Αποστολέας Θέμα: SEIKO  (Αναγνώστηκε 1844398 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4700 στις: Ιούλιος 31, 2016, 10:47:47 μμ »
Ρε μηπως ο Χαριλαος ειναι ο Indy?

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4701 στις: Ιούλιος 31, 2016, 10:57:46 μμ »
Πανο η κουβέντα ξέφυγε σε ειρωνικό ύφος κατα τη γνώμη μου όταν είπες στο Χαρίλαο ΚΙ ΕΣΥ περιμένεις ...
Δεν παίρνω πατριωτικά τίποτε και προσπαθώ να μην προσβάλλω! Ούτε και είμαι τόσο ευέξαπτος νομίζω άρα αφού δεν ειρωνευτηκες τότε λάθος κατάλαβα εγώ και το θέμα έτσι κι αλλιώς έληξε. Φυσικά και δε θα ξεφύγει το πράγμα από απλή ανταλλαγή απόψεων. Εννοείται αυτό, αλίμονο!


Sent from my iPhone using Tapatalk
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4702 στις: Ιούλιος 31, 2016, 11:37:05 μμ »
Ρε μηπως ο Χαριλαος ειναι ο Indy?
Ποιός είναι ο Indy????!!!
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4703 στις: Αύγουστος 01, 2016, 12:02:03 πμ »
Ποιός είναι ο Indy????!!!


Εντάξει κλαίω !!! :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4704 στις: Αύγουστος 01, 2016, 12:54:05 πμ »
η συζητηση σε ολο το νημα ειναι απολαυστικη!!! ειδικα τωρα που τα διαβασα μονορουφι....
για μενα την πιο σοφη και του δε ποιντ αποψη εγραψε ο καρτεος. ολα ειναι θεμα brand name marketing και τοποθετησης στην αγορα και επακολουθα στο υποσεινηδειτο του κοσμου. και επειδη δεν μιλαμε για σμαρτφοουν ηλεκτρονικα κλπ που εχουν λιγα χρονακια στην πλατη τους αλλα για ιστορικες ωρολογοποιειες με πολλα χρονια στην πλατη αυτο συνεπαγεται και αντιστοιχη χρονικη περιοδο χτισιματος του ονοματος.

τωρα αν μπορουσα να δω απο κοντα και να φορεσω δοκιμασω ενα gs με τα χιλια θα το προτιμουσα απο αντιστοιχα πανεραι.

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4705 στις: Αύγουστος 01, 2016, 09:15:31 πμ »
Πραγματικά απολαυστική παράθεση απόψεων,ωραίες ατάκες ,γέλιο αλλα και ζουμί.
Εντάξει φιλε μου καπετανιε,δεν εισαι ο Indy!!! :dielaughing: :dielaughing: θα τον μαλώσω το χασοδικη!! :dielaughing:

Επι του θεματος.
Μεγαλη εταιρία η Seiko,αξίζει και εχει το σεβασμό όλων των ανθρώπων που ασχολούνται με το ρολοι.
Ολοι μας εχουμε καποιο ρολοι της στην κατοχή μας,το φοράμε κάτω απο όλες τις συνθήκες και το ευχαριστιομαστε.Ρολογια- εργαλεία για όλες τις χρήσεις αλλα και ρολογια τεχνολογίας και καινοτομίας.
Κατι σαν τη Nissan ενα πράγμα. Αυτοκινητα σκυλιά,για όλες τις χρήσεις,πολλές πωλήσεις και γεμάτος ο τόπος απο τα φτηνά της μοντελα.
Ποςα ομως GTR κυκλοφορούν στην Ελλάδα; Αυτοκινηταρα ,επιδόσεις,τα παντα ολα.Αλλα και τιμη που ακουμπάει Mase,FERRARI,AMG ......
Συνολικά εχουν πουληθεί 60 GTR ( με τιμη περίπου 160.000 ευρω) τη στιγμή που μονο Ferrariκα εχουν πουληθεί πανω απο 600 ( με μεγαλύτερη τιμη).

Συμπέρασμα (δικο μου ;D ).
Οταν φτάσεις στην κατηγορία αυτη,θελει τροπο και μαγκιά να σε πείσει η εταιρία να βαλεις το χερι στην τσέπη και να ακουμπήσεις τέτοια ποσα.
Και η καθε Seiko ( χωρίς να την υποτιμώ καθόλου) εχει δρομο να διανύσει για να το πετύχει.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4706 στις: Αύγουστος 01, 2016, 11:03:15 πμ »
Έλα γιατρέ έγραψες!!!! Φοβερό ποστ και δεν κάνω πλάκα!! Έτσι ακριβώς είναι!!!

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4707 στις: Αύγουστος 01, 2016, 11:14:17 πμ »
Το Datsun ... Κανει πλάκα σε πολλα super car ... Και με τα μισά λεφτά ... !!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4708 στις: Αύγουστος 01, 2016, 11:14:31 πμ »
3 μερες το σκεφτοτανε.

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4709 στις: Αύγουστος 01, 2016, 11:23:57 πμ »
3 μερες το σκεφτοτανε.
Τι είσαι εσύ

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4710 στις: Αύγουστος 01, 2016, 12:06:57 μμ »

Κατι σαν τη Nissan ενα πράγμα. Αυτοκινητα σκυλιά,για όλες τις χρήσεις,πολλές πωλήσεις και γεμάτος ο τόπος απο τα φτηνά της μοντελα.
Ποςα ομως GTR κυκλοφορούν στην Ελλάδα; Αυτοκινηταρα ,επιδόσεις,τα παντα ολα.Αλλα και τιμη που ακουμπάει Mase,FERRARI,AMG ......
Συνολικά εχουν πουληθεί 60 GTR ( με τιμη περίπου 160.000 ευρω) τη στιγμή που μονο Ferrariκα εχουν πουληθεί πανω απο 600 ( με μεγαλύτερη τιμη).

Συμπέρασμα (δικο μου ;D ).
Οταν φτάσεις στην κατηγορία αυτη,θελει τροπο και μαγκιά να σε πείσει η εταιρία να βαλεις το χερι στην τσέπη και να ακουμπήσεις τέτοια ποσα.
Και η καθε Seiko ( χωρίς να την υποτιμώ καθόλου) εχει δρομο να διανύσει για να το πετύχει.
Σπύρο τωρα που έφερες παραδειγμα με Nissan θα κάνω μια off topic? :) αναφορά σε κάτι που θυμήθηκα.Τις καλές μέρες πριν 10χρόνια + γνωστός εχει αγοράσει μια 350z ,ένας σκασμός λεφτά δε θυμάμαι ακριβως πόσο..60?70? και γαμώ τα αμάξια..από αυτά που έβαζαν κάτω τα αντίστοιχα και πιο ακριβά Γερμανικά...καμάρι αυτός?όλη μερα παρκαρισμενη έξω από το μαγαζί και να τη χαζεύει...την ιδια περίοδο μετά από λίγο καιρό σκάει μύτη το καλοκαιρι γνωστός του με μία Porsche αντίστοιχης τιμής..πολύ συχνά και αυτός στο μαγαζι με την Porsche παρκαρισμένη δίπλα στο 350z...εκεί που ελάχιστοι σταματούσαν να χαζέψουμε το νισαν έβλεπες τωρα να σταματάνε συνέχεια και να κοιτάνε την πορσε..τι μέσα?τι έξω?τι να φωνάζουν και άλλους να τη δούνε...από μέσα αυτός παρατηρούσε..σιγουρα ορισμένες φορές πρέπει να δάκρυσε κιόλας...

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4711 στις: Αύγουστος 01, 2016, 12:29:15 μμ »
Σπύρο ο τρόπος & η μαγκιά που χρειάζεται συνήθως για να "χτίσεις" ένα brand, σημαίνει ότι ξέρεις σχεδόν από την αρχή που πηγαίνεις (το positioning που λέει και ο Θοδωρής) και επενδύεις και χρήμα για πολλά χρόνια με συνέπεια & συνέχεια.
Μην παραβλέπουμε τα ποσά που έχει "ρίξει" η Rolex διαχρονικά για να φτάσει το image της σε αυτό το επίπεδο. Τα ποσά ειναι μεγάλα και είναι θέμα απόφασης αν θα επενδυθούν εκεί ή αλλού (π.χ R&D).


Sent from my i-phone, using my fingers

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4712 στις: Αύγουστος 01, 2016, 12:54:12 μμ »
Σπύρο τωρα που έφερες παραδειγμα με Nissan θα κάνω μια off topic? :) αναφορά σε κάτι που θυμήθηκα.Τις καλές μέρες πριν 10χρόνια + γνωστός εχει αγοράσει μια 350z ,ένας σκασμός λεφτά δε θυμάμαι ακριβως πόσο..60?70? και γαμώ τα αμάξια..από αυτά που έβαζαν κάτω τα αντίστοιχα και πιο ακριβά Γερμανικά...καμάρι αυτός?όλη μερα παρκαρισμενη έξω από το μαγαζί και να τη χαζεύει...την ιδια περίοδο μετά από λίγο καιρό σκάει μύτη το καλοκαιρι γνωστός του με μία Porsche αντίστοιχης τιμής..πολύ συχνά και αυτός στο μαγαζι με την Porsche παρκαρισμένη δίπλα στο 350z...εκεί που ελάχιστοι σταματούσαν να χαζέψουμε το νισαν έβλεπες τωρα να σταματάνε συνέχεια και να κοιτάνε την πορσε..τι μέσα?τι έξω?τι να φωνάζουν και άλλους να τη δούνε...από μέσα αυτός παρατηρούσε..σιγουρα ορισμένες φορές πρέπει να δάκρυσε κιόλας...

Αυτο ακριβως Βασιλη !!!  :smt023
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4713 στις: Αύγουστος 01, 2016, 02:51:06 μμ »
Σπύρο τωρα που έφερες παραδειγμα με Nissan θα κάνω μια off topic? :) αναφορά σε κάτι που θυμήθηκα.Τις καλές μέρες πριν 10χρόνια + γνωστός εχει αγοράσει μια 350z ,ένας σκασμός λεφτά δε θυμάμαι ακριβως πόσο..60?70? και γαμώ τα αμάξια..από αυτά που έβαζαν κάτω τα αντίστοιχα και πιο ακριβά Γερμανικά...καμάρι αυτός?όλη μερα παρκαρισμενη έξω από το μαγαζί και να τη χαζεύει...την ιδια περίοδο μετά από λίγο καιρό σκάει μύτη το καλοκαιρι γνωστός του με μία Porsche αντίστοιχης τιμής..πολύ συχνά και αυτός στο μαγαζι με την Porsche παρκαρισμένη δίπλα στο 350z...εκεί που ελάχιστοι σταματούσαν να χαζέψουμε το νισαν έβλεπες τωρα να σταματάνε συνέχεια και να κοιτάνε την πορσε..τι μέσα?τι έξω?τι να φωνάζουν και άλλους να τη δούνε...από μέσα αυτός παρατηρούσε..σιγουρα ορισμένες φορές πρέπει να δάκρυσε κιόλας...
Αυτή ακριβώς είναι η διαφορά!!!!!!!
Αν θέλεις να "πουλήσεις μούρη" στα πάρκινγκ σίγουρα δεν θα πάρεις το 350Ζ!!!!!!!
Αν θέλεις 4χ4 για χώματα με πολύ λάσπη ΔΕΝ θα πάρεις Χ5 αλλά LADA NIVA!!!!!!



Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος pugman

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4714 στις: Αύγουστος 01, 2016, 04:19:49 μμ »
Το Datsun ... Κανει πλάκα σε πολλα super car ... Και με τα μισά λεφτά ... !!!! ;D
+1
"buy a Rolex to impress others, the Grand Seiko to impress yourself"

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4715 στις: Αύγουστος 01, 2016, 05:38:35 μμ »
Μην παραβλέπουμε τα ποσά που έχει "ρίξει" η Rolex διαχρονικά για να φτάσει το image της σε αυτό το επίπεδο.
Βασικα οι καταναλωτες τα εχουν ριξει αλλα τεσπα.
Στο μεταξυ μας τα εχετε κανει τσουρεκια με το positioning και με το brand.



Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος DIMITRIS-MILANO

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4716 στις: Αύγουστος 01, 2016, 07:51:30 μμ »
Και για να συνεχίσουμε την άσχετη αναφορά..... Βρήκα καινούργιο σχεδόν 350Ζ orange.....12 χιλιάρικα.. Αλλά από τη άλλη το ρολόι ούτε τέλη έχει, ούτε συντήρηση, ούτε ασφάλεια, ούτε βενζίνη. Άμα το γουσταρεις και ξέρεις τι παίρνεις και το παίρνεις για να το κρατήσεις δεν σε νοιαζουν όλα αυτά. Λόγω δουλειάς είχα ραντεβού με έναν εφοπλιστή που φορούσε Grand Seiko και όταν τον ρώτησα πως και όχι Rolex μου απαντησε ότι τα φορούν οι υπάλληλοι του αυτά....

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
Be plural, like the Universe
www.rolexmagazine.com

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4717 στις: Αύγουστος 01, 2016, 08:06:53 μμ »


Λόγω δουλειάς είχα ραντεβού με έναν εφοπλιστή που φορούσε Grand Seiko και όταν τον ρώτησα πως και όχι Rolex μου απαντησε ότι τα φορούν οι υπάλληλοι του αυτά....

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Εντάξει χονδρό σχόλιο αυτό... τεσπα

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος DIMITRIS-MILANO

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4718 στις: Αύγουστος 01, 2016, 08:07:29 μμ »
Ούτε εμένα μου άρεσε.... Αλλά το είπε...

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Be plural, like the Universe
www.rolexmagazine.com

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4719 στις: Αύγουστος 01, 2016, 08:19:03 μμ »
Λόγω δουλειάς είχα ραντεβού με έναν εφοπλιστή που φορούσε Grand Seiko και όταν τον ρώτησα πως και όχι Rolex μου απαντησε ότι τα φορούν οι υπάλληλοι του αυτά....
Ωραιος.
Κασταλαγμενος και γνωστης. Δεν  τον ενδιαφερει να πουλησει μουρη.
Το μονο που τον νοιαζει είναι η ποιοτητα και η διαφορα.