Αποστολέας Θέμα: Τι να επιλέξω?  (Αναγνώστηκε 247947 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #80 στις: Μάιος 13, 2008, 04:30:06 μμ »
θυμαμαι οτι οι πρωτες 6497 ειχαν αυτονομια 48 ωρες πανω κατω,η 6498 την βγαζει στα 18.000 και 21.000 και η πιο ουσιαστικη διαφορα,που μας κανει να τις ξεχωριζουμε ειναι τα δευτερα,στην 6497 ειναι στο 9 ,στην 6498 στο 6

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #81 στις: Ιούνιος 22, 2008, 05:04:09 μμ »
Παράθεση
Δηλαδη eisenberg εσυ τι θα προτεινες σε ΕΤΑ/Λεμανια ρολοι με αξιοπηστια κ λογικο κοστος τι προτεινεις?

neo12 σου απανταω εδω για λογους  :offtopic
Λοιπον θελεις ενα χρονογραφο για καθημερινη χρηση,δοκιμασμενο και λογικη-οσο γινεται-τιμη...
Γιατι οχι ενα speedmaster pro,μπορει να σ ακολουθησει παντου,εκτος απο θαλασσια σπορ.
Επισης ποιοτικες εφαρμογες των ΕΤΑ7750 η ΕΤΑ2894 που θα βρεις σε μαρκες οπως η IWC,Ω,Breitling,Sinn...
Ακομη Lemania 5100 Tutima,Sinn,μεταχειρα Fortis.

Αποσυνδεδεμένος neo12

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1033
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #82 στις: Ιούνιος 22, 2008, 05:56:47 μμ »
Ευχαριστω eisenberg!!!!!
“Simplicity is the ultimate sophistication”
                 Leonardo Da Vinci

Αποσυνδεδεμένος DimGR

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 194
    • Προφίλ
    • The Relumer
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #83 στις: Ιούνιος 22, 2008, 06:19:39 μμ »
θυμαμαι οτι οι πρωτες 6497 ειχαν αυτονομια 48 ωρες πανω κατω,η 6498 την βγαζει στα 18.000 και 21.000 και η πιο ουσιαστικη διαφορα,που μας κανει να τις ξεχωριζουμε ειναι τα δευτερα,στην 6497 ειναι στο 9 ,στην 6498 στο 6

εχω το 6498
απλα τελειο

Αποσυνδεδεμένος steve

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #84 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 10:46:40 μμ »
χαιρετε και απο μενα .Νεο μελος τις ιστοσελιδας και μολις αγορασο εν j chevalier prestige automatic στα 250 ευρω.Η τιμη καλη αλα δεν ξερω και το ρολοι.Οποιος γνωριζει τιποτα ας απαντησει.

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #85 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 11:23:38 μμ »
χαιρετε και απο μενα .Νεο μελος τις ιστοσελιδας και μολις αγορασο εν j chevalier prestige automatic στα 250 ευρω.Η τιμη καλη αλα δεν ξερω και το ρολοι.Οποιος γνωριζει τιποτα ας απαντησει.
Καλός ήρθες steve στην παρέα μας,
κάποια φωτογραφία του ρολογιού ?!?

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος steve

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #86 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 09:47:36 μμ »
χαιρετε και απο μενα .Νεο μελος τις ιστοσελιδας και μολις αγορασο εν j chevalier prestige automatic στα 250 ευρω.Η τιμη καλη αλα δεν ξερω και το ρολοι.Οποιος γνωριζει τιποτα ας απαντησει.

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #87 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 10:45:59 μμ »
Ωραίο ρολόι με κλασσικό σχεδιασμό, και μηχανή που μοιάζει με ETA αλλά δεν είναι ...
Από κει και πέρα αν σου πάει μέχρι +15 με +20 sec την ημέρα για αρχή καλά είναι ...
Ότι και να είναι η μηχανή του !
Την εν λόγο φίρμα δεν την ξέρω, αλλά και αυτό δεν έχει να κάνει αν το ρολόι είναι ένα καλό και τίμιο !

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος CHRIS

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 243
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #88 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 02:32:35 μμ »
J. Chevalier Watches

J. Chevalier watch brand was founded more than twenty years ago and represents a gorgeous line of watches that are guaranteed for quality and design. With class-elegant quarts timepieces, J. Chevalier Watches has extended their high-quality mechanical watches and is known for its balanced price and fantastic performance conditions.

To expand on their special quality more stainless steel is used as is basic material and sapphire crystals with high quality gold plating of 10 Micron and more. To be on top of today’s new trends they make the fine movements more visible by producing all watches with a glass case back. All movements are constructed beginning with basic versions of well-known ETA and Valjux calibers, but they’re modified to provide the quality and precision that makes them stand out in a crowd.  With a collection of classical leather strap watches, J. Chevalier also prides itself on their wide collection of pocket watches.

One of their watches is the J. Chevalier Prestige Grand Date, a chronograph, panoramic with steel case and automatic movement. It boasts forty-nine jewels and a sapphire glass and is available with a black leather strap and silver buckle. Another fantastic watch in the collection is the J. Chevalier Regulator that has a stainless steel case with an 18kt gold coin edge bezel and sapphire display back secured by four fine screws. This watch is water resistant to 50 meters and has a regulator dial that has only been previously seen on large precision clocks. The cream white porcelain finished dial also has a date along the perimeter.

Company website: www.chevalier.de

Πηγή: http://www.internationalwatchclub.com/j-chevalier-watches/
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2008, 02:42:39 μμ από CHRIS »

Αποσυνδεδεμένος kavas

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #89 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 02:23:47 μμ »
Αναμεσα στο Ω SEAMASTER planet ocean αυτο με το μαυρο λουρακι και το railmaster chronometer,τι θα επιλεγατε;Το πρωτο ειναι +600ε περιπου.Αξιζει τα παραπανω χρηματα;Εχει το ιδιο μηχανισμο;
 

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #90 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 07:16:38 μμ »
Το πρωτο με 1.000 8)

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #91 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 07:33:50 μμ »
Αναμεσα στο Ω SEAMASTER planet ocean αυτο με το μαυρο λουρακι και το railmaster chronometer,τι θα επιλεγατε;Το πρωτο ειναι +600ε περιπου.Αξιζει τα παραπανω χρηματα;Εχει το ιδιο μηχανισμο;
 


Φυσικά το παρακάτω  Planet Ocean:

http://www.omegawatches.com/index.php?id=557&details=1&ref=22015000&no_cache=1

αναλογα με το λουράκι  η το μπρασελέ μπορεί να φορεθεί "παντού" είναι και coaxial

(πληροφορίες σχετικά με coaxial http://www.omegawatches.com/index.php?id=100

Βέβαια και αυτό, το Railmaster δηλαδή, καλό είναι και μάλιστα cosc, αλλά για πιο συντηρητικά χέρια.

http://www.omegawatches.com/index.php?id=291&details=1&ref=28035237&no_cache=1

Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος kavas

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #92 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 08:35:25 μμ »
Ξερετε  ποτε πρωτοπαρουσιαστηκαν το planet ocean και το railmaster;Ειναι και τα 2 αυτοματα;Απο ποιοτητα-μηχανισμο;

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #93 στις: Νοέμβριος 15, 2008, 11:01:34 πμ »
Αναμεσα στο Ω SEAMASTER planet ocean αυτο με το μαυρο λουρακι και το railmaster chronometer,τι θα επιλεγατε;Το πρωτο ειναι +600ε περιπου.Αξιζει τα παραπανω χρηματα;Εχει το ιδιο μηχανισμο;
 
Εγώ πάλι θα διάλεγα το δεύτερο γιατί :
A. Είναι "αρκετά" αδιάβροχο (WR 150) που σημαίνει με άλλο καουτσούκ λουράκι μέχρι και ψαροτούφεκο (που λέει ο λόγος).
Β. Έχει open back για να θαυμάζεις την Co-Axial !!!
Γ. Μου αρέσουν οι δείκτες αυτού του μοντέλου καλύτερα ...
Δ. Railmaster έχει μια αύρα από τους σιδηροδρόμους της εποχής εκείνης !
Ε. Diver ρολόγια έχει πήξη το σύμπαν ...

Φιλικές προσωπικές απόψεις,
Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος akatsim

  • CoFounder
  • Administrator
  • 44mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #94 στις: Νοέμβριος 15, 2008, 11:10:33 πμ »
Και εγω το ΡΟ 45,5mm, το RM ειναι μικρο, θα σκεφτομουν το XXL το εχω δει σε ενα φιλο και ηταν πολυ ωραιο αλλα φοραει αλλο μηχανισμο και ειναι κουρδιστο. Ειναι ομως ξεχωριστο.

Αποσυνδεδεμένος kavas

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #95 στις: Νοέμβριος 15, 2008, 09:24:33 μμ »
Και εγω νομιζω οτι ειναι πιο ρολοι απο τα καταδυτικα που για μενα ειναι εντελως αχρηστα τα 300 μετρα(υπαρχει κανεις που το εχει και το φοραει σε  150-200 μετρα;).Το θεμα ειναι αν ο μηχανισμος ειναι ανταξιος του po.
Αρνητικο οτι ειναι 39.2 και ειναι οτι δεν εχει ημερομηνια

Αποσυνδεδεμένος chronometris

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 110
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #96 στις: Νοέμβριος 17, 2008, 07:08:29 μμ »
---Χαιρετω ολη την παρεα του φορουμ εστω και εκ των υστερων,μιας και απο τις συζητησεις σας αποκομισα αρκετη γνωση,τα τελευταια 2 ετη.
 -Εκανα την εγγραφη στο φορουμ σας,περυσι το Νοεμβρη,αλλα διαβάζοντάς σας ,ελυσα αρκετες αποριες μου και δεν χρειαστηκε να ποσταρω. Ειμαι της αποψης οτι οταν δεν γνωριζεις κατι,καλυτερα ειναι να ακους και να διαβαζεις καλα, πριν αρχισεις να ρωτας.
-Τωρα ηρθε η ωρα να σας απασχολησω λιγο και πιστευω να βρω την ακρη.
-......Κολλησα,δεν ξερω απο που να ξεκινησω.
-Με τα ρολογια(χρονογραφους) εχω ψυχωση,..... (σιγα ρε μεγαλε κατι μας ειπες τωρα)  ;D .
-Δεν βλεπω ρολοι περα απο χρονογραφο,... δεν θα αγοραζα ρολοι αν δεν ηταν πιστοποιημενο για χρηση pilot με χρονογραφο ομως. Με λιγα λογια ρολοι instrument chrono pilot.
-Κουβαλαω ψυχη Immelman,αλλα το πορτοφολι ειναι "αδειο" :-[ ,επεσα πανω στην υφεση να θελω ρολοι.
-Για να δειτε που βρισκομαι αρχιζω:
1. Aviator Poljot κουρδιστο (limited 999 τεμαχια).Οπως το πηρα το εχω,το φορεσα 2 φορες.
2. το 2004 αγορα Fortis B-42 pilot prof GMT .... σκετη κολαση,η εικονα που επερνες απο το καντραν, ηταν ειδικου οργανου.Οσοι το εβλεπαν πηγαιναν να πιασουν τους δεικτες,νομιζοντας οτι δεν εχει τζαμι.Δεν εχω δει μεχρι τωρα αλλο πιο αορατο κρυσταλο σε καντραν... Το ονειρο εγινε πραγματικοτητα.
3. το 2006 αγορα Ωmega speedmaster moonwatch .... θανατος το εργαλειο...και μονο που το φορουσαν( και το φορουν) αστροναυτες μου φτανει.Παρα το hesalite η πληροφορια του καντραν ειναι κορυφαια..... να ειχε και ημερομηνια ...
4. το 2007 επωληθει το Fortis B-42 για το καντραν της κρυφης μου αγαπης .... Fortis flieger chrono νεας κοπης ,κρυσταλο ζαφυρη AR απο την μια οψη, με πουσουαρ χρονογραφου πιο ενυσχυμενα,με βελτιωμενη κορωνα ,το οποιο ειχα κανει παραγγελια με ζαφυρη διπλης επιστρωσης AR coating (θελοντας να πιασω την αποδοση διαυγειας του B-42),κατι για το οποιο δεν ειμαι σιγουρος οτι εγινε.Τεμαχιο που φορεθηκε απο πιλοτους σε αρκετες μοιρες (edition), ειμαι Φορτακιας τι να κανουμε.
-Αυτα ειναι τα σοβαρα κομματια που αποκτησα τα τελευταια χρονια ,υπαρχουν ομως και ενα Citizen promaster pilot που εχει πει τον αλλημονο με 5 λαμδα ,μιλαμε για σκυλο μοναχο και ενα ZODIAC professional 200m του '90 μισο-μισο.

-Τωρα;..τι κανω τωρα;... που ερχονται Χριστουγεννα και με τρωει ο π--ος μου;

-Εχω δει τα Sinn και απο τις προδιαγραφες τους μου δινουν την εντυπωση οτι ειναι ρολογια οργανα (απ'οτι καταλαβα πρεπει να φτιαχνει ή εφτιαχνε ρολογια αεροσκαφων; ) και παραλληλα μπορω να ονειρευομαι λογω λογικου κοστους.
 Mου αρεσει πολυ το 356 flieger αλλα εχω ενα ενδιασμο με το μεγεθος του (μικρο).Τα 40 με 44χιλ ειναι ιδανικα για μενα.
-Η ερωτησεις μου ειναι οι εξης:
-Το 356 original με το 356 SA θα εχουν τεραστια διαφορα στην διαυγεια του καντραν;λογω του οτι το original εχει domed acrylic crystal και το 356sa sapphire crystal μηπως το δευτερο εχει καλυτερη διαυγεια; και αν ναι σε τρομερο βαθμο ωστε να δικαιολογει τα αρκετα χρηματα παραπανω;
-Η διαφορα του 1,5 χιλιοστου (38,5 χιλ του 356) με τα 40χιλ του Fortis flieger που φοραω τωρα θα ειναι κραυγαλεα;
-Η ποιοτητα κατασκευης ειναι συγκρισιμη με του Fortis;( με το οποιο ειμαι πολυ ικανοποιημενος)

-Εχω δει και το 103 st sa που και αυτο μου κανει κλικ,αλλα πιο πολυ γουσταρω το 356 και απο τις φωτο που εχω δει "μου φωναζει",.... ξεκουραστο καντραν με πολυ φωτεινες ενδειξεις,με μια ματια βλεπεις αυτο που χρειαζεσαι (χωρις να σε μπερδευει),.... οπως ενα οργανο μετρησης.
-Διαβαζοντας και εδω και στα διεθνη φορουμς περνω θετικα μηνυματα για την συγκεκριμενη εταιρεια αλλα αναφερονται και καποια θεματα ελαχιστων περιπτωσεων,οπως να μην καθεται ο δεικτης καποιου σαμπνταιαλ ακριβως.
-Εχετε παρομοια εμπειρια με την συγκεκριμενη εταιρεια;
-Ειναι τοσο καλη και ποιοτικη οσο ακουγεται;
-Τα ρολογια τους δειχνουν καλυτερα στην πραγματικοτητα απ'οτι στις φωτο;
-Για να προβω σε αγορα θα πρεπει να επικοινωνησω με email με την εταιρεια; Δεν εχω ξανακανει αγορα μεσω internet ποσο μαλλον για ενα τετοιο ποσο.
-Μηπως θα μπορουσατε να με κατευθυνετε και σε πιο σαιτ θα πρεπει να αποτανθω για καλυτερο αποτελεσμα;
-Ρολογια οργανα φτιαχνουν και η Tutima η BellRoss και η Glycine ,οργαναρες θα ελεγα,αν και δεν ειδα καποιο με κοστος αναλογο της Sinn,ή μηπως δεν ειδα καλα;
-Υπαρχει αλλη αντιστοιχη επιλογη με το 356 με κοντινη προς αυτο τιμη;... Εκτος Fortis .... να δω και κατι αλλο.
-Ο μεγαλος καημος  ειναι αυτο το παλιοIWC chrono pilot,ή μαλλον... doppel chrono,.... για να χρονομετρω σωστα τους γιους μου στο τρεξιμο........ φτου σου, φτωχεια καταραμενη  :-[

-Αυτα για την ωρα και να με συγχωρειτε για το μεγαλο κειμενο.
-Καθε υποδειξη θα ειναι μεγαλη βοηθεια.
--Σας ευχαριστω ολους εκ των προτερων.

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2008, 10:16:58 πμ από chronometris »
----Ειμαι φτωχος,αλλα με πλουσια γουστα ..... να υπαρχουν κι αλλοι αραγε;;;-----

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #97 στις: Νοέμβριος 17, 2008, 07:24:23 μμ »
αγαπητε φιλε
καλωσορησες και επισημως στο φορουμ μας
αργησσε αλλα εκεινες αρκετες μαζεμενες τοποθετησεις και ερωτησεις
ο φιλος george_ πιστευω οτι θα σε κατατοπισει δεοντως για τα sinn που τα γνωριζει καλα
βεβαια η παραγγελια τους γινεται μονον μεσω νετ  >:(
καλη συνεχεια  :D

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #98 στις: Νοέμβριος 17, 2008, 07:40:58 μμ »
-Τωρα;..τι κανω τωρα;... που ερχονται Χριστουγεννα και με τρωει ο π--ος μου;

[...]

-Για να προβω σε αγορα θα πρεπει να επικοινωνησω με email με την εταιρεια; Δεν εχω ξανακανει αγορα μεσω internet ποσο μαλλον για ενα τετοιο ποσο.
-Μηπως θα μπορουσατε να με κατευθυνετε και σε πιο σαιτ θα πρεπει να αποτανθω για καλυτερο αποτελεσμα;



Χα χα, ωραίος!
Χορταστικό και εύθυμο post με μια μικρή δόση αγωνίας για αλατοπίπερο. Πού ήσουν τόσο καιρό; ;D

Τα Sinn είναι ποιοτικά και πολύ ανθεκτικά. Κάποια μέλη που είχαν και έχουν ακόμα στην κατοχή τους Sinn θα σε κατατοπίσουν με χαρά για το θέμα της αναγνωσιμότητας. Η Sinn αποτελεί αγαπημένο θέμα εδώ.

Εν τω μεταξύ δες
- όλα τα τρέχοντα μοντέλα + τιμές, εδώ http://www.sinnwatches.com/products.php?cat=3
- και εδώ (dealer στην Ισπανία): http://www.sinnstore.com/model-result.php?AUX99=6
- και εδώ (επίσημος dealer στην Αγγλία): http://www.chronomaster.co.uk/sinn.htm


Ως εναλλακτική, δες και κάποιo από τα Guinand. Τα φτιάχνει ακόμη ο αγέραστος και πείσμων κος Sinn.
Υπάρχει και πρόσφατη αναφορά κάμποσες σελίδες πίσω, αν ψάξεις λίγο θα το βρεις.


Αποσυνδεδεμένος chronometris

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 110
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #99 στις: Νοέμβριος 17, 2008, 08:58:16 μμ »
 -Καλως σας βρηκα,να ειστε καλα ολοι σας με πολυ υγεια ..... και καμποσο χρημα.
-Εδω ημουν χωμενος,κουρτινα και παρακολουθουσα  ::) ..... ιδιως τις μερες που πλησιαζουν Χριστουγεννα .... με πιανουν τα μωρουδιακα μου και ψαχνομαι λιγο παραπανω.

-Nin τα παραπανω λινκς τα'χω τσακισει και βρισκω οτι το Αγγλικο σαιτ τα εχει φθηνοτερα και απο το επισημο..... λες να ψωμολυσαξαν οι Αγγλοι ..... διολου απιθανο.Εχθες διαβαζα για τα Guinand,το συγκεκριμενο ειναι σαν να βλεπεις sinn 103 st ,... κολησα παντως με το 356,εχει πολυ καθαρο και ευαναγνωστο καντραν απο τις φωτο που εχω δει και δεν ειναι λιγες. Μενει να βρεθει καποιος που τα γνωριζει απο μεσα (κατοχος) για να με κατατοπισει και μενα.
-Ο chronomaster μηπως δινει μεταχειρες και ειναι καπως φθηνα;
-Π.χ το 356 flieger acrylic crystal το εχει 675 λιρες= 795 ευρω, ενω το sinnwatches.com που πρεπει να ειναι το official το δινει 930 ευρω,.... τι να παιζεται αραγε;  ???
----Ειμαι φτωχος,αλλα με πλουσια γουστα ..... να υπαρχουν κι αλλοι αραγε;;;-----