Αποστολέας Θέμα: CITIZEN  (Αναγνώστηκε 359257 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tolis7

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
citizen watches
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 10, 2007, 02:03:47 μμ »
καλησπερα σε ολο το φορουμ.

παιδια εχω παθει πλακα με το CITIZEN Promaster Alarm Chronograph

η καλυτερη τιμη που το βρισκω εδω στην Ελλαδα ειναι στα 600 ευρω περιπου.

ειναι καλυτερα να το παρω απο καποιο σιτε του εξωτερικου? εχετε να προτεινετε καποιο?

Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
citizen watches
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 11, 2007, 01:34:10 πμ »
καλυτερα απο εξω,καποιος απο τους φορουμιστες με εμπειρια πωλητων απο το νετ θα σου δωσει αναλυτικοτερα στοιχεια απο την εμπειρια του

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 29, 2008, 09:23:15 πμ »
Καλημέρα παίδες!
Μόλις τώρα διάβασα στο site του Seiya http://www.seiyajapan.com/ σχετικά με κάποιο πρόβλημα σε μία σειρά ρολογιών της citizen που φορούν ένα συγκεκριμένο μηχανιμό και σκέφτηκα μήπως ενδιαφέρει κάποιους από το φόρουμ (νομίζω ο Lazkal έχει το Atesa;).
Για δείτε!
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 29, 2008, 11:27:06 πμ »
Ναι,αφορα τον U600,καποιο προβλημα με την ημερομηνια λεει απ το 2010 και μετα.... 

Αποσυνδεδεμένος lazkal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 29, 2008, 01:54:32 μμ »
Καλημέρα παίδες!
Μόλις τώρα διάβασα στο site του Seiya [url]http://www.seiyajapan.com/[/url] σχετικά με κάποιο πρόβλημα σε μία σειρά ρολογιών της citizen που φορούν ένα συγκεκριμένο μηχανιμό και σκέφτηκα μήπως ενδιαφέρει κάποιους από το φόρουμ (νομίζω ο Lazkal έχει το Atesa;).
Για δείτε!


Ευχαριστώ ...
Μόλις έστειλα mail στον Seiya ...
Να δούμε τι θα γίνει ...

Αποσυνδεδεμένος lazkal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 04, 2008, 02:10:20 μμ »
Πρίν απο λίγο έφυγε το Αττεσα για τα κεντρικά της Citizen στη Japan . Η Χρέωση δική τους . Παγκόσμια ανάκληση , αν και τα Ευρωπαικά (που συντονίζουν απο Γερμανία ) δεν έχουν πρόβλημα ...
Η αποστολή έγινε με FedeX (με αυτή συνεργάζεται η Citizen ) και ήθελε λίγο προσοχή στο θέμα του τελωνείου .
Εννοώ πως το ρολόι πρέπει να δηλωθεί στο τελωνείο πριν γίνει η αποστολή του , γιατι αλλιώς στην επιστροφή θα πρέπει να πληρώσει δασμούς ...
Μιλώντας πάντως με την εταιρεία Courier , ΒΕΒΑΙΩΘΗΚΑ πως όταν σου φέρνουν κάτι απο χώρα εκτός ΕΟΚ , ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ περναν απο τελωνείο . Αυτά προς ΓΝΩΣΙΝ και ΣΥΜΟΡΦΩΣΙΝ ...

Αποσυνδεδεμένος anastasios101

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 11, 2008, 02:37:08 πμ »
παιδιά έχει κάποιος ιδέα σε τι τιμή μετρητοίς μπορώ να βρώ το nighthawk της citizen ενδεικτικά το BJ7010-59 αλλά με λουράκι στην ελλάδα?
πρόταση για κάποια μαγαζιά με αρκετά citizen?

από σιγκαπούρη 130 € μόνο....αλλά παίζει και το τελωνείο....

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 11, 2008, 09:20:22 μμ »
Είχα γράψει παλιότερα ότι το έχω δει στην θεσσαλονίκη σε μία πολύ όμορφη συλλεκτική έκδοση "Περσέας" στα €400.
Αυτή η συλλεκτική δίνεται σε δερμάτινη θήκη με μπρασελέ, λουράκι δερμάτινο και καουτσούκ, καθώς και εργαλεία. Πολύ ωραία συσκευασία, πολύ ωραίο ρολόι, αλλά υπερβολική τιμή.
Στη δουλειά μου το φοράνε το συγκεκριμένο τουλάχιστον τρεις άνθρωποι!

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 12, 2008, 08:56:31 πμ »
Καλημέρα σε όλους,
ποιά η γνώμη σας για το CITIZEN autozilla 1000m diver's και ποιά η διαφορά μεταξύ της έκδοσης NH6930-09 και NH6931-06;
Δεν βρήκα και πολλές πληροφορίες στο νετ, αλλά από τις φωτό μου άρεσε αρκετά.
Ο Higuchi μου είπε πως δεν υπάρχει στην Ιαπωνία,γιατί ανήκει στην διεθνή γκάμμα της Citizen.
Γνωρίζει (ή το έχει) κανείς από τους φαν της εν λόγω εταιρείας (lazkal μ'ακούς....;  :)) περισσότερα γι'αυτό το ρολόι καθώς και αν πωλείται στην χώρα μας;
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 13, 2008, 05:05:20 μμ »

Αποσυνδεδεμένος anastasios101

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 20, 2008, 08:52:39 μμ »
Χτες μου έφεραν από Αγγλία δώρο (κατόπιν παραγγελίας) το Cititizen Nighthawk BJ7010-09E.

Πραγματικά πολύ όμορφο, πρωτότυπο design, ...τέλειο διαυγές καντράν...είμαι πολύ ευχαριστημένος από την επιλογή μου.

Λίγο περίεργα ρυθμίζεις την ώρα καθώς πρέπει πρώτα να καθορίσεις την ώρα σε 24 ωρη βάση και μετά να ρυθμίσεις τον ωροδείκτη κι αυτό στην αρχή μπερδεύει λίγο.

Tο κουτάκι της ημερομηνίας είναι λίγο "μικρό" και πρέπει να κοιτάξεις λίγο πιο προσεκτικά γαι να διακρίνεις τι γράφει ενώ παρόλο που το καντράν του είναι αρκετά γεμάτο σε καμία περίπτωση δε δίνει την αίσθηση του "μπουκωμένου" ενώ η ώρα διαβάζεται πανεύκολα....
Η φωτεινότητά του σε σκοτάδι είναι επίσης πολύ καλή καθώς εκτός από τους φαρδείς δείκτες και τις γραμμούλες φωσφορίζουν και οι αριθμοί 12 και 6

Το μόνο αρνητικό είναι ότι το καουτσούκ λουράκι ενώ του πάει γάντι, για μένα που δεν είχα ποτέ ρολόι με λαστιχένιο λουράκι μου δίνει μία αίσθηση σφιξίματος ίσως λόγω της τριβής του πάνω στο χέρι όταν του μετακινώ θέση πάνω κάτω στον καρπό.

Θα έλεγα ότι η αίσθηση μου είναι λίγο δυσάρετη στον καρπό....σκέφτομαι να πάω σε άλλο μάλλον δερμάτινο λουράκι. Θα χρειαστώ τη βοήθειά σας για αυτό...θα το συνεχίσω στο θέμα για τα λουράκια.


Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 20, 2008, 11:02:47 μμ »
καλοφόρετο φίλε,ρίξε και καμιά foto με την πρώτη ευκαιρία.Όσον αφορά το λουράκι....θα πρέπει να μάθεις να μην το φοράς "σφιχτά" όπως ένα δερμάτινο ή υφασμάτινο λουρί.Θα καταλάβεις με τις πρώτες ζέστες τί εννοώ και θα έρθει μόνο του στον καρπό σου,ούτε θα κουνιέται και θα κάτσει καλά!Θα δεις..... :)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος lefteris31

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 262
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 03, 2008, 03:31:23 μμ »
καλησπερα σε ολα τα παιδια γνωριζει κανεις την σειρα campaniola της citizen.εχω ενα και πσαχνω να βρω την ιστορια αυτης της σειρας.εχω ενα και ειναι ιδιο με τα frank muller.ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος lefteris31

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 262
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 03, 2008, 03:36:35 μμ »
καλησπερα σε ολα τα παιδια γνωριζει κανεις την σειρα campaniola της citizen.εχω ενα και πσαχνω να βρω την ιστορια αυτης της σειρας.εχω ενα και ειναι ιδιο με τα frank muller.ευχαριστω
http://i239.photobucket.com/albums/ff241/velitsko/DSC00090.jpg

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 03, 2008, 03:53:48 μμ »
καλησπερα σε ολα τα παιδια γνωριζει κανεις την σειρα campaniola της citizen.εχω ενα και πσαχνω να βρω την ιστορια αυτης της σειρας.εχω ενα και ειναι ιδιο με τα frank muller.ευχαριστω


Εννοείς campanola.
Μια μικρή ιδέα θα πάρεις εδώ: http://forums.watchuseek.com/showthread.php?t=26927

Αποσυνδεδεμένος lefteris31

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 262
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 03, 2008, 04:23:39 μμ »
ευχαριστω πολυ nin καιρο ψαχνω να βρω κατι για το ρολοι και δεν μπορουσα. :weedman:

Αποσυνδεδεμένος DimGR

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 194
    • Προφίλ
    • The Relumer
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 08, 2008, 01:37:17 μμ »
 ενα καλο και σπανιο κομματι που ειχα και ο μαμακας το πουλισα πριν χρονια...



http://img.photobucket.com/albums/v194/dimgr/PMX56-2602-14.jpg
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2008, 01:55:39 μμ από stardrive »

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 08, 2008, 02:10:54 μμ »
ενα καλο και σπανιο κομματι που ειχα και ο μαμακας το πουλισα πριν χρονια...

http://img.photobucket.com/albums/v194/dimgr/PMX56-2602-14.jpg

Πολύ ωραίο αυτό Citizen πρώτη φορά το βλέπω αυτόματο αν βλέπω καλά στη φωτό και για 200άρι μου κάνει.
ΠΟλύ ωραίο κρίμα που το πούλησες...
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος DimGR

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 194
    • Προφίλ
    • The Relumer
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 08, 2008, 03:56:23 μμ »
oxi
 eco drive
 αλλα


μονοκοματο case  χωρις καπακι , αν ηθελες να το ανοιξεις το ανοιγες απο το τζαμι

το μοντελο ηταν το  MISSION ANTARCTICA
 καθαρα κοματι συλογης

δες το στο  google ;)

http://images.google.gr/images?q=citizen%20mission%20antarctica&ie=UTF-8&oe=utf-8&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a&um=1&sa=N&tab=wi

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 19, 2008, 09:27:57 μμ »
Σήμερα παρέλαβα από Ιαπωνία το καινούργιο μου ρολόι :)
Περίεργης αισθητικής... αλλά πραγμάτικα πολύ ωραίο από κοντά, όπου και διακρίνονται οι λεπτομέρειες του καντράν!
Πρόκειται για χρονογράφο με μηχανισμό quartz(εντάξει μη βαράτε) 9800Μ eco-drive της σειράς Campanola με moon phase και χειροποίητο τρισδιάστατο καντράν λακκαριστό με φιλέτα από φίλντισι.
Η κάσα φαίνεται πολύ καλής ποιότητας και στο πίσω μέρος έχει ζαφείρι, περίεργο για ρολόι με μηχανισμό quartz.
Παραθέτω και ορισμένες (κακής-λόγω compact μηχανής- ποιότητας) φωτό....στην προτελευταία σε σύγκριση με το τερατάκι μου της SEIKO.

Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!