Αποστολέας Θέμα: SEIKO  (Αναγνώστηκε 1844360 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4840 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 03:18:30 μμ »
Δηλαδη σας αρεσει αυτό το ρολοι με
το ασυμετρο και αποτυχημενο σχεδιασμο του καντραν που θυμιζει εντονα Ζενιθ Ελ Πριμερο με μπλε ξεπλυμενο χρωμα.
Με κορωνα και πουσουαρ αντιγραφα από DAYTONA.
Με στεφανη που τα νουμερα καποια είναι κεντρο σε σχεση με το καντραν και καποια αλλου για αλλου. Στο γαμο του καραγκιοζη.

ΥΓ.Το καντραν μου θυμιζει τις κοντες γυναικες. Εκει όλα μαζι. Και λολος και Γιουροβιζιον. Όλα μαζι. ;D

Αποσυνδεδεμένος georgefl74

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4841 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 05:42:26 μμ »
Δηλαδη σας αρεσει αυτό το ρολοι με
το ασυμετρο και αποτυχημενο σχεδιασμο του καντραν που θυμιζει εντονα Ζενιθ Ελ Πριμερο με μπλε ξεπλυμενο χρωμα.
Με κορωνα και πουσουαρ αντιγραφα από DAYTONA.
Με στεφανη που τα νουμερα καποια είναι κεντρο σε σχεση με το καντραν και καποια αλλου για αλλου. Στο γαμο του καραγκιοζη.

ΥΓ.Το καντραν μου θυμιζει τις κοντες γυναικες. Εκει όλα μαζι. Και λολος και Γιουροβιζιον. Όλα μαζι. ;D

Άρη, μη συγκρατιέσαι. Πες μας τι πραγματικά σκέφτεσαι  ;D

(δεν σημαίνει ότι διαφωνώ στο δια ταύτα)

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4842 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 07:01:08 μμ »
Το άσπρο astron με τη μπλε στεφανη, το έχω δει από κοντά και αν ήταν γκομενα την έλεγες 'ναρα για πλακα
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4843 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 08:17:56 μμ »
Άρη, μη συγκρατιέσαι. Πες μας τι πραγματικά σκέφτεσαι  ;D

(δεν σημαίνει ότι διαφωνώ στο δια ταύτα)

Γιωργο θα σου πω. Και μιλαω για το πρωτο.
Η Σεικο εδω εκανε ενα μπασταρδεμα οπως εγραψα. Δημιουργησε ενα συγχρονο Φρανκεσταιν.
Πηρε σχεδιο καντραν της Ζενιτη (El Primero) και την κορωνα και πουσουαρ της Daytona και φυσικα διατηρησε το μεγα λαθος που εχει κανει συχνα. Δηλαδη το λαθος γραψιμο στην στεφανη. Αλλου το καντραν αλλου τα εξωτερικα νουμερα.
Στο καντραν.
Το ιδιο λαθος εκανε η Ζενιτη οταν εβαλε την μηχανη του El Primero σε νεο μεγαλο καντραν. Το αποτελεσμα ηταν να ειναι ολα τα σαμπ νταιαλ στο κεντρο (οπως και εδω). Στο παλιο καντραν με τις παλιες διαστασεις ηταν συμμετρικο. Στο νεο εμειναν τα σαμπ νταιαλ στο κεντρο λογο ιδιας μξχανης και μεγαλωσε ολο το αλλο καντραν. Αποτελεσμα ασχημο.
Το δε χρωμα του καντραν ειναι ξεπλυμενο μπλε. Λιγο καλυτερη αποχρωση του μπλε δεν ειχαν;
Κασα
Αντιγραφη πουσουαρ, κορωνα και διπλα τοιχωματα προστατευτικα της κορωνας απο Daytona.
Η δε μαυρη ταχυμετρικη εχει τον αποπροσανατολισμο. Αλλου για αλλου.

Αυτα σκεφτωμε βλεπωντας το μοντελο αυτο και κουναω το κεφαλι με τα χαλια.

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4844 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 08:57:44 μμ »
Αρη για το χρωμα θα συμφωνησω αλλα για τα αλλα τα βρισκω λιγο υπερβολικα γιατι επι 5 λεπτα κοιτω την εικονα (μιλαμε για το ssc445, σωστα;) να δω τι ακριβως εννοεις και δεν βλεπω misalignment ή παραταιρα/ αστοχα τοποθετημενοι χρονογραφοι, ή προβλημα στη στεφανη κλπ..Το οτι ενδεχομενως να εχει παρει στοιχεια απο αλλα ρολογια μπορει να εχεις δικιο αλλα σαν σχεδιο δεν το θεωρω κακο.. ;)
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4845 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 09:00:23 μμ »


Αυτό έλεγα παραπάνω. Από κοντά που το είδα μου έπεσε το σαγονι. Πιθανόν το μόνο ακριβό σεικο που θα με πήγαινε ταμείο.
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4846 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 09:09:44 μμ »


Αυτό έλεγα παραπάνω. Από κοντά που το είδα μου έπεσε το σαγονι. Πιθανόν το μόνο ακριβό σεικο που θα με πήγαινε ταμείο.

εντάξει  δικαιολογημένα... είναι ΤΟ καντράν! θεικό χρώμα......
The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4847 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 09:15:56 μμ »
Αρη για το χρωμα θα συμφωνησω αλλα για τα αλλα τα βρισκω λιγο υπερβολικα γιατι επι 5 λεπτα κοιτω την εικονα (μιλαμε για το ssc445, σωστα;) να δω τι ακριβως εννοεις και δεν βλεπω misalignment ή παραταιρα/ αστοχα τοποθετημενοι χρονογραφοι, ή προβλημα στη στεφανη κλπ..Το οτι ενδεχομενως να εχει παρει στοιχεια απο αλλα ρολογια μπορει να εχεις δικιο αλλα σαν σχεδιο δεν το θεωρω κακο.. ;)
Χαρη καλησπερα.
Στην μαυρη στεφανη δηλαδη
το 60 με το 12 του καντραν ειναι σωστα ζυγισμενο;
το 15 με το 3 του καντραν;
το 20 με το 4 του καντραν;
το 35 με το 7 του καντραν;
το 40 με το 8 του καντραν;
το 45 με το 9 του καντραν
το 50 με το 10 του καντραν;
το 55 με το 11 του καντραν;
για να καταλαβεις τι θελω να πω δες λιγο η σκια των γραμμων του καντραν (δεν ξερω πως λεγονται στα αγγλικα) που ακριβως πεφτει στα νουμερα της μαυρης στεφανης. Πρεπει να πεφτει στο κεντρο των αριθμων. Δες το 5 και το 10 τι ομορφα ειναι ζυγισμενο. Ειναι το ιδιο με τα αλλα νουμερα που σου ανεφερα;
Ειναι συμμετρικο ενα καντραν οταν τα σαμπ νταιαλ καλυπτουν την μεση και κατω πλευρα και επανω ειναι κενο.
Αυτο συνηθως ειναι μηχανη ετοιμη που απλα προσαρμωσανε ολα τα αλλα γυρω απο αυτη αδιαφορωντας τι θα βγει.
Που να ξανασχεδιασουν νεα μηχανη. Κοστος.
Ναι αλλα βρε μπαρμπα ειναι ασχημο. Μην το βγαζεις καθολου.
Και το ξαναλεω.
Το ιδιο εκανε η Ζενιθ με το Ελ Πριμερο. Το ιδιο αισθητικο αποτελεσμα οταν μεγαλωσε το καντραν. Βλεπεις η μηχανη κανονικα επρεπε να ξανασχεδιαστει και να αλλαξει διαστασεις. Κοστος μεγαλο και χρηματικο και απο χρονο.
Αποτελεσμα.....

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4848 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 09:37:34 μμ »
Το οτι το quality control της seiko ειναι ανυπαρκτο ολοι το ξερουμε..Επειδη εχω το 009 με μικρο misalignment και ειχα αλλους 3 χρονογραφους (sndf87/95, snda27) σωστα κεντραρισμενα τα sub-dials δεν θα διαφωνησω οτι η φωτο δεν προδιαθετει για ανευθυγραμμιστες αστοχιες αλλα φρονω οτι τραβηχτηκε υπο ανεπαισθητη γωνια και εκει ριχνω ενα ποσοστο εξαγωγης μη ασφαλους συμπερασματος....Σιγουρα αν το ειχαμε στα χερια μας και να ειχαμε κλικαρει σωστα το μπεζελ στο 120κλικ και οχι ενδεχομενως στο 119 που μπορει να ειναι στην φωτο να ειχε διασαφηνιστει η αστοχια ή μη της ευθυγραμμισης..Παντως μιας και εισαι ειδικος ενεκα της ιδιοτητας σου δεν εχω λογο να αντιπαρατεθω, αλλωστε συζητηση κανουμε  :)
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4849 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 09:51:08 μμ »
αλλωστε συζητηση κανουμε  :)
Χαρυ και βεβαια κουβεντα κανουμε.
Εξαλου οταν ερθω βορεια θελω να πιουμε καφε και οχι να με πνιξεις στην παραλια ;D
Εχω δει λαθος στην στεφανη αλλα εδω η Σεικο το παρακανε. Και δεν ειναι θεμα φωτο. Τελος παντον. Εγω δεν θα το επαιρνα για αλλους λογους.
Για το χρωμα στο καντραν και για το οτι ειναι solar.
Κυρια  επιλογη ειναι τα μηχανικα.

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4850 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 09:56:03 μμ »
Χαρυ και βεβαια κουβεντα κανουμε.
Εξαλου οταν ερθω βορεια θελω να πιουμε καφε και οχι να με πνιξεις στην παραλια ;D
Εχω δει λαθος στην στεφανη αλλα εδω η Σεικο το παρακανε. Και δεν ειναι θεμα φωτο. Τελος παντον. Εγω δεν θα το επαιρνα για αλλους λογους.
Για το χρωμα στο καντραν και για το οτι ειναι solar.
Κυρια  επιλογη ειναι τα μηχανικα.

Χαρα μου Αρη, κι οποτε θελετε με συνεννοηση και με αλλους σαλονικεις (και μη) να κανονισουμε συναντηση!!! ;D
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4851 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 10:08:55 μμ »



Αυτό έλεγα παραπάνω. Από κοντά που το είδα μου έπεσε το σαγονι. Πιθανόν το μόνο ακριβό σεικο που θα με πήγαινε ταμείο.


Ασε μας ρε καρτεε


Sent from my iPad using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4852 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 10:12:59 μμ »


Αυτό έλεγα παραπάνω. Από κοντά που το είδα μου έπεσε το σαγονι. Πιθανόν το μόνο ακριβό σεικο που θα με πήγαινε ταμείο.


Θα ήθελα να σε κράξω τώρα αλλά είσαι παρεξηγησιάρης.
Πόσο κάνει αυτή η λαλακία?

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4853 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 10:14:50 μμ »

Θα ήθελα να σε κράξω τώρα αλλά είσαι παρεξηγησιάρης.
Πόσο κάνει αυτή η λαλακία?

Χώσε μη μασάς


Sent from my iPad using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4854 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 10:55:37 μμ »

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4855 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 12:26:41 πμ »


Αυτό έλεγα παραπάνω. Από κοντά που το είδα μου έπεσε το σαγονι. Πιθανόν το μόνο ακριβό σεικο που θα με πήγαινε ταμείο.


Εννοείς ότι αυτό το SEIKO είναι όντως ακριβό;
Δεν του φαίνεται πάντως... των 200€ φαίνεται.


Sent from my i-phone, using my fingers

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4856 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 06:19:13 πμ »
Μη λετε μαλακιες. Μια χαρά το είδα στο Άμστερνταμ. Μια χαρά  την... είδα εκει
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2016, 06:26:08 πμ από karteo »
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4857 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 07:37:09 πμ »
Μη λετε μαλακιες. Μια χαρά το είδα στο Άμστερνταμ. Μια χαρά  την... είδα εκει

Α εντάξει...
Στο Άμστερνταμ υπό "συνθήκες Άμστερνταμ" παίζει να δεις και κανένα 5-άρι και να το περάσεις για Πατέκ...


Sent from my i-phone, using my fingers

Αποσυνδεδεμένος georgefl74

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4858 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 08:27:39 πμ »
Εμένα τον ψυχαναγκαστικό πάντως αυτά τα κενά που έχει μεταξύ των αριθμών στη στεφάνη θα με έκαναν να τη ψωνισω. Τώρα το mother of pearl dial είναι γούστο, σαλλους αρέσει για άλλους είναι ταιριαστό μόνο σε γυναικείο ρολόι

Αποσυνδεδεμένος PiNiOn

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4859 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 11:11:11 πμ »
Μια απορία για τα εργοστάσια κατασκευής/ποιότητα: Ορισμένα μοντέλα διατίθενται σε δύο εκδόσεις, π.χ. με τον κωδικό να έχει το γράμμα σε J ή Κ, με το J να παραπέμπει σε made in Japan. Για παράδειγμα: SNZH55J1 vs SNZH55K1. Υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά μεταξύ τέτοιων εκδόσεων; Π.χ. ποιότητα μηχανής, διαστάσεις ή τπτ τέτοιο; Ή απλά το assembly γίνεται σε διαφορετική χώρα κάθε φορά; Η τιμή πάντως αγοράς διαφέρει αρκετά για κάποιο λόγο, γι αυτό και ρωτάω.
Time is ticking
......................
Sector ADV3000 :: Sector ADV3500 :: Sector SGE200 :: Invicta 8926OB :: Philip Watch AQ2000 :: Bulova Accutron Diver