Αποστολέας Θέμα: Η μικρή συλλογή μου....  (Αναγνώστηκε 9954 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Harry 22

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Η μικρή συλλογή μου....
« στις: Ιούλιος 30, 2011, 08:50:49 μμ »
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα,
σαν νέο μέλος στο φόρουμ να κάνω τις συστάσεις.Με λένε Χάρη και είμαι μανιακός με τα ρολόγια(όπως άλλωστε και όλοι οι υπόλοιποι εδώ μέσα!!).
Παρακολουθώ το φόρουμ αρκετό καιρό τώρα σαν επισκέπτης και σήμερα αποφάσισα να κάνω την εγγραφή μου.
Θα σας παρουσιάσω συνοπτικά ένα μέρος της συλλογή μου και εν καιρώ θα εμπλουτίζω το θέμα με νέες φωτογραφίες(δεν τα βάζω όλα κατ'ευθείαν γιατί βαριέμαι πολύ την διαδικασία του upload και μετά της παράθεσης των links).Θα μου πείτε,πόσα ποιά έχεις να βάλεις και βαριέσαι την διαδικασία?
Εν καιρώ θα δείτε(για να σας δώσω ένα στοιχείο ο αριθμός είναι τριψήφιος..).
Στο θέμα μας τώρα,
αρχίζω με τα Vintage:

Ένα Venus δεκαετίας '50 το οποίο χρίζει άμεσα αλλαγής λουρακίου.


Ένα Omega Seamaster(από τα πρώτα που κυκλοφόρησαν)με διάτρητο λουράκι από Tag Heuer Carrera.Από τα αγαπημένα μου...


Εδώ ένα Marvin(η οποία κάνει το come back τελευταίως)σε σπάνια έκδοση.Το ρολόι προοριζόταν και μπρελόκ κλειδιών αυτοκινήτου και γι'αυτό περιμετρικά αγκαλιάζεται από ένα λάστιχο αυτοκινήτου!

Δεν λείπει και η GP από την συλλογή...


Συνεχίζοντας το Vintage look προχωράμε σε επανακυκλοφορίες παλαιών ρολογιών:


Ένα limited edition Tissot από την σειρά Heritage σε ωραίο tonneau σχήμα με πανέρμοφους μπλέ δείκτες.

Στην συνέχεια άλλη μία επανακυκλοφορία αυτήν την φορά από την Raymond Weil και την σειρά Tradition...


Και κάποια άλλα.....














Και δύο ρολογάκια που αγοράσθηκαν με σκοπό κάποια projects...

Για full restoration


Για αλλαγή καντράν,δεικτών,κορώνας,poussoirs κ.τ.λ.

Φιλικά,Χάρης.



Αποσυνδεδεμένος jimko7

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 638
    • Προφίλ
Απ: Η μικρή συλλογή μου....
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 30, 2011, 10:32:44 μμ »
Εύγε φίλε!!
Πολύ όμορφα και ενδιαφέροντα κομμάτια..περιμένουμε και συνέχεια! ;)
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
      

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: Η μικρή συλλογή μου....
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 30, 2011, 11:15:31 μμ »
Χάρη,

Καλώς όρισες στην παρέα. Η περίπτωσή σου δεν είναι από τις συνηθισμένες γιατί τις περισσότερες φορές τα νέα μέλη έχουν ένα ρολόι και προσπαθούν να αποκτήσουν και άλλο/α ζητώντας τη βοήθεια της εμπειρίας των μελών του forum.

Εσύ, αντίθετα, έχεις ήδη την (υπεράριθμη) συλλογή σου και κάνεις το πρώτο βήμα προβάλλοντας μερικά από τα κομμάτια που την απαρτίζουν και μάλιστα με λογική σειρά, δηλαδή ξεκινώντας από τα vintage. Ομολογώ ότι μερικά από τα 21 ρολόγια που μας έδειξες σήμερα, ως πρώτη δόση, δεν τα γνώριζα και φαντάζομαι και πολλοί άλλοι φίλοι.

Θα περιμένουμε, με ανυπομονησία, και τις επόμενες δόσεις, φτάνει να μην είναι βασανιστικές (έχοντας υπόψη τον τριψήφιο αριθμό), και, κυρίως, τη συμμετοχή σου στις συζητήσεις, δεδομένου ότι η πολύχρονη, όπως φαίνεται, ενασχόλησή σου με το "άθλημα" και η αντίστοιχη εμπειρία σου θα είναι πολλαπλώς επωφελής για όλους μας.

Φιλικά,

Μάκης
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος Harry 22

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: Η μικρή συλλογή μου....
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 30, 2011, 11:34:50 μμ »
Μάκη σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!
Η αλήθεια είναι ότι η ενασχόλησή μου κρατάει δεκαετίες(σχεδόν 2,5)με αποτέλεσμα την συσώρευση πολλών κομματιών στην συλλογή μου.
Μερικά βέβαια αγοράσθηκαν με σκοπό την εκμάθηση(σε μικροεπισκευές μην φανταστείς τίποτα περίπλοκο),άλλα για συλλεκτικούς λόγους(τα οποία δυστυχώς ή ευτυχώς είναι σε θυρίδα σε τράπεζα και τα χαίρομαι σπάνια)και άλλα για καθημερινή χρήση.
Γενικότερα δεν μου αρέσουν οι χρονογράφοι(αν και στο ξεκίνημά μου με ενθουσίαζαν και έχω κάποιους) και αρέσκομαι περισσότερο στα κλασσικά ρολόγια.
Η συλλογή μου αριθμεί τα 330 ρολόγια(δεν το έγραψα πιό πρίν γιατί θα νομίζατε ότι σας κάνω πλάκα)και όλα έχουν κάποιο ιδιαίτερο λόγο που έχουν αγορασθεί.
Η συλλογή έχει κτιστεί με πολλές θυσίες(μιάς και οικονομικά δεν ξεχωρίζω από τον μέσο Έλληνα)και εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις,δεν έχω κάνει πάνω από 4-5 πωλήσεις(τις οποίες και μετάνιωσα αλλά δεν γινόταν κι'αλλιώς).
Αντίστοιχα έχω μετανιώσει και για αγορές ρολογιών που έχω κάνει,αλλά είναι αργά τώρα πιά.
Ενδεικτικά να σας αναφέρω ότι πούλησα οικόπεδο(φιλέτο!!!)στα νότια προάστεια για να πάρω το πρώτο μου tourbillon για να το έχω να κάθεται στην θυρίδα και να το βλέπω μιά φορά το χρόνο και να μην μπορώ να το φοράω.Από την άλλη ούτε να το πουλήσω μπορώ αλλά δεν μου πάει και η καρδιά.
Ο Κωστής Στήκας το είχε πεί μιά χαρά:"Πολυτέλεια δεν είναι να μπορείς να αγοράσεις ένα ακριβό ρολόι,αλλά να μπορείς να ζείς μαζί του"!!
Πολύ σοφή κουβέντα!!!
Βέβαια όπως καταλαβαίνετε είμαι εντελώς off topic και κάπου εδώ πρέπει να σταματήσω.
Ευχαριστώ και πάλι για το καλωσόρισμα.
Φιλικά,Χάρης.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Η μικρή συλλογή μου....
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 31, 2011, 01:43:12 πμ »
   Xάρη καλωσήρθες στο φόρουμ και καλές δημοσιεύσεις. Πολλά ενδιαφέροντα κομμάτια είδαμε και σίγουρα θα δούμε κι άλλα στην συνέχεια. Εύχομαι να τα χαίρεσαι όλα με υγεία. Αναμένουμε την συνέχεια της συλλογής αλλά και τις εμπειρίες σου που σίγουρα θα είναι προς όφελος όλων μας ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: Η μικρή συλλογή μου....
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 31, 2011, 08:08:16 πμ »
Η συλλογή μου αριθμεί τα 330 ρολόγια...

 :shocked:
Χάρη, καλωσήρθες στο φόρουμ.
Επειδή: 1) ο αριθμός αυτός με εξιτάρει, όπως πιστεύω και τους περισσότερους εδω μέσα,
και 2) μας έχεις ήδη ανοίξει την όρεξη με της φώτος σου,
άσε τα πολλά λόγια, πιάσε την φωτογραφική και ξεκίνα δουλειά!!!!!

Υ.Γ: Η προστακτική ελπίζω χωρίς παρεξήγηση  ;)

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: Η μικρή συλλογή μου....
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 31, 2011, 08:38:32 πμ »
Πολυ ομορφα κομματια,να τα χαιρεσαι Χαρη.Περιμενουμε και τα υπολοιπα ;D

Αποσυνδεδεμένος ioann

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Η μικρή συλλογή μου....
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 31, 2011, 09:20:50 πμ »
Ευχαριστούμε πολύ για τις φωτογραφίες και την ιστορία σου, που δείχνει πολύ μεγάλη αγάπη για το ρολόϊ.  :applaus:

Φιλικά, Πάνος.

Αποσυνδεδεμένος Harry 22

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: Η μικρή συλλογή μου....
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 31, 2011, 12:10:34 μμ »
Ευχαριστώ πολύ όλους για τα καλά σας λόγια!
Από Σεπτέμβριο τα καλά γιατί πρέπει να επισκεφθώ την τράπεζα για το προγραμματισμένο ραντεβού.
Πάντως από την πλειονότητα των περισσοτέρων ρολογιών που βλέπω αναρτημένα στα θέματα,μάλλον θα σας κάνω να βαρεθείτε,επειδή τα περισσότερα δικά μου είναι πολύ κλασσικά και αμπιγιέ όπως θα λέγαμε και πολλά vintage.
Ευχαριστώ και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: Η μικρή συλλογή μου....
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 04, 2011, 04:48:45 μμ »
Η  "μικρή" σου συλλογή φίλτατε αρκεί για
 μια έκθεση!  :o

Καλωσήρθες!
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος Harry 22

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: Η μικρή συλλογή μου....
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 04, 2011, 05:22:37 μμ »
Να'σαί καλά σε ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Η μικρή συλλογή μου....
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 04, 2011, 11:55:45 μμ »
Πολύ ιδιαίτερη η συλλογή σου Χάρη, να τη χαίρεσαι. Ερώτηση: Γιατί έδωσες το οικόπεδο για να πάρεις Tourbillon? Δεν είναι λίγο .......?


Φιλικά,
Κων/νος

Αποσυνδεδεμένος Harry 22

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: Η μικρή συλλογή μου....
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 05, 2011, 12:40:47 πμ »
Αυτά που βλέπετε είναι σταγόνα στον ωκεανό.Από Σεπτέμβριο θα κάνω παρουσιάσεις σε διάφορα καλά κομμάτια που έχω.
Τώρα σχετικά με την μακακία που λές,τώρα πιά θα συμφωνήσω και εγώ μαζί σου(τώρα πιά,γιατί αν μου το έλεγες τότε θα σε έτρωγα ζωντανό :D :D).
Περίπλοκα τα πράγματα...
το οικόπεδο θα πουλιώταν έτσι κι'αλλιώς γιατί χρειαζόμουν τα χρήματα για να χτίσω το σπίτι μου,να το εξοπλίσω κ.τ.λ.,κ.τ.λ.
Από τα ρέστα λοιπόν(όταν ολοκληρώθηκαν οι εργασίες)αποφάσισα να το πάρω και επειδή το ήθελα,αλλά και επειδή το είδα σαν επένδυση.
Βέβαια όπως το κουβέντιαζα και με τον φίλο omegasnik ήταν πολύ λάθος κίνηση,γιατί ούτε το χαίρομαι-μία φορά το χρόνο στα γενεθλιά μου το βάζω- και ακούω και κράξιμο ότι είναι κίτς(???!!!)κούφιο(είναι skeleton)και έχει καουτσούκ λουράκι(Easy Diver γαρ)και τον υπόλοιπο καιρό αραχνιάζει στην θυρίδα.
Να το πουλήσω δεν μπορώ γιατί υποθέτω ότι και πολλά λεφτά θα χάσει από την αρχική του τιμή,αλλά και με την κρίση ποιός θα το πάρει?
Και όπως έλεγα και στον Νίκο κάτι που έχει πεί ο Κωστής Στήκας,πολυτέλεια δεν είναι να μπορείς να αγοράσεις ένα ακριβό ρολόι,αλλά να μπορείς να ζείς μαζί του.
Άστο λοιπόν μην ξύνεις πληγές...μεγάλη μακακία!!!Λές να το βγάλω αγγελία??
 

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Η μικρή συλλογή μου....
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 05, 2011, 02:27:18 πμ »
Ακριβώς αυτό θα σου πώ κι εγώ τώρα, ότι είναι κρίμα να το έχεις κλεισμένο μέσα σε μια θυρίδα και να το βλέπεις μια φορά το χρόνο. Εγώ αν είχα τέτοιο θα το έλιωνα στο καρπό μου καθημερινά. :) Και τί μάρκα είναι το Skeleton Tourbillon που έχεις? ( Αν επιτρέπεται βέβαια μου λές ). :)

Αποσυνδεδεμένος kritikaros

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 190
    • Προφίλ
Απ: Η μικρή συλλογή μου....
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 05, 2011, 02:35:48 πμ »

Να το πουλήσω δεν μπορώ γιατί υποθέτω ότι και πολλά λεφτά θα χάσει από την αρχική του τιμή,αλλά και με την κρίση ποιός θα το πάρει?
Και όπως έλεγα και στον Νίκο κάτι που έχει πεί ο Κωστής Στήκας,πολυτέλεια δεν είναι να μπορείς να αγοράσεις ένα ακριβό ρολόι,αλλά να μπορείς να ζείς μαζί του.
Άστο λοιπόν μην ξύνεις πληγές...μεγάλη μακακία!!!Λές να το βγάλω αγγελία??
 

προσωπικά πιστέυω ότι αν ο μόνος δισταγμός σου είναι ποιος θα το πάρει μέσα στην κρίση να το βάλεις και αν το θέλει κάποιος ας το πάρει,δεν έχει ημερομηνία λήξης για να σου μελιναι και να πάει για πέταμα. ;D

Επίσης υπάρχουν και διεθνή site και forum να το καταχωρίσεις,δεν ξέρω αν θα κάνεις απόσβεση ή θα έχεις και κάποιος κέρδος αλλά αφού υπάρχει σαν σκέψη προχώρησέ το,αν το είχες συνέχεια μαζί σου και το χάζευες συνέχεια θα καταλάβαινα ότι είναι πολύ δύσκολο αλλά για 1 φορά το χρόνο δεν πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο.

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Η μικρή συλλογή μου....
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 05, 2011, 03:03:36 πμ »
Ωραίος ο κύριος Στήκας, μορφή. Άκουσε και μένα τώρα: Μακακία είναι που έδωσες πολλά χρήματα για να το αγοράσεις, όμως μεγαλύτερη μακακία είναι να μη το απολαμβάνεις. Οπότε αφού το έχεις κάνεις τα εξής:


Συμβουλές: 1) Βγάλτο απο την κωλοθυρίδα,θα μουχλιάσει εκεί μέσα.
                2) Πήγαινέ το στο σπίτι σου να το προσέχεις και να το γυαλίζεις συχνά και σαφώς να το έχεις και σε λειτουργία λιγάκι.
                3) Φόραγέ το τουλάχιστον 1 φορά τη βδομάδα.
                4) Αν σε ρωτήσει κανείς αν είναι γνήσιο, να λές αυτό που σε μερικές περιπτώσεις λέω εγώ: Μούφα ( η συμβουλή Νο4 είναι η πιο σημαντική απ'όλες γιατί τέτοιες εποχές πρέπει να προσέχουμε τα κλεφτρόνια )
           και 5) Απόλαυσε τη ρολογάρα σου και μη σε νοιάζει τίποτα. Κι εγώ τα δικά μου τα φοράω κάθε μέρα και παντού. Ακόμα και στη σχολή όταν είμαι, το "ρημάδι" το Breitling θα το φορέσω.  ;D

Εν κατακλείδι, μη το πουλήσεις!!! Είναι σα να έχες μια Rolls Royce. Θα την έδινες ποτέ? Δε νομίζω Τάκη!! ;D ;D


Αποσυνδεδεμένος Harry 22

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: Η μικρή συλλογή μου....
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 05, 2011, 08:39:21 πμ »
Φίλε Κώστα και κρητίκαρε έχετε απόλυτο δίκιο,αλλά...(γιατί πάντα υπάρχει ένα αλλά).
Να το βγάλω από την θυρίδα και να το φοράω,αλλά που ρε γαμώτο?Να το έχω σπίτι για να το βλέπω ναί είναι καλή ιδέα και ίσως αυτό με κάνει να το φοράω πιό συχνά.
Τώρα για να λέω ότι είναι μαιμού,δεν υπάρχει λόγος γιατί κανείς δεν ασχολείται(εδώ σου λέω ότι με κράζουν).Αν ήταν κανένα SD θα ήξεραν με την πρώτη ματιά ακόμα και έτος κατασκευής.
Το ρολόι είναι αυτό:
http://www.rogerdubuis.com/index.php?option=com_content&task=view&id=62&Itemid=36&art_pk=243
φωτό δικές μου και παρουσίαση από Σεπτέμβριο.
Για να το δώσω δεν το δίνω για τον απλό λόγο ότι όπως σωστά ειπώθηκε και από τον Κώστα,τέτοια ρολόγια δεν δίνονται.Πότε θα έχω ξανά την ευκαιρία να ξαναπάρω ένα ρολόι εφάμιλλης ποιότητας και τιμής?(εξαιρείται η περίπτωση που πιάσω το τζόκερ,γιατί τότε..... ;))

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: Η μικρή συλλογή μου....
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 05, 2011, 09:02:58 πμ »
Φίλε Χάρη,

πολύ ιδιαίτερο κομμάτι! Συγχαρητήρια για την εξαίρετη επιλογή σου! Πρέπει να το χαρείς Χάρη το ρολόι σου!

Φιλικά
Νίκος
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Η μικρή συλλογή μου....
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 05, 2011, 12:28:04 μμ »
Φίλε Χάρη, βγάλε το ρολόι από τη θυρίδα και φόρα το.
Ούτε να το πουλήσεις ούτε να το κρύψεις.
Εγώ τέτοια ρολογάρα, δεν θα την έβγαζα από τον καρπό μου. Μην σου πω για καθημερινή χρήση... άντε εβδομαδιαία. Πάντα πίστευα (συμφωνώ με τον Κ_Ο_S_T_A_S) ότι ακόμα και τα ακριβά ρολόγια μας είναι για everyday χρήση.
Δεν έχω την εξαιρετική συλλογή σου και τη ζηλεύω (με την καλή έννοια) όπως νομίζω πολλοί εδώ μέσα.
Να την χαίρεσαι και να την αυξήσεις.
Και από Σεπτέμβριο θέλουμε περισσότερες φωτο... ;D

Κ.
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Η μικρή συλλογή μου....
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 05, 2011, 01:01:26 μμ »
Φίλε Χάρη, μέχρι να δω για ποιο ρολόι πρόκειται και το ύφος του, συμφωνούσα μαζί σου ότι ένα tourbillon δεν φοριέται εύκολα.
Όμως μόλις είδα τη φωτο, σου λέω ρητά, κοφτά και ξεκάθαρα, ότι το ρολόι φοριέται και μάλιστα εύκολα, ακόμα και κάθε μέρα αν θες.

Πέρα από το ότι είναι ρολογάρα, είναι τέτοιος ο σχεδιασμός και το ύφος του που δεν σε τρομάζει να το φορέσεις, ούτε δείχνει πολύ "βαρύ".
Εννοείται ότι δεν το πουλάς με τίποτα, και άρχισε να το φοράς πιο πολύ, σε κάθε έξοδό σου ας πούμε, και να το χαίρεσαι.

Καλοφόρετο!! Κατά κυριολεξία... ;)

Και μετά πάλι στη θυρίδα, όχι στο σπίτι, είναι πονηροί οι καιροί....  ;D