι ασημαντες αλλά διαφοροποιούν την εμφάνιση.
Για το ερώτημα ΕΤΑ ή Selita τι να πει κάποιος; Θεωρητικά δεν έχουν διαφορές πλέον αλλά και πάλι το όνομα της ΕΤΑ είναι πολύ πιο βαρύ.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #110 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 03:24:28 μμ »
1000-1300 ευρω για ORIS ειναι οκ. ;)

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #111 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 03:35:45 μμ »
Και βγαινω εγω και λεω....
με τοσα παιρνεις ανετα ενα Fortis carbon-titanium για πλακα! ;) Αν ειναι να δωσεις 1000€ και να εχει μηχανισμο παπατζα (αν οντως ειναι ετσι....) τοτε δεν αξιζει!
Αλλα αν ειναι ενας inhouse με καποιες σωστες βελτιωσεις τοτε οντως αξιζει. Αυτο φανταζομαι ειναι και το ερωτημα του alx....Αν δηλαδη με ενα χιλιαρικο θα παρεις ενα ρολοι με μηχανισμο ισαξιο του ΕΤΑ και ισως εμφανισιακα καλυτερο.
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #112 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 04:51:28 μμ »
Δεν υπαρχει διαφορα μεταξυ oris-fortis.Ιδιες μηχανες και απο φινιρισμα στα ιδια...πιστευω οτι η oris,εχει λγο καλυτερες τιμες

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #113 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 04:58:28 μμ »
Αγορασα πριν καιρο απο φιλο μελος του φορουμ το oris titan diver chrono ενα πραγματικα ποιοτικο ρολοι με ασυνηθιστη κασα αλλα πολυ ομορφη και ξεχωριστη.Οτι εχει ετα και βαλιου 7750 απο oris πιστευω αξιζει τα λεφτα του και με το παραπανω.

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #114 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 12:02:43 πμ »
To ρολοι που αναφερεις ομως εχει τα τριπλα λεφτα ;)
Η απορια του Αλεξ ειναι ξεκαθαρη - αξιζει ενα non-ETA ρολοι για να δωσεις ενα χιλιαρικο? Υπαρχει καποιο ρολοι στο ιδιο στυλ (diver + bracelet) με τα ιδια χρηματα που να αξιζει περισσοτερο τα λεφτα του?
 ;)
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #115 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 12:21:38 πμ »
Δεν είναι τόσο μεγάλες οι διαφορές  -και στα χρήματα και στις εκδόσεις- ΕΤΑ και Selita. Η selita αν θυμάμαι καλά -ας βοηθήσει κάποιος- κάποια στιγμή εβγαζε ΕΤΑ για την ΕΤΑ. Σήμερα έχει SW20 AC / C.O.S.C. /SWISS MADE.
Μεταξύ oris-fortis και με τα ρολόγια που ενδιαφέρουν τον Αλέξανδρο, διαλέγεις δύτη ή πιλοτο.


Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #116 στις: Φεβρουάριος 04, 2010, 12:38:35 μμ »
Η εμπειρια σας απο τα Οris ως προς ποιοτητα και αποκλισεις μηχανισμου (μη-Ετα) ποια ειναι γενικοτερα?
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος Clyde

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 22
  • Tempus Rerum Imperator
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #117 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 02:04:47 πμ »
οπως εγραψα κ σε προηγουμενο post προσφατα αγορασα το συγκεκριμενο oris http://www.oris.ch/collections/collections_detail.aspx?ln=en&modelid=38, ειναι το πρωτο μου μηχανικο κ γενικα ειμαι καινουριος στο "κοσμο των μηχανικων ρολογιων". γενικα ειμαι πολυ εντυπωσιασμενος!!!! το συγκεκριμενο ρολοι εχει μηχανισμο ORIS 733 με βαση τον Selita SW200 κ 3 βδομαδες που το χω κ το φοραω καθε μερα σχεδον χανει 5sec τη μερα!!!
"A man's watch is a very cherished thing. You steal that, might as well be stealing his soul."

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #118 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 02:14:00 πμ »
Kαλά πας από χρόνους  :2thumbs:   Clyde
Μου αρέσει πολύ το συγκεκριμένο, όπως και η εταιρεία γενικά οπότε να μην αρχίσω να λέω "ρολογάρα" γιατί δεν θα είμαι αντικειμενικός.
Βρε δε πα να μην είμαι... Ρολογάρα  :D

Αποσυνδεδεμένος ITHOMI

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: ORIS
« Απάντηση #119 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 09:40:57 πμ »
Λοιπόν, θέλω γνώμες και γνώσεις από κατόχους και μη... ::)

Έχω δει και έχω καταλήξει σε κάποια μοντέλα Oris.  ???

Το πρώτο μοντέλο που είδα και μου άρεσε αλλά μόλις το φόρεσα άλλαξα γνώμη είναι αυτό...
...κι αυτό γιατί είναι δύσκολο να κουβαλάς " 250 grammes of pure Oris " όλη μέρα στο χέρι σου...και σε 47mm κάσα! :P

Δεύτερη επιλογή ήταν αυτή...
Στο χέρι μου όμως μού φαίνεται μικρό γιατί η ένωση της κάσας με το μπράσελέ είναι αρκετά φαρδιά και δείχνει μικρό...
Η τιμή είναι αρκετά καλύτερη... :-X

Τρίτη επιλογή η οποία με απώθησε από τη δεύτερη είναι αυτή... :)
Το φόρεσα και μου κάλυπτε ό,τι έλειπε από την επιλογή 2! Το πάχος της κάσας είναι μεγαλύτερο καθώς έχει και τη βαλβίδα διαφυγής Ηλίου κι έτσι δείχνει κάπως πιο γεμάτοκαι πιο αρμονικό στο χέρι μου.

Έχω δει επίσης-αυτό με έβαλε στη διαδικασία αναζήτησης για να λέμε και την αλήθεια- αυτό το οποίο παρόλο που είναι 47mm είναι πανάλαφρο λόγω τιτανίου! :o  Είναι όμως ακριβό για την παρούσα οικονομική μου στάθμη.
Θέλω να ρωτήσω λοιπόν αν ξέρει κάποιος χοντρικά τιμή για την έκδοση των 44mm και αν αξίζει...

Ο λόγος βέβαια που ρωτάω και παραθέτω τα 3 πρώτα ρολόγια είναι άλλος...
Αρχικά, όλα είναι από τιτάνιο εκτός του πρώτου που είναι για να πλακώνεις εφημερίδες... ;D
Το κύριο ερώτημά μου είναι το εξής... Βλέπω στο site ότι όλα εκτός των 2 επιλογών (2,3) με τη διχρωμία έχουν μηχανισμό Oris 643, base ETA 2836-2 ενώ αυτά τα 2 έχουν Oris 733, base SW 200 !

Ακούω γνώμες και συγγνώμη αν κούρασα με το ατέλειωτο post... ;)
Φίλε γειά σου!
Εχω το πρώτο που αναφέριες το small second  1000m 47mm εδ΄ώ και 8 μήνες χωρίς κανένα προβλημα .Αν σου αρέσουν τα μεγαλα ρολογια θα στο συνιστούσα ανεπιφύλακτα!Κάθετε καλά στο χέρι και το βάρος το συνηθίζεις.Θα πρέπει όμως να το έχεις ρκετα εφαρμοστό στο χερι σου γιατι λόγω βάρους της κάσας θα σου γυρνάει ενοχλητικά  στον καρπό.Ενα μειονέκτημα είναι ότι το κουρδισμά του κρατάει σχετικά λίγο...σε σχέση με ότι θα ήθελα.Οταν είναι πλήρως κούρδισμένο κρατάει το πολύ 33 ώρες από τη στιγμή που θα το βγάλεις από το χέρι σου.Κατα τα άλλα ειναι τέλειο .Εχει φάει απίστευτη κακομεταχείριση και χτυπηματα χωρίς να του αφήσουν ουλές....ΚΑΛΗ ΑΓΟΡΑ!