Αποστολέας Θέμα: Τι να επιλέξω?  (Αναγνώστηκε 248039 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bestfalcon16

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 19, 2007, 12:26:40 μμ »
μάλιστα...ενδιαφέρον το topic του Megalos. σε ενα άρθρο είχα διαβάσει οτι τα εργοστάσια που κατασκευάζουν τα ρολόγια ειναι συγκεκριμένα. μπορείτε να με διαφωτίσετε στο συγκεκριμένο θέμα;

επι του θέματος μας, κοίταξα στα καταστήματα και αποφάσισα να ανεβάσω το budget μου μιας και είδα αξιόλογα μοντέλα που αξίζει κανείς να δαπανήσει περισσότερα χρήματα.
Δύο απο τα μοντέλα που μου άρεσαν πολύ ειναι τα παρακάτω... με τιμές 815€ για το πρώτο και 795€ για το δευτερο.
... http://www.classybrand.com/watches/watch_fs.asp?brand=Tissot&pid=T41.1.317.31

... http://www.classybrand.com/watches/watch_fs.asp?brand=Hamilton&pid=H32519555

θα ήθελα επίσης να μου προτείνετε εσείς κάποιο τυχόν αλλο μοντέλο στα 800€ περίπου.

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 19, 2007, 04:59:49 μμ »
Εγώ πάλι θα σου προτείνω να μήνης στο buget των 400 euro, σε αυτές τις μάρκες ρολογιών,
στα 800-1000 μπορείς να βρεις μεταχειρισμένο ακόμα και Ωμέγα σε quartz, και Longines automatic. ;)

Όπως αυτό :
http://www.mywatch.gr/viewtopic.php?t=894
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος bestfalcon16

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 19, 2007, 06:37:41 μμ »
Πολύ όμορφο το ρολογάκι σου StefMac αλλα δεν  νομίζω να δώσω 1000€, άσε που δεν τα έχω αυτή τη στιγμή... τα μοντέλα που βλέπω στα 400€ δεν ειναι και τα πιο όμορφα... οπότε είπα να ανεβάσω το budget στο διπλασιο, οχι πιο πάνω... αν και μου είπαν στο καταστημα οτι θα μου κάνουν καλύτερη τιμή :-k . απλά σκέφτομαι τι άλλες επιλογές εχω.
αν θέλω ενα χρονογράφο hamilton πρέπει να δώσω ακόμη πιο πολλά...

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 19, 2007, 08:00:27 μμ »
Παράθεση από: "bestfalcon16"
Πολύ όμορφο το ρολογάκι σου StefMac

Ρολογάκι στα 42mm ... :D

 
Παράθεση από: "bestfalcon16"
τα μοντέλα που βλέπω στα 400? δεν ειναι και τα πιο όμορφα... οπότε είπα να ανεβάσω το budget στο διπλασιο, οχι πιο πάνω... αν και μου είπαν στο καταστημα οτι θα μου κάνουν καλύτερη τιμή :-k . απλά σκέφτομαι τι άλλες επιλογές εχω.
αν θέλω ενα χρονογράφο hamilton πρέπει να δώσω ακόμη πιο πολλά...


Γιατί μια χαρά ήταν τα ρολόγια που μας έδειξες, τώρα μην νομίζεις ότι ακόμα και το πιο ωραίο να πάρεις από τι στιγμή που μπαίνεις σε αυτό το "τρυπάκι"
μετά από λίγο ή πολύ καιρό, πάλι κάποιο άλλο θα σου κάνει κλικ ή θα έχει κάτι καλύτερο από το δικό σου και πάει λέγοντας ... :D
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος bestfalcon16

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 19, 2007, 08:28:20 μμ »
δε νομίζω να μπώ σε αυτό το τρυπάκι...
εχώ εδώ και αρκετό καιρό ενα αλουμινένιο swatch που ειναι απλά  =D>
το θέμα είναι οτι θέλω να πάρω κάτι πιο καλό και όχι τόσο καθημερινό... βέβαια αφού το έχω σκοπό να πάρω κάτι καλό ,να δώσω κάτι παραπάνω να πάρω κάτι καλύτερο (μέσα σε πλαίσια βέβαια)... κάτι που θα έχω καιρό, και δεν θα χάσει την αξία του... γι αυτό θέλω ενα κλασικό σχέδιο...κάτι όμορφο και διαχρονικό...

Αποσυνδεδεμένος TZAG

  • 42mm case
  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1072
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 19, 2007, 09:14:08 μμ »
Δες τα Hamilton απο κοντά. Hamilton δεν γνωρίζουν πολλοί εδώ, κι όμως έχει μεγάλη ιστορία και κάνει θραύση έξω. Μετά αποφάσισε και πράξε ανάλογα.
μόλις πάνω από τη θάλασσα


Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 19, 2007, 11:38:47 μμ »
ειναι πολυ καλα για την κατηγορια τους ,τωρα οσον αφορα τα military οποιος βρει ειναι αλλη φαση.μιλαμε για vintage ρολογια ομως

Αποσυνδεδεμένος bestfalcon16

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 20, 2007, 12:04:48 μμ »
έχω δεί απο κοντά... πάρα πολλά μοντέλα και είναι πάρα πολύ όμορφα...
...george τι εννοείς military; για τα hamilton λες;
Ρε παιδιά κανείς δεν λέει κάτι για τα TISSOT;

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 20, 2007, 02:23:02 μμ »
tissot?εξαιρετικα δε τιθεται θεμα,ιστορια σαν εταιρεια ,swatch group και αυτη,ανηκουν στη μεσαια κατηγορια οπως τα Hamilton ,military γιατι εχουν ιστορια στον αμερικανικο στρατο που εκαναν προμηθεια απο μαρκες οπως η
 Elgin, Waltham,Hamilton, Benrus και αλλες,δευτερο παγκοσμιο,βιετναμ .αλλα ειναι αλλο κεφαλαιο.
και οι δυο μαρκες ειναι παρα πολυ καλες για τα λεφτα τους,απο κει και περα οτι σου αρεσει πιο πολυ σαν στυλ

Αποσυνδεδεμένος pontioz

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 21, 2007, 01:19:36 πμ »
παρατηρώ ότι κινείσαι σε κλασικά κομμάτια! προτείνω Tissot γιατί όσα πέρασαν από τα χέρια μου και περνάνε ακόμα..., κανένα δεν μου δημιούργησε πρόβλημα-βέβαια μόνο τα σχέδια αλλάζουν με τα Hamilton-swatch group γαρ!
για...googlάρησε και κανένα tw steel!πρόσφατα αγόρασα το tw34! δε λέω, ιδιαίτερο σχέδιο u-boat κατάσταση, αλλά στα χρήματα που λες...

Αποσυνδεδεμένος pontioz

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 21, 2007, 01:20:36 πμ »
παρατηρώ ότι κινείσαι σε κλασικά κομμάτια! προτείνω Tissot γιατί όσα πέρασαν από τα χέρια μου και περνάνε ακόμα..., κανένα δεν μου δημιούργησε πρόβλημα-βέβαια μόνο τα σχέδια αλλάζουν με τα Hamilton-swatch group γαρ!
για...googlάρησε και κανένα tw steel!πρόσφατα αγόρασα το tw34! δε λέω, ιδιαίτερο σχέδιο u-boat κατάσταση, αλλά στα χρήματα που λες...
Και ή Oris έχει κάποια καλά μοντέλα! Βέβαια δεν ξέρω καλά που κινούνται από χρήματα...

Αποσυνδεδεμένος bestfalcon16

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 21, 2007, 11:28:35 πμ »
φίλε george_ με το 'military' αναφέρεσαι στα military της hamilton...
έχω δεί κάποια μοντέλα...
το θέμα με τα Tissot και τα hamilton είναι οτι τα hamilton είναι πιο
ακριβά...γιατί; αφού είναι τόσο όμοια...; το tissot που παρέθεσα είναι
χρονογράφος 42,5mm μόνο που δεν έχει power reserve. το hamilton τώρα
είναι ενα "απλό" ρολογάκι μόνο με power reserve και έχει σχεδόν όσο το
tissot. για να πάρω ένα χρονογράφο hamilton είναι αρκετά πιο ψηλά.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 21, 2007, 12:33:17 μμ »
δε νομιζω  οτι ειναι πιο ακριβα,εαν εχουν καποια διαφορα ειναι μικρη και παντα πρεπει να κανεις συγκριση σε μοντελα ιδιας κατηγοριας,το power reserve σε ρολοι το πληρωνεις παντα παταπανω,προσωπικα δε θα το θελα σε ενα σπορ ρολοι.ειπαμε ηδη οτι οι 2 εταιρειες ειναι εφαμιλλες ,διαλεγεις οποιο σου αρεσει.ελα και να δουμε και συντομα φωτο,α εχεις δει το

τissot seastar

http://www.angelfire.com/theforce/timeline0/Tissot.html


δε ξερω εαν το αδικουν οι φωτο,live ειναι πιο ωραιο κατα τη γνωμη μου με  domed crystal ,οτι πρεπει ,πιο ρετρο κιολας.

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 21, 2007, 06:52:01 μμ »
Παράθεση από: "george_"
δε νομιζω  οτι ειναι πιο ακριβα,εαν εχουν καποια διαφορα ειναι μικρη και παντα πρεπει να κανεις συγκριση σε μοντελα ιδιας κατηγοριας,το power reserve σε ρολοι το πληρωνεις παντα παταπανω,προσωπικα δε θα το θελα σε ενα σπορ ρολοι.ειπαμε ηδη οτι οι 2 εταιρειες ειναι εφαμιλλες ,διαλεγεις οποιο σου αρεσει.ελα και να δουμε και συντομα φωτο,α εχεις δει το

τissot seastar

http://www.angelfire.com/theforce/timeline0/Tissot.html


δε ξερω εαν το αδικουν οι φωτο,live ειναι πιο ωραιο κατα τη γνωμη μου με  domed crystal ,οτι πρεπει ,πιο ρετρο κιολας.


Φίλε george_ θα διαφωνήσω μαζί σου, το Power-Reserve είναι από τα πιο χρήσιμα "extra" σε αυτόματα και κουρδιστά ρολόγια, μιας και ανά πάσα στιγμή ξέρεις πόσο και μέχρι πόσο είναι "φορτισμένο" το ρολόι σου ...  ;)
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος bestfalcon16

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 21, 2007, 07:02:52 μμ »
και εγώ θα ήθελα πάρα πολύ όλα τα μοντέλα που κοιτάζω να είχαν power reserve. πάρα πολύ χρήσιμο θεωρώ...
φίλε george_ το ένα tissot που είχα παραθέσει ήταν το lelocle auto και το άλλο το lelocle chrono... και τα 2 είναι πολύ πιο όμορφα απο κοντά...
εννοείται οτι το power reserve το πληρώνεις παραπάνω όπως και τον χρονογράφο...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 21, 2007, 09:56:13 μμ »
γουστο ,αλλα προτιμω σε πιο κλασσικα ρολογια κατι τετοιο.περαν τουτου ξερεις την αυτονομια του ρολογιου σου πανω κατω,η χρηση ειναι καλυτερα για κουρδιστα ρολογια με αυτονομια ημερων η και αυτοματα π.χ 8 days etc ως σημειο αναφορας,οχι σε ενα με 48 ωρες π.χ.

Αποσυνδεδεμένος bestfalcon16

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 22, 2007, 09:12:44 πμ »
Καλημέρα παιδιά...χθές το βράδυ κάνοντας μια βόλτα στη βροχερή Αθήνα, είδα ενα κατάστημα με εντυπωσιακά ρολόγια στη βιτρίνα και πλησίασα να δώ (μιας και βρίσκομαι στο στάδιο του "ψαξίματος" ακόμα). Είδα δυο μάρκες εκ των οποίων τη μια την γνώριζα και την άλλη καπου την είχα ξαναπετύχει. πρόκειται για τις Elysee & Ingersoll.
Για καλή μου τύχη τα καρτελάκια με τις τιμες ήταν σε ορατά σημεία και κάτι έπαθα μόλις είδα το πόσο κοστίζουν  #-o
Μεγάλα & πολύ μεγάλα ρολόγια, πανέμορφα εμφανισιακά (μου φαίνεται οτι το design ειναι κλεμμένο απο μεγάλους οίκους) και μέσα στο budget μου, μην πώ στο αρχικό των 400€. Εδώ και αρκετή ώρα κάνω βόλτα σε διάφορα παλιά topics και κατάλαβα πάνω κάτω τί παίζει... φυσικά πάλι τα κινεζάκια έχουν βάλει το χέρι τους.
πείτε μου, γιατί ψήνομαι πάρα πολύ να δώσω τα μισά απ'οτι θα δώσω για ένα tissot και να έχω και χρονογράφο και power reserve και ημ/νια. τι μπορεί να πάει στραβά; λέτε να χαλάσει...;   :help:

Αποσυνδεδεμένος bestfalcon16

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 22, 2007, 09:18:41 πμ »



Αποσυνδεδεμένος pontioz

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 22, 2007, 09:20:52 μμ »
Πολύ καλά τα elysee! εννοείται αντιγραφές μεγάλων οίκων, αλλά είνα καλά ποιοτικά και δουλεύουν χωρίς προβλήματα! εννοείται πως είναι τα περισσότερα μέσα στον προϋπολογισμό σου! ρίξε μια καλύτερη ματιά από κοντά στο κατάστημα που ανέφερες! και μην υποτιμάς τα ρωσικά ρολόγια σε αυτή την κατηγορία τιμής...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 22, 2007, 10:38:34 μμ »
παρε ενα ρολοι ποιοτικο με δοκιμασμενη μηχανη που μπορουν να τη κανουν σερβις και ρυθμιση οι πιο πολλοι ,ανθεκτικη και με καποια καλη ακριβεια και αντοχη.