Ψηφοφορία

ποια ειναι η επιλογη σας?

μηχανικα
138 (49.1%)
quartz
35 (12.5%)
και τα δυο
108 (38.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 274

Αποστολέας Θέμα: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;  (Αναγνώστηκε 392040 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #580 στις: Ιούνιος 01, 2010, 07:34:41 πμ »
Άλλωστε οι περισσότερες γυναίκες ενδιαφέρονται περισσότερο για την εμφάνηση του ρολογιού και λιγότερο (εώς καθόλου), για το αν είναι μηχανικό η όχι. 'Ετσι οι εταιρίες ΥΩ, έχουν μεγαλύτερο κέρδος απ΄την τοποθέτηση μηχανισμών quartz, γιατί το κόστος  κατασκευής τέτοιων ρολογιών είναι πολύ μικρότερο , κατά τη γνώμη μου,  σε σχέση με την τοποθέτηση μηχανικών μηχανισμών.

δεν το ανέφερα για θέμα κέρδους αλλά για το πόσο ακριβής και αξιόπιστες είναι οι μικρές.
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος VCFUN

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 196
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #581 στις: Ιούνιος 01, 2010, 12:21:37 μμ »
1ον : Ενα VC overseas chrono στέκεται και στην παραλία και στη δεξίωση Αρα τα γραφόμενά σου που σου παραθέτω πιο κάτωπρέπει να τα αναθεωρήσεις
 "δυστυχώς οι συγκρίσεις δεν είναι τόσο εύστοχες, παρ'όλα αυτά αν κάποιος αγοράσει κάποιος ένα VC για να το φοράει και να το χαίρεται παντού και πάντα μάλλον θα ήταν πολύ αποτυχημένη αγορά."

2ον :Μην κάνεις υπεραπλουστεύσεις ελαφρά τη καρδία όπως
"Αυτό που δεν γνωρίζουν οι newbies στο χώρο τον μηχανικών είναι ότι πληρώνοντας περισσότερα δεν αγοράζεις κάτι πιο αξιόπιστο και ανθεκτικό από ένα απλό ρολόι αλλά κάτι το διαφορετικό και ξεχωριστό."

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #582 στις: Ιούνιος 01, 2010, 12:41:46 μμ »
1ον : Ενα VC overseas chrono στέκεται και στην παραλία και στη δεξίωση Αρα τα γραφόμενά σου που σου παραθέτω πιο κάτωπρέπει να τα αναθεωρήσεις
 "δυστυχώς οι συγκρίσεις δεν είναι τόσο εύστοχες, παρ'όλα αυτά αν κάποιος αγοράσει κάποιος ένα VC για να το φοράει και να το χαίρεται παντού και πάντα μάλλον θα ήταν πολύ αποτυχημένη αγορά."

2ον :Μην κάνεις υπεραπλουστεύσεις ελαφρά τη καρδία όπως
"Αυτό που δεν γνωρίζουν οι newbies στο χώρο τον μηχανικών είναι ότι πληρώνοντας περισσότερα δεν αγοράζεις κάτι πιο αξιόπιστο και ανθεκτικό από ένα απλό ρολόι αλλά κάτι το διαφορετικό και ξεχωριστό."

Δε νομίζω πως χρειάζονται αναθεώρηση καθόλου γιατί στέκουν ακράδαντα.

α) Τι ακριβώς κάνεις στη παραλία με το VC?  Δεν αναφέρομαι προσωπικά αλλά σε γενικά σε κάποιον που φοράει ένα τέτοιας τιμής ρολόι.

Θα το πήγαινες για σέρφινγκ? Στο βουνό? Θα άντεχε ένα χτύπημα στη σανίδα άραγε?

πόσο βολικό είναι ένα ατσάλινο ρολόι ακόμα και στο απλό κολύμπι? ίσως για κατάδυση να πηγαίνεις πιο γρήγορα στον πάτο.   ;D

b) πολλοί είναι αυτοί που έχουν ένα ψευτοquartz και αγοράζοντας ένα ακριβό μηχανικό περίμεναν πολλά παραπάνω από το ψευτορολόι που προηγουμένως κατείχαν.
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος Vagos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 216
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #583 στις: Ιούνιος 01, 2010, 01:39:32 μμ »
Επίσης δεν μπορώ να δεχτώ τον ισχυρισμό οτι το ρολόι κάποιου βγήκε καλό όταν το έχει φορέσει μετρημένες φορές και δεν έχει περάσει από την καταπόνηση της καθημερινότητας εκτός αν εννοούν ότι είναι καλό για βιτρίνα  :D

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #584 στις: Ιούνιος 01, 2010, 02:36:04 μμ »
Άλλωστε οι περισσότερες γυναίκες ενδιαφέρονται περισσότερο για την εμφάνηση του ρολογιού και λιγότερο (εώς καθόλου), για το αν είναι μηχανικό η όχι. 'Ετσι οι εταιρίες ΥΩ, έχουν μεγαλύτερο κέρδος απ΄την τοποθέτηση μηχανισμών quartz, γιατί το κόστος  κατασκευής τέτοιων ρολογιών είναι πολύ μικρότερο , κατά τη γνώμη μου,  σε σχέση με την τοποθέτηση μηχανικών μηχανισμών.
Σωστό, αλλά εν μέρει! Γιατί μπορεί οι γυναίκες να μην πολυενδιαφέρονται τι έχει μέσα ένα ρολόι, αλλά, πιστέψτε με, καρα-ενδιαφέρονται τι έχει απ' έξω.... ;D
Και αυτό το "απ' έξω" μπορεί να'ναι από πολύτιμο μέταλλο μέχρι .....διαμάντια, σμαράγδια και ρουμπίνια!! :D
Άντε στην ....καλύτερη να έχει ζιργκόν!!! ;D
Εκεί να δεις χαρά οι εταιρείες, αλλά κυρίως όποιος πληρώνει για την αγορά..... :fire:
Άρα τι πραγματικά συμφέρει, μηχανικό ή quartz??  ;D

Αποσυνδεδεμένος nikolas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 631
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #585 στις: Ιούνιος 01, 2010, 03:33:01 μμ »
Σε λιγα χρονια θα πωλουνται ηλεκτρικες μοτοσυκλετες ,δεν θα καινε πολυ ,δεν θα κανουν θορυβο ,θα εχουν σχεδον μηδενικη συντηρηση ,δεν θα ρυπαινουν το περιβαλλον ,θα εχουν χιλια συστηματα ασφαλειας για να μην πεφτει ο καθε ασχετος που το καβαλαει ,θα εχει μεγιστη ροπη απο τις μηδεν στροφες ,θα ,θα ,θα ..... ,αλλα εγω παντα θα προτιμω την δικυλυνδρη κοκκινη ιταλιδα μου ,που θελει ενα σκασμο φραγκα για να την συντηρησης σωστα και συχνα για να μην σε μαζευουν απο το δρομο καθε τρεις και λιγο ,που σε αλλους βρονταει και κοπαναει αλλα στα δικα μου αφτια ειναι μουσικη ,που θελει να την εχεις οδηγησει απειρα χλμ για να πας αξιοπρεπως γρηγορα ,χωρις κανενα ηλεκτρονικο συστημα ασφαλειας ,που καιει τα αντερα της ,με λιγα λογια που εχει μεσα της ζωη ,μπορει να ειμαι νεος αλλα εχω λιγο classic αποψεις και μαλλον καταλαβαινετε ποιά ρολογια προτιμαω .

Αποσυνδεδεμένος movan

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 505
    • Προφίλ
    • movida
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #586 στις: Ιούνιος 01, 2010, 03:49:43 μμ »
Σε λιγα χρονια θα πωλουνται ηλεκτρικες μοτοσυκλετες ,δεν θα καινε πολυ ,δεν θα κανουν θορυβο ,θα εχουν σχεδον μηδενικη συντηρηση ,δεν θα ρυπαινουν το περιβαλλον ,θα εχουν χιλια συστηματα ασφαλειας για να μην πεφτει ο καθε ασχετος που το καβαλαει ,θα εχει μεγιστη ροπη απο τις μηδεν στροφες ,θα ,θα ,θα ..... ,αλλα εγω παντα θα προτιμω την δικυλυνδρη κοκκινη ιταλιδα μου ,που θελει ενα σκασμο φραγκα για να την συντηρησης σωστα και συχνα για να μην σε μαζευουν απο το δρομο καθε τρεις και λιγο ,που σε αλλους βρονταει και κοπαναει αλλα στα δικα μου αφτια ειναι μουσικη ,που θελει να την εχεις οδηγησει απειρα χλμ για να πας αξιοπρεπως γρηγορα ,χωρις κανενα ηλεκτρονικο συστημα ασφαλειας ,που καιει τα αντερα της ,με λιγα λογια που εχει μεσα της ζωη ,μπορει να ειμαι νεος αλλα εχω λιγο classic αποψεις και μαλλον καταλαβαινετε ποιά ρολογια προτιμαω .



nikolas, εχεις δικιο...
πουλαω το παρακατω αν ενδιαφερεται κανεις...
θα παρω κ εγω ηλεκτρικο!!!


Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #587 στις: Ιούνιος 01, 2010, 03:53:11 μμ »
όταν θα πατήσετε μια φορά γκάζι σε ηλεκτροκίνητο θα καταλάβετε τι θα πει απόδοση!
άλλοι τραβάνε μπροστά και άλλοι μένουν στάσιμοι σε αναμνήσεις του παρελθόντος. Γι'αυτό και η Ελλάδα έχει χρεοκοπήσει και συνεχίζουμε να μιλάμε για τη μεγάλη παιδεία του Σωκράτη!
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος nikolas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 631
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #588 στις: Ιούνιος 01, 2010, 03:58:08 μμ »
αυτο με το ηλεκτροκινητο και την αποδοση το καταλαβαινω πολυ καλα ,εχω ενα δωδεκαβολτο μιξερ στο σπιτι ,πολυ δυνατο .
Αναμνησεις του παρελθοντος ,ωραιες ομως αναμνησεις ,τοτε που τα αντικειμενα ειχαν ζωη .

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #589 στις: Ιούνιος 01, 2010, 03:59:29 μμ »
χαχαχαχαχα........μήπως είσαι συνάδελφος ζαχαροπλάστης!  ;D
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος spentgr

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 183
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #590 στις: Ιούνιος 01, 2010, 04:00:36 μμ »
χαχαχαχαχα........μήπως είσαι συνάδελφος ζαχαροπλάστης!  ;D
Εγώ, χτυπάω το φραπέ μ' αυτό  :D
Δούλοι γάρ καί δεσπότης ούκ άν ποτε γένοιντο φίλοι - Πλάτων

Όποιος έχει ένα ρολόι, ξέρει τι ώρα είναι. Όποιος έχει δύο, δεν ξέρει - Sacha Guitry

Αποσυνδεδεμένος jtheogr

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 269
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #591 στις: Ιούνιος 01, 2010, 04:01:41 μμ »
Για τα πρώτα 200 μέτρα μια χαρά πάνε τα ηλεκτροκίνητα μετά είναι σαν να ξεφουσκόνουν άσε αμα τα βγάλεις εθνική εκτός των άλλων καίνε και κάτι παραπάνω απο τα βενζινοκίνητα.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #592 στις: Ιούνιος 01, 2010, 04:05:32 μμ »
ελα μωρέ ξέρουν να ζήσουν.....ούτε από αμάξια γνωρίζουν ούτε από ρολόγια!
http://thepurists.com/
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος nikolas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 631
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #593 στις: Ιούνιος 01, 2010, 04:06:16 μμ »
χαχαχαχαχα........μήπως είσαι συνάδελφος ζαχαροπλάστης!  ;D

οχι ,μονο τα τρωω ,δεν τα φτιαχνω . :)

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #594 στις: Ιούνιος 01, 2010, 04:09:41 μμ »
οκ,είπα μήπως αυξηθηκαμε και δεν το πηρα χαμπάρι  ;) :D
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος movan

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 505
    • Προφίλ
    • movida
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #595 στις: Ιούνιος 01, 2010, 04:11:53 μμ »
ελα μωρέ ξέρουν να ζήσουν.....ούτε από αμάξια γνωρίζουν ούτε από ρολόγια!
http://thepurists.com/


εχω να καταγγειλω οτι ο κονακις βαζει απατη φωτογραφιες!!!

Οι λαμπο στην φωτο ειναι matchbox αυτοκινητακια ηλεκτρικα!!!

Αποσυνδεδεμένος spentgr

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 183
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #596 στις: Ιούνιος 01, 2010, 04:14:40 μμ »
αυτο με το ηλεκτροκινητο και την αποδοση το καταλαβαινω πολυ καλα ,εχω ενα δωδεκαβολτο μιξερ στο σπιτι ,πολυ δυνατο .

Δούλοι γάρ καί δεσπότης ούκ άν ποτε γένοιντο φίλοι - Πλάτων

Όποιος έχει ένα ρολόι, ξέρει τι ώρα είναι. Όποιος έχει δύο, δεν ξέρει - Sacha Guitry

Αποσυνδεδεμένος desmo16

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 524
  • Extravaganza
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #597 στις: Ιούνιος 01, 2010, 04:14:50 μμ »
Σε λιγα χρονια θα πωλουνται ηλεκτρικες μοτοσυκλετες ,δεν θα καινε πολυ ,δεν θα κανουν θορυβο ,θα εχουν σχεδον μηδενικη συντηρηση ,δεν θα ρυπαινουν το περιβαλλον ,θα εχουν χιλια συστηματα ασφαλειας για να μην πεφτει ο καθε ασχετος που το καβαλαει ,θα εχει μεγιστη ροπη απο τις μηδεν στροφες ,θα ,θα ,θα ..... ,αλλα εγω παντα θα προτιμω την δικυλυνδρη κοκκινη ιταλιδα μου ,που θελει ενα σκασμο φραγκα για να την συντηρησης σωστα και συχνα για να μην σε μαζευουν απο το δρομο καθε τρεις και λιγο ,που σε αλλους βρονταει και κοπαναει αλλα στα δικα μου αφτια ειναι μουσικη ,που θελει να την εχεις οδηγησει απειρα χλμ για να πας αξιοπρεπως γρηγορα ,χωρις κανενα ηλεκτρονικο συστημα ασφαλειας ,που καιει τα αντερα της ,με λιγα λογια που εχει μεσα της ζωη ,μπορει να ειμαι νεος αλλα εχω λιγο classic αποψεις και μαλλον καταλαβαινετε ποιά ρολογια προτιμαω .


Φαντάζομαι για Ducati θα μιλάς.
Axxx αυτές οι φασαριοζες "ξιροκαμπανες" Ιταλίδες!!!

Καλύτερες και από ορχήστρα ;) ;D :offtopic


Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #598 στις: Ιούνιος 01, 2010, 04:18:24 μμ »
ντροπή Άγγελε,εγώ απάτη φωτό!....μάλλον εκεινοι είναι αλλού και εμείς μένουμε απλά στα όνειρά μας...πόσο δε τώρα με αυτήν την κατάσταση στη χώρα,αλλά όπως είπε και ο desmo16 είμαστε off topic....ας επιστρέψουμε στην σκληρή πραγαματικότητα
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος nikolas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 631
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #599 στις: Ιούνιος 01, 2010, 04:28:02 μμ »
Φαντάζομαι για Ducati θα μιλάς.
Axxx αυτές οι φασαριοζες "ξιροκαμπανες" Ιταλίδες!!!

Καλύτερες και από ορχήστρα ;) ;D :offtopic



Ναι .φανταζεσε ducati ηλεκτροκινητη ? χωρις termignoni ? οχι ξηροκαμπανο ? τεσπα τελος το off topic ,για τα κουαρτζ παντως που λεγαμε για να επανελθουμε ,οταν πηρα ενα omega στην γυναικα μου εψαχνα για κουαρτζ ,γιατι θα το εβγαζε ,θα σταματαγε δεν ηθελε να το ξανακουρδιζει ,τελικα αυτο που της αρεσε ηταν αυτοματο και πηρε τετοιο ,σας πληροφορω οτι το χαιρεται περισσοτερο ,το νιωθει ζωντανο μου ειπε ,εγω παλι εχω τρια αυτοματα ,περιμενω και εναν κινεζο κουρδιστο ,και δυο κουαρτζ που τα φοραω και αυτα συχνα , τα μηχανικα ομως τα ευχαριστιεμαι περισσοτερο ,βιτσια τι να πεις ?