Αποστολέας Θέμα: BREITLING  (Αναγνώστηκε 1167518 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ngal

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 399
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #4240 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 12:01:01 πμ »
Θα παραθέσω την εμπειρία μου:
πήγα, πριν κάνα δύο χρόνια, στη μπουτίκ και δοκίμασα το SOH. ρώτησα, αν το αγοράσω με το λευκό καντράν και την μαύρη στεφάνη, αν μπορούν να μου δώσουν και την μπλε στεφάνη (και πόσο στοιχίζει η μπλε στεφάνη). μου είπαν ότι αυτό δεν γίνεται γιατί έτσι αλλοιώνεται ο κωδικός μοντέλου και για αυτό το λόγο δεν μπορούν να το κάνουν. Επιβεβαιώνω λοιπόν τα λεγόμενα του Βασίλη
Αυτή ακριβώς την απάντηση εισέπραξα κι εγώ στην προσπάθειά μου να μετατρέψω μαύρο superocean σε μπλε. Τελικά πήρα μπλε sumo και ησύχασα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #4241 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 12:47:17 πμ »
Εμένα πάλι η ίδια η Βreitling μου άλλαξε το καντράν από λευκό σε μαύρο πριν ακόμη την αγορά. Και χωρίς χρέωση. :-k


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος referee

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 629
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #4242 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 12:58:35 πμ »
Εμένα πάλι η ίδια η Βreitling μου άλλαξε το καντράν από λευκό σε μαύρο πριν ακόμη την αγορά. Και χωρίς χρέωση. :-k
Διάβαζα το νήμα και θυμήθηκα την δικιά σου ιστορία Γιάννη... οτι να ναι λένε τελικά τα μαγαζιά

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όποιος θέλει PANERAI
5 χρόνια να μη φάει :D

Αποσυνδεδεμένος Johnny

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4378
  • Ειναι εκει ο Μπεμπης;;
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #4243 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 01:08:28 πμ »
Εμένα πάλι η ίδια η Βreitling μου άλλαξε το καντράν από λευκό σε μαύρο πριν ακόμη την αγορά. Και χωρίς χρέωση. :-k

 :dielaughing: :dielaughing:

Αποσυνδεδεμένος L30N

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #4244 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 01:16:02 πμ »
Έχοντας κάνει μία αντίστοιχη συζήτηση παλαιότερα, για το SOH με επίσημο αντιπρόσωπο, μου είχαν αποκλείσει το ενδεχόμενο του να κάνει μοντίφες το επίσημο service.
Αυτό συμβαίνει σε όλα τα επίσημα service. Και οι μοντίφες στα Rolex που πάνε και έρχονται, δεν έχουν καμία σχέση με την επίσημη αντιπροσωπεία.
Όλα αυτά θεωρούνται (για τους "επίσημους") "παραποίηση μοντέλου".
To θέμα απλα είναι οτι το ίδιο ακριβώς ρολοι χωρίς καμια άλλη αλλαγή κυκλοφορεί και με τη πράσινη στεφάνη και με την μαύρη με όλα τα υπολοιπα χαρακτηριστικά του ρολογιού να είναι τα ίδια. Δηλάδη εντάξει καταλαβαίνω γιατι μπορεί να μην κάνουν την δεύτερη αλλαγή που είχα κατα νου επειδή ειναι πιο εκτεταμένη αλλα για την πρώτη είναι το ιδιο ακριβως μοντέλο που κυκλοφορεί απο αυτούς και με τα 2 χρώματα...

Δεν ξερω κατα ποσο μπορει να θεωρηθει παραποιηση κατι τετοιο. Δε μιλαμε να κανεις δικους σου συνδυασμους χρωματων, δεικτων κτλ.
Λεμε να τροποποιησεις το ρολοι που ηδη εχεις, σε κατι αλλο που ουτως η αλλως βγαζει η εταιρεια.
Εχεις, για παραδειγμα, το soh με μαυρο bezel κι αποφασιζεις να του βαλεις πρασινο. Μα η ιδια η εταιρεια το βγαζει και με πρασινο. Δεν ειναι κατι ξενο.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αυτό ακριβως έλεγα και εγώ. Οχι σαν το δεύτερο σενάριο, να φτιαξω δικό μου συνδυασμό που είναι πιο εξτριμ ...
Συνοψίζοντας θα περάσω μια βόλτα απο την αντιπροσωπεία όποτε μου επιστρέψουν και ενα ρολοι που έχουν για σερβις και ρωτάω τότε απο ποια μεριά φυσάει ο άνεμος και αρα αν μπορούν ή οχι να το αναλάβουν αυτό. Τώρα για το πρακτικό του ζητήματος, αν έχουν αρνητική απάντηση, έχει κάποιος εμπειρία πως μπορώ να βρώ τη στεφάνη που θέλω(ebay δυστυχώς δεν υπάρχει τίποτα αυτή τη στιγμή) και ποιός μπορεί να το αναλάβει υπεύθυνα εκτός εταιρείας?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 12, 2017, 01:22:20 πμ από L30N »

Συνδεδεμένος mikeA17390

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #4245 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 02:09:00 πμ »
To θέμα απλα είναι οτι το ίδιο ακριβώς ρολοι χωρίς καμια άλλη αλλαγή κυκλοφορεί και με τη πράσινη στεφάνη και με την μαύρη με όλα τα υπολοιπα χαρακτηριστικά του ρολογιού να είναι τα ίδια. Δηλάδη εντάξει καταλαβαίνω γιατι μπορεί να μην κάνουν την δεύτερη αλλαγή που είχα κατα νου επειδή ειναι πιο εκτεταμένη αλλα για την πρώτη είναι το ιδιο ακριβως μοντέλο που κυκλοφορεί απο αυτούς και με τα 2 χρώματα...
Αυτό ακριβως έλεγα και εγώ. Οχι σαν το δεύτερο σενάριο, να φτιαξω δικό μου συνδυασμό που είναι πιο εξτριμ ...
Συνοψίζοντας θα περάσω μια βόλτα απο την αντιπροσωπεία όποτε μου επιστρέψουν και ενα ρολοι που έχουν για σερβις και ρωτάω τότε απο ποια μεριά φυσάει ο άνεμος και αρα αν μπορούν ή οχι να το αναλάβουν αυτό. Τώρα για το πρακτικό του ζητήματος, αν έχουν αρνητική απάντηση, έχει κάποιος εμπειρία πως μπορώ να βρώ τη στεφάνη που θέλω(ebay δυστυχώς δεν υπάρχει τίποτα αυτή τη στιγμή) και ποιός μπορεί να το αναλάβει υπεύθυνα εκτός εταιρείας?
Καλησπερα σε ολους,
Σε ερωτηση που εκανα στο παρελθον κ εγω για dial,
Αν θελεις να αλλαξεις χρωμα ειναι τριπλασια η αξια,
Η παλια πλακα επιστρεφει ελβετια,
η εδω αντπροσωπια δεν σου επιστρεφει κανενα ανταλλακτικο απο αυτα που αλλαζει σε ενα σερβις,
Ουτε μπορεις να παρεις ενα bezel κ να το αλλαζεις,
Το soh 46 δε βγαινει με πρασινη στεφανη, το 42 βγαινει,

Ωρες καλες σε ολους,
Αρη καλυτερα που δεν γινεται στο emergency, η μαυρη ειναι αλητεια!



Αποσυνδεδεμένος L30N

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #4246 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 02:27:01 πμ »
Καλησπερα σε ολους,
Σε ερωτηση που εκανα στο παρελθον κ εγω για dial,
Αν θελεις να αλλαξεις χρωμα ειναι τριπλασια η αξια,
Η παλια πλακα επιστρεφει ελβετια,
η εδω αντπροσωπια δεν σου επιστρεφει κανενα ανταλλακτικο απο αυτα που αλλαζει σε ενα σερβις,
Ουτε μπορεις να παρεις ενα bezel κ να το αλλαζεις,
Το soh 46 δε βγαινει με πρασινη στεφανη, το 42 βγαινει,

Ωρες καλες σε ολους,
Αρη καλυτερα που δεν γινεται στο emergency, η μαυρη ειναι αλητεια!
Soh 46 υπήρχε πράσινη έκδοση το '10 και το '11 απο όσο ξέρω. Οταν λές τριπλάσια η αξία εννοείς τριπλάσια απο οτι αν έπρεπε να αλλαχθεί dial για λόγους σερβις ή οτιδηποτε άλλο? Και πόσο περίπου κοστίζει κάτι τέτοιο? Κατα τα άλλα ήσουν αρκετά διαφωτιστικός, ευχαριστώ!

Συνδεδεμένος mikeA17390

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #4247 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 06:25:10 πμ »
Soh 46 υπήρχε πράσινη έκδοση το '10 και το '11 απο όσο ξέρω. Οταν λές τριπλάσια η αξία εννοείς τριπλάσια απο οτι αν έπρεπε να αλλαχθεί dial για λόγους σερβις ή οτιδηποτε άλλο? Και πόσο περίπου κοστίζει κάτι τέτοιο? Κατα τα άλλα ήσουν αρκετά διαφωτιστικός, ευχαριστώ!

Για 46αρι σε πρασινο το βρησκω σε λιγες φωτο στο νετ, κ για να το λες,
Ναι τριπλασια απο την αξια αλλαγης λογο φθορας, αλλα το ποσο δε το ξερω,
Παντως να το παρεις μετχρσμενο κ να το αλλαξεις δε πρεπει να συμφερει


Καλες ωρες σε ολους

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #4248 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 04:04:10 μμ »
Θα παραθέσω την εμπειρία μου:
πήγα, πριν κάνα δύο χρόνια, στη μπουτίκ και δοκίμασα το SOH. ρώτησα, αν το αγοράσω με το λευκό καντράν και την μαύρη στεφάνη, αν μπορούν να μου δώσουν και την μπλε στεφάνη (και πόσο στοιχίζει η μπλε στεφάνη). μου είπαν ότι αυτό δεν γίνεται γιατί έτσι αλλοιώνεται ο κωδικός μοντέλου και για αυτό το λόγο δεν μπορούν να το κάνουν. Επιβεβαιώνω λοιπόν τα λεγόμενα του Βασίλη




Με ρίχνεις...
Εγώ το είπα πρώτος :p



εντάξει με συγχωρείς....διορθώνω:

λοιπόν παιδιά ο Άγγελος το είπε πρώτος, μετά ο Βασίλης και τρίτος εγώ.

Αλλά εγώ το σκέφτηκα πρώτος  :lol: :lol: :lol:
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #4249 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 04:17:58 μμ »




εντάξει με συγχωρείς....διορθώνω:

λοιπόν παιδιά ο Άγγελος το είπε πρώτος, μετά ο Βασίλης και τρίτος εγώ.

Αλλά εγώ το σκέφτηκα πρώτος  :lol: :lol: :lol:

Εεεεεεετσι !
Τα σύκα-σύκα και τη σκάφη-σκάφος :lol:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: BREITLING
« Απάντηση #4250 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 05:05:31 μμ »
Έγω θέλω να μου τρυπήσουν την κάσα του απλού SOH και να μου βάλουν χρυσά μπουτόν από το Navitimer -- γίνεται?

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #4251 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 05:10:03 μμ »
Γινεται. Θα το στειλουμ στον Αγγελο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #4252 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 05:37:09 μμ »
To θέμα απλα είναι οτι το ίδιο ακριβώς ρολοι χωρίς καμια άλλη αλλαγή κυκλοφορεί και με τη πράσινη στεφάνη και με την μαύρη με όλα τα υπολοιπα χαρακτηριστικά του ρολογιού να είναι τα ίδια. Δηλάδη εντάξει καταλαβαίνω γιατι μπορεί να μην κάνουν την δεύτερη αλλαγή που είχα κατα νου επειδή ειναι πιο εκτεταμένη αλλα για την πρώτη είναι το ιδιο ακριβως μοντέλο που κυκλοφορεί απο αυτούς και με τα 2 χρώματα...
Αυτό ακριβως έλεγα και εγώ. Οχι σαν το δεύτερο σενάριο, να φτιαξω δικό μου συνδυασμό που είναι πιο εξτριμ ...
Συνοψίζοντας θα περάσω μια βόλτα απο την αντιπροσωπεία όποτε μου επιστρέψουν και ενα ρολοι που έχουν για σερβις και ρωτάω τότε απο ποια μεριά φυσάει ο άνεμος και αρα αν μπορούν ή οχι να το αναλάβουν αυτό. Τώρα για το πρακτικό του ζητήματος, αν έχουν αρνητική απάντηση, έχει κάποιος εμπειρία πως μπορώ να βρώ τη στεφάνη που θέλω(ebay δυστυχώς δεν υπάρχει τίποτα αυτή τη στιγμή) και ποιός μπορεί να το αναλάβει υπεύθυνα εκτός εταιρείας?
Κατ' αρχάς το πράσινο στο 46άρι ηταν limited .
Όπως αναφέρθηκε και πιο πριν η breitling δεν πρόκειται να σου βάλει σε μαυρο εργοστασιακά soh τη πράσινη στεφάνη για παράδειγμα διότι μετά ο κωδικός στα χαρτιά σου δε θα αντιστοιχεί στο μοντέλο που θα έχεις.
Επίσης όπως αναφέρθηκε η breitling όταν σου αλλαζει ενα ανταλλακτικό κρατάει το παλιό και αυτό το κάνει για να μη κυκλοφορούν αυθεντικά ανταλλακτικά breitling στην αγορά ..οπότε είναι δύσκολο να βρεις καποιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 12, 2017, 05:46:00 μμ από argo98 »

Συνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #4253 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 05:42:17 μμ »
Γινεται. Θα το στειλουμ στον Αγγελο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Χα, χα, χα.....τι μαλακας εισαι.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #4254 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 08:24:36 μμ »
Κάνω λύση-άρμοση-αλλαγή dial σε SOH, σε 25', με κλειστά τα μάτια & οδηγώντας τη Vespa.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Sag997

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1883
  • History is a set of lies agreed upon. -Napoleon-
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #4255 στις: Ιανουάριος 17, 2017, 09:38:18 μμ »
Οκ, κατανοω οτι ειχα καιρο να χαζεψω κανενα ρολοι.. αλλα ειναι φυσιολογικα πραγματα αυτα;



Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #4256 στις: Ιανουάριος 17, 2017, 09:43:50 μμ »
ναι βεβαίως,
πώς δεν είναι; ούτε 10Κ δε φθάνει.....έχουμε χαζέψει ντιπ...
φαντάζεστε να πήγαιναν καλά και οι πωλησεις.....
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #4257 στις: Ιανουάριος 17, 2017, 09:48:43 μμ »
Εσύ κάτι έχεις πάθει από προχθές που φορέσαμε εκείνο το Navi! ;)
Σοβαρά τώρα έχω καταλάβει από το λίγο που έχω ασχοληθεί ότι δεν είναι εποχές αυτές να ασχολούμαστε με ρολόγια. Οι άνθρωποι μας κοροιδεύουν και πουλάνε όσο θέλουν... όλοι ανεξαιρέτως... Τυχεροι όσοι έφτιαξαν μια συλλογή μέχρι πριν μια πενταετία με υποπολλαπλάσια χρήματα αυτών που χρειάζονται σήμερα.
The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #4258 στις: Ιανουάριος 17, 2017, 09:50:14 μμ »
Μιά χαρά είναι.
Με το -25% πάει 5.880.
Παίρνεις και ένα μπρασελέ με 50 Ε μετά και είσαι κομπλέ.
Όσο θα έπαιρνες ένα 16610 μεταχειρισμένο (απλό φυσικά, όχι "βατράχι").
Και έχεις και iconic χρονογράφο και με in-house και τι άλλο θέλεις;

Εδώ έπεφτε σπρωξίδι στα lift στο χιονοδρομικό του Παρνασού και έχουν "ανάψει" τα  social media και για 5.880 κάνεις έτσι;
Λεφτά υπάρχουν λέμε...

:lol: :lol: :lol:

Αποσυνδεδεμένος Sag997

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1883
  • History is a set of lies agreed upon. -Napoleon-
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #4259 στις: Ιανουάριος 17, 2017, 09:59:26 μμ »
Xaxaxaxa ! Μα νομιζω δεν εχει περασει ενας χρονος απο τοτε που το ειχε 5.500 κατι...


Sent from my iPad using Tapatalk