Αποστολέας Θέμα: Αναζήτηση Χρονογράφου  (Αναγνώστηκε 1002 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Harry 22

• 38mm case
    • Προφίλ
Αναζήτηση Χρονογράφου
« στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 09:14:30 πμ »
Καλημέρα σε όλη την παρέα!
Κατά καιρούς βλέπουμε εταιρείες να παρουσιάζουν διάφορα μοντέλα τους τα οποία είτε είναι εμπνευσμένα από κάποια σπόρ,είτε είναι έτσι κατασκευασμένα για να εξυπηρετούν κάποια σπόρ.
Για παράδειγμα να αναφέρω το Omega Apnea με το ειδικό χρονογράφο για ελεύθερες καταδύσεις,ή το Cartier το οποίο μέτραγε το σκόρ στο Golf και άλλα πολλά.
Εγώ εδώ και αρκετά χρόνια ασχολούμαι με την σκοποβολή με αεροβόλο τουφέκι(άλλο πολυέξοδο χόμπυ κι'αυτό ::)).
Κάθε αγώνας διαρκεί 1:45.Βέβαια όταν πρόκειται για επίσημο αγώνα εννοείται ότι υπάρχει χρονομέτρηση.Το θέμα μου είναι όμως στις προπονήσεις οι οποίες είναι 3ωρές και τρείς φορές την εβδομάδα.
Εννοείται ότι δεν υπάρχει κάποιο ρολόι ειδικά γι'αυτό το αγώνισμα.
Αυτά όμως που θα ήθελα να μάθω είναι τα εξής:
1ον)Αν υπάρχει κάποια εταιρεία(όπως αυτές που αναλαμβάνουν κάποια projects)η οποία να μπορεί να κατασκευάσει κάποια custom κατασκευή.
2ον)Αν υπάρχει κάποιο έτοιμο μοντέλο που να πληρεί κάποιες προδιαγραφές που έχω στο μυαλό μου.
Αυτές είναι οι εξής:
Ι)Μεγάλη κάσα,σίγουρα πάνω από 45mm για εύκολη και γρήγορη ανάγνωση κατά την διάρκεια του αγώνα.
ΙΙ)Ένδειξη χρονογράφου που να μετράει 1 ώρα και όχι τα 30 λεπτά που συνήθως μετράνε.
ΙΙΙ)Κάσα από τιτάνιο ή κάποιο άλλο ελαφρύ κράμα για μείωση του βάρους.
ΙV)Εί δυνατόν τα poussoirs να είναι από την αριστερή μεριά,καθώς το αριστερό χέρι τσακίζει στον καρπό και αν είναι από την δεξιά πλευρά εμποδίζουν.
Δεν υπάρχει περιορισμός στην προέλευση του ρολογιού(Ελβετικό-Γερμανικό ή άλλο)αλλά σίγουρα αποκλείουμε τα digital όπου δεν είναι τόσο ευανάγνωστα με μία γρήγορη ματιά.
Το ξέρω ότι είναι πιό πιθανό να βρώ στο μετρό κανένα Patek :D,αλλά ευελπιστώ ότι κάτι θα βρεθεί.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,
φιλικά,Χάρης.

Εν ώρα δράσης...

Αποσυνδεδεμένος blackbird

• Tourbillion
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Αναζήτηση Χρονογράφου
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 01:58:41 μμ »
Χάρη τέτοιου είδους κατά παραγγελία δε γνωρίζω.
Οι χρονογράφοι 60' είναι σπάνιοι.
Οι αριστεροί ακόμη πιο σπάνιοι.

Όμως υπάρχει ρολόι με όλα αυτά.
Sinn U1000.

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

• Tourbillion
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 02:11:17 μμ »
Οποιοδήποτε ρολόι με lemania 5100 έχει 60 λεπτά κεντρικό χρονογράφο και από αυτά που ξέρω είναι ιδιαίτερα ευανάγνωστα! Όπως για παράδειγμα αυτό:

Φιλικά
Νίκος
Χρόνου Φείδου

Αποσυνδεδεμένος Harry 22

• 38mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 02:22:07 μμ »
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!!!
Το Sinn φαίνεται πολύ ενδιαφέρον αλλά ξεπερνάει κατά πολύ το ταβάνι των 1500€ που έχω θέσει.
Σε "γειτονικό" φόρουμ μου σύστησαν το Invicta 3332 που εκτός ότι είναι τσάμπα όλως παραδόξως πληρεί και τις προδιαγραφές που έχω θέσει.
Το παρήγγειλα πρό λεπτών και αναμένω.Αν στην περίπτωση που δεν με ικανοποιήσει κάποιος θα το αποκτήσει με -50% :D
Να'σται καλά όλοι,ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος georgemvg

• 36mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 10:32:25 πμ »
Με γεια! Υπάρχει σε τιτάνιο. Τα poussoirs ειναι μεν δεξια αλλά δεν θα σε ενοχλήσουν, μαλλον...

http://www.mywatch.gr/index.php/topic,4292.0.html