Αποστολέας Θέμα: SEIKO  (Αναγνώστηκε 1817554 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #7060 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 12:46:43 μμ »
Θα πρόκειται πάλι για misalignment, στη βαφή αυτή τη φορά. Του ξέφυγε του μαστρο-Tανάκα ο αερογράφος και  τα έκανε όλα χάλια. Μια ζωή προβήματα αυτή η SEIKO, εμένα για το δικό μου το  LX μου έλεγαν  ότι θα χάνει 1 sec στη βδομάδα και τελικά δεν χάνει ούτε ένα sec το μήνα. Ψεύτες και αναξιόπιστοι, απάτη, μόνο Rolex.


Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #7061 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 12:58:44 μμ »
Θα πρόκειται πάλι για misalignment, στη βαφή αυτή τη φορά. Του ξέφυγε του μαστρο-Tανάκα ο αερογράφος και  τα έκανε όλα χάλια. Μια ζωή προβήματα αυτή η SEIKO, εμένα για το δικό μου το  LX μου έλεγαν  ότι θα χάνει 1 sec στη βδομάδα και τελικά δεν χάνει ούτε ένα sec το μήνα. Ψεύτες και αναξιόπιστοι, απάτη, μόνο Rolex.





Sent from my iPad using Tapatalk Pro
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3879
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #7062 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 01:02:33 μμ »
Μπατάρουν ωρέ τα ντεγκραντέ;

Τι εννοείς "μπατάρει"; Ότι δηλαδή δεν είναι απολύτως κάθετη ως προς το οριζόντιο επίπεδο η νοητή γραμμή που διαχωρίζει το μαύρο με το μπλε; :P
Προφανώς έχει να κάνει και με τη γωνία πρόσπτωσης του φωτός. Θα μας εξηγήσει ο Άγγελος το φαινόμενο!

Δεν ξέρω καν αν είναι ντεγκραντέ, ωστόσο όλες σχεδόν οι φωτογραφίες που γκούγκλαρα δείχνουν το ίδιο εφέ. Μπορεί να έχει να κάνει και με το υλικό του dial.



 

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #7063 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 01:03:44 μμ »
Θα πρόκειται πάλι για misalignment, στη βαφή αυτή τη φορά. Του ξέφυγε του μαστρο-Tανάκα ο αερογράφος και  τα έκανε όλα χάλια. Μια ζωή προβήματα αυτή η SEIKO, εμένα για το δικό μου το  LX μου έλεγαν  ότι θα χάνει 1 sec στη βδομάδα και τελικά δεν χάνει ούτε ένα sec το μήνα. Ψεύτες και αναξιόπιστοι, απάτη, μόνο Rolex.



εξήγησε μας τώρα, αν το συγκεκριμένο misalignment θα το έβλεπες ποτέ σε ρολόι Rolex...????
Πες στον κύριο μαστρο-Tανάκα να μη ξαναγίνει παρακαλώ!!

 ;D ;D
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3879
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #7064 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 01:05:39 μμ »
εξήγησε μας τώρα, αν το συγκεκριμένο misalignment θα το έβλεπες ποτέ σε ρολόι Rolex...????
Πες στον κύριο μαστρο-Tανάκα να μη ξαναγίνει παρακαλώ!!

 ;D ;D

Haters gonna hate! :P

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14991
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #7065 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 01:19:02 μμ »
Τι εννοείς "μπατάρει"; Ότι δηλαδή δεν είναι απολύτως κάθετη ως προς το οριζόντιο επίπεδο η νοητή γραμμή που διαχωρίζει το μαύρο με το μπλε; :P
Προφανώς έχει να κάνει και με τη γωνία πρόσπτωσης του φωτός. Θα μας εξηγήσει ο Άγγελος το φαινόμενο!

Δεν ξέρω καν αν είναι ντεγκραντέ, ωστόσο όλες σχεδόν οι φωτογραφίες που γκούγκλαρα δείχνουν το ίδιο εφέ. Μπορεί να έχει να κάνει και με το υλικό του dial.

Εννοώ ότι δεν είναι παράλληλη με την επιφάνεια της θάλασσας.  :P

Θα πρόκειται πάλι για misalignment, στη βαφή αυτή τη φορά. Του ξέφυγε του μαστρο-Tανάκα ο αερογράφος και  τα έκανε όλα χάλια. Μια ζωή προβήματα αυτή η SEIKO, εμένα για το δικό μου το  LX μου έλεγαν  ότι θα χάνει 1 sec στη βδομάδα και τελικά δεν χάνει ούτε ένα sec το μήνα. Ψεύτες και αναξιόπιστοι, απάτη, μόνο Rolex.

Μπράβο πεντάχρονε Ντένη, πολύ δημιουργική η συμβολή σου. Φέρε τώρα τον ενήλικα Ντένη γιατί θέλω να του μιλήσω.

Αποσυνδεδεμένος vero

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 677
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #7066 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 01:28:34 μμ »
Μαστρο -Τανακα

Στάλθηκε από το Redmi 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"And be a simple kind of man
Oh, be something you love and understand"

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #7067 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 01:44:53 μμ »
εξήγησε μας τώρα, αν το συγκεκριμένο misalignment θα το έβλεπες ποτέ σε ρολόι Rolex...????
Πες στον κύριο μαστρο-Tανάκα να μη ξαναγίνει παρακαλώ!!

 ;D ;D

Και βέβαια θα το έβλεπες, εφόσον του φορούσες το συγκεκριμένο ταλαιπωρημένο aftermarket λουράκι (μπορεί να «μπήκε»» από τα νερά), το οποίο ασφαλώς δεν -επαναλαμβάνω ΔΕΝ-  είναι SEIKO. Αλλά, χωρίς να το θέλεις, υλοποίησες ένα ψυχολογικό πείραμα : Eάν παρατηρούσες το ίδιο gap σε –ξέρω ‘γω- κάνα Rolex, ποτέ δεν θα σκεφτόσουν ο,τι δήποτε  άλλο, εκτός από το ότι για το διάκενο θα φταίει το λουράκι. Όταν όμως δεις το ίδιο gap σε SEIKO, βρε δεν πα’ ‘ναι SEIKO του πεντοχίλιαρου, αμέσως «εντοπίζεις» ελάττωμα. Το ίδιο ακριβώς έκανε προηγουμένως  και ο Βίκτωρας, ούτε δευτερόλεπτο δεν σκέφτηκε μήπως στη φωτογραφία είναι το πρόβλημα και  όχι στο dial. Η αυθόρμητη σκέψη του ήταν ότι «μπατάρουν τα χρώματα».  Η αλήθεια είναι πως όχι, δεν μπατάρουν τα χρώματα. Απλά, όταν (εδώ) μιλάμε για τη SEIKO, αυτό, ότι δηλαδή ΔΕΝ γίνεται σε ρολόϊ αυτής της κλάσης  να περάσει από το QC ένα αντίτυπο με «μπαταρισμένα χρώματα», δεν είναι ούτε αυτονόητο ούτε τεκμαιρόμενο.  Πρέπει κάθε φορά να γίνει συζήτηση, ώστε ν’ αποδειχτεί. 


Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #7068 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 01:50:43 μμ »
Μπράβο πεντάχρονε Ντένη, πολύ δημιουργική η συμβολή σου. Φέρε τώρα τον ενήλικα Ντένη γιατί θέλω να του μιλήσω.

Θα σου  τον φέρω, μόνο εάν μου πάρεις ένα κουτάκι Smarties ! Kαι δύο Kit Kat. Ή μάλλον, τώρα που το σκέφτομαι, καν' τις τρεις τις Kit-Kat.  Γιάμυ !

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14991
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #7069 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 01:58:24 μμ »
Όταν όμως δεις το ίδιο gap σε SEIKO, βρε δεν πα’ ‘ναι SEIKO του πεντοχίλιαρου, αμέσως «εντοπίζεις» ελάττωμα. Το ίδιο ακριβώς έκανε προηγουμένως  και ο Βίκτωρας, ούτε δευτερόλεπτο δεν σκέφτηκε μήπως στη φωτογραφία είναι το πρόβλημα και  όχι στο dial. Η αυθόρμητη σκέψη του ήταν ότι «μπατάρουν τα χρώματα».

Εγώ ο καημένος εξέφρασα απορία, όχι διαπίστωση. Δε φταίω εγώ που είναι πρώτη μούρη στο καβούρι το "θέμα".

Θα σου  τον φέρω, μόνο εάν μου πάρεις ένα κουτάκι Smarties ! Kαι δύο Kit Kat. Ή μάλλον, τώρα που το σκέφτομαι, καν' τις τρεις τις Kit-Kat.  Γιάμυ !

Θα σου πάρω amezaiku, anmitsu, anpan, castella και chinsuko άμα είναι να μιλάμε με τον ενήλικο από εδώ και πέρα...

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6300
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #7070 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 02:23:06 μμ »
Εγώ ο καημένος εξέφρασα απορία, όχι διαπίστωση. Δε φταίω εγώ που είναι πρώτη μούρη στο καβούρι το "θέμα".

Θα σου πάρω amezaiku, anmitsu, anpan, castella και chinsuko άμα είναι να μιλάμε με τον ενήλικο από εδώ και πέρα...
Μπαταρει και πολυ μαλισταα!! Εχει παρει νερά απο δεξιά!

Στάλθηκε από το SM-A505FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #7071 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 02:48:58 μμ »
Nαι, βάλτε μπρος τις αντλίες, βουλιάζουμε !  Όχι βέβαια, ούτε νερά έχει πάρει, ούτε έχει μπατάρει, ούτε ρυμουλκό θα χρειαστεί για να πλεύσει ως το λιμάνι, ούτε τίποτε.

Απλά, ο φωτογράφος είναι ολίγον αλμπάνης.  Και αλμπάνηδες φωτογράφοι θα υπάρχουν, όσο υπάρχει μη παρατηρητικό κοινό. Που δεν θα προσέξει (στην επίμαχη φωτογραφία) τη σκίαση στο bezel (παρότι φαίνεται καθαρά ιδίως ώρα 9, αλλά και ώρα 3), που μαρτυρεί  ότι ο φωτισμός έχει πάει κατά διαβόλου.

Εκτός κι αν πεταχτεί τώρα κάποιος και ισχυριστεί ότι, επιπλέον, το bezel έχει ξεβάψει στο σημείο που υπέδειξα, ικανούς σας έχω, μερικούς.




Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23349
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #7072 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 03:09:14 μμ »
Μια μας φταιει ο φωτισμος........
την αλλη μας φταιει ο φωτογραφος..........
την τριτη το γαλακτομπουρεκο που ανεβαζει το ζαχαρο και χαλαει την οραση........
μετα η διασπαση προσοχης που παραπεμπει σε ψυχικες νοσους.....
αλλα και τα ταλαιπωρημενα λουρακια, σε σημειο να τα στελνουμε σε σπα πριν τα φορεσουν τα σεικο.......

Ενταξει, ελεος!!!! :lol: :jg: :lol: :jg:
Αντε ρε να βρειτε την υγεια σας, παρτε κανενα πανερι να σιαξετε!!! :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #7073 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 04:11:47 μμ »
Μια μας φταιει ο φωτισμος........
την αλλη μας φταιει ο φωτογραφος..........
την τριτη το γαλακτομπουρεκο που ανεβαζει το ζαχαρο και χαλαει την οραση........
μετα η διασπαση προσοχης που παραπεμπει σε ψυχικες νοσους.....
αλλα και τα ταλαιπωρημενα λουρακια, σε σημειο να τα στελνουμε σε σπα πριν τα φορεσουν τα σεικο.......

Ενταξει, ελεος!!!! :lol: :jg: :lol: :jg:
Αντε ρε να βρειτε την υγεια σας, παρτε κανενα πανερι να σιαξετε!!! :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:


Εγώ πάντως αύριο περιμένω Seiko


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23349
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #7074 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 04:16:54 μμ »


Εγώ πάντως αύριο περιμένω Seiko


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Οκ, δεν πειραζει, κανεις δεν ειναι τελειος Ευθυμη!!!! :dielaughing: :dielaughing:

Με το καλο να το δεχτεις ρε φιλε!!! :applaus: :applaus: :smt023
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #7075 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 04:18:14 μμ »


Εγώ πάντως αύριο περιμένω Seiko


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Καλά να πάθεις

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #7076 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 04:25:58 μμ »
Αντε ρε να βρειτε την υγεια σας, παρτε κανενα πανερι να σιαξετε!!! :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:

Εκ των λεγομένων σου, εσύ λογικά θα πρέπει να είσαι συνομήλικός μου ή μπορεί και πιο πιτσιρικάς.  -Θες να παίξουμε παρέα, ρε μπόμπιρα ; 

Και πού ‘σαι :  Άμα τραβάει η όρεξή σου ζήτα κάνα παγωτό από τον κύριο Βίκτωρα, είναι ξηγημένος  μπάρμπας, εγώ ό,τι λιχουδιά του ζητάω μου την αγοράζει.  Tip : Η όρασή του είναι τραγική, οπότε άμα ο γέρος σου ζητήσει τίποτα ρέστα, δώσ’του λιγότερα, δεν θα το καταλάβει ποτέ...

Περιμένουμε ανυπόμονα να δούμε την κίνηση-ματ του Eυθύμη, μασουλώντας τα Pringles που μας αγόρασε ο θείος ο Βίχτωρας !


"Panerai Decline Hero"

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6300
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #7077 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 04:52:39 μμ »


Εγώ πάντως αύριο περιμένω Seiko


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Με το καλό να σου ερθει!!

Στάλθηκε από το SM-A505FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #7078 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 04:58:11 μμ »
Ευχαριστώ παιδιά, με χαρά να σας το δείξω! Λίγα χρήματα (σχετικά πάντα) αλλά «πολύ» ρολόι, έξυπνες αγορές εν μέσω της πανδημίας



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #7079 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 05:25:57 μμ »
Άντε να δούμε τι πήρες πάλι Ευθύμη!!!
Θα κάνω μια μαντεψιά και θα πω SRQ029J1 τον αυτόματο χρονογράφο PROSPEX.



Sent from my iPad using Tapatalk Pro
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης