Ψηφοφορία

ποια ειναι η επιλογη σας?

μηχανικα
138 (49.1%)
quartz
35 (12.5%)
και τα δυο
108 (38.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 274

Αποστολέας Θέμα: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;  (Αναγνώστηκε 392719 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος CASTOR

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #880 στις: Ιανουάριος 25, 2012, 05:15:49 μμ »
Η αντιπαραβολή πιστεύω οτι ισχύει.

Ενα μηχανικό σύνολο M.E.K : έμβολα-διωστήρες-εκκεντροφόροι-στρόφαλος κτλ είναι πολλά κινούμενα μέρη που συνεργάζονται πολύπλοκα μεταξύ τους όπως πχ. ενα μηχανικό ρολόι.

Ενα υβριδικό σύνολο δηλ. ηλεκρονικά-μοτέρ-μπαταρία είναι πχ.σαν ενα ρολοι quartz.

Θεωρώ ότι είναι πιο ''καλλιτεχνικό'' το μηχανοκίνητο ρολοι απο άποψη φαντασίας και ευριματικότητας-επινοητικότητας κτλ.
Το quartz μου φαίνεται σαν μια τέλεια ''αποστειρωμένη'' τεχνολογία.

Υπάρχουν και άλλα παραδείγματα πάντως που περιγράφουν το ίδιο στην φιλοσοφία τους, βινύλλιο ή CD κτλ κτλ....

Ανάλογα το τι ζητά κάποιος υπάρχει πλέον στην αγορά.


                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    Nτισκοκαρεκλάδες VS Ροκάδων,
Δίχρονες μοτοσυκλέτες VS τετράχρονων,
αλλά και σήμερα :
Μηχανικά ρολόγια VS quartz,
Plasma tv VS LCD tv, κλπ-κλπ-κλπ
έτσι απλά για να "διχαζόμαστε", κι έτσι να γουστάρουμε.....!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 25, 2012, 05:22:45 μμ από CASTOR »

Αποσυνδεδεμένος george cc

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #881 στις: Φεβρουάριος 08, 2012, 10:41:45 πμ »
Πήρα ενα Casio Οceanus OCW600TDBA7A πριν ενα μηνα.Ειχε φοβερες λειτουργίες και το εδωσα γιατι ηταν μικρο για τον καρπο μου.Πήρα ένα Tag Heuer Carrera Calibre 16.Δεν λέω ομορφο και στιβαρό ρολοι αλλά μου λείπει η τεχνολογία που κρύβει το Oceanus.Γι'αυτό λέω να χτυπήσω πάλι το 1000αρι Oceanus που είναι και ποιο μεγάλο σε μεγεθος και εχει πολύ περισσότερες λειτουργίες.Το θέμα είναι ότι κάνει γύρω στα 1000 ευρώ και δεν ξέρω αν τα αξίζει ένα Casio ρολοι, παρόλο που έχει κορυφαία τεχνολογία και υλικά όπως τιτανιο, ζαφειρι κρύσταλλο, κ.τ.λ.

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #882 στις: Φεβρουάριος 08, 2012, 11:05:30 πμ »
Πήρα ενα Casio Οceanus OCW600TDBA7A πριν ενα μηνα.Ειχε φοβερες λειτουργίες και το εδωσα γιατι ηταν μικρο για τον καρπο μου.Πήρα ένα Tag Heuer Carrera Calibre 16.Δεν λέω ομορφο και στιβαρό ρολοι αλλά μου λείπει η τεχνολογία που κρύβει το Oceanus.Γι'αυτό λέω να χτυπήσω πάλι το 1000αρι Oceanus που είναι και ποιο μεγάλο σε μεγεθος και εχει πολύ περισσότερες λειτουργίες.Το θέμα είναι ότι κάνει γύρω στα 1000 ευρώ και δεν ξέρω αν τα αξίζει ένα Casio ρολοι, παρόλο που έχει κορυφαία τεχνολογία και υλικά όπως τιτανιο, ζαφειρι κρύσταλλο, κ.τ.λ.

ως μεγάλος fan των quartz και δη των Γιαπωνέζικων μπορώ να σου πω ότι από την εμπειρία μου ένα γιαπωνέζικο των Χ ευρώ συνήθως συγκρίνεται άνετα με ένα ελβετικό των 2Χ ή 3Χ ευρώ.

Οι Casio, Seiko, Citizen, Orient κρατάνε τα καλά μοντέλα τους για την εγχώρια (Γιαπωνέζικη) αγορά για το απλούστατο λόγο ότι δεν υπάρχουν πολλοί που θα εκτιμήσουν και θα πληρώσουν πάνω από 1000-2000 για Quartz ή High-End Quartz.

Αντίθετα στην Ιαπωνία δεν υπάρχει κανένα τέτοιο θέμα γιαυτό και τα ακριβά πχ. της Casio έχουν 3-4,000 και υπάρχουν και G-shock με πάνω από 5,000 (κυρίως limited edition).

Το bottom line της υπόθεσης είναι ότι εάν σου αρέσει οι πιθανότητες είναι ότι μόνο να αξίζει τα λεφτά του αλλά και πολύ περισσότερα δεδομένης της ποιότητας κατασκευής, μηχανής και αντοχής στο χρόνο με την ελάχιστη δυνατή συντήρηση.

Οπότε η γνώμη μου είναι ότι εάν σου αρέσει χτύπα άφοβα και πολύ πιθανό το ρολόι να αντέξει και να το περάσεις στα παιδιά σου  ;D

Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος george cc

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #883 στις: Φεβρουάριος 17, 2012, 12:12:52 μμ »
Βασικα, για αυτό τον λόγο μου αρέσει αυτό το ρολόι.Δεν υπάρχει στην Ελληνική αγορά και εχει κορυφαία υλικά και τεχνολογία.
Το ημερολόγιο του είναι ρυθμισμένο μέχρι το 2099, αλλά δεν νομίζω να αντέξει τόσο η επαναφορτιζόμενη μπαταρία του!

Αποσυνδεδεμένος papias1

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 13
  • MY DREAM WATCH OMEGA SPEEDMASTER PRO
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #884 στις: Μάρτιος 07, 2012, 08:42:49 μμ »
εκτιμω τα ηλεκτρονικα ρολογια μονο για την χρονομετρια τους αλλα δεν θα εδινα πανω απο 50 ευρω για ενα ...αντιθετα τα μηχανικα ρολογια ειναι ενας ολοκρος κοσμος με τα γραναζακια τους με τα ρουμπινακια τους και ολα αυτα...κατα την γνωμη μου ειναι τα μονα ανδρικα κοσμηματα  ;D

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #885 στις: Μάρτιος 08, 2012, 02:42:02 πμ »
Πριν λίγες μέρες, απόκτησα το G Shock G-1000 H,  στην τιμή των 140 Ευρώ (με την έκπτωση), από την αντιπρωσωπεία στη Θασσαλονίκη.
Για τα χρήματά του, είναι ποοοολύ ρολόι!
Το εν λόγω μοντέλο είναι αναλογικός χρονογράφος, με πολύ στιβαρή άισθηση, προσοχή στη λεπτομέρεια, προιγμένη τεχνολογία ( κι ας μην είναι ηλιακό ή ραδιοελεγχόμενο) και πολύ καλό φινίρισμα! Ίσως ότι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα και πιστεύω πως αξίζει κάποιος να δίνει περισσότερα χρήματα από 50 Ευρώ, εάν βέβαια θέλει ένα ανθεκτικό, αξιόπιστο (από όσο λένε και ισχύει) και με τόσες  λειτουργίες , καθημερινό ρολοί, σε αυτά τα χρήματα!
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος GregAM

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #886 στις: Μάρτιος 26, 2012, 02:15:59 μμ »
Το θέμα είναι ότι κάνει γύρω στα 1000 ευρώ και δεν ξέρω αν τα αξίζει ένα Casio ρολοι, παρόλο που έχει κορυφαία τεχνολογία και υλικά όπως τιτανιο, ζαφειρι κρύσταλλο, κ.τ.λ.
Σε καταλαβαίνω, αλλά δεσ'το κι'ετσι: στο Casio των € 1000 πληρώνεις € 10 για το όνομα, τα υπόλοιπα πάνε στο σχέδιο, την υλοποίηση και τα υλικά.
Στο Υπερχάϊ των €1000 πληρώνεις € 150 για το όνομα, και τα υπόλοιπα πάνε σε όλα τα άλλα.

Βέβαια, ο "αέρας" του Υπερχάϊ είναι άλλος.


Παράθεση
εκτιμω τα ηλεκτρονικα ρολογια μονο για την χρονομετρια τους αλλα δεν θα εδινα πανω απο 50 ευρω
Καταλαβαίνω το τρόπο που σκέφτεσαι αλλά για κόψε κι'άυτό εδώ το quartz:

http://campanola.jp/about/index.htmlCitizen.

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #887 στις: Μάρτιος 26, 2012, 02:32:11 μμ »
Campanola ΟΕ ΟΕ ΟΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!  :supz:

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #888 στις: Μάρτιος 26, 2012, 03:51:48 μμ »
Για κάτι τέτοιο δηλαδή, νομίζει κανείς πως μπορεί να γίνει μηχανικό;




Uploaded with ImageShack.us


Η γνώμη μου, κατόπιν ωρίμου πολυετούς σκέψεως και παρατηρήσεων, ταυτίζεται με του Παναγιώτη. Σεβασμός και αγάπη στα μηχανικά, που είναι ένας διαφορετικός κόσμος και θα τα έχω πάντοτε στην συλλογή μου, αλλά και θαυμασμός στα μη μηχανικά τέρατα τεχνολογίας, που είναι πλέον από εντυπωσιακά έως και πανέμορφα, και που επίσης πάντα θα καμαρώνω στην συλλογή μου... ( Η Citizen βασίλισσα)...

Οι δύο αυτοί κόσμοι ΔΕΝ αντιμάχονται ο ένας τον άλλο... Αλλά στην μάχη της πρακτικής προσφοράς στην χρονομετρία+λειτουργίες που μπορεί να πάρει ένας άνθρωπος, τα quartz/solar κερδίζουν. Ο επαγγελματίας αεροπόρος, δύτης και οδηγός αγώνων, σύντομα κι ο αστροναύτης, πάνε πλέον στο quartz, και δη στο ψηφιο-αναλογικό. Σύγκριση: Έχω πικάπ στο σπίτι, και το λατρεύω... Ήχος τέλεια αληθινός... Αλλά δεν μπορώ να ζήσω πλέον χωρίς cd player... Το οποίο υπερέχει του πικάπ σε πολλά επίπεδα. Έμαθα λοιπόν να υπεραγαπώ τα 6 μηχανικά μου ρολόγια, ομοίως και τα 8 quartz/solar μου, ένα από αυτά και το παραπάνω εικονιζόμενο... Κάτω από χιλιάρικο μεν, αλλά 15 φορές το πενηντάρικο...
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος alexandrosF.

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #889 στις: Μάρτιος 26, 2012, 04:17:59 μμ »
( Η Citizen βασίλισσα)...
:prayer: 4 citizen στη συλλογη! 2 κουαρτζ 2 μηχανικα! Ερωτας!
Baume&Mercier classima, Eberhard 8jours, BALL trainmaster TMT,Longines Lindbergh, Zenith Sporto,Lorenz Ouragan,Ω Geneve,Tissot: PRS516 & 1944 & sideral, Philip Watch Sunray, Citizen:Challenge Timer(x2) & aqualand & auto, Vostok amphibia, VE-GAZ14, Junghans MEGA1, Casio DW-7100,TAC,Poljot 3133, Vetta

Αποσυνδεδεμένος GregAM

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #890 στις: Μάρτιος 27, 2012, 09:57:08 πμ »
Για κάτι τέτοιο δηλαδή, νομίζει κανείς πως μπορεί να γίνει μηχανικό;

Πσσσστ! Καφέ ψένει;

Α δε ψένει, δεμπαίζει :D

Παράθεση
Η γνώμη μου, κατόπιν ωρίμου πολυετούς σκέψεως και παρατηρήσεων, ταυτίζεται με του Παναγιώτη. Σεβασμός και αγάπη στα μηχανικά, που είναι ένας διαφορετικός κόσμος και θα τα έχω πάντοτε στην συλλογή μου, αλλά και θαυμασμός στα μη μηχανικά τέρατα τεχνολογίας, που είναι πλέον από εντυπωσιακά έως και πανέμορφα, και που επίσης πάντα θα καμαρώνω στην συλλογή μου... ( Η Citizen βασίλισσα)...
Τώρα που το λες έτσι ντιρέκτ, ομολογώ ότι παρά τα πολλά πατριωτικά που γράφω περι των μηχανικών ρολογιών, ένα μέρος της ιστορίας του ηλεκτρονικού ρολογιού κατοικοεδρεύει στη ωρολογο-βιτρίνα μου:
Ωμέγα f300, Ωμέγα Megaquartz; GP x 2 + Junghans Datochron (ηλεκτρικό!), Lip electrique, και πούσαι ακόμη... :)

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #891 στις: Μάρτιος 27, 2012, 11:57:18 πμ »
Θάνο μαζί σου............................Για του λόγου το αληθές,ένα απο τα δυο κάποια στιγμή θα το πάρω.Είναι και ακριβή βλέπεις η σειρά signature.



Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #892 στις: Μάρτιος 27, 2012, 03:07:45 μμ »
Θάνο μαζί σου............................Για του λόγου το αληθές,ένα απο τα δυο κάποια στιγμή θα το πάρω.Είναι και ακριβή βλέπεις η σειρά signature.





Αφήστε με μόνο μου...
Αφήστε με στον πόνο μου...
Τα άτιμα, ενάμισυ χιλιάρικο νομίζω,
Και κλαίω και γογγύζω...  ;D ;D

Δημήτρη, ............(ΛΟΓΑΔΙ)....... Κάτσε Καλάαααα...... ;D ;D
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #893 στις: Μάρτιος 27, 2012, 04:28:20 μμ »
Δείτε και λιγάκι quartz μηχανή εδώ... (στο 1.50)

<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/081CqDfXZg0" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/081CqDfXZg0" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>


 ;)

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #894 στις: Μάρτιος 27, 2012, 05:09:05 μμ »
Παναγιώτη, Αλέξανδρε, Δημήτρη, Γρηγόρη, Ρολογοmaniacs ανεξαρτήτως μηχανής (που λέει κι ο Θοδωρής),
σας αρέσουν οι γυναικάρες (με την καλή έννοια φυσικά...);;;

Then watch this...

<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/41LtLO1pxL4" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/41LtLO1pxL4" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #895 στις: Μάρτιος 27, 2012, 05:22:19 μμ »
Παναγιώτη, Αλέξανδρε, Δημήτρη, Γρηγόρη, Ρολογοmaniacs ανεξαρτήτως μηχανής (που λέει κι ο Θοδωρής),
σας αρέσουν οι γυναικάρες (με την καλή έννοια φυσικά...);;;

Then watch this...



Να σου πω Θάνο ότι μου αρέσει πολύ η κάσα τους και το φινίρισμα/γυάλισμα είναι Breitling επίπεδο. Στο 02.50 στο βίντεο, δε θυμάμαι να έξω ξαναδεί τόσο γυαλισμένο caseback (εκτός από το campanola που είναι όλο polished). Αλλά κάπου με χαλάνε τα dial τους στη signature... Νομίζω ότι έχουν πολύ πιο ενδιαφέροντα σχέδια όπως το promaster SST με αναλογικό χρονογράφο με 1/100 του δευτερολέπτου!

(χρονογράφος στο 1:39). Το μόνο ρολόι που συναγωνίζεται το chronospace  ;) (το campanola είναι εντελώς dress δε μετράει)

<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/1iHktCfjJZw" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/1iHktCfjJZw" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>


εάν το SST το έβαζαν σε signature κάσα με τα εναλλάξ brushed/polished κτλ και sapphire και δυνατότητα να αλλάξεις λουράκι τότε ΜΑΛΙΣΤΑ!

Αποσυνδεδεμένος alexandrosF.

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #896 στις: Μάρτιος 27, 2012, 06:55:37 μμ »
το φινίρισμα/γυάλισμα είναι Breitling επίπεδο.
Εχω πιασει B αλλα ετσι για μια στιγμη. Σοβαρα πιστευεις οτι τους πιανει?
Baume&Mercier classima, Eberhard 8jours, BALL trainmaster TMT,Longines Lindbergh, Zenith Sporto,Lorenz Ouragan,Ω Geneve,Tissot: PRS516 & 1944 & sideral, Philip Watch Sunray, Citizen:Challenge Timer(x2) & aqualand & auto, Vostok amphibia, VE-GAZ14, Junghans MEGA1, Casio DW-7100,TAC,Poljot 3133, Vetta

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #897 στις: Μάρτιος 27, 2012, 08:29:11 μμ »

το φινίρισμα/γυάλισμα είναι Breitling επίπεδο.


Φιρί-φιρί το πας για ban Παναγιώτη  :axe:

 ;D


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #898 στις: Μάρτιος 27, 2012, 08:33:20 μμ »
ΜΗΝ ΑΓΓΙΖΕΤΕ ΙΕΡΑ, ΟΣΙΑ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΩΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! BREITLINGOΠΑΤΡΙΣ, BREITLINGOΘΡΗΣΚΕΙΑ, BREITLINGOΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ!!! ;D ;D ;D
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #899 στις: Μάρτιος 27, 2012, 08:35:16 μμ »
 :dielaughing:


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης