Αποστολέας Θέμα: SEIKO  (Αναγνώστηκε 1844441 φορές)

0 μέλη και 13 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2500 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 12:51:36 μμ »
http://uaf13892.ddns.uark.edu/jgauch/photos/seiko.html

και εδώ

http://quartzimodo.com/how-to-tell-when-your-seiko-watch-was-made-part-1/

σε αυτά τα λίνκ μπορείτε να βρείτε την ημερομηνία παραγωγής του σέικο ρολογιού σας

Αποσυνδεδεμένος trito

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2501 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 01:46:45 μμ »
Γεια σας.Μήπως ξέρετε κανα καλό σέρβις:Αυτή την στιγμή δεν μπορώ να ανεβάσω φώτο.Το ρολόι έχει κωδικό 7T32-G20.

Eυχαριστώ.

seamasterchrono

  • Επισκέπτης
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2502 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 03:06:49 μμ »
ελα και o ''dressy'' Γιαπωνεζος εχει την τιμητική του απο χτες στην συλλογη μου & απο σημερα στο χέρι μου ....







Αποσυνδεδεμένος mikal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
  • Ωmega
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2503 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 04:51:35 μμ »
Κουκλί είναι!Να το χαιρεσαι!
Τα Premier ειναι τα αγαπημένα μου
Εχω το Kinetic Direct Drive εδω και 4 περίπου χρόνια
http://www.seikowatches.com/products/premier/kinetic_dd/srg003p1.html
Είναι στο +5 sec/ month και γενικώς εχω μείνει καταευχαριστημένος.


Καλοφόρετο!


Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2504 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 08:05:13 μμ »
Φίλε seamasterchrono καλοφόρετο και να το χαίρεσαι. Το έχω βάλει στο μάτι το συγκεκριμένο και εγώ εδώ και πολύ καιρό. Αν θες πες λίγα περισσότερα στοιχεία, για το πως το πήρες, από που, πόσο κ.τ.λ.
Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2505 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 08:36:55 μμ »
Καλοφορετο,ωραιος!

Αποσυνδεδεμένος merlin

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 97
  • www.supersonics.gr
    • Προφίλ
    • supersonics
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2506 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 01:09:45 πμ »

αψογο οσο καιρο το φορουσα(η σιλικονη διαλυθηκε  :o οποτε αλαχθηκε με δερμα  8),τωρα καθεται στο κουτι του(μαλλον παει για πουλημα),αφου το Ρ.Ο. πηρε την θεση του
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2010, 10:04:04 πμ από merlin »

Αποσυνδεδεμένος merlin

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 97
  • www.supersonics.gr
    • Προφίλ
    • supersonics
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2507 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 01:15:46 πμ »
......
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2010, 01:21:01 πμ από merlin »

Αποσυνδεδεμένος nmitr11

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2508 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 08:19:50 πμ »
Καλημέρα. Είμαι και εγώ κάτοχος ενός Seiko Premier Kinetic SRN001P1. Πολύ καλό ρολόι είμαι πολύ ευχαριστημένος αξιόπιστος μηχανισμός, μεγάλη αυτονομία αλλά έχω ένα μικρό και "χαζό" πρόβλημα: το φοράω στο αριστερό και όταν βάζω το αριστερό χέρι μου στην τσέπη του παντελονιού βγάζοντας το σκαλώνει η κορώνα και παρα πολλές φορές ανοίγει και το βρίσκω σταματημένο. Η κορώνα θα μπορούσε να είναι βιδωτή δεν συμφωνείτε;  Αντιμετωπίσατε εσείς ποτέ τέτοιο πρόβλημα;

Αποσυνδεδεμένος jimko7

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 638
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2509 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 11:07:29 πμ »

αψογο οσο καιρο το φορουσα(η σιλικονη διαλυθηκε  :o οποτε αλαχθηκε με δερμα  8),τωρα καθεται στο κουτι του(μαλλον παει για πουλημα),αφου το Ρ.Ο. πηρε την θεση του


Ωραίο κομματάκι!Ποιο είναι?
Kinetic??
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
      

Αποσυνδεδεμένος merlin

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 97
  • www.supersonics.gr
    • Προφίλ
    • supersonics
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2510 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 11:25:02 πμ »
sportura
hondaracing F1
spa749 αν δεν κανω λαθος


« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 13, 2010, 12:14:29 μμ από merlin »

seamasterchrono

  • Επισκέπτης
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2511 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 02:39:38 μμ »
Φίλε seamasterchrono καλοφόρετο και να το χαίρεσαι. Το έχω βάλει στο μάτι το συγκεκριμένο και εγώ εδώ και πολύ καιρό. Αν θες πες λίγα περισσότερα στοιχεία, για το πως το πήρες, από που, πόσο κ.τ.λ.
Παναγιώτης


το πηρα απο μελος του Forum το οποιο ειχε σε κατασταση βιτρινας

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2512 στις: Οκτώβριος 14, 2010, 09:26:45 μμ »
[url]http://uaf13892.ddns.uark.edu/jgauch/photos/seiko.html[/url]

και εδώ

[url]http://quartzimodo.com/how-to-tell-when-your-seiko-watch-was-made-part-1/[/url]

σε αυτά τα λίνκ μπορείτε να βρείτε την ημερομηνία παραγωγής του σέικο ρολογιού σας
Το ελεγξα και μου βγαζει Μαρτιο του 2000 :-\

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2513 στις: Οκτώβριος 14, 2010, 09:54:49 μμ »
Aπο οτι διαβασα μολις τωρα η παραγωγη του μονστερ ξεκινησε το 2002,αρα το δικο μου ειναι το 2010?

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2514 στις: Οκτώβριος 14, 2010, 10:17:48 μμ »
Aπο οτι διαβασα μολις τωρα η παραγωγη του μονστερ ξεκινησε το 2002,αρα το δικο μου ειναι το 2010?

δε θυμάμαι αν είναι μέσα σε αυτά τα λίνκ ή κάπου αλλού αλλά σε αυτό που αναφέρεις υπάρχει μπέρδεμα. ουσιαστικά η απάντηση δίνεται από τις σειρές κ πόσα μοντέλα βγαίνουν το χρόνο αλλά κ από το αν το μοντέλο έβγαινε τη χρονιά αυτή...δε ξέρω πότε ξεκίνησε το μόνστερ, αλλά θεωρώ ότι αν ήταν δεκαετίας (κ το δικό μου το ίδιο) θα είχαμε σημάδια χρόνου, τόσο στην εμφάνιση όσο κ στη λειτουργία...αν το εμβαθύνουμε με βάση λογικής κ οικονομικοκοινωνικής σκοπιάς τότε αποκλείεται να είναι του 2000 ότι άρχιζε η εμπορική επανάσταση της κίνας...

Αποσυνδεδεμένος ggs

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 116
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2515 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 12:32:32 πμ »
Φίλε seamasterchrono έχω ένα παρόμοιο και απο την 6R20A ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος. ;D :D
http://www.mywatch.gr/index.php/topic,883.msg57609.html#msg57609
καλοφόρετο. ;)

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Seiko 5 Sports 200m Auto SKZ207 – “Atlas”
« Απάντηση #2516 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 12:02:11 πμ »
Seiko 5 Sports 200m Auto SKZ207 – “Atlas”

Η Seiko πριν 4+ δεκαετίες έφερε την επανάσταση στην διεθνή ωρολογοποιία με τη σειρά 5. Τα χαρακτηριστικά που την έκαναν να ξεχωρίσει κ να παραμείνει μέσα στο χρόνο τόσο επιτυχημένη μέχρι τις μέρες μας είναι πολλά. Η κάσα για την εποχή ήταν μια μικρή επανάσταση. Η αιτία δεν ήταν κάτι συγκλονιστικό, ήταν η ποσότητα στο ατσάλι! Και όμως αυτό ήταν ικανό στο να ανταπεξέλθει στον «σπορ» χαρακτηρισμό που η ίδια η εταιρεία προσέδιδε στη σειρά όσο κ στο να ξεχωρίσουν τα ρολόγια για την ανθεκτικότητά τους, ειδικά απέναντι στον λεπτεπίλεπτο εκείνη την εποχή ελβετικό ανταγωνισμό. Η ένδειξη «5» όπως εικάζεται εκφράζει τις 5 βασικές λειτουργίες τους:
1.   Ένδειξη ημέρας
2.   Ένδειξη ημερομηνίας
3.   Αυτόματο
4.   Αδιάβροχο
5.   Αντίσταση στις δονήσεις
Αλήθεια ένα Seiko 5 είναι ακόμα σπορ; Έχει τα εν τη γένεση χαρακτηριστικά του;
Το Seiko 5 sports 200m skz207 είναι ένα μοντέλο της σειράς 5, από τα ποιο καλοπουλημένα  & αναγνωρίσιμα φέροντας τον αέρα του 200m water resist όπου μέχρι το 2005 που παρουσιάστηκε δεν έφερε άλλο μοντέλο της σειράς. Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορείς να μη το πεις κ καθαρόαιμο diver αφού έχει όλα τα προσόντα να ανταπεξέλθει κ σε αυτή τη κατηγορία. Για να δούμε όμως συνοπτικά:

Διαστάσεις: (με χάρακα) διάμετρος 40χιλ. + κορόνες στα 49χιλ., πάχος 12χιλ., ένα κ το αυτό με το monster.

Βάρος: 155 γραμ.

Μηχανή: 7s36 η οποία νομίζω φτιάχνεται ακόμα στην Ιαπωνία αλλά δε μπορώ να βρω επίσημο στοιχείο για επιβεβαίωση, 23 κοσμήματα, αυτονομία περίπου 30 ώρες, χτυπάει στους 21.600 παλμούς, δεν έχει δυνατότητα κουρδίσματος αλλά μπορείς να τη καταπονήσεις προκειμένου να «κλέψεις» δευτερόλεπτα για ακριβή ρύθμιση της ώρας. Περισσότερες λεπτομέρειες εδώ:

http://www.larrybiggs.net/scwf/index.php?mod=103&action=0&id=1108790043

Στεφάνη: μόνο αριστερόστροφη, 120 κλικ εξαιρετικής, σφικτής κ εύκολης κύλισης χωρίς τζόγο, δίνει αίσθηση στιβαρότητας κ εξαιρετικής συναρμογής. Ματ με μικρά σκαλίσματα στο πλάι  για εύκολο στρίψιμό της.

Μπρασελέ: 22χιλ που καταλήγουν στα 18 στο κούμπωμα. Ποιοτικό αλλά ένα επίπεδο κάτω σε σχέση με αυτό του monster. Παραπάνω γυάλισμα – φινίρισμα σε μικρό μόνο σημείο του κάθε κρίκου. Δείχνει ότι δεν είναι εργασίας αλλά ότι προσπαθεί να σταθεί ικανοποιητικά σε όλα τα πεδία (σπορ, dress, diver), χωρίς να έχει δυνατότητα προέκτασης σε περίπτωση καταδυτικής στολής, δένει σύσσωμα με την κάσα.

Κορόνες: και οι 2 με αυτάκια προστασίας τονίζοντας ιδιαίτερα τον σπορ χαρακτήρα. Ίδιας υφής, σκαλίσματος με το πλαϊνό της στεφάνης προσδίδοντας συνέχεια κ αρμονία στην εικόνα του αλλά κ ευκολία στο χρήση. Η δεξιά έχει τις χαρακτηριστικές λειτουργίες που προσφέρουν όλες οι σέικο, δηλ ένα κλικ κ ρυθμίζουμε ημέρα κ ημερομηνία ανάλογα την πορεία, 2 κλικ έξω κ ρυθμίζουμε την ώρα. Σε αυτό το στάδιο γυρνώντας ανάποδα την κορόνα μπορούμε να χακάρουμε την ώρα. Η αριστερή τώρα κορόνα είναι για τη ρύθμιση της πυξίδας. Δεν έχει μέσα έξω, βίδωμα κλπ, απλά τη στρέφεις αριστερά δεξιά αεράτα.

Κάσα: άξιος συνεχιστής της σειράς 5, μασίφ, βαριά, στιβαρή, δεν έχει να ζηλέψει σε τίποτα ενός monster, τη πετάς άνετα στον τοίχο, χωρίς ιδιαίτερο γυάλισμα, συνδυασμός καμπυλών κ γωνιών δίνοντάς της χαρακτήρα, με τη χαρακτηριστική πλάτη της «5» & τους κωδικούς, serial που συνηθίζει η σέικο. Φυσικά κάνει τη γούβα που έχουν όλα τα diver, εδώ περίπου 2 χιλιοστών προέκταση από τη κάσα.

Καντράν: το κλασσικό hardlex της Seiko (δυστυχώς δε μου αρέσει καθόλου), δίνει φθηνή αίσθηση υλικού, είναι μέτριας καθαρότητας (καλύτερης παραδόξως από ένα monster – ίσως να φταίει η άσπρη πλάκα πίσω βέβαια κ απότι βρήκα στο WUS “Hardlex is a Seiko proprietary type of hardened mineral crystal and comes in at least two different varieties (what goes in Seiko 5's is not the same quality of what goes into ISO divers). Hardlex is closer to 7 in the Moh's scale, but is much more flexible than sapphire. IOW's sapphire is harder but more brittle. Hardlex will scratch easier but resists impact much better”). Χοντροί δείκτες με μπόλικο φώσφορο τόσο όσο στο σκοτάδι να κάνει ανάκλαση από γύρω ο φωτισμός τους, λόγω συνδυασμού χρώματος πολύ κακή ανάγνωση της ώρας μιας κ όλα είναι άσπρα. Ο συνδυασμός χρώματος μαύρη πλάκα με κίτρινους δείκτες είναι νομίζω ο κορυφαίος, αλλά παραδόξως χτυπάει στο eBay τιμές αρκετά υψηλότερες από αυτές της άσπρης πλάκας η οποία όμως δείχνει ποιο κυριλέ κ είναι ποιο εύκολη στις επιλογές ντυσίματος. Έχει όμως άλλο ένα μειονέκτημα σε σύγκριση με τη μαύρη ή σκούρα μπλε πλάκα, και αυτό είναι το μαύρο περίγραμμα των γραμμών που περιστοιχίζουν το φώσφορο δίνοντας την αίσθηση φθηνότητας. Στις 3 η ώρα έχουμε τις κλασσικές ενδείξεις ημέρας κ ημερομηνίας. 12, 6, 9 ώρα ένδειξη με αραβικούς αριθμούς ενώ οι υπόλοιπες με γραμμές κ ενδιάμεσα μικρότερες για τα ακριβή λεπτά. Πίσω από αυτές έχουμε τις ενδείξεις της πυξίδας ανατολή, δύση, βοράς, νότος. Φυσικά δε λείπουν το όνομα της εταιρείας, το 5άρι, τα 200m wr κ τα 23 jewels. Τέλος σχετικά με το hardlex μπορείτε να δείτε εδώ:

http://www.larrybiggs.net/scwf/index.php?mod=103&action=0&id=1037842045%3C/a

Πυξίδα: φυσικά είναι η αιτία κ όπως κάθε σέικο που σέβεται τον εαυτό του έχει κ το παρατσούκλι του, κ ειδού κύριοι το “ATLAS”! Επίσης σύμφωνα με τα λεγόμενα της ίδιας της σέικο δε συνιστάται για επαγγελματική χρήση, είναι ένα απλό γκατζετάκι που προσπαθεί να ξεχωρίσει το ρολόι από τα υπόλοιπα. Γιατί όχι όμως. Το πώς λειτουργεί δεν είναι δύσκολο αλλά δε θα το γράψω γιατί μέρα με ήλιο όπως χρειάζεται δεν έχω προλάβει να τη τεστάρω. Παραθέτω όμως τις οδηγίες χρήσης της:

http://www.seikowatches.com/support/ib/pdf/SEIKO_COMPASS.pdf

Ποιότητα/ Αξία: Μη τρελαθούμε δεν είναι υψηλή ελβετική ωρολογοποιία! Με 100 κάτι δολάρια δε θα μπορούσε να είναι άλωστε, καταφέρνει όμως ασυζητί να μη λυπηθείς ούτε το τελευταίο δολάριο που χαράμισες, με αρκετά γραμμάρια ατσάλι, αξιόπιστο μηχανισμό, εξαιρετική luminova και αίσθηση στιβαρότητας. Με λίγα λόγια είναι ένας χαρακτηριστικός Ιάπωνας. Όσοι έχουν στην κατοχή τους σέικο κ δη monsteraki θα νομίζουν ότι το ένα ρολόι είναι μόντιφας του αλλουνού!!! Αν έχετε το ένα από τα δύο προτείνω να μη πάρετε το άλλο, ένα κ το αυτό. Ρολόι καθημερινό, για σκληρή χρήση να μη το λυπάσαι κ να γουστάρεις ότι φοράς ένα μικρό μασίφ μπρουτάλ κομμάτι ατσάλι. Τέλος σε όσες φωτογραφίες έχω δει στο διαδίκτυο ταιριάζει εξαιρετικά με κάθε γούστο λουρί κ μπρασελέ..σημαντικό συν…









« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 17, 2010, 12:14:41 πμ από DragonAce »

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2517 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 09:10:19 πμ »
Kαταπληκτικο φιλε Σπυρο καλοφορετο να ναι και η λουμινοβα ειναι εξαιρετικη ;)

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2518 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 09:12:43 πμ »
Kαταπληκτικο φιλε Σπυρο καλοφορετο να ναι και η λουμινοβα ειναι εξαιρετικη ;)

να σαι καλά στέργιο ευχαριστώ!!!  :mg:

Αποσυνδεδεμένος tzistsam

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 413
  • Ακόμα? Νυχτώσαμε... Ημαρτον
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2519 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 09:16:19 πμ »
Σπύρο αδελφέ, καλορίζικο. Πάντα καλές ώρες να δείχνει. Πιστεύω μετά και από αυτό να χαλαρώσεις λίγο... μέχρι τα χριστούγεννα ;D
Τελειώσαμε και μείναμε μονάχοι.