Αποστολέας Θέμα: CITIZEN  (Αναγνώστηκε 361854 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #60 στις: Μάιος 23, 2008, 05:20:09 μμ »
Φίλε lefteris31 πολύ όμορφο (αν και προσωπικά θα προτιμούσα την εκδοση με το στρογγυλό καντράν) το cosmosign! Άμα μάθεις και να χρησιμοποιείς και τον "αστρολάβο" αποκτά και μεγαλύτερο ενδιαφέρον!
Ρώτησε και στον Higuchi για τιμή,ωστε να συγκρίνεις!
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #61 στις: Μάιος 23, 2008, 05:29:40 μμ »
Νοσώ βαριά λοιπόν και δεν με "πιάνουν" τα μέχρι τώρα φάρμακα από τον καθηγητή Κάτσου, γι'αυτό και παρήγγειλα μια νέα super φόρμουλα η οποία θ'αργήσει λίγο.....
Eisenberg.... ωραίος!!!
Για το autozilla λοιπόν... ο λόγος!
marketer τί λέει το ρολογάκι;
Πότε ξαναπάς στο εξωτερικό να φέρεις κανένα εξτρά και για μας;

Θα πάω Σιγκαπούρη σε 6 μήνες, μέχρι τότε υπομονή!
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #62 στις: Μάιος 24, 2008, 11:51:09 μμ »
Χμμμμ...Προκειται περι σπανιας στην Ελλαδα Ασιατικης γριππης,αυτοιωμενη βεβαια,αλλα δεν ανταποκρινεται στα κοινα αποσυμφοριτικα(samurai,monster,ecozilla) αλλα απαιτει ισχυρες δοσεις απο εισαγωμενα πανακριβα καταπραυντικα(springdrive,G.Seiko,Campagnola κτλ)Ευτυχως μεγαλα φαρμακεια της ΑπωΑνατολης(Higuchi,Seya) εχουν αφιερωθει στην καταπολεμηση του ιου στην Ευρωπη εν τη γενεσει του με ταχεια αποστολη τετοιων σκευασματων στους πληγεντες... :grandpa:

Unpaiktable eisenberg
 :smt043 :smt044 :smt081 :smt082
Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 03, 2008, 04:01:10 μμ »
eγώ δεν έχω SEIKO  :( έχω όμως αυτό και μου αρέσει ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ να το φοράω το καλοκαιράκι στις παραλίες και το χειμώνα στο σκι.........4 και κάτι χρόνια δεν εχει πάθει απολύτως τίποτα!!! με το ίδιο λουράκι,και από χρόνο απλά super!
http://cgi.ebay.com.sg/CITIZEN-PROMASTER-AUTOMATIC-Divers-200m-watch-NY0040_W0QQitemZ150253056796QQihZ005QQcategoryZ31387QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 03, 2008, 04:42:25 μμ »
eγώ δεν έχω SEIKO  :( έχω όμως αυτό και μου αρέσει ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ να το φοράω το καλοκαιράκι στις παραλίες και το χειμώνα στο σκι.........4 και κάτι χρόνια δεν εχει πάθει απολύτως τίποτα!!! με το ίδιο λουράκι,και από χρόνο απλά super!
[url]http://cgi.ebay.com.sg/CITIZEN-PROMASTER-AUTOMATIC-Divers-200m-watch-NY0040_W0QQitemZ150253056796QQihZ005QQcategoryZ31387QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem[/url]


Πολυ σκυλι ρολοι,με το πλεονεκτημα σε σχεση με το Seiko οτι κουρδιζει και manual κι εχει καλυτερη ακριβεια...πρεπει ομως να παρεις και Seiko.Toσους Ελβετους εχεις,οι γιαπωνεζοι κλεφτες θα γινουν?  :D :D

Αποσυνδεδεμένος TATAR

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 258
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #65 στις: Ιούνιος 03, 2008, 05:01:03 μμ »
eγώ δεν έχω SEIKO  :( έχω όμως αυτό και μου αρέσει ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ να το φοράω το καλοκαιράκι στις παραλίες και το χειμώνα στο σκι.........4 και κάτι χρόνια δεν εχει πάθει απολύτως τίποτα!!! με το ίδιο λουράκι,και από χρόνο απλά super!
[url]http://cgi.ebay.com.sg/CITIZEN-PROMASTER-AUTOMATIC-Divers-200m-watch-NY0040_W0QQitemZ150253056796QQihZ005QQcategoryZ31387QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem[/url]

μόλις το αγόρασα, απο το oroloi.gr 190e (το μοντέλο μπλε χρώμα) για το καλοκαίρι. Αισθητικά άριστο, χρόνοι τέλειοι, μεινέκτημα η κορώνα στη αλλαγή ημερομηνίας και μέρας καθώς και στην αλλαγή ώρας δίνει μια παράξενη "ψεύτικη" αίσθηση καθώς και στο βίδωμα της "ακούγεται" κάπως.
Επίσης η στεφάνη κάπως χαλαρή, εμένα προσωπικά μου αρέσει, το αναφέρουν σαν μειονέκτημα σε άλλα φόρουμ.
Η αγοραπωλησία άψογη.
Γενικα στην τιμή του άριστο.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #66 στις: Ιούνιος 03, 2008, 05:28:14 μμ »
Πολυ σκυλι ρολοι,με το πλεονεκτημα σε σχεση με το Seiko οτι κουρδιζει και manual κι εχει καλυτερη ακριβεια...πρεπει ομως να παρεις και Seiko.Toσους Ελβετους εχεις,οι γιαπωνεζοι κλεφτες θα γινουν?  :D :D

ακριβώς έτσι είναι όσο για τους japanese το ξέρεις ότι τους ΥΠΕΡεκτιμώ στα αυτοκίνητα(βλ. Honda CRV,civic type R, SUBARU STI, EVO IX!  tί άλλο να πάρω από δαύτους  :D άρα κάτι πολύ παραπάνω έχουν κερδίσει από εμένα σε σχέση με τους ελβετούς  ;D όσον αφορά το ρολόι θα έλεγα ότι στην δικη μου περίπτωση ούτε κορώνες "ψευτοβιδώνουν" ούτε πρόβλημα(το αντίθετο )στο manual κούρδισμα δεν είχα ποτέ και η στεφάνη του μια χαρά είναι όπως επίσης και τα luminova του. εντάξει στην τοποθέτηση της σωστης ημερομηνίας είναι λίγο "ψεύτικη" η αίσθηση :(
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #67 στις: Ιούνιος 04, 2008, 12:13:01 πμ »
eγώ δεν έχω SEIKO  :( έχω όμως αυτό και μου αρέσει ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ να το φοράω το καλοκαιράκι στις παραλίες και το χειμώνα στο σκι.........4 και κάτι χρόνια δεν εχει πάθει απολύτως τίποτα!!! με το ίδιο λουράκι,και από χρόνο απλά super!
[url]http://cgi.ebay.com.sg/CITIZEN-PROMASTER-AUTOMATIC-Divers-200m-watch-NY0040_W0QQitemZ150253056796QQihZ005QQcategoryZ31387QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem[/url]


παρε ενα monster,εχει απο ολα τα χρωματα το εξης ενα (για μενα)μαυρο! ;D

παρε τωρα που το δολλαριο ειναι χαμηλα !καποτε θα μετανιωσουμε για οσο δεν προλαβαμε,βλεπε UNION ..

Αποσυνδεδεμένος TATAR

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 258
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 04, 2008, 07:38:16 πμ »
ακριβώς έτσι είναι όσο για τους japanese το ξέρεις ότι τους ΥΠΕΡεκτιμώ στα αυτοκίνητα(βλ. Honda CRV,civic type R, SUBARU STI, EVO IX!  tί άλλο να πάρω από δαύτους  :D άρα κάτι πολύ παραπάνω έχουν κερδίσει από εμένα σε σχέση με τους ελβετούς  ;D όσον αφορά το ρολόι θα έλεγα ότι στην δικη μου περίπτωση ούτε κορώνες "ψευτοβιδώνουν" ούτε πρόβλημα(το αντίθετο )στο manual κούρδισμα δεν είχα ποτέ και η στεφάνη του μια χαρά είναι όπως επίσης και τα luminova του. εντάξει στην τοποθέτηση της σωστης ημερομηνίας είναι λίγο "ψεύτικη" η αίσθηση :(

Είμαι πολυ απαιτητικός απο την λειτουργία της κορώνας. Αφού να φανταστείς ότι και στο submariner δεν με ικανοποιεί η αίσθηση της. Απο τις καλύτερες σε λειτουργία απο τα καταδυτικά που έχω το sinn U1 και το παληό αλλά καλό seiko quartz divers 150m pepsi

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 04, 2008, 08:21:27 πμ »
ΔΕΚΤΟΝ,μάλλον έχεις ανεβάσει πολύ υψηλά τον πήχη για να μην σε ικανοποιεί ούτε το sub  :o,πάντως θα πρέπει να λάβεις υπόψιν ότι λόγω της πολύ μεγάλης παραγωγής (seiko) ¨εως απλά μεγάλης (ρολεξ) τυγχάνουν περιπτώσεις "ελαφρών" δυσλειτουργιών" ( σαν αγοραστής,έχω πάρει 2 φορές το sub ss,2 to sub μισό-μισό kai 3  to sea-dweller ΣΕ ΚΑΘΕ ΡΟΛΟΙ στην περίπτωση του sub η κορώνα "βίδωνε" διαφορετικά! ενώ στην περίπτωση του YMASTER που και πιο ακριβό είναι και πιο μικρή παραγωγή έχει,η κορώνα ΠΑΝΤΟΤΕ ΒΙΔΩΝΕ ΤΕΛΕΙΑ! όπως και με τα sea-dweller που πληρούν άλλες προδιαγραφές,ανώτερες και παιρνούν πιο αυστηρά τεστ)....................απλά η γνώμη μου.
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #70 στις: Ιούνιος 04, 2008, 02:29:02 μμ »
ΔΕΚΤΟΝ,μάλλον έχεις ανεβάσει πολύ υψηλά τον πήχη για να μην σε ικανοποιεί ούτε το sub  :o,πάντως θα πρέπει να λάβεις υπόψιν ότι λόγω της πολύ μεγάλης παραγωγής (seiko) ¨εως απλά μεγάλης (ρολεξ) τυγχάνουν περιπτώσεις "ελαφρών" δυσλειτουργιών" ( σαν αγοραστής,έχω πάρει 2 φορές το sub ss,2 to sub μισό-μισό kai 3  to sea-dweller ΣΕ ΚΑΘΕ ΡΟΛΟΙ στην περίπτωση του sub η κορώνα "βίδωνε" διαφορετικά! ενώ στην περίπτωση του YMASTER που και πιο ακριβό είναι και πιο μικρή παραγωγή έχει,η κορώνα ΠΑΝΤΟΤΕ ΒΙΔΩΝΕ ΤΕΛΕΙΑ! όπως και με τα sea-dweller που πληρούν άλλες προδιαγραφές,ανώτερες και παιρνούν πιο αυστηρά τεστ)....................απλά η γνώμη μου.

Λογικα ακουγονται.Εχει μεγαλη σημασια ο τελικος ελεγχος πριν φυγουν απ τη γραμμη παραγωγης και τι κριτηρια αυστηροτητας εχει καθε εταιρεια.Μη σας φαινεται περιεργο αλλα εχω διαβασει οτι η Seiko εχει πολυ αυστηρα standards,με ελαχιστοτατα σκαρτα σε τοσσα εκατομμυρια πωλησεων.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #71 στις: Ιούνιος 11, 2008, 05:16:28 μμ »
kai για να μην λέτε ότι ασχολούμαι μόνο με "ακριβά" ρολόγια,ορίστε το καθημερινό μου "εργαλείο" ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες,4+ χρονάκια ,άθικτο σαν καινούριο και ΤΙΜΙΟ και ΟΜΟΡΦΟ(κατά την γνώμη μου)

konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος okakosolikos

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #72 στις: Ιούνιος 11, 2008, 09:23:49 μμ »
χώνεις και ένα μπρασελέ άμα λάχει και το κάνεις πιο βαρβατίλα αντρικό!

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #73 στις: Ιούνιος 11, 2008, 10:36:28 μμ »
σωστός οkakosolikos... ;)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος TATAR

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 258
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #74 στις: Ιούνιος 12, 2008, 07:47:17 πμ »
δεν νομίζω ότι ταιριάζει μεταλικό μπρασελε.
Αλήθεια Mr konakis , υπάρχει πιθανότητα να βρώ μπλε λουράκι σιλικόνης για το δικό μου? αυτό γιατί και με τα γραφόμενα στα φόρα και απο προσωπική εμπειρία απο ένα άλλο promaster , ο χρονος ζωης του οριτζιναλ λουριού είναι το πολυ τρία χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #75 στις: Ιούνιος 12, 2008, 02:05:08 μμ »
δεν νομίζω ότι ταιριάζει μεταλικό μπρασελε.
Αλήθεια Mr konakis , υπάρχει πιθανότητα να βρώ μπλε λουράκι σιλικόνης για το δικό μου? αυτό γιατί και με τα γραφόμενα στα φόρα και απο προσωπική εμπειρία απο ένα άλλο promaster , ο χρονος ζωης του οριτζιναλ λουριού είναι το πολυ τρία χρόνια.


φίλε μου θα σε γελάσω,στο δικό μου ρολόι έχω όπως φαίνεται και στις φωτό, το δικό του από την ημέρα αγοράς του ρολογιού και όπως την βλέπω την δουλειά για 2,3 χρόνια δεν νομίζω να κάνω κάποια αλλαγή,μιας και είναι σε άριστη κατάσταση,για να μην πω σαν καινούριο!
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος alexator

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #76 στις: Ιούνιος 14, 2008, 02:27:42 μμ »
Παιδιά ξέρετε τι διαφορ'α υπάρχει μεταξύ αυτών των δύο μοντέλων?
Citizen AV0020-55H και Citizen AV0021-52H?
Είναι καλά ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος Nick

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #77 στις: Ιούνιος 17, 2008, 08:06:23 μμ »
Το τερατάκι μου..  ;D
Once Panerai.. Always Panerai..

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #78 στις: Ιούνιος 17, 2008, 11:14:57 μμ »
Ωραίο το Zilla.... και καλοφόρετο!
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος ssot

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #79 στις: Ιούνιος 18, 2008, 05:56:12 μμ »
Πέτυχα το  http://www.princetonwatches.com/shop/AV0031-59A.asp
αλλά και το  http://www.newatch.com/tienda/product_info.php/products_id/3102
Έχουν κάποια διαφορά που να δικαιολογεί  και την διαφορά στην τιμή ? Ευχαριστώ!