Αποστολέας Θέμα: Χρονογράφος με 1500-2000 ευρώ  (Αναγνώστηκε 32389 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aspidaras

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Χρονογράφος με 1500-2000 ευρώ
« στις: Σεπτέμβριος 07, 2007, 10:33:19 μμ »
Καλησπέρα και γεια σας,

Ως νέος του φόρουμ σας χαιρετώ!
Μέχρι τώρα ήμουν οπαδός της πρακτικής "πολλά και φθηνά" και τα συρτάρια είναι γεμάτα από swatch, casio, μέχρι και tissot και άλλα.

Λόγω πρόσφατης παντρειάς και δεδομένης της πίεσης της πεθεράς για δώρο ρολόι θα με ενδιέφερε η γνώμη σας για το τι θα μπορούσε κάποιος να αγοράσει με 1500-2000 ευρώ. Αν ήταν στο χέρι μου θα έπερνα 5-6 μεσαία ρολόγια αλλά θέλει ένα :-)

Οι περισσότεροι με σπρώχνουν στο συνήθη ύποπτο του ελληνικού αρραβώνα/γάμου Tag Heuer αλλά εγώ πάλι δεν είμαι και τόσο ένθερμος, όχι ότι δε μ' αρέσουν... Πιο πολύ για Omega με βλέπω. Ωστόσο είμαι ανοιχτός σε όλες τις προτάσεις.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Χρονογράφος με 1500-2000 ευρώ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 07, 2007, 11:31:21 μμ »
omega speedmaster moonwatch,value for money,δε ξερω αν εχεις προβλημα με το οτι ειναι κουρδιστο.τα αλλα που θα βρεις σε αυτα τα λεφτα ειναι ολα ετα πανω κατω

Αποσυνδεδεμένος aspidaras

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Χρονογράφος με 1500-2000 ευρώ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 08, 2007, 12:02:25 πμ »
Καλό και κλασσικό, έχω ακούσει όμως από γνωστό ότι παίρνει νερό (;!).

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Χρονογράφος με 1500-2000 ευρώ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 08, 2007, 12:34:59 πμ »
εαν δε θεσεις και τα κριτηρια που θες ενα ρολοι ,ε για καταδυσεις δεν ειναι οτι καλυτερο ας πουμε,στα υπολοιπα τα παει πολυ καλα.

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Χρονογράφος με 1500-2000 ευρώ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 08, 2007, 10:05:48 πμ »
Εγώ θα σου πρότεινα να δεις και αυτή την συλλογή, γιατί έχει μια ξεχωριστή γραμμή και είναι πάρα πολύ όμορφα !!!









και ένα πιο κλλασικό-σπόρ ...



φιλικά Στέφανος.  :)
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος aspidaras

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Χρονογράφος με 1500-2000 ευρώ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 08, 2007, 11:05:02 πμ »
Σ' ευχαριστώ george_ για τις απαντήσεις, έχεις δίκιο. Θα 'θελα ένα ρολόι που να μην το φοβάμαι να το φοράω κάθε μέρα και ειδικά το καλοκαίρι μιας και ασχολούμε με θάλασσα αρκετά. Όχι βέβαια σε βάθη που αναγράφονται σε πολλά ρολόγια αλλά στα 5-10 μέτρα θα 'θελα να αντέχει το ρολόι άνετα.

StefMac όντως αρκετά ενδιαφέρουσα η συλλογή! Έχει ο πατέρας μου ένα Longines γύρω στα 15 χρόνια!

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Χρονογράφος με 1500-2000 ευρώ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 08, 2007, 12:26:52 μμ »
Καλημέρα και από εμένα.
Σε αυτά τα χρήματα γίνεται σφαγή, δεν ξέρεις πραγματικά τί να πάρεις.
Αλλά τα Longines που προτείνει ο stefmac θα έπρεπε να είναι από τις πρώτες επιλογές. Η longines μου φαίνεται θα (ξανα)ανέβει πολύ τα επόμενα χρόνια.
Επειδή και εσύ όμως δεν μου φαίνεσαι  άνθρωπος που σκοπεύει να πάρει πολλά ρολόγια των 2000 ευρώ στη ζωή του, μήπως θα έπρεπε να δεις κάτι πιο κλασικό; Τα Longines είναι πανέμορφα, αλλά θα φαίνονται το ίδιο πανέμορφα σε 10-15 χρόνια;
Τα oris είναι μεν και αυτά σπορ, αλλά με πιο κλασικό σχέδιο.
http://www.chrissigalerou.com/product627/product_info.html?cgsid=g6t3ok9hkri3ch7kvs6n065k11

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Χρονογράφος με 1500-2000 ευρώ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 08, 2007, 12:59:21 μμ »
να επαναλαβω οτι σε αυτα τα χρηματα το πιο μεγαλο ποσοστο εχουν ετα 7750,μιλωντας για κατι ποιοτικο μηχανικα βρισκεις το ρολοι που ανεφερα,οι καλοι χρονογραφοι ειναι λιγοι,λιγο πιο πανω μπορεις να βρεις με τις μηχανες 3303 3301 παλι ομεγα και μετα παμε πολυ πιο πανω.οσα αλλα ρολογια ειδα να προτινονται αφορουν το αισθητικο μερος και οχι το μηχανικο αφου εχουν την ιδα μηχανη.και κατι αλλο η τιμη που ζητηθηκε ειναι εως 2000,σε αυτα τα χρηματα εγινε η προταση μοντελου

Αποσυνδεδεμένος aspidaras

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Χρονογράφος με 1500-2000 ευρώ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 08, 2007, 01:31:27 μμ »
Ευχαριστώ Voodooman,

Ψάχνοντας στο forum και διαβάζοντας απ' εξω απ' έξω άρχισα κι εγώ να κολλάω :-) Έχω δύο παρατηρήσεις:

1. Τελικά αξίζει να δώσει κάποιος 800-1000 ευρώ για αυτόματο μιας και πολλοί εδώ μέσα προτιμούν quartz και το βγάζουν πιο βολικό

2. Τελικά τα Tag Heuer είναι υπερτιμημένα και προβληματικά;

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Χρονογράφος με 1500-2000 ευρώ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 08, 2007, 01:44:30 μμ »
Παράθεση από: "aspidaras"
Ευχαριστώ Voodooman,

Ψάχνοντας στο forum και διαβάζοντας απ' εξω απ' έξω άρχισα κι εγώ να κολλάω :-) Έχω δύο παρατηρήσεις:

1. Τελικά αξίζει να δώσει κάποιος 800-1000 ευρώ για αυτόματο μιας και πολλοί εδώ μέσα προτιμούν quartz και το βγάζουν πιο βολικό

2. Τελικά τα Tag Heuer είναι υπερτιμημένα και προβληματικά;


καταρχην μπορεις να δωσεις και 300 ευρω και να χεις ενα αυτοματο,πολλοι προτιμουν εδω μεσα quartz ?αλλη κατηγορια για αλλες συνθηκες χρησης.

2.ουτε υπερτιμημενα ουτε προβληματικα,μην ακουμε ραδιο αρβυλα απο ατομα που δε γνωριζουν το χωρο αλλα απλα ακουσαν και αναπαραγουν χαλασμενο τηλεφωνο κατι.

και μια παρατηρηση, σε βλεπω αρκετα μπερδεμενο διοτι περναμε απο επιλογη αυτοματου χρονογραφου στα Α χρηματα σε εαν καλυτερα quartz .ισως πρεπει να ξεκαθαρισεις καποιες εννοιες για να σαι και πιο σιγουρος για τις μελλοντικες σου κινησεις.

Αποσυνδεδεμένος aspidaras

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Χρονογράφος με 1500-2000 ευρώ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 08, 2007, 01:52:46 μμ »
Λάθος δικό μου, 800-1000 ευρώ παραπάνω από το αντίστοιχο quartz, λάθος διατύπωση...

Συγνώμη αν σας πρήζω αλλά τώρα άρχισα κι εγώ να μπαίνω σ' αυτό το χώρο και κάτι μου λέει ότι τα καμιά 15 αριά ρολόγια στα συρτάρια μέχρι 400 ευρώ θα αυξηθούν με ακριβότερα....

Υπάρχει κανένα thread που να λέει τα υπέρ και τα κατά;

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Χρονογράφος με 1500-2000 ευρώ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 08, 2007, 02:32:23 μμ »
εχει διαβασμα :weedman:

στο θεμα σου ,η ετα ειναι μια εταιρεια που μονοπωλει της μηχανες και προμηθευονται οι πιο πολλοι κατασκευαστες ακομα και μαρκες καποιου επιπεδου,γιατι?γιατι μετα την κριση του 70,εγινε το μεγαλο μπαμ του φτηνου και ανθεκτικου γιαπωνεζικου quartz, πολλες εταιρεις εφτασαν στο οριο η εκλεισαν ,τα οικονομικα ηταν χαλια και η αναπτυξη μηχανων θελει επενδυσεις αρα και χρηματα.καθιερωθηκε η ετα(swatch group) που αγορασε και αλλες εταιρειες οπως η valjoux ,lemania ,f.piguet ανηκουν επισης στο γκρουπ και εχουν πολυ καλους χρονογραφους αλλα η lemania παρεχει πλεον σχεδον αποκλειστικα στις εταιρεις του γκρουπ οπως στην ομεγα.ολα αυτα ειναι ενα εμπορικο παιχνιδι απο τη στιγμη που υπαρχει ενα ολιγοπωλιο, μονοπωλιο .εκτος απο αυτο θα βρεις και αλλες εταιρειες με χρονογραφους αξιολογους οπως zenith el primero,rolex,jlc, etc σε τιμες κατα πολυ ανωτερες.αρα οι επιλογες ειναι καποια μαρκα με μια ετα 7750 που μπορει να βρεις και σε τιμες με 3 μηδενικα ,καποια μαρκα απο το swatch group οπως η ομεγα εως 4000 ευρω τιμη καταλογου αναλογα με το μοντελο με μηχανη λεμανια (omega speedmaster),f.piguet(μηχανες με πρεστιζ)οπως στο ομεγα B.A,seamaster.

swatch group,η επιτυχια και τα εκατομμυρια  πωλησεις ενος φτηνου ,ανθεκτικου και μοδατου ρολογιου δημιουργησαν την εταιρεια που αγορασε μια προς μια ονοματα θρυλους της ελβετικης ωρολογοποιιας και της εσωσε απο την καταστροφη.

Αποσυνδεδεμένος aspidaras

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Χρονογράφος με 1500-2000 ευρώ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 08, 2007, 03:17:41 μμ »
Ουάου...
Τελικά δεν είναι μόνο η αγορά λογισμικού και υπηρεσιών (εκεί δουλεύω) που 5-6 τελικά ελέγχουν τα πάντα! Αυτός ο Hayek ήτανε πάντα μυαλό...

Μου φαίνεται θα ακολουθήσω το ρητό follow your heart και μάλλον ανοίγεται μπροστά μου ένα ακριβό hobby...

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Χρονογράφος με 1500-2000 ευρώ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 08, 2007, 06:32:13 μμ »
aspidaras καλοσωρισες και απο μενα  :rolleyes:
θα σταθω στα τελευταια σου λογια και θα πω follow your heart και read and learn fast  :supz:

Αποσυνδεδεμένος aspidaras

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Χρονογράφος με 1500-2000 ευρώ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 09, 2007, 01:09:45 μμ »
Λοιπόν μετά ψάξιμο και δεδομένης της άγνοιας μου κατέληξα στα:
Seamaster 300 M Chronometer http://www.omegawatches.com/index.php?id=286
Tag Heuer Aquaracer Automatic Chronograph http://www.tagheuer.com/the-collection/aquaracer/man/automatic-chronograph/index.lbl?w=CAF2110.BA0809
Oris Divers Titan Chronograph http://www.oris.ch/collections/collections_detail.aspx?ln=en&id_collection=9&id_product=60

Δεν ξέρω τιμές κλπ... από αύριο στα χρυσοχοία, κανένα καλό στη Θεσσαλονίκη;

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Χρονογράφος με 1500-2000 ευρώ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 09, 2007, 03:35:54 μμ »
seamaster χωρις δευτερη σκεψη!

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Χρονογράφος με 1500-2000 ευρώ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 09, 2007, 04:12:06 μμ »
Αν πρόκειται έστω και σπάνια να χρειαστείς τον χρονογράφο, τότε πήγαινε καλύτερα για το Oris, που πρέπει να βγαίνει ακριβώς στα 2 χιλιάρικα αρχική τιμή, το aquaracer πρέπει να είναι λίγο πιο ακριβό. Αλλιώς το seamaster είναι κλασική επιλογή. Φόρεσε τα και σκέψου το.
Καλό μαγαζί στη Θεσσαλονίκη το Τempus, Αγ.Σοφίας και Μητροπόλεως γωνία, διαγώνια της Μητρόπολης (έχει και υποκατάστημα στο τέλος της Μητροπόλεως, λίγο πριν τον Φωκά) και Ο Βιλδιρίδης στην Τσιμισκή, λίγο μετά την Αριστοτέλους.Τέλος υπάρχει ένα ακόμη στην Mητροπόλεως που έχει κυρίως Τag Heuer και Fortis από τις ακριβές. Δυστυχώς δεν θυμάμαι όνομα και αριθμό.
Υπάρχει ένας  κίνδυνος στο Tempus, αν πας εκεί, μπορεί να φύγεις με ρολόι των 5000+ χιλιάδων, έχει κάτι μάρκες ασ'τα να πάνε...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Χρονογράφος με 1500-2000 ευρώ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 10, 2007, 01:12:42 πμ »
μαγαζια και σχετικες διευθηνσεις prive,μη κανουμε διαφημηση.

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Χρονογράφος με 1500-2000 ευρώ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 10, 2007, 07:47:00 πμ »
Συγνώμη...
Απλά στη Θεσσαλονίκη τα μεγάλα μαγαζιά είναι μετρημένα, για αυτό παρέθεσα αυτά που "βγάζουν μάτι" και που έχουν αρκετά ρολόγια σε αυτήν την κατηγορία.
Δεν θέλω να θεωρηθεί διαφήμιση, οπότε ίσως θα έπρεπε να διαγραφεί το post μου.

Αποσυνδεδεμένος palok

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 322
    • Προφίλ
Χρονογράφος με 1500-2000 ευρώ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 10, 2007, 11:42:33 πμ »
Το Seamaster δεν είναι χρονογράφος, tag δεν θα έπαιρνα (όπως και πολλοί άλλοι εδώ μέσα. Τα oris μου αρέσουν πολύ αλλά νομίζω πρέπει να πας να το βάλεις στο χέρι σου (είναι  μεγάλο- 47 mm -αυτό το συγκεκριμένο που θες και δεν ξέρω πως θα κάθεται στον καρπό σου)
The planet is an ocean