Αποστολέας Θέμα: Τι να επιλέξω?  (Αναγνώστηκε 249796 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vasilis79

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #400 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 01:09:24 μμ »
αν το παρεις, να το παρεις με το μπρασελε του.

μετα οι επιλογες για δερματινο λουρι ειναι απειρες.
ΟΕΜ η aftermarket.
Ασχετο αλλα
εβαλα το "ΟΕΜ" στο google να δω τι ειναι και μου εβγαλε "ΟΜΙΛΟΣ ΕΚΤΡΟΦΕΩΝ ΚΑΝΑΡΙΝΙΩΝ ΜΑΛΙΝΟΥΑ"
Μαλλον δεν εννοουσες αυτο.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #401 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 01:24:11 μμ »
Ασχετο αλλα
εβαλα το "ΟΕΜ" στο google να δω τι ειναι και μου εβγαλε "ΟΜΙΛΟΣ ΕΚΤΡΟΦΕΩΝ ΚΑΝΑΡΙΝΙΩΝ ΜΑΛΙΝΟΥΑ"
Μαλλον δεν εννοουσες αυτο.

Το έβαλε στα Ελληνικά γι' αυτό.
Original Εquipment Μanufacturer (OEM) ή μαμίσιο.

Αποσυνδεδεμένος Vasilis79

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #402 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 01:30:06 μμ »
Ευχαριστω για τη διευκρινηση. Για το ρολοι τελικα τι λετε? να το αποφασισω?

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #403 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 01:47:59 μμ »
Αρχικη τιμη?
Αν και θα ελεγα οχι εγω.
Να στραφεις σε αλλα ρολογια της Ωμεγα πιο εμπορικα,πιο γνωστα δηλαδη,οπως το moonwatch,το planet ocean και το aqua terra.
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος Vasilis79

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #404 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 01:50:38 μμ »
Αρχικη τιμη?
Αν και θα ελεγα οχι εγω.
Να στραφεις σε αλλα ρολογια της Ωμεγα πιο εμπορικα,πιο γνωστα δηλαδη,οπως το moonwatch,το planet ocean και το aqua terra.
Αρχικη 3.600

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #405 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 03:03:14 μμ »
Αρχικη 3.600

Ειναι πολυ ωραιο το ρολοι αλλα ριξε και καμμια ματια σε αυτα που σου λεει ο Χρηστος.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #406 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 03:20:00 μμ »
Δεν τα βλέπουν όλοι όπως εμείς τα πράγματα. Μια χαρά ρολόι είναι και με καλή αρχική τιμή ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #407 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 03:38:55 μμ »
Πέρα από το look, το ρολόι αυτό είναι υποδυέστερο από τα "mainline" Ω ?

Αποσυνδεδεμένος Vasilis79

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #408 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 03:57:52 μμ »
Ενα πολυ σοβαρο θεμα ειναι και τα χρηματα ρε παιδια. Δεν ξερω σε ποιο Aqua Terra αναφερεστε αλλα το Moonwatch και το Planet Οcean ειναι σαφως ακριβοτερες επιλογες. Η τελικη τιμη του Speedmaster ειναι 2.600. Ειχα γραψει και σε αλλο νημα οτι το moonwatch  ηταν ο πρωταρχικος μου στοχος αλλα με επετρεψε πρωτον το κουρδιστο και δευτερον η τιμη του. Το Planet Ocean ειδα το 46αρι αλλα για το δικο μου χερι ειναι τεραστιο. Ακομα και το 42 θεωρω οτι θα ειναι μεγαλο γιατι δοκιμασα το σαφως μικροτερο σε υψος Seamaster και μου ηταν οριακα μεγαλο ακομα και αυτο. Το Speedmaster ειναι 40αρι μου αρεσε και σαν μεγεθος. Ξερω με βεβαιοτητα οτι δεν ειναι τοσο διαχρονικο οσο το PO (ποσω μαλλον το Moonwatch) και δεν αναφερομαι στη διατηρηση της αξιας του αλλα στο να αντεξει σαν σχεδιο στο χρονο καθως δεν ειναι κατι που εγω τουλαχιστον μπορω να αλλαζω ευκολα. Αυτα. Ελπιζω να μην σας κουρασα. 

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #409 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 04:01:41 μμ »
Δεν τα βλέπουν όλοι όπως εμείς τα πράγματα. Μια χαρά ρολόι είναι και με καλή αρχική τιμή ;)

Σωστό!
Γιαυτό πρέπει να βοηθά ο ένας τον άλλο, να δει καλύτερα.. ;)

Τι να το κάνει κανείς το "μια χαρά ρολόι", που είναι ένα από τα αμέτρητα μοντέλα που βγάζει η ωμέγα;
Να το πάρει σήμερα, για να μη μπορεί να το ξεφορτωθεί όταν σε λίγο καιρό θα δει τι πραγματικά αξίζει και θα θελήσει να πάρει ένα ΑΤ ή ένα moon;

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #410 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 04:09:27 μμ »
Ενα πολυ σοβαρο θεμα ειναι και τα χρηματα ρε παιδια. Δεν ξερω σε ποιο Aqua Terra αναφερεστε αλλα το Moonwatch και το Planet Οcean ειναι σαφως ακριβοτερες επιλογες. Η τελικη τιμη του Speedmaster ειναι 2.600. Ειχα γραψει και σε αλλο νημα οτι το moonwatch  ηταν ο πρωταρχικος μου στοχος αλλα με επετρεψε πρωτον το κουρδιστο και δευτερον η τιμη του. Το Planet Ocean ειδα το 46αρι αλλα για το δικο μου χερι ειναι τεραστιο. Ακομα και το 42 θεωρω οτι θα ειναι μεγαλο γιατι δοκιμασα το σαφως μικροτερο σε υψος Seamaster και μου ηταν οριακα μεγαλο ακομα και αυτο. Το Speedmaster ειναι 40αρι μου αρεσε και σαν μεγεθος. Ξερω με βεβαιοτητα οτι δεν ειναι τοσο διαχρονικο οσο το PO (ποσω μαλλον το Moonwatch) και δεν αναφερομαι στη διατηρηση της αξιας του αλλα στο να αντεξει σαν σχεδιο στο χρονο καθως δεν ειναι κατι που εγω τουλαχιστον μπορω να αλλαζω ευκολα. Αυτα. Ελπιζω να μην σας κουρασα.

Και προφανως σε ενδιαφερει μονο καινουριο,ετσι Βασιλη;
Γιατι μπορεις να βρεις σε αυτα τα χρηματα καταπληκτικα ρολογια.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Vasilis79

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #411 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 04:10:55 μμ »
Και προφανως σε ενδιαφερει μονο καινουριο,ετσι Βασιλη;
Γιατι μπορεις να βρεις σε αυτα τα χρηματα καταπληκτικα ρολογια.
Ναι. Οσο ανοητο κι αν σας ακουγεται θα προτιμουσα λιγο κατωτερο ρολοι καινουριο παρα καλυτερο και μεταχειρισμενο. Θελω να του βγαλω τα αυτοκολλητα με τα χερακια μου.

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #412 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 04:11:46 μμ »
το Aqua Terra 38,5 mm το έχεις δει?? είναι πιο ακριβό βέβαια, αυτόματο, υπάρχουν δυο εκδόσεις, δες εδώ
http://www.omegawatches.com/collection/seamaster/aqua-terra-150-m/master-co-axial-38-5-mm/23110392101002

και εδώ
http://www.omegawatches.com/collection/seamaster/aqua-terra-150-m/co-axial-38-5-mm/23110392103001

ψάξε λίγο όλα τα μοντέλα που δείχνουν δεξιά το κάθε ένα από τα παραπάνω links. έχουν διαφορές, θα σου τις εξηγήσουν, αλλά πρώτα να ξέρουμε αν σου αρέσουν ή όχι
Καλή αγορά ότι κι αν αγοράσεις
Strifteros
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος Vasilis79

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #413 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 04:11:58 μμ »
Οταν μιλαμε για moonwatch μιλαμε για αυτη την εκδοση.
http://www.omegawatches.com/collection/speedmaster/moonwatch/professional/35705000

Σωστα?

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #414 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 04:18:03 μμ »
το Aqua Terra 38,5 mm το έχεις δει?? είναι πιο ακριβό βέβαια, αυτόματο, υπάρχουν δυο εκδόσεις, δες εδώ
http://www.omegawatches.com/collection/seamaster/aqua-terra-150-m/master-co-axial-38-5-mm/23110392101002

και εδώ
http://www.omegawatches.com/collection/seamaster/aqua-terra-150-m/co-axial-38-5-mm/23110392103001

ψάξε λίγο όλα τα μοντέλα που δείχνουν δεξιά το κάθε ένα από τα παραπάνω links. έχουν διαφορές, θα σου τις εξηγήσουν, αλλά πρώτα να ξέρουμε αν σου αρέσουν ή όχι
Καλή αγορά ότι κι αν αγοράσεις
Strifteros



Αυτά που δείχνεις, Γιάννη, είναι άψογα!
Δοκίμασα με λευκό dial που διαθέτει και η μπουτίκ και δεν ήθελα να το βγάλω από το χέρι (παρότι "μικρό").

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #415 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 05:01:50 μμ »
Οταν μιλαμε για moonwatch μιλαμε για αυτη την εκδοση.
http://www.omegawatches.com/collection/speedmaster/moonwatch/professional/35705000

Σωστα?


Σωστά αλλά υπάρχει και η πολύ ενδιαφέρουσα έκδοση με ανοικτό καπάκι (και ζαφείρι). Το κλασσικό όμως είναι το 3570..

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #416 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 05:05:13 μμ »
Πάντως, ανοίγοντας το λινκ που παρέθεσες, το έχει ως μη διαθέσιμο και στη θέση του έχει βάλει το ίδιο αλλά με το πολυτελές κουτί και τα αξεσουάρ (+500ευρώ) που το λέει 311.30.42.30.01.005.

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #417 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 05:13:10 μμ »
Νομίζω ότι ή αρχική σου επιλογή είναι άριστη. Το racing το έχω δει είναι πολύ ωραίο, με την μηχανή την coaxial και του πάνε πολύ και τα bracelet και τα rubber. Αν το βρίσκεις σε καλή τιμή μην το σκέφτεσαι. Το moonwatch εκεί που έχει φτάσει η τιμή του το θεωρώ υπερτιμημένο. Το aqua terra επίσης ωραίο αλλά δεν είναι χρονογράφος

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #418 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 10:37:19 μμ »
Βασίλη εχεις καταλήξει σε dial? στο link ειναι με το μαύρο, αλλά απο τι είδα το βγάζει σε αρκετές εκδόσεις.
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος Vasilis79

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #419 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 11:53:58 μμ »
Βασίλη εχεις καταλήξει σε dial? στο link ειναι με το μαύρο, αλλά απο τι είδα το βγάζει σε αρκετές εκδόσεις.
Όχι ακόμα. Είδα από κοντά το μαύρο και το πράσινο το οποίο παιδιά είναι καταπληκτικό!!! Καμία σχέση με τις φωτογραφίες που φαίνεται σαν ξεπλυμένο. Μετά όμως όταν ήρθα σπίτι είδα και το γκρι και μου άρεσε επίσης. Λέω να ξαναπεράσω αύριο το απόγευμα από το μαγαζί και να δω ότι έχει να μου δείξει και να καταλήξω.