Ψηφοφορία

ποια ειναι η επιλογη σας?

μηχανικα
138 (49.1%)
quartz
35 (12.5%)
και τα δυο
108 (38.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 274

Αποστολέας Θέμα: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;  (Αναγνώστηκε 392138 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #100 στις: Φεβρουάριος 20, 2008, 12:27:36 πμ »
Eξεφρασα το πως νιωθω για τα quartz,αν προσβαλει το φορουμ και τα μελη αυτο που εγραψα ζητω συγνωμη και μπορειτε να το σβησετε.Ενα τελευταιο ερωτημα,απο που προκυπτει οτι δεν θα υπηρχε ανταγωνισμος αν δεν υπηρχαν τα quartz?Οι εταιριες ωρολογοποιηας τοτε και σημερα παντα συναγωνιζοταν για το ποια θα φτιαξει τα καλυτερα ρολογια.Απο το 1600 που φτιαχτηκαν τα πρωτα ρολογια μεχρι την ελευση των quartz η ωρολογοποιηα εκανε συνεχως αλματα.Απο κει και περα τα ρολογια κερδισαν σε ακριβεια αλλα ευτελιστηκαν,σπουδαιες μαρκες οπως η heuer η omega η tissot εχασαν την παλια τους αιγλη και δυναμικη και αναλωθηκαν στην κατασκευη ηλεκτρονικων ρολογιων με αποτελεσμα ακομη και σημερα να εχουν ξεπεσει στα ματια του γνωστη του καλου ρολογιου(η omega ευτυχως επανακαμπτει αλλα σιγουρα εχασε πολυτιμο εδαφος και στερηθηκε ο κοσμος του ρολογιου πολυτιμες ανακαλυψεις)Τελος,το παθος μου ειναι τα μηχανικα ρολογια οπως και της πλειοψηφιας των μελων του φορουμ,αυτο το παθος με κανει να μην εχω καμια συμπαθεια για τα ηλεκτρονικα ρολογια που δεν διαφερουν σε χρησιμοτητα απο την οθονη ενος κινητου τηλεφωνου(και εκει μπορεις να δεις την ωρα με ακριβεια δευτερολεπτου).Αν ο κοσμος μας δεν ειχε μηχανικα ρολογια εγω πιθανοτατα θα ημουν μελος ενος φορουμ ψαρεματος η ταβλι...

Μετά από αυτή σου την τοποθέτηση φίλε Χαράλαμπε το θέμα έληξε.
Τουλάχιστον προσωπικά μπορώ να καταλάβω το πάθος σου για τα μηχανικά ρολόγια και όχι μόνο...
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος xaralampos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #101 στις: Φεβρουάριος 20, 2008, 03:58:23 μμ »
O.κ. καταλαβαινω οτι ημουν επιθετικος οσον αφορα τα quartz αλλα ελπιζω να με δικαιολογειτε αφου ολοι αλωστε εδω μεσα λιγο πολυ την ιδια αγαπη εχουμε για τα μηχανικα ρολογια που τροφοδοτουν το παθος μας,ατιμη αρρωστια,μαζευω μηχανικα ρολογια χειρος και τσεπης απο 15 χρονων βλεπετε :partyman:

Αποσυνδεδεμένος Dalkyeth

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #102 στις: Αύγουστος 31, 2008, 12:37:38 μμ »
Αγαπητοί φίλοι του forum,
Ως νέο μέλος αυτής της κοινότητας, θα ήθελα να σας  χαιρετίσω και να  εκφράσω την χαρά μου που υπάρχει ένα Ελληνικό virtual μέρος συνάντησης για τους λάτρεις του ρολογιού.
Στο θέμα του μηχανικού ή quartz ρολογιού νομίζω ότι δεν υπάρχει εύκολη απάντηση, όχι τουλάχιστον αν προσπαθήσει κάποιος να δει το ζήτημα αντικειμενικά και χωρίς προκαταλήψεις.
Οι φίλοι μας οι Ιάπωνες ως λαός είναι ξεχωριστοί. Αυτό μπορεί να το δει κανείς στις περισσότερες  κατασκευές τους, βιομηχανικές ή μη. Η τεχνογνωσία τους σε πολλά θέματα είναι κορυφαία και η νοοτροπία κατασκευής και σχεδιασμού τους επίσης  διαφορετική.
Για παράδειγμα, κατασκευάζουν  τις ισχυρότερες μοτοσυκλέτες στον πλανήτη, τεχνολογικά κορυφαίες, τρομερά αξιόπιστες και με κάποιο μαγικό τρόπο τις κάνουν και ευκολοδήγητες. Τόσο που είναι σχεδόν βαρετές. Αυτό είναι το πρόβλημα τους, η έλλειψη χαρακτήρα.
Σε αντιστοιχία μια ευρωπαϊκή μοτοσυκλέτα, θα είναι πολύ λιγότερο ισχυρή, τεχνολογικά απλώς καλή, και με μέτρια αξιοπιστία. Έχει όμως χαρακτήρα, δηλαδή αυτό που κάποιοι ονομάζουν ψυχή.
Η αναλογία με τον κόσμο των ρολογιών είναι φανερή. Το ρολόι Quartz είναι αυτό που θα έπρεπε να είναι εξ΄ορισμού το ρολόι: όργανο μέτρησης του χρόνου. Όχι εργαλείο αποθέωσης της μικροτεχνικής, όχι κόσμημα, όχι status symbol. Κάνει αυτό που σχεδιάστηκε να κάνει και το κάνει με τον καλύτερο τρόπο.  Δεν είναι και μικρό πράγμα ένα ταπεινό ρολόι των 300€ να «ντροπιάζει» ένα μηχανικό ρολόι των 20.000€ στην ακρίβεια μέτρησης του χρόνου.
 Τα προβλήματα ξεκινούν όταν ζητήσει κανείς  το κάτι παραπάνω, τον λεγόμενο χαρακτήρα. Όπως και με τις μοτοσυκλέτες, τα Ιαπωνικά quartz ρολόγια είναι μάλλον ουδέτερα και απρόσωπα. Όχι γιατί οι κατασκευαστές τους τα αντιμετωπίζουν ως μαζικά καταναλωτικά αγαθά όπως νομίζουν μερικοί  (…ώστε φτιάχνουν και πιεσόμετρα, ε!), αλλά γιατί είναι μέρος της κοσμοθεωρίας και της νοοτροπίας τους το προϊόν που παράγουν να υπηρετεί τον κάτοχο του και όχι το αντίστροφο.
Τα μηχανικά ρολόγια, είναι κάτι το διαφορετικό. Το γεγονός πως κάτι χωρίς την βοήθεια της τεχνολογίας καταφέρνει και εκτελεί με μηχανικό τρόπο επίλυση σχετικά πολύπλοκων υπολογισμών, είναι ένα θαύμα από μόνο του. Ένα θαύμα που ο κάτοχος του έχει την χαρά να φορά στον καρπό του.
Τα προβλήματα σε αυτήν την περίπτωση ξεκινούν πάλι από την ίδια αφετηρία: την στιγμή που κάποιος θελήσει το κάτι παραπάνω. Όπως και με τις Ευρωπαϊκές μοτοσυκλέτες, τα μηχανικά ρολόγια είναι μάλλον απαιτητικά και ιδιότροπα. Η ακρίβεια τους στην μέτρηση του χρόνου είναι μέτρια, χρειάζονται συντήρηση ποικιλοτρόπως και δεν λείπουν και οι διάφορες «εκπλήξεις». Εν ολίγοις το μηχανικό ρολόι ζητά από τον κάτοχο του να το υπηρετεί.
Όλα τα παραπάνω προκύπτουν αν δει κανείς το ζήτημα όσο μπορεί αντικειμενικά, χωρίς προκαταλήψεις και με απλότητα. Αν βάλει κανείς στην εξίσωση παράγοντες όπως: διαφορά κόστους, διαφορά κύρους, marketing, παραμύθια (έχω προσωπική γνώση), μεγάλους εγωισμούς, γνώση τότε τα πράγματα περιπλέκονται πολύ.
Εσείς τι προτιμάτε, μια «απρόσωπη» Honda CBR1000RR που γίνεται προέκταση της προσωπικότητας σας, ή μια «απαιτητική»  ΒΜW R1200S που θα προσπαθείτε να την δαμάσετε;
Έναν υπηρέτη ή μια πιθανή φιλενάδα; (!)
Unitam logica falsa tuam philosophiam totam suffodiant

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #103 στις: Αύγουστος 31, 2008, 01:16:17 μμ »
Ιδιαίτερη και εμπεριστατωμένη η προσέγγιση σου φίλε Dalkyeth, σίγουρα προσθέτει η άποψή σου αυτή στην κοινότητά μας.
Στην τελική ερώτησή σου απαντώ:
Φιλενάδα=80% Υπηρέτης=20%
Το κάθε ρολόι έχει το "χώρο" και το "χρόνο" του...
Πέρα όμως από την επιθυμία η καθημερινότητα έρχεται και σου δείχνει στιγμές που θα ευχόσουν να φορούσες μηχανικό αντί Quartz και βέβαιως το αντίστροφο.

Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #104 στις: Αύγουστος 31, 2008, 03:39:19 μμ »
Ιδιαίτερη και εμπεριστατωμένη η προσέγγιση σου φίλε Dalkyeth, σίγουρα προσθέτει η άποψή σου αυτή στην κοινότητά μας.
Στην τελική ερώτησή σου απαντώ:
Φιλενάδα=80% Υπηρέτης=20%
Το κάθε ρολόι έχει το "χώρο" και το "χρόνο" του...
Πέρα όμως από την επιθυμία η καθημερινότητα έρχεται και σου δείχνει στιγμές που θα ευχόσουν να φορούσες μηχανικό αντί Quartz και βέβαιως το αντίστροφο.


+100 stardrive και απο μενα
και καλωσορησες φιλε στο φορουμ μας

Αποσυνδεδεμένος TATAR

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 258
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #105 στις: Αύγουστος 31, 2008, 08:25:28 μμ »
Εγω έχω ενα CBR 600 F4 και μια R1200 GS ;)
Και μηχανικό και quartz.
Πάντως καμμία φορά και η έντονη προσωπικότητα σε κουράζει (το R1200 GS A απαιτεί αναβάθμισει λογισμικού !!!! τακτικα λες και είναι WINDOWS)

Αποσυνδεδεμένος Alexandris

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 141
  • Seiko 7T59 is the worlds FIRST 1/100s Chronograph.
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #106 στις: Σεπτέμβριος 01, 2008, 03:40:11 πμ »
Παιδιά τι να πούμε τώρα?
Αν δεν είσαι του χώρου και της δουλειάς.. Αν δεν έχεις δεί ποτέ σου ανοιχτό μηχανικό ρολόι να δουλεύει... Αν δεν έχεις ασχοληθεί με το αντικείμενο και δεν είσαι ωρολογοποιός - κατασκευαστής - έμπορας - η έστω σχετικός με τους αυτόματους μηχανισμούς και το πώς αυτοί δουλεύουν, τότε δεν θα καταλάβουμε ποτέ την αίσθηση της διαφοράς όταν στο χερι μας θα δουλεύει ένα μηχανικό ή ένα Quartz.

Όπως και εγώ δηλαδή. Το μόνο που ξέρω για το μηχανικό είναι ότι δουλεύει χωρίς μπαταρίες με την κίνηση του χεριού.
Το μόνο που ξέρω είναι οτι χωρίς αυτά δέν θα είχαμε ρολόγια πρίν το 1960 που βγήκαν τα Quartz. (Διορθώστε με αν κάνω λάθος)
Το μόνο που ξέρω είναι ότι το μηχανικό έχει 300 και βάλε περισσότερα εξαρτήματα κλεισμένα σε ένα κουτάκι απο ότι έχει το Quartz.
Το μόνο που ξέρω είναι οτι το μηχανικό έχει ανθρώπινη ψυχή ενώ το Quartz μόνο ανθρώπινο μυαλό.

Όλα αυτά που σας γράφω τα καταλαβαίνω και τα σέβομαι απόλυτα για τα μηχανικά ρολόγια. Δεν μπορώ όμως να πώ οτι τα νιώθω αφού δέν έχω έρθει σε επαφή με ανοιχτό μηχανικό ρολόι για να το θαυμάσω και να καταλάβω την διαφορά του.
Μόνο όμως και που τα σκέφτομαι κατανοώ τις διαφορές τους.

ΌΜΩΣ!

Και η απάθεια που δείχνουν ορισμένοι στα Quartz είναι αδικαιολόγητη.
Λές και η Quartz ήρθε για να τους πάρει την δουλειά. Και αν ήρθε για να τους πάρει την δουλειά αυτή είναι η εξέλιξη. Δέν μπορούμε να πάμε τον χρόνο πίσω.

Τα μηχανικά έχουν την θέση τους στην αγορά όπως και τα Quartz. Ο κάθε ένας θα πάρει το κομμάτι του πελάτη που του αναλογεί ανάλογα με το γούστο αυτού.

Μην χρησιμοποιούμε βαριές λέξεις για τα Quartz.
Βαριές λέξεις θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει κάποιος και για τα μηχανικά που κοστίζουν μια περιουσια και στο τέλος χάνουν και σε ώρα απο τα Quartz.

Ο κάθε ένας όπως το καταλαβαίνει λοιπόν. Ανάλογα με το πως το βλέπει ψωνίζει.
Εγώ έχω ένα καλό Quartz αλλά τώρα θα προβώ στην αγορά μηχανικού. Θέλω να έρθω σε επαφή μαζί του να δώ τι αίσθηση θα μου δώσει.

Αυτά τα λίγα και απο μένα.


Αποσυνδεδεμένος Manos67

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #107 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 11:18:28 μμ »
Μου άρεσε πολύ η τελευταία τοποθέτηση επι της διχογνωμίας, απο τον Alexandris.
Προσωπικά ΔΕΝ με απασχόλησε ποτέ ως βασικό κριτήριο άν το συγκεκριμένο ρολόι που με κερδίζει αισθητικά ειναι μηχανικό η Quarz.
Φαντάζομαι οτι αυτο για μερικούς μοιάζει ακατανόητο και θα βιαστούν να με χαρακτηρίσουν "ασχετο" ή "επιφανειακό" και για τα δικά τους μέτρα και σταθμά θα έχουν δίκιο.
'Ομως ποιοι είναι αυτοί που ορίζουν και οριοθετούν την "αγάπη" για το ρολόι ?
Τα στοιχεία που αναζητώ σε ενα ρολόι,συνειδητά ή και υποσυνείδητα,σχετίζονται πολύ περισσοτερο με το σχεδιασμό της κασας ,το χρώμα,την μορφή των δεικτών,τον συμβολικό χαρακτήρα....παρά με το αν είναι μηχανικό ή Quarz.
Το ακριβότερο,σπανιότερο,τελειότερο κατασκευαστικά και μοναδικο σε τέχνη μηχανικό ρολόι να μου χάριζαν,δέν θα το φορούσα ΑΝ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ αισθητικα. ;)
Νομίζω πως ο καθένας απο μας έχει το δικαίωμα της προσωπικής σχέσεις με τα πράγματα όπως και με τους ανθρώπους.

ekontax

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #108 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 06:59:11 πμ »
Παιδιά τι να πούμε τώρα?
Αν δεν είσαι του χώρου και της δουλειάς.. Αν δεν έχεις δεί ποτέ σου ανοιχτό μηχανικό ρολόι να δουλεύει... Αν δεν έχεις ασχοληθεί με το αντικείμενο και δεν είσαι ωρολογοποιός - κατασκευαστής - έμπορας - η έστω σχετικός με τους αυτόματους μηχανισμούς και το πώς αυτοί δουλεύουν, τότε δεν θα καταλάβουμε ποτέ την αίσθηση της διαφοράς όταν στο χερι μας θα δουλεύει ένα μηχανικό ή ένα Quartz.

Όπως και εγώ δηλαδή. Το μόνο που ξέρω για το μηχανικό είναι ότι δουλεύει χωρίς μπαταρίες με την κίνηση του χεριού.
Το μόνο που ξέρω είναι οτι χωρίς αυτά δέν θα είχαμε ρολόγια πρίν το 1960 που βγήκαν τα Quartz. (Διορθώστε με αν κάνω λάθος)
Το μόνο που ξέρω είναι ότι το μηχανικό έχει 300 και βάλε περισσότερα εξαρτήματα κλεισμένα σε ένα κουτάκι απο ότι έχει το Quartz.
Το μόνο που ξέρω είναι οτι το μηχανικό έχει ανθρώπινη ψυχή ενώ το Quartz μόνο ανθρώπινο μυαλό.

Όλα αυτά που σας γράφω τα καταλαβαίνω και τα σέβομαι απόλυτα για τα μηχανικά ρολόγια. Δεν μπορώ όμως να πώ οτι τα νιώθω αφού δέν έχω έρθει σε επαφή με ανοιχτό μηχανικό ρολόι για να το θαυμάσω και να καταλάβω την διαφορά του.
Μόνο όμως και που τα σκέφτομαι κατανοώ τις διαφορές τους.

ΌΜΩΣ!

Και η απάθεια που δείχνουν ορισμένοι στα Quartz είναι αδικαιολόγητη.
Λές και η Quartz ήρθε για να τους πάρει την δουλειά. Και αν ήρθε για να τους πάρει την δουλειά αυτή είναι η εξέλιξη. Δέν μπορούμε να πάμε τον χρόνο πίσω.

Τα μηχανικά έχουν την θέση τους στην αγορά όπως και τα Quartz. Ο κάθε ένας θα πάρει το κομμάτι του πελάτη που του αναλογεί ανάλογα με το γούστο αυτού.

Μην χρησιμοποιούμε βαριές λέξεις για τα Quartz.
Βαριές λέξεις θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει κάποιος και για τα μηχανικά που κοστίζουν μια περιουσια και στο τέλος χάνουν και σε ώρα απο τα Quartz.

Ο κάθε ένας όπως το καταλαβαίνει λοιπόν. Ανάλογα με το πως το βλέπει ψωνίζει.
Εγώ έχω ένα καλό Quartz αλλά τώρα θα προβώ στην αγορά μηχανικού. Θέλω να έρθω σε επαφή μαζί του να δώ τι αίσθηση θα μου δώσει.

Αυτά τα λίγα και απο μένα.


Αυτά που γράφεις στην πρώτη παράγραφο περί μηχανικών ρολογιών τα οποία είναι τα βασικά και σωστά και μπράβο σου δεν συνάδουν με την δεύτερη παράγραφο σου. Με συγχωρείς που σε βρίσκω ανακόλουθο !

Αποσυνδεδεμένος Alexandris

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 141
  • Seiko 7T59 is the worlds FIRST 1/100s Chronograph.
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #109 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 09:34:31 μμ »
Αυτά που γράφεις στην πρώτη παράγραφο περί μηχανικών ρολογιών τα οποία είναι τα βασικά και σωστά και μπράβο σου δεν συνάδουν με την δεύτερη παράγραφο σου. Με συγχωρείς που σε βρίσκω ανακόλουθο !

Mπερδεύεσαι άδικα.
Απλά δέν δείχνω εμπάθεια σε κανένα μηχανισμό.
Μου αρέσουν και οι δύο.
Τονίζω τις διαφορές τους. Τις κακές και τις καλές.
Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.

Απλά καταλαβαίνω την ιδιαιτερότητα και την μοναδικότητα του μηχανικού. Αν και τώρα ποιά και τα μηχανικά μηχανές τα φτιάχνουν στο μπάμ μπάμ.

Εκεί που θα προσκυνούσα θα ήταν μπροστά σε ένα χειροποίητο κουρδιστό. Αυτό ναι. Θα ήταν ρολόι με όλη την σημασία της λέξεως.



ekontax

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #110 στις: Σεπτέμβριος 05, 2008, 09:27:02 πμ »
Mπερδεύεσαι άδικα.
Απλά δέν δείχνω εμπάθεια σε κανένα μηχανισμό.
Μου αρέσουν και οι δύο.
Τονίζω τις διαφορές τους. Τις κακές και τις καλές.
Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.
Ουτε μπερδεύομαι ούτε τίποτε άλλο φίλε μου. Απλά σου λέω ότι τα λεγόμενά σου στην πρώτη παράγραφο δεν συνάδουν μετά της δεύτερης. Ούτε σου μίλησε κανείς για εμπάθεια. Μάθετε να καταλαβαίνετε ακριβώς τι γράφεται στα Ελληνικά και μη δίνετε αυθαίρετες ερμηνείες. Πάντως η τελευταία σου παρατήρηση ότι θα προσκυνούσες ένα χειροποίητο κουρδιστό έρχεται σε ακόμα μεγαλύτερη αντιπαράθεση με τα περί quartz θεωρήματά σου. Αυτά για να σε ξεμπερδέψω και βλέπεις τους άλλους μπερδεμένους

Απλά καταλαβαίνω την ιδιαιτερότητα και την μοναδικότητα του μηχανικού. Αν και τώρα ποιά και τα μηχανικά μηχανές τα φτιάχνουν στο μπάμ μπάμ.

Εκεί που θα προσκυνούσα θα ήταν μπροστά σε ένα χειροποίητο κουρδιστό. Αυτό ναι. Θα ήταν ρολόι με όλη την σημασία της λέξεως.



Mπερδεύεσαι άδικα.
Απλά δέν δείχνω εμπάθεια σε κανένα μηχανισμό.
Μου αρέσουν και οι δύο.
Τονίζω τις διαφορές τους. Τις κακές και τις καλές.
Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.

Απλά καταλαβαίνω την ιδιαιτερότητα και την μοναδικότητα του μηχανικού. Αν και τώρα ποιά και τα μηχανικά μηχανές τα φτιάχνουν στο μπάμ μπάμ.

Εκεί που θα προσκυνούσα θα ήταν μπροστά σε ένα χειροποίητο κουρδιστό. Αυτό ναι. Θα ήταν ρολόι με όλη την σημασία της λέξεως.




ekontax

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #111 στις: Σεπτέμβριος 05, 2008, 09:36:25 πμ »
Mπερδεύεσαι άδικα.
Απλά δέν δείχνω εμπάθεια σε κανένα μηχανισμό.
Μου αρέσουν και οι δύο.
Τονίζω τις διαφορές τους. Τις κακές και τις καλές.
Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.

Απλά καταλαβαίνω την ιδιαιτερότητα και την μοναδικότητα του μηχανικού. Αν και τώρα ποιά και τα μηχανικά μηχανές τα φτιάχνουν στο μπάμ μπάμ.

Εκεί που θα προσκυνούσα θα ήταν μπροστά σε ένα χειροποίητο κουρδιστό. Αυτό ναι. Θα ήταν ρολόι με όλη την σημασία της λέξεως.



Ούτε μπερδεμένος είμαι ούτε εμπάθειες και άλλες αυθαίρετες ερμηνείες δέχομαι , απλά δεν μπορώ να καταλάβω πως ενώ άλλα λές στην πρώτη παράγραφο περί quartz (που πράγματι τα απεχθάνομαι αλλά όχι τους ανθρώπους που τα φοράνε βέβαια) έρχεσαι στην δεύτερη παράγραφο και τα αναιρείς λέγοντας μάλιστα ότι προσκυνάς και χειροποίητο κουρδιστό ρολόι. Αυτά μήπως ξεμπερδευτείς και πάψεις να βλέπεις τους άλλους μπερδεμένους.
Τώρα η δική μου θέση περί quartz -πηνίων - μπαταρίας κλπ είναι γνωστή αλλά αφορά μόνο τα ρολόγια και όχι τους ανθρώπους
Παρεπιπτόντως παρόλη την αγάπη που έχω στην ΥΩ δεν προσκυνάω ρολόγια εκ πεποιθήσεως.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #112 στις: Σεπτέμβριος 05, 2008, 10:21:02 πμ »
Καμία απολύτως ανακολουθία δεν υπάρχει στο post του Alexandris.
Όσα γράφει έχουν συνάφεια, λογική δομή και λογική συνέχεια.

- αναφέρεται στις, κατ’ εκτίμησήν του, διαφορές μεταξύ ενός αυτόματου ρολογιού σε σχέση με ένα Quartz
- εξηγεί με χαρακτηριστικό τρόπο ότι, παρά τις περιορισμένες του γνώσεις/εμπειρία στο χώρο, αντιλαμβάνεται τη βαρύτητα που ενέχει, και τον οίστρο που εμπνέει, ένα μηχανικό ρολόι
- απορρίπτει το δογματικό αφορισμό των Quartz
- δικαιολογεί το γιατί
- κατακρίνει το δογματικό αφορισμό των Quartz
- δικαιολογεί το γιατί
- κλείνει δηλώνοντας την πρόθεσή του να αγοράσει μηχανικό ρολόι, θετικά διακείμενος να γνωρίσει εξ ιδίων τι σημαίνει να έχεις στο χέρι σου ένα εμπνευσμένο σύνολο από 300 και βάλε μικροσκοπικά μέρη που συνεργάζονται άριστα μεταξύ τους.

Alexandris, όταν πήγαινες σχολείο τι βαθμό έπαιρνες στην έκθεση;  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2008, 05:01:32 μμ από Megalos »

Αποσυνδεδεμένος Alexandris

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 141
  • Seiko 7T59 is the worlds FIRST 1/100s Chronograph.
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #113 στις: Σεπτέμβριος 05, 2008, 09:32:36 μμ »

Alexandris, όταν πήγαινες σχολείο τι βαθμό έπαιρνες στην έκθεση;  ;D


Δέν ξέρω τι βαθμό είχα. Δεν πήγα ποτέ σχολείο. Δεν ξέρω να γράφω !!! 
Σας γράφω με αυτόματο λογογράφο.  :lol:

Αποσυνδεδεμένος Tsopanos

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #114 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 09:29:12 μμ »
Μήπως έχετε υπόψιν σας κάποια σελίδα που να περιέχει τις περιγραφές των μηχανισμών (π.χ. τρόπος λειτουργίας, μάρκες και μηχανές ανά μάρκα, τεχνικά χαρακτηριστικά/αποκλίσεις, κ.λ.π.);

Ομολογώ ότι μέχρι στιγμής είχα ως απόλυτο θεό τα quartz αλλά και όλα τα συναφή (π.χ. kinetic).  Διαβάζοντας όμως το πολύτιμο αυτό thread συνειδητοποίησα το προφανές, ότι το μεν (αυτόματο) είναι πραγματικό ρολόι, το δε (quartz) απλά μια μηχανή μέτρησης του χρόνου, και με μεγάλη ακρίβεια.

Ίσως τελικά να αποχωριστώ το Kinetic μου προς χάριν του TAG Heuer Link που τόσο καιρό λιγουρεύομαι :)

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #115 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 09:48:12 μμ »
Μήπως έχετε υπόψιν σας κάποια σελίδα που να περιέχει τις περιγραφές των μηχανισμών (π.χ. τρόπος λειτουργίας, μάρκες και μηχανές ανά μάρκα, τεχνικά χαρακτηριστικά/αποκλίσεις, κ.λ.π.);

Ομολογώ ότι μέχρι στιγμής είχα ως απόλυτο θεό τα quartz αλλά και όλα τα συναφή (π.χ. kinetic).  Διαβάζοντας όμως το πολύτιμο αυτό thread συνειδητοποίησα το προφανές, ότι το μεν (αυτόματο) είναι πραγματικό ρολόι, το δε (quartz) απλά μια μηχανή μέτρησης του χρόνου, και με μεγάλη ακρίβεια.

Ίσως τελικά να αποχωριστώ το Kinetic μου προς χάριν του TAG Heuer Link που τόσο καιρό λιγουρεύομαι :)

τα ακρα δεν ειναι ο καλυτερος τροπος,μπορεις να χεις και απο τα δυο ειδη

Αποσυνδεδεμένος anastasios101

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #116 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 11:17:00 μμ »
συμφωνώ με τα παιδιά που υποστηρίζουν την άποψη ότι το μηχανικό ρολόι με λίγα λόγια έχει "άλλο ειδικό βάρος" και πολύ ωραία έχουν εξηγήσει το γιατι....

αλλά συμμερίζομαι και την άποψη ότι υπάρχουν πολύ όμορφα και φυσικά πιο προσιτά quartz όπως πχ

http://www.soehnle-uhren.de

πάντως προσωπικά αν είναι για quartz θα επέλεγα όπως ήδη έχω κάνει τα Εco Drive της citizen.....δεν ξέρω αλλά κάπου με συναρπάζει ο τρόπος λειτουργίας τους..... ο παράγοντας φως
κάπου σπάει τη ψυχρή λειτουργία της μπαταρίας

Αποσυνδεδεμένος black pit

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #117 στις: Οκτώβριος 11, 2008, 08:38:43 μμ »
Γεια σας κι απο εμενα.Η ταπεινη μου αποψη ειναι πως και οι δυο μηχανισμοι χρειαζονται αλλα ειναι δυο διαφορετικοι κοσμοι.
Φοραω citizen aqualand στις καταδυσεις το καλοκαιρι και casio protrek το χειμωνα στο βουνο.Σ'αυτες τις δραστηριοτητες δεν μπορει να με βοηθησει ενα μηχανικο ρολοι.
Λατρευω ομως τα μηχανικα για το στυλ και τη διαχρονικοτητα τους και φροντιζω με καθε ευκαιρια να μου κανω κι απο ενα δωρο.
Δεν γνωριζω απο μηχανισμους ιδιαιτερα αλλα καποια καλα υλικα μονο στα μηχανικα τα βλεπεις να συνδιαζονται τελεια.
Την υγεια μας να εχουμε και ολα τα αλλα ερχονται

Αποσυνδεδεμένος Pouarw

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #118 στις: Οκτώβριος 19, 2008, 03:46:38 πμ »
Πιστευω οτι οι αυτοματοι μηχανισμοι, και οι κουρδιστοι σε δευτερη μοιρα, εχουν κατι να πουν. Ενας quartz  μηχανισμος ειναι πιο ακριβης, αλλα αχρωμος. Προτιμω  την μειωμενη ακριβεια ενος αυτοματου ρολογιου (σε σχεση με ενα quartz) ο οποιος ομως ειναι αρρηκτα συνδεδεμενος με το σωμα μου, ,με εμενα... Συνεργαζομαστε για να δουλεψει...

(αντε, οχι μονο με εμενα, αλλα και με το κουρδιστηρι του :)
Μια ζωη την εχουμε...

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #119 στις: Οκτώβριος 19, 2008, 10:02:14 πμ »
@ Pouarw

(αντε, οχι μονο με εμενα, αλλα και με το κουρδιστηρι του :)


Φίλε Pouarw πάλι εσύ θα χρειαστείς για να το κουρδίσεις ... ;)

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.