Ψηφοφορία

ποια ειναι η επιλογη σας?

μηχανικα
138 (49.1%)
quartz
35 (12.5%)
και τα δυο
108 (38.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 274

Αποστολέας Θέμα: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;  (Αναγνώστηκε 392650 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chrl

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #940 στις: Μάρτιος 01, 2013, 04:37:04 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Art

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #941 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 03:06:48 μμ »
Αναλογως ποσα χρηματα μπορεις να διαθεσεις

Αν εχεις ενα μηχανικο ρολοι εχεις την τεχνη πανω στο χερι σου αλλα ειναι και ακριβο και καπως περιπλοκο αναλογα με το μοντελο ενω με τα quartz τα πραγματα ειναι πιο απλα,εχω μια κλιση προς quartz.

Αποσυνδεδεμένος PiNiOn

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #942 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 05:50:17 μμ »
Άλλη η αίγλη ενός μηχανικού.. Αλλά και ένα quartz την κάνει τη δουλειά.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Time is ticking
......................
Sector ADV3000 :: Sector ADV3500 :: Sector SGE200 :: Invicta 8926OB :: Philip Watch AQ2000 :: Bulova Accutron Diver

Αποσυνδεδεμένος skydives13

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 619
  • Είμαι χαρούμενος! - Γιώργος
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #943 στις: Απρίλιος 28, 2015, 04:56:48 μμ »
Εμένα τόσο τα quartz όσο και τα μηχανικά μου γεμίζουν το μάτι!
 :-"
Γιώργος
ΑΓΑΠΑΩ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!

Αποσυνδεδεμένος Dinamik42

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 409
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #944 στις: Απρίλιος 29, 2015, 02:55:47 πμ »
Έχω διαπίστωση οτι πόλεις κόσμος,σνομπάρει,απαξιώνει τα Quartz...σύμφωνη...αλλο πράμα ενα μηχανικό ρολοι...εγω ομως θα πρόσθετα...Ναι σε ενα καλο μηχανικό ρολοι...αν ειχα να επιλέξω ανάμεσα σε ενα μηχανικό με οικονομικούς Miyota και Seiko μηχανισμούς με ευκολία θα επέλεγα ενα ελβετικό Quartz
Άλλωστε θεωρώ προσωπικά ενα απο τα καλητερα ρολογια που έχουν περάσει απο την κατοχή μου και το ειχα καταευχαρηστηθη ηταν ενα Cartier Quartz!
Οταν η συνέχεια είναι ζόρικη...Οι ζόρικοι συνεχίζουν!
      John Kennedy

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #945 στις: Ιούλιος 29, 2015, 10:08:40 πμ »
Προσφατα πηρα και'γω το πρωτο μου αυτοματο ρολοι,ενα orient symphony,και μαλιστα στην χαμηλη τιμη των 85e ευρω περιπου με μεταφορικα απο γνωστο site του εξωτερικου.

Πριν απο αυτο ειχα (και εχω ακομη),δυο quartz Lorus,ενα των 100 ευρω και ενα των 50 ευρω.

Οσον αφορα το νεο orient,μου φαινεται ενδιαφερον,και ειναι ωραιο που εχει το τζαμακι πισω και βλεπω το μηχανισμο,κατι διαφορετικο σιγουρα απο τα αλλα 2 quartz.Προσωπικα ομως,για να ειμαι ειλικρινης,θα προτιμουσα να ηταν quartz,ή εστω κουρδιστο και οχι αυτοματο.
Αν και τις πρωτες μερες μου ειχε φανει ωραιο και ενδιαφερον οτι φορτιζει με την κινηση του χεριου φορωντας το,με τον καιρο βλεπω οτι δε με βολευει και τοσο πολυ.Θα προτιμουσα αν ηταν quartz,ωστε να μη με ενδιαφερει πολυ αν το αφησω καποιες μερες ή ποσο συχνα θα το βαζω ωστε να δουλευει σωστα.Επισης πιστευω αν ηταν κουρδιστο παλι θα μου αρεσε καλυτερα ωστε να το κουρδιζω καθε πρωι,και να δουλευει οκ,ειτε το φοραω ειτε οχι.

Παντως το καλο ειναι οτι καταλαβα πως δε με βολευει τοσο αυτη η τεχνολογια,χωρις να ξοδευτω πολυ,ωστε οταν μου κανουν δωρο ενα πιο ακριβο ρολοι ισως στο μελλον,αυτο να μην ειναι αυτοματο αλλα quartz,ή καποιο μοντελο hand winding που να μου αρεσει,πιο ψαγμενο.

Δε σχολιασα το θεμα της ακριβειας,διοτι περιεργως,ή επεσα σε πολυ καλο κομματι,ή τα orient εχουν πολυ καλη ακριβεια για αυτοματα,καθως το δικο μου βρισκεται πολυ κοντα απο εκει που το ρυθμισα αρχικα πριν 1 μηνα και κατι,χωρις να χρειαστει να κανω διορθωση. Αρχικα πηγαινε ελαχιστα μπροστα αλλα πειραματιστικα με τις θεσεις που το αφηνω οταν δε το φοραω και με την κορωνα κατω λειτουργει λιγο ως αντισταθμιστικο.


Αποσυνδεδεμένος PiNiOn

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #946 στις: Σεπτέμβριος 30, 2016, 11:39:24 πμ »
Είμαι σίγουρος ότι έχει συζητηθεί πολλάκις στο forum, αλλά μιας που πέτυχα το topic μπροστά μου, ας πω και γω την γνώμη μου περί του θέματος.

Στην πράξη, το ρολόι στις μέρες μας δεν είναι απαραίτητο χρηστικά, με την έννοια ότι την ώρα την βλέπει παντού κανείς, εύκολα. Στο κινητό, τον υπολογιστή, στο αυτοκίνητο. Το ρολόι λοιπόν έχει περισσότερο ρόλο αισθητικό θα έλεγα πλέον. Το 95% όσων έχουν ρολόγια με χρονογράφο πχ, δεν τον έχουν χρησιμοποιήσει ποτέ. Ένα μηχανικό ρολόι, λόγω της πολυπλοκότητας του μηχανισμού έχει μια αίγλη που το κάνει να υπερτερεί σε σχέση με ένα quartz. Τώρα κάποιος θα πει: Μα ένα quartz είναι πιο ακριβές. Και η απάντηση δόθηκε παραπάνω: Αφού πλέον ο σκοπός που φοράμε ένα ρολόι είναι διαφορετικός, η απόκλιση 2-3-4s/d είναι αμελητέα και ανούσια. Οπότε δεν τίθεται το θέμα της ακρίβειας στο τραπέζι.

Το μόνο "κακό" που βρίσκω στην ιδέα του μηχανικού/αυτόματου, είναι ότι αν έχεις πολλά ρολόγια, χρειάζεται κάθε φορά ρύθμιση της ώρα/κούρδισμα πριν φορεθεί. Αυτό εν καιρώ ίσως προκαλέσει κάποιου είδους φθορά, πχ στην κορώνα εάν είναι βιδωτή. Επίσης κάθε κάποια χρόνια χρειάζονται service, που δεν έχει και αμελητέο κόστος. Ενώ σε ένα quartz θα χρειαστεί μια μπαταρία με μικρό κόστος.

Οπότε, δηλώνω υπέρμαχος του μηχανικού, αλλά έχοντας στην κατοχή μου μερικά από δαύτα, αρχίζω να σκέφτομαι ότι θα προτιμούσα κάποια από αυτά να είναι quartz για τον παραπάνω λόγο.

 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2016, 11:44:29 πμ από PiNiOn »
Time is ticking
......................
Sector ADV3000 :: Sector ADV3500 :: Sector SGE200 :: Invicta 8926OB :: Philip Watch AQ2000 :: Bulova Accutron Diver

Αποσυνδεδεμένος tsikis007

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #947 στις: Δεκέμβριος 01, 2018, 02:18:38 μμ »


Αποσυνδεδεμένος tyropitaseiko

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #949 στις: Ιούνιος 13, 2019, 07:50:29 μμ »
Μονο μηχανικα. Πριν ασχοληθω με το χομπυ μονο quartz. Τωρα μονο quartz ενα τετραγωνισμενο  g-shock , επειδη μου φερνει αναμνησεις απο παιδικη ηλικια. Σπανια φοριεται παντως.