Αποστολέας Θέμα: Παράλληλη αγορά  (Αναγνώστηκε 30528 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη αγορά
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 04:10:39 μμ »
....και μόνο που είναι QP,και σε αδράνεια τόσα χρόνια μόλις το πάρεις θα θέλει έλεγχο ο μηχανισμός,όπως και να το κάνεις 6-7 χρόνια είναι αυτά,βάλε και το complique της κατασκευής  ;)
Κοιταξε να δεις επειδή αυτά τα ρολόγια είναι ειδικά και θέλουν τον πελάτη τους,όταν τα "αγοράζει" ή τα παίρνει ο dealer με ανταλλαγή,τότε η τιμή πέφτει πολύ χαμηλά....συνήθως στο 60 ή και 65% της αρχικής......διότι στο μέλλον ή θα βρεθεί ο κατάλληλος όπως εσύ και έτσι ή θα πιάσει την καλή! ή θα το φάει στη "μάπα" και θα κάθεται να το κοιτεί(χεχεχε) συμπέρασμα: Τα "Dealeroσκυλα" ψωνίζουν φθηνά και πουλάνε ακριβά ή νορμάλ!Αν όπως στην περίπτωση την δική σου(για το ρολοι που σε ενδιαφέρει) το ρολογάκι του'χει μείνει τότε (με βάση τα δεδομένα σου το πουλά φθηνά).Φθήνά όμως όπως σου είπα και στο ξαναλέω δεν είναι,διότι η αγοραστική ζήτηση για το ρολοι αυτό είναι μικρή!Καπίτο;
Φθηνά θα ήταν μια τιμή στα 3 χιλιάρικα για παράδειγμα και ξέρεις γιατί; Διότι το σερβις σε ένα τέτοιο ρολοι γίνεται αποκλειστικά στην Ελβετία και υπολογισε ένα "κοστουμάκι" των 2 χιλιάδων ευρώ!είπαμε QP είναι αυτά.........
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη αγορά
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 05:32:19 μμ »
Προ καιρού έβλεπα τον πίνακα εξαγωγών των Ελβετικών ρολογιών ανά τον κόσμο. Το Χογκ Κογκ αγοράζει 50% παραπάνω σε αξία από ό,τι οι ΗΠΑ!!! Και η Σιγκαπούρη παραπάνω από το Ηνωμένο Βασίλειο και ολάκερη την Κίνα. Όσο δυνατές αγορές και να είναι τα ποσά είναι ιλιγγιώδη. Τα συμπεράσματα δικά σας. Και καραμπινατοπροφανεστάτως είναι εν γνώσει των εταιρειών.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη αγορά
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 06:00:47 μμ »
Προ καιρού έβλεπα τον πίνακα εξαγωγών των Ελβετικών ρολογιών ανά τον κόσμο. Το Χογκ Κογκ αγοράζει 50% παραπάνω σε αξία από ό,τι οι ΗΠΑ!!! Και η Σιγκαπούρη παραπάνω από το Ηνωμένο Βασίλειο και ολάκερη την Κίνα. Όσο δυνατές αγορές και να είναι τα ποσά είναι ιλιγγιώδη. Τα συμπεράσματα δικά σας. Και καραμπινατοπροφανεστάτως είναι εν γνώσει των εταιρειών.

Φιλικά
Δημήτρης

οπως ειχα πει και πιο παλια,οι μεγαλυτερες "μαντρες" ρολογιων ειναι στο HK.απο κει εχουμε τον επαναπατρισμο σε ευρωπακιο εδαφος και οχι μονο


ολοι το ξερουν απλα κανουν τον κινεζο...


$$$$$$$$$$$$$$$$$ ;)

Αποσυνδεδεμένος Panagiotis_1975

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη αγορά
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 17, 2009, 12:48:00 πμ »
Konaki μου, με το σταγονόμετρο τις δίνεις τις πληροφορίες σου αλλά είσαι χρυσορυχείο!  Ευχαριστώ πάντως...προς το παρόν (μόλις έδειξα δυσπιστία) το "dealerόσκυλο" επανήλθε με φωτογραφίες του ρολογιού και της εγγύησης (η οποία όντως φέρει σφραγίδα υπαρκτού official retailer στη Γερμανία και έχει ανοιχτή ημερομηνία). Εγώ ζήτησα να στείλει και φωτογραφία της πίσω όψης για να τσεκάρω αν ο αριθμός του ρολογιού ταιριάζει με αυτόν στην εγγύηση και έστειλα και mail στην ελληνική αντιπροσωπεία για να επιβεβαιώσω ότι δεν είναι κλεμένο κτλ. Επίσης, επιφυλάχθηκα να του απαντήσω σε μια βδομάδα και βάσει των όσων λες περί αδράνειας, ακριβού σέρβις κτλ (τα οποία είναι απολύτως εύλογα), προσανατολίζομαι να του κάνω μειωμένη προσφορά στα 4.000 - 5.000 €. Πώς τη βλέπεις την τιμή; Πάντως εξακολουθώ να προβληματίζομαι για το πόσο χαμηλά πουλάει ο γερμανός επίσημος στον dealer της παράλληλης...και το λέω γιατί οι δικοί μας δεν κατεβάζουν τιμές ούτε με βίνζτι σε αντίστοιχες περιπτώσεις...

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη αγορά
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 17, 2009, 09:23:44 πμ »
.......αστους να τα βλέπουν!  ;D γι'αυτο δεν πουλάνε τίποτε σε "βαριά" κομμάτια!σου εξήγησα και πιο πάνω,οι AD το έχουν αγορασμένο το ρολοι "κανονικά" με την νορμαλ έκπτωση και το τιμολογιο που του δίνει ο εκάστοτε εισαγωγέας.
Ο άλλος που βρήκες το ρολοι που σε ενδιαφέρει,λογικά εξυπηρετησε συναδελφό του με άλλο μοντελο,ή ρολόι άλλης εταιριας κι έτσι έφτασε στα χερια του με πολύ χαμηλότερο κόστος!Συνεπώς και υπάρχει αυτή η χαμηλή τιμή.
Μήπως,λέω,μήπως το ρολογάκι είναι ελαφρώς φορεμένο και στο πασσάρει για καινούριο λόγω open papers;
'Α και να ξέρετε κάτι όλοι......στην πιάτσα η επίσημη κάρτα της εγγύησης των IWC είναι έυκολο έως πολύ εύκολο να βρεθεί με 100 ευρώ ολοκαίνουρια!(από την στιγμή όμως φίλε Παναγιώτη που η καρτα φέρει όλα τα απαραίτητα AD stampped,πολύ σημαντικό,και τα ΝΕΑ μοντέλα έχουν αυτοκόλλητα με το case No kai ref. του ρολογιού,τότε δεν έχεις να ανυσηχείς για κάτι ;)  Διευκρύνηση: στα παλιότερα IWC η αναγραφή των παραπανω παραμετρων της εγγύησης γινόταν χειρόγραφα,μιας και στους AD οι κάρτες παραδίδονταν ΛΕΥΚΕΣ, και μονάχα η ημερομηνία στα καινούρια IWC μπαίνει  χειρόγραφα ή με σφραγιδάκι!Αυτά...........
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος Panagiotis_1975

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη αγορά
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 17, 2009, 12:15:02 μμ »
Ευχαριστώ! Το ενδεχόμενο να έχει φορεθεί το ρολόι (ίσως και από τον ίδιο τον ΑD) και λόγω open papers να το πασάρει για καινούργιο μου πέρασε κι εμένα από το μυαλό. Ωστόσο, αν - όπως φαίνεται στις photos - είναι σε άριστη κατάσταση (τουλάχιστον εξωτερικά) και προσφερθεί με κανονική διετή εγγύηση (όπως υπόσχονται τώρα και όχι 1 χρόνο που έλεγαν πριν ;)) και σε καλή τιμή, τότε δεν έχω πρόβλημα. Το θετικό είναι ότι η εγγύηση στη φωτογραφία είναι όπως την περιγράφεις: Υπάρχει σε αυτοκόλλητο ο αριθμός της κάσας και ο τίτλος του μοντέλου και ακριβώς από κάτω άλλο (ημιδιαφανές) αυτοκόλλητο με το λογότυπο της IWC, την ένδειξη DISTRIBUTEUR AGREE και τα πλήρη στοιχεία του κοσμηματοπώλη. Από κει και πέρα (αν -όπως φαίνεται- το πράγμα πάει καλά) εγώ θα κάνω τα παζάρια μου κι αν δεχτούν, δέχτηκαν..αλλίως - όπως είπες - άστους να το βλέπουν!...και τα ξαναλέμε ;D

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη αγορά
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 17, 2009, 02:31:46 μμ »
σωστός! :up:
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος Panagiotis_1975

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη αγορά
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 17, 2009, 02:55:56 μμ »
Λοιπόν έχω νέα...ο τύπος τσακίστηκε να μου στείλει και την άλλη φωτογραφία που ζήτησα (με την πίσω όψη)..Ωστόσο, ο αριθμός που είναι χαραγμένος στο καπάκι (7ψήφιος) είναι διαφορετικός από αυτόν που είναι γραμμένος στο αυτοκόλλητο πάνω στην εγγύηση (ο οποίος είναι 6ψήφιος). Δεν θα πρέπε να είναι ίδιοι??? (από το Ω που έχω ξέρω ότι ο αριθμός της κάσας είναι και πάνω στην εγγύηση)..Με δουλεύουνε?? ???

Αποσυνδεδεμένος Panagiotis_1975

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη αγορά
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 17, 2009, 03:04:00 μμ »
Συμπλήρωση: Ο αριθμός στο αυτοκόλλητο της εγγύησης είναι δίπλα στο article number. Από κάτω υπάρχει η ένδειξη case number δίπλα στην οποία δεν αναγράφεται τίποτα. Δεν θα έπρεπε και ο αριθμός της κάσας (δηλ. αυτός που είναι στο καπάκι) να είναι γραμμένος και στην εγγύηση?

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη αγορά
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 17, 2009, 03:13:24 μμ »
ο αριθμός που είναι στο καπάκι του ρολογιού είναι το case number λογικά 31χχχχχ(π.χ) ενώ στην κάρτα αναγράφεται το ref. μετά το number του ρολογιού και μετά η ημερομηνία,περισσότερα το βράδυ που θα έχω την καρτα από το δικό μου IWC  ;)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος Panagiotis_1975

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη αγορά
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 17, 2009, 03:34:58 μμ »
ΟΚ! περιμένω τα φώτα σου :)

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη αγορά
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 09:24:06 πμ »
λοιπόν.............
Artikel Nr.:
                IW 3xxxxx (είναι το ref. του ρολογιού δηλ. το μοντέλο ουσιαστικά)
Αrticle No.:
_____________________________________________________________________________
Gehause-Nr.:
                 3xxxxxxx (7αψηφιο είναι το νουμερο του ρολογιού της κάσας μπορείς να πεις)
Case No. :
_____________________________________________________________________________
Name autorisierter IWC Handler :
                                             (το όνομα του εξουσιοδοτημένου πωλητή- dealer)
ΙWC authorized retailer name :
______________________________________________________________________________
IWC authorized retailer signature (υπογραφή και σφραγίδα του πωλητή)
______________________________________________________________________________
Datum:
Date  :  ημερομηνία
______________________________________________________________________________
αυτά............................
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος watches

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη αγορά
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 12:13:49 μμ »
Θα ηθελα να προσθεσω σε αυτα που λετε και εναι σωστα
οτι πλεον στην αγορα κυκλοφορουν πλαστες εγγυησεις με πλαστες σφραγιδες!!!
και βεβαια πολλα imitasion ρολογια εχω δει αρκετα τελευταια.
Πολλη προσοχη πλεον καλο ειναι να ελενχονται τα ρολογια πριν αγοραστουν
απο ωρολογοποιο τις εμπιστοσυνη σας και αν χρειαστη να ανοιγονται να βλεπουμε τη γινεται και εσωτερικα.
Δεν αγοραζουμε τιποτα αν δεν το δουμε και το πιασουμε στο χερι μας και τα χαρτια του βεβαια.
Προσωπικη αποψη για να μην παρεξηγουμαστε.

Φιλικα watches


 

Αποσυνδεδεμένος Panagiotis_1975

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη αγορά
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 11:30:31 μμ »
Ευχαριστώ παιδιά! Προσωπικά προτιμώ τις αγορές από κοντά για αυτό και είμαι άκρα επιφυλακτικός με το internet..Στη φωτο της εγγύησης που μου έστειλαν υπάρχει μόνο (πάνω σε αυτοκόλλητο) ένας εξαψήφιος αριθμός μετά από #. Ο αριθμός αυτός είναι δίπλα στο article number και δεν είναι ίδιος ούτε με τον αριθμό στο καπάκι, ούτε με το ref. number (δηλ. ΙW375605). Τελοσπάντων, έχω στείλει mail με τα στοιχεία στην ελληνική αντιπροσωπεία για διασταύρωση..ελπίζω να βγάλω άκρη..αλλιώς θα πάω να χτυπήσω κάνα rolexακι να τελειώνουμε... 

Αποσυνδεδεμένος dmjst

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη αγορά
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 12, 2012, 07:20:31 μμ »
Ως νέος στο φόρουμ έπεσα τυχαια στο ενδιαφέρον αυτό θέμα. Να σας πω και εγώ την εμπειρία μου από την παράλληλη αγορά.

Βέβαια μιλάμε για κόσμημα. Όχι για ρολόι. Συγκεκριμένα ένα δαχτυλίδι.

Το 2006 είχα πάει με μία παρέα από τη σχολή στο Λονδίνο. 3 κοπέλες και 5 άντρες. Πήγαμε βόλτα στο Harrods. Στα κοσμήματα (εκεί με τα υπέροχα ρολόγια) οι κοπέλες μπήκαν στο κατάστημα της TIFFANY's. Ακολουθήσαμε για την καζούρα. Έγινε το γέλιο μέσα. Οι 3 πωλήτριες στην είσοδο καρφώθηκαν στο χέρι της μίας από την παρέα. Φόραγε ένα δαχτυλίδι. Αμέσως χαζογέλασαν, και με πολύ ευγένεια μας καλωςόρισαν και μας έβαλαν να καθίσουμε (από εμφάνιση ήμασταν σαν τουρίστες φοιτητές). Μας ρώτησαν αν θέλουμε να πιούμε κάτι ¨ὅλους¨και μάλιστα μας είπαν ότι έχουν και σαμπάνια. Στη συνέχεια τα κορίτσια άρχισαν να κοιτάζουν τις προθήκες ενώ οι πωλήτριες τις ΅εστελναν¨προς τις πιο ακριβές βιτρίνες. Μετά από κανα 10λεπτο βγήκε από ένα δωμάτιο καποιος (μάλλον διευθυντής) και μας χαιρέτησε 1 προς 1. Στη συνέχεια και ενώ οι κοπέλες δοκίμαζαν ζήτησε ο κυρίος πολύ ευγενικά να δει το
δαχτυλίδι της κοπέλας. Το κοίταξε με το φακό εντυπωσιασμένος και τη συνεχάρη για το γουστο της στα κοσμήματα. Μας εξήγησε ότι το δαχτυλίδι ήταν συλλεκτικό και υπήρχε σε κάποια βιτρίνα άλλου καταστήματος των με τιμή πώλησης τις 18000 λίρες αγγλίας.
Τελικά βέβαια δεν της κόψαμε το ακριβό δάχτυλο....
Το δαχτυλίδι της το αγόρασαν οι δικοί της το 2003 λόγω της επιτυχίας της να περάσει σε μία πολύ καλή σχολή μετά τις πανελλήνιες.
Έχοντας επιστρέψει στην Αθήνα ώντας εντυπωσιασμένοι μάθαμε κάποια στιγμή από τους γονείς της ότι το είχαν μόλις για 5000 Ευρώ και αυτά βαριά βαριά καθώς είχαν κάποιο γνωστό τους. Στην πορία κατάλαβα ότι αυτός έπαιρνε κοσμήματα από επώνυμες αντιπροσωπείες σε τιμές ουσιαστικά χονδρικής (αν όχι εργοστασίου κάποιες άλλες φορές) και τις πουλάγε (κάποιες φορές με απόδειξη από οτι έμαθα) με μικρότερο κέρδος από ότι οι κοσμηματοπωλες αλλά και χωρίς έξοδα. Κατάλαβα ότι μάλλον λόγω φιλικής σχέσης ίσως να μην είχε και καθόλου κέρδος από τη συγκεκριμένη πώληση.

Φυσικά οι άνθρωποι έκαναν την τύχη τους με τη συγκεκριμένη αγορά.

Αλλά είχα και εγώ κάποιο διακινητή που δούλευε με κάποιους εισαγωγείς και αντιπροσωπίες (έδινε εγγυημένα και γνήσια κομμάτια) όχι βέβαια σε τόσο βαρύ επίπεδο.

Αυτό που θέλω να πω είναι να μην είστε πάντα διστακτικοί με την παράλληλη αγορά.

Αποσυνδεδεμένος nikbcn

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 135
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη αγορά
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 14, 2013, 02:25:51 μμ »

Απο όσο γνωρίζω, η παράλληλη αγορά, μιλάμε για New In Box (NIB) ή Like New In Box (LNIB) τροφοδοτείται κυρίως απο Authorized Dealers (AD) που δραστηριοποιούνται σε διαφορετική περιοχή από αυτήν στην οποια δραστηριοποιείται ο gray dealer. Όταν ενας AD θέλει να μειώσει το stock του ή να αυξήσει τον αριθμό τον ρολογιών που παίρνει πχ απο τη Rolex, τότε πουλάει ρολόγια σε αρκετά χαμηλότερες τιμές σε gray dealers που δραστηριοποιούνται σε άλλες περιοχές. Αυτό γιατί δε θέλει φυσικά να κάνει canibalize τη τοπική πελατεία. Φυσικά έτσι δημιουργεί ανταγωνισμό σε άλλους ADs στις περιοχές που δραστηριοποιούνται οι gray dealers και επηρεάζει τη retail ζήτηση. Για αυτό το λόγο οι κατασκευαστές δε συμπαθούν καθόλου το parallel ή gray market. Αν εντοπίσουν κάποιο AD που δίνει μεγάλες εκπτώσεις (πχ πάνω απο 20%) τότε είναι ύποπτος για τροφοδότηση του gray market και μπορεί να του αφαιρεθεί ο τίτλος του AD.     

Δε μπορώ να το αποδείξω αλλά είμαι αρκετά σίγουρος ότι τα περισσότερα ρολόγια στο parallel market είναι απο legit ADs και όχι κλεμένα.
Current: PP 3919, AP RO 14790ST, Rolex Explorer II 16570 (V series), JLC Reverso Grande Date
Past: Panerai PAM 111 :-(

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη αγορά
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 14, 2013, 04:35:30 μμ »
Απο όσο γνωρίζω, η παράλληλη αγορά, μιλάμε για New In Box (NIB) ή Like New In Box (LNIB) τροφοδοτείται κυρίως απο Authorized Dealers (AD) που δραστηριοποιούνται σε διαφορετική περιοχή από αυτήν στην οποια δραστηριοποιείται ο gray dealer. Όταν ενας AD θέλει να μειώσει το stock του ή να αυξήσει τον αριθμό τον ρολογιών που παίρνει πχ απο τη Rolex, τότε πουλάει ρολόγια σε αρκετά χαμηλότερες τιμές σε gray dealers που δραστηριοποιούνται σε άλλες περιοχές. Αυτό γιατί δε θέλει φυσικά να κάνει canibalize τη τοπική πελατεία. Φυσικά έτσι δημιουργεί ανταγωνισμό σε άλλους ADs στις περιοχές που δραστηριοποιούνται οι gray dealers και επηρεάζει τη retail ζήτηση. Για αυτό το λόγο οι κατασκευαστές δε συμπαθούν καθόλου το parallel ή gray market. Αν εντοπίσουν κάποιο AD που δίνει μεγάλες εκπτώσεις (πχ πάνω απο 20%) τότε είναι ύποπτος για τροφοδότηση του gray market και μπορεί να του αφαιρεθεί ο τίτλος του AD.     

Δε μπορώ να το αποδείξω αλλά είμαι αρκετά σίγουρος ότι τα περισσότερα ρολόγια στο parallel market είναι απο legit ADs και όχι κλεμένα.
Επίτρεψέ μου να προχωρήσω την σκέψη σου λίγο παραπέρα, χωρίς να γνωρίζω αν ισχύει ό,τι λες. Λοιπόν το έξυπνο θα είναι ο grey dealer που παραλαμβάνει από τον πρώτο AD, να είναι AD σε διαφορετικές εταιρείες και να στέλνει στον πρώτο τα δικά του κομμάτια, ώστε να πουλά(νε) ρολόγια περισσότερων brand names. Έτσι κερδίζουν κι οι δύο κι όχι μόνο μία φορά αλλά δύο. Επιπλέον μπορεί να έχουν και κάποιες συμφωνίες άλλες μεταξύ τους, πχ σε ποσότητα και αξία ρολογιών που θα πουλά ο ένας για τον άλλον…Λέτε να ξέφυγα με τις σκέψεις μου ή μήπως τώρα τους δίνω ιδέες ???
Strifteros
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος nikbcn

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 135
    • Προφίλ
Παράλληλη αγορά
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 14, 2013, 08:05:51 μμ »
Οι AD δε μπορούν να είναι και gray τουλάχιστον κάτω από την ίδια φίρμα. Φυσικά δε τους εμποδίζει τίποτα να έχουν 2 φίρμες. Λάβετε υπόψη ότι το περιθώριο κέρδους για ρολόγια πολυτέλειας είναι 35-50%. Ενας AD μπορεί να πουλήσει σε ένα gray με 10% να βγάλει ο gray άλλο 10% και να παίρνει και ο πελάτης καλή τιμή στο τέλος.
Current: PP 3919, AP RO 14790ST, Rolex Explorer II 16570 (V series), JLC Reverso Grande Date
Past: Panerai PAM 111 :-(

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη αγορά
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 14, 2013, 10:12:07 μμ »
Οι AD δε μπορούν να είναι και gray τουλάχιστον κάτω από την ίδια φίρμα. Φυσικά δε τους εμποδίζει τίποτα να έχουν 2 φίρμες. Λάβετε υπόψη ότι το περιθώριο κέρδους για ρολόγια πολυτέλειας είναι 35-50%. Ενας AD μπορεί να πουλήσει σε ένα gray με 10% να βγάλει ο gray άλλο 10% και να παίρνει και ο πελάτης καλή τιμή στο τέλος.

Ή δεν το διευκρίνησα καλά εγώ ή εσύ μπερδεύτηκες. Δεν εννοώ ένας AD μιας φίρμας να είναι και grey dealer της ίδιας φίρμας. Να χρησιμοποιήσω παράδειγμα

AD_1: αντιπροσωπεύει την Χ και Ψ μάρκα.
AD_2: αντιπροσωπεύει την Π και Τ μάρκα.
Βρίσκονται σε διαφορετικές περιοχές.

Το παιχνίδι θα μπορούσε να γίνει ως εξής: AD_1 δίνει στον AD_2 τα Χ και Ψ για να πουλάει χαμηλότερα. Ο AD_2 δίνει στον AD_1 τα Π και Τ για να τα πουλάει χαμηλότερα. Μεταξύ τους θα μπορούσαν να κάνουν και μια πιο ειδική συμφωνία: Ο ένας θα προσπαθεί να πουλά τόσα grey ρολόγια όσα και ο άλλος με την προϋπόθεση ότι οι μάρκες έχουν περίπου την ίδια αξία. Ή μια άλλη συμφωνία θα ήταν ότι ο ένας θα πουλά τόσα grey ρολόγια όσα και η αξία των grey πωλήσεων του άλλου, αν υποθέσουμε ότι μία από τις μάρκες είναι πολύ πιο ακριβή από τις άλλες. Ελπίζω να έγινα κατανοητός τι εννοούσα, χωρίς βέβαια να ξέρω αν αυτό όντως ισχύει…
Προέκταση της προηγούμενης σκέψης σου είναι….
Strifteros
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος nikbcn

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 135
    • Προφίλ
Παράλληλη αγορά
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 14, 2013, 10:22:31 μμ »
Ναι κατάλαβα απο την αρχή τι λες αλλά δε νομίζω ότι χωράει κάτω από την ίδια σκεπή AD και gray (διαφορετικής μάρκας). Είναι σα να πηγαίνεις στη boutique της LV και να έχει κάπου στη γωνία και ένα στοκαδικο της Prada. Οι AD απευθύνονται σε συγκεκριμένο κοινό (money is not an issue, τουρίστες,ανθρώπους που αγοράζουν ένα ρολόι, πχ δώρο γάμου η αποφοίτησης) ενώ οι gray dealers σε άλλους (collectors κυρίως)
Current: PP 3919, AP RO 14790ST, Rolex Explorer II 16570 (V series), JLC Reverso Grande Date
Past: Panerai PAM 111 :-(